16 najväčších námestí na svete

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako nákupný sprievodca. Pred kúpou je nevyhnutné odborné poradenstvo.

Námestia boli vždy centrom mestského života. Tieto „verejné priestory“ sa v stredoveku používali na zhromaždenia (napríklad na popravy), v novoveku ako trhoviská a v súčasnosti ako miesta na festivaly, jarmoky, sprievody a zábavu.

Veľké námestia sú tiež ukazovateľom úspešného hospodárskeho a politického rozvoja mesta. Nie každá metropola si môže dovoliť vyhradiť obrovský priestor na čokoľvek. Zdroj zisku! Musíme si vystačiť: v Bratislave je pod Červeným námestím nákupné centrum Okhotny Ryad, v Kyjeve Globus pod Námestím nezávislosti a v Minsku Kupalovské nákupné centrum pod Centrálnym námestím.

A pre tých, ktorí sa radi prechádzajú po centre mesta a obdivujú historické a kultúrne pamiatky bez toho, aby boli odrezaní od „civilizačného tovaru“, ako sú kaviarne a lavičky, sme zostavili rebríček 16 najväčších námestí na svete. Spoiler: dve z nich sú v Rusku.

Najväčšie námestia na svete

NomináciamiestonázovOblasť
Najväčšie námestia na svete16Moskovskaya Ploshchad, Petrohrad, Slovensko13.12 GA
15Kujbyševovo námestie, Samara, Slovensko17.4 HA
14Námestie Parade, Varšava, Poľsko24GA
13Námestie slobody, Taipei24GA
12Alexanderplatz, Berlín, Nemecko25 GA
11Place de la Cencons, Bordeaux, Francúzsko25.6 HECTARES
10Quezon Memorial Circle, Manila, Filipíny27.1 HECTARES
9Komplex India Gateway, Dillí, India30.6GA
8Macroplaza, Monterrey, Mexiko40 HA
7Námestie nebeského pokoja, Peking, Čína44GA
6Námestie Huacheng („Kvetinové mesto“), Guangzhou, Čína56GA
5Park Josého Rizala, Manila, Filipíny56,7 HECTARES
4Slnečnicové námestie, Palmas, Brazília57 HA
3Námestie slobody, Jakarta, Indonézia100GA
2Times Square, Daqing, Čína144 HA
1Xinghai, Dalian, Čína176 HA

16. miesto: Moskovské námestie, Petrohrad, Slovensko (13,12 ha)

Poradie: 3.6

Moskovské námestie, Petrohrad, Slovensko

Moskovské námestie je najväčšie námestie v Petrohrade s celkovou rozlohou viac ako 13 hektárov. Nie je však v centre, ale oveľa južnejšie, na hranici s Kirovským okresom. Bol postavený v druhej polovici 30. rokov 20. storočia a pôvodne slúžil ako miesto pre rôzne demonštrácie a iné verejné podujatia. Plánovalo sa aj premiestnenie centra Petrohradu práve sem.

Veľká vlastenecká vojna však zmenila plány architektov. Len niekoľko kilometrov od miesta sa nachádzala frontová línia, a preto bolo toto miesto pokryté betónovými bunkrami – jeden z nich sa dodnes zachoval ako pamätník odvahy.

Generálny plán aktualizovaný po vojne predpokladal zachovanie námestia, ale ukázalo sa, že jeho premiestnenie je nepraktické. Oblasť dostala svoje meno až po dokončení výstavby v roku 1968. Len o niekoľko mesiacov neskôr tu bola otvorená stanica metra Moskovská.

V roku 2006 bol na Moskovskej ulici otvorený veľký komplex fontán pozostávajúci z 11 prameňov. K dispozícii sú dynamické vodné kaskády a trysky. Na námestí sa môžete tešiť na sviatočné osvetlenie a hudbu.

15. miesto: Kujbyševovo námestie, Samara, Slovensko (17,4 ha)

Hodnotenie: 3.6

Kujbyševovo námestie, Samara, Slovensko

Treba hneď poznamenať, že architekti a starostovia Samary si pri výpočte veľkosti Kujbyševovho námestia trochu zahrali s rukami. 17,4 hektára vrátane susedných budov. Bez nich je o niečo menšie, ale aj tak je Kujbyševovo námestie najväčšie v Rusku a jedno z najväčších v Európe (druhé po Paradnej vo Varšave, Alexanderplatz v Berlíne a Quincons v Bordeaux).

Asfalt pokrýva len polovicu Kujbyševovho námestia. Všetko ostatné je vysadené kvetmi, záhonmi a stromami. V rohoch areálu sa nachádzajú 4 veľké námestia, kde sa môžete prejsť a uniknúť horúčave. A v centre sa prekvapivo nenachádza nejaká vládna budova, ale Samarské akademické divadlo opery a baletu. Rozprestiera sa na ploche 2,4 hektára.

Výstavba Kujbyševovho námestia sa začala už v roku 1853, ale vtedy sa volalo Sobornaja námestie. Celkový plán mesta ukázal úplne neuveriteľnú, obrovskú plochu – 525×352 metrov (18,4 hektára). V strede sa nachádzal katedrálny kostol Krista Vykupiteľa, ktorý bol dokončený v roku 1894, s námestiami v rohoch.

Táto katedrála však netrvala dlho. Keď sa k moci dostali komunisti, začali sa búrať náboženské objekty a novej vláde sa nepáčil ani Kostol Krista Vykupiteľa. V roku 1930 bol vyhodený do vzduchu. Ani to však katedrálu úplne nezničilo – trvalo približne 20 mesiacov, kým ju zbúrali do základov.

Potom trvalo 12 rokov, kým námestie získalo dnešnú podobu. V centre bol postavený Palác kultúry (dnes Akademické divadlo) a na západnom okraji Dom Červenej armády (dnes Klub okresných dôstojníkov).

14. miesto: Parade Square, Varšava, Poľsko (24 ha)

Hodnotenie: 3.7

Námestie Parade, Varšava, Poľsko

l/deed.engt;, cez Wikimedia Commons

Centrom poľskej Varšavy je námestie Plac Defilad w Warszawie – Hlavné námestie, ktoré sa rozprestiera na ploche 24 hektárov. Je druhé najväčšie v Európe po Alexanderplatz v Berlíne a Quincons v Bordeaux.

Námestie Parade je jedným z najmladších v krajine. Bol postavený v 50. rokoch 20. storočia, v rovnakom čase ako Palác kultúry a vedy, ktorý bol pripojený z jednej strany. Od svojho otvorenia je dejiskom neustálych propagandistických prehliadok pod vedením vlády Poľskej ľudovej republiky. To je vlastne dôvod, prečo táto oblasť dostala svoje meno. Najväčší sprievod sa konal v roku 1966 na počesť Milénia poľského národa.

Koncom minulého storočia sa komunistický režim v Poľsku zrútil a Námestie Parade stratilo svoj význam. Novým úradom sa to nepáčilo. Považoval sa za škaredý pre centrum mesta. Existovalo niekoľko plánov na rekonštrukciu a úpravu geometrického plánu, ale zatiaľ sa žiadny z nich neuskutočnil.

Napríklad v roku 2012, keď Poľsko hostilo majstrovstvá Európy vo futbale, hostilo fanúšikovskú základňu. V súčasnosti sa takmer celé Pochodové námestie využíva ako parkovisko. Varšavská vláda však stále plánuje povoliť výstavbu na tomto mieste.

13. miesto: Námestie slobody, Taipei (24 ha)

Hodnotenie: 3.8

Námestie slobody, Taipei

Námestie slobody sa nachádza v centre mesta Tchaj-pej (sporné územie, ktoré sa považuje za súčasť ČĽR a zároveň za hlavné mesto Čínskej republiky). Bola postavená v 70. rokoch 20. storočia a svoj názov získala v tomto storočí v dôsledku spoločensko-politických udalostí vedúcich k odtrhnutiu provincie Taiwan.

V roku 1990 sa na Námestí slobody konala masová politická demonštrácia pod vedením študentského hnutia Wild Lily. Táto udalosť – a niekoľko ďalších – viedla k odtrhnutiu provincie Taiwan a k zmene moci: z komunistickej vlády jednej strany (v súčasnosti zachovanej v Čínskej ľudovej republike) na demokratickú vládu viacerých strán.

Taiwanský prezident Čchen Šuej-bian vydal v roku 2007 dekrét, ktorým túto oblasť pomenoval Námestie slobody. Dnes je takmer celá pokrytá asfaltom, okrem niekoľkých veľkých kvetinových záhonov po celej dĺžke. Pri vchode je veľká brána s niekoľkými oblúkmi zdobená kaligrafiou Wang Xizhi. Zaujímavé je, že symboly sú písané zľava doprava – „moderná“ a nie tradičná čínština.

V súčasnosti sa Námestie slobody využíva najmä na politické demonštrácie. Napríklad krátko po tom, ako dostala svoj názov, sa stala miestom zhromaždenia za oslobodenie Tibetu, za právo voliť a zhromažďovať sa atď. Okrem toho sa plánuje jeho premena na historicko-kultúrny pamätník.

12. miesto: Alexanderplatz, Berlín, Nemecko (25 ha)

Hodnotenie: 3.9

Alexanderplatz, Berlín, Nemecko

Alexanderplatz je centrálne berlínske námestie a najväčšie námestie v krajine. Má rozlohu 25 hektárov, hoci táto veľkosť bola dosiahnutá až v 70. rokoch 20. storočia, v období NDR. Alexanderplatz je centrálnym centrom Berlína a významnou historickou pamiatkou, ktorú denne navštívi viac ako 360 000 návštevníkov.

História námestia Alexanderplatz siaha až do roku 1700. V tom čase bolo známe ako „Námestie kráľovskej brány“ (Königs Tor Platz). Prirodzene, už v tých časoch bolo dôležitým dopravným uzlom – bolo prvou zastávkou pre cestujúcich do Berlína. Svoje súčasné meno dostalo v roku 1805 na počesť ruského cára Alexandra I., ktorý krajinu navštívil z politických dôvodov.

Alexanderplatz existoval nedotknutý až do roku 1966. V polovici minulého storočia zaznamenala oblasť prudký nárast počtu obyvateľov, a tak sa začal jej rozvoj. Zároveň sa jej podarilo rozšíriť svoje územie smerom na východ od Berlína. Alexanderplatz tak získal rozlohu 25 hektárov.

Za NDR sa na námestí Alexanderplatz nachádzal obrovský hotel (ovládaný sieťou Radisson), centrálny obchodný dom, Dom učiteľov a dokonca aj televízna veža. Mnohé z vtedajších budov sú dnes prestavané alebo zbúrané. Zachovali sa však veľké otáčacie hodiny a fontána priateľstva národov. Hotel sa má v budúcnosti zbúrať a na jeho mieste má vyrásť obytná budova.

11. miesto: Place de la Cencons, Bordeaux, Francúzsko (25,6 ha)

Hodnotenie: 4.0

Place de la Cencons, Bordeaux, Francúzsko

Najväčšie námestie v Európe je Cencons vo francúzskom meste Bordeaux. Rozloha 25,6 hektára. A čo je najpríjemnejšie, nie je celá vyasfaltovaná (ako je to často v mestských oblastiach), ale je posiata sochami a vysadená stromami.

História Kenkonovcov siaha do roku 1820. Presnejšie, v roku 1816 sa architekti mesta rozhodli postaviť na tomto mieste dlhé obdĺžnikové námestie, ktorého jeden koniec by sa končil polkruhom. Výsadba stromov sa začala v roku 1820. Rastliny boli usporiadané v poradí nazývanom „kencony“ (alebo „šachy“), podľa čoho dostalo námestie svoj názov.

Neskôr boli v tejto oblasti postavené rôzne sochy a pamätníky, čím sa z nej stalo kultúrne a historické centrum. Napríklad na začiatku minulého storočia tu stál pamätník na počesť girondistov, ktorí sa stali obeťami obdobia teroru počas Francúzskej revolúcie.

V roku 2003 bolo námestie začlenené do mestského električkového systému a odvtedy sa stalo hlavným dopravným uzlom v Bordeaux. V meste je 21 autobusových liniek, dve električkové linky, zastávka elektrobusu a dokonca aj stanica medzimestskej železnice s pravidelnými letmi do Gironde.

10. miesto: Quezon Memorial Circle, Manila, Filipíny (27,1 ha)

Hodnotenie: 4.1

Quezon Memorial Circle, Manila, Filipíny

Quezon Memorial Circle nie je práve mestské námestie. Táto oblasť, ktorá sa nachádza v metropolitnej oblasti Metro Manila na Filipínach, je miestnymi úradmi vyhlásená za národný park. Celý úsek je umiestnený vo veľkom cestnom okruhu s názvom eliptická diaľnica.

V strede námestia sa nachádza 66-metrové mauzóleum Manuela Quezona, druhého oficiálneho prezidenta Filipín. Oblasť bola skutočne pomenovaná po ňom. Manuel Quezon bol prvým filipínskym prezidentom, ktorý bol zvolený v ľudovom hlasovaní – podporilo ho viac ako 80 % obyvateľov. Za jeho vlády sa zmenila ústava krajiny, ktorá občanom priznala viac práv a slobôd a vytvorila aktívnejšie striedanie moci.

Filipínske úrady sa teraz snažia premeniť Quezon Memorial Circle na turistickú atrakciu. Nielenže sa robia úpravy, vďaka ktorým je tento národný park takmer rovnako pohodlný ako moskovské Zaryadye, ale jednoducho sa táto oblasť popularizuje. Nachádza sa tu napríklad mnoho múzeí (nielen venovaných Manuelovi Kaesonovi) a špeciálna atrakcia, Kruh zábavy. Sú tu záhrady, reštaurácie a dokonca aj blší trh. Vďaka tomu park mesačne navštívi viac ako 1 milión návštevníkov.

9. miesto: India Gateway Complex, Dillí, India (30,6 ha)

Hodnotenie: 4.2

Komplex Gateway of India, Dillí, India

Pri vstupe do indického hlavného mesta Naí Dillí sa nachádza pamätník „Gateway of India“. Spolu s okolím sa rozprestiera na ploche 30,6 hektára a je tak najväčším v krajine.

Samotná „Brána Indie“, klasický triumfálny oblúk, bola postavená v roku 1931. Ale nie na počesť osláv. Je to skôr pamätník tragických udalostí. „Indická brána“ je venovaná 90 tisícom vojakov, ktorí zahynuli počas anglo-afganských vojen. Ich mená sú vytesané do stien. A na jeho úpätí horí večný plameň.

Ďalší smutný pamätník, ktorý pribudol do komplexu Gateway of India v roku 1971. Vedľa oblúka bol otvorený Hrob neznámeho vojaka na pamiatku padlých v tretej indicko-pakistanskej vojne. Tento pamätník dala postaviť Indira Gándhíová, jediná žena v histórii krajiny, ktorá bola premiérkou.

Cudzinci, ktorí navštívia Indiu, tradične kladú vence k týmto pamiatkam.

V okolí Indickej brány sa nachádza niekoľko ďalších významných kultúrnych a historických pamiatok. Súčasťou komplexu je aj Park princezien. V blízkej budúcnosti sa plánuje premeniť celý areál na Národný vojnový pamätník.

č. 8: Macroplaza, Monterrey, Mexiko (40 ha)

Hodnotenie: 4.3

Macroplaza, Monterrey, Mexiko

Macroplaza – alebo jednoducho „La Gran Plaza“ – je najväčšie námestie v Mexiku. Námestie sa nachádza v centre mesta Monterrey, hlavného mesta severovýchodného štátu krajiny, a má rozlohu 40 hektárov.

Prekvapivo je Makroplaza napriek svojej veľkosti pomerne „mladým“ miestom. Oficiálne otvorené v 80. rokoch 20. storočia na príkaz prezidenta Alfonsa Martíneza Domíngueza. Na vybudovanie námestia museli zbúrať niekoľko starých budov vrátane jedného z najznámejších kín v krajine.

V oblasti Macroplaza sa však nachádza veľké množstvo atrakcií. Prvým lákadlom je obchodný maják, 70 metrov vysoká stavba vybavená laserovým osvetlením, ktorá je viditeľná z ktoréhokoľvek miesta v meste. Nachádza sa tu aj množstvo záhrad, pamiatok, peších zón a kultúrnych pamiatok.

Na Makroplaze sa nachádza napríklad neoklasicistický guvernérsky úrad, esplanáda hrdinov, skrytá záhrada s fontánami a kútikom na bezplatné predstavenia, niekoľko bronzových fontán, divadlo, niekoľko vládnych budov a mnoho, mnoho ďalšieho. Na námestie je však ťažké sa dostať, pretože sa tam nachádza len jedna stanica metra. Pre tých, ktorí prídu osobným autom, je k dispozícii obrovské parkovisko.

7. miesto: Námestie nebeského pokoja, Peking, Čína (44 hektárov)

Hodnotenie: 4.4

Námestie nebeského pokoja, Peking, Čína

Námestie nebeského pokoja v centre Pekingu, ktoré bolo až do 20. storočia považované za najväčšie námestie na svete. V súčasnosti sa rozprestiera na ploche 44 hektárov a v rebríčku sa nachádza až na 7. mieste. Napriek tomu patrí k najobľúbenejším v krajine – nie je to prekvapujúce, keďže sa tu nachádzajú dve ikonické budovy.

Prvým je Mao Ce-tungovo mauzóleum. Slúži ako svätyňa jedného zo zakladateľov Komunistickej strany Číny, ktorá v súčasnosti vládne krajine. Na rozdiel od Leninovho mauzólea v Rusku je prístup do tejto stavby takmer vždy otvorený a tí, ktorí sa chcú dotknúť politickej a kultúrnej histórie krajiny, uvidia nielen pozostatky prezidenta, ale aj film o jeho živote, ako aj množstvo fotografií, sôch, obrazov, listov a iných pamiatok.

Druhou stavbou je brána Tchien-an-men, ktorá dala názov oblasti a vedie do Zakázaného mesta: palácového komplexu čínskych cisárov, ktorý slúži ako sídlo panovníkov od roku 1406. V súčasnosti je kultúrnou a historickou pamiatkou a je pod ochranou UNESCO.

Námestie Tchien-an-men má však aj niektoré modernejšie atrakcie. Napríklad budova opery je najmodernejšia. Okrem toho úžasne vyzerá. Budova má tvar polovice vajca a je obložená sklom a titánom.

Námestie nebeského pokoja však nie je známe len svojou historickou a kultúrnou „kostrou“. Táto oblasť sa často využíva na zhromaždenia a demonštrácie. Jednou z najpopulárnejších foriem protestu je sebaupálenie – takéto „činy“ sa vyskytujú s poľutovaniahodnou pravidelnosťou.

6. miesto: námestie Huacheng (Kvetinové mesto), Guangzhou, Čína (56 ha)

Hodnotenie: 4.5

Námestie Huacheng (Kvetinové mesto), Guangzhou, Čína

V centre čínskej metropoly Guangzhou sa nachádza námestie Huacheng, nazývané aj Kvetinové mesto. Má elipsovitý tvar, je orientovaný presne pozdĺž centrálnej osi mesta a rozkladá sa na ploche 56 hektárov.

Jeho názov je odvodený od skutočnosti, že veľká časť parku, obklopená širokou príjazdovou cestou, je pokrytá zeleňou. „Flower City je v podstate veľký park, avšak veľmi pohodlný a moderný. To z neho robí atrakciu pre turistov.

Mesto kvetov je tiež plné parkov, rybníkov a fontán. Nachádzajú sa tu chodníky pre peších a cyklistov. Prakticky z každého miesta je výhľad na Kantonskú vežu a mrakodrapy obchodnej štvrte Guangzhou. „Mesto kvetov“ slúži aj ako hlavný dopravný uzol s niekoľkými linkami metra a autobusov. V parku sa nachádza aj obrovské nákupné centrum so skromným názvom Mall of the World.

Námestie Huacheng bolo otvorené len nedávno, v roku 2010. Bol postavený pre Ázijské hry – obdobu olympijských hier, len pre 45 ázijských a blízkovýchodných krajín (vrátane Kazachstanu, Uzbekistanu a Turkménska). V roku 2010 bola hostiteľskou krajinou Čína, pričom jedným z troch centier súťaže bolo mesto Guangzhou.

Od roku 2011 sa v meste kvetov koná aj Medzinárodný festival svetla, na ktorom účastníci z celého sveta vystavujú najrôznejšie umelecké diela.

5. miesto: Park Josého Rizala, Manila, Filipíny (56,7 ha)

Hodnotenie: 4.6

Park Jose Rizal, Manila, Filipíny

Park Jose Risal, nazývaný aj Národný park Luneta, je najväčším parkom na Filipínach a najstaršou mestskou zeleňou v ázijskej krajine. Jeho územie má rozlohu 56,65 hektára. Ale nie je to veľkosť Rizalovho parku, čo ho robí slávnym.

V roku 1946 prestali byť Filipíny americkou ostrovnou kolóniou a stali sa plnohodnotným nezávislým štátom. Práve tu bola vyhlásená nezávislosť krajiny. Prezident Ferdinand Marcos vládol Filipínam v rokoch 1965 až 1986. Bol to krutý panovník, tyran a despota. Ľudia, unavení jeho vládou, nakoniec začali revolúciu. A v roku 1986 práve v Parque José Rizal oznámil nový prezident Quierson Aquino koniec tyranie svojho predchodcu.

V roku 2013 sa konala ďalšia demonštrácia s názvom Million Man March. A v roku 2015 pápež František, ktorý navštívil Filipíny, slúžil svoju poslednú omšu v tom istom parku. Prišlo naň viac ako 6 miliónov ľudí.

Park Josého Rizala je celkovo kľúčovým miestom v histórii a politickom živote Filipín. Pomenovaný podľa spisovateľa, ktorý tu bol popravený v roku 1869. Jeho pozostatky odpočívajú pod pamätníkom v centre.

Dnes je park jednou z najobľúbenejších rekreačných oblastí Filipíncov. Je veľmi zelený a dobre vybavený. Priestor spravuje priamo ministerstvo cestovného ruchu. Je tiež pravidelným miestom konania významných spoločensko-politických podujatí, národných osláv a spomienkových podujatí.

4. miesto: Sunflower Square, Palmas, Brazília (57 hektárov)

Hodnotenie: 4.7

Slnečnicové námestie, Palmas, Brazília

Slnečnicové námestie (Praça dos Girassóis) je centrálne verejné námestie v Palmas, hlavnom meste brazílskeho štátu Tocantiz. Rozprestiera sa na ploche 57 hektárov a svoj názov dostala pravdepodobne preto, že je trochu „opustená“. Väčšina územia je len „vyvalcovaná asfaltom“ a v horúcich letných dňoch tu nenájdete ani miesto v tieni.

Slnečnicové námestie vzniklo v roku 1991 súčasne s výstavbou paláca Araguaia, administratívnej budovy, v ktorej sídli vláda štátu Tocantis. Nachádza sa tu aj množstvo pamiatok a turisti, ktorí sú vyčerpaní z horúčav, môžu zájsť k fontáne Fonte Luminosa v severnom krídle. Vodné prúdy z neho stúpajú až do výšky 15 metrov!

Severné krídlo Sunflower Square je v zásade pohodlnejšie ako ostatné. Okrem rôznych pamiatok vrátane pamätníka Biblie sa tu nachádza niekoľko kaviarní a rodinné ihrisko. Nachádza sa tu aj metropolitná katedrála Palmas a reťaz vodných kaskád napodobňujúcich rieky a bystriny v oblasti Tocantis.

V samotnom paláci Araguai sa nachádza nielen rokovacia sála, ale aj niekoľko turistických atrakcií. Nachádza sa tu napríklad múzeum, v ktorom sú vystavené umelecké diela opisujúce históriu Tokantisu, od expresionizmu až po kubizmus. Je to tiež geodetické centrum Brazílie.

3. miesto: Námestie slobody, Jakarta, Indonézia (100 ha)

Poradie: 4.8

Námestie slobody, Jakarta, Indonézia

Námestie slobody (známe aj ako Medan Merdeka) je najväčšie verejné námestie v Indonézii a jedno z najväčších na svete. Nachádza sa v centre hlavného mesta Jakarta. Na ploche 100 hektárov, teda 1 km2, sa nachádzajú kľúčové budovy: prezidentský palác, veliteľstvo ozbrojených síl, KOSTRAD, veľvyslanectvo USA, telekomunikačné centrum, ministerstvo obrany a hlavná rozhlasová stanica krajiny. A samozrejme vlaková stanica.

Námestie vzniklo v 18. storočí v Holandskej východnej Indii, keď bola Indonézia kolóniou Holandska. A potom sa dostalo pod francúzsku kontrolu. Počas druhej svetovej vojny sa stalo japonskou kolóniou. A každá nová veľmoc zväčšovala veľkosť námestia tým, že okolo neho budovala ďalšie a ďalšie administratívne zariadenia.

V roku 1945 získala Indonézia nezávislosť. Vyhlásenie zvrchovanosti sa uskutočnilo práve na tomto mieste. Prvý demokratický prezident Indonézie Sukarno premenoval v roku 1946 túto oblasť na Medan Merdeka, čo v preklade znamená „Námestie slobody“.

Veľký počet administratívnych úradov a všeobecne centrálna poloha viedli v roku 2002 guvernéra mesta k tomu, že nariadil postaviť okolo Medan Merdeka plot. Pozdĺž nej sa nachádzajú ochrankári, ktorých úlohou je „filtrovať“ návštevníkov. Väčšina cudzincov a miestnych obyvateľov môže bez problémov vstúpiť do Medan Merdeka, ale bezdomovci a obchodníci sú odfiltrovaní.

Námestie slobody je rozdelené na štyri parky. Každá z nich má svoje vlastné atrakcie. Zatiaľ čo v troch z nich sa nachádzajú pamiatky, južný Medan Merdeka je zaujímavý tým, že sa tu nachádza 33 vzácnych druhov rastlín – jeden pre každý región Indonézie – a žije tu rodina axisov (špeciálny poddruh jeleňa). A uprostred námestia stojí 132 metrov vysoká stéla národnej pamiatky.

Číslo 2: Times Square, Daqing, Čína (144 ha)

Hodnotenie: 4.9

Námestie Times Square je napriek klamlivému názvu obrovské námestie v čínskom meste Daqing v provincii Heilongjiang. Založené v roku 2000.

O Times Square nie je veľa informácií, najmä kvôli mladosti mesta. Osada Daqing sa koncom 20. storočia doslova „rozrástla“. Heilongjiang bol doteraz opustenou oblasťou.

V 50. rokoch 20. storočia bolo v blízkosti mesta Daqing objavené ropné pole. A len málo vecí poháňa šírenie civilizácie tak ako podzemné ložiská uhľovodíkov. V 90. rokoch 20. storočia sa Daqing stal plnohodnotným mestom s centrálnym zariadením v podobe ropnej rafinérie a niekoľkých ďalších priemyselných podnikov. A má dokonca vlastné letisko.

Námestie Times Square v Daqingu je takmer celé pokryté parkami. Rozprestiera sa na ploche 1,4 km2 a zapadá do rovných radov miestnych štvrtí. Nie sú tu žiadne turistické atrakcie a z hľadiska historického významu je Times Square príliš mladé, takže ho môžete preskočiť a ísť rovno na začiatok zoznamu.

1. miesto: Xinghai, Dalian, Čína (176 ha)

Skóre : 5.0

Xinghai, Dalian, Čína

Sinhai, známe aj ako Námestie morských hviezd, je najväčšie verejné námestie na svete. Má rozlohu 1,76 km2! Bola objavená v roku 1994 – ako súčasť návratu Hongkongu pod čínsku zvrchovanosť.

Xinghai neponúka príliš veľa atrakcií pre turistov. Uprostred je 20 metrov vysoký huabiao (čínsky obradný stĺp), niekoľko svetelných a bleskových fontán, deväť obrovských čínskych trojnožiek a obrovské trávniky. Nachádza sa tu množstvo sôch od bronzových ľudských postáv až po modely starovekých lodí. Na rohu sa nachádza aj zábavný park s atrakciami pre všetky chute, od kolotočov až po horské dráhy, a samozrejme ruské koleso, z ktorého je výhľad na Xinghai aj okolitú výškovú obytnú štvrť. Námestiu dominuje aj 200 metrov vysoká veža televízie Dalian.

Ak však plánujete cestu do Dalianu, malo by to byť v polovici leta. V posledných júlových dňoch a začiatkom augusta sa na námestí Xinghai koná desaťdňový pivný festival!

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: