Ako si vybrať pamäť RAM

RAM ovplyvňuje výkon počítača. Nesprávna voľba však môže mať za následok len nepatrné zvýšenie výkonu.

Ako si vybrať operačnú pamäť: parametre, ktoré je potrebné zvážiť

ako si vybrať operačnú pamäť

Pri výbere pamäte RAM by sa mali zohľadniť tieto parametre:

 1. Veľkosť dosky – líši sa pre stolové a prenosné systémy;
 2. Generácia pamäte – od nej závisí kompatibilita základnej dosky a základnej dosky;
 3. Memory Clock Speed – meria výkon pamäte RAM;
 4. Kapacita v závislosti od bitového režimu nainštalovaného operačného systému.

Prvé dve sú najdôležitejšie. Ostatné je potrebné vziať do úvahy len vtedy, ak sa požaduje maximálny výkon alebo ak operačný systém nemožno preinštalovať.

Veľkosť základnej dosky (tzv. štandardná)

Pamäťové moduly (karty) sú k dispozícii v dvoch veľkostiach – DIMM a SO-DIMM. Prvá má štandardnú veľkosť a je určená na inštaláciu do stolových systémových jednotiek. Druhý má menšie rozmery a používa sa v prenosných počítačoch.

Ak teda potrebujete pre svoj počítač pamäť RAM, musíte si vybrať typ DIMM. Pre notebook – SO-DIMM.

Nie sú vzájomne kompatibilné, takže nemôžete nainštalovať „notebookovú“ pamäť do systémovej jednotky stolného počítača a naopak.

Generovanie pamäte

Generovanie pamäte RAM

Generovanie pamäte má vplyv na výkon počítača. Okrem toho, keďže štandardy nie sú vzájomne kompatibilné, musíte si vybrať konkrétny typ pamäte RAM, ktorý chcete používať so svojou základnou doskou.

Štandardná pamäť RAM DIMM je k dispozícii v piatich štandardoch:

 1. DDR;
 2. DDR2;
 3. DDR3;
 4. DDR3L;
 5. DDR4.

Neexistuje žiadna štandardná generácia SO-DIMM DDR.

DDR (známa aj ako DDR-400) je prvá generácia „štandardných“ pamätí. Kvôli nízkej rýchlosti ho pomerne rýchlo nahradil jeho nástupca DDR2, ale v niektorých veľmi starých počítačoch sa ešte nenachádza.

Generáciu pamäte RAM, ktorú váš počítač podporuje, môžete zistiť podľa značiek na existujúcich pamäťových moduloch, značiek na základnej doske, dokumentácie k základnej doske a pomocou softvéru, ako je AIDA64.

Nezabudnite však, že kompatibilita závisí od generácie. Ak teda chcete nainštalovať operačnú pamäť DDR3 do slotu DDR (alebo DDR4). Ak je potrebná rozsiahla aktualizácia pamäte RAM, musí sa vymeniť samotná základná doska.

Rýchlosť hodín

Taktovacia rýchlosť pamäte udáva, ako rýchlo môže operačná pamäť RAM pracovať. Čím vyššie je toto nastavenie, tým rýchlejšie sa informácie čítajú a zapisujú. Presný výkon pamäte RAM však nezávisí od frekvencie zbernice základnej dosky, ku ktorej je pamäť RAM pripojená.

Pokiaľ ide o najlepšiu pamäť RAM, tá pracuje na frekvencii zbernice základnej dosky. Tento parameter môžete zistiť pomocou špeciálnych programov, napríklad AIDA64.

V zásade nie je rozhodujúce, či sa zbernica RAM na základnej doske a samotná RAM zhodujú. Samozrejme, smerom k dolnej časti frekvenčného rozsahu sa výkon zníži. To sa môže rozložiť na celú zbernicu, čo znamená, že aj relatívne rýchle takty budú fungovať pomalšie, ak je v jednom zo slotov nainštalovaná pomalá karta.

Preto je lepšie vybrať si pamäť RAM, ktorej frekvencia zodpovedá frekvencii zbernice základnej dosky.

Mnohé základné dosky majú dve zbernice RAM s rôznymi frekvenciami. Môžete to povedať vizuálne. Ak sú pamäťové sloty sfarbené inak, znamená to, že máte dva pamäťové sloty. To je dôležité zohľadniť aj pri výbere pamäte RAM.

Kapacita pamäte

Kapacita pamäte

Potrebné množstvo pamäte RAM priamo ovplyvňuje výkon počítača. Čím väčší je slot, tým rýchlejšie funguje operačný systém.

Niektoré operačné systémy však jednoducho nie sú navrhnuté pre veľké množstvo pamäte RAM. Ak je teda systém 86-bitový (alebo 32-bitový, čo je v podstate to isté), maximálny objem pamäte RAM, ktorý dokáže spracovať, je 4 GB. Aj keď na základnú dosku nainštalujete viac pamäte RAM, stále bude aktívnych len 4 GB.

64-bitové operačné systémy však môžu pracovať s podstatne väčšou pamäťou RAM (až niekoľko TB). Pri výbere pamäte RAM je preto dôležité zohľadniť bitové požiadavky operačného systému a v prípade potreby systém preinštalovať.

Napriek tomu pre „produkčné“ alebo „študijné“ konfigurácie postačuje aj 4 GB pamäte RAM. Pre lepší výkon, a ešte viac pre herné „stroje“, je potrebných minimálne 6 GB alebo dokonca 8-16 GB.

Ďalšie funkcie

Pri výbere pamäte RAM sa môžu zohľadniť aj ďalšie parametre na zlepšenie výkonu alebo ergonómie:

Profil Intel XPM je patentovaná technológia spoločnosti Intel, ktorá výrazne zvyšuje výkon pamäte RAM v hrách;

Nízkoprofilová konfigurácia – táto pamäť RAM má nižšiu výšku ako zvyčajne, takže je vhodná pre tenké alebo veľmi kompaktné systémové skrine a konfigurácie s príliš veľkým počtom káblov vo vnútri;

Prítomnosť chladiča – tento konštrukčný prvok účinne odvádza teplo z pamäťových čipov, čím sa znižuje riziko trolenia. Skvelé na hranie hier.

Najlepší výrobcovia pamäte RAM

Najlepší predajcovia pamäte RAM

Medzi výrobcami pamäte RAM môžeme rozlíšiť tri spoločnosti: AMD, Kingston a Corsair.

 1. Spoločnosť Kingston je známa predovšetkým vďaka svojim lacným modelom pamäte RAM. Sú optimalizované pre výkon, ale za nízku cenu. Spoločnosť Kingston má aj drahšie modely určené na použitie v herných PC a serverových konfiguráciách. Sú tiež pomerne efektívne.
 2. Spoločnosť AMD vyrába operačnú pamäť predovšetkým pre herné konfigurácie. Vyznačuje sa vysokou produktivitou a implementáciou najmodernejších technológií. Modely AMD však ponúkajú len málo ďalších funkcií, ako je chladič alebo nízkoprofilová konfigurácia.
 3. Spoločnosť Corsair vyrába aj „hráčsku“ pamäť RAM, ktorá ponúka len ďalšie dodatočné technológie. Napríklad aj relatívne lacné modely sú vybavené radiátormi.

!

V nasledujúcich článkoch sa naši odborníci venujú výberu pevného disku, tajomstvám výberu SSD disku pre váš počítač.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: