Všetko o azbestových šnúroch

Vlákno pre komín alebo azbestový kábel používaný v konštrukcii ako tesniaci prvok, ktorý tvorí zložku tepelnej izolácie. Zistite, ktorá teplota odoláva závitom 10 mm v priemere a inej veľkosti, a tiež zistiť, prečo je takéto lano potrebné, bude užitočné pre všetkých vlastníkov súkromného bývania. Azbestový kábel je nevyhnutne užitočný pri usporiadaní pecí a krbov, kladenie autonómnych vykurovacích systémov bude stáť oveľa lacnejšie ako iné materiály s podobnými vlastnosťami.

Čo to je?

Azbestový kábel je lano v hrobách, ktoré majú viacvrstvovú štruktúru. V nite tu sa vyrába podľa noriem GOST 1779-83. Spočiatku sa produkt uskutočnil na prevádzku v zložení vykurovacích systémov, prvkov strojov a agregátov, ale našiel ich použitie v iných oblastiach činnosti, vrátane konštrukcie pecí, krbov. S pomocou azbestovej šnúry je možné dosiahnuť vysokú tesnosť zlúčenín, zabrániť prípadom hormovania a šírenie požiaru nedbanlivosťou.

Takáto výrobok sa skladá z vlákien a nití rôzneho pôvodu. Asbestínske chrysotilálné prvky získané z hydrosilikátového horčíka zaberajú významný podiel. Zvyšok dielu padá na bavlnené a syntetické vlákna, zmiešané so základňou.

Takáto kombinácia určuje fyzikálne a chemické vlastnosti hotového materiálu.

Čo je potrebné?

Asbestový kábel nájde jeho použitie v strojárstve, vo vykurovacích systémoch rôznych typov, pôsobí ako tepelne izolačný prvok alebo tesnenie. Vzhľadom na stabilitu na priamu kontakt s ohňom môže byť materiál použitý ako prirodzená bariéra na šírenie spaľovania. Špeciálne odrody takýchto výrobkov sa používajú pri stavbe pecí a komínov, krbov a ohniskách.

Väčšinu káblov môžete použiť len v priemyselnej výrobnej alebo tepelnej sieti komunikácie. Tu sú inštalované na potrubiach na rôzne účely, na ktorých sa prepravujú vodná para alebo plynné látky. Pre domáce použitie v Rustic Construction Special Series je vhodný – Shau. Pôvodne sa vyrába na použitie ako tesnenie.

S jednoduchosťou používania, jednoduchosť inštalácie, vyrobenej v niekoľkých častiach.

Vlastnosť

Pre azbestové šnúry je charakterizovaná sada určitých vlastností, vďaka ktorej materiál a získal jeho slávu. Medzi najdôležitejšie z nich sú nasledujúce.

 • Hmotnostný produkt. Štandardná hmotnosť s priemerom 3 mm je 6 g / n.M. Produkt s prierezom 10 mm už váži 68 g na 1 m.Ns. S priemerom 20 mm bude hmotnosť 0,225 kg / m.Ns.
 • Biologická odolnosť. Podľa tohto indikátora, azbestový kábel presahuje mnoho analógov. Je odolný voči hnilobe a forme, nepriťahuje hlodavce, hmyz.
 • Tepelná odolnosť. Asbest nepatrí pri teplote až do +400 stupňov, odolá dlhodobo značné vykurovanie. Pri znížených atmosférických indikátoroch nemení svoje vlastnosti. Tiež šnúra odolná voči kontaktu s nosičom tepla, ktorý zmení svoje teplotné ukazovatele. Pri zahrievaní nestratí svoje vlastnosti spomaľujúce horenia. Minerálne vlákna sa stávajú krehký pri teplotách nad +700 stupňov, vyskytuje sa, keď sa zvýši na + 1500 ° C.
 • Silový. Tesniaci materiál je schopný odolať významným diskontinuálnym zaťaženiam, vyznačuje sa mechanickou pevnosťou v dôsledku komplexnej polyvoconovej štruktúry. V obzvlášť zodpovedných zlúčenín sa oceľ vystužuje na vrchole základu, poskytuje ďalšiu ochranu materiálu.
 • Odolnosť voči vplyvu mokrého prostredia. Chrysotilná základňa neabsorbuje vlhkosť. Má schopnosť ju odpracovať. Pri zvlhčovaní sa tesniace nevyužíva, udržuje počiatočné rozmery a charakteristiky. Produkty zo zmesi so syntetickými vláknami sú tiež odolné voči vlhkosti, ale s významnou frakciou bavlny sú tieto indikátory trochu znížené.
Prečítajte si viac  Peskobeton: Vlastnosti a rozsah

Azbestový kábel vyrobený dnes je výrobok na báze chrysotile spojený so silikovou skupinou. Je to úplne bezpečné pre ľudské zdravie, počas prevádzky nerozlišuje potenciálne nebezpečné látky. To ju priamo odlišuje od produktov založených na amfibole azbestu, zakázané na použitie vo väčšine krajín sveta.

Jej štruktúrou, chrysotilálnou azbest bližšie k obyčajnému mastentu.

Odrody

Klasifikácia azbestového šnúra ho rozdeľuje Výrobky na všeobecné použitie, umierajúce a tesniace možnosti. V závislosti od príslušnosti k špecifickému typu sa mení prevádzkové vlastnosti a zloženie materiálu.Klasifikácia tiež stanovuje stanovenie hustoty sily vlákna. Podľa tohto ukazovateľa je výrobok rozdelený KOMKOV a celok.

Existujú 4 hlavné odrody. Ich označenie je určené GOST, niektoré odrody navyše poskytujú výrobu výrobkov. V podstate táto kategória zahŕňa produkty, ktorých veľkosť, ktorého veľkosť ide o inštalovaný rámec.

Výbor

Pre umierajúce azbestové šnúry nie sú nainštalované štandardné priemery. Ich hlavným účelom je utesnenie uzlov a častí jednotiek prevádzkovaných za podmienok extrémne vysokých teplôt. Vnútri nakuchtého hojdačky je jadro z azbestu, syntetické a bavlnené vlákno v tkanivovom držiak. Tento tepelne izolačný materiál môže byť prevádzkovaný v systémoch s indikátormi tlaku nie je vyšší ako 0,1 MPa.

Shau

Tesnenie alebo komínová škála azbestov. Je vyrobený z opakovane zložených potravín a potom sa rozloží von z azbestového vlákna. Takáto viacvrstvová štruktúra ovplyvňuje rozsah veľkosti materiálu. Je tu výrazne vyššie ako štandardné možnosti.

Rozsah aplikácie Shau nie je obmedzený na murivo pece a krby. Používa sa ako tepelný izolátor vo dverách a okenných otvoroch, spevnených v konštrukcii budov a konštrukcií. Tesniaca šnúra je vhodná na prevádzku v strojárstve, vrátane izolácie vykurovacích častí a mechanizmov. Nebojí sa intenzívnych diskontinuálnych nákladov, dlhodobý nárast prevádzkových teplôt, má dlhú životnosť.

Krok

Špecializovaná rôznorodosť azbestového šnúra kroku sa používa v zariadeniach generovaných plynoch ako tesniaci materiál. Vyrobené v rozmerovom rozsahu od 15 do 40 mm, sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou. Takéto výrobky môžu byť prevádzkované pri prevádzkových teplotách až do +400 stupňov pod tlakom na 0,15 MPa.

Štruktúra Krok Multilayer. Vonkajší drôt je vyrobený z drôtu z nerezovej ocele. Vnútri je jadrom niekoľkých produktov Shaon, odtlačiteľné. To zaisťuje odolnosť voči intenzívnym mechanickým a diskontinuálnym zaťaženiam. Materiál je najčastejšie používaný na kompaktné poklopy a medzery v inštaláciách generátora plynu.

Prečítajte si viac  Pieskovacia tehla: za to, čo je potrebné a ako sa koná?

Chaon

Šnúry všeobecného účelu sú vyrobené z chryzotile azbestu s prímesou polyméru a bavlnených vlákien. Produkty tohto typu majú nasledujúce charakteristické vlastnosti:

 • Odolnosť voči zaťaženiu vibrácií;
 • široká škála aplikácií;
 • široké rozmedzie dimenzií;
 • Schopnosť fungovať v kontakte s plynom, vodou, parou;
 • Prevádzkový tlak do 0,1 MPa.

Shaon je k dispozícii ako vo verzii s jadrom, a bez nej (až 8 mm v priemere). Azbest Canvas tu sú jednostranné, odišiel z niekoľkých záhybov. Vo možnostiach s jadrom sa priemer výrobku líši od 10 do 25 mm. Vnútri kábla je centrálne prepínače. Obsah chrysotilného azbestu by mal byť od 78%.

S jadrom vnútri

Táto kategória zahŕňa šnúry, v ktorých je centrálna niť azbest (chrysotilné) vlákno. Ostatné vrstvy sú umiestnené na vrchole. Sú tvorené z priadze a bavlnených vlákien.

Bez jadra

V neprítomnosti jadrového azbestového kábla vyzerá ako viacvrstvové lano, retinue priadze. Smer Krútenie je nerovnaké, a okrem azbestového vlákna, môže zahŕňať downtow, bavlnené a vlnené vlákna.

Rozmery

V závislosti od označovania azbestových kordov sú k dispozícii v rôznych rozmeroch. Nasledujúce ukazovatele sú považované za normu:

 • Krok: 10 mm, 15 mm;
 • HAP: Nemá schválené hodnoty;
 • SHAON: od 0,7 do 25 mm, veľkosť 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15 mm sú populárne.

Priemery šnúry sú štandardizované požiadavkami GOST. Produkty idú na predaj v zátokách a cievkach, môžu byť nakreslené na meraní segmentov.

Ako vyzdvihnúť?

Je veľmi dôležité správne vybrať správny azbestový kábel správne, pretože tento materiál sa musí pevne zapadnúť na miesto jeho pripevnenia. Príliš tenké vlákno vytvorí zbytočné medzery. Hrubý bude vyžadovať náhradu slučiek na dverách. Štandard je priemer kábla od 15 do 40 mm. Je v tomto rozsahu, ktorý sa používa v peciach.

Veľkého významu je typ dizajnu zdroja vykurovania, ktorý potrebuje pečať. Keď ste izolovali okolo liatinovej platne alebo na fajčenie, mali by ste si vybrať šnúry s označením Shau. Pre komín, Shaon alebo krok sú vhodné, ak ide o plynový kotol. Dierované šnúry v každodennom živote sú dosť zriedkavé.

Okrem toho, keď si vyberiete produkt, musíte venovať pozornosť vysoko kvalitným ukazovateľom, funkčnosti a spoľahlivosti. Určenie parametrov v tomto prípade budú nasledujúce body.

 • Mať jadro. Poskytuje zvýšenú pevnosť a elasticitu. Vo výrobkoch s jadrom skontrolujte, či centrálna niť nie je viditeľná. Ak je to zrejmé, je potrebné pochybovať.
 • Nedostatok poškodenia na povrchu. Nie je povolené príznaky balíka, prasknutia. Bay by mal vyzerať pevné a hladké. Sú povolené stojace konce nití do 25 mm. Zostávajú pri pripájaní káblov.
 • Úroveň vlhkosti. Azbestový kábel musí spĺňať tento ukazovateľ požiadaviek GOST inštalovaného na úrovni 3%. Túto možnosť zmeňte pri nákupe materiálu špeciálnym zariadením. Zvýšenie indikátora na 4,5% je povolené pre viskózové šnúry.
 • Počet azbestov. Po prvé, tento minerál musí byť prezentovaný vo forme chrysotilových vlákien bezpečnými na zdravie. Po druhé, jeho obsah nemôže byť menší ako 78%. Výrobky pre tropické podnebie sú vyrobené zo zmesi Asbesta a Lavsany.
Prečítajte si viac  Ktorý generátor je lepšie vybrať si?

Toto sú základné parametre, pre ktoré sa odporúča venovať pozornosť pri výbere kábla azbestu na použitie. Je prísne zakázané porušiť odporúčania výrobcu výrobku. Nesprávny výber tesniaceho materiálu môže viesť k tomu, že nebude vykonávať svoje funkcie.

Tipy na použitie

Správne používanie azbestového kábla vám umožní vyhnúť sa vážnym problémom v procese jeho prevádzky. V moderných vidieckych domoch sa tento prvok najčastejšie vyžaduje na inštaláciu vykurovacích jednotiek, pecí alebo krbov. Kábel môže byť nahradený starou vrstvou tesnenia alebo izolovať iba konštruované pece. Pred sprňovaním na dvere kotla, komín, je potrebné vykonať určitú prípravu.

Postup používania použitia kábla azbestu bude taký.

 • Čistenie miesta inštalácie z nečistôt, prachu, stopy starého tesnenia. Kovové prvky môžu byť liečené emesovým papierom.
 • Aplikácia lepidla. Ak návrh vykurovacieho zariadenia predpokladá prítomnosť špeciálnej drážky pre tesniacu kábel, stojí za to platiť. V iných prípadoch sa adhezívna kompozícia aplikuje v mieste údajného pripojenia azbestového vlákna. Môžete použiť Markup.
 • Distribúcia tesnenia. Nemusíte ho močiť s lepidlom: Dosť tejto kompozície, ktorá sa už aplikuje na povrch. Kábel sa aplikuje na miesto pripojenia alebo umiestnené v drážke, pevne lisované. Na mieste pripojenia musíte uložiť vlákno, aby netvorí medzeru, potom sa upevní lepidlom.
 • Slepý. Najjednoduchší spôsob, ako tento proces prechádza v prípade kotolní a dvere pece. Stačí stlačiť izolačnú plochu zatvorením krídla. Potom vyčnievajú jednotku počas 3 hodín alebo viac a potom skontrolujte kvalitu zlúčeniny azbestu kábla s povrchom.

Ak sa závit používa na izoláciu varnej dosky pece, musíte strieľať túto časť. Namiesto jeho pripevnenia sa odstránia stopy starého lepidla a šnúry, aplikuje sa adhézia rastúca pôdy. Až po tom, čo môžete začať inštaláciu novej izolácie. Po lepení kábla je odhodnocovaná 7-10 minút, potom na to na vrchol varenie. Zostávajúce medzery sú utesnené ílom alebo iným vhodným roztokom.

Ak sa všetko robí správne, potom pri práci s vykurovacími jednotkami a pecími nebude vstúpiť do miestnosti. Tým sa zabezpečí bezpečnosť života a zdravia ľudí žijúcich v dome.

Asbestosh kábel sama neškodne, nerozlišuje škodlivé látky, keď sa vyhrievajú.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: