10 najkrajších hradov na svete

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamný alebo nákupný sprievodca. Pred nákupom by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Odborníci z časopisov zostavili vlastný zoznam desiatich najkrajších starobylých hradov na svete. Napriek svojmu značnému veku tieto starobylé stavby stále pôsobia neuveriteľne atraktívnym dojmom. Pri výbere lokalít sa zohľadňovala estetika architektúry, interiérov, priľahlých parkov.

Hodnotenie najkrajších hradov na svete

NomináciamiestoNázovhodnotenie
Najkrajšie hrady na svete1Hrad Pena, Portugalsko5.0
2Zámok Hluboka nad Vltavou, Česká republika4.9
3Hrad Frederiksbor, Dánsko4.8
4Marienburg, Poľsko4.7
5Hrad Matsumoto Japonsko4.6
6Neuschwanstein, Nemecko4.5
7Chambord, Francúzsko4.4
8Hrad Borivar, Maďarsko4.3
9Hrad Windsor4.2
10Hrad Egeskov, Dánsko4.1

Hrad Pena, Portugalsko

Hodnotenie: 5.0

Hrad Pena, Portugalsko

Jedna z najznámejších portugalských architektonických pamiatok sa nachádza 30 kilometrov od hlavného mesta. Hrad bol postavený na vrchu Sierra da Cintra (450 metrov nad morom). Z hlavnej vyhliadkovej plošiny citadely je za slnečného dňa dobre vidieť Lisabon a pobrežie oceánu. Lokalita svetového dedičstva Pena zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1995.

Stavba zámku sa začala v roku 1836 na mieste schátraného kláštora a bola dokončená v roku 1854. Dlhý čas bol oficiálnym letným sídlom kráľa. Stále sa používa na oficiálne štátne ceremónie za účasti prezidenta a iných hodnostárov.

V architektúre zámku Pena Chateau možno vysledovať niekoľko štýlov. Od strohej, trochu pochmúrnej gotickej estetiky cez autentickú portugalskú renesanciu s manuelskými námornými prvkami až po výraznú islamskú zmes zložitých, komplikovaných tvarov a jasnej symetrie. Komplex možno rozdeliť na štyri hlavné časti:

  1. hradby s dvojitou bránou pred padacím mostom;
  2. kláštor s hodinovou vežou;
  3. Klenuté nádvorie s maľovanými hlinenými dlaždicami azulejo na stenách a podlahe;
  4. Obrovský bastiónový palác.

Interiér je rovnako dobrý ako exteriér. Izby sú zariadené luxusným starožitným nábytkom a steny zdobia fresky, vitráže a obrazy slávnych maliarov minulosti. Hrad je zo všetkých strán obklopený malebným parkom s rozlohou približne 200 hektárov. Vzácne exotické stromy: sekvoje americké, cyprusy libanonské, magnólie, cédre, ginko, kryptomérie.

Hrad Pena je otvorený celoročne od 10.00 do 19.00 h, okrem katolíckych Vianoc a Silvestra.

Zaujímavosť: Jasné farby vonkajších stien – terakotová, žltá, oranžová, červená a hnedá – sa objavili až v roku 1994 po ďalšej rekonštrukcii. Predtým boli len šedé.

Zámok Hluboka nad Vltavou, Česká republika

Hodnotenie: 4.9

Zámok Hluboka nad Vltavou, Česká republika

Za krásami skutočného klenotu južných Čiech cestujú denne tisíce turistov 140 km od Prahy. Bielo obielený hrad pôsobí na návštevníkov nezabudnuteľným dojmom bez ohľadu na ročné obdobie alebo počasie.

História hradu siaha do 14. storočia. Pôvodne sa nazýval Frauenberg a v 19. storočí niekoľkokrát zmenil majiteľa, kým sa dostal do rúk Schwarzenbergovcov. Vďaka princeznej Eleonóre bol kompletne zrekonštruovaný a získal svoju modernú, ľahko rozpoznateľnú podobu. Zámok Hluboká je často nazývaný českým Windsorom, pretože sa podobá mnohým architektonickým prvkom a celkovému poňatiu.

Hneď pri vchode vstúpite do rozprávkového parku s 12-tisíc vzácnymi stromami a viac ako 2-tisíc exotickými kríkmi. Samotný hrad má 140 izieb. Úžitkové priestory a poľovnícka hala na prízemí. Kuchyňa sa vyznačuje na tú dobu pomerne „pokrokovým“ vybavením – špeciálnymi prístrojmi na lúpanie jabĺk a zemiakov, výrobníkmi zmrzliny, krájačmi a ražňami. Na prvom poschodí sa nachádzajú prijímacie miestnosti a budoár princeznej. Hradná knižnica má viac ako 10 tisíc kníh v piatich jazykoch. Na druhom poschodí sa nachádzajú jedinečné zbierky porcelánu, tapisérií, nábytku a obrazov.

Zámok Hluboká prešiel do vlastníctva štátu v roku 1945. Dnes je to národné múzeum otvorené pre verejnosť po celý rok.

Hrad Frederiksbor, Dánsko

Hodnotenie: 4.8

Hrad Frederiksbor, Dánsko

Postavený koncom 16. storočia. Nachádza sa neďaleko Kodane v meste Hillerød na troch ostrovoch uprostred jazera. Základný kameň hradu položil v roku 1560 kráľ Fridrich (na ktorého počesť bol hrad pomenovaný) a dokončený bol za jeho syna Kristiána IV. Dlho slúžil ako oficiálne miesto korunovácií dánskych kráľov a miesto stretnutí rytierskeho rádu Dannebrog.

Budova je navrhnutá v štýle holandskej renesancie. Navrhli ho v tom čase v Európe známi architekti bratia Lawrence a Hans van Steenwinkelovci. Mramorové oblúky, sochy a Neptúnova fontána na nádvorí sú hlavnými ozdobami komplexu. V kostole v areáli Frederiksborgu sa nachádza unikátny oltár z čistého zlata zdobený ebenovým drevom a striebrom. Každý štvrtok sa koná bezplatný organový koncert.

Marienburg, Poľsko

Hodnotenie: 4.7

Marienburg, Poľsko

Impozantná budova z červených tehál v klasickom gotickom štýle na pravom brehu Nogatu, prítoku Visly, zaberá plochu 30 ha. Do Gdanska je to 58 kilometrov, do Varšavy 250 kilometrov a do ruskej Kaliningradskej oblasti len 70 kilometrov.

Hrad Marienburg, postavený v roku 1276. Od roku 1309 slúžil ako sídlo veľmajstra teutónskeho rádu. Po odchode rytierov sa stal sídlom poľských kráľov. Počas druhej svetovej vojny tu bol zajatecký tábor. V súčasnosti je tu štátne múzeum s bohatou zbierkou stredovekých sôch, vitráží, zbraní, keramiky, gobelínov a jantáru. V lete sa na nádvorí koná tradičné predstavenie „Zvuk a svetlo“.

Marienburg je najväčší tehlový hrad na svete. Pozostáva z komplexného obranného systému, 14 brán a troch hlavných budov – Horného, Dolného a Stredného hradu. V hornej časti sa nachádzajú obytné priestory a aula. V strede – paláci veľmajstra sa nachádza prijímacia sála VIP a jedáleň. V Dolnom hrade sa nachádzajú stodoly, stajne, kováčska dielňa, sýpky a pekáreň. Hrobka svätej Anny, v ktorej sú pochovaní teutónski majstri, sa nachádza pod hradným kostolom svätej Márie.

Hrad Matsumoto Japonsko

Hodnotenie: 4.6

Hrad Matsumoto Japonsko

Matsumoto sa často nazýva Vraní hrad, pretože jeho steny majú čiernu farbu a bočné veže pripomínajú roztiahnuté krídla vtáka. Budova sa nachádza v prefektúre Nagano, v rovnomennom meste na ostrove Honšu.

Hrad bol postavený koncom 16. storočia v tradičnom štýle Hirajiro – s dômyselným systémom obranných systémov, verandami medzi tromi vežami a početnými tajnými chodbami. Na rozdiel od iných japonských bášt nebol Matsumoto postavený na vyvýšenom mieste, ale v močaristej oblasti, a navyše ho podopieralo desať drevených stĺpov. Centrálny donjon má šesť poschodí. Návštevníci však môžu vidieť len päť úrovní. Šiesta časť je pokrytá špeciálnymi ochrannými doskami. V druhom sa nachádza múzeum samurajských zbraní. A na vrchole sa nachádza Mesačná komora s malebným výhľadom na okolitú krajinu.

Hradné nádvorie lemuje zeleň, čerešne a chryzantémový park. Okolo pevnosti je priekopa naplnená vodou, v ktorej plávajú labute.

Počas svojej existencie Matsumoto prežilo obliehanie, požiare a zemetrasenia. V roku 1969 bol Château de Chambord zatvorený pre rekonštrukciu, ktorá bola dokončená v roku 2007.

Neuschwanstein, Nemecko

Hodnotenie: 4.5

Neuschwanstein, Nemecko

Obrysy hradu sú známe aj tým, ktorí v Bavorsku nikdy neboli. Nie je to prekvapujúce, pretože práve Neuschwanstein slúžil ako predloha ikonického Disneyho zámku, ktorý je symbolom filmového štúdia.

Základný kameň impozantnej budovy bol položený 5. septembra 1869 za vlády kráľa Ľudovíta II. Miesto bolo vybrané ako skalnatý svah nemeckých Álp, cesta sa kľukatí cez svieži les. Bývalé miesto starobylej rytierskej pevnosti Schwanstein. Komplex sa budoval 17 rokov a stál 6 miliónov zlatých mariek. V architektúre prevládajú neorenesančné a neogotické motívy, zatiaľ čo v interiéri sú prvky maurského a barokového štýlu. Zo širokej vyhliadkovej terasy zámku Neuschwanstein je nádherný výhľad na zasnežené vrcholky hôr. Odtiaľto je dobrý výhľad na slávne Labutie jazero (Schwansee), ktoré inšpirovalo Čajkovského rovnomenný balet.

Každý deň navštívi hrad približne päťtisíc turistov. Do hradu sa dostanete len v špeciálnych vozňoch po vystátí dlhého radu. Existujú len skupinové výlety. Fotografovanie a filmovanie v areáli nie je povolené.

Chambord, Francúzsko

Hodnotenie: 4.4

Chambord, Francúzsko

Zámok leží v údolí rieky Loiry a zo všetkých strán ho obklopuje lesopark. Majstrovské dielo renesančnej architektúry. Postavený na príkaz kráľa Františka I. po jeho víťazstve v bitke pri Marignane. Výstavba sa začala v roku 1519 na mieste, kde sa nachádzal majetok grófov z Blois. Pôvodne bol koncipovaný ako letné sídlo kráľa. Panovník sa dokonca aktívne podieľal na tvorbe projektu. Kto bol hlavným architektom, zostáva dodnes záhadou.

Chambord je jedinečnou zmesou najvýraznejších prvkov francúzskej gotiky a talianskej renesancie. Ostré veže veží rámujúce veľkolepý donjon, symetrické vnútorné konštrukcie, dvojité točité schodiská, polygonálne stropy s výklenkami, elegantné lakonické zakončenie dverí v komplexe vytvárajú prekvapivo harmonický celok. Nezabudnuteľný dojem zanechávajú priestranné terasy s veľkými kráľovskými znakmi na oblúkoch horných poschodí. V interiéri sú použité krásne tkané stropné obklady, sklenené vitráže a drevené panely s ažurovými rezbami.

Hlavné stavebné práce boli ukončené v roku 1539, ale hrad bol niekoľkokrát prestavaný a rozšírený o nové časti. Chambord bol obnovený do pôvodnej podoby po odkúpení vládou v roku 1930.

Hrad Borivar, Maďarsko

Hodnotenie: 4.3

Hrad Borivar, Maďarsko

Symbol ohnivej lásky a oddanosti v starobylom hlavnom meste uhorských kráľov, Sekesfehervári. Zámok prakticky svojpomocne postavil na mieste malého schátraného kaštieľa známy architekt, sochár a profesor výtvarného umenia Ene Bozi na počesť svojej milovanej manželky Ilony. Práca trvala 40 rokov – od roku 1912 do roku 1959 – z peňazí získaných z predaja Jenaeho vlastných umeleckých diel a bola prerušená počas druhej svetovej vojny

Architektonický súbor je umne skombinovaný z rôznych štýlových prvkov – gotiky, baroka, neoklasicizmu a dokonca aj secesie. Nádvorie a interiéry zdobí množstvo sôch, reliéfov, vitráží a nástenných malieb. Obrázok dotvára nádherná záhrada. Zaujímavosťou výzdoby je, že zatiaľ čo pomerne zložité a dômyselné usporiadanie zábradlia, schodov, okien a dverí je z bežného železobetónu.

V roku 1980 vnuci Ene a Ilony obnovili Borivar do pôvodného stavu. Zámok je možné navštíviť denne od 9.00 do 17.00 hod. Vlakom z Budapešti do Székesfehérváru to trvá približne hodinu.

Hrad Windsor

Hodnotenie: 4.2

Hrad Windsor

Súčasné sídlo kráľovskej rodiny Windsor je pravdepodobne najväčším a najkrajším hradom v Spojenom kráľovstve a jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií Foggy Bottom.

Hrad sa nachádza 43 km od hlavného mesta, vo Windsore v grófstve Berkshire. Vyvýšená kamenná budova, ktorú dal v roku 1066 postaviť Viliam Dobyvateľ, sa pýši nádherným výhľadom na Temžu. Počas svojej existencie prešiel viacerými prestavbami a rekonštrukciami a prežil niekoľko veľkých požiarov, ale stále teší návštevníkov svojou monumentálnou gotickou architektúrou a honosnými interiérmi. Lobby, kráľovské apartmány a Trónna sieň sú prístupné turistom. Na stenách visia obrazy slávnych maliarov z rôznych období, ako sú van Dyck, Euroens a Stubbs. Domček pre bábiky kráľovnej Márie, ktorý vyrobili najlepší remeselníci v miniatúre, vzbudzuje neustály záujem návštevníkov. Najvyšším bodom Windsorského hradu je 60 metrov vysoká okrúhla veža.

Britská kráľovná sa na hrade zastavuje každý rok na mesiac po Veľkej noci, aby prijala oficiálne zahraničné delegácie, a v júli, aby sa zúčastnila na stretnutí rytierov Podväzku a kráľovských konských dostihoch. Je dôležité, aby ste nevynechali dnes už legendárny ceremoniál výmeny čestnej stráže.

Hrad Egeskov, Dánsko

Hodnotenie: 4.1

Hrad Egeskov, Dánsko

Stavba sa nachádza uprostred ostrova Funen a je považovaná za najkrajšiu v Dánsku. Z diaľky to vyzerá, akoby hradné múry vyrastali priamo z vody. Hrad dal v roku 1554 postaviť barón Brockenhuus a niekoľkokrát zmenil majiteľa, kým sa v roku 1784 stal majetkom rodiny Biye, ktorá ho vlastní dodnes.

Egeskov bol pôvodne postavený ako vojenské opevnenie so silnými pevnostnými múrmi a dvoma samostatnými časťami. Jediný spôsob, ako sa sem dostať, bol cez padací most. Základňu budovy tvorí asi tisíc drevených pilót. Podľa niektorých zdrojov bol na stavbu hradu vyrúbaný celý dubový les. Egeskov je mimochodom dubový les v dánčine Fasády sú klasickým príkladom renesančnej architektúry. V roku 1883 bol Egeskov kompletne zrekonštruovaný a prestavaný na moderný kaštieľ s vlastnou elektrárňou a mliekarňou. Hrad bol znovu otvorený pre verejnosť v roku 1886. Nachádza sa tu aj niekoľko múzeí – historických vozidiel, poľnohospodárskej techniky a bábik. Vychutnajte si letné koncerty klasickej hudby.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: