Substevná citlivosť: Čo je to a čo je lepšie?

Pri výbere slúchadiel je potrebné zamerať sa na ich špecifikácie. Najdôležitejšie z nich sú elektrický odpor, výkon, zvukový objem (citlivosť).

Čo to je?

Senzituálna citlivosť slúchadiel – dôležitá technická charakteristika meraná v decibeloch. Horná hranica je 100-120 dB. Sila zvuku priamo závisí od veľkosti jadra umiestneného vo vnútri každého zariadenia. Čím väčšia je veľkosť jadra, tým vyššia je citlivosť.

Mini-zariadenia nemajú vysokú citlivosť, pretože nemôžu fyzicky ubytovať veľké jadrá. Patria sem kapsuly, vložky, pilulky. V zariadeniach tohto typu sa vysoký objem poskytuje na úkor relatívnej polohy dynamiky na ušný bubienok.

Na druhej strane, plnej a nadzemné slúchadlá majú väčšie jadrá. Tiež v takýchto zariadeniach je flexibilná membrána.

Vďaka tomu majú slúchadlá vysoká citlivosť a moc.

Čo je ovplyvnené?

Rovnaký signál podaný s rôznymi typmi slúchadiel sa bude hrať a počuť rôznymi spôsobmi. Ak je veľkosť jadier veľká, zvuk bude hlasnejší, a ak je malý, potom, vtipovník.

Citlivosť ovplyvňuje kvalitu vnímania frekvenčného rozsahu. Tento parameter teda ovplyvňuje schopnosť počuť zvuk v miestach so zvýšeným vonkajším hlukom, napríklad v metre, na živom cestnej diaľniciach, s veľkým klastrom ľudí v interiéri.

V slúchadlách rôznych typov citlivosti sa môžu pohybovať od 32 do 140 dB. Tento indikátor ovplyvňuje hlasitosť zvuku v slúchadloch a je určená audiým tlakom vyrobeným.

Ktorý je lepší?

Výber slúchadiel citlivosti by mal byť zvolený, vzhľadom na zdroj signálu. Najčastejšie možnosti sú:

 • mobilný telefón;
 • Mp3 prehrávač;
 • počítač (laptop);
 • televízor.

Ak hovoríme o smartfónoch, vo väčšine prípadov majú tieto zariadenia malé rozmery. Preto by slúchadlá mali vybrať zodpovedajúce. Ale nie len slúchadlá je možné zakúpiť na smartfón, ale headset (zariadenie podporujúce režim hovoru).

Preto je citlivosť v tomto prípade neoddeliteľne spojená s vymenovaním slúchadiel.

Väčšina audio prehrávačov v počiatočnej konfigurácii už má slúchadlá. Ale ich kvalita ponecháva veľa, čo je žiaduce, takže mnohí užívatelia si kúpia iné gadgets. Pre audio prehrávač je optimálna citlivosť až do 100 dB.

Pri používaní počítača (notebooku) sa môžu slúchadlá používať na rôzne účely:

 • Sledujte filmy a video;
 • Počúvanie zvukových súborov;
 • herný.

V tomto prípade sa používajú režijné alebo plnej veľkosti modely. Majú veľké jadrá, a preto vysoká citlivosť (nad 100 dB).

Niekedy slúchadlá sa používajú pri sledovaní televízie, napríklad, keď sú v dome malé deti.

Najvýhodnejší na tento účel sú nadzemné alebo plné. Ich citlivosť by nemala byť nižšia ako 100 dB.

Slúchadlá rôznych typov by mali byť určitou citlivosťou. Ak je podmienečne rozdelený na druh, potom pre každého bude jeho vlastný objem.

 • Intracanal. Používa sa na počúvanie hudby na smartfóne. V ideálnom prípade by mal byť rozsah citlivosti pre takýto príslušenstvo byť od 90 do 110 dB. Pretože modely intra kanálov sú vložené priamo do umývadla do uší, citlivosť by nemala byť vysoká. V opačnom prípade budú zvukové súbory znieť veľmi nahlas, aj existuje riziko negatívneho vplyvu na povesť.
 • Nad hlavou. Vyššie požiadavky sa uvádzajú na takýto typ zariadenia. Väčšina nad hlavných modelov má citlivosť 100-120 dB. Niekedy tento indikátor príde na úroveň 120 dB.
 • Produkty s plnou veľkosťou sú veľmi podobné nad hlavou. Ich jediný rozdiel spočíva v tom, že v prvej verzii inkubruára úplne zatvoril uši a v druhom – nie. Vo väčšine prípadov sa takéto výrobky vzťahujú na triedu profesionála, ktoré majú nádherný zvuk. Úroveň citlivosti v plnej veľkosti slúchadlá má pomerne veľký rozptyl. Tento indikátor môže byť v rozsahu 95-105 dB a môže dosiahnuť 140 dB. Ale tento zväzok je maximálny a dokonca nebezpečný, pretože to môže spôsobiť osobu s bolesťou pri počúvaní zvukového súboru.

   Slúchadlá s vysokou citlivosťou sú najčastejšie používané v štúdiách hudobných záznamov. Tento parameter nemá nič spoločné s užívateľskými slúchadlami, pretože počúvanie zvukových stôp v prehrávači bude nepohodlné.

   Bez ohľadu na to, aké slúchadlá sú, bez ohľadu na ich typ, rozmery, výrobca a iné parametre, citlivosť 100 dB sa považuje za optimálne pre ľudské sluch. Príslušenstvo s týmto parametrom sú vynikajúce zdroje rôznych typov typov.

   V ďalšom video testoch slúchadiel na citlivosť.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: