Ako si vybrať dáždnik

Dáždnik je nevyhnutnosťou v každom ročnom období. Chráni nás pred dažďom a krupobitím, snehom, priamym slnečným žiarením a inými poveternostnými javmi. Ale, bohužiaľ, nie všetky dáždniky vydržia veľké zaťaženie – špice sa zlomia pri silných nárazoch vetra, zlyhajú spojovacie prvky, strieška je odretá, vyblednutá a prelieva sa.

Ak chcete vybrať pohodlný a kvalitný dáždnik, ktorý bude slúžiť viac ako jednu sezónu, venujte pozornosť hmotnosti výrobku a jeho kompaktnosti, materiálu a priemeru vrchlíka, počtu ramien, kvalite spojovacích prvkov a ďalším parametrom – čo presne povieme v našom článku.

obsah

 1. Konštrukcia a typy dáždnikov
 2. Ktorú rukoväť dáždnika si vybrať
 3. Aká by mala byť tyč a špice
 4. Materiál kupoly dáždnika
 5. Ako si vybrať kvalitný dáždnik – tipy na výber
výber dáždnika

Konštrukcia a typy dáždnikov

Všetky dáždniky majú podobný dizajn. Pozostávajú z:

 1. Tyč a rukoväť:
 2. Látková časť alebo kupola;
 3. Hroty .

Životnosť dáždnika závisí od spoľahlivosti špicov. Stonky lacných modelov sa môžu pri silných nárazoch vetra ohnúť a zlomiť, zatiaľ čo silné, často monolitické tyče vydržia aj väčšie zaťaženie.

Špice podopierajú kupolu dáždnika, a keď sa jedna z nich zlomí alebo odtrhne, naruší to tvar stanu a zníži funkčnosť výrobku. Čím viac špicov, tým odolnejší je rám baldachýnu.

Baldachýn sa vyrába z rôznych druhov materiálov: nylon, polyester, satén atď. Základné vlastnosti dáždnika, ako je odolnosť voči vode, pevnosť a ochrana proti vetru, závisia od vlastností látky.

Môžu to byť mechanické, poloautomatické, automatické, skladacie a trstinové dáždniky. Preskúmajte výhody a nevýhody každého z nich.

Mechanické dáždniky

Mechanické dáždniky

Zatváranie a otváranie týchto modelov sa vykonáva len manuálne. Nie je to síce veľmi pohodlné, ale považuje sa to za jeden z najspoľahlivejších a najodolnejších.

Výhody

 • Dlhá životnosť. Jednoduchosť mechanizmu znižuje pravdepodobnosť zlomenia;
 • Dostupná cena.

Nevýhody

 • Nie vždy je ľahké zatvoriť/otvoriť dáždnik, najmä ak vás zastihne dážď alebo musíte absolvovať veľa presunov do cieľa.

Poloautomatické dáždniky

Poloautomatické dáždniky

Poloautomatické modely sa otvárajú stlačením tlačidla, ale musia sa zatvárať ručne zatiahnutím za krúžok, na ktorom sú upevnené špice. Ide o jeden z najbežnejších typov dáždnikov.

Výhody

 • Prijateľná cena;
 • Nízka hmotnosť a veľkosť;
 • Jednoduchosť používania (v porovnaní s mechanickými modelmi);

Nevýhody

 • Zlyhávajú rýchlejšie ako mechanické dáždniky.

Automatické dáždniky

Automatické dáždniky

Najpohodlnejšia, ale aj najmenej spoľahlivá možnosť. Vzhľadom na zložitosť konštrukcie sa tieto výrobky najčastejšie rozbíjajú. Zatváranie a otváranie dáždnika sa vykonáva automaticky stlačením špeciálneho tlačidla.

Výhody

 • Rýchle otváranie a zatváranie;
 • Použiteľnosť.

Nevýhody

 • Krátka životnosť;
 • Vysoká cena;
 • Automatický mechanizmus sa môže zaseknúť;

Skladacie (kompaktné) dáždniky

Skladacie (kompaktné) dáždniky

Kompaktné dáždniky sú skvelou voľbou na cesty. Zaberajú málo miesta a sú ľahké, takže sa zmestia do tašky alebo batohu. Niektoré modely sa dokonca zmestia do vrecka kabátu alebo bundy. Tieto dáždniky si môžete vziať do práce alebo na výlet. Môžete ho nosiť v kabelke celý deň a ochráni vás v prípade dažďa.

Majú kryt, do ktorého možno ukryť mokrý dáždnik, ak po daždi neuschol a nie je ho kde vysušiť.

Výhody

 • Nízka hmotnosť a malé rozmery;
 • Vhodné pre cestovateľov a častých obchodných cestujúcich;
 • Nízka cena;

Nevýhody

 • Väčšina modelov má nízku pevnosť;
 • Pri silnom vetre sa môže kupola obrátiť naruby.

Trstinové dáždniky

Dáždnikové palice

Tieto modely sa zvyčajne otvárajú a zatvárajú ručne. Majú pevnú stopku, ktorá znižuje pravdepodobnosť zlomenia. Vďaka jednoduchej konštrukcii sú trstinové dáždniky veľmi pevné a odolné.

Výhody

 • Spoľahlivosť a trvanlivosť – vydrží viac ako 10 rokov;
 • Krásny vzhľad;
 • Odolnosť voči nárazom vetra;

Výhody

 • Veľká veľkosť;
 • Vysoká cena.

Ktorú rukoväť dáždnika si vybrať

Rukoväte sú často vyrobené z gumy, plastu, dreva alebo kovu:

 1. Plastové sú najnespoľahlivejšie – pri náraze alebo páde môžu prasknúť alebo sa rozštiepiť. Časom môže vyblednúť a odlupovať sa aj farba na plaste. Sú ľahké a rýchlo sa zahrievajú rukou používateľa.
 2. Kovové rukoväte sa používajú zriedkavo. Sú silné a odolné, ale veľa vážia a v ruke sú studené.
 3. Drevené rukoväte s bezfarebným lakom udržujú teplo dlhú dobu, sú odolnejšie ako plastové rukoväte a nevážia toľko. Na rozdiel od plastových nestrácajú časom farbu a nezafarbujú ruky. Pri výbere dáždnika s drevenou rukoväťou je dôležité venovať pozornosť jeho povrchu. Ak je drevo zle ošetrené, nákup by sa mal zamietnuť.
 4. Gumené rukoväte sú príjemné na dotyk, dokonale padnú do dlane a nevyklzávajú. Okrem toho sa považujú za jedny z najspoľahlivejších – pri páde alebo náraze sa im nič nestane.

!

Je dôležité, aby bola rukoväť dobre pripevnená k stopke a aby sa nekývala alebo „nejazdila“. Hákové rukoväte, ktoré sa používajú v trstinových dáždnikoch, sa považujú za najpohodlnejšie a najspoľahlivejšie.

Tyč a špice výrobku

Stonka a špice dáždnika

Rukoväte dáždnikov môžu byť jednoliate alebo skladacie. Skladacie môžu mať dva až päť záhybov. Najmenší dáždnik má štyri až päť záhybov, zatiaľ čo najväčší (často pre mužov) má dva alebo tri záhyby. Pamätajte, že čím jednoduchšia konštrukcia a čím menej uzlov, tým bezpečnejší výrobok.

Špice a predstavec sa môžu použiť:

 1. Hliník (špice a stopka sú matné) – odolný voči korózii a dobre podopiera látkovú časť dáždnika. Hliníkové výrobky sú veľmi ľahké a kompaktné, preto si ich často vyberajú ženy a deti. Sú však nespoľahlivé – špice sa vo vetre ohýbajú, predstavec sa rýchlo deformuje a textilná časť sa často prevracia naruby.
 2. Oceľ (špice a predstavec sú lesklé) je najspoľahlivejší a najodolnejší materiál. Modely s oceľovými tyčami a špicami sú odolné voči nárazom vetra, ale sú ťažké a zaberajú veľa miesta aj v zloženom stave.
 3. Sklenené vlákno (zvonka pripomínajúce plast) je pevný a pružný materiál, ktorý sa často používa na výrobu špicov. Dáždniky s takýmito ramenami sú ľahké a strieška si zachováva svoj tvar počas veterného počasia.
 4. Pri kúpe dáždnika venujte pozornosť aj počtu ramien. Čím viac ich je, tým lepšie držia baldachýn. Ich počet sa môže pohybovať od 6 do 24., ale najbežnejšou metódou je použitie 8 ramien. – toto je najlepšia možnosť. Čím väčší je priemer textilnej časti dáždnika, tým väčší je počet ramien.
 5. Každá zo špíc by mala byť ku kupole pripevnená na niekoľkých miestach. Čím viac týchto zlúčenín, tým pevnejšia konštrukcia a odolnejší výrobok.
 6. Niektoré dáždniky sú vybavené systémom „Antiveter“ – pružinovým komplexom, ktorý zabezpečuje integritu ihiel aj pri silných nárazoch vetra a „prevrátení“ výrobku. Aby sa dáždnik vrátil do normálnej polohy, je potrebné ho zatvoriť a znovu otvoriť.

Materiál použitý na kupolu dáždnika

Čalúnenie dáždnikov sa často používa na výrobu:

 1. Nylon. Lacný a nespoľahlivý materiál. Rýchlo sa opotrebováva a opotrebováva. ľahko sa trhá, ľahko sa vylieva, často alebo dokonca sa scvrkáva. Ak umiestnite vlhký nylonový výrobok do blízkosti iných vecí, môžu zmeniť farbu dáždnika.
 2. Polyester. Tkanina má dobrú vodoodpudivosť, ale po dlhšom používaní nie je úplne zachovaná. Okrem toho sa často tria a trhajú v miestach upevnenia špice. Polyester sa po navlhčení nevylučuje ani nevylieva.
 3. Polyester s teflónom. Trvanlivejšie a odolnejšie ako nylon a polyester. Rýchlo schne, drží tvar a zachováva si farbu.
 4. Satén je jedným z najdrahších a najodolnejších materiálov. Má špeciálny vodoodpudivý povlak, vďaka ktorému je dobre chránený pred dažďom. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou, odolnosťou proti opotrebovaniu a dlhou životnosťou. Okrem toho si satén zachováva svoj tvar a rýchlo schne.
 5. Dyha – poskytuje vynikajúcu vodoodpudivosť, okamžite schne a nemačká sa.

Ako si vybrať kvalitný dáždnik – tipy na výber

Pri nákupe venujte pozornosť napätiu tkaniny. Nesmie mať žiadne vrásky, záhyby ani bubliny.

 1. Tlačidlá na poloautomatických a automatických modeloch sa nesmú zaseknúť;
 2. Otvorte dáždnik pred nákupom. Ak sú kĺby na hriadeli uvoľnené a rukoväť nie je dobre spojená s hriadeľom, neoplatí sa ju kupovať;
 3. Vyčnievajúce konce špicov detských dáždnikov by mali mať ochranné krytky;
 4. Uistite sa, že dáždnik pri otváraní alebo zatváraní nevydáva žiadne zvláštne zvuky;
 5. Nekupujte výrobok, ktorý má menej ako 8 špicov. Nedokážu odolať nárazom vetra a rýchlo sa zničia.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať správne perly a aké sú tajomstvá výberu zásnubného prsteňa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: