Gardenia: Typy a pravidlá pestovania

Gardenia je pomerne populárna rastlina malej veľkosti s atraktívnym vzhľadom. Týka sa rodiny Marines (Rubieeae). Gardenia sa nachádza vo voľnej prírode a používa sa ako vnútorné rastliny, pretože dnes existuje viac ako 250 druhov tohto úžasného kvetu. Mnohé produkty kvetov všimli, že je dosť ťažké starať sa o tento „rozmarný“ rastlín. Stojí za to zvážiť viac informácií o záhrade, jej typy, pravidlá pestovania.

História

Gardenia má veľkú históriu. V čínskych zdrojoch datovania z prvého storočia našej éry už existujú informácie o tejto nádhernej rastline. Už potom opísal vlastnosti jeho domestikácie a ako správne produkovať kučeravé orezávanie, takže brucho Bush sa zmenilo na sofistikovanú dedinu. Len v XVIII storočia sa Gardenia v Anglicku objavila v Anglicku vďaka Alexandra Gardenu, americkým vedec-naturalistom, takže má také meno.

Ďalej sa rastlina už stala pestovanou v Amerike. Kruhy tohto nádherného kvetu nájdete v Alexandrovskej záhrade Charlestonu. Aristokracia začiatku XIX storočia odhadovala podmanivá aróma a vynikajúceho vzhľadu Gardenia, takže ho začal aplikovať na vytvorenie rôznych kytice, napríklad z záhradkám vyrobených boutonnieres pre svadby.

V Rusku sa táto rastlina stala známa v predrevolučnom období, ale pod iným menom – Kapsky Jasmine. Táto kvetina získala veľkú slávu, začala sa aplikovať na výrobu parfumu vďaka nádhernej aróme. Už v roku 1925, dobre známa aróma s názvom Garderia Chanel, ktorá bola ocenená mocou a ťažkou prírodou. K dnešnému dňu sa Gardenia používa pri výrobe mnohých pretrvávajúcich chutí, používa sa v Gunzburgu, Bergman, Gucci zbierky.

Od dlhodobého hľadiska je Gardenia slávna nielen úžasnou arómou. Kvety, listy a kôra sú populárne, pretože z nich vytvárajú terapeutické čajové krévy a odhodlanie. Dnes sa aróma Gardenia často používa v Aromaterapii av Afrike a Ázii, táto kvetina vám umožňuje vyrovnať sa s rôznymi chorobami. A samozrejme, tento kvet je jednoducho nepostrádateľným prvkom exotickej svadobnej kytice.

Na vlasti Gardenia sa často používa ako dekorácia rôznych jedál. Kvety obsahujú pygmenty rastlinného pôvodu, ktoré sa používajú na získanie farbiva žltých a oranžových odtieňov.

Popis

Gardenia je stálezelený ker. Stonky sa vyznačujú pevnosťou. Môžu byť nahé a dole. Listy priťahujú pozornosť lesklého povlaku, sú doplnené jazdou, zatiaľ čo oni sú proti. Biele alebo žlté kvety majú jedno alebo panelovú polohu, zatiaľ čo v druhom prípade sú kvetenstvo tvorené zo 4-6 kvetov.

Kvety môžu byť Terry a Semi-Mar. Počas obdobia kvitnutia, ktorá spadá na leto alebo jesenné obdobie, publikujú úžasný zápach.

Takže rastlina vyzerá krásne a sofistikované, musí sa obrezať korunu.

Názory

Ako je opísané vyššie, Gardenia má veľký príbeh, a to sa uchýlilo k jej prvorave počas vlády japonských a čínskych dynastie. Dnes je prezentovaných viac ako 250 druhov tejto úžasnej rastliny, zatiaľ čo je ťažké rozlíšiť divoké stupne od predtým odvodených. Výnimkami sú nové typy, ktoré boli prezentované v dvadsiatom storočí. V procese vytvárania nových odrôd sa rastlina začala bývať. Dekoratívne možnosti s fritou kvetmi sa často používajú na výzdobu bývania. Stojí za to venovať pozornosť najobľúbenejším odrodám.

 • BRIGHAMII. Táto odroda sa nachádza v Havajských ostrovoch – Moloka, Lana, Oahu. Je reprezentovaný vo forme stromu, ktorého dĺžka je až 6 metrov. Predĺžené listy sú reprezentované svetlými a tmavo zelenými odtieňmi, pričom priťahuje pozornosť na jas kvôli prítomnosti ľahkých žíl. Jednotlivé kvety, biela farba, jeden riadok. Majú 6 lístkov a urobia veľmi príjemnú vôňu.

 • Globosa. Je to malý strom alebo krík. Kvety sú reprezentované neobvyklým tvarom – vo forme zvončeka. Biele kvety dosiahnuté v priemere 4 cm. Oválna forma list je trochu pretiahnutý.

 • TAITENSIS. Závod tejto odrody rastie vo forme stromu, jeho výška dosiahne 7 metrov. Táto rôznorodosť záhradníctva rastie na ostrove Tahiti. Oválne listy sú dosť veľké, ich dĺžka je 25 cm. Snow-biela, jednodruhová, froté kvety majú v priemere 20 cm. Táto odroda kvitne len 1 krát ročne, zatiaľ čo bloom je spontánny.

 • Corinata (Kula). Toto je malá frakcia, ktorej Malajzia je vlasť. Kvety priťahujú pozornosť originalitu, pretože majú dlhú rúrkovú šľahačku, doplnenú jednoradovými okvetnými lístkami, ohýbali sa von. Zvýraznenie je zmena farby – mramorový odtieň je nahradený citrónom, a keď je kvet rozpustný, lístky získavajú oranžové.

 • Thunbergium. Toto je skôr nezvyčajná odroda, ktorá pochádza z Afriky. Jeho otvárač je vedcom. Tuberg. Tento strom dosahuje výšku 2 metrov, zatiaľ čo má nahý barel. Letopisy sú dosť mäkké, sú 3-4 kusov na koncoch vetiev. Dosť veľké kvety bielej farby majú priemer až do 8 cm, s rúrkovým šľahaním 7 cm dlhé má 8 lístkov.

Funkcia tejto odrody je skutočnosť, že tón kvetov sa zintenzívni v noci. Tento druh sa často používa na vytvorenie nových odrôd.

Všetky vyššie uvedené odrody Gardenia Ideálny pre pestovanie v miernej klíme. Často sa nachádzajú v záhradách, parkoch a pomarančoch, ako aj v zimných záhradách, ktoré majú extrémnejšie podmienky. Jasmín alebo biela Gardelia (Gardenia Jasminoides) je ideálny ako izbový kvet (Gardenia Jasminoides). Termálne kvety sú pomerne veľké, luxusný zápach Jasmine priťahuje pozornosť tomuto úžasnému pohľadu. Táto odroda je reprezentovaná ako malý zhonu, zdobený luxusným budom.

Zlatá alebo žltá Gardenia (Gardenia Carinata) má rád veľa záhradníkov zmenou ich farby. Spočiatku sú Boutons reprezentované bielym odtieňom, potom získavajú citrónovú žltú farbu, ktorá ide do oranžovej. Samozrejme, že táto trieda je vhodná pre domáce kultiváciu, ale stojí za to venovať pozornosť tomu, že jeho rast výrazne spomaľuje.

Až po niekoľkých rokoch Gardenia sa bude môcť premeniť na strom. V prírode môže táto odroda dosiahnuť výšku až 10 metrov.

Taitian Gardenia sa tiež nazýva Tiare Tree Flower. Tento ker rastie na ostrovoch Polynézie. Jeho snehové biele kvety sú dosť krehké a jemné. Vôňa je jednoducho nemožná opísať slovami, pretože je veľmi mnohostranné a krásne.

Typ pivonky je pomerne obyčajný Vďaka luxusnému frotému smotanovo biele kvety s priemerom až 22 cm. On zverejňuje pomerne jemný zápach. Vzhľadom na prítomnosť veľkého počtu bočných púčikov je kvet dosť dlhý. Bush dosiahne výšku približne 85-90 cm. Tmavo zelené listy sú dosť veľké.

Pink Gardenia, označovaná ako Amoln, sa vzťahuje na veľmi vzácne odrody. Sú takmer nemožné vidieť v domácnostiach alebo záhradách. Niekedy rastie vo veľkých botanických záhradách. Jeho vlastnosť je prítomnosť oválnych listov s špicatými tipmi. Všetky jej telo je pokryté stodolou a ružové kvety publikujú luxusnú arómu.

Gardenia majú vo svojom zložení veľké množstvo enzýmov, aminokyselín a antioxidantov. Extrakty a étery z nej sa často používajú v medicíne, ako aj pri výrobe kozmetiky.

Ako si vybrať?

Špecialisti odporúčajú, aby bolo potrebné skontrolovať závod pred nákupom, Venujte pozornosť nasledujúcim nuancom:

 • Strom musí byť dobre vytvorený, pričom tieto vetvy by mali byť nasmerované v rôznych smeroch;
 • Stojí za to opustiť akvizíciu rastliny, ktorá má pomaly, zaželé alebo bledé listy, pretože naznačujú, že nezdravé kríky;
 • Je dosť ťažké vyliečiť rastlinu pacientov, nebude schopný urobiť kvet na dlhú dobu; Samozrejme, je to lacnejšie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa vrátite na nákup druhej záhrady.

Ako rásť?

Nie každý záhradník je vzatý na kultiváciu Gardenia, takže začiatočníci by mali byť pripravení, že zložitá úloha vznikla pred nimi, pretože táto rastlina je skôr „rozmarná“ a vyžaduje opatrnú starostlivosť doma.

Ak nebudete dodržiavať jasné pravidlá svojej kultivácie, čoskoro rýchlo vybledne, zmierňuje nielen kvety, ale aj listy. Stojí za to zostať na hlavných bodoch kultivácie tejto úžasnej dediny s nezvyčajnou arómou.

Teplotný režim

Sharpa zmena teplôt spôsobov môže viesť k smrti rastliny. Optimálna teplota pre normálny vývoj a glóbsku kvitnúce je od +22 do +24 stupňov. Ak teplotný režim stúpne aspoň niekoľko stupňov, potom sa „krása“ stane pomalým a nedokáže kvitnúť. Stojí za to zabezpečiť Prístup čerstvého vzduchu. V lete je možné umiestniť na balkón alebo v záhrade, ale stojí za to zabezpečiť spoľahlivú ochranu proti lúčom slnka a návrhov.

Ale potom, čo sa čudujete, musíte znížiť teplotu miestnosti. Optimálny indikátor – +16 stupňov. To možno vykonať pomocou okna rotora, ale stojí za to zapamätať si ochranu kríka pred návrhmi. Samostatná pozornosť si zaslúži teplotu pôdy v hrnci.

Vzhľadom k tomu, že rastlina vyžaduje vlhkú pôdu, stojí za to zapamätať si také nebezpečenstvo, pretože otáčanie koreňového systému, ktorý sa zvyčajne vyskytuje, keď je teplotný režim redukovaný v zime.

Vlhkosť

Vzhľadom k tomu, Gardenia je tropická rastlina, Vyžaduje vysokú vlhkosť vzduchu. Mal by sa postriekať, umiestniť kapacitu vodou v blízkosti hrnca, a tiež použiť clamzit na palete, ktorý je často zmáčajúci. Mnohí získavajú elektrické vzduchové zvlhčovače, aby sa kvet cítil pohodlne. V zime sa suchosť vzduchu zvyčajne zvyšuje v domácnostiach, pretože vykurovacie práce, takže tentoraz stojí za zváženie všetkej vážnosti.

Listy rastlín z vody od vstupu do vody tak, aby nepokazali svoj vzhľad. Je možné otrieť listy s mokrou špongiou, keď je strom zdobený veľkým počtom púčikov.

Osvetlenie a umiestnenie

Po zakúpení je potrebné starostlivo starať o záhrady, aby bolo ľahšie prispôsobiť sa novým podmienkam biotopu. Spočiatku stojí za to vyzdvihnúť pre jej trvalé miesto. Zariadenie je celkom rozmarné, pokiaľ ide o zmenu, zvykne sa na nové nastavenie na veľmi dlhú dobu. Stojí za to ochrániť pred návrhmi, držať sa na rovnaké osvetlenie počas obdobia kvitnutia, pretože aj keď sa ukáže na kapacitu na druhú stranu, môže okamžite resetovať všetky púčiky.

Ultrafialové osvetlenie pôsobí v škodlive „krásu“, ale nie je možné ho obmedziť v prístupovom svetle. Perfektne sa cíti s jasným brucha, zatiaľ čo jeho trvanie by malo byť od približne 12 do 14 hodín kedykoľvek v roku. Hrniec s Gardenia môže byť umiestnený na systéme Windowsill Windows s výhľadom na západ ani na východ.

V zime bude potrebné použiť umelé osvetlenie, aby sa cítila pohodlne. Fitolampa sa často používa. Mal by byť umiestnený vo vzdialenosti 70-80 cm od rastliny.

Podkord

Garlia potrebuje hnojivo počas rastúcej sezóny a počas kvitnutia. Preto sa podávače zvyčajne vykonávajú na jarných a letných obdobiach. Ale ak zvažujeme odrôd, ktoré kvitnú na jeseň, potom sa posunie čas výroby hnojív. Je veľmi dôležité, aby sa zabránilo kŕmeniu, ktoré obsahuje vápnik. Odporúča sa používať minerálne hnojivá, zatiaľ čo nezabudnite striedať ich s organickými prísadami. Vynikajúcou voľbou bude hnoj – môže byť vyrobený každé dva týždne.

Ak zvážime ľudové hnojivá, potom sa záhradkári odporúčajú odvar pečenia z Divík alebo na použitie kvasiniek. Ale extrahované podávače sú vyrobené postrekom. Táto možnosť je optimálna počas tvorby púčikov. V zime môžete do pôdy pridať hnojivo, ktoré obsahuje síran železa a horečnatého. Ak používate množstvo kŕmenia obsahujúceho dusík, potom závod získa luxusnú korunu, ale prestane kvitnúť.

A ak si vezmete tekuté hnojivá, stojí za to postaviť pôdu pred ich, potom sa môže vyhnúť popálením koreňového systému rastlín.

Zalievanie

Vlhkosť je potrebná pre rastlinu, aby sa vyrástla zdravé, jeho púčiky boli šťavnaté a listy sú elastické. Keď sušenie pôdy, rastlina čoskoro zomrie a zomrie, Zem v hrnci musí byť vždy zvlhčila, ale stojí za to vyhnúť sa nezrovnalostiam. Leto, rastlina je napojená 2 krát týždenne a v zime – len 1 čas. Stojí za to používať teplú vodu, zatiaľ čo musí byť varená alebo prefiltrovaná. Je veľmi dôležité, aby nebol vo vode žiadny vápnik. Na piaty zalievanie stojí za to pridať trochu kyseliny citrónovej, pretože zvýši kyslosť pôdy, ktorá je veľmi dôležitá pre normálny vývoj rastliny. Horné zavlažovanie by sa malo vykonávať, vyhnúť sa Nizhny.

Orezávanie

Trimovanie zohráva veľmi dôležitú úlohu pri pestovaní praharity, pretože Táto kultúra má tendenciu vybudovať korunu. Ak je to dosť hrubé, potom sa výroba výrazne zníži, čo vedie k prejavu rôznych chorôb. Keď je proces kvitnutia dokončený, je potrebné odstrániť všetky boľavé pobočky. Ak chcete správne vytvoriť korunu, budete musieť skrátiť a zdravé pobočky na 2/3. Ale na jar, často robí zovretie, pretože umožňuje nové výhonky rásť rýchlejšie, čím vytvára nové primitíva, aby vytvorili budúce púčiky.

Pôda

Gardenia je veľmi náročná z pôdy. Samozrejme, môže rásť v inej pôde, ale kvet bude schopný výlučne v kyslej krajine, ktorá bude súčasne priedušná a hustá. Pre transplantáciu závodu doma, môžete si kúpiť hotovú pôdu v špecializovaných predajniach, určených na chov azaliek. Pre nezávislú príprave, ktoré potrebujete V rovnakých pomeroch piesku, listu a trávnika, ako aj rašeliny. Zachovať kyslosť pôdy a zvýšenie priepustnosti vzduchu stojí za to pridať MOSS SPHAGNUM. Ako drenáž je dokonalá Keramzit, Ale je potrebné ho variť, čo odstráni všetky soli z jeho.

Boj proti chorobám

Gardenia je náchylná k mnohým chorobám, preto stojí za to zvážiť rôzne príznaky chorôb a spôsobov ich eliminácie.

Suché listy

Pomerne často, záhradníci čelia skutočnosti, že listy odevu začínajú vyschnúť. Toto správanie je prvá reakcia na prebytok vlhkosti, nízkej kyslosti pôdy, prítomnosť škodcov alebo návrhov. Nesprávna starostlivosť môže viesť k problémom s listami rastliny. Odstráňte záliv s vodou len – musíte starostlivo vysušiť zem. Stojí za to odstrániť ostrú zmenu teplôt režimov a návrhov. Pridanie kyseliny citrónovej k pôde zvyšuje jeho kyslosť.

Ak sa nájde web Tick, potom je potrebné zvýšiť vlhkosť, pretože tento škodca sa zvyčajne objaví na suchom vzduchu.

NEPOUŽÍVAJTE

Nesprávna starostlivosť o záhradu vedie k tomu, že to nekvitne. Pomerne často porušili pravidlá teploty režimu. Ak chcete vytvoriť obličkové obličky budúcich kvetov, teplota vzduchu by mala byť znížená o niekoľko stupňov. Optimálna možnosť je +18 stupňov. Ďalším dôvodom môže byť prebytočné hnojivo, ktoré zahŕňa dusík na starosti rozšírenie listov. V tomto prípade je potrebné uchýliť sa k obloženiu.

Nezabudnite, že nesprávne zavlažovanie má tiež negatívny vplyv na absenciu tvorby kvetov.

Iné problémy

Nesprávna starostlivosť o záhrad môže viesť k nasledujúcim problémom:

 • Listy sú tmavšie, čierne a po páde;
 • Vzhľad bodov na púčiky a na listoch;
 • Bush obnoví púčiky alebo kvety.

Liečba vyššie opísaných predmetov je možná len vtedy, ak založíte správnu starostlivosť o rastliny.

Škodca

Gardenia často trpí rôznymi škodcami, Pretože sa naozaj páči obe listy a púčiky rastliny.

 • trojnásobok;
 • Bellenka;
 • štít;
 • web tick;
 • mealybug.

Chrániť záhradu z týchto nebezpečných škodcov, Stojí to za lepenie v správnej starostlivosti. Ale ak je rastlina stále chorá, potom stojí za to používať fungicíd. Gardenia trpí vírusovým a plesňovým ochoreniam, keď je pôda silne naliatá. Ak nie je dostatočné množstvo železa v zemi, potom sa môžu vyvinúť listy chlóru.

Hlavnou vecou je správne označiť príčinu ochorenia a potom prijať konkrétne opatrenia.

Ako sa množiť?

Je možné reprodukovať odev nasledujúcimi spôsobmi:

 • strieľa;
 • Zastrelené odrezky;
 • Semená.

Ak sa aplikované semená, potom výhonky budú zanedbateľné. Je lepšie uprednostniť chov s odrezkami. Pre toto sa používajú zdravé vetvičky, ktoré zostali po orezaní koruny stromu. Musia byť znížení do vody a pridať „Kornorin“ k nej, takže korene sa objavili čoskoro. Potom sú vysadené v oddelených hrnci s pôdou pre Azalei. Okrem toho stojí za to urobiť malý skleník od obvyklého banky a vyložiť na ulicu.

Starostlivosť o sadenice vyžaduje zvlhčovanie a odvzdušnenie. Keď sa objaví prvý hárok, potom môžete odmietnuť. Rastlina je pripravená transplantácii len vtedy, ak jeho koreňový systém úplne naplnil hrniec. A po 1 roku, s náležitou starostlivosťou, Gardenia poteší úžasný kvet.

Odporúčania o rybárčenie

Stojí za to venovať pozornosť nasledujúcim tipom pre začiatočníkov:

 • Gardenia je skôr „rozmarná“ rastlina, ktorá si vyžaduje neustálu starostlivosť;
 • Ak rastlina nemá dusík a železo, musia sa pomaly dopĺňať, pretože pri vysokej koncentrácii záhradníctva je pomerne silne zranená;
 • Gardenia veľmi citlivo reaguje na zmenu v situácii, takže počas kvitnutia je zakázané dokonca to, inak to bude okamžite hodiť kvety.

Na tajomstvách a zložitosti starostlivosti o záhrad doma nájdete v nasledujúcom videu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: