Porphyret: Druhy, vlastnosti a aplikácie

Porphite Stone je horské sopečné plemeno. Charakteristickým znakom tohto minerálu je, že žiadny taký prvok vo svojom chemickom zložení ako kremeň. Ale vďaka širokému zoznamu pozitívnych vlastností sa porfit používa v najrôznejších sférach ľudskej činnosti.

V článku sa podrobne domnievame, ako vyzerá kameň, aké sú jeho chemické a fyzikálne vlastnosti, ako aj aký druh odrôd porfyritídy existujú v prírode. Zoznámujeme sa so všetkými jeho rozlišovacími znakmi, vlastnosťami a charakteristikami.

Čo to je?

Porfyrity sa nazývajú minerály, ktoré majú porfy. To znamená, že táto hornina má nerovnomernú štruktúru zŕn pozostávajúcu z relatívne veľkých inklúzií. V ideálnom prípade je Porphit odolný šedý hnedý kameň. Avšak, sivá farba nie je vždy jednotná – často v štruktúre minerálu môžete vidieť veľký počet inklúzií a inklúzií, ktoré môžu mať širokú škálu odtieňov (žltkastých, ružovckých, bielych a iných).

Pokiaľ ide o fyzické a mechanické ukazovatele tohto minerálu, sú nasledovné:

 • Podiel kameňa sa vypočíta v 1,45-2,5 kg / cm3;
 • Hustota je 1450 kg / m3;
 • Špecifická tepelná kapacita – 0,83 kJ / kg *.

Navyše, posledný ukazovateľ je pomerne veľký pri používaní porfyritídy v kúpeľoch a parilotoch.

Pôvod a pole

Porfire je minerál, ktorý je tvorený prirodzene. Ak hovoríme o povahe a spôsobe svojho pôvodu, potom sa tvaruje len v jednom prípade – počas procesov mikrolytov, ktoré sú charakteristické pre základný vzorec lávy. A láva by mala byť v blízkosti denného povrchu. Porphite označuje kategóriu sekundárnych metamorfovaných plemien. Z kompozície tohto minerálu, vďaka procesom epidotizácie a chlortizácie, je penrostný.

Vklady tohto kameňa sú rozšírené na celom svete. Takže najväčší vývoj minerálu možno nájsť v rôznych krajinách a regiónoch. Toto je:

 • Kaukazs;
 • Sibírsko (východné regióny);
 • Altai;
 • Ďaleký východ;
 • Kazachstan;
 • Ukrajina;
 • Bashkortostan.
Prečítajte si viac  Krásne letné domy

Kamene nájdené v rôznych oblastiach sa môžu výrazne líšiť v ich vlastnostiach. Malo by sa zvážiť pri použití porfyritídy.

Kvôli takýmto rozšíreným na trhu av obchodoch možno portfit nájsť v veľmi prijateľných cenách, čo zabezpečuje dostupnosť minerálu pre takmer všetky sociálne segmenty obyvateľstva.

Zloženie a vlastnosti

Podľa jeho textúry je porphit dosť odolný a pevný materiál. Ak hovoríme o zložení kameňa, treba poznamenať, že jeho vnútorné vrstvy môžu obsahovať také prvky ako:

 • plagioklas;
 • aluminosilikáty;
 • chlorit;
 • Biotity a iné.

  Chemické zloženie kameňa nie je tiež homogénne. Zloženie minerálnej horniny zahŕňa také zložky a zlúčeniny ako:

  • oxid kremičitý (jeho objem je polovica celkovej kompozície);
  • oxid hlinitý (asi 20% z celkového počtu);
  • oxid železitý (približne 10%);
  • Oxid vápenatý (asi 10%).

  Niektoré škodlivé zlúčeniny však môžu zahŕňať niektoré škodlivé zlúčeniny, ako sú sulfidy, ktoré môžu poškodiť ľudské telo. Aby sme ich zistili voľným okom, je potrebné pozrieť sa na povrch minerálu – ak ste si všimli veľký počet zátky kovového alebo zlatého tieňa, potom je lepšie vzdať sa z nákupu takýchto kameň.

  Teplota topenia porfyritídy je pomerne vysoká, nie je možné dosiahnuť in vivo. Tento ukazovateľ je asi +1 200 stupňov Celzia.

  S takýmto bohatým chemickým zložením je porfit obdarený veľký počet pozitívnych vlastností, ktoré sú vysoko cenené pri používaní minerálu.

  Predpokladá sa, že je schopný mať priaznivý vplyv na ľudské telo. Takže má schopnosť nielen uľahčiť priebeh určitých ochorení, potom tiež pôsobiť ako profylaktické a relaxačné činidlo. Vďaka týmto vlastnostiam, materiálu a rozšírený.

  Medzi takéto vlastnosti môžu byť pridelené:

  • Saturácia atmosféry priaznivá pre látky ľudského tela;
  • normalizácia krvného tlaku;
  • obnovenie pracovnej kapacity obehového systému (najmä plavidiel);
  • Prevencia ochorení obličiek, ako aj chorôb spojených s urogenitálnym systémom;
  • Liečba bolestí hlavy;
  • uľahčenie respiračného procesu;
  • Vytvorenie relaxačného a relaxačného efektu pre telo.
  Prečítajte si viac  Usporiadanie skleníkov vo vnútri: triky plánovania

  Odrody

  Napriek tomu, že samotný portfit je pomerne jedinečným kameňom, v závislosti na chemickom zložení a štruktúre, ako aj vonkajšej farby, vedci pridelili niekoľko druhov neobvyklého minerálu.

  Minerál má jedinečnú v prírode fyzickými a chemickými vlastnosťami, ktoré sa musia zvážiť v prípade použitia kameňa. Existuje niekoľko odrôd porfyritídy, ktoré sa líšia nielen vzhľadu, ale aj vnútornou štruktúrou, v závislosti od špecifických druhov sopečnej horniny, jeho vlastnosti sa môžu líšiť.

  Podrobnejšie zvážte každý z nich.

  Čadič

  Vďaka názvu tejto špecifikácie môžeme dospieť k záveru, že do minerálu je zahrnutý veľký počet bazálnych. Okrem toho sa však v čadičovom porfyritíde deteguje iný prvok, najmä.

  Dioritída

  Diorite Rôzne porfyritídy obsahuje veľký počet ďalších prvkov: plagiokláz, biotit, pyroxén, amfibole. Pokiaľ ide o farby kameňov patriacich do tejto kategórie, to môže byť veľmi rôznorodé: od jasnej šarlátovej a krmánnej kvety na menej výrazné odtiene grafitov a močiarov.

  Gabrow

  Ak hovoríme o štruktúre kameňa tohto typu, tu je hlavný objem pyroxén a plagioklázy. Farba pekná uniforma – sivá alebo čierna. Odtiene a subtómy sa však môžu zmeniť.

  Diabazova

  Táto kategória sa líši od všetkých ostatných s jeho jemnozrnným. Často v zložení diabesových kameňov sa nachádzajú ďalšie postriekania porfýryho typu, ako aj klonu. Farby kameňa sú v rozsahu pomerne tmavej a stlmenej palety hnedých a sivých odtieňov.

  Pyroxena Zobraziť

  Zloženie porfyritu tohto druhu nezahŕňa také škodlivé zložky ako rádionuklidy. Vnútri kameňa, vo všeobecnosti neexistujú najhoršie škodlivé spojenia. Ale v pyroxen porfýrite, také zložky, ako je horčík, kremík a vápnik.

  Príroda nám predstavovala niekoľko odrôd porfyritídy, ktorá sa líši v ich vzhľade a vnútornej kompozícii, ktorá zase, stanovenie vlastností kameňa.

  Ako sa používa?

  Tento minerálny kameň je vysoko cenený a pomerne často používaný, je pomerne dôležitý a potrebný kameň pre osobu.

  Prečítajte si viac  Transparentná strecha pre baldachýn

  Vzhľadom na všetky jedinečné pozitívne vlastnosti, ktoré má porphit, našiel široké použitie v rôznych oblastiach a oblasti ľudskej činnosti.

  Je zrejmé, že je to najčastejšie tento kameň (aj keď sa koreň) používa na kúpeľ alebo saunu. Najmä sú zvyčajne naplnené komorami (špeciálne pece) v týchto miestnostiach. Takéto použitie rocku je spôsobené:

  • priaznivé vlastnosti, ktoré sú schopné poskytnúť portfit na ľudské telo;
  • Fyzikálne vlastnosti plemena.

  Vzhľadom k tomu, kameň je pomerne silný, je schopný odolať osciláciám a skokom teploty režimu, pričom sa nerozbije a nenahrádzajú, ale udržiavanie jej štruktúry a integrity.

  A tiež portfit sa aktívne používa na stavebné účely na úkor jej fyzikálnych vlastností, najmä tvrdosti. Okrem toho takýto stavebný materiál môže byť použitý v čisto súkromnom a domácim a rozsiahlym priemyselnej a civilnej výstavbe. Napríklad chodníky pre chodcov v mnohých parkoch vyslaných presne prostredníctvom tohto kameňa. Minerál môže byť použitý na čelia fasádach a základniach rôznych budov a konštrukcií.

  Ďalšou oblasťou používania sopečného minerálneho interiéru a priestorov. Špecialisti tohto odvetvia sa teda uprednostňujú porfyritídu v dôsledku jeho odporu (porphit je materiál odolný voči kyselinám). S týmto minerálom sú rôzne ornamenty a kresby na rôznych povrchoch. Môžu byť prirodzenou farbou porfyritídy, ale aj kameň môže a maľovať.

  Jedným z jedinečných vlastností kameňa je jeho samonak. Kvôli tejto vlastnosti sa často používa na riadenie čerpacích staníc a skladovacích miest pre ropné produkty.

  Porfire je kameň, ktorý je široko prevláda, mnohí z nás sa stretávajú a používajú ho v každodennom živote, nevedia to. Je to jeho použitie v medicíne, pri návšteve kúpeľa, pre obklady a mnoho iných.

  O kameňoch na vaňu – ako si vybrať a čo lepšie, pozrite sa na nasledujúce video.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: