10 najväčších rýb na svete

*Prehľad najlepších od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a nie je predajný. Vedecké poradenstvo pred nákupom.

Hlbiny oceánov a morí ukrývajú pred ľudskými očami mnoho zaujímavého vrátane pozoruhodnej rozmanitosti vodného života, ktorého väčšinu tvoria ryby. Ktoré ryby sú najväčšie?? Pozrite si našich desať najlepších tipov. Niekoho možno prekvapí, že vo výbere nie sú zahrnuté také obrovské zvieratá ako veľryby, ale má to jednoduchý dôvod – veľryby, napriek všetkej svojej podobnosti s rybami, nie sú a patria do triedy cicavcov.

Rebríček najväčších rýb na svete

Nomináciasedadlonázovhodnotenie
10 najväčších rýb na svete10Žralok mako4.1
9Blue Marlin4.2
8Grónsky polárny žralok4.3
7Beluga4.4
6Žralok tigrovaný4.5
5Veľký biely žralok4.6
4Mesačná ryba4.7
3Manta4.8
2Obrovský žralok4.9
1Žralok veľrybí5.0

Žralok mako

Hodnotenie: 4.1

Žralok Mako

Veľký a nebezpečný dravec v Tichom, Atlantickom a Indickom oceáne. Tieto žraloky môžu dorásť do dĺžky štyri a pol metra a vážiť viac ako 550 kilogramov. Maorský kmeň ho pomenoval „mako“ a je známy aj ako žralok modrošedý a žralok čiernohlavý. Mako uprednostňuje teplé tropické a mierne vody, vyskytuje sa na mori a v blízkosti pobrežia.

Tieto žraloky sú notoricky známe svojou agresivitou voči ľuďom, hoci podľa výskumov nepovažujú človeka za potenciálnu korisť. Najčastejšími obeťami sú príliš zvedaví potápači alebo rybári (je známe, že žraloky dokonca vyliezli na palubu lodí). Hoci Mako majú tendenciu plávať do pobrežných oblastí, príležitostne sú ohrozené aj turistami.

Pri hľadaní potravy sa žraloky mako zdržiavajú v blízkosti vodnej hladiny a zostupujú maximálne do hĺbky 150 metrov. Sú to vynikajúci lovci – ich tenké, mimoriadne ostré, dovnútra zahnuté zuby sú ideálne na lov koristi, zatiaľ čo ich veľmi pohyblivý a elegantný pretiahnutý tvar tela s krátkymi plutvami im umožňuje ľahko dosiahnuť stabilnú rýchlosť 35 km/h. Počas krátkych výpadov za korisťou sa žralok môže pohybovať rýchlosťou 75 km/h a vyskočiť z vody až do výšky šiestich metrov.

Blue Marlin

Hodnotenie: 4.2

Blue Marlin

Marlin modrý sa vyskytuje v teplých vodách Atlantického oceánu, najmä v tropických oblastiach. Najväčšie z nich môžu byť dlhé až päť metrov a vážiť viac ako 800 kg. Telo marlina má modrý alebo modrý odtieň, na hlave je tzv. kopija, veľmi silný a dlhý nástavec čeľuste, ktorý tvorí až 20 % celkovej dĺžky tela. Ryby počas lovu šikovne používajú svoju „zbraň“, vrážajú do kŕdľa malých rýb a zraňujú ich.

Veľké marliny modré vo všeobecnosti uprednostňujú plávanie osamote, ale len menšie ryby môžu plávať v skupinách po 5 až 10 jedincoch. Počas sezónnych migrácií prekonávajú vzdialenosť viac ako 11 000 km rýchlosťou približne 70 km za deň.

Modré marliny nie sú veľmi starostliví rodičia, ich mláďatá rastú samé a najčastejšie ich skončia zjedené inými dravcami. Ale tí, ktorým sa podarilo vyhnúť sa takémuto osudu, rastú veľmi rýchlo (až 16 mm za deň), kým nedosiahnu dĺžku jeden a pol metra, potom sa rast spomalí. Samice rastú dlhšie a sú niekoľkonásobne väčšie ako samce. Napriek svojmu hrozivému vzhľadu sú marliny celkom pokojné a mierumilovné tvory. Ich jediným nepriateľom vo voľnej prírode je veľký žralok.

Táto ryba je medzi rybármi veľmi cenená, jej lov sa dokonca považuje za samostatný druh športového rybolovu. Okrem toho sa jeho mäso považuje za delikatesu a oceňujú ho najmä milovníci japonskej kuchyne.

Zaujímavosť – na oficiálnom znaku Bahám je zobrazený modrý marlin.

Grónsky polárny žralok

Hodnotenie: 4.3

Grónsky polárny žralok

Ako napovedá jeho meno, jeho životným prostredím sú chladné vody severného Atlantického oceánu a vyskytuje sa najmä v blízkosti Nórska, Grónska a Islandu.

Žraloky môžu dorásť do maximálnej dĺžky šesť a pol metra a vážiť okolo tony. Tento druh výborne znáša chlad a dokáže pohodlne plávať vo vode s teplotou od jedného do siedmich stupňov Celzia. V zime sa žralok zdržiava pri hladine, ale v lete, keď je voda o niečo teplejšia, zostupuje do hĺbky 500 metrov. Žralok grónsky prežíva v chladnej vode, pretože jeho telo vylučuje trimetylamín, ktorý pôsobí ako prírodný nemrznúci prostriedok a zabraňuje zrážaniu krvi. Zaujímavou vlastnosťou je absencia obličiek alebo močových ciest, močovina sa z tela vylučuje jednoducho cez kožu. Ich mäso je preto takmer nepoužiteľné ako potrava, takže žraloky sú pre rybolov málo zaujímavé. Na druhej strane ich populácia klesá v dôsledku pytliakov, ktorí ich lovia kvôli pečeni, ktorá tvorí 20 % celkovej telesnej hmotnosti a slúži na získavanie technického tuku.

Hoci je žralok tigrí pomalý a flegmatický, je obávaným dravcom. Môžu ich zjesť nielen veľké ryby, ale aj tulene a niekedy dokonca aj ľadové medvede.

Beluga

Hodnotenie: 4.4

Beluga

Beluga je nielen jedným z morských obrov, ale aj najväčšou sladkovodnou rybou. Niektorým sa páči žiť v riekach, ale väčšina dáva prednosť moru. Obe sa však neresia výlučne v čistej sladkej vode. Beluga žije v Čiernom, Azovskom a Kaspickom mori. Jej trup sa vyznačuje ostrými kostenými výčnelkami, ktoré sa tiahnu po bokoch ryby. Žralok tigrovaný má vďaka veľkým tykadlám vynikajúci čuch, ale nemá zuby. Beluga teda svoju korisť jednoducho prehltne. Ich potrava zahŕňa rôzne mäkkýše, morské červy, ale najčastejšie ryby. Hoci sa vyskytli prípady, keď väčšie žraloky zhltli tulenie mláďatá.

Najväčšia ryba tohto druhu váži 1,5 tony a je dlhá viac ako štyri metre. Do takejto veľkosti však beluga môže dorásť len v mori, pretože sladká voda neobsahuje dostatok potravy na dosiahnutie takejto hmotnosti.

Za normálnych podmienok sa beluga dožíva dlhého veku, niekedy až 100 rokov, a rastie takmer po celý svoj život. Bohužiaľ, väčšina rýb nedosiahne ani polovicu svojej potenciálnej dĺžky kvôli pytliakom, pretože kaviár a jemné mäso belugy sú na čiernom trhu mimoriadne cenné. Hodnota kaviáru dosahuje niekoľko tisíc eur za kilogram. Z tohto dôvodu je beluga zapísaná v Červenej knihe a jej lov je prísne zakázaný.

Žralok tigrovaný

Hodnotenie: 4.5

Žralok tigrovaný

Žraloky tigrované, nazývané aj leopardie, vďačia za svoje meno jedinečnému škvrnitému vzoru, ktorý pokrýva hornú časť ich tela. Tieto žraloky žijú v tropických a subtropických vodách Tichého oceánu a často plávajú v plytkých pobrežných vodách. Tieto žraloky milujú teplo a počas roka migrujú podľa pohybu teplých prúdov.

Žralok tigrovaný, ktorý meria viac ako päť a pol metra a váži viac ako 1 500 kg, je mimoriadne nebezpečný dravec. Väčšinu jeho potravy tvoria veľké a malé ryby, morské hady, korytnačky a sťahovavé vtáky. Žraloky tigrované však môžu loviť aj delfíny a dokonca aj zranené veľryby. tento dravec sa pre svoju nadmernú dravosť nevyhýba kanibalizmu – veľké jedince často útočia na svojich slabších kolegov. Žralok tigrí vníma nízkofrekvenčné zvukové vlny a má neuveriteľne citlivý čuch, ktorý reaguje na najmenšiu stopu krvi vo vode. Jeho ostré zuby, ktoré dokážu rozrezať aj korytnačí pancier, sú jeho najlepšou zbraňou.

Žraloky tigrie útočia na ľudí vo vodách pri Floride, Karibiku a najmä na Havaji. Samotné žraloky sú však často korisťou ľudí, ktorí ich lovia pre mäso, kožu a najmä plutvy.

Jeho najväčším nepriateľom v prirodzenom prostredí je, napodiv, veľmi malý morský ježko. Keď ho žralok prehltne, napučí sa a uvoľní ostré ostne, ktoré prepichnú dravcovo brucho.

Veľký biely žralok

Hodnotenie: 4.6

Veľký biely žralok

Jeden z najznámejších žralokov má veľmi zastrašujúci vzhľad. Tento dravec, ktorý dosahuje dĺžku šesť metrov a hmotnosť dve tony, má prúdnicovité telo schopné veľkej rýchlosti vo vode a jeho obrovské čeľuste so stovkami ostrých zubov majú obrovskú tlakovú silu schopnú ľahko prehrýzť hrubé kosti morských cicavcov. Veľká biela ryba má v očiach aj špeciálny druh svetelných buniek, ktoré jej umožňujú vidieť v tme, má ostrý čuch a navyše je vybavená elektro-senzorickými receptormi.

Tento druh sa vyskytuje takmer všade okrem Severného ľadového oceánu a studených vôd pri južnom pobreží Austrálie. Živí sa najmä veľkými rybami, ale aj tuleňmi a morskými vlkmi. Útoky na ľudí sú zriedkavé, pretože veľký biely dravec uprednostňuje veľkú, tučnú korisť. Keď je však vyprovokovaný alebo príliš hladný, stáva sa z neho hrozivý nepriateľ, ktorý je schopný (ako ukázali pokusy Lovcov mýtov) preraziť loď alebo rozbiť klietku žraloka.

Okrem pytliakov, ktorí lovia žraloky pre ich plutvy, z ktorých sa potom pripravuje neslávne známa polievka, sa za hlavných nepriateľov veľkých bielych žralokov považujú aj kosatky. Vysoká inteligencia a sila týchto cicavcov im často umožňuje vyhrávať súboje so žralokmi.

Moonfish

Poradie: 4.7

Moonfish

Krásny názov mesačník dostal vďaka svojmu modrastému, striebornému telu v tvare disku bez šupín. Anglická verzia názvu sa prekladá ako „sunfish“ (slnečná ryba), čo bolo spôsobené prirodzeným zvykom vynášať sa na hladinu, zdá sa, že mesačná ryba sa rada vyhrieva na slnku. V skutočnosti sa dvíha tak, že čajky môžu zobákom vyťahovať parazity spod jeho kože. Neznáša však nadmerné teplo, teplota vody nad 10 stupňov Celzia môže byť dokonca zničujúca, preto väčšinu svojho života mesačník trávi v hĺbke asi 200 metrov, ďaleko od horúceho slnečného svetla.

Hoci sú dlhé len asi tri metre, môžu vážiť až 2,2 tony. Napriek svojej impozantnej veľkosti je mesačník zraniteľný predátormi. Kvôli nezvyčajnému tvaru tela, absencii zadnej plutvy a plávacieho mechúra pláva veľmi nemotorne a pomaly. Dokonca aj na to, aby sa otočila, musí mesačná ryba ústami vypustiť prúd vody. Nie je veľký lovec, takže hlavnú časť jej stravy tvoria sifonofy, medúzy, chobotnice, larvy úhorov a malé kôrovce.

Mesačná ryba je známa ako najplodnejšia ryba na svete, ktorá naraz vyprodukuje až 300 miliónov ikier.

Manta

Hodnotenie: 4.8

Manta

Manta je najväčší raja na svete s rozpätím krídel až 9 m a hmotnosťou až 3 tony. Názov manta znamená v španielčine plášť. Predtým, ako vedci začali študovať tieto úžasné živočíchy, panovala povera, že manty útočia na potápačov a ťahajú ich ku dnu svojimi veľkými, pružnými plutvami ako plášťom. Samozrejme, v súčasnosti je známe, že tento druh raja nie je pre človeka nebezpečný. Druhý názov, Diablovka, dostali podľa hlavových plutiev, ktoré sa pri plávaní stočia do rúrok a pripomínajú rohy. Plutvy sú pre žraloka manta kľúčové, aby mohol do úst vháňať prúd vody s planktónom a malými rybami.

Žraloky manta sú medzi turistami veľmi obľúbené, pretože väčšinu času trávia pri hladine a ich plávanie vyzerá veľmi krásne, pripomínajúc vzlet obrovského vtáka. Radi tiež skáču do výšky (až 1,5 m), pričom vydávajú ohlušujúci zvuk, keď sa vrhajú späť do vody. Manty sú veľmi mierumilovné a zvedavé a často sa približujú k potápačom.

Obrovský žralok

Hodnotenie: 4.9

Obrovský žralok

Manta sa vyskytuje v celom oceáne, uprednostňuje vody mierneho pásma a len občas pláva do tropických oblastí. Ich migrácia priamo súvisí so zmenami množstva planktónu v dôsledku sezónnych zmien teploty. Hlavným zdrojom potravy tohto obra je planktón. V preplnených oblastiach plávajú s otvorenými ústami a cez žiabrové štrbiny prefiltrujú až dvetisíc ton vody za hodinu. Žalúdky žralokov obrovských môžu pojať 500 kg planktónu.

Väčšie z nich dosahujú dĺžku takmer desať metrov a vážia približne 4 tony. Ich telo má tvar cigary a ich veľké, duté čeľuste dokážu bez problémov udržať človeka. Je samozrejmé, že tieto žraloky nelovia ľudí a nepredstavujú žiadnu hrozbu. Potápačom sa však neodporúča dotýkať sa týchto obrovských žralokov, pretože sa môžu poraniť o ostré šupiny, ktoré lemujú ich šupiny.

Žralok veľrybí

Skóre : 5.0

Žraloky veľrybie

Najväčšie ryby na svete, niektoré môžu merať až 20 metrov a vážiť viac ako 30 ton. Tento druh má nezvyčajnú stavbu hlavy s ústami presne uprostred mierne splošteného rypáka, a nie na spodku ako iné žraloky. Sú vybavené tisíckami drobných zubov, ktoré v skutočnosti nelovia, ale zohrávajú úlohu v procese kŕmenia. Tá mimochodom môže trvať 6-7 hodín, počas ktorých žralok prefiltruje až 6000 kubických metrov vody, pričom prehltne planktón a malé ryby.

Žraloky veľrybie plávajú najradšej v skupinách v teplých vodách svetových oceánov. Najčastejšie sa vyskytuje v blízkosti Taiwanu, Seychel, juhovýchodnej Afriky a Filipín. Vyskytuje sa aj v blízkosti Austrálie. Podobne ako obrovské žraloky, aj žraloky veľrybie podnikajú sezónne migrácie pri hľadaní oblastí bohatých na potravu.

Ryby trávia väčšinu času pri vodnej hladine a niekedy hltajú vzduch, aby sa udržali na hladine. Žralok veľrybí má mimoriadne pokojnú až apatickú povahu. Pláva veľmi pomaly, rýchlosťou asi 5 km za hodinu, pričom na zadnej strane tela robí plynulé vlnovité výkyvy.

Kvôli nekontrolovanému lovu hrozí tomuto druhu vyhynutie, je zapísaný v Červenej knihe a jeho konzumácia a predaj sú vo väčšine krajín zakázané. Vo svojom prirodzenom prostredí však v dospelosti nemá prakticky žiadnych nepriateľov. Populácia týchto žralokov však rastie veľmi pomaly, pretože sa pomaly rozmnožujú.

Žraloky veľrybie sa tešia veľkému záujmu turistov, pretože sa s potápačmi úplne uvoľnene stýkajú, dovolia im, aby sa ich dotýkali, a dokonca sa vozia na ich chrbte, pričom sa držia ich hornej plutvy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: