Popis maliniek a jeho kultivácie

Malina je lahodná bobule, ktorá obsahuje veľké množstvo užitočných látok. Preto nie je prekvapujúce, že malinové kríky rastú na väčšine pozemkov. Je ľahké sa starať o Malinik, a dokonca aj začínajúci záhradník ho môže udržať v dobrom stave.

Popis

Garden Raspberry je rastlina, ktorá patrí do rodiny ružovej a triedy. Jeho Life Form – Half-Ward. Malina má silný koreňový systém a veľmi rýchlo znásobuje. Dospelý rast môže dosiahnuť jednu a pol alebo dva metre vysoké. Mladé výhonky majú zelenohnú farbu. Časom sú tri. Všetky Raspberry výhonky pokryté hrotmi. Mladé rastliny sú veľmi tenké, u dospelých – trvanlivé a ostré.

Raspberry Bush žije asi 10 rokov. Po tom, jeho koreňový systém zomrie. Upokojuje po 2 rokoch. Kvety Raspberries koncom mája alebo začiatkom júna. V tomto čase sa celý Malinnik vyzerá veľmi krásne. Po skončení kvitnutia sa na kríkoch začínajú malé bobule. Ovocie sa objavujú na Raspberry len pre druhý rok života.

Obyčajné maliny sú tmavé červené alebo ružové bobule. Ale sú tu aj odrody so žltým, modrým alebo čiernym odtieňom ovocia.

Rozširovanie, šírenie

Prvé malinové kríky sa objavili v Ázii. Postupom času bolo toto zariadenie priniesol do Európy a potom do Ameriky. To bolo vysoko hodnotené pre príjemnú chuť, ako aj terapeutické vlastnosti. Malina už mnoho rokov. Ľudia začali vyrastať na svojich stránkach len v druhej polovici XVI storočia.

V Rusku sa Malina začal aktívne domestikovať v XVIII storočí. Potom ľudia začali priniesť nové odrody rastlín. Teraz Raspberry sa pestuje v mnohých krajinách po celom svete. Táto rastlina sa dobre prispôsobuje najrôznejším klimatickým podmienkam.

Populárne odrody

K dnešnému dňu existuje niekoľko hlavných malinových odrôd. Kríky sú rozdelené veľkosťou ovocia, čas ich dozrievania, ako aj odolnosť proti mrazu. Takáto klasifikácia vám umožňuje rýchlo vybrať si seba najvhodnejšiu škálu rastlín. Samostatne, stojí za to prideľovať odnímateľné a strava. Prvý sa vyznačuje skutočnosťou, že to môže byť ovocie niekoľkokrát za sezónu. Stammer Kultúra je nízke stromy s hustými a odolnými stonkami.

Pri hľadaní vhodných rastlín na pristátie by mali venovať pozornosť odrodám, ktoré sú dlhodobo populárne medzi záhradkami.

 • „Alaya Rossel“. Táto malina odroda z Ruska je skvelá pre pristátie v chladných regiónoch. Rozlišuje sa dobrá zimná ťažkosť. Chutné Raspberry Ovocie možno konzumovať v obvyklej forme alebo použitie na spracovanie.
 • „Villmet“. Toto je pomerne rozšírená rabspberting. Prvé plody sa objavujú na kríkoch na začiatku júna. V rovnakej dobe, Maliny sú plodné až do septembra. Táto Raspberry odroda sa môže pestovať vo väčšine regiónov krajiny.
 • „Krása Ruska“. Peňažné Malina Bushs majú dobre vyvinutý koreňový systém. Jednou z hlavných charakteristík rastlín tejto odrody – stonky, na ktorých nie sú žiadne špice. Starostlivosť o Malinnik s takýmito puzdrami je celkom jednoduchý. Ak poskytujete maliny na správnu starostlivosť, bude to veľmi dobré ovocie. Z jedného kríka môžete zbierať až 5 kg bobule.
 • „Jesenná krása“. Táto odroda patrí do skupiny opravy. Rastlina môže byť ovocia dvakrát za sezónu. Má veľké a sladké ovocie. Bobule sú skvelé pre obidva konzervovanie a zmrazenie.
 • „Polka“. Vlasť tejto rastliny – Poľsko. Táto raspberry odroda sa šíri dobre. Je ideálny pre pestovanie na predmestí. Ovocná kultúra od začiatku júna a až do nástupu prvých mrazov.
 • „Taganka“. Jedná sa o neskorú omrsovú odrodu. Rovnako ako iné podobné druhy rastlín, je to plodné veľmi dobre. Vintage s kríkmi je možné zostaviť 4-5 krát. Odolný voči rastlinám do mrazu. Starostlivosť o neho je veľmi jednoduchý.
 • „Taiber“. Táto raspberry odroda sa okrem iného rozlišuje. Bobule rastú tmavé, takmer čierne bobule. Raspberry Shots Veľmi vysoký. Výťažok kríkov je dobrý. Z jednej rastliny môžete zbierať asi 10 kg bobule. Kvôli takýmto aktívnym plodom, stonky potrebujú silné zálohy.

Svietidlá všetkých týchto odrôd nájdete na predaji, takže nebudú spadnúť na svoje stránky.

Pristátie

Aby rastlina bola dobrým ovocím, je dôležité si vybrať správne miesto na pôdu. Výťažok malinov závisí od biotopu. Pri hľadaní Malinnik stojí za to venovať pozornosť stavu pôdy. Mal by byť úrodný a voľný. Je dôležité, aby sa pôdne vody neboli príliš vysoké. V opačnom prípade môžu korene rastliny veľmi rýchlo začať hnilobiť. Malinnik odporučil vypnúť na slnečnej strane stránky. Kríky by mali byť dobre chránené pred vetrom. Starostlivo sa vzťahujú na výber „susedov“. Malina môže pristáť v blízkosti ríbezle. Neďaleko Malinnika môže byť takéto ovocné stromy, ako slivka, jablkový strom alebo hruška. Nie je možné zasadiť maliny vedľa jahôd alebo čerešňa. To povedie k tomu, že kríky budú častejšie trpieť rôznymi chorobami a útokmi škodcov.

Prečítajte si viac  Tomato Persima

Vysadenie ker na vybraný pozemok tiež potrebuje správne. Existujú dve metódy pre vypínanie kríkov.

 • V oddelených studniach. Pre pristátie jednotlivých kríkov na mieste, otvory asi 50 centimetrov kopať. V spodnej časti každej jamy sa naleje zmes úrodnej pôdy, dreveného popola a hnojiva. Štíhla vrstva Zeme je naskladaná na vrchole. Potom sú rastliny umiestnené v jamkách a úhľadne skontrolované. Maliny kríky by mali byť umiestnené v meter od seba.
 • V zákopoch. Tento spôsob výsadbových rastlín sa nelíši od predchádzajúceho. Rastliny sú vysadené v priekope šírky asi 50 centimetrov. Vzdialenosť medzi riadkami by mala byť v meradlom. Toto sa vykonáva, aby sa kríky bolo jednoduchšie. Pripravené zákopy sú naplnené výsadbou zmesou. Potom sa v nich umiestnia sadenice. Ďalej sú zákopy dobre zaspať a rastliny sú napojené.

Je možné zasadiť maliny na jeseň a na jar. Hlavnou vecou je vybrať si čas, kedy bude na ulici dosť teplý.

Starostlivosť

Maliny, ako zvyšok rastlín na mieste, potrebujú vhodnú starostlivosť.

Zalievanie

Po prvé, pozornosť by sa mala venovať zavlažovacím zariadeniam. Najčastejšie, malinové napojené v lete. Najmä ak je to veľmi horúce na ulici. V priemere Malinnik napojil raz týždenne. V tepla môžete urobiť trochu viac. Vo všeobecnosti je potrebné zamerať sa na stav pôdy, ako aj na vzhľade kríkov. Mali by byť vždy zdravé a silné.

Dôležitú úlohu zohrávajú a zalievajú rastliny pod zimou. Tento postup sa vykonáva približne v dvoch týždňoch pred prvým mrazom. Je potrebné, aby boli rastliny ľahšie prežitia studenej zimnej sezóny.

Podkord

Takže maliny sú dobré ovocie, je tiež potrebné pravidelne kŕmiť. Pre prvýkrát hnojivá prispievajú k pôde, keď vystavujete kríky. V tomto čase je najlepšie využiť vysoko kvalitné organické hnojivá. Niektorí záhradníci okrem nich používajú superfosfát. To umožňuje silnejší koreňový systém kríkov.

Prečítajte si viac  Paradajka mínus giant

Rovnaké podávače sa odporúčajú, aby sa vyrábali do pôdy av procese prípravy pozemku na zimu, aby sa rastliny odolného odolného voči mrazu. Jarné rastliny zvyčajne kŕmia dusíkaté hnojivá. To vám umožní urýchliť rast listov, ako aj zvýšiť výnos malina.

Prevod

Všetci záhradníci vedia, že malina, ktorá neustále rastie v jednom pozemku, silne vyčerpáva pôdu. Aby sa rastlina v budúcnosti mohla naďalej plodná, je prevedená na nové miesto. V pravidle sú kríky transplantované raz za 4 roky.

Optimálny čas pre transplantáciu maliny – september. Vlastnosti výberu miesta a disembarkovacích kríkov sú rovnaké ako kedy. Výber sadenice pre transplantáciu stojí za to platiť pozornosť len zdravým vrcholom priemernej veľkosti.

Orezávanie

Rovnako dôležitá úloha zohráva včas. Bez neho, rastlina vytvára veľmi rýchlo a prakticky zastaví ovocie. Takže v procese nepoškodzuje kríky, je dôležité správne zavádzať. Odstráňte nasledujúce časti rastlín.

 • Pobočky v minulom roku. Takéto výhonky už nie sú ovocie. Zároveň si vezmú živiny, že kríky sú tak potrebné. Strieľa vyrezané ostré secateur priamo pod koreňom.
 • Slabé výhonky. Tenké, prežívajúce choroby alebo príliš krátke branky tiež stojí za to vymazať. Zostávajúce výhonky by mali byť v pomerne dlhej vzdialenosti od seba.
 • Vysoké rastliny. Odnímateľné maliny sú dodatočne odrezané vrcholy. Je veľmi dôležité zvýšiť výnos kríkov.

Vedľa kríka na konci sezóny je mnoho mladých pobočiek. Tento prasa je tiež potrebné vymazať. Všetky orezané vetvy je potrebné zhromažďovať a popáliť alebo odstrániť mimo lokality.

Príprava na zimu

Spustiť proces prípravy kríkov na zimu je potrebná od leta. V tomto čase existuje intenzívne kŕmenie kríkov. Potašové hnojivá počas tohto obdobia sa nepoužívajú. Po absolvovaní zberu, prerezávanie.

Zvyšok práce je odložený na jeseň. Týždeň pred mrazom, kríky sú dobre napojené a potom mulčovanie. Po plnom listoch listových kríkov sa ohýbajú na zem. Ak robíte všetko správne, prvý padajúci sneh je veľmi rýchlo skrotený. Je potrebné konať nehľadiť, aby ste nebrali strieľať. Pre upevnenie kríkov môžete použiť silné dumpingové nite alebo drôt.

Reprodukcia

Ak je aspoň jeden malinový bush na pozemku, záhradník môže ľahko chovať a vybaviť plnohodnotný Malinik doma doslova za pár rokov. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi.

 • Súrodenci. Sú tvorené na malinových koreňoch. Na reprodukciu sú vhodné ako zelené aj zvetrané súrodenci. Vyberte si tento účel potrebujete zdravé kríky. Na jeseň, potrebujú kopať, čisté od lístia a potom pristáť na novom mieste. Zelená potomstvo stojí za to, kým sa na jar. Už ich zasadili s nástupom tepla.
 • Cherenca. Táto možnosť je vhodná na chov krovia, ktorá sa dlhá na mieste. Postup je najlepšie stráviť na jar. Odrezky musia úhľadne vykopať, snaží sa udržať cruing korene celé. Zdravé korene musia znížiť. Ďalej, Rhizome musí byť umiestnený v kontajneri s rastovým stimulátorom. Nasledujúci deň musí byť rastlina vysadená do dobre hydratačnej a uvoľnenej pôdy.
 • Deliaceho kríka. Táto metóda je jednou z najjednoduchších. Jeden Bush možno rozdeliť na dve alebo tri časti. Aby to urobil, rastlina sa vykopá, snaží sa neublížiť korene. Potom musí byť rozdelený ostrým nožom. Obe časti kríka sa okamžite zasadzujú v pripravených jamkách. Po výsadbe rastliny je potrebné znížiť, zanechať len malú časť stonky.

Pre reprodukciu môžete použiť aj malinové semená. Ale kultivácia mladých sadeníc takto trvá príliš veľa času.

Choroby a škodcov

Rovnako ako akékoľvek iné kultúry v záhrade, maliny môžu trpieť rôznymi chorobami alebo vplyvom škodcov. S týmito problémami sa Nováčik Garder tiež musí naučiť, ako sa vysporiadať. Malina najčastejšie ovplyvňuje nasledujúce choroby.

 • Chloróza. Charakterizované žltou listami. Bobule na peknom Bush sa stávajú malými, a strieľa deform. Je možné zabrániť jeho vzhľadu, pravidelne opustiť graf, ako aj udržiavanie kyslosti pôdy. Liečba chloróza nie je.
 • Kučeravosť. V prípade chorých kríkov, listy sa pokrčili a tvrdo. Bobule získali kyslú chuť. Strieľa veľmi rýchlo suché. Culeness, podobne ako chloróza, nie je liečená. Infikované rastliny musia byť okamžite odstránené z miesta a horenia.
 • Hrdza. Toto ochorenie často vedie k smrti celého Malinnika. Listy chorých rastlín sa stmavnú a potom suché a vypadnú. Rust nie je tiež liečený. Preto, aby sa zabránilo infekcii kríkov, musí sa lokalita liečiť bordinovou kvapalinou.
 • Ostrý. Môžete zistiť o tejto chorobe, všimnite si na listy červenohnedých škvŕn. Postupom času, listy úplne zmenia farbu a prestávky. Ak nezničíte infikované kríky včas, celý Malinnik bude ohrozený. Po odstránení pacientských rastlín je lokalita spracovávať zmesou lhing.
 • Nafúknutý rosa. Choroba udivuje malina v prvej polovici leta. Nadzemné časti výhonkov sú pokryté voľným bielym raidom. Listy na takomto Bush začínajú vyschnúť a bobule – deformovať. Všimnúť si tieto príznaky, kríky musia byť zničené a miesto na liečbu kvapaliny Bordeaux.
Prečítajte si viac  Typy chýb na jahodách a spôsoboch, ako s nimi

Zoznam škodcov, ktoré sú nebezpečné pre maliny je tiež dosť veľké.

 • Všímavý. Malinne Tlla prináša škoda nielen Raspberry, ale aj iné bobuľové kultúry rastúce v záhrade. TLL sa chriek na dne listov a krmív na ich šťavu. Na boj proti týmto škodcom sa záhradníci zvyčajne používajú karboophos alebo konvenčný roztok mydla.
 • Klaso. Tieto hmyz najčastejšie útočia na Malinnik horúce leto. Na boj proti kliešťom je tiež vhodné karboofos. Aby sa zabránilo vzhľadu týchto škodcov na mieste, malo by to byť pravidelne vody.
 • Malina. Hmyz zimné právo v hornej vrstve pôdy. Na konci mája sa presúvajú do malinových pohárikov a začnú ich aktívne jesť. Aby sa zabránilo poškodeniu plodiny, stránka sa musí pravidelne kontrolovať, ako aj purifikovať z larvy a malých chrobákov.
 • MALINO MOL. Tento malý hmyz môže čoskoro zničiť celú úrodu. Aby sa zabránilo modliť sa rozmnožovaniu, je dôležité postriekať graf sebavedomia alebo riešenie Carbofos.

Ak držíme preventívnu prácu v čase, a tiež odstrániť choré rastliny včas, malina sa bude rozvíjať dobre a pravidelne ovocie.

Zaujímavosti

Malina je rastlina, ktorá bola domestikovaná veľmi dlho. Preto môžete o tom povedať veľa zaujímavých vecí.

 • Malina obsahuje veľké množstvo vitamínov a esenciálnych olejov.
 • Čerstvé bobule sú uložené nie veľmi dlhé. Preto sú zvyčajne buď jedí okamžite alebo konzervovať.
 • Malina má omladzujúci účinok na telo. Preto je tiež užitočné pre dospelých a deti.
 • Ramars z malých lístkov sú ukázané ľuďom s ochoreniami žalúdka. Produkty pripravené z jeho bobúľy pomáhajú bojovať proti nevoľnosti a chladu.
 • Maliny listy môžu byť opití relaxovať a zbaviť sa problémov s spánkom.

Vedieť všetko o priaznivých vlastnostiach malín, záhradníci radi rastú túto závod v ich sekciách.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: