13 najlepších širokouhlých objektívov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou budete potrebovať odborné poradenstvo.

Podstata, a teda aj rozsah širokouhlých objektívov vo fotoaparátoch sa odráža v samotnom názve – predpokladá sa široký uhol záberu. V profesionálnej komunite sa rozsah uhlov, ktoré tvoria širokouhlý objektív, pohybuje medzi 52 a 82 stupňami. Objektívy s uhlom väčším ako 90 stupňov sa nazývajú superširokouhlé a majú už o niečo užšie objektívy.

Redakcia Expertology pre vás pripravila výber najlepších širokouhlých objektívov na roky 2019-2020. Modely navrhnuté našimi odborníkmi sme tradične rozdelili do kategórií podmienených cenami.

Rebríček najlepších širokouhlých objektívov

nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie širokouhlé objektívy1Nikon 10 mm f/2.8 Nikkor 128 000€
2Sigma AF 16mm f/1.4 DC DN Súčasné Sony E30 000€
3Fujifilm XF 35mm f/2 R WR X-Mount33 300€
4Canon EF 17-40mm f/4L USM37 000€
Najlepšie širokouhlé objektívy za strednú cenu1Canon EF 28mm f/2.8 IS USM37 000€
2Tamron 17-35mm f/2.8-4 Di OSD (A037) Nikon F56 000€
3Nikon 20 mm f/1.8G ED AF-S Nikkor55 500€
4Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS64 000€
Najlepšie širokouhlé objektívy v najvyššej cenovej kategórii1Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S Nikkor129 500€
2

Canon Lumix G Vario 7-14mm f4 ASPH

92 000€
Najlepšie prémiové širokouhlé objektívy Canon1Canon EF 35mm f/1.4L II USM102 000€
2Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM129 000€
3Canon EF 11-24mm f/4L USM243 000€

Najlepšie širokouhlé objektívy

Prvý výber sa zameriava na najlacnejšie modely dostupné na Slovenskom maloobchodnom trhu. Stále však hovoríme o najlepších širokouhlých kamerách, takže ich cena sa stále pohybuje v desiatkach tisíc Euro.

Nikon 10 mm f/2.8 Nikkor 1

Hodnotenie: 4.8

NIKON 10MM F/2.8 NIKKOR 1

Výber otvára cenovo najdostupnejší model od spoločnosti Nikon, ktorý má však takmer jedinečnú výhodu v tom, že je mimoriadne kompaktný z hľadiska hĺbky. Cena je tak atraktívna aj kvôli „veku“ objektívu – model sa vyrába od roku 2011, ale stále sa teší veľkému záujmu.

Priemer objektívu je 55.5 mm a hĺbka len 22 mm. Váha 77 g. K dispozícii v čiernej alebo bielej farbe. Dizajn a konštrukcia majú od odborníkov výhradne pozitívne hodnotenia – objektív je ľahký, pevný a robustný s kovovým bajonetom Nikon 1, ktorý je chránený proti prachu a vlhkosti. Rozmery a hmotnosť sú veľmi vhodné pre prípad potreby a s malým alebo žiadnym nepohodlím.

Ohnisková vzdialenosť pri Nikon 10 mm f/2.8 Nikkor 1, ako vidíte zo špecifikácie, je 10 mm, je pevný a v tomto prípade je ekvivalentom 35 mm formátu: 27 mm. Je celkom dobrý a často dokonca optimálny na fotografovanie krajiny a na fotografovanie v obmedzenom priestore, napríklad na snímanie interiérov.

Model sa vyznačuje dokonale vyváženou a optimalizovanou optikou, ktorá zahŕňa dve asférické šošovky. „Sklo“ obsahuje celkovo šesť prvkov v piatich skupinách.

Automatické zaostrovanie je tu vďaka kvalitnému krokovému motoru dostatočne tiché, takže pri nahrávaní videí pomocou zabudovaného mikrofónu nebude motor v zábere počuť.

Žiadna vstavaná stabilizácia, čo vzhľadom na veľkosť objektívu nie je ani nevýhoda. Stabilizácia v tomto kontexte znamená niekoľko ďalších objektívov a nevyhnutnú stratu clony a z hľadiska kompaktnosti aj stratu všetkých výhod. Napriek tomu používatelia niekedy venujú pozornosť tomuto bodu.

Objektív má obzvlášť plynulé ovládanie clony a dá sa manuálne zaostrovať. Myslí sa tým však motorizované zaostrovanie s ovládacími prvkami už na tele fotoaparátu. Vďaka mimoriadne kompaktným rozmerom nemá vlastný krúžok manuálneho zaostrovania.

Výhody

 • Veľmi tenký a kompaktný;
 • dokonale optimalizovaná optika;
 • Tiché automatické zaostrovanie s krokovým motorom;
 • Dva asférické objektívy;
 • Plynule nastaviteľná clona.

Nevýhody

 • bez stabilizácie;
 • je uzáver uvoľnený – môžete stratiť.

Sigma AF 16mm f/1.4 DC DN Súčasné Sony E

Hodnotenie: 4.7

Sigma AF 16mm f/1.4 DC DN Contemporary Sony E

Ďalší model od spoločnosti Sigma je už viac ako dvakrát drahší ako predchádzajúci, ale táto cena sa približuje realite relatívne lacných širokouhlých objektívov známych značiek. Model vyrobený v Japonsku. Vďaka viacerým vlastnostiam je to jeden z najvhodnejších objektívov pre bezzrkadlovky.

Je to rýchly širokouhlý objektív s veľkým priemerom. Rozmery – 72.292.3 mm a je takmer o rád ťažší ako jeho predchodca – 405 g, ale to nie je mínus, je to úplne normálne. Mosadzný držiak Sony E s ochranou proti prachu a vode. Vďaka jedinečne odolnému telu je objektív vhodný na cestovanie.

Optická schéma je už oveľa zložitejšia ako vo vyššie uvedenom prípade – 16 prvkov v 13 skupinách. Sklo je výnimočne kvalitné, poskytuje minimálne skreslenie, odlesky a nadmerné odrazy, čo je v tejto cenovej kategórii možné. Poskytuje vysoké rozlíšenie v takmer celom rozsahu clony. Pozorovací uhol je dokonca mierne mimo podmienenej normy 83.2 stupne. Kvalitné automatické zaostrovanie s krokovým motorom zaručuje, že pri natáčaní so zabudovaným mikrofónom nevznikajú „parazitné“ zvuky.

Tento model bol oznámený v októbri 2017 a v tom čase už existovala výrobná technológia, ktorá nebola k dispozícii o niečo skôr. Výrobca naplno využil funkcie. Optická konštrukcia obsahuje dva sklenené prvky SLD, tri sklenené prvky FLD a dve asférické šošovky. Leštenie asférických prvkov je mimoriadne jemné, s toleranciou menšou ako 10 nm. Výsledkom tohto dôkladného prístupu je jednotná kvalita obrazu v celom zábere. Svetelné lúče sa zakrivujú výnimočne jemne a sagitálna kóma je čo najnižšia.

Sigma AF 16mm f/1.4 DC DN Súčasný Sony E je adekvátnym príkladom lacného objektívu, v ktorom výrobca dosahuje kvalitu vysoko nad cenou. Zábery často nepotrebujú ani najmenší postprocesing.

Výhody

 • svietivosť;
 • vyrobené v Japonsku;
 • Má robustné telo, takže je vhodný na cestovanie;
 • vysokokvalitné sklo;
 • Tichý krokový motor pre automatické zaostrovanie;
 • Systém objektívov obsahuje deväť objektívov v šiestich skupinách, čo výrazne rozširuje možnosti bezzrkadlového fotoaparátu;
 • Vysoká kvalita obrazu vo všeobecnosti, často bez najmenšieho následného spracovania v grafických programoch.

Nevýhody

 • bez stabilizácie;
 • niektorí používatelia ju považujú za príliš masívnu.

Fujifilm XF 35mm f/2 R WR X-Mount

Hodnotenie: 4.6

FUJIFILM XF 35MM F/2 R WR X-MOUNT

Zaujímavý širokouhlý objektív spoločnosti Fujifilm pokračuje v recenzii. Tento model nie je na trhu ani nový, ani starý. Od svojho vydania v roku 2016 však objektív spoľahlivo preveril čas a používatelia. Nezávislé recenzie zhodne konštatujú, že ide o najlepšiu kombináciu funkčnosti, ergonómie a ceny. Odborníci v oblasti expertízy sa vo všeobecnosti prikláňajú aj k týmto myšlienkam.

Objektív je pomerne malý – 60×45.9 mm a na takéto rozmery naozaj ľahký – len 170 g. Pôvodne vyvinuté pre fotoaparáty s orezovým faktorom x1.5. Ohnisková vzdialenosť zodpovedá 53 mm (v ekvivalente 35 mm), a to tiež z určitého dôvodu, ale ako maximálna zhoda so zorným uhlom ľudského oka.

Optická konštrukcia obsahuje deväť šošoviek v šiestich skupinách. Obsahuje dve asférické šošovky, ktoré účinne potláčajú chromatickú aberáciu. Samotné telo má mechanický manuálny clonový krúžok. V režime automatickej clony môže objektív samozrejme pracovať aj. Aj zaostrovanie je samostatne uložené v elektronickom krúžku na manuálne nastavenie.

Stojí za zmienku, že clona tu nie je ľubovoľná, ale s deviatimi lamelami, čo zvyšuje šancu na dosiahnutie krásneho bokehu a zvýraznenia v oblasti mimo rozostrenia bez charakteristického uhlového efektu. Už len vďaka tomu vyzerajú výsledné obrázky na pohľad profesionálnejšie.

Z hľadiska rozsahu ide o širokouhlý objektív, ktorý je však dostatočne univerzálny. Vďaka tejto ohniskovej vzdialenosti a niekoľkým ďalším funkciám si tento model rovnako dobre poradí s portrétmi aj krajinkami.

Ak to zhrnieme, pre fotoaparát Fujifilm je to jedno z najlepších riešení vďaka vysokej kvalite, všestrannosti, funkčnosti, pomerne prijateľnej cene, kompaktnosti a ľahkosti. Prakticky úplné riešenie problému chromatickej aberácie – samostatná, takmer jedinečná „vlastnosť“ modelu. Pri otvorených clonách však môže spôsobiť určitú stratu ostrosti na okrajoch obrazu.

Výhody

 • malý a ľahký;
 • pomerne rýchla clona;
 • Otvor s 9 lopatkami
 • Prstence na manuálne ovládanie clony a zaostrovania na tele;
 • účinná redukcia chromatickej aberácie;
 • rýchlosť zaostrovania;
 • Optimálna kombinácia pohodlia a kvality.

Nevýhody

 • Znížená ostrosť od okraja k okraju pri otvorenej clone.

Canon EF 17-40mm f/4L USM

Hodnotenie: 4.5

Canon EF 17-40mm f/4L USM

A model, ktorému sa vďaka širokému uhlu záberu presahujúcemu 90 stupňov hodí prívlastok „super“, dopĺňa výber lacných širokouhlých objektívov. Je to tiež objektív so zoomom so zjavnou funkčnou výhodou.

Ide o skutočný veterán na trhu, ktorý bol ohlásený už v roku 2003 a je tu dodnes, hoci odvtedy bolo vydaných niekoľko vylepšených verzií toho istého modelu. Ide o prémiovú technológiu spoločnosti Canon, o čom svedčí aj červený pruh a písmeno L, ktoré sú ochrannou známkou spoločnosti. Rozumná cena – len faktor „veku.

Po prvé, dôležité vysvetlenie. Objektív ako ultraširokouhlý „zoom“ funguje na full-frame fotoaparátoch EOS. Na fotoaparátoch APS-C funguje ako štandardný „zoom“.

Ide o stredný teleobjektív – 83.5×96.8 mm a váži 475 g. Bajonet Canon EF. Zorné pole – 57 až 104 stupňov. min. clonové čepele 7, čo v roku 2020 zďaleka nie je rekord, ale na druhej strane, v čase vývoja modelu platili trochu iné normy. V celom rozsahu zoomu je minimálna zaostrovacia vzdialenosť iba 28 cm, čo je pozoruhodné.

Optická konštrukcia obsahuje 12 prvkov v 9 skupinách vrátane troch asférických a jedného nízkorozptylového. Žiadna optická stabilizácia. Ultrazvukové automatické zaostrovanie krúžkového typu je rýchle, presné a tiché. Všetky mechaniky súvisiace so zaostrovaním sa nachádzajú vo vnútri. Zaostrenie môžete rýchlo a jednoducho nastaviť aj manuálne bez toho, aby ste museli osobitne vypnúť režim AF.

Vyššie uvedené lamely clony majú špeciálny, starostlivo kalibrovaný tvar, takže artefakty pri rozostrení nie sú výrazne uhlové. Samozrejme, neočakávajte bokeh, ale jeho hladké príjemné rozmazané pozadie a výrazné zaostrenie na objekt nie je problém.

Špičkové šošovky a špeciálne optické prvky – asférické, nízkorozptylové a Super Spectra vrstvy – zabezpečujú presné vyváženie farieb, minimalizáciu odleskov a duchov a účinnú redukciu chromatickej aberácie na väčšine obrazu. Aberácie sú bohužiaľ často viditeľné na okrajoch a takéto fotografie potrebujú následné spracovanie.

Výhody

 • Časom overené;
 • prémiová úroveň;
 • Najmenšia minimálna zaostrovacia vzdialenosť;
 • ultraširokouhlé uhly záberu;
 • Dobrá ochrana proti prachu a vlhkosti;
 • rýchle automatické zaostrovanie s ultrazvukovým motorom
 • zaostrené.

Nevýhody

 • Artefakty na okrajoch rámu nie sú zriedkavé;
 • bez stabilizácie.

Najlepšie širokouhlé objektívy v strednej cenovej kategórii

V druhej časti nášho prehľadu Expertology o najlepších širokouhlých objektívoch sa pozrieme na výber objektívov v podmienenej strednej cenovej kategórii. Je to naozaj len orientačné, pretože cenový rozdiel medzi najlacnejším a najdrahším objektívom v skupine je značný. Tieto modely sú však už široko používané začiatočníkmi, ktorí si ich môžu dovoliť a zvládnuť, ako aj profesionálmi s veľkým vozovým parkom fotografického vybavenia.

Canon EF 28mm f/2.8 IS USM

Hodnotenie: 4.9

CANON EF 28MM F/2.8 IS USM

Výber otvára najbližší „príbuzný“ svetového bestselleru spoločnosti Canon, objektív EF 28 mm f/1.8 USM. Rozdiel nie je len v indexe IS, ale aj v niektorých dôležitých vlastnostiach. Výrobca predstavil v roku 2012.

Prvým lákadlom je malá veľkosť 68.4×51.5 mm a rovnako primeraná hmotnosť 260 g. To výrazne zvyšuje šancu, že objektív skončí vo výbave fotografa na cestách, aj keď len ako záloha. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť iba 0.2. Plnoformátový fotoaparát, ale vhodný aj pre fotoaparáty s orezaným formátom. Uhol záberu – 75 stupňov na full frame fotoaparátoch.

Optická sústava pozostáva z 9 prvkov v 7 skupinách, čo je bod, ktorý si zaslúži bližšie preskúmanie. Výrobca sa tu snažil implementovať všetky dostupné inovácie – difrakčné šošovky, ultra nízku disperziu, fluorit, asférické šošovky, Super Spectra coated. To všetko má najlepší vplyv na kvalitu obrázkov.

Automatické zaostrovanie tohto modelu je realizované pomocou tichého ultrazvukového aktuátora. Zaostrovanie je rýchle, priľnavé, spoľahlivé a manuálnu korekciu máte na dosah ruky. Ďalším medzníkom je, že ide o prvý objektív v našom prehľade, ktorý už má plnohodnotnú stabilizáciu, ekvivalentnú 4-krokovej uzávierke. Maximálna clona F/2.8 nie je rekord, ale s týmto objektívom je možné fotografovať z ruky pri celkom slabom osvetlení bez blesku.

Stručne povedané. Je to širokouhlý objektív s veľmi dobrými vlastnosťami na fotografovanie krajiny a cestovanie. Kombinácia širokého zorného uhla, vysokokvalitných optických komponentov, sofistikovaných obvodov, odolnosti a ochrany pred vonkajšími vplyvmi, a to všetko za cenu, ktorá hraničí s „rozpočtom“.

Výhody

 • Je kompaktný a ľahký;
 • Robustné a dobre chránené puzdro;
 • clonový pomer;
 • prémiové šošovky;
 • Dobrá stabilizácia obrazu;
 • tichý ultrazvukový motor AF;
 • krátky minimálny rozsah zaostrenia;
 • relatívne prijateľná cena.

Nedostatky

 • chromatická aberácia za určitých podmienok (svetlo, clona).

Tamron 17-35mm f/2.8-4 Di OSD (A037) Nikon F

Hodnotenie: 4.8

Tamron 17-35mm f/2.8-4 Di OSD (A037) Nikon F

Relatívny nováčik na trhu, oznámený v roku 2018, pokračuje v hodnotení. Tento ultraširokouhlý objektív je vynikajúcim príkladom japonskej fotografickej techniky slávnej značky Tamron. Hlavným akcionárom výrobcu je spoločnosť Sony Corporation, ale tento model je de facto určený pre fotoaparáty Nikon.

Máme tu teda do činenia nielen s ultraširokouhlým objektívom, ale aj so zoomom, a to všetko v pomerne stredne veľkom tele – 83.690.0 mm a váži úctyhodných 460 g. Považuje sa za ľahký a kompaktný vo svojej triede. Vodoodolné telo, predný objektív s fluoridovou vrstvou.

Ohnisková vzdialenosť sa pohybuje od ultraširokého 17 mm (vhodné na profesionálnu kvalitu krajinárskej fotografie) až po štandardnú 35 mm klasiku. Maximálna clona je až F/2.8 pri ultraširokouhlom zábere, s rastúcou ohniskovou vzdialenosťou klesá na F/4.

Konštrukcia optiky objektívu zahŕňa 15 prvkov v 10 skupinách. Systém obsahuje až štyri šošovky s nízkym rozptylom, ktoré znižujú axiálnu chromatickú aberáciu typickú pre širokouhlé objektívy takmer na nulu. Skreslenie a iné typy aberácie sú viac-menej eliminované použitím dvoch asférických šošoviek so starostlivo zarovnanými objektívmi. Viacvrstvová antireflexná vrstva BBAR úspešne bojuje proti odrazom a potláča odlesky a duchy v celom rozsahu priblíženia.

Pri všetkých zaostrovacích vzdialenostiach je minimálna zaostrovacia vzdialenosť len 0.28. Umožňuje ľahko kombinovať hlboko rozostrené pozadie so široko otvorenou clonou a zároveň zachovať čo najmenšiu vzdialenosť od objektu.

Automatické zaostrovanie tohto objektívu je založené na princípe pokročilého systému OSD (Noise Optimised Drive). Optimalizácia sa dosahuje vďaka zrýchlenému spätnému rázu prevodovky a nemusíte sa obávať prípadného šumu pri natáčaní videa so zabudovaným mikrofónom.

Aj tu je clona 7-lamelová, ale je starostlivo skonštruovaná tak, aby zachovala správny kruhový tvar clony aj pri dvoch expozičných polohách od úplne otvorenej clony. To znamená, že bez problémov dosiahnete krásne rozostrenie pozadia a svetlých častí a hladký bokeh.

Okrem všetkých týchto výhod je model kompatibilný aj s konzolou TAMRONTAP-in, ktorá umožňuje jednoduché pripojenie k PC cez USB port a špeciálny softvér pre mnohé funkcie alebo dokonca pre vlastné ladenie firmvéru.

Výhody

 • Kompaktný a ľahký vo svojej triede;
 • vysokokvalitné objektívy;
 • Tiché automatické zaostrovanie poháňané pokročilým optimalizovaným motorom
 • Účinné potlačenie axiálnych chromatických aberácií;
 • Kompatibilita TAMRONTAP-in pre pripojenie k PC;
 • progresívna viacvrstvová antireflexná vrstva.

Nevýhody

 • Otočný krúžok pri automatickom zaostrovaní.

Nikon 20 mm f/1.8G ED AF-S Nikkor

Hodnotenie: 4.7

NIKON 20MM F/1.8G ED AF-S NIKKOR

Ako tretie číslo v sade podmienečne stredne drahých širokouhlých objektívov považujeme svetelný model od spoločnosti Nikon. Ide o špičkové zariadenie označené slávnym zlatým lemovaním spoločnosti Nikon. Určené pre fotografov, ktorí často potrebujú vo svojej práci výrazne maximalizovať perspektívu, ale nie sú striktne obmedzení na toto médium – vhodné na fotografovanie rozsiahlych krajiniek, reportáží, interiérov.

Rýchly objektív formátu FX s jedinou ohniskovou vzdialenosťou 20 mm. Maximálna clona f/1.8. Ide o slušnú hodnotu, čo znamená, že dokáže vytvoriť malú hĺbku ostrosti v kombinácii s príjemným a rovnomerne rozostreným pozadím. Vysoká svietivosť umožňuje získať snímky v normálnej kvalite aj pri slabom osvetlení.

Rozmery objektívu sú 82.5×80.5 mm, hmotnosť je pomerne mierna, dokonca pomerne ľahká – 355 g. Uhol záberu sa takmer rovná superširokouhlému – 94 stupňov. Bajonet Nikon F (FX). Telo s priemerom 77 mm pre svetelný filter.

Optický systém objektívu má 13 prvkov v 11 skupinách. Jeho optický výkon je vynikajúci: dve šošovky zo skla ED a asférické prvky. Inovatívny nanokryštalický povlak zlepšuje ostrosť obrazu aj pri zadnej strane zdroja svetla. Nano Crystal Coat tiež pomáha minimalizovať duchy a odlesky. Obvody sú starostlivo kontrolované, takže sa účinne minimalizuje veľká časť bežných nepríjemností, ako je chromatická aberácia.

Odborníci a používatelia jednohlasne chvália výkon automatického zaostrovania. Tu je obzvlášť rýchly, pohotový, spoľahlivý a presný. Skreslenie a artefakty sú minimálne, jediným problémom je, že vinetácia nie je nezvyčajná, ale to nie je kritický problém pre každého. Dokonca aj skreslenie, ktoré by malo byť pri tejto konfigurácii oveľa výraznejšie, je v tomto modeli účinne potlačené dobre navrhnutou optickou schémou.

Výhody

 • kompaktný a ľahký dizajn;
 • Vysokokvalitné šošovky s nanokryštalickou vrstvou;
 • Rýchle a citlivé automatické zaostrovanie;
 • Vysoké rozlíšenie a ostrosť pri otvorenej clone v celom zábere;
 • Malé skreslenie pre takúto ohniskovú vzdialenosť.

Nevýhody

 • Často sa vyskytuje vinetácia.

Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS

Hodnotenie: 4.6

Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS

Teraz sa pozrieme na ďalší ultraširokouhlý objektív so zoomom, tentoraz od značky Fujifilm. Ide o jedinečný model, do ktorého sa vývojárom podarilo zakomponovať pôsobivo širokú škálu fotografických možností bez toho, aby bola obetovaná kvalita. Uvedené na trh v prvej polovici roka 2014.

Stručný prehľad vlastností, ktoré robia tento model jedinečným vo svojej triede. Vývojárom sa podarilo skombinovať široký rozsah ohniskových vzdialeností, relatívne vysokú (ak berieme do úvahy superširokouhlý) svetelnosť, zabudovaný stabilizátor obrazu a množstvo ďalších menej významných vylepšení. Pre túto triedu optiky Fujifilm XF 10-24mm f/4 R OIS poskytuje vynikajúcu ostrosť, vyznačuje sa dokonalou ochranou pred oslnením, prakticky nulovou chromatickou aberáciou, ako aj problémami s geometriou. A cena sa ani zďaleka nepribližuje cene z roku vydania.

Rozmery tela objektívu sú 78x87mm, hmotnosť je viac než primeraná týmto vlastnostiam – 410g. Uhol pohľadu sa pohybuje od 61.20 až 110 stupňov. Optická sústava pozostáva zo 14 prvkov v 10 skupinách, z ktorých sú 4 asférické šošovky a 3 šošovky s nízkym rozptylom. Vnútorné zameranie.

Ako to často býva, pri množstve výhod existujú skôr zvláštne nevýhody. Napríklad absencia bežnej ochrany proti prachu a vlhkosti spôsobuje nespokojnosť veľkej časti spotrebiteľov. Ďalším výrazným mínusom je, že pri clone f/4 dochádza k výraznému zmäkčeniu smerom k okrajom.

Výhody

 • Široký rozsah ohniskových vzdialeností;
 • Široký pozorovací uhol 110 stupňov;
 • účinná redukcia chromatickej aberácie;
 • minimálne geometrické skreslenie;
 • Automatické a manuálne zaostrovanie;
 • zabudovaná stabilizácia obrazu.

Nevýhody

 • Žiadna bežná ochrana proti prachu a vlhkosti;
 • strata ostrosti na okrajoch pri clone f/4.

Najlepšie širokouhlé objektívy v najvyššej cenovej kategórii

Nasledujúci výber najlepších širokouhlých objektívov podľa časopisu Expertology je venovaný dvom modelom, ktoré v žiadnom prípade nemožno označiť za stredne drahé, ale stále majú ďaleko od špičkových superdrahých prémiových riešení. Napriek tomu ide o techniku vysokej profesionálnej úrovne, ktorú uznávajú používatelia aj odborná verejnosť.

Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S Nikkor

Hodnotenie: 5.0

NIKON 14-24MM F/2.8G ED AF-S NIKKOR

Začíname významným starým známym zo spoločnosti Nikon. Tento model bol ohlásený už v roku 2007 a skutočnosť, že sa stále vyrába a je po ňom stály dopyt, hovorí za všetko. V čase svojho uvedenia na trh to bol bez preháňania zázrak technológie – vynikajúci profesionálny superširokouhlý objektív s vynikajúcimi vlastnosťami.

Rozmery objektívu – 98×131.5 mm, hmotnosť je tiež celkom slušná, približne 1000 g. Bajonet – Nikon F (FX). Optické usporiadanie pozostáva zo 14 šošoviek v 11 skupinách, z ktorých tri sú asférické a dve s nízkym rozptylom. Používa nanokryštalickú povrchovú úpravu, ktorá sa úspešne vyrovnáva s charakteristickými „artefaktmi“ optických systémov s viacerými šošovkami. Samostatné veľké liate šošovky typu PGM pomáhajú eliminovať skreslenie aj pri maximálnej clone. Konštantná clona F/2.8 pri všetkých ohniskových vzdialenostiach, ktoré sa v tomto modeli môžu pohybovať od 14 do 24 mm.

Objektív používa vysokokvalitný, úplne tichý ultrazvukový pohon pre automatické zaostrovanie. Automatické zaostrovanie je húževnaté, rýchle a presné. Okamžité manuálne zaostrovanie je možné. Tu je použitá 9-lamelová clona so všetkými súvisiacimi výhodami – najprirodzenejší a najjemnejší prenos rozmazaných objektov vrátane bokehu bez výrazných uhlov.

Tento model bol špeciálne vyvinutý na vysokokvalitnú profesionálnu fotografiu krajiny, ako aj na reportážnu prácu, a to aj v stiesnených priestoroch. Hlavná technická orientácia modelu je zameraná na plnoformátové digitálne zrkadlovky, ale je celkom kompatibilný aj so snímačmi formátu DX, hoci rozsah ohniskových vzdialeností sa v 35 mm formáte zmenší na 21 až 36 mm.

Nikon 14-24mm f/2.8G ED AF-S Nikkor – vstavaná lopatková clona. Dodáva sa aj s mäkkým puzdrom.

Používatelia si tento objektív obľúbili pre jeho vynikajúcu kvalitu a dobre vyvážené kľúčové funkcie, ktoré mu priniesli aj vysoké hodnotenia od odborníkov z odvetvia. Má aj svoje nevýhody – rovnakú stratu ostrosti na okrajoch, ale to je dôsledok výhod, nie menej dôležité.

Výhody

 • vysoká profesionálna úroveň;
 • Rýchle, pohotové a spoľahlivé automatické zaostrovanie;
 • okamžité manuálne nastavenie zaostrenia;
 • dokonalá ostrosť a detaily (trochu sa strácajú na okrajoch);
 • Nie je zle kompatibilný s plodinami;
 • 9-lamelová clona.

Nedostatky

 • nemôžete namontovať bežné filtre;
 • Mierna strata ostrosti smerom k okrajom záberu;
 • veľké a ťažké.

Nikon Lumix G Vario 7-14mm F4 ASPH

hodnotenie: 4.9

Panasonic Lumix G Vario 7-14 mm F4 ASPH

Teraz sa pozrime na objektív, ktorý Expertology zaradil do recenzie nielen kvôli jeho celkom pozoruhodným technickým vlastnostiam, ale aj preto, že je to pozoruhodné publikum používateľov Panasonic a my sme si nemohli dovoliť ho úplne ignorovať. Predstavujeme osvedčený širokouhlý fotoaparát radu Lumix G Vario. Prvé uvedenie na trh v roku 2009.

Aby sme boli presní, ide dokonca o ultraširokouhlý objektív, keďže zorný uhol je až 114 stupňov. Toto kľúčové nastavenie z neho robí skvelý objektív na fotografovanie architektonických pamiatok, rozsiahlych krajiniek alebo naopak na prácu v interiéri. Je to tiež objektív so zoomom, takže fotograf má veľa možností na prácu a tvorbu. Priblíženie je len 2×, ale aj tak je to pre tento model prínosom.

Veľkosť tohto modelu je 70×83.1 mm. Hmotnosť je pomerne mierna, dokonca v tejto triede pomerne malá – len asi 300 g. Optický systém obsahuje 16 šošoviek v 12 funkčných skupinách. To zahŕňa dve asférické šošovky a štyri šošovky s nízkym rozptylom.

Ohnisková vzdialenosť fotoaparátu Panasonic Lumix G Vario 7-14 mm F4 ASPH sa môže pohybovať od 7 do 14 mm. Sedemlamelová clona – F4 s minimálnou hodnotou F22. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 0.25.

Celkovo sa tento model stretáva s prevažne pozitívnymi ohlasmi a je osvedčený a vhodný pre tých, ktorí sú pripravení prejsť na profesionálne vybavenie, ale ešte nie sú ochotní zaplatiť zaň „prémiovú“ cenu. Zjavnou nevýhodou, na ktorú poukazujú používatelia aj odborníci, je nemožnosť jednoduchej montáže filtra.

Výhody

 • pomerne kompaktný a ľahký;
 • ultraširoký uhol záberu 114 stupňov;
 • ostré a rýchle automatické zaostrovanie;
 • kvalitné objektívy;
 • 4 šošovky s nízkym rozptylom;
 • vysoká ostrosť.

Nedostatky

 • nie je možné nainštalovať filter.

Najlepšie prémiové širokouhlé objektívy Canon

Posledný výber v prehľade najlepších širokouhlých objektívov od Expertology sa zameriava výlučne na modely Canon. V žiadnom prípade neignorujeme Nikon – táto špičková značka je v materiáli dobre zastúpená, len je väčší záujem spotrebiteľov o Canon a my vychádzame v ústrety potenciálnym spotrebiteľom. A toto nie sú najdrahšie objektívy, ale skôr prémiové objektívy, ktoré sú pre bežného zákazníka aspoň trochu dostupné.

Canon EF 35mm f/1.4L II USM

Hodnotenie: 5.0

CANON EF 35MM F/1.4L II USM

Prvý model, na ktorý sa pozriete, sa v spravodajských komunitách nazýva „moderná klasika“. Ide o druhú generáciu rovnomenného modelu, ktorý sa od cenovo oveľa dostupnejšieho predchádzajúceho modelu líši svojím takmer prohibitným clonovým číslom. Je pravda, že to ide na úkor stabilizácie, ale po poriadku.

Začnime tým hlavným – ide o ultraľahký širokouhlý objektív s maximálnou svetelnosťou f/1.4. To v skratke znamená, že s týmto objektívom môžete získať dobré zábery z ruky pri slabom osvetlení. Na druhej strane nemá optickú stabilizáciu, čo je zrejmý nedostatok pri fotografovaní z ruky. Tento rozpor je o to zvláštnejší, že predchádzajúca, oveľa lacnejšia generácia mala optickú stabilizáciu aj pri oveľa menšom objektíve.

Z hľadiska veľkosti má objektív priemer 80 mm a dĺžku 106 mm. Váha 760 g. Optická sústava pozostáva zo 14 členov objektívu v 11 skupinách (vrátane jedného nízkorozptylového člena a dvoch asférických členov). Ohnisková vzdialenosť je pevne stanovená na 35 mm. 9-lamelová clona.

Ak vyzdvihneme výhody tohto modelu, je potrebné spomenúť optiku. Objektívy vyrobené z patentovaného organického materiálu spoločnosti Canon. Práve kompozícia do veľkej miery zabraňuje chromatickej aberácii a iným artefaktom. Vysokú ostrosť v celom zábere zabezpečuje objektív s veľmi nízkym rozptylom, a to aj pri maximálnej clone. Špeciálna povlaková vrstva so subvlnovou dĺžkou pomáha kontrolovať odlesky, zlepšuje kontrast a zabraňuje rôznym rozptýleným odleskom pri fotografovaní proti zdroju svetla.

Aj automatické zaostrovanie je na špičkovej úrovni – rýchle, presné, šetrné, tiché a sebaisté. Manuálne nastavenie zaostrenia je k dispozícii kedykoľvek „za behu“ bez toho, aby ste museli prepínať objektív do iného režimu.

Na záver možno konštatovať, že tento model si cenia najmä tvorcovia dokumentárnych filmov pre jeho optimálne podmienky na snímanie objektov v úplne prirodzených podmienkach a bez skreslenia perspektívy.

Výhody

 • Ultra jasný;
 • Výnimočne kvalitná optika vyrobená z patentovaného organického materiálu s povrchovou úpravou na čiastočnú vlnovú dĺžku;
 • Rýchle a presné automatické zaostrovanie;
 • okamžitá manuálna korekcia zaostrenia;
 • 9-čepeľová dúhovka.

Nevýhody

 • bez stabilizácie.

Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM

Hodnotenie: 4.9

Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM

Ďalší prémiový ultraširokouhlý objektív Canon – tretia generácia rovnomennej série Canon, ktorá vyvolala rozruch v profesionálnom svete. „Trojka má tiež niekoľko významných výhod. Oznámené v auguste 2016.

V tomto modeli vidíme clonu f/2.8 (konštantný, maximálny), čo nie je rekord, ale umožňuje pracovať pri celkom priemernom svetle. Pri dostatočnom osvetlení je objektív schopný zabezpečiť výnimočnú ostrosť takmer v celej „oblasti obrazu“ a v celom rozsahu zoomu. Žiaľ, bez optickej stabilizácie.

Veľkosť objektívu je 88.5×127.5 mm a váži úctyhodných 790 g. Keďže ide o elitnú sériu L, aj odolnosť a ochranné vlastnosti sú vynikajúce. objektív je masívny, samozrejme, nemal by vám spadnúť, ale náhodný úder ho nerozbije na kúsky. Ochrana proti poveternostným vplyvom rozširuje rozsah použitia.

Optická schéma zahŕňa 16 objektívov v 11 skupinách. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 0.28. V skutočnosti sú ohniskové vzdialenosti pre full-frame fotoaparáty odlišné – 16-35 mm a 25.6-56 mm pre APS-C. Automatické zaostrovanie je založené na tichom ultrazvukovom prstencovom motore. Zaostrovanie je rýchle vďaka výkonnému procesoru. Pozorovacie uhly: až 98° horizontálne a 74°10′ vertikálne. 9-lamelová clona zaisťuje hĺbku ostrosti a plynulé rozostrenie.

Chromatická aberácia je v tomto modeli zvládnutá veľmi dobre vďaka skutočne kvalitnej optike. Optická konštrukcia zahŕňa šošovky s veľkým priemerom a veľmi nízkym rozptylom s dvojitým povrchom. Pridanie povrchovej úpravy Air Sphere Coating k existujúcej povlakovej úprave subvlnovej dĺžky pridáva objektívu „argumenty“ proti bežným skresleniam v systémoch s viacerými objektívmi.

Vlastnosti a funkčnosť tohto objektívu sa dajú úspešne použiť na kvalitné profesionálne fotografovanie prírodných a mestských krajiniek, architektonických objektov, na prácu s nedostatkom svetla.

Výhody

 • Odolné tvrdené telo;
 • clonový pomer;
 • Vysoká ostrosť v celom rozsahu zoomu;
 • Rýchle a tiché automatické zaostrovanie;
 • Výnimočná kvalita optiky.

Nedostatky

 • bez stabilizácie.

Canon EF 11-24mm f/4L USM

Hodnotenie: 4.9

CANON EF 11-24MM F/4L USM

Na doplnenie prémiového výberu Canon, a teda aj celého prehľadu najlepších širokouhlých objektívov v roku 2020 podľa Expertology, ďalší jasný zástupca elitnej série L. Profesionálny objektív so zoomom s celým rozsahom ultraširokouhlých ohniskových vzdialeností.

Toto je najmasívnejší objektív v dnešnom prehľade. Jeho rozmery sú 108×132 mm a hmotnosť 1180 g. Aby sme boli spravodliví, ani zďaleka nejde o obrovský rekord, ale obrovské objektívy majú svoju vlastnú a pomerne úzku špecializáciu a v rámci tejto témy sme ich nebrali do úvahy.

Optický systém pozostáva zo 16 šošoviek združených do 11 skupín prvkov. Má 4 asférické prvky. clona F4 s minimálnou hodnotou F22, pozostávajúca z 9 lamiel. Rozsah uhlov je v tomto prípade najširší z celého prehľadu, od 84 do 126.05 stupňov.min. Ohnisková vzdialenosť sa môže pohybovať od 11 do 24 mm. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 0.28.

Zloženie vysokokvalitnej optiky so špeciálnymi vrstvami umožňuje objektívu vyrovnať sa s väčšinou charakteristického skreslenia, ale stále nie so všetkými. V každom prípade poskytuje úžasnú ostrosť takmer v celom zábere. To sa dosahuje vďaka šošovkám s veľmi nízkym rozptylom a supernízkym rozptylom. K dokonalosti obrazu prispievajú špeciálne povlaky vrátane nanokryštalických.

Ak to zhrnieme, Canon EF 11-24mm f/4L USM je na svoju triedu a úroveň takmer bezchybný kreatívny nástroj pre fotografov, cestovateľov, blogerov, dokumentaristov a dokonca aj filmárov. Samozrejme, nie je to bez nevýhod – napríklad pomerne výrazná vinetácia, najmä vo svetlách. Ale z prirodzených dôvodov nemôže byť vo fotografickom vybavení všetko stopercentne dokonalé a v tomto prípade výhody výrazne prevažujú nad nevýhodami.

Výhody

 • vysoká odborná a technologická úroveň;
 • vysokokvalitná optika;
 • Účinné potlačenie charakteristického skreslenia;
 • Rýchle, presné a citlivé automatické zaostrovanie;
 • ochrana pred nepriaznivým počasím;
 • 9-lamelová clona.

Nevýhody

 • výrazná vinetácia vo svetlách.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: