Ako si vybrať reťaz na bicykel

Dnešné bicykle, bez ohľadu na ich účel, sú zložité stroje, ktorých výkon priamo závisí od konštrukcie a systémov, ktoré výrobca zaviedol vo všetkých fázach vývojového procesu. Vezmime si napríklad reťaz bicykla – hlavnú zložku, ktorá prenáša krútiaci moment z pedálov na zadné koleso. Dnešné bicykle sú však o dva rády technologicky vyspelejšie ako ich predchodcovia, preto je potrebné venovať zvýšenú pozornosť kvalite reťaze a jej kľúčovým vlastnostiam.

Ako si vybrať reťaz na bicykel

Renovácia a úprava bicykla. Najlepší výrobcovia reťazí

Ak sa pozriete na akýkoľvek značkový bicykel, je to súbor technických prvkov, z ktorých mnohé vyrábajú tretie strany. To znamená, že koneční výrobcovia sú v skutočnosti len montážnymi firmami, ktoré používajú prefabrikované komponenty. Z tohto dôvodu nemá zmysel hľadať značkové diely; najlepší výrobcovia reťazí sú dnes:

  1. Shimano;
  2. SRAM;
  3. Wipermann;
  4. SunRace;
  5. Trek;

Hlavné kritériá výberu

Pri výbere reťaze na bicykel je dôležité si uvedomiť, že nemôžete ísť do obchodu a kúpiť prvú reťaz, ktorú nájdete. Pri výbere reťazca je potrebné zvážiť mnoho kritérií:

  1. Počet reťazových koliesok na hnacom hriadeli. V súčasnosti sa predávajú rôzne bicykle, ktorých dizajn zahŕňa od 1-2 do 5-6 jazdných hviezdičiek. Vhodnosť konkrétnej reťaze je vo všeobecnosti vyznačená príslušným označením na obale. Napríklad označenie „Narrow“ znamená, že reťaz je určená pre bicykle vybavené 5 až 8 hnacími reťazovými kolesami, zatiaľ čo označenie „Super Narrow“ znamená, že reťaz je vhodná pre bicykle vybavené 9 až 10 hnacími reťazovými kolesami. A ak na obale nie je nič napísané, ide o reťaz, ktorá je vhodná pre stroje s menším počtom hviezdičiek;
  2. Dizajn, mechanická konštrukcia a typ použitého kovu sú kritériá, ktoré majú najväčší vplyv na životnosť reťaze, a práve od týchto kritérií závisí celková životnosť reťaze. Ako skúsený cyklista si môžete byť istí, že farba reťaze je dobrým ukazovateľom kvality kovu: modely nižšej triedy majú zvyčajne žltú alebo olivovú farbu, reťaze strednej triedy sú biele a ak máte reťaz sivej alebo grafitovej farby, môžete si byť stopercentne istí, že je kvalitná. Pokiaľ ide o konštrukciu, takmer všetky reťaze na bicykel sa dodávajú s prírastkom 1⁄2 palca bez ohľadu na to, na aký typ bicykla sa reťaz montuje;
  3. Hrúbka reťazového článku a počet stien. Je to celkom jednoduché – čím hrubší je článok, tým pevnejšia je reťaz. Dôležitá je samotná konštrukcia spojov: dvojité a dokonca trojité spoje, ktoré sa bežne používajú tam, kde sa vyžaduje maximálna spoľahlivosť a bezproblémový výkon, sú oveľa odolnejšie a majú dlhšiu životnosť ako ich jednoduché spoje;
  4. Opotrebovanie reťaze sa dá ľahko skontrolovať. Za týmto účelom reťaz v pravidelných intervaloch medzi dvoma reťazovými krúžkami. Ak je odchýlka od východiskovej polohy väčšia ako 3.Ak je hrúbka článku medzi 5 a 4 centimetrami, znamená to, že reťaz je nadmerne opotrebovaná a je potrebné ju vymeniť. Ak sa to ignoruje, opotrebovaná reťaz „rozožerie“ reťazové krúžky a spôsobí pretrhnutie kazety.

V nasledujúcich článkoch vám vysvetlíme, ako si vybrať správne kolesá pre váš bicykel, tajomstvá cyklistiky pre horské bicykle a ako si vybrať cestný bicykel.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: