Všetko o hnojivách

Rastliny potrebujú vzduch, vodu a hnojivo, pretože nesú užitočné živiny. V tomto článku sa podrobnejšie zvážime vlastnosti rôznych typov hnojív, poďme sa zastaviť viac v minerálnom a organickom druhu, ako aj nuansy voľby.

Zvláštnosť

Pravidelné používanie hnojív vám umožňuje udržiavať rastliny v dobrom stave, a tiež prispieva k ich aktívnemu rozvoju a rastu. Hnojivá by sa mali používať pre všetky rastliny, bez ohľadu na to, kde rastú – v hrnci na parapete alebo na vonkajšom pozemku. Na zvýšenie plodnosti Zeme môžu byť použité rôzne látky pri výbere, ktoré stojí za to zvážiť zloženie pôdy, triedy rastlín, klimatických podmienok a dokonca finančných možností.

Hlavnou úlohou uplatňovania hnojiva je vytvoriť dodávku látok v pôde, ktorá nestačí na aktívny vývoj a rast rastliny, ako aj na dozrievanie plodín. Typicky pôda vyžaduje súčasne niekoľko prvkov, takže sa používajú výživové komplexy. V závislosti od pôvodu môžu byť všetky hnojivá rozdelené do typov. Zvážte každú možnosť Prečítajte si viac.

Klasifikácia minerálnych hnojív

Minerálne hnojivá zvyčajne zahŕňajú celú sadu unorganických typov zlúčenín, hoci existujú aj individuálne prvky potrebné pre normálny vývoj rastlín. S pomocou minerálnych druhov je pôda naplnená makrom a mikroúrodencou. Výsledkom je, že plody dozrievajú rýchlejšie a zväčšiť.

Najobľúbenejšie typy minerálnych hnojív zahŕňajú draslík, dusík, vápnik, fosfor a ďalšie.

Fosfor

Pomocou pridávania fosforečných hnojív sa rastliny stávajú odolnejšími voči mrazom a suchám. Takéto kŕmenie vám umožňuje rýchlo kvitnúť závod a tvoriť ovocie. Hnojivá sa odporúčajú, aby sa dosť hlboko. Sú reprezentované nasledujúcimi odrodami:

 • Rozpustné vo vode – Ich číslo zahŕňa jednoduchý a dvojitý superfosfát, je ideálny pre pôdu s nízkym fosforu;
 • Polo-rozpustný – napríklad zrazenina;
 • Rozpustný – ako možnosť, fosforitická múka, ktorá robí rastliny odolnejšie voči rastu na kyslých pôdach.

Stojí za zmienku, že posledné dva druhy sa nerozpustí vo vode, ale výlučne v slabých kyselinách, takže sa používajú len na kyslé pôdy. Ale prvá skupina (vo vode rozpustná) je vhodná na použitie na akýchkoľvek pôdach.

Potaš

Pridanie potašových hnojív prispieva Odolnosť rastlín a Frost. S ich pomocou je rastlina lepšia absorbovaná oxid uhličitý a pohyb uhľovodíkov sa zlepšuje. Draslík pomáha zvýšiť plodinu, zlepšenie chuti vlastnosti ovocia, ochrany rastlín pred škodcami a chorobami. Treba poznamenať niekoľko populárnych možností.

 • Chlorid draselný. Tento typ je vyrobený z potašovej rudy, označuje prírodné hnojivá. S ním musíte byť opatrní, pretože chlór nie všetky rastliny môžu niesť normálne. Tieto hnojivá by mali byť pridané len pre tie rastliny, ktoré pokojne reagujú na chlór.
 • Draselná soľ.
 • Sulfát draslík. Táto možnosť neobsahuje chlór, takže môže byť použitý pre všetky rastliny bez výnimky. A tiež tento roztok je dokonale kombinovaný s inými typmi hnojív, s výnimkou vápnika obsahujúceho.

Dôležitý! Kŕmenie obsahu draslíka zvyčajne prináša do zeme na jeseň, keď je zem opitá.

Dusík

Pre rýchly a správny vývoj pozemnej časti rastlín sú ideálne Hnojivá dusíka. Takéto látky sú dokonale rozpustné vo vode, pretože majú vynikajúce difúzne vlastnosti. Nitrogénne hnojivá sú obvyklé pridať pružinu alebo na konci zimy. Aj pred výsadbou rastlín sa pôda stáva hnojením. Zvážte niekoľko populárnych hnojív.

 • Sodíkový a vápnik Seliver je kyselina, ktorá je skôr rýchlo rozpustená vo vode. Obsahuje dusík. Toto hnojivo dokonale znižuje kyslosť pôdy.
 • Karbamid alebo močovina močoviny Priaznivý vplyv na zvýšenie úrody. Po vstupe do zeme sa amónium konvertuje na oxid uhličitý.
 • Dusičnan amónny Používa sa v tandeme s fosforom a draslíkom.
 • Síranom amónnym Používa sa v prípade, keď je potrebné zvýšiť kyslosť pôdy.

Mikrofertré

Ak má pôda nízky obsah stopových prvkov, potom musí byť Venujte pozornosť mikroferterom. Obsahujú prvky, ako je mangán, zinok, meď, bór, železo a tak ďalej. Takáto prísada umožní udržiavanie koreňového systému, zvyšuje výťažok a zvyšuje rezistenciu na rôzne druhy ochorenia. Zvyčajne sú mikrofertrémy liečené semien pred výsadbou v pôde.

Komplexný

Ak považujeme komplexné hnojivá, potom sú v dopyte, pretože okamžite obsahujú niekoľko užitočných komponentov. V závislosti od ich množstva môžu byť dvojité alebo trojité. V závislosti od spôsobu výroby môžu byť takéto hnojivá zmiešané, kombinované alebo zložité. Mali by ste venovať pozornosť niekoľkým populárnych možnostiach.

 • Ammofos. Tento roztok obsahuje oxid fosforečný a sodný 4: 1. Jeho účinnosť je 2,5-krát lepšia ako obyčajný superfosfát. Hlavnou nevýhodou je, že sodík je trochu v kompozícii a rastliny potrebujú vo fosforoch aj vo sodnej.
 • Nitroposka. Tento komplex zahŕňa tri zložky: fosfor, dusík a draslík. Kompozícia je ideálna pre kyslé pôdy. Používa sa vo forme kŕmenia a bezprostredne pred siatím. Keďže obsah komponentov je v rovnakom pomere, budú musieť upraviť svoje množstvo v závislosti od rastlín.
 • NitroMofoska. Táto možnosť je tiež dopyt medzi záhradkami. Zahŕňa dusík, draslík a fosforu. Hnojivo je vhodné na podanie pred siatím.
 • Diamophos. Tento roztok zahŕňa draslík (26), fosfor (26) a dusík (10). Mnohí vyberte túto možnosť, pretože hnojivo zahŕňa aditíva, napríklad síru, zinok, vápnik, horčík, železo. S ním sa rastlina zrýchľuje v raste a ovocie sú vytvorené oveľa rýchlejšie.

Dôležitý! Komplexné hnojivá sú vo vysokom dopyte, pretože s ich pomocou môžete nasýtiť pôdu všetkými potrebnými komponentmi.

Odrody organických hnojív

Organické hnojivá si zaslúžia samostatnú pozornosť, pretože sa získavajú v dôsledku spracovania organizácií prirodzených podľa. Obsahujú veľké množstvo živín. Dajte nám prebývať na najvyhľadávanejšie možnosti.

Kompost

V dôsledku rozkladu odpadu organického pôvodu sa vytvorí kompos. Môže to byť listy, kosti rýb, mäsa, šupku a tak ďalej. Treba poznamenať, že kompost možno vykonať nezávisle, a bude potrebné použiť buriny, padlé listy, bott, organický odpad.

Vták

Toto hnojivo môžu byť použité pre všetky druhy pôdy. Jeho vlastnosť je, že je veľmi výživná pre pôdu, pretože obsahuje veľkú koncentráciu látok, ktoré charitulne ovplyvňujú výťažok rastlín. Metódy pre výrobu vtákov sa nelíšia od kompostu, ale jeho množstvo by malo byť menej, pretože prvý je koncentrovaný.

Pilín

Mnohí používajú drevené piliny ako hnojivá, pretože majú nádherné voľné vlastnosti. Majú priaznivý vplyv na zem, obohacujú ho, rovnako ako pri držaní vzduchu a vlhkosti. Zvyčajne sa privádzajú počas záchrany. Sawdust často kombinuje s anorganickými hnojivami. 1 meter štvorcový bude vyžadovať približne 3 lyžica.

Pridanie piliny do zeme bez minerálnych zmesí môže viesť k tomu, že pôda stratí všetok dusík, a pôda je plodné vlastnosti. Preto by sa mali pridať minerálne hnojivá s veľkým obsahom dusíka.

Rašelina

Táto možnosť Obsahuje veľké množstvo dusíka. Bohužiaľ, rašelina nemá fosfor a draslík, ktoré sú tak potrebné rastliny. Špecialisti odporúčajú kombinovať rašeliny s výkalmi, cudzincami, hnojami alebo anorganickými hnojivami.

Ako si vybrať?

Na nasýtenie pôdy všetkými potrebnými zložkami pre aktívny rast rastlín by sa mala venovať pozornosť voľbám hnojív. Správne zvolené hnojivá prispievajú k rýchlemu rastu záhradných plodín, vývoju koreňového systému, ako aj aktiváciu metabolických procesov. Konečný výsledok preto závisí od správneho výberu minerálnych hnojív.

Náraz

Uistite sa, že sa zoznámite, pre aké účelné je hnojivo určené, a to:

 • Prípravky s obsahom dusíka Pomoc pri tvorbe pozemnej časti rastlín, listy a výhonkov;
 • Hnojivá s draslíkom vám umožňujú urýchliť dozrievanie púčikov a farieb a tiež kŕmiť koreňový systém;
 • Fosforečné hnojivá majú pozitívny vplyv na korene, zvyšujú imunitu a ochranu pred rôznymi chorobami a škodcami.

Sezónnosť

Zvyčajne sa hnojivá vstúpia do pôdy na jar alebo na jeseň. Ak zvážime Riešenia dusíka, zvyčajne sa aplikujú na jar. Nástroje amoniaku sa výhodne pridávajú na jeseň. Sú skvele vhodné pre pôdy s vysokou kyslosťou. Na jeseň sa tiež vyrába Fosforečné možnosti, a tu superfosfát Vhodné pre pružinu. Ak je potrebné pridať na zem Potašové hnojivá, Potom na voľných pôdach je lepšie použiť na jar, ale v ťažkom – na jeseň.

Vydanie formulára

Minerálne hnojivá sa uvoľňujú v niekoľkých druhov, a to:

 • Granule – veľkoplošná frakcia zaoblenej formy;
 • mikrofentilizéry – zahŕňajú prvky, ktoré sú potrebné pre rastliny, zatiaľ čo ich použitie sa vyskytuje v malých objemoch;
 • Kvapalné prípravky – zvyčajne platia počas rastlinnej vegetácie.

Objem

Minerálne možnosti môžu byť použité ako Granulované alebo jemne rozptýlené pripojenia. Predávajú sa v balíkoch (papier alebo polyetylén), ako aj v sudoch rôznych objemov. Ak zvážime tekuté hnojivá, môžete ich kúpiť v plastových alebo sklenených kontajneroch.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: