Pestovanie paradajok na parapete

Záhrada alebo záhrada na balkóne – obvyklé podnikanie, najmä pre mestských obyvateľov. Téma mestská džungľa je relevantná a veľmi populárna, úzko sa pretína s pripravenosťou na to, aby ste niečo pestovali. Napríklad, paradajky. A ak niekto takýto experiment sa zdajú beznádejne dobrodružstvo, je veľmi mýlní.

Výhody a nevýhody

Samozrejme, ponáhľa sa s hlavou do záhrady vonkajšie nestojí za to – nie je vždy možné vypočítať sily. Vzhľadom k tomu, že každá praktická akcia predchádza teoretickému prípravku. A leží v súcite všetkých strán procesu: profesionály, mínusy, možné ťažkosti, výhody a t. D.

Výhody pestovania paradajok na parapete sú zrejmé.

 • Vintage po celý rok je hlavná plus. Byt je vždy teplý, a preto nie je potrebné prispôsobiť sa sezónom. Získanie krásnych paradajok v šaláte a medzi zima, samozrejme, obrovské pokušenie pre majiteľov.
 • Estetika – je to tiež veľmi krásne. Kto si nemyslí doma bez zelených, chápe, že kríky paradajok vyzdobia priestor. A ovocie – čím viac budete potešiť oko.
 • Pre absenciu alternatívy je to lepšie ako nič. Obrovské plodiny rastú doma nebude fungovať, ale paradajky na stole budú. Áno, nie na najväčších ťažkostiach.
 • Dostupnosť vhodných stupňov miestnosti. Kvapky sú upravené pre záhradníkov záhradníkov. Takže existujú odrody presne prispôsobené demontážke na parapete.

Pravdepodobne, mnohí priťahuje samotný fakt nadchádzajúceho procesu: Toto je dobrodružstvo, v ktorom človek nie je len účastnícky, kontroluje ho a riadi. Je zaujímavé zapojiť sa do rastlín a pretože sú nažive – rast, zmena, zažívajú rôzne fázy.

Nevýhody pestovania paradajok na parapete.

 • Nemožnosť zbierať naozaj veľké úrody. Samozrejme, záhrada nie je porovnávaná, ale ciele sú odlišné.
 • Bude musieť zabudnúť na ďalšie možné použitie povrchu parapetu okna. Bude to zaneprázdnený paradajkami.
 • Niekedy je tento proces korelovaný s špinavou prácou. V skutočnosti, jemné biele záclony tam nebudú zavesiť, kde musíte kopať v zemi, rastlín, vode a t. D. Ale pretože nikto nezrušil kompromisné riešenia.

Pre začiatočníkov nie je ľahké pre začiatočníkov, ktorí nie sú veľmi chápané v produkcii plodín. Musíte študovať špeciálne stránky, hľadať radu na fórach a t. D. Stáva sa, bez zachovania denníka nie je potrebné urobiť: napíšte každý krok, pozorovanie rastu sadeníc a t. D. Ale chutné a šťavnaté ovocie budú najlepšou odmenou.

Vhodné odrody

Začíname so skutočnosťou, že iba vnútorné, dekoratívne odrody paradajok sa pestuje na Windows. Musí to byť kríky až do polometrovej výšky, ktorá má krátke medzery, strami. A ešte lepšie – odrody až do výšky 30 cm. Paradajky by mali byť odolné voči škodcom a chorobám, pretože na záchranu rastlín z nich v podmienkach okenného parapetu veľmi ťažké. Rozmanitosť, ktorá sa vyberá rastliny, by sa mali vzťahovať na hrniec. To znamená, že takáto značka by mala byť na obale.

Mimochodom, ignorovať informácie uvedené na balíku nie je presne. Výrobca takmer vždy označuje odporúčaný objem pôdy, nuansy starostlivosti a t. D.

Aké odrody sú vhodné na pestovanie na parapete?

 • „Bonsai“. Veľmi populárna možnosť, ktorá ponúka rastúce squat branch bush až do výšky 30 cm. Ovocie rastú okrúhle, červené, s hmotnosťou do 25 g. Pre jednu sezónu s kríkom môžete zbierať 1 kg paradajky.

 • „Prekvapenie izby“. A to je odškodnená odroda, ktorá dokonale rastie na parapete. Rastie drop na polovicu metra na výšku, má trvanlivé a spravodlivo hrubé výhonky. Ovocie sa zhromažďujú v kefke, hmotnosť jedného – až 30 g, vo forme oválu, vo farbe červenej farby. Bez chuti Charakteristiky Vynikajúce.

 • „Pinocchio“. Najvyšší stupeň na pestovanie na parapete. Stammer, determinant. Paradajky rastú ako lesklý. Z jedného kríka je možné zozbierať až 1,5 kg ovocia. Môžete použiť zber a šaláty, a na zdobenie riadu a na solenie.

 • „Minibel“. Skorý pohľad domácich paradajok, ktorý má čas plne zvýšiť za 3 mesiace. Kompaktné kríky, je možné čo robiť s pestovaním bez parenia. Pre hojné plodenie bude potrebné podporovať. Aj keď paradajky a malé, ale chuť a vôňa sú veľmi bohatí.

 • „SNEGEGECK“. Populárna miniatúrna odroda, zúriace, príjemný hojný plod. Hmotnosť jedného fetálu – 25 g. Na Windowsill perfektne rastie, poteší a chuť a aróma.

 • „Florida Petit“. Bush vyzerá až 30 cm na výšku, jedno ovocie môže byť vŕtané 40 g. Sladká, nasýtená chuť, expresne červená. Na jednej kefke môže spať dve desiatky ovocia.

 • „Balkón Red“. Sú to ako rýchle dozrievanie, odolnosť voči chorobám a škodcom, bezchybný vzhľad, šťavnatosť.

Tieto odrody sú univerzálnou voľbou. Sú vhodné pre obyčajné Windowsill. Ale ak rastú paradajky na širokom a dokonca ohrievanej Windowsill, môžete venovať pozornosť nasledujúcim odrodám: „Native“, „Hermitage“, „IRENDA“, „BEBI“, „BALKONI YELOU“.

Termíny pristátia

Neexistujú žiadne prísne obmedzenia tejto otázky, pretože pristátie nie je viazané na otvorenú pôdu, čaká na optimálne poveternostné podmienky, teplota. To všetko závisí od toho, či vlastník má v úmysle získať zimný výnos paradajok alebo je nakonfigurovaný na celoročnú kultiváciu. Ak chcete rásť paradajky všetky 4 sezóny, semená sú vysadené na rovnakom počte cieľov: jesenné siatie bude mať do októbra a november, február a Martov poskytne letnú úrodu.

Každopádne, ale 3 mesiace hovoriť s paradajkami, to znamená, že sa zapojte do „hodinky“ nevýhody a používajte nie jeden systém Windowsill alebo spoliehať na zimné a letné výnosy. Ak sú letné paradajky pestované na pozemku, potom v októbri stojí za pristátie paradajky už vo veternej strane Windows – práve pre zimné dovolenky sa objavia domáce plody.

Požiadavky na umiestnenie a podmienky

Takmer všetky paradajky sa vzťahujú na svetelné látky. Ak ich plánujete na tmavom mieste, počkajte na padajúce bouton. Odolnosť proti tieniu má skromné ​​množstvo odrôd. OPTIMAL Výber vesmíru – Južná Windowsill.

Keď prídu zamračené dni, paradajky budú musieť zvýrazniť špeciálne vybavenie. Môžu to byť energeticky úsporné alebo žiarivky. Budú primerane nahradením prírodného ultrafialového materiálu. Všetky tri sezóny, okrem leta, môžete byť ľahko použitý v okne. V opačnom prípade je všetko štandard: kompetentná príprava semien a pôdy, siatie a štandardné postupy týkajúce sa fázy rastu rastlín.

Ako pripraviť semená a pôdu?

Kultivácia hrotovaných paradajok na okne nie je oveľa odlišná od rastúcich záhradných odrôd. Pôvodne je cieľ presne jeden – na pestovanie silných, životaschopných sadeníc. Potom sledujte potápač, transplantáciu a t. D. Ale všetko začína semienmi. Aby sa zabezpečila záruka kvality sadeníc, je potrebné ju vziať alebo z „osvedčených ľudí“ (ktorí nemožno dôverovať), alebo v špecializovanom obchode s dobrou povesťou. S väčšou pravdepodobnosťou, semená skladov budú zodpovedať uvedenej odrody.

Duté semená by mali byť zoradené, predpovedať všetok materiál v solenej vode. Tie, ktoré sa objavia, prázdne, neberú ich na sadenice. Potom sa semená dezinfikujú, zostávajú pol hodiny v roztoku mangánu. A tak, že semená sa čo najskôr zvýšili, môžu byť poslaní do tašky tkaniny, dobre ho navlhčite a nechať zväčšiť na siatie niekoľko dní.

Aká je príprava pôdy:

 • Substrát by mal byť zvolený výživný, uvoľnený, ktorý má neutrálnu kyslosť (lepšia, ak je to špeciálna pôda pre paradajky);
 • Pre zimné siatie – určite špeciálna pôda, pretože jej zloženie je už obohatená o živiny;
 • Ak sa používa na prípravu pôdy sami, môžete použiť taký recept: 1 časť piesku – 2 časti záhrady; Ďalšou možnosťou navrhuje, aby sa peat / vlhký / trávnik pozemok v rovnakom pomere; Tretia možnosť – 1 časť vermikulitov – 4 akcií kompostu a trávnika Zeme;
 • Ak je Zem prevzatá zo záhrady alebo záhrady, pred použitím sa má dezinfikovať (valcovanie v rúre alebo naliatie vriacej vody).

Zatiaľ čo všetko je štandard, len rozsah pristátia pre domáce pestovanú bude mierne skromná.

Siatie

Môžete použiť spoločný kontajner alebo jednotlivé kazety, rašelinové pilulky, šálky a t. D. Ak sa rozhodne o prijatí spoločného kontajnera, kontajner nesmie byť veľmi hlboký. Je naplnený pôdou, po ktorej je dosť hydratácia. Semená sú stanovené s intervalom 1,5-2 cm, a potrebujú ich prehĺbiť maximálne 2 cm. Na vrchole sú posypané tenkou vrstvou Zeme. Stále ju môžete chytiť.

Semená, ktoré sa podarilo prasniť, by mali prejsť v skleníkových podmienkach. Kapacita pre pestovanie môže byť pokrytá vekom alebo filmom, potom pošlite do systému Windows (s dobrým osvetlením). Pravidelne je skleník vetraný, vo filme sa vytvorí niekoľko otvorov, takže kondenzát nie je nahromadený. V tomto štádiu rastu bude teplotné podmienky pre sadenice 22-24 stupňov počas dňa, pod 20 stupňov v noci.

Vyberanie sadenice

Akonáhle sa zdalo, že prvý výhonky by sa mal film odstrániť. Ak sa sklo používa namiesto filmu, bude tiež odstránený. Sadenice sa prenášajú do Windowsill. Takmer na rastline sú 2 skutočné listy, je čas na potápanie paradajok. Každý výhonok sa kopanie vidlicou a hlavný koreň je skrátený presne tretím. Postup je jednoduchý, napriek tomu, že rastlina môže byť dokonale zvyšuje objem koreňa.

Ako nasadiť?

Zvyčajne sa potápačku v kombinácii s transplantátnymi semenáčikmi. Každý Bush ide do individuálnej kapacity. Môže to byť hrniec, vedro, zásuvka, čokoľvek – hlavná vec, proporcionalita. Ak konáte krok za krokom, potom je drenážna vrstva nevyhnutne umiestnená na spodnej strane nádrže. Substrát sa tam vráti, a rastlina sa prenesie spolu s „natívnou“ miestnosťou.

Ak trpasličí paradajky, bude dostatok kapacity s objemom 2 litrov. Ak sú vhodné stredné odtieňové paradajky – 4 litre. Ak sa rozhodne pestovať domáce odrody, hrnce 5 litrov nie sú pre nich menej vhodné.

Zvyčajne nie je problém umiestniť do jednotlivých kontajnerov, rastlina je dostatočne ľahká na to, aby prešiel týmto postupom, ak nie sú porušené pravidlá. Je dôležité to urobiť s pochopením, čo sa stane.

Ako sa starať o paradajky?

Starostlivosť – Multifraktorový proces, v ktorom sú určené veľa vecí. Pre začínajúci záhradník, časť počula o kultivácii paradajok slov – v novinci sa bojí niečo zmiasť, zabudnúť na niektoré etapy. Ale všetko sa musí najprv „zvitok“ vo vašej hlave, vám umožní prekvapiť úspešný rastúci plán.

Podkord

Izbové rastliny môžu byť oplodnené raz týždenne a každé dva týždne. Každý robí vlastným spôsobom, stiahne pravidlá z vlastnej skúsenosti. Minerálny komplex paradajok sa zvyčajne prijímajú dobre. Napríklad, napríklad: 5 g superfosfátu, 1 g sulfátu draselného, ​​1 g vody sa odoberie na 1 liter vody, 1 g močoviny.

Harmonogram pre paradajky na parapete:

 • Prvé kŕmenie – pri vytváraní piateho šiesteho reálneho listu;
 • Druhé kŕmenie je na samom začiatku kvitnutia;
 • Tretie kŕmenie – pri vytváraní prvých reťazcov.

Ak doma chcem používať iba organické, existujú možnosti pre ňu: Tichý roztok – 1 podiel suchej hmoty sa berie na 5 častí vody, alebo roztok podstielky vtákov je 1 podiel suchej hmotnosti na 15 častí vody. Je pravda, že stojí za to varovať začiatočníkov, vôňa organického kŕmenia je veľmi pochybná za podmienky domu.

Krmivo, samozrejme, málo. Paradajky musia byť disciplinované. Táto kultúra nemá rád hypotermiu, akonáhle je odber vzoriek s studenou vodou a / alebo usporiadať návrhy, počkajte na problémy. Preto je lepšie brániť vodu na zalievanie na slnku, môžete použiť umelé osvetlenie. Zavlažovacie zariadenia môžu byť len teplou vodou, nie menej ako 20 stupňov.

Nuansy zavlažovania domácich paradajok:

 • veľa navliekol – korene sa hrajú;
 • Najlepší marker potreby zavlažovania je sušenie substrátu;
 • voda by mala byť naliata do pôdy a nie na koreňovej báze;
 • Listy sú lepšie postarať sa o vodu, inak sa môže zmeniť na horiace zariadenie.

Ďalší významný prvok starostlivosti pre domáce paradajky – mokrý vzduch. Ak je dom v teple v dome, nemá naozaj rád paradajky. Preto je pravidelne potrebné vetrať miestnosť, vedľa zásuviek / hrncov s paradajkami, aby sa vložili vodné nádrže. Ale je to, ak je v miestnosti dusno. Ale v zime, kríky sa môžu striekať teplou vodou zo spreja (nezabúda, že to nemôže byť vykonané s priamym slnečným svetlom), a ešte lepšie – zahrnúť zvlhčovač vzduchu.

Po zavlažovaní sa môže zariadenie upraviť. Je užitočné pre lámanie hlinenej kôry a nielen.

Šablóna a formácia

Existuje niekoľko ďalších postupov, bez ktorých paradajky nerastú. Čo ešte môže potrebovať starostlivosť o domáce paradajky?

 • Opeľovanie. Typicky patria typy domácich paradajok do seba-leštených. Ale môžete dokonca pomôcť takýmto odrodám: trochu potriahne kvetinové hrnce, v ktorých sú užitočné kríky, trávia na tokoch perie na prenášanie peľu. To neznamená opeliť, je to len extra, slabá manipulácia.
 • Formácia ovocia, stimulácia. Akonáhle je proces viazania plodov na kríku viditeľný, môže sa urobiť takto – užívajte 1 g kyseliny boritej, zriedi sa v 1 litri vody. A tento kvapalný rozprašovač pracujú kefy.
 • Hranica. Takýto postup nie je potrebný pre všetky paradajky, len tie triedy, kde sú zrelé veľké paradajky. Musíte dať kolíky do nádrže a viazať kríky k nim, pomocou obvyklého obväzok alebo lana z prírodných materiálov.
 • Kopcisko. Bežná vidlica môže byť vybratá na zem na dno srsti. Je účinné vytvoriť nové korene.

A dospelé rastliny potrebujú ticho pôdy. Stále sa bush vyvíja, ktorý vyčerpáva substrát.

Choroby a škodcov

   Jeden z najväčších nešťastie, ktoré domáce paradajky tvár – fytoofluoróza. Aj keby sa všetko urobilo správne, pôda je dezinfikovaná, sú vybrané semená, ochorenie môže spáliť. Preto prevencia fytoofluorózy nebude presne. Je potrebné na 3 litre vody na prípravu 1 kryštálov mangánu, ktoré majú nasekanú cesnatú hlavu. Táto hmotnosť trvá na približne jeden deň, blikanie. A táto kompozícia potrebuje na striekanie kríkov.

   Aké ochorenia to hovorí?

   • Listy krútené popoludní, môžu suché. Takže rastlina je horúca, dusno. Musí byť vyslovovaný (noviny), zapnite zvlhčovač vzduchu.
   • Foliage stúpa v ostrom uhle. Rastlina nemá vlhkosť, svetlé alebo vzduchové elementárne. Mal by existovať harmonogram zavlažovania, upravte indikátory vlhkosti vzduchu, nezabúda na umelé osvetlenie.
   • Rastlina sa nekvitne, ale len zdvihne zelenú hmotu. To znamená, že paradajky ohromení dusíkom. Musíte ich zavolať aspoň týždeň, sprej s superfosfátom a potom manuálne (s kefami) opeľujúce kvety.

   Je zrejmé, že pestovanie paradajok na Windowsill pracuje s pravidlami, schémami, odporúčaniami. Ale stále je potrebné starať sa o celú záhradu, ale pre niekoľko kríkov.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: