10 10 najväčších kostolov na svete

*Najlepšie výbery redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred kúpou by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Majestátne, mladé, starobylé, epochálne – sú tu stovky chrámov rôznych náboženských vyznaní a starobylých kultov. Niektoré sú útočiskami viery a niektoré sa stali niečím viac. Dnes však nebudeme hovoriť o najnovších alebo najstarších. Pozrite si náš zoznam desiatich najväčších kostolov na svete.

10 najznámejších kostolov na svete

NomináciamiestoSvätyňaporadie
Kultové katedrály: 10 najväčších chrámov na svete10Sevillská katedrála4.1
9Amonov chrám4.2
8Kostol svätého Sávu Srbského4.3
7Jethawan Ramaya4.4
6Šalamúnov chrám4.5
5Katedrála svätého Petra4.6
4Angkor Wat4.7
3Notre Dame de la Paix4.8
2Ulmská katedrála4.9
1Zakázaná mešita (Al Masjid Al Haram)5.0

Sevillská katedrála

Hodnotenie: 4.1

Sevillská katedrála

Jeden z najväčších a najkrajších chrámov na svete. Nazýva sa aj katedrála Maria de la Cede. Najväčšia andalúzska náboženská pamiatka a jedna z najvýznamnejších v celom Španielsku. Vidiečania sú na katedrálu hrdí. Od položenia prvého kameňa uplynulo 500 rokov a táto monumentálna stavba stále udivuje svojou fascinujúcou krásou a neuveriteľnou architektonickou silou.

Proces výstavby katedrály trval niečo vyše 100 rokov, čo je na tú dobu skutočný rekord (napríklad katolícka katedrála v Kolíne nad Rýnom sa stavala až 600 rokov). Aj architektonický pôdorys chrámu sa vôbec nepodobá klasickej verzii kráľovskej katedrály.

Chrám má podobu obrovskej haly s obdĺžnikovou základňou, ktorá stojí na základoch mešity. V minulosti tu stála katedrála (v čase, keď Španielsko dobyli Maurovia). Celková dĺžka stavby je 126 metrov a šírka 82 metrov nemá na svete obdobu. Rozšírenia tu boli realizované v rôznych štýloch, ale prevládajúcim je renesančný.

Zábavný fakt. Sevillská katedrála bola oficiálnym východiskovým a konečným bodom Magellanovej prvej cesty okolo sveta.

Sevillská katedrála sa pre verejnosť otvára až o 11.00 hod., a to vďaka rannému zvoneniu: ak by ste sa dovnútra dostali skôr, jednoducho by vám to naštrbilo uši. Zvony bijú tak hlasno, že v okruhu pol kilometra od katedrály je zvuk taký, akoby ste stáli priamo pri nej.

Amonov chrám

Hodnotenie: 4.2

Amonov chrám

Najväčšia a najvýznamnejšia náboženská stavba v starovekom Egypte sa nachádza neďaleko známeho mesta Luxor, v malej dedinke Karnak, ktorá bola najväčším mestom a hlavným mestom egyptského kráľovstva v čase egyptských faraónov, Téb. Základný kameň chrámu bol položený pred 4 000 rokmi a proces výstavby nebol rýchly. Na jeho stavbe sa podieľali desiatky generácií: chrám sa staval a obnovoval nepretržite po stáročia.

Každý z panovníkov, ktorí nastúpili na trón, považoval za svoju povinnosť prispieť k výstavbe Amonovho chrámu: mnohí nielenže stavbu dobudovali, ale dokonca jej časti zničili. To urobil napríklad Thutmose III., keď zničil obelisky kráľovnej Hatšepsut a úplne ich nahradil novou stavbou s opismi svojich vojenských činov vytesanými na stenách.

Chrám Amona Ra je zasvätený staroegyptskému najvyššiemu bohu slnka Ra. V dávnych dobách bol vstup do nej prístupný len niekoľkým vyvoleným: kňazom a vládcom Egypta… Dnes môže slávny chrámový komplex navštíviť každý. Chrám je prezentovaný ako obdĺžniková budova s rozlohou približne 30 hektárov. Cestu k nemu strážia sfingy a dovnútra sa dá dostať len po prechode cez 10 obrovských pylónových brán. Najväčší z nich je dlhý 113 metrov a vysoký približne 30 metrov. „Srdcom“ chrámu je hypostylová (stĺpová) hala s dĺžkou viac ako 5 000 metrov..2.

Chrám svätého Sávu zo Srbska

Skóre : 4.3

Svätyňa svätého Sávu zo Srbska

S istotou ho možno označiť za najväčšiu ortodoxnú náboženskú stavbu na svete. Tento chrám v macedónskom štýle bol postavený na mieste, kde v roku 1894 osmanskí útočníci zapálili relikvie svätého Sávu, prvého srbského arcibiskupa a národného hrdinu.

Výstavba sa začala v predvečer druhej svetovej vojny. Po začatí aktívnych bojov v Európe bola výstavba chrámu zastavená a obnovená až o polstoročie neskôr. K dnešnému dňu je katedrála úplne dokončená (zostávajú už len drobné dokončovacie práce).

Katedrála svätého Sávu sa nachádza v srbskom hlavnom meste Belehrad. Je to najväčší kostol na Balkáne. Budova je nápadná svojou veľkosťou: je približne 90 metrov dlhá a 81 metrov široká, pričom jej vnútorná plocha dosahuje 7 400 metrov2. Hlavná kupola chrámu váži približne 4 tony. Stojí na ňom 12 metrov vysoký pozlátený kríž. Je viditeľný z ktoréhokoľvek miesta v meste, pretože sa nachádza vo výške 135 metrov nad morom.

Džethawana Ramaja

Hodnotenie: 4.4

Džethawana Ramaja

Táto budhistická stúpa (posvätné miesto pre budhistov) sa považuje za najväčšiu na svete. Nachádza sa v jednom z posvätných miest Anuradhapura, ktoré bolo v dávnych dobách hlavným mestom Srí Lanky a skutočným pokladom krajiny: nachádza sa tu obrovské množstvo zaujímavých a jedinečných pamiatok minulosti.

Stavba budovy sa začala za srílanského panovníka Mahasenu v 3. storočí a bola dokončená v rekordnom čase (nielen na pomery staroveku, ale aj dnes) – len za 15 rokov. Archeológovia, architekti a tisíce turistov, ktorí každoročne navštívia túto výnimočnú náboženskú stavbu, sú ohromení jej nezvyčajným tvarom: kupolovitou štruktúrou zo 100 miliónov tehál. Stúpa je vysoká 122 m a má obrovský priemer 100 m.

Šalamúnov chrám

Hodnotenie: 4.5

Šalamúnov chrám

Na planéte je postavených mnoho protestantských kostolov. Za jednu z najväčších stavieb sa považuje Šalamúnov chrám, ktorý sa nachádza v brazílskom hlavnom meste Rio de Janeiro. Výstavbu náboženského objektu zadala organizácia „Božie kráľovstvo“, ktorej zakladateľom je jeden z najbohatších ľudí na svete – Edir Macedo.

Veľkosť chrámu je ohromujúca: Dvanásťposchodová stavba s dĺžkou 126 metrov a šírkou 104 metrov má kapacitu 10 000 veriacich. Budovu možno veľkosťou prirovnať k 5 futbalovým ihriskám. Počas bohoslužieb sa to, čo sa deje v budove, vysiela na každej z dvoch obrazoviek umiestnených vo vnútri. Na výstavbu chrámu sa vynaložilo približne 113 miliónov dolárov, z toho viac ako 13 miliónov na veľkolepé večerné osvetlenie.

Katedrála svätého Petra

Hodnotenie: 4.6

Katedrála svätého Petra

Považuje sa za jednu z najznámejších, najvýznamnejších a najväčších katedrál na svete. Renesančná stavba sa stavala viac ako sto rokov (presne 120 rokov). Na jednej z najposvätnejších náboženských pamiatok sveta sa vystriedalo niekoľko generácií významných umelcov: Rafael, Buanarroti, Michelangelo – géniovia umenia – dokázali interiéru katedrály dodať neuveriteľný, priam uhrančivý vzhľad.

Približne 220 metrov dlhý a 150 metrov široký. Priestor pri katedrále – Námestie svätého Petra – pojme naraz až 400 000 ľudí. Tento chrám stojí na západnej strane Vatikánu, najmenšieho štátu na svete. Petra bol v rímskych časoch miestom cirkusu (dostihová dráha a iné slávnosti), kde boli za čias cisára Nerona umučení prví kresťania. Medzi nimi bol aj apoštol Peter.

Hlavná kupola katedrály je viditeľná zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov – je vysoká 138 metrov a jej povrch je plný evanjeliových citátov. Pri vchode pozdravujú veriacich a cestujúcich postavy svätých apoštolov Petra a Pavla. Je to obrovský prvok, ktorý podopierajú mohutné piliere. Za stĺpmi portika sa nachádza päť brán: Smrť, Dobro a Zlo, Filaret, Sviatosť a Svätá brána. Najpozoruhodnejšia z nich je Brána smrti, postavená neskôr ako ostatné (v 20. storočí). Prostredníctvom nich sú na svoju poslednú cestu posielaní všetci vatikánski pontifikovia.

Angkor Wat

Hodnotenie: 4.7

Angkor Wat

Kultová svätyňa – starobylý hinduistický komplex zasvätený Višnovi, najvyššiemu bohu hinduizmu. Kolosálny chrámový komplex sa nachádza v Kambodži a je považovaný nielen za významné kultúrne a historické miesto, ale aj za jednu z najvýznamnejších archeologických lokalít na svete.

Viac ako 800 rokov starý komplex je dnes zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Chrámová stavba bola v minulosti miestom majestátneho mesta Angkor, starovekého hlavného mesta khmérskeho štátu, ktoré sa rozprestieralo na ploche 200 km2. Najnovšie výskumy však naznačujú, že toto číslo by mohlo byť oveľa vyššie: predpokladá sa, že staroveká polmiliónová lokalita bola veľká až 3000 km2. V predindustriálnom období bolo toto mesto považované za jedno z najväčších a najrozvinutejších.

Chrámová architektúra má podobu mýtickej hory Mer (domov starovekých bohov) a pozostáva z 3 veľkých obdĺžnikových budov, ktoré sú po obvode obohnané vysokým múrom, za ktorým sa nachádza vodná priekopa. Vo vnútri chrámu je postavených 5 veží pripomínajúcich lotos. Centrálna veža vysoká 42 metrov, celý komplex je vysoký 65 metrov.

Notre Dame de la Paix

Hodnotenie: 4.8

Notre Dame de la Paix

Jeden z najväčších kresťanských chrámov na svete sa nachádza v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny, západoafrickej krajiny. Názov budovy sa prekladá ako „Katedrála Panny Márie pokoja“. Považuje sa za jednu z najmladších katedrál na svete: bola postavená v roku 1990. Notre Dame de Notre Dame v Yamoussoukro je vysoká 158 metrov. Notre Dame de la Paix je držiteľom titulu Guinnessovej knihy rekordov za svoju výšku aj za 7 400 m2 vitráží2).

Budova s esplanádou a záhradou bola darom pre pápeža. Je majetkom Vatikánu. Podľa vzoru Dómu svätého Petra v Ríme. Je pozoruhodné, že africký chrám je väčší ako jeho vatikánsky náprotivok, ale pojme trikrát menej veriacich (len 18 000). Pápež si ako podmienku účasti na posvätení katedrály stanovil, že pri nej musí byť nemocnica. Podmienka bola splnená a pápež osobne položil základný kameň neďaleko chrámu.

Zaujímavý fakt. Náklady na prevádzku chrámovej štruktúry sú neuveriteľne vysoké. Z tohto dôvodu sa plné osvetlenie zapína len jeden deň v roku: na Vianoce.

Ulmská katedrála

Hodnotenie: 4.9

Ulmská katedrála

Nemecká katedrála, ktorej výstavba trvala takmer päť storočí, si vyslúžila titul najvyššej na planéte. V roku 1543 sa stala luteránskou. Chrám v gotickom štýle bol úplne dokončený až v roku 1890. Ulmská katedrála sa vyznačuje viacerými architektonickými prvkami: chimérami, mohutnými klenbami, cimburím, podlhovastými vysokými oknami. Celkovo možno obrysy katedrály označiť za jedinečné, veľmi pôsobivé a strohé.

Úchvatný výhľad z vyhliadkovej plošiny katedrály s panoramatickým výhľadom na mesto a Dunaj, posvätnú rieku Slovanov. Vystúpte po 768 schodoch na vrchol najvyššej náboženskej stavby na svete.

Zakázaná mešita (Al-Masjid Al-Haram)

Hodnotenie: 5.0

Zakázaná mešita (Al-Masjid Al-Haram)

Najvýznamnejšia mešita v islamskom svete a najväčšia mešita, aká existuje. Nachádza sa tu aj Kaaba, najsvätejšia svätyňa tohto náboženstva. Je to monumentálna kubická stavba s čiernym kameňom vo vnútri (keď prorok Mohamed dobyl Mekku a očistil ju od modiel, priaznivo sa dotkol kameňa svojou vychádzkovou palicou). Miestom uctievania je Mekka. Je to hlavný cieľ všetkých pútnikov na hadždž.

Predpokladá sa, že prvá mešita v blízkosti Kaaby bola postavená v 7. storočí. V súčasnej podobe je známy od roku 1570. V priebehu rokov bola mešita niekoľkokrát zmenená. V skutočnosti po origináli nie je ani stopy.

Zaujímavý fakt. Mešita mala pôvodne 6 minaretov. Keď však Modrá mešita v Istanbule vyzerala takto, imám Mekky ju označil za svätokrádež, pretože žiadna islamská stavba sa nemôže rovnať posvätnej Kaabe. V tom čase bolo nariadené postaviť v mešite siedmy minaret.

Počas piatich rokov (2007-2012) sa na príkaz saudskoarabského kráľa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia. Plocha mešity bola rozšírená smerom na sever, potom celková plocha predstavovala 400 000 km2. Na túto obrovskú plochu sa naraz zmestí až 1 200 000 ľudí.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: