Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Každý záhradník sníva o zakrytí jedálenský stôl s najlepšou a najužitočnejšou zeleninou pestovanou na jeho pozemku, napríklad paradajky. Sú to krásna, užitočná a chutná zelenina. Avšak, to je ďaleko od pestovania. Rôzne choroby sa často stanú na ceste, napríklad tabaková mozaika paradajok. Tento článok sa zaoberá vírusom, ktorý spôsobuje, že toto ochorenie, liečenie ochorenia na listoch a ovociach, ako aj o opatreniach na boj proti žltej škvrnitosti a zvláštnosti pestovania paradajok v skleníkoch.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Popis ochorenia

Mnohé zeleniny zdvihne paradajky vo svojich krajinách alebo v skleníkoch, zatiaľ čo oni často čelia tabakovej mozaike paradajok. Táto choroba je spôsobená paradajkovým mozaikovým tobamovírusom valcovaným vírusom, známym od minulého storočia. V tom čase zomreli všetky tabakové plantáže.

Spomínaný vírus pretrvávajúci a nažive, boj je ťažké. Ak sa dostanete do pôdy 3-4 roky, zostáva nebezpečný pre mnoho rastlín, štrajkujúce, okrem paradajok, uhorky a papriky. Liečba chorých rastlín je možná len v počiatočných štádiách, takže je veľmi dôležité rozpoznať vírus čo najskôr. V budúcnosti je potrebné ich zničiť, vytiahnuť z postele a horenia. Na prítomnosť ochorenia ukazuje, že presný únik, zatiaľ čo ovocie vyzerá škaredé a rozmaznané. A tiež takéto príznaky zahŕňajú skreslený tvar a hniloba v tele.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Známky lézie:

 • Škvrnité na paradajkových listoch, striedajúce sa jasnejšou farbou s tmavším;

 • prítomnosť listov s vrásčikovaným povrchom;

 • Okraje listovej dosky sú deformované a suché.

Už v prvých dňoch vedie vírusová infekcia k vyblednutiu rastlín. Maľba sa stávajú bledými alebo bezfarebnými. Paradajkové listy tvoria početné záhyby, majú rôzne veľkosti a niekedy sa stávajú uviaznutým. Na plodoch sú dobre viditeľné pre postihnuté časti, vonkajšia farba ich jasne žltej, vo vnútri stmavnutie je viditeľná. Začína šálkou, postupne sa zavrčal na vrchol bobúľ. Končí procesom umieraním tkaniny. V tomto prípade je ovocie pokryté hnedou sieťou.

Koža takýchto paradajok je praskla a semená spolu s buničkou vypadli. Choroba začína horným útekmi, ďalej pokrývajú kríky.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Príčiny vzhľadu

Existuje mnoho dôvodov, ktoré prispievajú k porážke paradajok tabakovej mozaiky. Dôvodom vzhľadu sa stáva niekoľkými faktormi:

 • infikovaná pôda;

 • Infekcia je distribuovaná hmyzom škodcov – kliešte, nástroje, chrobáky;

 • Dostať sa do oblasti vírusu môže spolu s získanými infikovanými semenami alebo pestovacím materiálom;

 • Tiež sa choroba prenesie v prípade závodu pacienta na zdravom paradajke.

Najčastejšie tabakovej mozaiky úvahy rastliny, ktoré rastú sadenice. Dôvodom leží v agrotechnológii s využitím veľkého počtu rôznych operácií, ktoré často prispievajú k šíreniu choroby.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Tabaková mozaika má tendenciu ublížiť kríky, ktoré sa pestuje a na otvorenej pôde av skleníkoch.

Prispieva k určitým chybám v Agrotechnológii:

 • zvlhčovanie pôdy v dôsledku nadmerného zavlažovania;

 • Mechanické poškodenie škrupín rastlín, otváranie spôsobov, ako preniknúť na infekciu;

 • Vysoké zahusťovanie paradajkových kríkov pri pristátí;

 • Zlé vetracie kríky.

Zvýšený obsah vlhkosti, zmena teploty, ako aj rozdelené buriny vľavo v postele pod krídlami, stimuláciu infekcie paradajok podľa vírusu. Použitie záhradných nástrojov bez dezinfekcie je tiež možným spôsobom distribúcie infekcie na iné územia, ktoré môžu viesť k širšej infekcii.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Spôsoby liečby

Ihneď po vstupe do vírusu na paradajky, začne pokrok, preto by sa malo zaobchádzať okamžite. Boj s tabakovými mozaikou paradajok je ťažké, pretože vírus je veľmi odolný.

 • Všimnúť si prvé príznaky ochorenia vo forme mozaikových škvŕn, je potrebné okamžite zničiť postihnuté rastliny alebo ich oddeliť od zdravých.

 • Postihnuté oblasti sú narezané na zdravé tkanivo a rezy sa liečia mangánom, peroxidom vodíka alebo chlórhexidínom.

 • V počiatočnom štádiu choroby rastlín môže byť plantáž liečená „Carboofos“ – to pomôže chrániť zdravé rastliny, pretože patogénna mikroflóra sa prestane tvoriť. Na prípravu takéhoto roztoku sa 75 g prípravku rozpustí v 10 litroch vody. Opätovné spracovanie vynakladá po desaťročí.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Radikálnejším spôsobom je použitie rôznych fungicídov a prípravkov, ktoré sa môžu vyrovnať s väčšinou vírusov. Záhradníci častejšie ako iní tešia „maxim“ alebo „lamador“. Je dôležité, aby ste nezabudli, že ide o jedovaté chemikálie. Pri práci s týmito liekmi je dôležité dodržiavať pokyny, používať individuálne spôsoby ochrany vo forme okuliarov a rukavíc.

Aby ste nezneužili chémiu, mali by ste zavlažovať paradajky s roztokom mliečneho jódu. Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • Mlieko – 1 liter;

 • jód – 10 kvapiek;

 • Voda – 10 litrov.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Tento roztok je dvakrát, s intervalom za týždeň, rastliny sa liečia. Pod vplyvom jódovej baktérií zomrie a mlieko prispieva k tvorbe užitočnej mikroflóry.

Preventívne opatrenia

Začína pestovať paradajky, je dôležité si uvedomiť, že je ľahšie zabrániť chorobe postele, neskôr bojovať s ním. Preto je dôležité, aby ste nezabudli na prevenciu. Musíte začať s riadnym prípravkom semien. Účinný prostriedok na boj proti mozaike je namáčanie semien na pár hodín v slabom riešení mangánu. Potom sa semená odstránia a premyjú v čistej tečúcej vode. To všetko sa robí bezprostredne pred pristátím v zemi.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Pretože vírus môže byť v zemi, antibakteriálne spracovanie pôdy. Ak sa pôda vezme na pestovanie sadeníc, musí sa v peci zvýšiť s teplotou najmenej 70 stupňov.

Ďalšou etapou je semenáčik na otvorených lôžkach. Vo zvolenej oblasti je potrebné vypnúť zem a nalejte jeho dezinfekčný roztok. Na prípravu použitia roztoku:

 • Kyselina boritá – 1 H. L.; \ T

 • 10 L. vodu.

Do roztoku môžete pridať mangán tak, aby sa kvapalina stala bledou ružovou.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Spomalenie sadeníc by sa malo rešpektovať medzi rastlinami, záhrada by nemala byť husto vysadená. Optimálna bude polovica merača medzi krídlami. Je dôležité, aké kultúry budú rásť v okolí. Takže je to nežiaduce okolie so strúhanými alebo uhorkami.

2 týždne po vylodenie sadeníc v zemi, môžete začať preventívne spracovanie. Spočiatku sprej 2% medené vitrios alebo 5% burgundovou tekutinou. Opakujte rozprašovanie za pár týždňov. Bude chrániť paradajky nielen z tabakovej mozaiky, ale aj z iných chorôb.

Ak v predchádzajúcich rokoch došlo k vypuknutiu tabakovej mozaiky paradajok na mieste, odporúča sa nahradiť hornú plodnú vrstvu, Odstránenie starých najmenej 10 cm, zatiaľ čo v čerstvej pôde stojí za to urobiť rašelinu a humusu. Musíte veľa pracovať, ale neexistuje žiadna iná možnosť, ako sa zbaviť boľavého.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Na úplné odstránenie ochorenia je potrebné:

 • vykonávať sterilizáciu nástrojov;

 • Včasné zničenie burín;

 • pravidelne bojovať proti škodcom hmyzu.

Výber sadenice alebo semien, je lepšie použiť odrody rezistentné voči tabaku mozaiky, napríklad, ako napríklad „Pasaden“, „Lord“, Zozulya. Stojí však za to, že tieto odrody nezaručujú 100% vírusovej odolnosti. Neexistujú žiadne prípravky, ktoré poskytujú absolútny výsledok, čo znamená, že je potrebné pozorne monitorovať stav rastlín, a keď sa zistí infekcia.

Tobacco Mosaika Tomatoes: Popis a liečba vírusu

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár