12 najkrajších miest v Taliansku

Taliansko je kolískou slávnych umelcov, básnikov, sochárov, mysliteľov, domovom renesancie a historických osobností, ktoré tu žili a tvorili: Da Vinci, Botticelli, Rafael. Krajina je obdarená úchvatnými pamiatkami a miestami, na ktoré je každý Talian hrdý. 12 najkrajších – len niekoľko z mnohých.

Najkrajšie miesta Talianska: 12 najlepších odporúčaných miest na návštevu

NomináciaumiestnenieOrientačný bodhodnotenie
Top 12 odporúčaných miest na návštevu1Cinque Terre5.0
2Fontána di Trevi4.9
3Jaskynné mesto Sassi di Matera4.8
4Modrá jaskyňa na ostrove Capri4.7
5Canal Grande, Benátky4.6
6Jaskyne Frassisi4.5
7Antické Pompeje4.4
8Trulli, Alberobello4.3
9Údolie Aosta, Valle d’Aosta4.2
10San Gimignano, Toskánsko4.1
11Katedrála svätého Petra (Vatikán), Rím4.0
12Údolie chrámov na Sicílii4.0

Cinque Terre

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 5.0

Cinque Terre

Na ligúrskom pobreží sa nachádza Cinque Terre, národný park vyhlásený za svetové dedičstvo UNESCO. Ide o akúsi starobylú obec, ktorá sa skladá z piatich malých dedín. V bujnej krajine vyniknú svojou jednofarebnou fasádou a pomerne originálnym sfarbením.

V Cinque Terre je všetko jednoduché – od nenáročných ulíc až po nenáročný životný štýl obyvateľov. Napriek tomu toto miesto neustále priťahuje množstvo cestovateľov, čo nie je prekvapujúce, pretože je to turistický raj. Bujné pláže, úchvatné scenérie a úžasné pamiatky, medzi ktorými dominuje neuveriteľne čisté azúrové more a svieže zelené útesy na pozadí farebných domčekov z čias antiky.

Zábavný fakt. V obci nie sú povolené žiadne autá. Obyvatelia osady a jej hostia môžu cestovať len loďou, pohodlnými vlakmi a ekologickými autobusmi.

Fontána di Trevi

hodnotenie pamiatok (Taliansko): 4.9

Fontána di Trevi

Medzi mnohými rímskymi fontánami zastáva Fontána di Trevi vedúcu úlohu. Najkrajšie architektonické dielo, óda na majstra Berniniho, podľa ktorého návrhu vzniklo toto majstrovské dielo. Fontána di Trevi je zaslúžene považovaná za najkrajšiu na svete. Impozantná stavba vysoká 26 metrov a široká 20 metrov sa nachádza pred palácom Palazzo Poli, ktorého veľkoleposť plynulo dopĺňa zvyšok budovy.

Na centrálnom lešení fontány je Neptún, boh mora, stojaci na voze v tvare mušle, zapriahnutom morskými koníkmi. Tritóny dláždia cestu božstvu, zatiaľ čo alegorické postavy stoja po oboch stranách. Za ním sa nachádza niekoľko významných basreliéfov. Kompozícia fontány je jedinečným miestom, ktoré fascinuje cez deň a v noci vo svetle svetiel ožíva.

Jaskynné mesto Sassi di Matera

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.8

Jaskynné mesto Sassi di Matera

Matera je jedno z najstarších talianskych miest, ktoré sa nachádza v údolí rieky s veľkým prietokom. Pôvodne jednoduchá grécka osada sa postupne vyvinula v mohutnú pevnosť chránenú silným múrom, pretože Rímska ríša prosperovala. Vzhľadom na podnebie a potrebu prístrešia si miestni obyvatelia postupne budovali svoje príbytky v pokojných jaskyniach, ktoré vytesávali priamo do skaly.

Takto vznikla jedinečná štvrť Sassi s intímnymi jaskynnými domčekmi. Domčeky pozostávali z malej miestnosti rozdelenej na kuchyňu, spálne a stajne pre zvieratá. Tuf (pórovitá hornina), v ktorom boli domy postavené, si udržiaval stálu teplotu okolo +15 °C 0. Obyvatelia získavajú vodu z topiaceho sa snehu a denné svetlo sa dostáva cez malé, ručne vytesané okienka v skalách.

Nedostatok vody prinútil obyvateľov jaskynného mesta vytvoriť špeciálne kanály na zber vzácnej tekutiny. Vďaka usilovnosti obyvateľov sa osada časom zmenila na bujnú oázu zelene, bohatých zeleninových záhrad a ovocných sadov. Bolo tu postavených mnoho kostolov.

Úpadok mesta nastal v 50. rokoch 20. storočia, keď na základe nariadenia miestnej rady museli byť obyvatelia Sassi di Matera presídlení z nehygienických podmienok. Obyvatelia tohto miesta sa opakovane pokúšali vrátiť domov, a tak boli vchody do jaskýň zamurované. Dnes je to jedna z najpozoruhodnejších pamiatok v regióne.

Modrá jaskyňa na ostrove Capri

hodnotenie pamiatok (Taliansko): 4.7

Modrá jaskyňa na ostrove Capri

Jedinečná neapolská pamiatka – skutočný klenot Tyrhénskeho mora. Malá jaskyňa je pre zvedavcov viditeľná len za pokojného počasia. Budete potrebovať loď, aby ste sa tam dostali. 56 metrov dlhý tunel s nízkou strechou objavil v roku 1826 nemecký básnik August Kopisch, hoci sa prvýkrát spomína v antickej literatúre. Tu vraj Odyseus videl Sirény, ktoré spevom lákali cestujúcich na smrť.

Nedobytné a hrozivo vyzerajúce kamenné múry pred vami jasne žiaria a pri príchode k jaskyni vo vás vyvolávajú pocit pokoja a starobylej duchovnosti. Azúrová voda napĺňa jaskyňu rozprávkovým neónovým svetlom a skaly na jej dne ho odrážajú striebornými svetlami. Modrá jaskyňa je ohromujúca a pôsobí dojmom, že je dielom ľudských rúk. Príroda však opäť dokazuje, že je dokonalou architektkou.

Canal Grande, Benátky

Hodnotenie stránky (Taliansko): 4.6

Veľký kanál, Benátky

Zaslúžene sa považuje za jedno z najkrajších a nepochybne najromantickejších miest v celom Taliansku. A pritom to bol kedysi len skromný kanál spájajúci pestré benátske ostrovčeky. Dnes je tento kanál premenený na veľký kanál – skutočnú vodnú cestu dlhú viac ako 4 km. Na niektorých miestach je široký až 70 m a hlboký 5 m.

Veľký kanál, celá vodná cesta, ktorá prechádza celým mestom. Turisti tak môžu obdivovať krásu všetkých benátskych stavieb, ktoré sa starostlivo zachovali od 15. storočia: nádherné kaštiele, paláce, mestské budovy sú zasadené do prostredia na brehu vody.

Vody kanála rozdeľuje útulná vodná električka, ktorej jazda je skutočným dobrodružstvom, opojeným rozprávkovou atmosférou slávneho mesta. Ak chcete, môžete električku nahradiť starobylým dopravným prostriedkom na vode, gondolou, ktorá dodá vašej ceste nádych noblesnej starobylosti.

Jaskyne Frassisi

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.5

Jaskyne Frassisi

Medzi apeninskými horami sa skrývajú skutočné krasové labyrinty, prekvapivé a obdiv vzbudzujúce dutiny, hlboké jaskyne, nádherné potoky a kľukaté rieky, ktoré si razia cestu medzi tichými balvanmi.

Sieť jaskýň bola objavená nedávno, v roku 1948. Pri návšteve nádherného prírodného komplexu objavili špeleológovia najväčšiu jaskyňu v Európe, neskôr nazvanú Anconská priepasť.

Zvláštnou atrakciou pre turistov je takzvaná Jaskyňa vetrov, ku ktorej sa dostanete po malej cestičke. Skutočnou ozdobou jaskýň je labyrint stalaktitov a stalagmitov, často väčších ako človek a nesúcich jazvy dávnych čias. V Jaskyni sviečok sa nachádza podzemné jazero, ktoré poteší oko svojou azúrovou vodou, z ktorej mierne vystupujú trblietavé stalagmity v malých mušliach.

Antické Pompeje

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.4

Staroveké Pompeje

79 N. L.. bol posledný pre obyvateľov všetkých osád v bezprostrednej blízkosti Vezuvu, obávanej sopky, najnebezpečnejšej sopky Európy. V tomto roku Vezuv spôsobil tragédiu, ktorá si vyžiadala životy 16 000 ľudí: po jeho výbuchu boli obyvatelia Pompejí, Herkulanea a ďalších miest doslova pochovaní pod vrstvou roztaveného popola, lávy a kameňov.

Po rokoch sa pri vykopávkach na mieste starovekého osídlenia našli skamenené pozostatky 13 ľudí, ktorí sa stali obeťami tejto strašnej tragédie. Telá premenené na humanoidné sochy akoby pripomínali hrôzu, ktorú prežili. Všetky nájdené pozostatky boli uložené v Záhrade väzňov, ktorá bola v histórii mesta krásnou záhradou.

Trulli, Alberobello

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.3

Trulli, Alberobello

Malebné mestečko v malej provincii Bari sa preslávilo po celom svete vďaka nezvyčajným domom, ktoré sú kompaktne rozmiestnené v západnej časti mesta. Tieto stavby známe ako Trulli so svojím bizarným valcovitým tvarom a kužeľovitými strechami priťahujú turistov z celého sveta.

Tieto domy však neprekvapujú len svojím tvarom, ale aj spôsobom výstavby, pri ktorej sa používa suché murivo (bez malty). Jedinou ozdobou bol smiešny nápis na hlave, ktorý identifikoval skutočnú identitu jeho majiteľa. Na domoch sa zachovali zvláštne nápisy, ktoré sa však dodnes nepodarilo rozlúštiť.

Dôvod výstavby týchto obydlí siaha do 16. storočia: v tom čase neapolský štát ukladal mestskému obyvateľstvu neúmerne vysokú daň. Z úsporných dôvodov mali zakázané používať cement v stavebníctve. Roľníci vymysleli dômyselné riešenie: postavili si domy, ktoré sa dali kedykoľvek zbúrať. Ak do mesta prišiel vyberač daní, stačilo, aby z budovy odstránil jeden kameň, a budova bola zbúraná.

Údolie Aosta, Valle d’Aosta

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.2

Údolie Aosta, Valle d'Aosta

Taliansky autonómny región Valle d’Aosta sa môže pochváliť skutočnou zaujímavosťou: alpské údolie Aosta sa považuje za turistickú destináciu regiónu. Údolie Aosta je prírodnou aj kultúrnou atrakciou: veľkolepá architektúra, nádherné výhľady na hory, krištáľovo čistý alpský vzduch a blízkosť lyžiarskych stredísk lákajú tisíce turistov na návštevu údolia Aosta.

Jedným z hlavných znakov obce sú hrady (takmer každá obec má aspoň jeden). Neďaleko Aosty sa nachádzajú známe kúpele Pre-Saint-Didier, minerálne pramene a pevnosť Bari, v ktorej sídli Alpské múzeum. V údolí sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk a náhorná plošina Rosa Plateau, z ktorej je nádherný výhľad na najvyšší bod Álp, drsný Mont Blanc (4810 m).

San Gimignano, Toskánsko

Hodnotenie atrakcie (Taliansko): 4.1

San Gimignano, Toskánsko

Toskánske San Gimignano sa považuje za stredoveký klenot nielen regiónu, ale aj celej krajiny. Mesto sto veží sa za posledných niekoľko storočí takmer nezmenilo a stále dýcha duchom starých čias. Mesto strážia kamenné veže, ktoré sa nazývajú „stredoveké mrakodrapy“. Historické centrum San Gimignana bolo uznané za svetové dedičstvo UNESCO.

V stredoveku sa mesto nachádzalo na trase pútnikov prichádzajúcich z Británie do Ríma a bolo zastávkou medzi Pisou a Sienou, čo bolo hlavným dôvodom rozkvetu San Gimignana. Prvé zmienky o meste pochádzajú z roku 929. Prakticky všetky stredoveké budovy sa zachovali dodnes.

Nie nadarmo sa San Gimignamo nazýva mestom sto veží. V zlatých časoch existovalo viac ako 70 veží, do roku 1580 sa ich počet znížil na 25 a dnes ich je len 14.

Bazilika svätého Petra (Vatikán), Rím

Hodnotenie atrakcií (Taliansko): 4.0

Katedrála svätého Petra (Vatikán), Rím

Katedrála, ktorá je srdcom Vatikánu a celého katolíckeho sveta, sa považuje za hlavnú turistickú atrakciu Ríma a jednu z najpôsobivejších náboženských stavieb na svete. Bazilika svätého Petra – história obsiahnutá v kameni. Skutočne veľkolepá architektúra, majestátnosť hradieb z 15. storočia je povinnou zastávkou pre každého cestovateľa, ktorý prechádza Rímom. Kultúrna a náboženská štruktúra považovaná za skutočne veľkolepú.

Dóm svätého Petra bol postavený na Vatikánskom vrchu. Traduje sa, že za vlády rímskeho cisára Nera sa tu nachádzal cirkus, v ktorom bol podľa legendy ukrižovaný jeden z Kristových učeníkov, apoštol Peter. O 150 rokov neskôr bola na tomto mieste postavená prvá bazilika, ktorá sa stala pútnickým centrom prvých kresťanov. Veľkolepá stavba sa začala až v roku 1506 a z chátrajúcej baziliky sa stala kultová stavba pre celý kresťanský svet.

Údolie chrámov na Sicílii

Hodnotenie pohľadu (Taliansko): 4.0

Údolie chrámov na Sicílii

Údolie na konci pohoria neďaleko Agrigenta je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nie je to prekvapujúce, pretože sa tu nachádza veľa chrámov (alebo skôr ich pozostatkov), ktoré pochádzajú z 5. storočia pred Kristom.. Veľkolepé budovy s obrovskými stĺpmi a sochami rovnakej veľkosti poskytnú znalcom a milovníkom antiky skutočné estetické potešenie.

Spomedzi viacerých chrámov, ktoré boli takmer úplne zničené vojnami a časom, vyniká chrám Kondordia, ktorý pochádza z obdobia vrcholnej gréckej civilizácie a v byzantskej ére bol čiastočne prestavaný na pravoslávny chrám.

Dórske chrámy v Agrigente na Sicílii predstavujú jednu z najkolosálnejších pamiatok starovekej gréckej kultúry, ktorá je dedičstvom tisícročnej histórie. Oblasť vykopávok sa rozprestiera na úctyhodnej ploche viac ako 1 300 hektárov a obsahuje archeologické a prírodné dedičstvo.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: