Ako vybrať prepäťovú ochranu pre počítač

Správna prepäťová ochrana môže ochrániť váš počítač – alebo spotrebiče vo vašej domácnosti – pred poškodením spôsobeným výpadkom prúdu.

Ako si vybrať prepäťovú ochranu pre počítač: čomu treba venovať pozornosť?

Ako vybrať prepäťovú ochranu pre počítač

Pri výbere prepäťovej ochrany pre počítač je vhodné venovať pozornosť nasledujúcim vlastnostiam zariadenia:

  1. Typ (sieťový filter alebo jednoducho predlžovací kábel);
  2. Počet výstupných výstupov;
  3. Prítomnosť samostatných vypínačov pre každú zásuvku;
  4. Kompatibilita s UPS
  5. K dispozícii sú zástrčky USB;
  6. Maximálny prúd a zaťažiteľnosť.

Ten je dôležitý najmä vtedy, ak plánujete pripojiť drahé a výkonné zariadenia, ako sú počítačové hry alebo monitory 4K.

Napájacie lišty alebo jednoduché predlžovacie káble

Sieťový filter alebo predlžovací kábel

V súčasnosti sú na trhu dva typy zariadení, ktoré vo veľmi všeobecnej rovine plnia rovnakú funkciu – zvyšujú počet zásuviek – predlžovacie káble a prepäťové ochrany.

Predlžovacie káble– Veľmi jednoduché zariadenia z konštrukčného hľadiska. Ide len o dodatočné zásuvky bez ďalšej ochrany. Predlžovacie káble však majú nízku cenu. Tieto zariadenia sú najvhodnejšie na pripojenie spotrebičov s nízkym výkonom a nízkou cenou, pretože neposkytujú primeranú ochranu proti skratu.

Sieťové filtreSú to v podstate predlžovacie káble, ktoré sú doplnené varistorom. Tento funkčný prvok je určený na ochranu pripojených spotrebičov pred kolísaním napätia, skratmi a inými problémami s napájaním. Sú vhodné pre výkonné, drahé alebo na prúd citlivé zariadenia. Dôležitou vlastnosťou varistora je ochrana „vnútorných“ aj „vonkajších“ obvodov. Takže skrat v externom obvode nepoškodí zariadenie pripojené k filtru a naopak.

Nezabudnite, že varistor je zariadenie na jedno použitie. Po skratu alebo inej poruche v obvode, ktorá má za následok jeho poruchu, bude potrebné kúpiť nový prepäťový chránič. Ale je to lacnejšie ako nový počítač alebo monitor.

Ak plánujete používať techniku v obvodoch s pravidelným prepätím, nie je vhodná ani prepäťová ochrana. Mal by sa používať regulátor.

Počet výstupných zásuviek

počet zásuviek

Ide skôr o subjektívny než objektívny parameter. Výber prepäťovej ochrany by však mal byť založený na počte pripojených zariadení.

Tri je minimálny počet zásuviek, ktoré je rozumné používať. Do jednej z týchto zásuviek možno pripojiť systémovú skrinku, do druhej monitor a do tretej multifunkčné zariadenie alebo tlačiareň, reproduktor alebo smerovač.

Ak sa vo vašej domácnosti používa veľa zariadení, ktoré si vyžadujú pripojenie k elektrickej sieti (ako vo vyššie uvedenom príklade), je vhodné použiť prepäťovú ochranu s vyšším počtom zásuviek – päť až osem.

K napájacej lište by nemal byť pripojený predlžovací kábel, rozbočovač ani T-rozbočovač. To značne zaťažuje varistor pridaním ďalšieho odporu do jeho vnútorného obvodu.

Samostatné spínače pre každú zásuvku

Tento parameter určuje použiteľnosť prepäťovej ochrany, najmä ak je pripojená k stabilizátoru alebo neprerušiteľnému zdroju napájania. Jednotlivé ističe umožňujú vypnúť konkrétnu zásuvku – zatiaľ čo ostatné sú napájané prúdom.

Prepäťové ochrany s touto funkciou však nie sú bežne dostupné. Ak si teda musíte vybrať napríklad medzi maximálnym výkonom a samostatnými spínačmi, určite by ste mali zvoliť model s maximálnym výkonom.

Kompatibilita s UPS

Mnohé systémy UPS sú vybavené trojkolíkovou zásuvkou. Ďalší „kolík“ je určený na ochranu pripojeného zariadenia pred poruchami napájania spôsobenými prepínaním napájania.

Podobne aj prepäťové ochrany kompatibilné s UPS majú trojkolíkovú zástrčku. Odporúčajú sa (ale nevyžadujú) na použitie s neprerušiteľnými zdrojmi napájania.

Dostupnosť konektorov USB

Zásuvky USB sa používajú na pripojenie a nabíjanie rôznych mobilných zariadení, ako sú smartfóny, tablety, hudobné prehrávače atď.. Ich prítomnosť alebo neprítomnosť však nijako neurčuje funkčnosť prepäťovej ochrany. Jednoducho so zabudovanými konektormi USB môžete pohodlnejšie nabíjať svoj smartfón.

Pri výbere prepäťovej ochrany so zabudovaným USB by ste mali zvážiť hodnotu nabíjacieho prúdu. Ak je napríklad 1A, je vhodný pre všetky mobilné zariadenia. Nabíjanie pri 2 A je určené pre tablety a niektoré moderné smartfóny, ale v starších zariadeniach môže spôsobiť poškodenie batérie.

Maximálny prúd a výkonové zaťaženie

Elektrické parametre sú veľmi dôležité, ak si chcete kúpiť prepäťovú ochranu, ktorá konkrétne ochráni váš počítač a periférne zariadenia pred poruchami obvodov. V tomto prípade je potrebné vypočítať záťaž, ktorá k nemu bude pripojená.

Zaťaženie sa vypočíta súčtom výkonu pripojených zariadení – systémovej jednotky (určuje sa pomocou výkonu zdroja napájania), monitora a ostatných zariadení. Prepäťová ochrana by mala byť najlepšie dimenzovaná na o niečo vyšší výkon, než je prijímaný výkon, aby bolo možné zapojiť ďalšie zariadenia.

Prúd záťaže (v A) sa vypočíta rovnakým spôsobom.

Výrobcovia

Spomedzi výrobcov prepäťových ochrán treba spomenúť spoločnosti Sven, Pilot a ERA. Prvé z nich vyrábajú rôzne počítačové príslušenstvo. Ich prepäťové ochrany sú lacné a spoľahlivé.

  1. ilot je jedným z najznámejších výrobcov prepäťových ochrán. Jej riešenia sú technologicky najvyspelejšie.

  2. „ERA je pravdepodobne najspoľahlivejšia zásuvka na trhu.
  3. Riešenia od spoločností Pilot a ERA sú však pomerne drahé.

!

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať správnu počítačovú myš, tajomstvá výberu procesora pre váš počítač, kompletného sprievodcu výberom počítačového monitora pre počítač a hlavné kritériá výberu počítačového zdroja.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: