14 najlepších Slovenskách detektívok

*Prehľad najlepších od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nie je návodom na nákup. Pred kúpou je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Detektívny žáner v literatúre má dobrú zvrátenú zápletku, ktorej rozuzlenie v dobrej knihe je neznáme, niekedy nemožné uhádnuť. A čo ešte potrebujete pre dobrú zábavu? Nižšie uvádzame hodnotenie, ktoré zahŕňa 14 najlepších Slovenskách detektívok z rôznych rokov. S nimi určite strávite voľný čas s úžitkom pre myseľ i dušu.

Hodnotenie najlepších Slovenskách detektívok

Nomináciasedadlodetektívny titulhodnotenie
Hodnotenie najlepších Slovenskách detektívok1Muž z domu cez ulicu, Elena Michalková4.9
2Azazel, Boris Akunin4.8
3Psy Lilith, Christina Stark4.7
4Dom tieňov bez tváre, Lena Obuchová4.6
5Cesta s divými husami, Tatiana Rusuberg4.5
6Zlým vetrom, Arkadij Adamov4.5
7PIESEŇ MŔTVYCH VTÁKOV, VYACHESLAV PRAKH4.5
8Oligarcha z Veľkého voza, Taťjana Ustinová4.3
9Žiadny kobylka v tráve, Elena Michalková4.4
10Záhada riečnej hmly, Alexej Malcev4.3
11Líščia stopa na skalách4.2
12Metóda rímskej izby, Igor Lebedev4.1
13Otrávená maska, Valeria Verbinina4.0

Muž z domu oproti, Elena Michalková

Hodnotenie: 4.9

Muž v dome oproti, Elena Michalková

Séria detektívnych románov o Sergejovi Babkinovi a Makarovi Iljušinovi pokračovala románom „Muž z domu oproti“. Tentoraz sa na úrad obrátila žena so žiadosťou, aby pomohla detektívom nájsť brata Nikitu Safronova, ktorý zmizol pred 3 dňami. Krátko pred svojím zmiznutím navštívil svoju sestru v stave silného rozrušenia a neschopnosti hovoriť. Keď sa spamätal, objasnil situáciu: jeden z Nikitových klientov, ktorý pracoval ako realitný maklér, požiadal o prenájom domu na čas svojho odchodu. Mladý muž sa rozhodol využiť svoje úradné postavenie a sám sa nasťahoval do domu, aby si zlepšil finančnú situáciu. Pokoj však rýchlo pominul: Nikita začal cítiť, že ho niekto pozoruje. Nikita sa rozhodol obísť dom a narazil na zamknuté dvere do pivnice, aby si potvrdil svoje podozrenie. Nájde kľúče, vojde do priestorov a nájde tam fotolaboratórium, kde objaví fotografie štyroch ľudí – sú to mladíkovi bývalí spolužiaci, ktorí sú už mŕtvi. Žena svojho brata upokojí, po čom sa vráti domov a potom zmizne. Žena nemôže ísť na políciu, Nikita žil v dome nelegálne. Sťažovateľka je presvedčená, že keby sa jej bratovi niečo stalo, zavolal by jej, ale to sa nestalo… Prípadu sa ujali detektívi.

Azazel, Boris Akunin

Hodnotenie: 4.8

Azazel, Boris Akunin

Prvý román o slávnom detektívovi Erastovi Fandorinovi. Ešte stále mladý, nebojácny a príťažlivý, nastupuje do služby na policajnom oddelení a hneď so zamotaným prípadom.

Príbeh sa odohráva v roku 1876 v Bratislave. Študent si podivne položí ruky na seba, ale aký je jeho motív, pretože je dedičom veľkého majetku?! Sleuth dôsledne odhaľuje zločin, pričom sa dostáva k podzemnej organizácii. Ako to už býva, prípad sa týka vysokopostavených osôb s konexiami v politickom svete.

Azazel je fascinujúca detektívka, ktorá sa stala klasikou žánru. Fandorin sa v diele ukazuje ako talentovaný a výnimočný detektív, ktorý našiel lásku a navždy ju stratil.

Psy Lilith, Christina Stark

Hodnotenie: 4.7

Psy Lilith, Christina Stark

Skye Polanskiová pracuje v kaviarni v Dubline, kde sa jedného dňa objaví cudzinka menom Lilith, z ktorej sa vykľuje hosteska na klinike v Bostone. Isté dievča ponúkne hrdinke prácu sekretárky, ale Skye nie je na takúto zmenu pripravená, ale kvôli opakovaným neúspechom ponuku nakoniec prijme. Toto je začiatok zaujímavého prípadu. Ukáže sa, že pod rúškom kliniky sa skrýva nelegálne podnikanie, ktoré milenke a jej tímu prináša veľký zisk. Dvere do života v luxuse sú teraz otvorené aj pre Lilith. Ako dlho bude toto šťastie trvať a ako sa skončí pre hrdinku??

Zápletka pripomína príbehy o nežných a naivných dievčatách, ktoré podľahnú kúzlu brutálnych fešákov, ale The Hounds of Lilith je skutočná detektívka, nie klasický milostný príbeh.

Dom tieňov bez tváre, Lena Obuchová

Hodnotenie: 4.6

Dom tieňov bez tváre, Lena Obuchová

Pre tiene je charakteristické, že s príchodom slnečného dňa miznú. A ak človek nezmizne, ale zostane? Či už ide o posla z iného sveta, alebo o ďalší experiment tajných služieb? Alebo je to len výplod fantázie obyvateľov domu, ktorí sú znudení svojím bežným životom?

Dej sa odohráva v malom meste, kde sa všetci navzájom poznajú. Nie náhodou sa Vojtech a jeho priatelia ocitnú na tomto mieste – je na nich, aby zistili, aký tieň desí obyvateľov mesta, či je vymyslený alebo nie. Čítanie zaujme od prvých stránok – je jasné, že to isté sa nemôže zdať rôznym ľuďom, ktorí majú ďaleko od viery v nadpozemské sily.

Cesta s divými husami by Tatiana Rusuberg

Hodnotenie: 4.5

Cesta s divými husami, Tatiana Rusuberg

Ak neviete, že „Cesta s divokými husami“ – dielo fikcie, môžete si myslieť, že sa príbeh naozaj stal, pretože Tatyana Rusuberg sa dotýka takej „bolesti“ pre Slovensko a svet ako celok, ako je miznutie ľudí.

V čase, keď sa príbeh začína, existujú štatistiky: počet nezvestných ľudí v krajine sa rovná počtu obyvateľov malého mesta. Polovica z nich sa nájde živá alebo mŕtva, druhá polovica je nezvestná. Jedným z nezvestných je chlapec Denis.

Cesta s divokými husami je príbehom mladého chlapca, ktorý bol kedysi unesený a podarilo sa mu vrátiť do svojho slnečného rodného mesta. Čo videl a ako ho to ovplyvnilo??

Upozorňujeme: táto kniha prinúti čitateľov nahliadnuť do hlbín vlastnej duše a pohltí ich nervy.

Zlým vetrom, Arkadij Adamov

Hodnotenie: 4.5

Pri zlom vetre, Arkadij Adamov

Detektívny príbeh Zlý vietor má dve časti, ktoré si musíte prečítať postupne.

V prvej knihe sa odohráva nezvyčajná kriminálna zápletka: v moskovských hoteloch miznú z izieb hostí vysokej triedy rôzne predmety a bez stopy. Iba raz sa páchateľ pokúsil zabiť upratovačku, čo bolo pre detektívov vodítkom. Bol vypracovaný náčrt a rozoslaný do miest v ZSSR. Detektívom sa podarilo zistiť meno páchateľa – Mushansky. Potom boli jedny z ukradnutých šiat doručené do komisionálneho obchodu a objavila sa prvá postava – Varvara Glotova. Operatívci začínajú rozmotávať spleť zločinu a čoskoro sa dostanú z bežných lúpeží a v druhej časti sú na stope veľkého gangu a hospodárskych zločinov veľkého rozsahu. Detektívi prenikajú do kriminálneho prostredia.

Pieseň mŕtvych vtákov, Vjačeslav Prach

Hodnotenie: 4.5

Pieseň o mŕtvych vtákoch, Vjačeslav Prah

Fantasy detektívny román Pieseň mŕtvych vtákov má hovoriaci názov, v jazyku psychiatra odkazuje na ticho, ktoré vládne na oddeleniach nemocnice pre duševne chorých. Jedného dňa pokoj v nemocnici naruší smrť dvadsaťročného mladíka Ericha Bela. Polícia sa domnieva, že si mohol vziať život, ale jeho ošetrujúci lekár má iný názor. Riaditeľ kliniky tiež odhalí niekoľko nezrovnalostí: odlišný rukopis na liste na rozlúčku, zamknuté okno a ďalšie zvláštnosti, ktoré lekárom bránia uveriť samovražde. A prečo by mal zomrieť chlap s cirkulačnou depresiou, keď bol jedným z najpokojnejších pacientov v nemocnici??

Polícia si nad prípadom umyje ruky a vyšetrovania sa ujme sám riaditeľ. V priebehu odhaľovania udalostí, ktoré sa stali, sa odhalilo mnoho zvláštnych vecí a v miestnosti, kde bol zosnulý uložený, sa začali objavovať nezvyčajné javy.

Oligarcha z Veľkého voza, Taťjana Ustinová

Hodnotenie: 4.4

Oligarcha z Veľkého voza, Taťjana Ustinová

Hlavná postava Lisa Arsenieva, šéfka reklamnej agentúry, nemá rada zmeny a uprednostňuje ustálený priebeh života. Zmena, na ktorú sa tajne tešila, však príde náhle, keď sa do susedného letného domu nasťahuje nový majiteľ, bývalý multimiliardár a teraz trestanec Dmitrij Belokľučevskij. Bol majiteľom Čierneho zlata, ale keď sa koleso šťastia obrátilo proti nemu, prišiel o všetko a skončil za mrežami. Teraz nemá ani cent vo vrecku a vzhľad tuláka.

S príchodom Dimy sa Lizin pokojný život zmenil – najprv sa v garáži nájde mŕtvola jej kolegu a o niekoľko dní sa uskutoční pokus o vraždu oboch hlavných hrdinov. Šikovne Dmitrij zachráni ich životy, vyhýbať sa guľke, ale teraz musí vytiahnuť zbraň v rukách Liza sama, chrániť bývalého oligarchu.

Prečo sa pokúsili zabiť Lizu a Dimitrija, odkiaľ sa vzala mŕtvola a čo sa deje s „boháčom“ vo všeobecnosti? Riaditeľka reklamnej agentúry, ktorá nevedomky vstupuje do nebezpečnej hry, ktorá jej však čoraz viac vyhovuje, pretože je to zmena, na ktorú čakala..

Žiadny kobylka v tráve, Elena Michalková

Hodnotenie: 4.4

Žiadny kobylka v tráve, Elena Michalková

Ďalšia kniha zo série detektívnych príbehov Eleny Michalkovej o Makarovi Iljušinovi a Sergejovi Bakinovi. Rodinná dovolenka pri mori sa spája s odmeranou zábavou, ale v obľúbenej rekreačnej krajine sa jednému manželskému páru stali osudové nepredvídateľné udalosti. Užívať si slnko, more a letovisko, ktoré im ponúka, sa nepodarilo: jedného rána manželka zmizla z hotela. Manžel, ktorý netuší, kde sa jeho žena nachádza, okamžite zavolá políciu, ale detektívi nemajú žiadne stopy. Prvá teória je vražda, manžel je hlavný podozrivý, ale ako dokázať jeho účasť, keď nemá mŕtvolu, a okrem toho rodina bola vzorná? Iljušin a Babkin začínajú rozplietať spleť zločinov, ktorá, ako sa ukazuje, sa začala uťahovať dávno pred načrtnutými udalosťami.

Záhada riečnej hmly, Alexej Malcev

Hodnotenie: 4.3

Záhada riečnej hmly, Alexej Malcev

Takže stretnutie, výletná loď, čakanie na príjemný večer. Náhoda však zmení priebeh udalosti: v priebehu gratulácií a veselých spomienok vyplávajú na povrch staré zášti, odmietnuté city zo študentských čias, ktoré zanechali stopu na duši odmietnutého; na konci večera sa odohrá brutálna vražda. Zdalo by sa, že staré účty sú vyrovnané a príbeh má svoje logické vyústenie, ale čoskoro sa ukáže, že zavraždený muž nemá s minulými milostnými udalosťami nič spoločné. Panika na lodi, všetci čakajú na pokračovanie rozuzlenia. Pre odhalenie zápletky sa zaväzuje chirurg Peter Frolov, ktorý sa vždy líšil vizionársky a nezvyčajný inteligencia.

Líščia stopa na kameňoch od Eleny Michalkovej

Hodnotenie: 4.2

Stopa líšky na skalách

Opäť v hodnotení knihy zo série detektívov Makar Ilyushin a Sergej Babkin. Tentoraz sa pustia do neobvyklého prípadu: obráti sa na nich vrah Andrej Krasilščikov, ktorý sa sám priznal k vražde a k tomu, že telo ukryl. Ale je to? Ak áno, kde je telo?? – nemohla ho nájsť ani polícia na základe tipu páchateľa, ani detektívi. Pri hľadaní odpovedí sa detektívi stretávajú s dávno zabudnutými tajomstvami z minulosti, kde sa prepletali ľudské osudy, pravda a lož. Môžu Iljušin a Babkin vyhrať túto „bitku“??

Detektívi sa vydávajú do dediny, kde sa údajná vražda odohrala, ale výsluchy svedkov prípad ešte viac zamotávajú – výpovede očitých svedkov si navzájom odporujú a Krasilščikovova vlastná verzia.

Román je zaujímavý nielen svojím dejom, ale aj množstvom postáv s jedinečnými osobnosťami a rozpoznateľnými spôsobmi. Aj detektívi Makar a Sergej sa po prvýkrát pozerajú na prípad inak. Podarí sa im zostať v jednom zväzku a vyriešiť tento spletitý, ale zaujímavý prípad??

Metóda rímskej izby, Igor Lebedev

Hodnotenie: 4.1

Metóda rímskej izby, Igor Lebedev

Ilja Ardov po smrti svojich rodičov opustil Moskvu a liečil sa na klinike. Keď sa zotavil a spamätal, neodmietol návštevu lekárov, zapísal sa na univerzitu v Zürichu. Jedného dňa sa dozvie o smrti vyšetrovateľa, ktorý viedol vyšetrovanie smrti jeho otca. Po podozrení, že niečo nie je v poriadku, sa Iľja vracia do ruského hlavného mesta a nastupuje na ministerstvo zahraničných vecí, hoci nie bez námahy – brzdí ho Evsei Troekurov, ktorému sa napriek vynikajúcemu európskemu vzdelaniu nepáčil chlapcov unavený vzhľad a nervozita. Rozhodnutie však bolo prijaté a Ilja nastupuje na skúšobnú dobu.

Ardov sa okamžite pustí do práce: najprv dostane prípad krádeže klobúkových ihiel madam Defontelovej, na ktorého odhalenie dostal chlapík len 3 dni ako príležitosť zbaviť sa nového rekrúta. V priebehu práce však k hlavnému prípadu pribudla vražda jedného podozrivého, ktorého smrť nastala v dôsledku zásahu jednej z ihiel priamo do srdca, uvoľnenej zo zadnej časti presne v cieli! Čo má nováčik robiť, keď má len tri dni! Chlapcovi prekvapivo pomáha jeho fenomenálna pamäť, o ktorej Ardov ani netušil, že ju má.

Otrávená maska, Valeria Verbinina

Hodnotenie: 4.0

Otrávená maska, Valeria Verbinina

Príbeh sa odohráva v roku 1880. Kedysi bohatá rodina je na mizine. Jedinou nádejou na rýchle obnovenie ich majetku je vydanie dcéry Amálie, ktorá je presvedčená o svojom úspechu vo vysokej spoločnosti. Pripravovala sa na ples u Laninovcov, ale ten sa ukázal ako neúspešný: podujatie bolo zrušené kvôli smrti Júlie Laninovej. Amália sa zoznámi s detektívom Sašom Ziablikovom, ktorý jej povie o sérii záhadných úmrtí dievčat z bohatých rodín. Hrdinka sa zaujíma o vyšetrovanie, ale čoskoro sa stane terčom – že pod kolesami voza bola takmer chytená, mačiatko, ktoré pilo mlieko z jej pohára, zomrelo.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: