15 najjasnejších hviezd

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred kúpou sa poraďte s odborníkom.

Prečo niektoré hviezdy horia jasnejšie ako iné??

Nočná obloha žiari nádherou tisícov hviezd, ale túto nádheru si môžete vychutnať len tak ďaleko od ruchu mesta. Prečo sú však niektoré z nich jasnejšie ako iné?? Na to je potrebné pochopiť životný cyklus vesmírneho telesa. Keď vznikne hviezda, jej hlavnou zložkou bude vodík. Čím je objekt väčší, tým je pravdepodobnejšie, že dôjde k jadrovej reakcii: z vodíka sa vytvorí hélium.

S rastúcou hmotnosťou hviezdy je jej jadro čoraz horúcejšie. Najhmotnejšie hviezdy žijú veľmi krátko: vodíkové palivo v jadre sa veľmi rýchlo vyčerpá. Objekt potom začne spaľovať ťažké prvky, postupne sa zväčšuje a stáva sa obrovským. Od tohto momentu sa jasnosť nebeského telesa výrazne zvyšuje.

Použitý index jasnosti hviezd je zdanlivá magnitúda (m). Je to miera jasnosti hviezdneho telesa z pohľadu pozemského pozorovateľa. Čím nižší je index, tým vyšší je jas objektu.

Prehľad najjasnejších hviezd na oblohe

NomináciamiestonázovViditeľná veľkosť
Hodnotenie najjasnejších hviezd na oblohe15Antares0,96 (PEREM)
14Aldebaran0,85(PEREM)
13Akrux0,77(PEREM)
12Altair0,77(PEREM)
11Hadar0,61(PEREM)
10Betelgeuse0,5(PEREM)
9Ahernar0,46(PEREM)
8Procyon0,38(PEREM)
7Rigel0,12(PEREM)
6Capella0,08(PEREM)
5Vega0,03(PEREM)
4Arcturus-0,05(PEREM)
3Alfa Centauri-0,27(PEREM)
2Canopus-0,72 (PEREM)
1Sirius-1.46(PEREM)

Antares

Hodnotenie: 4.2

Antares

Viditeľná hodnota: 0,96 (ppm)

Najjasnejšia hviezda v súhvezdí Škorpióna a jeden z červených obrov Mliečnej cesty. A na oblohe je Antares viditeľný v červenom svetle. Názov Anti-Ares, čo znamená protipól Marsu. Jasná, výrazná žiara hviezdy bola zdrojom intenzívneho záujmu starovekých národov: Číňania ju považovali za jednu z troch najvplyvnejších hviezd, Peržania ju zaraďovali medzi kráľovské hviezdy a.

Antares je od našej planéty vzdialený 600 svetelných rokov. V porovnaní so Slnkom je megagigant 800-krát väčší, má 400-krát väčší obvod a 65 000-krát väčšiu jasnosť. Napriek tomu je Antares len 17-krát hmotnejší ako Slnko. Takáto malá hmotnosť na jej obrovskú veľkosť naznačuje nízku hustotu materiálu, z ktorého hviezda vznikla. Najlepší pohľad na objekt (najmä na pozadí slnka) si môžete vychutnať v máji. Sprievodca hviezdy Antares bol objavený v roku 1813, ale kvôli jasnosti jeho sprievodcu je ťažko viditeľný, hoci je považovaný za veľký (5. magnitúda) a je 170-krát jasnejší ako Slnko.

Aldebaran

Hodnotenie: 4.3

Aldebaran

Viditeľná magnitúda: 0,85 (PEREM)

Pri pohľade zo Zeme sa zdá, že Aldebaran je spojený s hviezdnou kopou Hyády (predstavujú ju 4 hviezdy spojené gravitáciou). Spolu pripomínajú anglické písmeno V, ale ich spojitosť je len zdanlivá: Aldebaran je osamelá hviezda. Nie však celkom, ale okolo neho rotuje skromný sprievodný červený trpaslík, ktorý je taký slabý, že ho nie je možné spozorovať bez špeciálneho vybavenia. Jeho najbližší „susedia“ (ak nepočítame jeho satelit) sú od Aldebaranu vzdialení 20 svetelných rokov.

Názov Aldebaran pochádza od Arabov, pričom „aldebaran“ sa prekladá ako „nasledovník“. Obor má však aj iné meno: Rimania ho nazývali Palilius a Drekovia Lamparus. Aldebaran sa niekedy nazýva „Bullseye“. Hviezda považovaná za normálneho obra, ktorý svieti na oranžovo. 65 svetelných rokov od našej planéty. Obor je 44-krát väčší ako naše Slnko a 150-krát silnejší. Vedci sa domnievajú, že Aldebaran už spálil všetok vodík na svojom povrchu a teraz ničí hélium: hviezda sa výrazne zväčšila. Počas zimných mesiacov ho môžete vidieť na oblohe.

Acrux

Hodnotenie: 4.4

Akrux

Viditeľná magnitúda: 0,77

„Polárka“, najjasnejšia hviezda v súhvezdí Južného kríža a jedna z mála hviezd na nočnej oblohe, ktorej meno nie je spojené s mytológiou. odvodené od názvu samotného súhvezdia (v latinčine znie presne ako Croix), Alpha Croix ako A Croix. Pozorovania z tohto storočia ukazujú, že Acrux nie je len hviezda, ale súhvezdie zložené z 3 nebeských telies.

Vo vedeckej komunite sa stále diskutuje o tom, či tretiu hviezdu (Alfa 3) zaradiť do systému Ackrux. Tieto pochybnosti vznikli z dvoch dôvodov: je príliš vzdialený a príliš jasný pre svoju triedu. Hlavná hviezda sústavy, Acrux, má hmotnosť 14-krát väčšiu ako Slnko, zatiaľ čo druhá hviezda má hmotnosť 10-krát väčšiu ako Slnko. Výskum naznačuje, že oba objekty sa v budúcnosti môžu stať supernovou v dôsledku výbuchu a následne sa premeniť na masívneho bieleho trpaslíka.

Altair

Hodnotenie: 4.4

Altair

Viditeľná magnitúda: 0,77

Vďaka vývoju teleskopu s vysokým rozlíšením je teraz možné merať hviezdu, ktorej pohyb je taký rýchly, že jej tvar je pozdĺž rovníka predĺžený. Altair je biela, horúca, nesférická hviezda. Prvýkrát bola zobrazená až v roku 2007. Altair je jednou z najbližších hviezd k našej planéte a vytvára celú líniu známu ako rodina orlov. Od Zeme k Altairu je vzdialená len 16,8 svetelných rokov. Altair je jedným z vrcholov „letno-jesenného trojuholníka“ a na severnej pologuli je pozorovateľný počas letno-jesenného obdobia.

Aby sme pochopili, aký je Altair rýchly, stačí ho porovnať s rýchlosťou Slnka: ak Slnku trvá 25,05 dňa, kým prejde celý kruh, Altair potrebuje len 8,9 hodiny. V roku 2000 sa uskutočnil výskum, ktorý naznačil, že v dôsledku vysokej rýchlosti rotácie je gravitácia a teplota na rovníku nižšia. rovník hviezdy je tiež menej jasný ako zvyšok hviezdy: ide o tzv. gravitačné stmavnutie.

Hadar

Hodnotenie: 4.5

Hadar

Viditeľná veľkosť: 0,61 (ppm)

Hadar je jasne modrý obor. Je to ten, ktorý je vyobrazený na austrálskej vlajke. Je to druhý najjasnejší objekt v súhvezdí Kentaura a určite jedna z najjasnejších hviezd na nočnej oblohe. Vzdialenosť od Hadaru k Zemi je impozantná – 530 svetelných rokov. Hadar alebo Hadar-A sú dve dvojičky vzdialené od seba 3 astronomické jednotky (150 miliónov rokov). km). Predpokladá sa, že vesmírne objekty sú staré najmenej 12 miliónov rokov. rokov. Obe hviezdy majú impozantné hmotnosti: podľa rôznych zdrojov sa pohybujú od 11 do 133 hmotností Slnka.

Hviezda je viditeľná len na nočnej oblohe južnej pologule. Najnovšie dôkazy naznačujú, že Hadar-A sa rozširuje. Niektorí astronómovia sa domnievajú, že to spôsobí, že sa z dvojčiat stanú nadobry a po výbuchu supernovy.

Betelgeuse

Hodnotenie: 4.5

Betelgeuse

Viditeľná hodnota: 0,5 (interm)

Podľa niektorých zdrojov môže tento supermasívny obor kedykoľvek naposledy vydýchnuť, vytvoriť veľkolepý superbuchar a zanechať po sebe Krabie hmloviny s neviditeľnou hviezdou alebo čiernou dierou vo svojom strede. Problémom je, že túto udalosť nie je možné ani zďaleka predpovedať, pretože astronómia je veľmi mladá veda a Betelgeuse je záhadná a málo preskúmaná hviezda. Čo nie je prekvapujúce, pretože je od našej planéty nepredstaviteľne ďaleko: podľa niektorých zdrojov 420-650 svetelných rokov, podľa iných až 1300 svetelných rokov.

Odhady veľkosti a hmotnosti tohto nadobra sú skôr priemerné: hmotnosť Betelgeuzy je približne 17 slnečných a jej polomer 950-1200 slnečných polomerov. S istotou vieme, že hviezda nie je tesnou hviezdokopou a nie je ani dvojitou hviezdokopou. Nastane výbuch?? Nie je to isté: jediné, čím si vedci môžu byť istí, je, že hviezda sa nachádza v poslednom slnečnom cykle, keď je množstvo uhlíka a ťažkých prvkov také nízke, že udržanie stabilného termonukleárneho procesu už nie je možné.

Ahernar

Hodnotenie: 4.5

Ahernar

Viditeľná magnitúda: 0,46

Ahernar je jasná hviezda s neuveriteľnou rýchlosťou rotácie okolo svojej osi približne 260-310 km/s. Je členom súhvezdia Eridanus a jeho najjasnejším objektom. Kvôli vysokej rýchlosti rotácie je Ahearnar v blízkosti pólov silne stlačený, takže jeho tvar nie je tradičný guľový, ale elipsovitý. Obrovská rýchlosť rotácie ovplyvňuje aj teplotu vesmírneho telesa: na póloch dosahuje 20 000 K a na rovníku približne 10 000 K.

Ahernar má pomerne veľkú hmotnosť približne 8 slnečných. Vzdialenosť hviezdy od našej planéty je 139 svetelných rokov. Tento jasný vesmírny objekt je viditeľný len v južných zemepisných šírkach. Ahernar možno vidieť v plnej kráse v novembri a južne od 33 V severnej zemepisnej šírke hviezda nikdy neopúšťa obzor: Ázijčania a Európania žijúci v rovníkovej oblasti si môžu vychutnávať jej výhľad po celý rok.

V arabčine sa názov hviezdy prekladá ako „koniec rieky“. Faktom je, že Ahernar sa považoval za posledný v súhvezdí Eridanus (dnes je známy ako Akamar).

Zaujímavý fakt. Meno hviezdy sa často vyskytuje vo fantasy knihách: vo fantasy románoch je známych najmenej šesť zmienok o Ahernarovi.

Procyon

Hodnotenie: 4.6

Procyon

Viditeľná magnitúda: 0,38

Je to Alfa súhvezdia Malý pes. Bez preháňania by sme mohli povedať, že Prokyón je súhvezdie. predstavujú 2 hviezdy, ktoré možno pozorovať bez optiky. Druhým je Gomeisa. Pôvod názvu tohto telesa je dosť nezvyčajný a vznikol na základe dlhodobého pozorovania. V doslovnom preklade z gréčtiny znamená „pred psom“. V literárnom preklade sa nachádza ďalší názov – „zvestovateľ psa“. Je to preto, že Prokyón sa na oblohe objavuje približne 40 minút pred vychádzajúcim Síriom.

Tento nebeský objekt nie je od nás veľmi ďaleko: iba 11,41 svetelných rokov. Jej polomer je 1,9-krát väčší ako polomer Slnka a jasnosť 8-krát väčšia ako polomer Slnka. Procyon je považovaný za podobra a jasnosť jeho žiary naznačuje, že v jeho vnútri sa zastavila fúzia hélia a začalo rozpínanie objektu. Z hviezdy sa postupne stane červený obor.

Súhvezdie Malý pes vystupuje nízko nad obzor, pretože je rovníkové. Aby ste ju videli a zároveň videli aj hviezdu, je potrebné otočiť sa na juh, nájsť Oriónov pás a od jeho spodného svetla viesť priamu čiaru na východ. Procyon je vo svojom súhvezdí najjasnejší, takže by sa mal dať ľahko nájsť. Zima je najlepší čas na pozorovanie západu slnka.

Rigel

Hodnotenie: 4.7

Rigel

Viditeľná magnitúda: 0,12

Hviezda je považovaná za jednu z najjasnejších nielen v súhvezdí Orión: Rigel nemá vo viditeľnej Galaxii prakticky žiadnu konkurenciu. Jej svietivosť je nepredstaviteľná, hviezda je 85 000-krát jasnejšia ako Slnko. Vzdialenosť k objektu je rovnako obrovská ako jeho svietivosť – 773 svetelných rokov. Rigel je tak silný vo svojej svietivosti, že osvetľuje obrovský priestor okolo seba: zviditeľňuje oblaky prachu vo svojom súhvezdí.

Obr nie je sám. Je súčasťou systému 3 hviezd, z ktorých 2 sú teleskopické dvojhviezdy spojené gravitačnou silou. Bielo-modrý obor má 68-krát väčší priemer ako naše Slnko. Rigel je pozoruhodný svojím trblietavým leskom: procesy prebiehajúce na jeho povrchu spôsobujú pulzovanie jasu.

Zábavný fakt. Svietivosť Rigelu je taká silná, že keby nahradil Slnko, v našej sústave by nezostali žiadne planéty: pozorovateľ by videl akýkoľvek objekt vzdialený od Slnka až 150 miliónov rokov. by sa okamžite vyparil do prúdu strašidelného hviezdneho vetra.

Capella

Hodnotenie: 4.7

Capella

Viditeľná magnitúda: 0,08

Považuje sa za jeden z najjasnejších na oblohe a zaslúžene sa umiestnil na 6. mieste. Svojou silou svetla Capella prekonáva niektorých obrov, ako sú Aldebaran a Betelgeuse. Je 77-krát jasnejšie ako Slnko. Posledné údaje naznačujú, že Capella je na konci svojej životnosti, hoci podľa ľudských štandardov to bude veľmi, veľmi skoro.

Capella sa považuje za dvojité nebeské teleso: tvoria ju dva rovnako dôležité obry (Capella Aa a Capella Ab). Preto ho možno vidieť tak jasne aj bez špeciálnej optiky. Je známe, že pred viac ako 240 000 rokmi bola Capella považovaná za najjasnejšiu hviezdu na pozemskej oblohe: v čase, keď sa dostala najbližšie k našej planéte. Dnes je však o tretinu ďalej, takže z hľadiska jasnosti zaostáva za niekoľkými inými hviezdami.

Capella Aa je červený obor, ale Capella Ab ešte nedokončila svoju vývojovú cestu: jej termonukleárne procesy sú ukončené, ale hélium ešte nezačalo horieť. Napriek rozdielnemu tempu vývoja sú oba objekty rovnako staré – približne 5,25 miliardy rokov. 7 rokov.

Capella je najjasnejšia a najväčšia hviezda v súhvezdí Hviezdokopa. Starí Gréci ho stotožňovali s aténskym kráľom Erichtónom, ktorý jazdil na koči ťahanom koňmi. Podľa legendy vynašiel prvý voz. Na ramene kráľa sedí nebeská koza Capella. V mytológii táto koza kŕmila svojím mliekom malého Dia, ktorý sa skrýval na Kréte pred svojím otcom Kronom. Podľa jednej z legiend boh pri hre s kozou náhodou odtrhol jej roh a bohatstvo sa vylialo von. Bol to roh hojnosti.

Vega

Hodnotenie: 4.7

Vega

Viditeľná veľkosť: 0,03

Počas leta a jesene môžu obyvatelia severnej pologule pozorovať Veľký letný trojuholník. Vega je jeho vrcholom. Považuje sa za najjasnejšiu v súhvezdí Lyra. Vzdialenosť od Slnka je niečo vyše 25 svetelných rokov. Vega zohrala dôležitú úlohu pri formovaní astrofyziky. Stala sa referenčným bodom pre fotometrický systém, ktorý bol vyvinutý na určovanie farby a svietivosti nebeských telies.

Vega bola prvou fotografovanou hviezdou po Slnku a v 12. storočí pred Kr.. ukazovala na severný pól, takže to bola Polárka a bude ňou aj o 12 000 rokov. Predpokladá sa, že zdrojom energie Vegy je proces fúzie hélia z vodíka. Jej jasnosť je 37-krát väčšia ako jasnosť Slnka, ale jej hmotnosť je len 2-krát väčšia ako hmotnosť Slnka. Vzhľadom na svoju obrovskú hmotnosť bude Vega ako biely obor existovať približne 1 miliardu rokov. rokov (len 1/10 života Slnka), potom sa zmení na červeného obra a ešte neskôr na bieleho trpaslíka. Odborníci teraz skúmajú možnosť, že objekt má exoplanéty. V okolí Vegy bol doteraz objavený len prachový disk.

Arcturus

Hodnotenie: 4.8

Arcturus

Viditeľná veľkosť: -0,05 (ppm)

Hlavná hviezda v súhvezdí Volopáda a jedna z najjasnejších na zemskej oblohe. Arktúr je z hľadiska svietivosti 110-krát silnejší ako Slnko. parametre vesmírneho telesa sú tiež pôsobivé: hoci jeho hmotnosť je prakticky rovnaká ako hmotnosť Slnka, jeho polomer presahuje slnečný polomer 27-krát. Predmet je veľmi ľahký vďaka nízkemu obsahu ťažkých kovov.

Jasnosť však nie je hlavnou vlastnosťou Arktúra. Je schopný meniť svoju polohu v priestore, t. j. má vlastný pohyb. Spomedzi všetkých hviezd pozorovaných na oblohe rýchlosťou vlastného pohybu Arktúr ustupuje iba Alfe Centauri. Astronómovia pozorovali vesmírny objekt už dlhší čas a všimli si, že necestuje sám: „nasleduje“ ho celá skupina menších nebeských telies, ktorých je viac ako 50. Ich magnitúda a vlastná rýchlosť sú približne rovnaké, preto bolo rozhodnuté spojiť ich skupinu do asterizmu Arcturus Flux.

Arcturus sa považuje za starú hviezdu s malým množstvom ťažkých kovov v jej zložení. To poukazuje na extragalaktický pôvod hviezdy, keďže v Mliečnej ceste sa nenachádzajú hviezdy s podobným zložením. O tom, že Arkturus je „hosťom“ v našej galaxii, svedčí aj jeho vek a typ: je to oranžový obor starý 7,1 miliardy rokov. rokov.

Alfa Centauri

Hodnotenie: 4.8

Alfa Centauri

Viditeľná magnitúda: -0,27

Najbližšia hviezdna sústava k našej slnečnej sústave je jasná, nezvyčajná a dobre preskúmaná. Alfa Centauri je trojhviezda zložená z Centauri A, Centauri B a Proximy Centauri. Je o 2 miliardy rokov staršia ako Slnko. 8 miliárd rokov – je už 6 miliárd rokov starý. rokov. Prvé dve hviezdy nie je možné rozoznať voľným okom, pretože tvoria dokonalý tandem neuveriteľne jasných hviezd. Svetlo vyžarované Centauri A a Centauri B dosiahne Zem za 4,3 roka. Tretia hviezda je skromný červený trpaslík.

Napriek blízkosti nie je v súčasnosti možné dosiahnuť Alfa Centauri: cesta v modernej kozmickej lodi by trvala viac ako 1 milión rokov. rokov. Nádherné divadlo jasne žiariacej Alfy Centauri môžu pozorovať len obyvatelia južnej pologule. Hviezda je dôležitá pre navigáciu na Zemi: ak nakreslíte čiaru od Centaura B k čiare od Južného kríža, môžete získať ukazovateľ na pól.

Jasnú hviezdu zaznamenali do hviezdneho atlasu už starí Gréci v 4. storočí pred Kristom.a až v roku 1689 sa rozdelila na dva objekty. Proxima bola objavená v roku 1915. Astronómovia venujú veľa času a úsilia štúdiu sústavy Alfa Centauri v nádeji, že nájdu obývateľné planéty. V roku 2012 bolo oznámené, že bola objavená planéta o niečo väčšia ako Zem, ktorá obieha okolo svojej hviezdy prijateľnou rýchlosťou. Až na to, že je príliš horúco. Jeho poloha je porovnateľná s Merkúrom v našej sústave.

Canopus

Hodnotenie: 4.9

Canopus

Viditeľná veľkosť: -0.72

Neuveriteľne jasný vesmírny objekt, ktorého svietivosť je 15 000-krát väčšia ako svietivosť Slnka. Žltkastý nadobor je od Zeme vzdialený 310 svetelných rokov. Napriek svojej vzdialenej polohe je na Zemi dobre viditeľný. Toto nezvyčajné svietidlo zohráva už mnoho rokov dôležitú úlohu v histórii, navigácii a umení. Pre námorníkov bol Canopus skutočnou vodiacou hviezdou: často sa nazýval „Južná polárna hviezda“, pretože ukazoval smerom k južnému pólu.

Canopus sa používa aj pri astrokorekcii: jeho poloha sa uvádza pri vypúšťaní rakiet. je považovaná za jednu z najjasnejších hviezd na oblohe, ale nie je viditeľná v každom kúte sveta: svieti len na južnej pologuli. V niektorých krajinách, ako napríklad na Novom Zélande a v Austrálii, je vesmírne teleso vždy nad horizontom.

Canopus bol objavený pred tisícročiami arabskými astrológmi. Väčšina zmienok o jasnej hviezde sa nachádza v indických a egyptských prameňoch. Canopus je pomenovaný po legendárnom moreplavcovi, ktorý zaútočil na Tróju. Astronómovia nazývajú hviezdu Alfa Kiel: je to hlavná a najjasnejšia hviezda v súhvezdí Kiel.

Sirius

Hodnotenie: 5.0

Sirius

Viditeľná magnitúda: -1,46

Najjasnejšia hviezda na pozemskej oblohe, ktorá svieti v súhvezdí Veľkého psa a je viditeľná na severnej pologuli (najmä v zime). Predpokladá sa, že táto hviezda je najbližšie k našej planéte, približne 8,6 svetelných rokov od Slnka. Sírius je pre neprofesionálnych astronómov najjednoduchším objektom na fotografovanie. Jasnosť Síria zároveň sťažuje jeho fotografovanie: spracovanie výsledných údajov si vyžaduje značnú prípravu.

Pri pozorovaní Síria si astronómovia všimli, že trajektória hviezdy je zvlnená. A výkyvy boli viditeľné aj počas krátkeho časového úseku, čo je veľmi nezvyčajné, pretože hviezda sa nachádza v obrovskej vzdialenosti od nás. Vedci predpokladajú, že za túto trajektóriu je zodpovedný skrytý objekt, ktorý obieha okolo Síria v 50-ročných intervaloch. A po takmer 20 rokoch konečne spozorovala malú hviezdu, prvého bieleho trpaslíka, jedného z najmasívnejších, aké boli doteraz pozorované.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: