Rozmery kúpeľne: Ako si vybrať optimálnu možnosť?

Hoci kúpeľňa nie je rezidenčná miestnosť vášho bytu, všetky rovnaké jeho rozmery zohrávajú významnú úlohu v pohodlí používania. Okrem osobného pohodlia používania tohto priestoru sú tiež nižšie štandardy, ktoré musia zapadnúť do kúpeľne. Každá kúpeľňa má určité minimum v oblasti, zaznamenáva sa podľa špeciálnych pravidiel a ovplyvňuje ergonomické používanie tejto miestnosti, pretože každá kúpeľňa musí ubytovať všetky potrebné množstvo zariadení a nábytku.

Vlastnosti a predpisy

Pred plánovaním kúpeľne je potrebné vziať do úvahy, ako budú umiestnené komunikačné a inštalatérske zariadenia.

Hlavné parametre kúpeľne v obytných budovách, kanceláriách alebo v byte:

 • Ak sa kúpeľňa nachádza v podkrovnej miestnosti, potom nezávisle od oblasti je potrebné držať sa vzdialenosti od nakloneného povrchu strechy na toaletu by mala byť aspoň 1, 05 m.
 • Výstup z toalety by nemal byť umiestnený v rezidenčnom alebo kuchynskom prostredí, a mal by byť len na chodbe alebo chodbe.
 • Dvere by sa mali otvoriť.
 • Výška stropu miestnosti, ktorá sa nachádza pred vstupným záznamom, by mala byť najmenej 2,1 m.

Regulačná kúpeľňa Veľkosti:

 • Šírka musí byť najmenej 0,8 m;
 • Dĺžka nie je menšia ako 1,2 m;
 • Výška je potrebná najmenej 2,4 m.

Existujú také typy toaliet, ktoré môžu navštíviť ľudí so zdravotným postihnutím.

Štandardy kúpeľní pre osoby so zdravotným postihnutím:

 • Šírka musí byť viac ako 1,6 m;
 • Dĺžka je aspoň 2 m;
 • S kombinovanou verziou miestnosti musia byť pre vane špeciálne zábradlie;
 • Dvere by sa mali otvoriť.

Existujú určité normy pre malú kúpeľňu. Problém nedostatku priestoru v toalete sleduje mnoho obyvateľov domy sovietskeho usporiadania, kde toaleta bola zaplatená minimálnemu priestoru. Teraz však existuje mnoho spôsobov, ako tento problém vyriešiť.

Odporúča sa vložiť všetky komunikácie do špeciálnych výklenkov v stenách toalety, regály pre rôzne druhy príslušenstva môžu byť vybavené v nich.

Všetky inštalatérske práce si musia vybrať najkompaktnejšie. Je to jednoduché, napríklad, mnoho moderných toaletných misiek sú čiastočne zapustené do steny.

Umývadlo je potrebné si vybrať malý a mať kvapky. Namiesto kúpeľa môžete nainštalovať sprchovú kabínu, ktorá má výrazne menej miesta. Priestor pod obmedzeným plášťom stojí za to používať maximum, na prázdnom mieste môžete umiestniť police, biely kôš alebo práčku. Stále by nemali zabudnúť na vizuálnu expanziu priestoru. K tomu, že kúpeľňa by mala byť vybavená zrkadlom, lesklými a ľahkými dlaždicami, ako aj dobré osvetlenie.

Štandardné parametre

Kúpeľňa môže byť rôzne typy: kombinované (kúpeľňa a WC sú v tej istej miestnosti) alebo oddelené.

Oddelený

Typické kúpeľne môžu byť minimálne veľkosti asi 150 x 80 cm v domácnostiach so starým rozložením a 100 x 150 cm v panelových domoch so zlepšeným rozložením. Veľkosť samostatnej kúpeľne musí mať veľkosť 165 x 120 cm.

Kombinovaný

Kúpeľne, v ktorých sú kúpeľne aj WC, majú tiež určitú minimálnu veľkosť. Veľkosť tohto typu toalety by mala byť 200 x 170 cm. S takýmto priestorom nebude možné umiestniť nejaký dimenzionálny kúpeľ, avšak v tomto prípade bude optimálna inštalácia sprchy.

V podstate sa takáto minimálna veľkosť poskytuje v „Khrushchev“, v domoch nového plánovania, táto miestnosť bola pridelená od 5 kV. M. Optimálne v ergonómii a pohodlii bude možnosť kombinovať veľkosť kúpeľne 8.00. M a viac. Za takýchto podmienok sa v umiestnení a usporiadaní zobrazí úplná sloboda.

Vzdialenosť medzi inštalatérmi

Tam sú tiež určité štandardy ubytovania v sanitárnej keramike, musia sa dodržiavať všetky potrebné vzdialenosti.

Snip poskytuje takéto štandardy na umiestnenie:

 • Pred každým umývadlom nie je minimálna vzdialenosť k iným inštalačným zariadeniam nižšia ako 70 cm.
 • Pred každým WC, voľné miesto – od 60 cm.
 • Na oboch stranách toalety – od 25 cm.
 • Pred sprchou a kúpeľňa by mala byť prázdnym priestorom najmenej 70 cm.
 • Bidet by mal byť umiestnený najmenej 25 cm od WC.

Normy Snip Ostatné krajiny (Bielorusko, Ukrajina) sa môžu líšiť od noriem Ruskej federácie.

Ako určiť optimálne rozmery?

Pre každú optimálnu kúpeľňové veľkosti môžu byť absolútne iné, ale čo je najdôležitejšie, je nájsť zlatý stred. Pretože malé priestory pre takú veľkú akumuláciu inštalatérskych, technológií a rôznych domácich spotrebičov sa nezhodujú a nebudú zodpovedať ergonómii, ale tiež stráviť obrovské množstvo štvorcových metrov v toalete – tiež nie veľmi správne rozhodnutie. S cieľom nájsť to potrebné na zváženie absolútne všetkých faktorov a funkcií.

Pre sprchovú kabínu bude mať rozlohu asi 2-2,5 kV. m, pre kúpeľ – 2,5-3,5 kV. m, pre umývadlo, ktoré potrebujete o meter, pre toaletu – 1,2-1,8 kV. M. Ukazuje sa, že pre konvenčnú rodinu pozostávajúcu zo 4-5 ľudí, optimálna veľkosť kúpeľne je asi 8 „štvorcov“.

Ak je potrebné využiť hosťovskú kúpeľňu, zohľadňuje sa frekvencia, počet návštevníkov a možnosť použitia zdravotne postihnutých so zdravotným postihnutím.

Malo by sa brať do úvahy:

 • V priemere sú rôzne model toaletného misky 40 x 65 cm.
 • Veľkosť stredných kúpeľov tvorí 80 x 160 cm. Rohové kúpele sú zvyčajne asi 150 x 150 cm. Priemerná výška kúpeľov – asi 50 cm, výška postele s nohami – 64 cm.
 • Sprchové kabíny sú absolútne rôznorodé, ale hlavné rozmery sú 80 x 80 cm, 90 x 90 cm, 100 x 100 cm.
 • Vyhrievaná uteráková lišta musí byť umiestnená v 70-80 cm od kúpeľa.
 • Optimálna veľkosť bidetov – 40 x 60 cm.
 • Optimálna veľkosť umývadla – približne 50-60 cm na šírku.

Stále je potrebné zohľadniť všetky funkcie optimálnych rozmerov kúpeľní pre ľudí so zdravotným postihnutím. Rozmery sa zohľadňujú na základe rozmerov invalidných vozidiel. Minimálna veľkosť kúpeľne by mala byť najmenej 230 kV. cm, WC okolo 150 kV. cm. Šírka toalety by teda mala byť 1,65 m2. m, dĺžka – 1,8 kV. M.

Neexistuje žiadna maximálna veľkosť kúpeľne, takže s právnym prestavbou si môžete vybrať s veľkosťou a 7, a 8 a 9 kV. M.

Príklady a možnosti: Odporúčania

Plánovanie vlastnej kúpeľne je veľmi dôležitým povolaním, pretože je potrebné upraviť všetko pre vaše vlastné pohodlie. Malo by sa angažovať sa na prestavbu len s pomocou špecialistov, inak meniť plánovanie s vlastnými rukami ohrozuje zhoršenú štruktúru domu a ďalšie problémy s stenami. Možnosť kolapsu steny nie je vylúčená, takže takáto prestavba je nezákonná a nebezpečná.

Na začiatku plánovania je potrebné vziať do úvahy všetky faktory vopred, pretože v budúcnosti sa nemusí hodiť inštalatérske a komunikácie. Ďalej musíte zvážiť všetky úpravy a možnosti umiestnenia. Potom musíte vybrať presne pre vás možnosť.

Minimálna veľkosť miestnosti od 2,5 metra

V závislosti od funkcie používania miestnosti musíte vybrať zarovnanie alebo oddelené miestnosti, ktoré potrebujete. S takými veľkosťami kúpeľne je lepšie využívať kombinovanú kúpeľňu a WC, ako sa koná deliaca stena, ktorá, tak, málo. Tu musíte použiť kompaktné inštalatérske, uhlové kúpele alebo sprchovací kút, čiastočne zabudovaný do steny WC.

Práčka musí byť umiestnená v blízkosti vstupu alebo pod umývadlom. Kúpeľňa by nemala spojiť adaptácie. V takejto miestnosti je lepšie mať stredne veľké zrkadlá, takže miestnosť sa zdá byť viac.

4 kV veľkosti. M

Takáto miestnosť sa už považuje za priestrannú, takže všetky inštalatérske a práčke môže byť umiestnené na stenách. V takejto miestnosti je žiaduce nastaviť výfuku, pretože páry sa môžu hromadiť v takejto miestnosti.

Kúpeľ by mal byť umiestnený v ďalekom rohu, ktorý ho odchyľuje na obrazovke ochrany splash, pridá sa nejaké súkromie. V susednom uhle by mali byť umiestnené malé skrinky pre domáce potreby. Práčka môže byť umiestnená v blízkosti vstupu a skriniek.

7 možností veľkosti KV. M

Takáto kúpeľňa je veľmi priestranná, takže tu môžete „vytvoriť“ a vytvoriť všetky podmienky pre rekreáciu a život. Tu môžete nainštalovať kúpeľňu aj sprchovú kabínu. V prvom prípade by sa písmo malo znížiť priesvitnou obrazovkou, aby ste mohli používať niekoľko členov rodiny, aby ste súčasne používali kúpeľňu.

V takom toalete môžete nainštalovať dva umývadlá a cenové ponuky. Práčka je tiež lepšia na umiestnenie výklenku, vedľa neho môže byť umiestnená sušenie. Všetky voľné miesto sa používa pre rôzne užitočné skrinky.

Najnovšie zariadenia

Kúpeľňa je veľmi dôležitou miestnosťou pre každý byt, domy alebo verejný priestor. Vzhľadom k tomu, že veľkosť tejto miestnosti môže byť rôznorodá, stojí za to zvoliť možnosti pre konečnú úpravu a používať všetky metrov štvorcových na maximum. V prípade potreby môže byť prestavaná malá kúpeľňa, ale je potrebné to urobiť pod kontrolou odborníkov. Nezabudnite tiež, že s akoukoľvek dekoráciou toalety musíte dodržiavať všetky normy.

Vyberte si kúpeľňu, aby ste museli veľmi dôležité, aby ste ho mohli používať s plným prínosom a možnosťou dobrého odpočinku. Ak užívate vyššie uvedené pokyny, bude to veľmi jednoduché.

O tom, ako naplánovať kúpeľňu, pozrite sa na video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár