Opis a liečba vrcholov rúcha na paradajkách

Paradajky na ich pozemku rastie takmer každú záhradu. Aby bola plodina bola vysoká kvalita a paradajky sú chutné, rastliny musia byť chránené pred väčšinou chorôb, ktoré ich môžu poškodiť. Takéto choroby zahŕňajú vrcholový hnilobu, ktorý je nebezpečný pre rastúcich paradajok v skleníku a otvorených lôžkach.

Čo to je?

Vertex rot je pomerne bežné ochorenie. Môže byť mokrý alebo suchý. Prvý typ hniloby sa nazýva aj bakteriálny. Chorská rastlina je pokrytá mokrými škvrnami rôznych tvarov. Povrchové alebo suché dubsiace dokonca nezrelé paradajky. Prejadá sa vo forme malých suchých škvŕn tmavej farby.

Toto ochorenie sa šíri dostatočne rýchlo. Ak nezačnete boj proti vrcholu hnilobe, môžete stratiť tretinu celej plodiny.

Príčiny vzhľadu

Vertex rot sa objaví na paradajkoch rastúcich v otvorenej pôde alebo v skleníkoch. Najčastejšie je to spôsobené tým, že rastliny nemajú vápnik. Viesť k vzniku vrcholového hniloby môže:

 • nedostatok vlhkosti v zemi alebo jej prebytok;
 • Silná plačená pôda;
 • horúce a suché podnebie;
 • Nadbytok dusíka v pôde;
 • Poškodenie koreňového systému.

Tiež vrcholový hniloba je vytvorená na povrchu rastlín av prípade, že zažívajú stres. Preto nie je užitočné, aby voda v kríkoch s studenou vodou alebo umožnili kvapky ostrého teploty v skleníku.

Známky porážky

Všimnite si, že rastliny sú choré, môžete pravidelne skúmať svoje stránky. Skutočnosť, že paradajky sú ohromené vrchlom hnilobou, sú uvedené nasledujúce značky:

 • Vzhľad na povrchu plodov tmavých škvŕn;
 • Zvlhtnutie a sušenie lístia;
 • Rastlina vyzerá zle a zdá sa, že príliš letarg;
 • deformácia a smrť výhonkov;
 • spomalenie rastu ovocia alebo zmena ich tvaru;
 • Vzhľad na povrchu paradajok malých trhlín.

Ak necháte infikovaný Bush bez pozornosti, väčšina výnosov paradajok bude zničená. Okrem toho toto ochorenie môže ovplyvniť susedné rastliny. Preto by malo byť okamžite po detekcii svojich prvých príznakov ihneď po liečbe paradajok.

OPATRENIA BROKU

S touto chorobou sa môžete vysporiadať rôznymi spôsobmi. Voľba metód boja závisí od stupňa lézie rastlín a preferencií záhradkárov.

Agrotechnický

Na ochranu lôžok s paradajkami, musíte dodržiavať rotáciu plodín na stránke. Pestovanie paradajok stojacich na vlhkosť. Ak je pôda príliš svetlá, predtým, než padá na paradajky v nej stojí za to pridať rašeliny a trávnik. Pomôžu udržať vodu v pôde.

Zabrániť rozvoju choroby na mieste tiež pomôže včasnému spracovaniu osiva dezinfekčnými činidlami. Pred pádom do pôdy, môžu byť nasiaknuté v trojnásobnom roztoku mangallov pol hodiny. Môžete chrániť rastliny umiestnením semien v zmesi pozostávajúcej z 1 gramov železnej nálady a liter teplej vody. Udržiavať ich v tomto riešení potrebnom počas dňa.

Keď sa objaví prvé plody na kríkoch, stránka bude potrebné preskúmať obzvlášť starostlivo. Všimnúť si na paradajky tmavých farbách, ovocie je potrebné okamžite roztrhať. Použite paradajky postihnuté týmto ochorením.

Okrem toho by nemali byť odoslané do barel s kompostom. To môže viesť k infekcii ešte viac rastlín v budúcom roku.

Spoločné drogy

Zbaviť sa vrcholu hnilobu, pomocou a osvedčených chemikálií. Spracovanie rastlín s takýmto prostriedkami stojaci, predmontovanie z kríka všetky choré ovocie. Aj pred striekaním stránky je potrebné naliať dobre. Nasledujúce produkty sa používajú na ochranu lôžok.

 1. Vápnik selitra. Na boj proti vrcholu hnilobu môžu byť paradajky nastriekané a voda s pripraveným roztokom. Prostriedky na striekanie puzdier sa pripravia z dvoch polievkových lyžíc dusičnanu vápenatého a jedného vežeru čistej vody. Riešenie použité na zavlažovanie umožňuje nielen vyliečiť vrchol hnilobu, ale aj na kŕmenie paradajok. Na jeho prípravu je potrebné rozviesť 1 gram dusičnanov vápnika v 5 litroch vody. Po úplnom rozpustení sa zmes používa na zavlažovanie kríkov. Týmto riešením je možné liečiť mladé aj dospelé rastliny.
 2. Chlorid draselný. Tento nástroj si môžete zakúpiť v akejkoľvek farmácii. Funguje to rýchlo a veľmi efektívne. Na prípravu roztoku bude potrebné zriediť v jednom vedre vody 10 mililitrov chloridu draselného. Výsledná zmes sa môže okamžite striekať chorým rastlinami. Ak chcete poraziť vrchný hnilobu úplne, budete musieť znovu proces, ktorý nemusíte skôr, ako 2 týždne po prvom postupe.
 3. „BREXYL SA“. Tento produkt sa používa na striekanie rastlín každých 10-12 dní. Potrebujete pripraviť riešenie nalepením na správne dávkovanie. Včasné spracovanie umožní zastaviť šírenie ochorenia.
 4. „CALCIFOL 25“. Tento liek sa vyrába ako prášok. Rýchlo absorbuje rastlinami a je úplne neškodné. Na prípravu roztoku bude trvať 5 gramov liečiva na zriedenie v 1 litri čistej vody. Aby sa úplne eliminovali všetky príznaky ochorenia, postrek bude musieť opakovať týždeň po prvom postupe.
 5. Vápenec selitra. Tento nástroj tiež pomáha zachrániť rastliny z vrcholu hniloby. Striekanie puzdra so zmesou pozostávajúcou z 8 gramov liečiva a 1 vedro vody, sa musí opakovať raz za 3-4 dni.
 6. Zmes kyseliny boritej a dusičnan vápenatý. Toto je ďalší nástroj, ktorý môže v krátkom čase pomôcť zastaviť rozvoj ochorenia. Na prípravu roztoku potrebujete miešať 10 gramov dusičnanov vápenatého a 10 gramov kyseliny boritej s 1 vedením čistej vody. Produkt môžete použiť ihneď po varení.
 7. „Fytosporín“. Tento liek chráni rastliny nielen z vrcholového hniloba, ale aj z hubových infekcií. Na prípravu riešenia musíte miešať 10 gramov „fytoosporínu“ s 1 litrom vody. Spracovanie, ktoré potrebujú nielen poškodené ovocie, ale aj zem vedľa kríkov.

Sprej alebo voda Lôžka s týmito výrobkami sú najlepšie v suchom a slabom počasí. Stojí to v ochrannej maske a rukavíc. Po spracovaní stránky musíte dôkladne umyť ruky mydlom a sprchovať sa.

Ľudové opravné prostriedky

Pomoc v boji proti vrcholu hniloby, rôzne ľudové prostriedky môžu tiež.

 1. Škrupina. Tento produkt je bohatý na vápnik. Preto sa často používa na kŕmenie rastlín, ktoré zažívajú nedostatok tohto prvku. Aby sa takéto hnojivo urobili, musí sa škrupina vyčistiť od filmu a dobre sušiť. Potom je potrebné fajčiť do prášku. 200 gramov výrobku by malo byť pokryté v litrovom brehu a potom nalejte vodu. Zmes sa musí skontrolovať 3-4 dni. Po uplynutí tejto doby musí byť zmes kmeň a pridajte 2 litre vody do nádoby. Pripravený na striekanie paradajok.
 2. Popol. Toto je ďalší ľudový liek, ktorý dokonale pomáha vyrovnať sa s nedostatkom vápnika. Môže byť vyrobený do pôdy v suchej forme alebo použitie na prípravu roztoku. Sklo popola musí byť rozvedený v 5 litroch teplej vody. Pod každým krovím je potrebné naliať 2 litre tekutiny. Tri dni po spracovaní oblasti paradajok, je lepšie nie jesť.
 3. Sóda. Na úpravu rastlín Robby tiež často používajú potraviny alebo kalcinované sódy. Suchý prášok sa musí rozpustiť vo vode. V 1 vedre tekutiny pridalo 10 gramov výrobku. Táto kompozícia je skvelá pre striekanie kríkov. Najlepšie je vykonať tento postup v šialenom počasí. Na dosiahnutie úplnej eliminácie ochorenia sa musia puzdro spracovať 2-3 krát s prelomom 5-6 dní.
 4. kúsok kriedy. Riešenie kriedy je bohaté na vápnik. Preto sa používa aj na boj proti vrchole. Na prípravu zmesi stačí premiešať 100 gramov kriedy s 1 vesmírou vody. Takýto produkt bude vynikajúcim asistentom v boji proti vrcholu hniloby.
 5. Kostná múka. Tento nástroj sa dá ľahko nájsť vo veterinárnej lekárni. Na prípravu roztoku 100 gramov kostnej múky je potrebné naliať 2 litre varenej vody. Potom je potrebné všetko starostlivo miešať. Vedľa výslednej zmesi, musíte nalejte 4 lyžica vody. Je možné sprejovať postihnuté paradajky. Jeden vedro riešenia bude stačiť na spracovanie 20 kríkov.
 6. Dubová kôra. Ak chcete začať so sušeným produktom, je potrebné brúsiť na malý strúhanku. Potom sa v smaltovanej nádobe, by mal byť naplnený 1. st. L. kôra a nalejte ho 1 litrom vody. Roztok je potrebný najmenej 10 minút. Pripravený na napojenie zmesi.

Ľudové opravné prostriedky pre boj proti vrcholu hniloby sú populárne kvôli tomu, že vybrané produkty sú lacné a nie vôbec poškodiť ani rastliny, ani ľudia.

Prevencia

Ak chcete chrániť paradajky z vrcholu hniloby, mali by ste vždy udržiavať váš pozemok čistý.

 1. Aby boli rastliny silné, musíte urobiť hnojivo v pôde. Za týmto účelom sa zvolia spaliny v závislosti od potrieb kríkov.
 2. Nepodĺžte kríky príliš blízko. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť najmenej 50 cm. Je obzvlášť dôležité dodržiavať toto pravidlo, rastúce paradajky v skleníku.
 3. Rastliny musia pravidelne vody. Stojí za to zabezpečiť, že pôda nie je príliš mokrá.
 4. Aby sa pôda zhoršila lepšie na vlhkosť, kríky musia byť mulčované použitie pre túto pilinu, plytkú kôru stromov alebo seno.
 5. Kruhy by mali pravidelne kontrolovať a zem okolo nich voľné.
 6. Ak rastú paradajky v skleníku, miestnosť musí byť pravidelne vetraná.
 7. Na jeseň sa graf odporúča vyčistiť zo zvyškov rastlín a suchých listov. Okrem toho, v tomto čase je potrebné vykonať pôdu. To pomôže nasýtiť pôdu vápnika a zabrániť kontaminácii oblasti so spoločnými ochoreniami.

Ak robíte všetko správne, nemôžete len chrániť pozemok z vrcholu hniloby, ale tiež zvýšiť výťažok paradajok.

Trvalo udržateľné odrody

Odporúčajú sa aj skúsení záhradníci, aby sa vyzdvihli na vylodenie na ich miesto odrôd, ktoré sa vyznačujú stabilitou tejto choroby. Na to sú vhodné nasledujúce hybridy.

 1. „BOLSHEVIK F1“. Takéto paradajky sú skoro. Ovocie sa vyznačujú vynikajúcou chuťou a majú okrúhly tvar. Červené paradajky vážia v priemere 150-200 gramov.
 2. „DUBOK“. Tieto paradajky najčastejšie kupujú pre pristátie na otvorených postele. Sú vhodné na dlhodobé skladovanie a prepravu. Vážiť ovocie v priemere 60-100 gramov.
 3. „Benito F1“. Táto rôznorodosť paradajok sa vyznačuje vysokým výnosom. Sadenice môžu byť zasadené v otvorenom vzduchu aj v skleníku. Vintage v každom prípade bude skvelé a plody sú šťavnaté a chutné. Závod tejto odrody je ako veľké a nízke.
 4. „Biele plnenie“. Tento hybrid je nenáročný a ľahko sa stará. Rastliny sú vhodné na pristátie a otvorené zem a do skleníka. Paradajky majú zaoblený tvar a vážia asi 100 gramov.
 5. „Pharaoh f1“. Stredné paradajky vynikajúce nedostatok vlhkosti. Preto je možné počítať s veľkým zberom, aj keď je leto veľmi pečené. Ovocie takýchto rastlín majú slivý tvar a bohatú červenú farbu.
 6. „Raisa“. Táto rôznorodosť paradajok je skvelá pre pestovanie v skleníkových podmienkach. Je rezistentný voči rôznym chorobám, dobre prepravovaným a je udržiavaný na dlhú dobu. Zrelé ovocie vážia od 160 do 180 gramov.

Odrody, ktoré nie sú náchylné na chorobu vrcholu hniloby, sa predávajú vo väčšine obchodov, takže každý si môže kúpiť a zasadiť ich na ich pozemku.

Strata plodín vďaka vrcholu hniloby môže byť veľmi veľká. Na ochranu vašej záhrady, musíte študovať všetky informácie o tejto chorobe vopred a zistiť, ako bojovať s ňou jednoduchšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: