Všetko o plastifikátoroch

Plastifikátory – Špeciálne prísady založené na polyméroch. Sú pridané do betónovej zmesi, prispievajú k zlepšeniu fyzikálno-chemických vlastností pracovnej hmotnosti a jej prevádzkových vlastností. Používa sa v stavebníctve a počas opravných činností. Plastifikačné činidlá sú k dispozícii v širokom rozsahu, majú inú zloženie, sa líšia v menovaní a zásade konania.

Čo je to a za to, čo potrebujete?

Plastifikačné prísady – kvapalné alebo práškové látky pre zmes cementu a betónu. Väčšina ich modifikácií má nízke percento volatility, vynikajúcu kompatibilitu s akýmikoľvek stavebnými materiálmi. Mnohé formulácie necítia (s výnimkou roztokov sulfit-alkoholu).

Použitie zmäkčovadiel prispieva k zlepšeniu mobility a toku cementovej hmoty. Stavebné riešenie vyrobené tradičnou technológiou sa vyznačuje hustou. Takáto hmotnosť je nepohodlná. Ďalšia injekcia vody do roztoku vedie k zvýšeniu svojej mobility, avšak zamrznutý dizajn získa krehkosť a bude citlivý na praskanie. Pridanie plastifikovaných činidiel zlepšuje tesovú tesnosť bez zhoršovania fyzikálno-chemických vlastností mrazeného betónu.

Plastifikátory sa tiež používajú na:

 • Zvýšte adhéziu betónového roztoku na výstužné prvky a rôzne stavebné materiály;
 • Zníženie počtu a veľkosti vzduchových dutín v monolitickej betónovej konštrukcii, ktoré sa často tvoria počas tuhnutia roztoku;
 • zabezpečenie homogenity hmotnosti;
 • Zníženie spotreby cementu do 20%;
 • zvýšenie pevnosti betónovej konštrukcie;
 • zníženie zmrštenia;
 • Zlepšenie pevnosti a vlhkosti betónu;
 • Zníženie rizík tvorby trhlín na betónovom povrchu.

Plastifikačné aditíva sa odporúča pridať pri použití „vrstveného“ cementu, ak je potrebné rozšíriť načasovanie použitia cementovej hmoty.

Nedostatok výrobkov patrí k vysokým nákladom, čo je spôsobené zvýšením nákladov na riešenie betónu. Ďalšie mínus takéto prísady je potreba výrobku presných výpočtov, keď sú komponenty dávkovanie. Keď predpoklady konfliktov, cementová hmotnosť nereaguje na nárokované vlastnosti.

Preskúmanie druhov

Plastifikátory pre cement sú klasifikované v niekoľkých kritériách. Líšia sa v zložení, vymenovaní a rad ďalších parametrov. Ak chcete vybrať vhodnú látku, je potrebné podrobne študovať všetky druhy prísad.

Podľa kompozície

Plastifikačné aditíva sú organické a anorganické. Niektoré z najbezpečnejších a environmentálnych látok sa považujú za výrobu rôznych polymérov a silikónov. Tieto riešenia majú vôňu, takže sa často pridávajú do cementovej kompozície pre stavebné a opravárenské práce v interiéri. Účinok silikónových a polymérnych prísad je zameraný na zlepšenie mobility zmesi a zvýšenie vodotesných vlastností hotového betónu.

Prečítajte si viac  Ako vypočítať Fronton?

Nasledujúci typ zmäkčovadiel sa vyrába na základe povrchovo aktívnych látok. Sú vyrobené z technických lignosulfonátov. Kvôli takýmto komponentom prídavné látky prispievajú k zníženiu spotreby cementovej hmoty, zvýšenia odolnosti proti mrazu a zvýšeniu vodotesnosti.

Posledné doplnkové látky, ktoré zahŕňajú polykarboxylátové komponenty. Takéto plastifikačné činidlá sa odporúča použiť pri budovaní rôznych masívnych monolitických štruktúr. Polykarboxylátová kompozícia prispieva k zvýšeniu trvania skladovania hotového pracovného roztoku.

Podľa miesta určenia

Na predaj sú natočené zmäkčovadlá. Sú pravidlo, že sú to monolátory s jedným majetkom.

 • S urýchľovaním akcie. Takéto plastifikátory prispievajú k zrýchleniu procesu hydratácie cementu. Najčastejšie sa používajú pri liatie umelých rezervoárov, bazénov.

Pridanie s urýchľujúcim účinkom sa odporúča použiť za negatívne teploty.

 • Pomalé zmäkčovadlá. Tieto prísady obsahujú komponenty, ktoré spomaľujú rýchlosť hydratácie hotovej betónovej hmoty. Odporúča sa ich používať pri preprave riešenia pre dlhé vzdialenosti.

 • Antorosny. Formulácie určené na použitie v zime. Prispievajú k zvýšeniu odolnosti voči mrazu pracovnej zmesi. V dôsledku zavedenia do cementového roztoku kontaminačných prísad je možné pracovať s betónom pri teplotách do -25 stupňov pri zachovaní prevádzkových vlastností hotovej betónovej konštrukcie. Akcia plastifikátorov zahrnutých v tejto skupine je zameraná na hojné odparovanie vlhkosti pri dozrievaní roztoku.

 • Vzduchové kanály. Tieto typy plastifikátorov prispievajú k zvýšeniu rezistencie na betónu voči extrémne nízkym teplotám. Zistenie do riešenia spôsobujú chemickú reakciu, v ktorej je dostatok kyslíka. Výsledné vzduchové bubliny so zmiešavacou zmesou sú rovnomerne rozložené v celom objeme. Zmrazená betónová hmota s použitím plastifikátora vzduchového farbiva odoláva praskaniu v chladu.

Okrem monosostavova ponúkajú výrobcovia Multicomponent superplastifikátory. Obsahujú niekoľko účinných látok, vďaka čomu majú multidrikčný účinok.

Podľa akcie

Plastifikátory sú rozdelené do 4 skupín. Existujú „slabé“ prísady, určené na výstavbu malých návrhov. Sú vyrobené na základe organických komponentov.

Plastifikačné látky „Priemerná“ akcia je určená na záložku základovej základne. Zahŕňajú lignosulfonáty, ktoré zvyšujú mobilitu hotového roztoku. Kvôli takejto funkcii prispievajú k posilneniu hydroizolačných vlastností základu.

„Silné“ prísady sú vyrobené z akrylátov a lignosulfátu. Zvyšujú plasticu betónovej hmoty s P1 na P4. Prispievať k zlepšeniu zmesi označenej v prípade vibrácií.

Odporúčajú sa používať na tmel, potery, bloky, stuhy.

Doplnky sú tiež „rozšíriteľné“. Na ich výrobu sú potrebné kyseliny sírovej, naftalénu a formaldehydu. Plastifikátory na základe týchto zložiek zvyšujú plastickosť roztoku na p5 bez zníženia pevnostných charakteristík hotového monolitu.

Prečítajte si viac  Nadácia pre Barn: Čo je lepšie si vybrať a ako to urobiť?

Populárne produkty

Výrobcovia ponúkajú zmäkčovadlá pre cement v širokom rozsahu. Ukázali to nasledujúce typy aditív.

 • Sika Sikament BV-3M. Univerzálne plastifikačné činidlo na prácu s cementovými zmesami. Kvôli jeho použitiu je znížená spotreba materiálu, jeho kvalita zlepšuje. Aditívum vyrobené v kvapalnej forme v 5 a 1 l.

 • Superplastic Cemmix Cemplast Na omietku povrchu, na usporiadanie obrazoviek a inštalácie teplých podláh. Podporuje zvýšenie mobility cementu zloženia, výrazne znižuje náklady na prácu spojené so spracovaním a murivom betónu. Kvapalná aditíva CEMMIX CEMPLAST je balená v plastových kanistroch s objemom 5 a 1 l.

 • „Anti-Moroz“ od spoločnosti „Plytonit“. Je to kvapalina hnedej 4 ročníka. Vyrába sa v súlade s nariadením GOST 12.jeden.007. Počas výroby sa používajú lignosulfonáty a soli anorganických kyselín. Prísada odporúčaná na použitie pri negatívnych teplotách nie je nižšia ako -22 stupňov.

 • Isomat Plastiproof – Vodotesný plastifikátor pre betón z gréckeho výrobcu. Kvapalné prísady na báze latexu prispieva k zvýšeniu vodotesnej konštrukcie hotovej betónu, plasticita roztoku.

Kompatibilný so všetkými značkami Portlandského cementu.

Domáci a zahraniční výrobcovia ponúkajú zmäkčovadlá nielen pre cementové riešenia, ale aj pre polymérové ​​hmotnosti určené pre:

 • Plastové a PVC odliatky;
 • Výroba gumy, rôznych listových materiálov;
 • Výroba filmov, linolea a iných výrobkov.

Pridanie takýchto látok pomáha zlepšovať technické vlastnosti hotového výrobku, ako aj jeho prevádzkové vlastnosti.

Na jednom z najobľúbenejších fondov patrí DOF (Dioctillftlat). Ide o látku chemického pôvodu pre polyuretán a polyvinylchlorid. DOF – toxické tekutiny, ktoré sú schopné horľavé pri zahrievaní a formou žieravých párov. Látka je najvyššia, prvá a druhá odrody.

Ďalší populárny plastifikátor – DBF (dibutylftalát). Pomáha zvýšiť elasticitu odlievania, ktorá vedie k stabilite hotového výrobku rôznym typom mechanických vplyvov. Kvapalná doplnková látka sa používa na chladný porcelán a polyméry.

Je masívne používaný pri výrobe farieb a iných výrobkov na lakovanie, lano na nechty.

Populárne plastifikačné prísady zahŕňajú dioktiebok (DOA). Často sa používa pri výrobe rôznych výrobkov z PVC. Látka je netoxická, vďaka ktorej sa používa pri výrobe niektorých povrchových materiálov, filmov na balenie potravín.

Populárne zmäkčovadlá pre mäkký PVC zahŕňajú DINF (diizononylftalát). Rozlišuje sa malá volatilita. Táto kvapalná látka, ktorá nemá farbu a zápach má nízku úroveň bobby.

Vďaka používaniu doplnkových látok Výrobcovia produkujú produkty PVC s dobrou odolnosťou proti mrazu.

Kde sa uplatňujú?

Plastifikátory sa používajú v stavebníctve pre prácu vo vnútri alebo mimo miestnosti. Pri pridávaní rôznych typov nadácie sa pridávajú do betónu. Pri použití špecializovaných aditív sa ukáže na hustiacu a odolnejšiu dizajn cementu bez prázdnoty vzduchu.

Prečítajte si viac  Prečo sa čierne mravce objavujú v dome a ako sa ich zbaviť?

Použitie plastifikátorov je relevantné v rôznych oblastiach.

 • Pre omietku. Hmotnosť je vyrobená z cementu, vápna, omietky, vody, plniva a iných komponentov. Riešenie pripravenosti sa získa ťažký, hrubý a neelastický. Pri pridávaní plastifikátora sa CPS (zmes cementu-piesok) stáva viac „poddajnou“, vhodnou v prevádzke a ekonomickej spotrebe.

 • Pre dlažobné dosky. Takéto výrobky sa používajú na balenie záhradných dráh, chodníky, chladenie parkov, pre dizajn domácich pozemkov a na iné účely. Dlaždice je vyrobený na základe cementu, piesku, vody, štrku.

Pridanie plastifikačných prísad prispieva k zvýšeniu mobility zmesi a zvýši odolnosť roztoku na prudké teplotné rozdiely a mrazu.

 • Pre injektívne švy. Vzhľadom k pridaniu zmäkčovadla sa tvorené švy stávajú silnejší na oderu a menej náchylné na znečistenie. Hmotnosť s prísadami sa stáva absolútne odolným voči vlhkosti, nie je ovplyvnená hubami a plesňou.

 • Pre kachľové lepidlo. Plastifikátory majú oveľa pohodlnejšie, aby sa použili zlepšením jeho lepiacich vlastností. Murárske lepidlo s prídavnými látkami na zlepšenie sa môže použiť na rôzne typy dlaždíc, zatiaľ čo akékoľvek stavebné materiály môžu pôsobiť ako základ.

 • Pre hliny S cieľom zlepšiť svoje záväzné kvality a kompenzáciu za nedostatky hlinitej hmoty (napríklad rýchly mráz, praskanie).

Plastifikačné aditíva sa často používajú pri položení podlahovej potery. Ich použitie vám umožňuje uložiť stavebné materiály, dostať rovnú základňu vysokej kvality bez vzduchových dutín, trhlín a iných chýb.

Ako použiť?

Aplikovať akékoľvek druhy zmäkčovadiel v prísnom súlade s pokynmi od výrobcu. V opačnom prípade môže byť degradovaná kvalita pracovnej hmotnosti alebo hotového riešenia.

Všeobecné odporúčania:

 • Súlad s prísnym podielom zložiek (dávkovanie zmäkčovadla je indikovaný výrobcom na obale);
 • použitie čistého kontajnera na chov roztoku;
 • Výroba pracovnej hmotnosti s pozitívnou teplotou okolia;
 • používanie osobných ochranných prostriedkov pri práci s plastifikátormi;
 • Riedenie v odľahlosti od otvorených zdrojov požiaru.

Pred použitím je potrebné predhovoriť prísadu do vody. Použite zmäkčovadlá s uplynutou expiráciou. Dodržiavanie výrobných technológií, dávkovania a predpisov na aplikáciu zmäkčovadla prispieva k získaniu zmesi vhodnej v práci s vynikajúcimi technickými a prevádzkovými vlastnosťami.

Ešte viac o plastifikátore pre betón povie nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: