10 najväčších žralokov na svete

*Zaradenie najlepších podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nemal by sa chápať ako odporúčanie na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Žraloky sú jedny z najdokonalejších morských predátorov. Objavili sa približne pred 450 miliónmi rokov a dodnes sa prakticky nezmenili. Žraloky stále dominujú v moriach a oceánoch a predstavujú hrozbu pre ryby, morské cicavce a v niektorých prípadoch aj pre ľudí.

V tomto článku sme zozbierali 10 najväčších žralokov na svete, ktoré sú na svoju veľkosť nápadné a pôsobivé.

Rebríček najväčších žralokov na svete

NomináciamiestoŽralokMaximálna dĺžka
Rebríček najväčších žralokov na svete10Žralok mako4.5 metrov
9Žralok líščí5-6 metrov
8Šesťnohý žralok3,5-4 metre
7Pelagický žralok veľkoústy5,7 metra
6Obrovský žralok kladivohlavý7,89 metra
5Žralok tigrovaný7 m
4Žralok grónsky7 METROV
3Veľký biely žralok7 metrov
2Obrovský žralok9,8 metra
1Žralok veľrybí20 m

poradie 10: žralok mako

Hodnotenie: 4.1

Žralok mako

Žralok mako nie je zaujímavý len svojou veľkosťou. Je jednou z najrýchlejších vo svojej rodine. Pri prenasledovaní koristi môžu dosiahnuť rýchlosť viac ako 70 kilometrov za hodinu! Je to vďaka ich zaujímavej anatómii, ktorá zahŕňa mohutné svalstvo a pre túto čeľaď netypicky veľký chvost.

Žralok mako žije takmer vo všetkých oceánoch, pričom uprednostňuje pelagickú zónu (v hĺbke 200 m a menej). Stretnutia s ľuďmi sú teda veľmi zriedkavé – ľudia predsa len radšej plávajú blízko brehu. Hlavnou potravou žraloka mako sú kostnaté ryby, ktoré žijú vo vodnom stĺpci. Príležitostne však lovia aj delfíny.

Zaujímavou vlastnosťou žraloka mako je pažravosť. Tehotná samica nosí vajíčka, ktoré pred pôrodom prasknú. A nakoniec sa malé plody začnú v maternici navzájom loviť.

Žralok mako môže dorásť až do 4,5 metra. Bežná veľkosť tela tejto ryby je však približne 3,2 – 3,5 metra.

9. miesto: Fox Shark

Hodnotenie: 4.2

Žralok líščí

Žralok líščí – známy aj ako „morská líška“ – je zaujímavý svojou výnimočne veľkou chvostovou plutvou. Jeho vrchné „pero“ môže byť dlhé až polovicu veľkosti celej ryby! A táto plutva nie je ozdobou.

Dlhú chvostovú plutvu používa morská líška pri love ako bič. Ryba je schopná omráčiť svoju korisť údermi. Pomáha tiež zháňať korisť do kŕdľov. Žralok líščí sa živí najmä oceánskymi rybami, ako sú makrely a tuniaky. Dokáže tiež vyskočiť z vody do výšky približne 6 metrov a priamo za letu chytať morské vtáky. Žralok líščí nemá záujem o ľudí a tie zriedkavé útoky sú najčastejšie spôsobené priamou ľudskou agresiou.

Žralok líščí môže dorásť až do výšky 5-6 metrov. Je pravda, že polovicu dĺžky jeho tela tvorí práve mohutná chvostová plutva. Najväčšie exempláre vážia až 500 kilogramov. Najčastejšie sa vyskytuje pri pobreží Indického oceánu, ale vyskytuje sa takmer vo všetkých svetových oceánoch.

8. miesto: žralok so šiestimi čeľusťami

Hodnotenie: 4.3

Žralok so šiestimi čeľusťami

Žralok šesťnohý je obyvateľom teplých vôd. Vyzerá trochu ako morská líška, najmä vďaka dlhej chvostovej plutve. Na rozdiel od predchádzajúcich druhov v rebríčku však uprednostňuje pobyt v plytkej vode v blízkosti brehu.

Pobrežný biotop však neznamená, že žralok šesťškvrnný je pre človeka nebezpečný. Bojí sa ľudí a pri stretnutí s plavcami sa snaží z vody odísť. Šestonohá žiabronoska je komerčne významný druh. Žralok sa často loví a konzumuje (jeho mäso sa údi, solí, suší, používa ako múka a krmivo pre zvieratá). Čiastočne je to spôsobené určitou pomalosťou rýb, hoci v prípade nebezpečenstva alebo pri love dokáže značne zrýchliť.

Napriek svojej bezpečnosti pre človeka je hexaber pomerne agresívny. Dokáže loviť nielen morské ryby, ale aj menších zástupcov svojho druhu. Je známe, že veľké žraloky so šiestimi čeľusťami sa pokúšajú zjesť menších „kamarátov“, ktorí boli zavesení na háčik.

Žralok šesťčeľustý dorastá do priemernej dĺžky 3,5-4 metre (vrátane chvostovej plutvy). Maximálna zaznamenaná hmotnosť je 590 kilogramov.

#7: Pelagický žralok veľkoústy

Hodnotenie: 4.4

Pelagický žralok veľkoústy

Veľký hadí žralok je vzácny a málo preskúmaný. Napriek tomu, že sa vyskytuje takmer vo všetkých oceánoch na južnej pologuli v relatívne malej hĺbke približne 150 metrov, vzhľadom na malú populáciu nie je možné študovať.

Pelagický žralok veľkoústy je húsenícový žralok. Neživí sa teda rybami, ale malými kôrovcami, najmä krilom. Obrovské čeľuste obsahujú fimbria, na ktorých sú umiestnené malé zuby. Cez ne sa preniká do vodného stĺpca. V zuboch má kril a iné morské „drobné ryby“. Oblasti kože okolo úst sú svetielkujúce a lákajú kôrovce.

Napriek tejto strave je žralok pelagický schopný dorásť do veľkých rozmerov. Maximálna zaznamenaná dĺžka je 5,7 metra, hoci sa zvyčajne lovia menej „pôsobivé“ exempláre s rozmermi 3-4 metre.

Poradie 6: Žralok kladivohlavý obrovský

Skóre : 4.5

Obrovský žralok kladivohlavý

Žralok kladivohlavý je jedným z najznámejších zástupcov tohto rodu. Svoje meno dostal podľa toho, že oči má na pomerne veľkých výrastkoch na ľavej a pravej strane hlavy.

Obrovský žralok kladivohlavý je ryba, ktorá miluje teplo. Vyskytuje sa na pobreží takmer všetkých oceánov a najradšej sa zdržiava vo vodnom stĺpci zohriatom slnkom. Žralok kladivohlavý sa najčastejšie vyskytuje na koralových útesoch, pretože práve tam loví.

Hoci žralok kladivohlavý je pre svoju veľkosť a agresívnu povahu potenciálne nebezpečný pre človeka, neboli zaznamenané žiadne útoky na človeka. Obľúbená korisť – raje. Viac ako 50 z nich sa našlo v žalúdku jedného z ulovených žralokov kladivohlavých! Najčastejšími obeťami sú menší členovia čeľade rají, ako sú morské mačky, orly škvrnité a dokonca aj žralok chvostnatý.

Maximálna zaznamenaná veľkosť žraloka kladivohlavého je 7,89 metra. Hoci sa zvyčajne vyskytujú exempláre s dĺžkou 3,5-7,5 m. Napriek svojej veľkosti ryba neváži veľa – maximálna zaznamenaná hmotnosť je 453 kilogramov.

5. miesto: žralok tigrí

Hodnotenie: 4.6

Žralok tigrovaný

Žralok tigrovaný patrí medzi špičkové predátory, pretože je takmer dokonalým lovcom. To znamená, že vo svojich biotopoch ovládajú potravinový reťazec. Nikto ho neloví.

Žralok tigrovaný je schopný prakticky nepostrehnuteľných pohybov bez toho, aby spôsobil kolísanie vody, keď hliadkuje v teritóriu alebo hľadá korisť, a okamžite vyvinúť vysokú rýchlosť, vrhnúť sa na obeť alebo plávať preč pred prenasledovaním. Takisto nie je náročný na potravu – živí sa rybami a kôrovcami, malými delfínmi a korytnačkami. Podobne ako veľký biely žralok má aj žralok tigrí ostrý čuch a dokáže vycítiť krv na veľkú vzdialenosť. Okrem toho sa môže pochváliť vynikajúcim sluchom, vďaka ktorému rozpozná aj vzdialené šplechy. Tento dravec je pri výbere potravy taký nevyberavý, že dokáže zožrať aj príslušníkov vlastného druhu.

Žralok tigrovaný môže dorásť až do dĺžky 7 m, ale väčšina zástupcov má 5 m. Vážia až 635 kilogramov. Žralok tigrovaný je pre človeka nebezpečný a často loví plavcov v plytkých tropických vodách. Napríklad na Havaji sa každoročne zaznamenajú približne 3-4 útoky. Niekedy sa ryba dokáže vrhnúť aj na čln.

Poradie 4: žralok grónsky

Hodnotenie: 4.7

Žralok grónsky

Žralok polárny je jedným z najväčších obyvateľov cirkumpolárnych vôd. A tiež najnebezpečnejšie. Je to takzvaný „vrcholový predátor“ a nepohrdne žiadnou potravou. Jeho potrava zahŕňa nielen pôvodné ryby, ale aj tulene, dokonca aj uhynuté soby a ľadové medvede. Tento dravec sa neštíti ani mršiny.

Vyznačuje sa však aj pomalosťou. Málokedy dosahujú rýchlosť vyššiu ako 2 kilometre za hodinu. Preto môže vystrašený tuleň pred dravcom odplávať. To však žralokom nebráni loviť spiace morské cicavce.

Telo žraloka grónskeho je schopné produkovať glykoproteíny, prirodzený analóg nemrznúcej zmesi. To pomáha dravcovi cítiť sa sebaisto aj v extrémnych podmienkach. Napríklad v zime klesajú teploty v subpolárnych oblastiach až na mínus 2 stupne Celzia, a napriek tomu ryby žijú, plávajú a lovia.

Žralok grónsky je potenciálne nebezpečný pre človeka – len ľudia sa snažia zostať mimo takejto studenej vody. Preto neboli zaznamenané žiadne útoky. Naopak, ľudia lovia tieto dravce pre pečeňový tuk a mäso (a v čerstvej forme je jedovaté, na konzumáciu je potrebné ho liečiť až šesť mesiacov).

Tento dravec môže dorásť do dĺžky 6-7 metrov a vážiť až 1,5 tony.

3. miesto: veľký biely žralok

Hodnotenie: 4.8

Veľké biele žraloky

Veľký biely žralok, známy aj ako žralok ľudožravý alebo karcharodon, je jedným z najznámejších zástupcov triedy chrupavkovitých žralokov. Je to hlavný hrdina Čeľustí a podobných filmových trhákov, ktoré tento druh preslávili a strašidelne preslávili. Karcharodon však nemá záujem o ľudí – a len zriedkavo je súčasťou ich jedálnička.

Žralok ľudožravý žije v teplých aj chladných vodách oceánov, ale najčastejšie sa vyskytuje na pobrežných šelfoch mierneho pásma. Jeho najväčšie kolónie sa nachádzajú pri Kalifornii, Austrálii a v Južnej Afrike. Keďže jeho hlavným zdrojom potravy sú plutvonožce (tulene atď.), často sa vyskytuje na súostroviach obývaných týmito cicavcami.

Žralok kanibal si však na jedlo príliš nepotrpí. Živí sa aj rybami a mäkkýšmi. Zaznamenané prípady jedenia tiel mŕtvych veľrýb a lovu krokodílov. V priemere dochádza k 6-7 útokom na ľudí ročne, z ktorých je približne 20 % smrteľných. Existujú záznamy o útokoch karcharodona na malé lode.

Veľký biely môže dosiahnuť dĺžku 5-7 metrov a jeho maximálna hmotnosť je takmer 1 900 kg.

Poradie 2: Obrovský žralok

Hodnotenie: 4.9

Obrovský žralok

Žraloky obrovské, známe aj ako obri, patria k najväčším členom svojej čeľade. A pritom vôbec nie je nebezpečný, pretože nevyzerá ako dravec v klasickom zmysle slova. Žijú v neprístupných oblastiach a vyberajú si studené a mierne vody. Vyskytuje sa dokonca aj pri pobreží Antarktídy.

Najzaujímavejší je spôsob lovu tejto ryby. Podobne ako pelagické veľryby sa živí krilom a inými morskými živočíchmi. Je pravda, že nemá zuby (okrem niekoľkých rudimentárnych), nemá veľrybie fúzy, dokonca ani lamelárne výrastky v ústach. Pri love ryba jednoducho otvorí ústa a začne plávať. Voda sa filtruje cez žiabrové štrbiny, na ktorých zostávajú kril a iné „morské drobné ryby“. Tento spôsob stravovania je však úplne oprávnený. Žralok dokáže prefiltrovať až 2 000 ton vody za hodinu!

Obrovský žralok je hodný svojho mena. Môže dorásť až do dĺžky 9,8 metra. Samice sú zvyčajne oveľa väčšie ako samce. Maximálna zaznamenaná hmotnosť bola 4 tony.

Tento druh nemá záujem o ľudí, nie je nebezpečný a nebojí sa. Neodporúča sa však plávať v blízkosti jeho zástupcov. Obrovský žralok je pokrytý ostrými šupinami. To však nezabránilo ľuďom, aby tieto ryby lovili – a kvôli tuku, ktorý dokáže naplniť 300-800 litrov! V súčasnosti sa dopyt po žralokoch veľrybích znížil, a tak sa lov týchto podmorských beštií obmedzil.

1. miesto: žralok veľrybí

Hodnotenie: 5.0

Žralok veľrybí

Napriek svojej obrovskej, skutočne gigantickej a impozantnej veľkosti je žralok veľrybí neškodný pre ľudí a iné cicavce, ako aj pre ryby. Žralok je tsedilátor, čo znamená, že sa živí krilom, ktorý chytá tak, že mu prechádza cez ústa so špeciálnymi ostňami.

Ústa tejto húsenice sú však celkom zaujímavé. Zatiaľ čo pelagický veľryba má v ústach zubné podstavce, veľryba obrovská má len žiabre; veľryba má špeciálne chrupavčité doštičky. V ústach ryby vytvárajú niečo, čo vyzerá ako mriežka. Žraloky veľrybie prechádzajú cez chrupavčité platničky, ale kril a iný zooplanktón nie, pretože sa stávajú korisťou živočícha.

Samozrejme, taká veľká ryba potrebuje veľa potravy. Na hladine, kde je najviac zooplanktónu, môže stráviť až 7,5 hodiny denne. Pláva pomaly, neuspěchane, niekedy sa dokonca zastaví na mieste a len kýve hlavou, keď prechádza vodou cez ústa.

Žralok veľrybí je vo všeobecnosti veľmi apatický a pomalý. Nevenuje pozornosť vonkajším dráždivým faktorom, často dokonca ignoruje okoloidúcich ľudí. Potápači sa môžu bezpečne dotýkať jeho kože – a ani na to nijako nereaguje. Preto sa občas lovia kvôli tuku a mäsu.

Chytanie a vypúšťanie v kombinácii s pomalou reprodukciou a apatickou povahou priviedli žraloka veľrybieho na pokraj vyhynutia. Vedci odhadujú, že na svete už nie je viac ako 1 000 žralokov.

Maximálna dĺžka tela žraloka veľrybieho je 20 metrov, ale najčastejšie sa vyskytuje vo výške 10 až 12 metrov. A najväčšia hmotnosť je 36 ton.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: