Ako si vybrať mikroskop

Obsah článku
 1. obsah
 2. Najlepší výrobcovia. Akú spoločnosť si vybrať na mikroskop?
 3. Typy mikroskopov a ich fungovanie
 4. Monokulárne mikroskopy
 5. Výhody Kompaktná veľkosť; Umožňuje inštaláciu monokulárov s inými charakteristikami zväčšenia; Súčasťou balenia sú vymeniteľné farebné filtre; Priblíženia do 1500x; Slušná funkčnosť; Nevýhody Nízka odolnosť; Určité nepohodlie spôsobené monokulárnou konštrukciou; Dostatočne časovo náročné nastavenie vyžadujúce osobitné zručnosti;
 6. Výhody
 7. Nevýhody
 8. Binokulárne mikroskopy
 9. Výhody Vysoká funkčnosť; Možnosť pripojenia digitálneho fotoaparátu (nie všetky modely); Dostupnosť revolverovej klietky, ktorá umožňuje upevnenie objektívov s rôznym zväčšením; Vysoký rozsah ohniskových vzdialeností až do 1500-1600x pri najfunkčnejších modeloch; Ostrý, kontrastný a detailný obraz za všetkých prevádzkových podmienok; Nevýhody Vyžaduje určité manipulačné zručnosti; Ďalšie príslušenstvo je pomerne drahé Nie je lacný;
 10. Výhody
 11. Nevýhody
 12. Elektronické mikroskopy
 13. Výhody Jednoduché používanie; Široká ponuka príslušenstva; Dokáže zaznamenávať snímky digitálne bez potreby príslušenstva; Vysoká kvalita obrazu; Vynikajúca funkčnosť; Nevýhody Vysoká cena; Potrebuje napájací zdroj alebo stolný počítač;
 14. Výhody
 15. Nevýhody
 16. Parametre výberu. Na čo sa zamerať pri výbere mikroskopu?
 17. Aký mikroskop si vybrať na určité úlohy?
 18. Výber mikroskopu pre žiakov
 19. Výber mikroskopu na výskum buniek
 20. Kritériá výberu mikroskopu na spájkovanie
 21. Video o výbere mikroskopu

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je mikroskop nielen zaujímavou a veľmi užitočnou pomôckou, ktorá môže výrazne rozšíriť vedomosti dieťaťa o okolitom svete. Nezaobíde sa bez nich žiadna hodina chémie alebo fyziky na škole či univerzite a sú nevyhnutné aj v mnohých priemyselných laboratóriách a výrobných zariadeniach. Využívajú ho aj všetci hobbyisti, majstri skrutkovačov a majstri spájkovačiek – s jeho pomocou nie je problém spájkovať malé tranzistory a iné súčiastky na dosku plošných spojov. Samozrejme, len ak je mikroskop správne vybraný a jeho funkčnosť plne zodpovedá požiadavkám a prevádzkovým podmienkam.

obsah

 1. Najlepší výrobcovia. Ktorú spoločnosť na výrobu mikroskopov si vybrať??
 2. Typy mikroskopov a ich fungovanie
 3. Parametre výberu. Na čo sa zamerať pri výbere mikroskopu?
 4. Aký mikroskop si vybrať na určité úlohy?
 5. Video o výbere mikroskopu
výber mikroskopu

Najlepší výrobcovia. Akú spoločnosť si vybrať na mikroskop?

Moderné modely mikroskopov sa od svojich predchodcov výrazne líšia. Zvýšenie kvality, rozlíšenia a jasnosti obrazu s ďalšími funkciami, ako je podsvietenie a digitálne snímanie obrazu… Jediné, čo zostáva nezmenené – poprední výrobcovia, ktorí sú považovaní za tradičných lídrov na trhu a dodávajú svoje vlastné výrobky do rôznych priemyselných laboratórií. Z tohto dôvodu by sa mali uprednostňovať výrobky týchto výrobcov:

 1. Sturman;
 2. Sititek;
 3. Zeiss;
 4. Nikon;
 5. Sigeta;
 6. esser;
 7. Levenhuk;

Tieto značky vyrábajú veľké množstvo produktov, ktoré spĺňajú potreby začiatočníkov aj odborníkov v určitých oblastiach. Pred uprednostnením jedného alebo druhého modelu je však potrebné nielen preštudovať jeho technické vlastnosti a porovnať zariadenie s jeho najbližšími analógmi, ale aj prečítať si recenzie kupujúcich, ktorí testovali tento alebo ten model v praxi a zdôraznili jeho silné a slabé stránky.

Typy mikroskopov a ich fungovanie

Mikroskop je optický prístroj, ktorý umožňuje zobrazovať objekty znásobením ich zväčšenia. Najjednoduchšie mikroskopy sú súborom objektívov rôzneho vyhotovenia a priemeru, ktoré umožňujú viacnásobné zväčšenie a umožňujú prezrieť bunkovú a vláknitú štruktúru objektu. Základný princíp a funkcia zariadenia zostávajú rovnaké aj dnes, ale technická realizácia základných schopností výrazne pokročila vďaka používaniu počítačov a elektronického výpočtového výkonu. V súčasnosti možno všetky mikroskopy dostupné na trhu rozdeliť do týchto kategórií.

Monokulárne mikroskopy

Monokulárne mikroskopy

najjednoduchšia a najobľúbenejšia optika so slušnou funkčnosťou. rozsah priblíženia najlepších zariadení môže dosiahnuť 1200-1500x, čo v kombinácii s použitím vysokokvalitnej optiky poskytuje ostrý, detailný a jasný obraz. Väčšina modelov sa dodáva s vymeniteľnými filtrami na kompenzáciu dopadu svetla a vymeniteľnými monokulármi na rozšírenie rozsahu prístroja.

Výhody

 • Kompaktná veľkosť;
 • Umožňuje inštaláciu monokulárov s inými charakteristikami zväčšenia;
 • Súčasťou balenia sú vymeniteľné farebné filtre;
 • Priblíženia do 1500x;
 • Slušná funkčnosť;

Nevýhody

 • Nízka odolnosť;
 • Určité nepohodlie spôsobené monokulárnou konštrukciou;
 • Dostatočne časovo náročné nastavenie vyžadujúce osobitné zručnosti;

Binokulárne mikroskopy

Binokulárne mikroskopy

Zariadenia vybavené dvoma nezávislými monokulármi, aby sa používateľ mohol pozerať do mikroskopu oboma očami. To má pozitívny vplyv na čistotu prijatého obrazu a zaručuje kvalitné a plné farebné zobrazenie skúmaného objektu. Najlepšie modely v tejto triede sa môžu pochváliť zväčšením až 1500-1600x, rozsah zväčšenia okulárov sa pohybuje medzi 10x a 20x. Veľmi zaujímavou funkciou týchto zariadení je tzv. revolverový klip s pevnými šošovkami s rôznym zväčšením, ktorý umožňuje meniť rozsah zväčšenia v online režime.

Výhody

 • Vysoká funkčnosť;
 • Možnosť pripojenia digitálneho fotoaparátu (nie všetky modely);
 • Dostupnosť revolverovej klietky, ktorá umožňuje upevnenie objektívov s rôznym zväčšením;
 • Vysoký rozsah ohniskových vzdialeností až do 1500-1600x pri najfunkčnejších modeloch;
 • Ostrý, kontrastný a detailný obraz za všetkých prevádzkových podmienok;

Nevýhody

 • Vyžaduje určité manipulačné zručnosti;
 • Ďalšie príslušenstvo je pomerne drahé
 • Nie je lacný;

Elektronické mikroskopy

Elektronické mikroskopy

najfunkčnejšie, najmodernejšie a najpokročilejšie zariadenia, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne. Tieto zariadenia nemajú okuláre ako také a prenos obrazu sa uskutočňuje buď na zabudovaný LCD displej, alebo na monitor počítača pomocou špeciálneho kábla; používateľ preto môže zaznamenávať získaný obraz bez použitia akýchkoľvek ďalších zariadení. Ďalšou výhodou je široká ponuka príslušenstva – originálneho, vyrobeného výrobcami, aj príslušenstva tretích strán, kompatibilného s konkrétnym zariadením. S ich pomocou je možné podstatne rozšíriť funkčnosť prístroja, zmeniť jeho citlivosť alebo rozsah priblíženia, vyrovnať farebný tok pomocou príslušného filtra a vykonávať mnohé ďalšie funkcie.

Výhody

 • Jednoduché používanie;
 • Široká ponuka príslušenstva;
 • Dokáže zaznamenávať snímky digitálne bez potreby príslušenstva;
 • Vysoká kvalita obrazu;
 • Vynikajúca funkčnosť;

Nevýhody

 • Vysoká cena;
 • Potrebuje napájací zdroj alebo stolný počítač;

Parametre výberu. Na čo sa zamerať pri výbere mikroskopu?

Výber mikroskopu podľa výkonu

Moderné mikroskopy sú vysoko presné optické zariadenia, ktorých funkčnosť úplne závisí od technických riešení výrobcu a súboru ďalších možností, ktoré sú v zariadení k dispozícii. Prirodzene, čím je mikroskop funkčnejší, tým je drahší. Z tohto dôvodu by sa pri výbere zariadenia, ktoré ponúka najlepší pomer ceny a kvality, mali zohľadniť tieto vlastnosti

 1. Konštrukcia objektívu. Od toho, ako dobre je dizajn premyslený, závisí rozlíšenie zobrazovaného obrazu a jeho celková kvalita. V súčasnosti sú k dispozícii šošovky bez ponoru aj ich kvapalné analógy. Posledné menované poskytujú obraz s vysokým rozlíšením a pracovná kvapalina v nich je olej alebo destilát.
 2. Prítomnosť systému optickej korekcie. Každý optický prístroj má bezpodmienečne tzv. chromatickú aberáciu – druh chyby, ktorá sa prejavuje ako skreslenie geometrických priamok obrazu. Aby ju výrobcovia minimalizovali, používajú množstvo rôznych riešení a inštalujú špeciálne šošovky so špeciálnym tvarom. Najkvalitnejšie zariadenia sú vybavené planachromatickými a planopochromatickými šošovkami, ktoré nemajú žiadnu chromatickú aberáciu. Takéto šošovky sú označené písmenami PLAN a PLAN-APO;
 3. Zväčšenie objektívu. Zobrazuje maximálne zväčšenie a schopnosť vidieť aj tie najmenšie detaily objektu. Úroveň zväčšenia prakticky vždy začína na 10 – 15-násobnom zväčšení a v prípade profesionálnych výskumných modelov môže dosahovať 2000 – 4000-násobné zväčšenie. Keďže tento parameter má priamy vplyv na funkčnosť mikroskopu, pred kúpou konkrétneho prístroja je potrebné určiť úlohy, ktoré sa majú pomocou neho vykonávať.
 4. Rozlíšenie mikroskopu. Parameter, ktorý má priamy vplyv na kvalitu, ostrosť a kontrast reprodukovaného obrazu. Úplne závisí od apertúry zariadenia – čím vyšší je tento parameter pre konkrétny mikroskop, tým vyššie je jeho rozlíšenie. Suché objektívy majú numerickú clonu 1.0. Pre „mokré“ modely je to 1.25, resp. Pri výbere optického mikroskopu by sa mali uprednostniť modely s rozlíšením aspoň 0.2 mikróny.
 5. Maximálne užitočné priblíženie mikroskopu. Zobrazuje úroveň priblíženia, pri ktorej je kvalita obrazu stále maximálna. V prípade optických mikroskopov sa tento parameter môže pohybovať v rozmedzí od 1000 do 1250x v závislosti od typu namontovaného objektívu. Napriek tomu, že takéto zariadenia dokážu zabezpečiť väčšiu vzdialenosť, kvalita obrazu výrazne trpí, čo v niektorých prípadoch robí zariadenie nepoužiteľným;
 6. Typ a konštrukcia okulárov. Pokiaľ ide o optické typy, môžete nájsť monokulárne mikroskopy, binokulárne mikroskopy a kombinované typy, ktoré majú monokulárny aj binokulárny mikroskop. V prípade elektronických a digitálnych zariadení úlohu okulára preberá digitálny displej alebo monitor počítača.

Aký mikroskop si vybrať na určité úlohy?

kritériá výberu mikroskopu

Technické vlastnosti konkrétnych prístrojov sú určite dôležité, ale mali by sa posudzovať z hľadiska ich funkčnosti a konkrétneho prostredia, v ktorom sa používajú, ako aj úloh, ktoré sa majú s prístrojom vykonávať.

Výber mikroskopu pre žiakov

Na dosiahnutie maximálnej efektívnosti a prínosu pre vaše dieťa na hodinách prírodovedy je nevyhnutný dobrý mikroskop. Na tieto účely je vhodný monokulárny alebo binokulárny svetelný mikroskop vybavený planerotopickým objektívom. Zväčšenie takéhoto zariadenia by malo dosahovať až 350-400x, ktoré možno meniť pomocou súpravy vymeniteľných šošoviek umiestnených na veži. Užitočnou funkciou bude určite možnosť pripojenia digitálneho fotoaparátu, ktorý vám umožní získať detailné fotografie študovaného objektu.

Výber mikroskopu na výskum buniek

Výskum buniek nie je jednoduchá úloha a nepotrebuje ju každý. Obzvlášť obľúbené sú u študentov takých odborov, ako je biológia. Hlavnou vlastnosťou takýchto zariadení je maximálne možné zväčšenie priblíženia, preto by sa mali uprednostňovať modely s maximálnym zväčšením vybavené planachromatickým alebo planochromatickým objektívom a rozlišovacou schopnosťou nie menšou ako 0.25-0.3 µm. Konštrukcia zariadenia môže byť tradičná optická alebo moderná digitálna v závislosti od úlohy a prostredia, v ktorom sa bude výskum vykonávať.

Kritériá výberu mikroskopu na spájkovanie

mikroskopy sú v žiadnom prípade menej populárne medzi rôznymi rádiotechnikmi a amatérmi elektronickej meracej techniky, ako aj medzi tými, ktorí sa špecializujú na jej opravy. Spájkovanie dosiek plošných spojov a ich jednotlivých komponentov pomocou mikroskopu je rozšírená činnosť, ktorá si vyžaduje celkom určité požiadavky na typ mikroskopu. Zväčšenie tu nehrá významnú úlohu – zariadenie s 50-75-násobným zväčšením je úplne postačujúce. Dôležitejšia je celková šírka prenosu obrazu, ako aj úplná absencia skreslenia a chromatickej aberácie. Dôležitú úlohu zohráva aj rozlíšenie – čím je vyššie, tým ľahšie sa spájkujú malé diely. Medzi inžiniermi sú najobľúbenejšie klasické optické mikroskopy vybavené binokulárnym typom okulárov, ako aj moderné digitálne prístroje.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako vybrať teleskopický filter pre vaše akvárium.

Video o výbere mikroskopu

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: