15 najlepších pamiatok v Narve

Narva je starobylá pevnosť so stáročnou históriou. Jedno z najväčších estónskych miest s prevažne rusky hovoriacim obyvateľstvom. Veľký kultúrny aj hospodársky význam. Mesto bolo založené v roku 1345 a odvtedy sa tu vystriedalo niekoľko panovníkov. Zo Slovenska sa do Narvy dostanete veľmi ľahko, preto je Narva obľúbeným mestom na prehliadku. Naši odborníci vyhodnotili najlepšie miesta na návštevu.

Hodnotenie najlepších pamiatok v Narve

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie historické pamiatky Narvy1Hrad Narva (Hermannov hrad)5.0
2Radnica4.9
3Krenholm Výroba4.8
4Dom s vodnou vežou4.7
Najlepšie náboženské pamiatky v Narve1Alexandrova katedrála5.0
2Katedrála vzkriesenia4.9
3Chrám na počesť ikony Panny Márie z Narvy4.8
Najlepšie kultúrne atrakcie v Narve1Múzeum v Narve5.0
2Galéria umenia4.9
3Vysoká škola Narva Univerzity v Tartu4.8
Najlepšie prírodné pamiatky Narvy1Riečne promenády5.0
24.9
3Temná záhrada4.8
4Zámocký park4.7
5Pláž v Lipovom Jámku4.6
6Schodisko Adolf Haan4.5

Najlepšie historické pamiatky Narvy

Hrad Narva (Hermannov hrad)

Hodnotenie: 5.0

Hrad Narva (Hermannov hrad)

Na prvom mieste je orientačný bod, ktorý možno nazvať symbolom pohraničného mesta. Rozsiahly komplex opevnenia sa týči nad riekou Narova a tvorí ucelený súbor s pevnosťou Ivangorod. Historici si nie sú istí, kedy bol objekt postavený, ale predpokladajú, že vznikol v 14. až 16. storočí. Celková rozloha hradu je 3,2 hektára.

Hlavným bodom je donjon Dlhý Herman, vysoký 51 metrov. Z vrcholu môžete vidieť väčšinu mesta a jeho okolia. Na dvore sa často konajú koncerty etnickej hudby. Príležitostne tu vystupujú veľké a malé skupiny. Preto je hrad Narva jedným z najlepších miest na území mesta a zaslúžene získava titul najlepšieho miesta na prehliadku historických pamiatok.

Radnica

Hodnotenie: 4.9

Mestská radnica

Stará narvská radnica je jednou z najdôležitejších pamiatok Narvy. Predtým sa táto budova používala ako mestská administratívna budova. V súčasnosti susedí s Univerzitnou vysokou školou v Narve. Stavitelia ho zámerne umiestnili blízko stredu. Výstavba prebiehala ešte počas švédskej vlády na území dnešného Estónska.

Výstavbu radnice inicioval kráľovský dvor. Pôvodne sa plánovala výstavba mestskej správy v neskorobarokovom štýle. V roku 1671 bola na vrchole veže umiestnená meteorologická ružica v tvare žeriavu. Dokončovacie práce však pokračovali až do roku 1675. Budova bola zničená počas druhej svetovej vojny a o 15 rokov neskôr bola obnovená.

Krenholmská manufaktúra

Hodnotenie: 4.8

Manufaktúra Krenholm

Na treťom mieste je oficiálne uznaná pamiatka Narva. Továreň na ručne vyrábané výrobky je už takmer 150 rokov mestotvorným podnikom. Okrem toho sú výrobky manufaktúry známe po celom svete, najmä tu vyrábané posteľné prádlo. Táto pamiatka je jednou z najzaujímavejších budov na území Narvy.

Tkáčovňu založil v roku 1857 nemecký obchodník, ktorý bol jedným zo zakladateľov tohto odvetvia v Slovenskom impériu. Keď ju postavili, bola to najväčšia továreň v celej krajine. Je postavený na brehu rieky Narva a nachádza sa mierne proti prúdu rieky od mesta. Až do rozpadu Sovietskeho zväzu bola jednou z vedúcich tovární v meste a poskytovala prácu väčšine miestnych obyvateľov. Bola použitá červená tehla a budova bola postavená v starom britskom štýle.

Dom s vodnou vežou

Hodnotenie: 4.7

Dom s vodnou vežou

Budova, ktorej súčasťou je aj vodná veža, je tiež zaradená do zoznamu narvských pamiatok. V meste sa nachádza mnoho budov zo sovietskej éry. Na ulici ruského spisovateľa Alexandra Puškina sa nachádza veľká budova, ktorá jednoznačne priťahuje pozornosť všetkých, ktorí mesto navštívia po prvýkrát. Estónci nazývajú miesto s vodnou vežou svojím domovom.

Je to jediný pamätník tohto druhu na území Narvy. V Estónsku je v skutočnosti len niekoľko takýchto budov. Dom bol postavený v roku 1969 a má 12 poschodí. Stále sa používa ako obytný dom pre miestnych obyvateľov. Je to prvý komplex v Narve, v ktorom bol vybudovaný výťah. Toto miesto sa neskôr stalo jedným zo symbolov mesta.

Najlepšie náboženské pamiatky v Narve

Katedrála Alexandra

Hodnotenie: 5.0

Katedrála Alexandra

V kategórii najlepších náboženských pamiatok je na prvom mieste Alexandrova katedrála. Okrem vzdelávacej funkcie je aj múzeom. Je to jediný protestantský kostol v Narve. Miestni obyvatelia sú luteráni a väčšina farníkov pracovala v Krenholmskej manufaktúre. Stavbu inicioval Johannes Tannenberg.

Náboženská pamiatka bola postavená v roku 1879 a svoje meno dostala o 4 roky neskôr. Chrám bol pomenovaný po panovníkovi Ruskej ríše Alexandrovi II., ktorý zahynul pri teroristickom útoku v roku 1881. Vysvätený bol až v roku 1884. V čase svojej výstavby bola jednou z najväčších katedrál v celej krajine. Veľký počet kupol a tradičných veží umocňuje nádheru tejto náboženskej stavby.

Katedrála Kristovho vzkriesenia

Hodnotenie: 4.9

Katedrála vzkriesenia

Keďže na území Narvy žije veľká diaspóra Slovenskách pravoslávnych veriacich, je prirodzené, že tu vznikol chrám tohto náboženstva. Hlavnou dominantou slovanského obyvateľstva je katedrála Vzkriesenia. Bola položená po stretnutí dvoch cisárov Alexandra III., ruského cára, a Wilhelma II., kráľa Pruska a zjednoteného Nemecka. Prvá zmienka je z roku 1872.

Doba výstavby pamiatky je takmer 20 rokov. Ctihodní občania darovali veľkú plochu na výstavbu nového kostola, ktorú kúpil Ivan Provazník. Základný kameň položil veľký cisár Alexander III. Katedrála je ortodoxná a pôvabne riešená v podobe gréckeho kríža, ktorý je charakteristický pre byzantskú architektonickú školu.

Chrám na počesť ikony Panny Márie z Narvy

Hodnotenie: 4.8

Kostol ku cti ikony Panny Márie z Narvy

Na treťom mieste v kategórii náboženských atrakcií v Narve sa nachádza ďalší známy pravoslávny chrám. Galéria bola postavená v roku 2003 s požehnaním estónskeho metropolitu. Výstavba sa začala v roku 1998. Vysvätený bol až v máji, po piatich rokoch. Pavel Grigoriev bol hlavným architektom a autorom projektu. Kostol mal byť postavený z kameňa, ale neskôr sa museli použiť iné materiály.

Hlavnou surovinou na stavbu bol zrub, ktorý sa ťažil v Ivangorode. Budova bola realizovaná pod záštitou architekta A. I. Abramoviča.. Prokopoviča. Ikona, na ktorej počesť bola katedrála postavená, pochádza z čias Ivana IV., zvaného Hrozný. Narvu dobyli jeho vojská v roku 1558. Ďalej sa v ruinách jedného z domov našli obrazy svätých a na ich počesť bola postavená táto dominanta Narvy.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Narve

Múzeum v Narve

Hodnotenie: 5.0

Hlavný historický komplex mesta sa nachádza v pevnosti postavenej na brehu rieky Narva. Návšteva tohto miesta poskytuje príležitosť zoznámiť sa s množstvom zaujímavých exponátov, ktoré sa miestnym obyvateľom podarilo za dlhé obdobie zhromaždiť. Počas návštevy si môžete pozrieť najväčší Hermannov hrad na území Narvy. Zo strechy sa naskytá nádherný výhľad na okolie, ďalšie pamiatky a celé mesto.

Múzeum bolo otvorené v roku 1861, keď pán prikázal vytvoriť malú miestnosť v budove Gilder Hall. Na tomto mieste bolo vystavených mnoho rôznych exponátov zozbieraných miestnymi úradmi. Múzeum bolo neskôr spolu so všetkými jeho majetkami prenesené do jedného z vidieckych sídiel Petra Veľkého. Turisti v Narve majú veľa príležitostí zoznámiť sa s tou či onou časťou histórie krajiny a mesta.

Galéria umenia

Hodnotenie: 4.9

Galéria umenia

Na ďalšom mieste v kategórii kultúrnych pamiatok mesta sa nachádza Galéria umenia Narva, kde si môžete pozrieť zaujímavé obrazy. Galéria bola otvorená v roku 1991 ako súčasť pobočky múzea. Miestom výstavy bola bašta Gloria. Na umiestnenie exponátov bola použitá stará sýpka, ktorá slúžila ako sklad pušného prachu.

Pravidelne sa tu organizujú rôzne výstavy, na ktorých sa obyvateľom a turistom predstavujú umelecké predmety namaľované estónskymi a zahraničnými umelcami. Medzi stálymi plátnami v areáli múzea sú diela obchodníka Lavrecova. Okrem toho sú tu vystavené aj ďalšie obrazy z domácich múzeí a z najbližšieho zahraničia.

Vysoká škola Narva Univerzity v Tartu

Hodnotenie: 4.8

Vysoká škola Narva Univerzity v Tartu

Tretie miesto obsadil vzdelávací inštitút v Narve. Táto dominanta je vlastne jedným zo symbolov mesta, hneď vedľa radnice, ktorá sa pohráva s kontrastom medzi históriou a budúcnosťou estónskeho osídlenia. Pre študentov je tu prestížne akademické vzdelanie.

Bola založená v roku 1999. Pôvodne stála na mieste vyššej školy, ktorej budovy boli postavené v 60. rokoch 20. storočia. Myšlienka postaviť túto stavbu na mieste starej burzy sa objavila v roku 2003 a trvalo takmer 10 rokov, kým sa napokon zrealizovala. Súťaž na projekt bola vyhlásená až v roku 2005 a vybraný bol len o niekoľko mesiacov neskôr. V súčasnosti je jednou z hlavných atrakcií Narvy.

Najlepšie prírodné pamiatky Narvy

Riečne promenády

Hodnotenie: 5.0

Riverwalk

Mesto Narva je postavené okolo rovnomennej rieky. A táto vodná cesta je jednou z najdôležitejších a najzaujímavejších častí mesta. Turisticky atraktívna je najmä pevnosť, ktorá spolu s pevnosťou Fort Hermann tvorí jedinečný prírodno-architektonický celok.

V parku sa nachádzajú 2 oblasti: horná a dolná promenáda. Prvá začína v hornej časti záhrady a končí na ulici Haan. Druhá promenáda sa nachádza pozdĺž pobrežia. Odtiaľto môžete vidieť aj prácu colného úradu a areál pevnosti Ivangorod. Súčasťou parku sú okrasné kvetinové záhony a jedinečné svietidlá. Park je vo výbornom stave. Je to jedna z pamiatok, ktoré musíte v Narve vidieť.

Temná záhrada

Hodnotenie: 4.9

Temné záhrady

Na druhom mieste v tejto kategórii je námestie Dark Gardens, ktoré sa považuje za najstaršie v celom meste. Podobne ako väčšina kultúrnych pamiatok sa nachádza na brehu rieky Narva. V komplexe parku sa nachádza množstvo pamiatok, vďaka čomu je jedným z najobľúbenejších turistických miest v regióne. Bola založená v 19. storočí a plánovaná ako verejná záhrada.

Nachádza sa medzi obrannými komplexmi Victoria a Pax, ako aj ďalšími opevneniami. Neskôr sa stala hlavnou súčasťou bašty. Napríklad v roku 1853 tu bol pamätník venovaný Slovenskám vojakom, ktorí padli počas Veľkej severnej vojny. Nachádza sa tu aj pamätník Alberta Hüksipa. Pri potulkách mestom a po promenáde je jedným z najlepších miest na oddych park Dark Garden.

Zámocký park

Hodnotenie: 4.8

Zámocký park

Jednou z najobľúbenejších pamiatok v meste je Zámocký park, ktorý sa nachádza v blízkosti hradu. Svoju charakteristickú podobu získal v roku 2014, keď miestne úrady pristúpili ku komplexnej rekonštrukcii vzhľadu. Je to jedna z najvýznamnejších kultúrnych a historických pamiatok v celom meste. Nachádza sa tu aj starobylá fontána a množstvo chodníkov.

Okolo námestia sa vinú aleje, ktoré vám umožnia ľahký prístup k Stromu zamilovaných a obelisku obrancom mesta počas druhej svetovej vojny. Úrady sa o park starajú a neustále ho obnovujú. Nachádza sa tu napríklad až 60 lampášov so svetlami, ktoré sú skvelým miestom na odpočinok medzi prehliadkami.

Pláž v Lipa Jamaica

Hodnotenie: 4.7

Pláž v Lipovom Jámku

Pre tých, ktorí sa chcú kúpať v oblasti Narvy, vytvorili miestne úrady malý plážový komplex, ktorý sa nachádza na mieste zvanom Lipovaja Jamka. Z malého piesočnatého poľa je výhľad na narvské a ivangorodské opevnenie. V skutočnosti delí dve krajiny malá rieka. Pláž v Lipovej Jámke je v súčasnosti najvýchodnejšou plážou v Európe.

Rusky hovoriaci ľudia žijú na oboch stranách rieky. Významná rekonštrukcia areálu sa začala v roku 2013. Úrady zaručujú, že po dokončení prác sa plážový komplex výrazne rozšíri a zlepší. Toto miesto je skvelým miestom pre turistov, ktorí si môžu pozrieť historické pamiatky, zaplávať si vo vodách Narvy alebo si oddýchnuť od rušného mestského života. Rieka však môže byť pomerne studená.

Schody Adolf Haan

Hodnotenie: 4.6

Schody Adolf Haan

Jedna z promenád nad riekou Narva – schody Adolfa Haana – je veľmi obľúbenou turistickou atrakciou mesta. Ľudia sem často chodia pozorovať tok rieky medzi oboma krajinami. Odtiaľto môžete vidieť pevnosti v okolí mesta. Schodisko Adolfa Haana bolo postavené na počesť jedného z vedúcich predstaviteľov mesta v 19. storočí. Prežila druhú svetovú vojnu a po vybudovaní mosta ju museli trochu skrátiť.

Je tu veľa výklenkov a lavičiek, na ktorých si môžu obyvatelia a turisti oddýchnuť. Schody sa momentálne nepoužívajú. Z dôvodu otvorenia mosta a prievozu je teraz uzavretý. Stále je však zaujímavé pozorovať starobylú štruktúru s jej monolitickou pevnosťou. Je to jedna z najlepších pamiatok v celom meste a často ju navštevujú turisti aj miestni obyvatelia, aby si oddýchli po práci alebo si pozreli historické pamiatky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: