Ako vyprať bio chmýří

Biopena je biopolymér, vďaka ktorému sú páperové bundy skvelo hrejivé, ale zároveň sú ľahké, tenké a ľahko sa udržiavajú. Často sa používa v iných výrobkoch. Kašmír možno prať ručne alebo v práčke. Pre „Vlnu a hodváb“ vyberte režim „Ručné pranie“, ale existuje niekoľko pravidiel na dlhodobé zachovanie pôvodného vzhľadu vášho oblečenia.

Ako umývať biopenu

Čo je biopena

Biopena bola „omylom“ vynájdená v 70. rokoch 20. storočia a neskôr sa použila na výrobu oblečenia pre amerických astronautov. Po rozpoznaní jedinečných vlastností tohto materiálu sa v súčasnosti vo veľkej miere využíva aj na iné účely.

Biopena je prikrývka novej generácie. Používa sa na výrobu oblečenia a spacích vakov pre polárnikov a ľudí, ktorí žili na ďalekom severe. Dnes sa však bežne vyskytuje aj v tradičných páperových bundách, v rybárskych a poľovníckych odevoch, vo výplniach prikrývok a vankúšov a v detských hračkách.

Ide o ekologický páperový materiál, ktorý je hypoalergénny, deformovateľný, nepremokavý a odolný voči opotrebovaniu. Pri správnej starostlivosti sa nebude kývať ani krčiť. Biopena si dlhodobo zachováva svoj objem, je odolná voči roztočom a plesniam. Suší sa v prirodzenom prostredí a zaberá minimum času.

Existujú aj nevýhody: tento materiál neznáša vysoké teploty a tiež akumuluje statickú elektrinu. Je horľavé, menej hygroskopické a drahšie ako tradičné páperie.

Všeobecné odporúčania

Optimálna teplota prania vlny je 30-40 °C. Ak je teplota nastavená príliš nízko, nezbaví sa nečistôt, ale ak je teplota nastavená príliš vysoko, výplň sa vyprázdni.

Odporúča sa gélový prášok, pretože štandardný suchý prášok vytvára biele škvrny a nevzhľadné pruhy. Špeciálne pracie prostriedky na pranie páperia a vlny sú vhodné, pretože neobsahujú perboritan sodný, ktorý vytvára kyslejšie prostredie, pretože alkalické prostredie predstavuje riziko poškodenia vlákien z biopeny.

Nesmie sa používať bielidlo a kondicionér.

Skontrolujte štítky na odeve. Výrobca uvádza maximálnu teplotu vody, možnosť prania v práčke a použitie žehličky. Takže ak je na štítku uvedený obraz umývadla s rukou, potom sa takýto výrobok môže umývať len ručne a ak je umývadlo prekrížené, budete sa musieť uspokojiť s chemickým čistením alebo chemickým čistením.

Prípravky

 1. Ak máte na kapote fúrik, odstráňte ho. To isté platí aj pre odnímateľné kovania.

 2. Ak je povrch bundy silne znečistený, vyperte ju v pracom mydle. Na odolnú špinu dobre fungujú aj mäkké kefy a špongie.

 3. Prosím, nenamáčajte výrobky do peny.

 4. Týmto sú prípravné práce ukončené.

Ako vyprať bio v práčke

Do výrobku s biopenou nepridávajte nič iné. Ak zostane miesto, je to dobré: oblečenie sa lepšie opláchne a zvyšky pracieho prostriedku sa úplne odstránia.

Postup:

 1. Vyberte „Jemné“, „Ručné pranie“, „Na vlnu“ alebo „Na hodváb“.
 2. Znížte rýchlosť odstreďovania a nastavte vhodnú rýchlosť 600 (inak hrozí, že sa náplň zhŕkne).
 3. Nastavenie cyklu oplachovania. Ak pridáte okrem pracieho prostriedku aj čistiaci prostriedok, mali by ste opláchnuť aspoň dvakrát.
 4. Otočte odev naruby, zatvorte všetky zipsy.
 5. Oblečenie vložte do bubna a pridajte doň 2-3 tenisové loptičky. Môžu sa použiť aj plastové korálky.

Plastové guľôčky sú určené špeciálne na umývanie vecí s náplňou – nájdete ich v obchodoch s domácimi potrebami. Takéto guľôčky zabraňujú zhŕňaniu páperia a zároveň zvyšujú účinok gélu alebo iného pracieho prostriedku. V plákacom cykle dôkladne odstránia všetky zvyšky pracieho prostriedku, čím zabránia vzniku nevzhľadných šmúh.

Pozor! Neperte bio dno príliš často v práčke, inak sa príliš rýchlo opotrebuje.

Ako ručne prať biopenu

Ako umývať biopenu

Ručné pranie páperovej bundy je časovo náročnejšie, pretože páperová bunda je po namočení ťažká, čo sťažuje pranie a oplachovanie. Ručné umývanie je však najšetrnejší a najčistejší spôsob odstraňovania nečistôt.

 1. Najprv perie pretrepte, aby ste odstránili prach, a potom skontrolujte vrecká, zatvorte zipsy, odopnite perie, otočte bundu naruby.

 2. Ďalším krokom je umytie silného znečistenia pomocou mäkkej špongie a mydla. Predbežné namáčanie odevu nie je povolené. Naplňte vaňu teplou vodou a pridajte vhodný čistiaci prostriedok.

 3. Utrite páperovú bundu, vyčistite ju hubkou a niekoľkokrát opláchnite v čistej vode. Uistite sa, že voda je po opláchnutí úplne priesvitná.

Proces sušenia

 1. Oblečenie opatrne vyžmýkajte, aby ste ho nedeformovali. Obal nezabalujte príliš pevne, inak sa púzdro pokrčí. Umiestnite páperovú prikrývku na dno vane na 20-30 minút, aby voda prirodzene odtiekla.

 2. Potom je potrebné umiestniť odev do sušičky s látkou pod ním. Tým sa zbavíte väčšiny vlhkosti. Potom ho zaveste na vešiak – neprehýbajte ho na polovicu, pretože ani žehlička by nedokázala opraviť záhyby.

 3. Potom ju jednoducho umiestnite na chladné a suché miesto mimo dosahu vykurovacích telies. Pri sušení páperovej bundy vonku ju nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.

 4. Ak sa vankúše z páperia perú, mali by sa sušiť vo vodorovnej polohe na kovovej sušičke alebo na povrchu niekoľkých lán na balkóne. Každé 1-2 hodiny ich otočte na druhú stranu, aby sa zabezpečilo rovnomerné sušenie.

 5. Úplné vyschnutie biopeny trvá v priemere 3 až 4 hodiny. Ak chcete urýchliť proces sušenia, môžete výrobok vložiť do bubnovej sušičky výberom možnosti „For Down“. Ak táto možnosť nie je k dispozícii, jednoducho použite minimálnu teplotu.

 6. Keď je páperová bunda úplne suchá, jemne ju našuchorte. To pomáha rozložiť výplň a vytvarovať plášť. Potom by sa malo páperie vyžehliť s gázou na vrchu. Použitie naparovača namiesto žehličky môže pomôcť zachovať celistvosť vrchnej vrstvy a samotnej náplne.

Výrobky z biopeny skladujte v skrinke rozložené a mimo sezóny ich prikryte proti prachu. Vákuové vrecká by sa nemali používať, pretože by sa tým vytvorili záhyby na páperovej bunde.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: