Ako si vybrať ďalekohľad

Pri vykonávaní určitých druhov operácií a pozorovaní konkrétnych objektov v značnej vzdialenosti od pozorovateľa ľudský zrak veľmi často nestačí na to, aby videl detailný obraz. V takýchto prípadoch je najlepšie použiť ďalekohľad – špeciálne zariadenie určené na opakované priblíženie objektu a jeho pozorovanie. Ďalekohľady sa bežne používajú v každodennom živote, prakticky sa bez nich nezaobíde žiadna rybárska alebo poľovnícka výprava, berú sa aj do divadiel a na rôzne športové podujatia, kde je medzi pozorovateľom a objektom pozorovania značná vzdialenosť. A práve od toho, ako presné, kvalitné a správne prispôsobené konkrétnym podmienkam sú ďalekohľady, závisí pôžitok zo sledovania konkrétnej udalosti a konečný výsledok lovu alebo rybolovu.

obsah

 1. Špičkoví výrobcovia. Ktorý ďalekohľad si vybrať?
 2. Ako ďalekohľad funguje a aké druhy ďalekohľadov sa používajú
 3. Parametre výberu. Na čo si dať pozor pri kúpe ďalekohľadu?
 4. Ktoré ďalekohľady možno považovať za najlepšie?
 5. Vyberte si ďalekohľad s veľkým zväčšením
 6. Ďalekohľad na rybolov
 7. Ako si vybrať ďalekohľad na pozorovanie
 8. Video o výbere ďalekohľadu
Ktorý ďalekohľad si vybrať

Najlepší výrobcovia. Ktorý ďalekohľad si vybrať?

Hoci je v súčasnosti na trhu k dispozícii mnoho rôznych ďalekohľadov, nie všetky sú vhodné na danú úlohu. Najprv pri výbere ďalekohľadu musíte určiť, na aký účel je zakúpený, potom sa rozhodnúť o triede zariadenia a prečítať si recenzie ľudí, ktorí vyskúšali tento alebo tento model v akcii. Ďalekohľady – zložité optické zariadenie, ktoré od výrobcu vyžaduje, aby plne dodržiaval algoritmus výroby a maximálnu kvalitu montáže, a preto kvalitný model zďaleka nevyrába každý. Nasledujúce značky sú vysoko cenené:

 1. Zeiss
 2. entax

 3. O
 4. mpus
 5. Nikon
 6. Canon

Ako vidíte, takmer všetky uvedené značky sú serióznymi výrobcami optických zariadení, ako aj foto a video zariadení.

Činnosť a typy ďalekohľadov

Ďalekohľady sú moderné, kompaktné optické prístroje, ktorých hlavným účelom je priblížiť pozorovaný objekt a pozrieť sa naň zblízka. Funkčnosť takýchto zariadení zabezpečuje rad viacnásobne vypuklých šošoviek a optických hranolov, ktoré lámu prúd svetla a zužujú ho na úzky lúč, ktorý sietnica vníma ako úplný obraz.

Ďalekohľady, ktoré sú dnes v ponuke, sa delia do niekoľkých všeobecných kategórií.

Amatérsky alebo domáci ďalekohľad

Amatérske ďalekohľady

Kompaktný ďalekohľad s nízkym rozlíšením ideálny na pozorovanie prírody, návštevu divadla alebo športových podujatí. Priblíženie takýchto zariadení je obmedzené na 2-4 ohniskové vzdialenosti a priemer objektívu inštalovaného v takomto zariadení nepresahuje 23-25 milimetrov.

Výhody

 • Miniatúrna veľkosť;
 • Široká škála dizajnov a tvarových faktorov;
 • Poskytuje slušnú kvalitu obrazu na periférne pozorovanie;
 • Nízke náklady;
 • Nízka hmotnosť;

Nevýhody

 • Nie je vhodný na použitie v slabo osvetlenom prostredí;
 • Veľmi často sú vybavené plastovými šošovkami, ktoré sa rýchlo rozbijú;

Profesionálne ďalekohľady

profesionálne ďalekohľady

Zariadenia, ktorých účel je prísne obmedzený. Ďalekohľady na lov a rybolov, námornú navigáciu, záchranu, vojenské a civilné použitie. Každé zariadenie má svoje vlastné zväčšenie, clonu a vlastnosti objektívu a pri jeho vývoji inžinieri zohľadňujú prevádzkové podmienky a neobvyklé situácie, ktoré sa vyskytnú počas používania.

Výhody

 • Vysoká kvalita vyhotovenia;
 • Vnútorný priestor je takmer vždy naplnený špeciálnym plynom;
 • Široký rozsah nastaviteľnej ostrosti, ohniskovej vzdialenosti a šošoviek okulára;
 • Exkluzívne testovaná značková optika;
 • Ďalekohľady sú ideálne na určitý rozsah použitia;

Nevýhody

 • Vysoká hmotnosť a rozmery;
 • Pri dlhodobom používaní často spôsobuje únavu očí;
 • Veľmi špecifická funkčnosť, vhodná na určitý rozsah úloh;
 • Vysoké náklady;

Parametre výberu. Na čo si dať pozor pri kúpe ďalekohľadu?

kritériá výberu ďalekohľadov

Priemer objektívu

Tento parameter sa meria na vzdialenejšom konci ďalekohľadu a práve tento parameter určuje funkčnosť konkrétneho zariadenia. Objektívy absolútnej väčšiny predávaných zariadení sa pohybujú medzi 30 a 120 milimetrami a čím vyššia je táto hodnota, tým lepší, jasnejší a detailnejší obraz používateľ získa. Okrem toho väčší objektív zabezpečuje lepšiu priepustnosť svetla, a preto je vhodnejší na použitie v noci.

 1. Kompaktné modely s priemerom objektívu do 30-50 milimetrov sú ideálnym riešením na každodenné používanie, sledovanie divadelných predstavení a športových podujatí;
 2. Ďalekohľady s objektívmi 30-60 mm sú vhodné na turistiku, lov a rybolov;
 3. Najvýkonnejšie a najpokročilejšie prístroje s objektívmi 80-120 milimetrov sú profesionálne, vhodné na náročnejšie úlohy, pozorovanie hviezd a iné vysoko špecializované aplikácie.

Aproximačný výkon

Parameter, ktorý má priamy vplyv na blízkosť pozorovaného objektu a na schopnosť prevádzkovať zariadenie za určitých podmienok. Má to nasledujúci priebeh: čím vyšší je stupeň priblíženia konkrétneho zariadenia, tým užší je zorný uhol konkrétneho zariadenia. Tieto dva údaje sú uvedené na všetkých ďalekohľadoch: 7×50 znamená, že majú sedemnásobné zväčšenie a zorné pole 50° pri maximálnom zväčšení.

 1. Ďalekohľady so zväčšením 4-8x poskytujú široký zorný uhol a sú vhodné pre väčšinu domácich situácií;
 2. Modely s 10- až 15-násobným priblížením sú skvelé na lov a rybolov;
 3. Ďalekohľady s 20-násobným zväčšením a väčším sú vhodné na pozorovanie na veľkú vzdialenosť. Uprednostňujú ich tí, ktorí radi pozorujú hviezdy;

Typ a konštrukcia hranola

Prizmy sú kľúčovým prvkom v konštrukcii každého ďalekohľadu a majú zásadný význam pre jasnosť, prenos obrazu a schopnosť používať ďalekohľad v náročných podmienkach. V súčasnosti sa objektívy, ktorými je vybavená väčšina ďalekohľadov, delia do dvoch všeobecných kategórií:

 1. Objektívy typu Porro sa montujú do väčšiny lacných a stredne drahých modelov. Majú viacúrovňovú lomenú štruktúru a umožňujú lom slnečného svetla pod uhlom približne 45 stupňov, čím poskytujú široký obraz. Nemôžu však poskytnúť silné priblíženie;
 2. Strešné šošovky majú vysoký stupeň aproximácie. Sú dostatočne kompaktné, aby sa zmestili do malého ďalekohľadu, a majú úzky, podlhovastý tvar.. Cena ďalekohľadov s takýmito objektívmi je minimálne 1,5 až 2-násobne vyššia ako cena ďalekohľadov s Porro objektívmi.

Charakteristika lineárneho a uhlového videnia

Parametre, ktoré ukazujú uhol a vzdialenosť jasného a kontrastného obrazu horizontálne od pozorovaného objektu, ako aj smerom nahor od neho. Uhlové videnie má spravidla rozsah 5 až 7 stupňov v horizontálnom smere, čo znamená, že čím ďalej je objekt od pozorovateľa, tým širšie je zorné pole. Lineárna viditeľnosť sa počíta trochu iným spôsobom – meria sa v metroch a zobrazuje viditeľnosť na každý kilometer vzdialenosti. Takmer vždy lineárne videnie v rozmedzí 40 až 120 metrov.

Vlastnosti objektívu

Označuje množstvo svetla, ktoré zostane dostupné ľudskému oku po tom, čo svetelný lúč prešiel šošovkou a bol lomený hranolom. typické parametre sa pohybujú v rozmedzí 30 až 50 % a len najdrahšie zariadenia vybavené kombinovaným systémom šošoviek majú hodnotu maximálne 10 až 12

Charakteristiky žiakov na výstupe

Ide o jeho priemer, ktorý určuje množstvo svetla, ktoré sa dostane na sietnicu po spracovaní toku šošovkou a hranolom. Takmer vždy sa veľkosť nasadenej šošovky pohybuje od 2 do 5 milimetrov a čím je väčšia, tým jasnejší a bohatší obraz získate bez ohľadu na stupeň osvetlenia

Hmotnosť a veľkosť sú ďalšie faktory, ktoré netreba zanedbávať. Nie každý rád nosí niekoľkokilogramový ďalekohľad celé hodiny, preto by ste na to mali myslieť.

Ktoré ďalekohľady sú najlepšie??

Netreba zabúdať, že univerzálne ďalekohľady v prírode neexistujú a že ten či onen model bude najlepší len pre určité podmienky jeho použitia

Vyberte si ďalekohľad s veľkým zväčšením

Ďalekohľad s veľkým zväčšením

Ďalekohľady tejto triedy nebudú vyhovovať každému; ich funkčnosť je nevyhnutná pre pozorovateľov vtákov, birdwatcherov a hvezdárov. Najlepšie zariadenia tejto triedy sú vybavené objektívmi od spoločnosti Zeiss alebo Nikon a majú zväčšenie 20x alebo viac. výstupný priemer objektívu by nemal byť menší ako 80-90 milimetrov, v takom prípade používateľ získa skutočne detailný obraz za všetkých podmienok. Nasadená šošovka je takmer vždy strešného typu s priemerom výstupnej pupily 4-5 milimetrov.

Ďalekohľad na rybolov

Tí, ktorí radi lovia alebo rybárčia, nepotrebujú dodatočné zväčšenie. celkom postačujúci model s 12-15-násobným zväčšením a optickým priemerom približne 55-70 milimetrov. Uprednostňuje sa Porro dizajn šošoviek a priemer výstupnej pupily by mal byť rovnaký 4-5 milimetrov.

Ako si vybrať ďalekohľad na pozorovanie

Zariadenia tejto triedy sú takmer vždy periférne, čo nevyhnutne znamená malé zväčšenie, široké zorné pole a veľký výstupný priemer objektívu, ktorý prepúšťa veľké množstvo svetla dovnútra a von, takže obraz je ostrý a kontrastný. typ objektívu je takmer vždy Porro a zväčšenie nie je väčšie ako 4-8x.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať kompas – tajomstvo výberu kempingovej lampy.

Video o tom, ako si vybrať ďalekohľad

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: