10 najlepších diktafónov

*Odborný posudok najlepšieho. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred kúpou sa opýtajte odborníka.

Nahrávajte svoj prejav pomocou akéhokoľvek smartfónu. V tomto prípade by ste však nemali počítať s vysokou kvalitou zvuku. Aj keď je pripojený externý mikrofón. Preto sú diktafóny stále žiadané. Tieto zariadenia sú užitočné najmä na nahrávanie zvuku do videoklipov, ktoré sa majú nahrať na YouTube. Ak uvažujete o kúpe diktafónu, pozrite si našu ponuku. Pokúsili sme sa vyzdvihnúť najlepšie modely, ktoré svojich majiteľov nesklamú.

Najlepšie hlasové záznamníky Hodnotenie

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšie rozpočtové diktafóny1Ambertek VR250F3 165 €
2Olympus WS-8065 040 €
3Sony ICD-PX3704 990 €
Najlepšie diktafóny s pomerom cena/výkon1Tascam DR-40X14 200 €
2Zväčšenie H1n8 288 €
3Olympus LS-P18 488 €
4Tascam DR-22WL11 200 €
Najlepšie profesionálne diktafóny1Zoom H628 200 €
2Tascam DR-10036 067 €
3Tascam DR-44WL23 424 €

Najlepšie rozpočtové diktafóny

Ambertek VR250F

Hodnotenie: 4.8

Ambertek VR250F

Nie najlacnejší rekordér. V tomto ohľade výrobca nemusel šetriť príliš veľa peňazí. Zavádza dvojkanálové nahrávanie, ktoré nie je ničím iným ako veľkolepým. V domácom videu chcete mať plnú stereo stopu. Jediným sklamaním je tu dizajn. Ide o to, že rekordér dostal chrómové tlačidlá. Vďaka nim vaše zariadenie vyzerá na prvý pohľad krajšie. Pomerne rýchlo sa však farba začne odlupovať a situácia sa zhoršuje. K tomu však dochádza len vtedy, ak zariadenie používate pravidelne.

Mnohé diktafóny majú slot na pamäťovú kartu. Ambertek VR250F nie je. Tu sa používa výhradne vstavaná pamäť s kapacitou 15,6 GB. Predpokladá sa, že vystačí na mnoho hodín a dokonca aj dní nahrávania zvuku, takže sa nemusíte obávať. Absencia voľby formátu zvukového súboru je však stále nepríjemná – používateľ má k dispozícii iba formát MP3. Okrem toho formát WAV nie je potrebný, pretože z takéhoto rekordéra aj tak nedokážete vyžmýkať štúdiovú kvalitu.

Nastavenia sa vyberajú stlačením príslušných tlačidiel a pohľadom na malý LCD displej. Príjemným prvkom je nahrávanie aktivované hlasom – na spustenie nahrávania nemusíte stlačiť najväčšie tlačidlo. Potešiť by vás mohol aj výstup na slúchadlá. Používa sa hlavne vtedy, keď chcete počúvať výsledný materiál. To je dobré, pretože ho nemôžete rýchlo preniesť do smartfónu alebo tabletu – jednoducho tam nie je bezdrôtový modul. Zvukové záznamy sa majú odosielať výlučne do počítača, na čo sa používa pripojenie USB.

Mnohé nízkorozpočtové rekordéry sa veľmi rýchlo vybijú alebo fungujú na batérie, ktoré vždy zabudnete kúpiť. V tomto prípade takýto problém neexistuje. Ambertek VR250F obsahuje vlastnú lítium-iónovú batériu s výdržou 25 hodín. Zariadenie je možné chrániť heslom v prípade, že hrozí jeho strata.

Výhody

 • Diktafón je malý a ľahký;
 • Dokáže nahrávať stereofónny zvuk;
 • Je tu konektor na slúchadlá;
 • Dlhá životnosť batérie;
 • K dispozícii je ochrana heslom;
 • Dostatok vstavanej pamäte;
 • Funkcia hlasovej aktivácie.

Nevýhody

 • Nemá konektor pre externý mikrofón;
 • Pomerne rýchlo stráca svoju predajnosť;
 • Žiadny slot na pamäťovú kartu;
 • Nahráva iba vo formáte MP3;
 • Kvalita záznamu nie je ideálna.

Olympus WS-806

Skóre : 4.8

Olympus WS-806

Tento diktafón sa od svojich náprotivkov líši modrým sfarbením puzdra. Na ovládanie sa používa niekoľko fyzických tlačidiel, takže nahrávanie môžete spustiť dotykom – zariadenie môžete mať v tej chvíli stále vo vrecku. Stačí pohľad na monochromatickú obrazovku, aby ste videli vykonané nastavenia. Nahraný materiál si môžete vypočuť dvoma spôsobmi. Prvý spôsob zahŕňa použitie zabudovaného reproduktora, druhý zapojenie slúchadiel.

Na rozdiel od cenovo dostupnejších modelov je tento diktafón pripravený na nahrávanie stereofónneho zvuku. Na jeho tele je miesto pre vstup pre mikrofón – to bude užitočné v prípade, ak potrebujete použiť „závesnú rukavicu“. Materiál sa ukladá do zabudovanej pamäte s kapacitou 4 GB. Ak vyberiete maximálnu kvalitu, vystačí to na 65 hodín záznamu. K dispozícii je aj slot na kartu microSD. A výber formátu úložiska nemôže nevzbudiť nadšenie. Ako vieme, súbory MP3 používajú kompresné algoritmy. Niektorí používatelia preto ocenia možnosť prepnúť na formát WAV.

Ako to má byť, je tu funkcia hlasovej aktivácie. Nastavenia zahŕňajú aj zmenu citlivosti mikrofónu. Ak chcete odoslať hotový materiál do počítača alebo iného zariadenia, stačí použiť bežné pripojenie USB.

Ak sa vrátime k displeju, jeho skromná veľkosť. Nájdete tu obrazovku s uhlopriečkou najviac 1,61 palca a rozlíšením 29×29 pixelov. Kupujúcich to však nevyvádza z miery. Dôležitejšia je pre nich minimálna veľkosť samotného zariadenia. Sotva sa do nej zmestia dve batérie AAA, ktoré ju zabezpečujú. To by malo stačiť na 110-hodinové nahrávanie.

Hlavnou nevýhodou tohto rekordéra je, že umožňuje vytvoriť iba 5 priečinkov. Bohužiaľ, niektorým to nestačí. Pokiaľ ide o počet zvukových záznamov v každom z nich, je obmedzený na tisíc.

Výhody

 • Môžete prepínať medzi formátmi MP3 a PCM;
 • Zaznamenáva stereofónny zvuk;
 • K dispozícii je vstup pre mikrofón;
 • Môžete pripojiť slúchadlá;
 • K dispozícii je variabilná citlivosť mikrofónu;
 • Hlasová aktivácia je možná;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Dlhá životnosť batérie.

Nevýhody

 • Je možné vytvoriť len päť priečinkov;
 • Používa sa veľmi malý displej;
 • Batériová prevádzka nebude vyhovovať každému.

Sony ICD-PX370

Skóre : 4.7

Sony ICD-PX370

Vysokokvalitné zvukové vybavenie Sony stojí pekný peniaz. Existujú výnimky z tohto pravidla, ale len zriedka. Jedným z nich je napríklad ICD-PX370. Avšak ani tento model nemožno nazvať veľmi cenovo dostupným – jeho cena sa blíži k 5000 Euroľom. Napriek tomu v mnohých ohľadoch zaostáva za konkurenciou s podobnou cenovkou. Napríklad sa tu používa len monochromatický displej. Ktorý však ťaží z nízkej spotreby energie. Najviac nepríjemné je, že zariadenie produkuje iba mono zvuk. A to v 21. storočí!

Tento rekordér nie je až taký miniatúrny. Svedčí o tom aspoň skutočnosť, že je tu miesto pre plnohodnotnú kartu SD. V dôsledku toho nebude možné tajne nahrávať rozhovor. Ale nie je na tom nič zlé. Ako nie je obzvlášť rozrušujúce a množstvo internej pamäte, ktorá je len 4 GB.

Diktafón má priestor nielen pre mikrofón, ale aj pre pomerne veľký reproduktor. Môžete ho použiť na počúvanie hotového materiálu. Nič vám tiež nebráni nahrať na kartu SD hudbu vo formáte MP3 a použiť zariadenie Sony ICD-PX370 ako prehrávač. V tomto prípade sa vám môžu hodiť slúchadlá s vyhradeným konektorom. K dispozícii je aj konektor pre externý mikrofón. A to je nesporné plus rekordér. Ak získate kvalitnú „slučku“, bude možné napísať zvuk pre videá zverejnené na YouTube.

Hádate správne, tento model ukladá súbory len vo formáte MP3. To bráni používaniu Sony ICD-PX370 na nahrávanie v štúdiovej kvalite. To nie je prekvapujúce, pretože ide o rozpočtové zariadenie. Napriek tomu je vybavený funkciami, vďaka ktorým je jeho používanie pohodlnejšie. K dispozícii je napríklad hlasová aktivácia hlasového záznamníka. Môžete tiež nastaviť citlivosť mikrofónu. Na prenos materiálu do počítača sa tu používa bežné pripojenie USB – konektor je vnútri samotného zariadenia a v prípade potreby sa ľahko vytiahne.

Napájanie zabezpečujú dve batérie AAA. To by malo stačiť na 57 hodín nahrávania alebo prehrávania zvuku.

Výhody

 • Je zavedená ochrana heslom;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Pohodlné ovládanie;
 • Rozmery nemožno nazvať veľkými;
 • K dispozícii je vstup pre mikrofón;
 • Je možné pripojiť slúchadlá;
 • Dlhá životnosť batérie.

Nevýhody

 • Zaznamenáva sa len mono zvuk;
 • Nemá veľa zabudovanej pamäte;
 • Ukladá súbory len vo formáte MP3;
 • Cena nie je obzvlášť nízka.

Najlepšia hodnota za vaše peniaze

Tascam DR-40X

Hodnotenie: 4.8

Tascam DR-40X

Nutne potrebujete viackanálový záznam zvuku? V takom prípade musíte zvážiť kúpu veľmi drahého prenosného rekordéra. Nemusíte však byť pripravení minúť toľko peňazí. Namiesto toho si môžete zakúpiť Tascam DR-40X. Pre tento model v Slovenskách obchodoch za približne 15 tisíc. Euro. V niektorých prípadoch je to úplne prijateľné. Za tieto peniaze získate rekordér, ktorý dokáže nahrávať štyri kanály naraz. Môže sa tiež pochváliť dvoma konfiguráciami mikrofónov – majú dve polohy. Niektorí budú smutní len z toho, že súčasťou balenia nie je veterný deflektor. Ale môžete ho ľahko nájsť v čínskom internetovom obchode, ktorého názov je na perách každého.

Ako ste už pochopili, na tele zariadenia nájdete dvojicu konektorov pre mikrofóny. Tieto vstupy sa môžu používať aj ako linkové vstupy. A v neposlednom rade sú oba konektory fantómovo napájané, čo umožňuje používať kondenzátorové mikrofóny. Jediná škoda je, že napájanie je dodávané do dvoch konektorov naraz. Túto funkciu nemôžete aktivovať len na jednom konektore, čím sa zníži spotreba energie.

Prevádzku záznamníka zabezpečujú tri batérie AA. To hovorí niečo o veľkosti zariadenia. Hmotnosť zariadenia vrátane batérií je 282 g. Bohužiaľ, ale tento rekordér sa nezmestí do každého vrecka. To platí takmer pre všetky profesionálne modely – nie sú určené na skryté nahrávanie. Čerstvé batérie vám poskytnú 10-18 hodín prehrávania zvuku v závislosti od toho, či potrebujete fantómové napájanie alebo nie.

Zariadenie má veľmi veľký podsvietený LCD displej. Umožňuje bez problémov nastaviť rekordér rôznymi spôsobmi. K dispozícii je aj zabudovaný reproduktor, ktorý možno použiť na počúvanie výsledkov. Ak to potrebujete robiť v blízkosti ľudí, je dobré mať konektor na slúchadlá.

Materiál sa tu zapisuje výlučne na externý disk, ktorým musí byť pamäťová karta microSD. Očakávajte, že bude vážiť poriadnu hromadu batožiny. Aspoň pri výbere maximálnej kvality a formátu WAV.

Jediný dôvod, prečo sa môžete na tento model sťažovať, je jeho skromná výbava. Nedostatok ochrany proti vetru sme už spomenuli, v krabici s rekordérom nie je žiadne puzdro. Bez nej sa zariadenie neodporúča používať vonku v daždi – nemá absolútne žiadnu ochranu proti vode.

Výhody

 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Môžete si vybrať formát súboru, ktorý chcete uložiť;
 • Obrovské množstvo nastavení;
 • Sú tu dva sloty pre mikrofóny;
 • K dispozícii je fantómové napájanie;
 • Dodáva sa s výstupom na slúchadlá;
 • Zabudovaný dobrý reproduktor;
 • Slušná výdrž batérie;
 • Môže nahrávať štyri kanály naraz.

Nevýhody

 • Nebolo by na škodu mať kufor;
 • Dodáva sa bez čelného skla;
 • Pomerne vysoká cena;
 • Fantómové napájanie je pripojené k dvom konektorom naraz;
 • Žiadna vlastná pamäť.

Zväčšenie H1n

Hodnotenie: 4.7

Zväčšenie H1n

Mnohí odborníci potvrdia, že najlepšie rekordéry sa vyrábajú pod značkou Zoom. A tieto zariadenia sú zvyčajne veľmi drahé. Našťastie existujú aj mierne zjednodušené modely, ktoré stoja približne 8-9 tisíc Euro. Je to primeraná suma. Napríklad Zoom H1n. Tento základný diktafón je pomerne malý a ľahko sa zmestí do vrecka. Napájanie len dvoma batériami AAA. Mali by stačiť na približne 10 hodín nahrávania. Nastavenia zariadenia sa vykonávajú stlačením fyzických tlačidiel. Používa tiež malý monochromatický displej s uhlopriečkou 1,25 palca. Jeho rozlíšenie je nízke, ale má dostatok pixelov na zobrazenie úrovne nabitia batérie a zostávajúceho času nahrávania. Nehovoriac o zobrazovaní všetkých druhov parametrov. Obsah obrazovky je dobre viditeľný aj pri jasnom slnečnom svetle a v tme mu pomáha podsvietenie.

Ponúka na výber formáty MP3 alebo WAV. Druhá možnosť znamená o niečo vyššiu kvalitu zvukového záznamu, ale výsledný súbor bude vážiť podstatne viac. Nič vám však nebráni vložiť kartu microSD s kapacitou 64 GB, ktorá vystačí na tisíce hodín záznamu. Mimochodom, zariadenie nemá zabudovanú pamäť. Úplne.

Podobne ako mnoho iných diktafónov, aj tento začne automaticky nahrávať, keď začne hovoriť niekto iný. Zoom H1n ponúka dve nastavenia citlivosti mikrofónu. On, mimochodom, môže byť externý – tam je slot. Na šasi sa nachádza aj linkový vstup a podobný výstup. Nezabudnite na konektor pre slúchadlá. Môžete sa však bez nich zaobísť a počúvať nahrávku pomocou zabudovaného reproduktora.

Zoom H1n možno nazvať profesionálnym diktafónom, aj keď len pre základnú úroveň. Ide o jeden z najlacnejších rekordérov vybavených dvoma zabudovanými mikrofónmi, ktoré možno nasmerovať rôznymi smermi, aby poskytovali slušný stereofónny obraz.

Výhody

 • K dispozícii je voliteľný formát súboru na uloženie;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Nie je najdrahší;
 • Produkuje stereofónny zvuk;
 • Mikrofóny smerujú rôznymi smermi;
 • Veľký počet nastavení;
 • Je tu vstupná a výstupná linka;
 • Môžete pripojiť externý mikrofón a slúchadlá;
 • Skromné rozmery a hmotnosť.

Nevýhody

 • Nemá príliš dlhú výdrž batérie;
 • Žiadna interná pamäť.

Olympus LS-P1

Skóre : 4.6

Olympus LS-P1

Jeden pohľad na Olympus LS-P1 prezrádza nárok na profesionálny status. Dva zabudované mikrofóny robia rozdiel. Majú slušnú veľkosť a rôzny smer. Vďaka tomu dokáže nahrávať skvelý stereo zvuk. Niektorí zákazníci ho dokonca používajú na nahrávanie hry na hudobný nástroj! Na tento účel by sme však odporúčali zakúpiť ešte drahší rekordér – výsledok zapíše v ešte vyššej kvalite.

Zariadenie má veľký počet fyzických tlačidiel, vďaka ktorým sa vykonávajú všetky druhy nastavení. Citlivosť mikrofónu môžete nastaviť napríklad takto. Alebo sa rozhodnite medzi formátmi MP3 a WAV. Druhá možnosť ponúka vyššiu kvalitu záznamu zvuku, ale uložený súbor zaberie viac miesta. Je tam presne 4 Gb, nie toľko. Nikto vám však nebráni vložiť kartu microSD a rozšíriť voľný priestor na požadovanú hodnotu.

Diktafón Olympus má veľmi široký rozsah nahrávacích frekvencií. Vzorkovacia frekvencia je obmedzená na 96 kHz, čo je slušná hodnota, aj keď nie rekordná. Nahrávanie sa môže aktivovať automaticky – záznamník dokáže rozpoznať hlas osoby.

Zariadenie sa bez problémov synchronizuje s počítačom pomocou pripojenia USB. Má aj ďalšie konektory. Určite však nestačia. Používateľa čaká iba vstup pre externý mikrofón a výstup pre slúchadlá. Výrobca radšej zabudol na linkový vstup a rovnaký výstup, čím konštrukciu trochu zlacnil. Nešetril však na puzdre, ktoré je vyrobené z kovu. Čo môžem povedať, vo výsledku je rekordér veľmi príjemný na dotyk..

Nakoniec by sme mali spomenúť LCD displej, ktorý je tu prítomný. Niektorí budú zmätení tým, že je monochromatický. Myslíme si však, že farebná obrazovka je pre diktafón trochu veľa. Použitý panel LCD má uhlopriečku 1,43 palca. Rozlíšenie je 108×84 pixelov. Nie je to veľa, ale stačí to na to, aby ste videli základné nastavenia a zistili, koľko toho ešte môžete nahrať. Mimochodom, rekordér je napájaný iba jednou batériou AAA. A je dostatočne dobrý na niekoľko desiatok hodín používania! Zázraky!

Výhody

 • Malý a ľahký;
 • Veľmi dlhá výdrž batérie;
 • Nahráva stereo zvuk;
 • Vstavané mikrofóny smerujú do rôznych smerov;
 • Môžete si vybrať formát súboru, ktorý chcete uložiť;
 • Vstavanú pamäť dopĺňa slot microSD;
 • Môžete pripojiť slúchadlá a externý mikrofón;
 • Plášť je kovový;
 • Náklady nemožno nazvať príliš vysokými.

Nevýhody

 • Je možné vytvoriť len päť priečinkov;
 • Mikrofóny nemajú ochranu proti vetru;
 • Príručka nepomáha pochopiť nastavenia;
 • Obrazovka je čitateľná len pri zapnutom podsvietení.

Tascam DR-22WL

Hodnotenie: 4.6

Tascam DR-22WL

Zaujímavý diktafón, ktorý svojimi ovládacími prvkami vyzerá ako profesionálny fotoaparát. Najmä má aj koliesko na výber prevádzkového režimu. Možno ho rýchlo prepnúť do režimu ideálneho na nahrávanie hudobného nástroja. Stačí jeden ťah prstom a ste v režime rozhovoru. Tu je k dispozícii plne manuálny režim, v ktorom máte absolútnu kontrolu nad všetkými nastaveniami. Displej je veľmi veľký a podsvietený. Je monochromatický, ale to je sotva nevýhoda.

Nahrávanie sa vykonáva pomocou dvoch mikrofónov namierených rôznymi smermi. Nanešťastie nie je možné zmeniť ich polohu – túto možnosť ponúkajú len oveľa drahšie rekordéry. Citlivosť mikrofónu je ľahko nastaviteľná. Výberom formátu a vzorkovacej frekvencie môžete upraviť aj kvalitu záznamu. Materiál sa ukladá výlučne na kartu microSD. Na prenos do počítača je najjednoduchšie použiť pripojenie USB. Môžete na to použiť aj zabudovanú sieť Wi-Fi, ale potom nepočítajte s vysokou rýchlosťou. Tento komponent je v podstate zabudovaný tak, aby ste mohli rekordér ovládať na diaľku. Ani vtedy však nebudete všemocní – napríklad nebudete môcť monitorovať zvuk pomocou slúchadiel pripojených k smartfónu.

Pokiaľ ide o káblové konektory tohto diktafónu, máte k dispozícii dvojicu mikrofónových konektorov. Bohužiaľ, keď ich pripojíte, zabudované mikrofóny prestanú fungovať – zároveň je zariadenie pripravené zapísať iba dva kanály. Výrobca nezabudol ani na konektor pre slúchadlá. Všetky rozhrania sú 3,5 mm – XLR neprichádza do úvahy. Profesionálne konektory by sa na takýto malý rekordér jednoducho nezmestili.

Zostáva dodať, že zariadenie funguje na dvojicu batérií AA. Hmotnosť zariadenia vrátane batérií je 170 g.

Výhody

 • Diaľkové ovládanie je implementované;
 • Skromné rozmery a hmotnosť;
 • Je tu slot na pamäťovú kartu;
 • Pomerne dlhá výdrž batérie;
 • K dispozícii sú dva mikrofónové vstupy;
 • Môžete pripojiť slúchadlá;
 • Vstavané mikrofóny sú nasmerované rôznymi smermi;
 • Môžete si vybrať formát súboru, ktorý chcete uložiť;
 • Na rečníka sa nezabúda;
 • Pohodlné ovládanie.

Nevýhody

 • Žiadna vlastná pamäť;
 • Písmo na displeji je veľmi malé;
 • Zlé vybavenie;
 • Žiadna rusifikácia;
 • Nie najspoľahlivejší statívový závit.

Najlepšie profesionálne diktafóny

Zoom H6

Hodnotenie: 4.9

Zoom H6

Chcete si kúpiť skutočné monštrum, ktoré možno často nastavovať bez toho, aby ste museli prejsť do príslušného menu? Poznámka Zoom H6. Dokonca aj profesionál je prekvapený počtom tlačidiel a ovládacích prvkov na tomto zariadení. A je tu priestor pre farebný LCD displej, aj keď veľmi malý. Najviac však zaujme svojou schopnosťou nahrávať šesť kanálov! Dva z nich sú zodpovedné za zabudované mikrofóny, ktoré smerujú rôznymi smermi. Štyri ďalšie kanály možno zorganizovať pripojením externých mikrofónov do zásuviek XLR na každej strane. Niet divu, že sa Zoom H6 používa aj v reklamách a niektorých celovečerných filmoch. A pri vytváraní úlohy pre YouTube by boli možnosti takéhoto ručného rekordéra dokonca zbytočné!

Je potešujúce, že zariadenie má štyri mikrofónne predzosilňovače. Ak vaše príslušenstvo vyžaduje fantómové napájanie, Zoom H6 ho bez problémov poskytne. Dokáže tiež nielen nahrávať zvuk, ale zároveň ho aj vyvádzať do slúchadiel. Pred začatím nahrávania sa tak môžete uistiť, že je všetko v poriadku. Výsledok môžete posúdiť aj bez slúchadiel, cez zabudovaný reproduktor.

Súbory sa zapisujú výlučne na kartu SD. Môžete si vybrať medzi tradičnými skladbami MP3 alebo kvalitnejšími nekomprimovanými nahrávkami WAV. Prenos materiálu do počítača je jednoduchý pomocou dodaného kábla USB.

Kvôli množstvu ovládacích prvkov a tlačidiel sa sem nezmestil veľký displej. Jeho uhlopriečka je 2 palce a rozlíšenie 320×240 pixelov. Mohli by ste ho takmer prirovnať k obrazovke zabudovanej v starých smartfónoch Nokia.

Výkon tohto modelu dosahuje 400 mW. Nahrávajte rozhovory dokonale aj bez externého mikrofónu. To znamená, že táto suma nie je príliš vysoká, takže môžete počítať s pomerne dlhým časom nahrávania. Do príslušnej priehradky možno vložiť štyri batérie AA, ktoré by mali poskytnúť dostatok energie na 21 hodín nahrávania. Možno vložiť aj dobíjacie batérie AA. Dajú sa nabíjať priamo na diktafóne pripojením k napájaciemu adaptéru alebo k počítaču pomocou kábla USB.

A aké tvrdenia možno o tomto zariadení uviesť? Ak odhliadneme od ceny, ktorá nie je v žiadnom prípade nízka, prichádzajú do úvahy len závažné rozmery a hmotnosť. Aj bez batérií váži rekordér pôsobivých 280 g. Niekomu sa nemusí páčiť tvar tela, ale je to otázka zvyku. Balenie určite spôsobí nespokojnosť. Prečo profesionálne nahrávacie spoločnosti jednoducho nedávajú všetko potrebné do škatule?? Kde je tvrdý kufor? Kde je normálny protiveterný štít pre zabudované mikrofóny? Mimochodom, môžete ich odstrániť, čím sa nahradia inými mikrofónmi. A odporúčame vám to, pretože tie bežné radi vydávajú rôzne zvuky z dotyku tela. Tento problém sa nevyskytne, ak nedáte diktafón na statív.

Výhody

 • K dispozícii sú štyri mikrofónové vstupy;
 • Používa kombinované konektory XLR/TRS;
 • Zabudované mikrofóny sa dajú vymeniť;
 • Súčasne možno nahrávať šesť kanálov;
 • K dispozícii je množstvo rôznych nastavení;
 • Existuje fantómové napájanie;
 • Možno pripojiť slúchadlá;
 • Je v ňom zabudovaný slot na pamäťovú kartu;
 • Nezabudnite na reproduktor;
 • Dlhá životnosť batérie.

Nevýhody

 • Vstavané mikrofóny nahrávajú dotykom tela;
 • Obrazovka nebude vyhovovať každému;
 • Žiadna vlastná pamäť;
 • Veľká veľkosť a hmotnosť.

Tascam DR-100

Hodnotenie: 4.8

Tascam DR-100

Pri výrobe tohto prenosného rekordéra výrobca použil všetky dostupné technológie a know-how. Výsledkom je zariadenie, ktoré dokáže nahrávať krištáľovo čistý zvuk s vynikajúcou stereo panorámou. Ako viete, väčšina mikrofónov diktafónov je umiestnená vedľa seba, takže často zaznamenávajú takmer rovnaký zvuk. Medzi nimi sa nachádza aj časť tela. Výsledkom je, že ľavý mikrofón sníma to, čo sa deje na ľavej strane, a pravý mikrofón sníma to, čo sa deje na pravej strane.

Ak plánujete nahrať rozhovor alebo monológ pre videoklip, nie je problém. Na tento účel môžete pripojiť až štyri externé mikrofóny. Je však možné, že bude potrebné použiť adaptér, pretože konektory XLR sú pre tento prípad určené. Čo iné by však mali byť v profesionálnom zariadení?

Ako sa dalo očakávať, rekordér ponúka možnosť výberu formátu ukladania súborov. Nastavenia zahŕňajú aj úpravu citlivosti mikrofónu. Používateľ má k dispozícii aktiváciu fantómového napájania. Môžu však nastať problémy. Niektorí zákazníci píšu o vysokofrekvenčnom šume v prvých minútach nahrávania s niektorými modelmi mikrofónov. Tu si môžete vybrať aj telo zariadenia. Je vyrobený z plastu a takmer všetky ďalšie dotyky sa prejavia na zvuku, ak sa nahráva pomocou zabudovaných mikrofónov. Preto je lepšie mať zariadenie na statíve.

Inak ide o typický prenosný rekordér s viacerými výhodami a nevýhodami. Medzi hlavné funkcie patrí konektor na slúchadlá. Nepotrebujete ho však, pretože záznam môžete počúvať pomocou zabudovaného reproduktora. Nahrávanie sa vykonáva na kartu SD plnej veľkosti. Napájanie je zabezpečené dvojicou batérií AA. Dostatočný výkon na dve hodiny používania. To je azda najväčšia nevýhoda Tascamu DR-100. Výrobca našťastie umožňuje použitie lítium-iónovej batérie. Poskytuje o niečo dlhšiu výdrž batérie a po použití diktafónu ju možno dobiť.

Výhody

 • K dispozícii je fantómové napájanie;
 • Veľký počet mikrofónových vstupov;
 • Je možné pripojiť slúchadlá;
 • Kvalitné zabudované mikrofóny;
 • Má vlastný reproduktor;
 • K dispozícii je slot na kartu SD;
 • Prevádzka na lítium-iónovú batériu je možná;
 • Existuje veľké množstvo rôznych nastavení.

Nevýhody

 • Veľmi krátka výdrž batérie;
 • Žiadna vlastná pamäť;
 • Veľká veľkosť a hmotnosť;
 • Mimoriadne vysoké náklady;
 • Vstavané mikrofóny nahrávajú dotykom tela.

Tascam DR-44WL

Hodnotenie: 4.7

Tascam DR-44WL

V súčasnosti väčšina profesionálnych mikrofónov nemá vlastnú pamäť. Musíte používať externý disk. Tascam DR-44WL má rovnaký problém – prenosný rekordér vyžaduje pamäťovú kartu. Jeho cena však nedávno klesla, takže sa na túto skutočnosť nesústreďme. Zariadenie je pripravené rozpoznať maximálne 128 gigabajtov kariet.

Podobne ako iné pomerne drahé rekordéry, aj tento vám umožňuje vybrať si kvalitu zvukového záznamu. Problémom je, že výsledok nemôžete uložiť vo formáte WAV. A viete, že MP3 vám neposkytne dokonalý zvuk. Pre mnohých čitateľov Expertology sa to určite oplatí. Štyri nahrávacie kanály im budú stačiť. To možno dosiahnuť pripojením dvojice externých mikrofónov, ktoré spolupracujú so zabudovaným mikrofónom. Tie sú mimochodom nasmerované rôznymi smermi, čo umožňuje získať dobrý stereo obraz.

Predný panel rekordéra má množstvo tlačidiel a veľmi veľký monochromatický displej. Možno ho použiť na úpravu rôznych nastavení. Tascam DR-44WL umožňuje meniť úroveň citlivosti mikrofónu. Môžete tiež nastaviť požadovanú vzorkovaciu frekvenciu (k dispozícii je až 96 kHz). Napokon, nič nebráni aktivácii fantómového napájania, ktoré je potrebné napríklad pre kondenzátorové mikrofóny.

Jedna z bočných plôch diktafónu je pekný prvok. Ide o to, že sú tu dva veľmi dôležité prvky. Po prvé, je tu výstup na slúchadlá, ktorý vám umožní dokonalé prispôsobenie situácii pri počúvaní. Druhým je tlačidlo na aktiváciu zabudovaného modulu Wi-Fi. Je potrebný na diaľkové ovládanie rekordéra a prenos súborov do smartfónu. Ale Tascam nezamestnáva najlepších programátorov. Preto na niektorých modeloch smartfónov aplikácia odmieta fungovať tak, ako by mala – môže občas zamrznúť a stratiť pripojenie.

Inak je to typický prenosný rekordér, ktorý sa predáva za pomerne veľa peňazí. Napája sa štyrmi batériami AA. To je viac než dostatočný výkon na niekoľko desiatok hodín autonómnej práce. Napájanie je možné aj zo siete – dodáva sa príslušný adaptér. V balení nájdete aj kábel na pripojenie rekordéra k počítaču. Bohužiaľ, nedostanete čelné sklo a puzdro.

Výhody

 • K dispozícii je slot na pamäťovú kartu microSD;
 • Môže poskytovať fantómové napájanie;
 • K dispozícii sú dva mikrofónové vstupy;
 • Je tu konektor na slúchadlá;
 • Je možné nahrávanie štyroch kanálov;
 • Nezabudlo sa ani na zabudovaný reproduktor;
 • Pomerne veľa nastavení;
 • Môže byť napájaný z batérií a siete.

Nevýhody

 • Žiadna vlastná pamäť;
 • Ovládanie cez Wi-Fi nie je ideálne pre všetky smartfóny;
 • Hmotnosť záznamníka s batériami je 346 g;
 • Prial by som si, aby mal bohatší balík;
 • Dátum a čas sa vynulujú pri výmene batérií.

Záver

Ako ste si všimli, lacné rekordéry sa predávajú čoraz zriedkavejšie a ich vlastnosti sú veľmi nepríjemné. Tieto zariadenia sú totiž čoraz menej populárne. Ale top modely nezostávajú na pultoch dlho. Zaznamenávajú zvuk v stereo kvalite, umožňujú pripojenie aspoň niekoľkých mikrofónov a poskytujú množstvo rôznych nastavení. Stručne povedané, odporúčame vám nešetriť peniaze.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: