10 najvyšších hôr Ruska

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Vladimír Semjonovič Vysockij napísal, že jediné lepšie hory sú tie, v ktorých ste nikdy neboli. A na to, aby ste mohli predviesť svoje horolezecké schopnosti, obdivovať úchvatný výhľad a nadýchať sa neuveriteľne čistého mrazivého vzduchu, ktorého je vždy nedostatok, nepotrebujete ani pas, aby ste mohli. Slovensko má veľa naozaj vysokých hôr, ktoré čakajú na svojich dobyvateľov.

A pre tých, ktorí sa chcú doslova dotknúť oblohy, sme zostavili rebríček 10 najvyšších hôr v Rusku.

Rebríček najvyšších hôr Ruska

NomináciamiestonázovVýška
10 najvyšších hôr Ruska10Vrchol Shota Rustaveli4 860 metrov
9Katyň-Tau4 970 METROV
8Mizhirgi5,025 METRA
7Kazbek5,034 METRA
6Shkhara5 068 METROV
5Djangitau5 085 METROV
4Vrchol Pushnik5 100 METROV
3Koštantau5 152 METROV
2Dykhtau5,204 METRA
1Elbrus5,642 METRA

10. miesto: Shota Rustaveli Peak (4,86 km)

Hodnotenie: 4.1

Vrchol Shota Rustaveli

Vrchol Shota Rustaveli je známy svojou nedobytnosťou. V skutočnosti je to jeden z najťažších vrcholov na zdolanie. V čase písania tohto článku sú horolezecké trasy naň uzavreté kvôli nebezpečenstvu a neustálemu zlému počasiu, ale ich minimálna kategória – 4A (vyžaduje sa výcvik a skúsenosti).

Vrchol Shota Rustaveli bol pre horolezcov dlho neprístupný kvôli svojej topografii. Pohorie je pokryté ľadovými svahmi a vo vzácnych údoliach sa nachádzajú tisícročné ľadovce. Výsledkom bol prvý úspešný zdokumentovaný výstup v roku 1937.

Vrchol je súčasťou pohoria Bezengi wall. Samotný masív, pokrytý ľadovými vrcholmi a stáročnými ľadovcami, je tiež nepriaznivý na prechod – niektoré z horolezeckých trás boli označené maximálnym stupňom náročnosti. V oblasti sa nachádzajú dediny a vysokohorské turistické tábory.

9. miesto: Katyň-tau (4,97 km)

Hodnotenie: 4.2

Katyň-Tau

Názov tohto vrchu, ktorý je tiež súčasťou Bezenghského múru a nachádza sa na kabardsko-balkarskom území, sa z miestneho jazyka prekladá ako „ženská hora“. A spája sa so starodávnou legendou. Podľa mýtov sa isté dievča veľmi chcelo vydať za svojho milenca, ale jej rodičia sa tomu bránili. Žena sa neodvážila odporovať svojej matke a otcovi, a tak sa rozhodla jednoducho odísť do hôr a zostať tam. A nikdy sa nevrátil.

Katyn-Tau – ďalšia náročná hora pre horolezcov. Samozrejme, existujú aj trasy 3A, ktoré sú viac-menej priateľské pre začiatočníkov, ale je lepšie nechodiť na ne bez skúseností a vhodného vybavenia. Prvé zdokumentované dobytie hory Katyn-Tau sa datuje do roku 1889.

Jednu stranu Katyn-Tau pokrýva ľadovec Bezenghi, najväčší na celom Kaukaze. Je tiež pozoruhodná svojou náročnosťou na zdolanie a výstup, ale je aj veľmi krásna.

8. miesto: Mizhirgi (5,025 km)

Hodnotenie: 4.3

Mizhirgi je prvým z tzv. päťtisícových vrcholov na Kaukaze. Rovnako ako jeho predchodcovia v rebríčku je aj tento vrchol súčasťou masívu Bezengiho steny. Je tiež mimoriadne náročný na výstup – jeho svahy sú takmer úplne pokryté ľadom a v niekoľkých údoliach sú ľadovce. Výhľad na Mizhirgi je samozrejme úchvatný, ale táto sila prírody skrýva aj mnohé nebezpečenstvá.

Podľa dokumentov bol vrch Mizhirgi prvýkrát dobytý v roku 1889. Miestni obyvatelia však tieto informácie nepovažujú za pravdivé. Okolo hory koluje legenda, že bola pomenovaná po pastierovi Mazhirovi Attajevovi, ktorý ju dobyl v polovici 19. storočia.

Jedným z hlavných nebezpečenstiev pre horolezcov, ktorí sa pokúšajú zdolať horu, sú ľadopády, ktoré môžu niekedy viesť k vážnym problémom. Takmer celá skala je pokrytá krehkou vrstvou zamrznutej vody, ktorá je posiata hlbokými trhlinami. Preto je minimálna náročnosť horolezeckých ciest na tomto pohorí 4A a maximálna 6A.

7. miesto: Kazbek (5 034 km)

Hodnotenie: 4.4

Kazbek

Kazbek je nielen jedným z najvyšších pohorí na Kaukaze, ale aj obľúbenou turistickou destináciou. Jeho názov v preklade znamená „ľadový vrch“ – a to oprávnene. Napriek turistickej úprave sú niektoré časti Kazbeku stále veľmi náročné na výstup kvôli silnému ľadu na svahoch.

Kazbek je tiež neaktívna sopka. Hora sa týči ako ľadový balvan uprostred žiarivo zelených dolín a vďaka tomu je veľmi atraktívna pre rôznych turistov – od tých, ktorí sa prišli jednoducho pokochať Kaukazom, až po tých, ktorí rozhodne potrebujú zdolať tento „menší Elbrus“.

Kazbek možno len ťažko nazvať „turistickým“ pohorím. Neexistujú tu žiadne lanovky a kaviarne ako na Elbruse a výstup aj z „jednoduchej“ gruzínskej strany si vyžaduje prácu vo zväzku. V nadmorskej výške 3,8 km sa však nachádza starobylý kláštor Betlemi, ktorý podľa starej legendy ukrýva poklady kráľovnej Tamary.

6. miesto Shkhara (5,068 km)

Hodnotenie: 4.5

Shkhara

Názov hory „Shkhara“ v gruzínčine znamená „deväť“. A niet divu – má 9 výrazných vrcholov. Najvyšší vrchol dosahuje 5068 metrov.

Šchara, podobne ako mnohé iné pohoria na Kaukaze, predstavuje náročný výstup. Najmä na ruskej strane, kde najľahšia lezecká trasa spadá do kategórie 5A – len pre skúsených a pripravených horolezcov. Z gruzínskych svahov to nie je také náročné, ale pre začiatočníkov stále nedostupné.

Takáto vysoká náročnosť je spôsobená najmä tým, že na svahoch Šchary sú tri obrovské ľadovce. Samozrejme, sú veľmi krásne – žiariace na slnku, tieto „snehové polia“ priťahujú pozornosť a vytvárajú pocit prirodzenej sily. Preto je Shkhara lepšie obdivovať z úpätia, kde sú stále jemné zelené údolia. A hora sa týči nad nimi a drží mraky na svojich zasnežených svahoch.

5. miesto: Džangitau (5,085 km)

Hodnotenie: 4.6

Djangitau

Jangitau je centrálna a najvyššia hora Bezenghského múru. Vrchol dosahuje výšku 5085 metrov! Hoci sa najvyšším vrchom Gruzínska stal len nedávno – predtým patril Šcharovi. Potom sa však merania zopakovali a ukázalo sa, že Jangitau je o 17 centimetrov vyšší ako jeho predchodca.

Podobne ako mnoho iných hôr v Bezengskej stene, aj Džangitau je veľmi náročný na výstup. Najľahšia trasa na ruskej strane je zaradená do kategórie 4B, čo znamená, že si vyžaduje špeciálnu prípravu a praktické skúsenosti horolezcov, ktorí sa pokúšajú zdolať tento vrchol.

Na gruzínskej strane sú lezecké cesty o niečo jednoduchšie. Preto sa prvé zaznamenané dobytie Jangitau datuje do roku 1888.

Mimochodom, názov vrcholu sa z miestneho jazyka prekladá ako „Nová hora“.

4. miesto: vrchol Pushnik (5,1 km)

Hodnotenie: 4.7

Vrchol Pushnik

Medzi horolezcami panuje názor, že je povinné dosiahnuť vrchol Puškin. Z vrcholu tejto hory sa naskytá nádherný výhľad na ľadovec Tuzuak na svahoch a na úpätí hory.

Táto hora dostala meno podľa pamätného dátumu svojho vzniku. Prvýkrát ho zdolal legendárny sovietsky horolezec Viktor Zimin v roku 1937. V ten istý deň si pripomíname aj sté výročie úmrtia slávneho ruského básnika.

Výstup na vrchol Puškin je taký náročný, že jeho ďalšie zdolanie trvalo až 70 rokov. Druhýkrát sa to podarilo až v roku 2007. Cesty, ktoré vedú na vrchol, sú klasifikované ako „kategória 4B“, ale neustále zlé počasie značne sťažuje výstup. Horali nazývajú toto kabardinsko-balkárske pohorie „žandárom“, pretože má drsnú a nepodplatiteľnú povahu.

3. miesto: Kostantau (5,152 km)

Hodnotenie: 4.8

Koštantau

Koštantau je jedným z najznámejších a najťažšie dostupných vrcholov na Kaukaze a zároveň tretím najväčším vrchom v Rusku. Jeho názov sa z miestneho jazyka prekladá ako „vrchol podobný domu“, pretože z diaľky vyzerá ako stan.

Tu je však podobnosť Contantau s domovom obmedzená. Hora je veľmi nepriaznivá a mnohé pokusy o výstup na ňu sa končia smrťou. Napríklad v roku 1888 prišli o život dvaja anglickí horolezci, ktorí sa pokúšali zdolať vrchol prvýkrát v histórii ľudstva.

Takúto nepoddajnosť deklaruje neustále zlé počasie na svahoch Koštantau. Takmer vždy tu zúria snehové búrky. A samotné svahy sú pokryté ľadovou kôrou. Samozrejme, dnes existuje niekoľko lezeckých ciest na Koshtantau, ale všetky sú neprístupné pre začiatočníkov. Dokonca aj najjednoduchšia z nich je klasifikovaná ako „kategória 4B“, čo znamená, že si vyžaduje špeciálny výcvik a skúsenosti od horolezcov.

2. miesto: Dykhtau (5,204 km)

Hodnotenie: 4.9

Dykhtau

Dykhtau je jedným z najkrajších pohorí v Rusku. Tvoria ho tmavé skaly, ktoré pôsobivo kontrastujú so snehovou a ľadovou kôrou, a vrchol je opásaný bielymi mrakmi, ktoré nikdy neopúšťajú tento vrchol.

Samotná hora, čo v preklade znamená „strmá“, patrí medzi najťažšie na zdolanie. Lezecké cesty na ňom začínajú na 4A v kategórii. Preto by ste tam nemali chodiť bez dobrých skúseností.

Dykhtau bol prvýkrát zdolaný v roku 1888 a vrchol dosiahol Albert Mummery, britský horolezec, ktorý vynašiel špeciálne horské stany. Jeho konštrukcia bola taká spoľahlivá, že sa čoskoro začala sériovo vyrábať. Existovali takmer sto rokov – až do roku 1968, keď nové materiály a inžinierske riešenia umožnili ich udržateľnejšie verzie.

S touto horou sa spája ešte jedna zaujímavá skutočnosť. Presne na opačnej strane Zeme, na Karolínskych ostrovoch, sa nachádza strieborná pamätná minca s vyobrazením Dykhtau a uvedením jeho výšky.

1. miesto: Elbrus (5 642 km)

Hodnotenie: 5.0

Elbrus

Elbrus je najvyšší a najobľúbenejší vrchol v Rusku. Je zaujímavá pre všetky typy turistov, od začiatočníkov až po skúsených horolezcov. Na južných svahoch je dokonca infraštruktúra pre prvovýstupcov – lanové dráhy, stále tábory s kaviarňami a hotelmi.

Elbrus je jedným z takzvaných „7 vrcholov“. Ide o sedem najvyšších pohorí, po jednom na každom kontinente. Elbrus sa v tomto prípade považuje za európsky vrchol. Je to tiež jeden z najľahšie zdolateľných problémov.

Na horu Elbrus sa najľahšie dostanete z juhu. Horolezecké trasy sú klasifikované ako 2A, takže na vrchol sa môžu dostať aj začiatočníci. Ale tým, ktorí hľadajú extrémne športy, možno odporučiť severné svahy Elbrusu. Obtiažnosť horolezeckých ciest na nich je 3A, čo si vyžaduje špeciálny výcvik, ale nie je tak nebezpečné ako na ostatných vrcholoch v rebríčku.

Zaujímavé je, že Elbrus nie je len hora, ale aj neaktívna sopka. Výskumníci tvrdia, že to môže prebudiť. Kedy sa tak stane a aké to bude mať dôsledky, nie je známe.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: