20 najlepších pamiatok v Manile

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako nákupný sprievodca. Pred nákupom by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Zo všetkých ostrovov v Oceánii sú Filipíny jedným z najľudnatejších a Manila patrí medzi 10 najľudnatejších miest na svete. Dlhá história mesta viedla k množstvu atrakcií vrátane veľkého počtu múzeí. Napríklad historická štvrť Intramuros s desiatkami pamätných miest. Naši odborníci zostavili najkomplexnejší rebríček atrakcií v regióne, aby uľahčili návštevu Manily a sprevádzali turistov po tejto oblasti.

Rebríček najlepších pamiatok v Manile

NomináciasedadloNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky v Manile1Pevnosť Santiago5.0
2Intramuros4.9
3Čínska štvrť4.8
4Casa Manila4.7
5Fort Drum4.6
6Univerzita svätého Tomáša4.5
Najlepšie náboženské pamiatky v Manile1Kostol svätého Augustína5.0
2Kostol Malate4.9
3Manilská katedrála4.8
4Kostol Binondo4.7
5Kostol svätého Sebastiána4.6
6Kostol Quiapo4.5
Najlepšie kultúrne pamiatky Manily1Prírodovedné múzeum5.0
2Bahay Tsinoy4.9
3Dom Enrique Yuchengo4.8
4Národné antropologické múzeum4.7
5Múzeum svetla a zvuku4.6
6Kultúrne centrum4.5
7Metropolitné múzeum umenia4.4
8Ocean Park4.3

Najlepšie architektonické pamiatky v Manile

Pevnosť Santiago

Hodnotenie: 5.0

Pevnosť Santiago

Na prvom mieste sa nachádza časť španielskeho dedičstva mesta, ktoré pochádza zo 16. storočia, keď na ostrov prišiel slávny conquistador. Postavený v nepokojnom roku 1571 na ochranu Manily pred všetkými možnými hrozbami z mora vrátane pirátov. Predtým tu boli veľké kasárne, žaláre a sklady na uskladnenie pušného prachu a munície. Vchod mal mohutnú bránu, ktorá poskytovala vynikajúcu ochranu pred obliehaním.

Bohužiaľ, za takmer 450 rokov bola táto atrakcia z veľkej časti zničená. Pevnosť bola poškodená najmä japonským bombardovaním počas druhej svetovej vojny a zrekonštruovaná bola až v 80. rokoch 20. storočia. Práve tento proces obnovy manilskej pamiatky nakoniec umožnil, aby zostala v meste a navštevovali ju turisti.

Intramuros

Hodnotenie: 4.9

Intramuros

Historická štvrť v centre Manily nezaostáva v obľube turistov ani odborníkov. Tu žila väčšina španielskych conquistadorov od 16. storočia. Miesto bolo vybrané tak, aby poskytovalo maximálnu ochranu pred čínskymi a taiwanskými pirátmi, ktorí často útočili na Filipíny. Oblasť bola teda bezpečná a zároveň priateľská pre kolonizátorov.

Manila bola dlho spájaná len s pevnosťou, ale rozvoj priemyslu a obchodu za posledných 200 rokov poskytol príležitosť na vytvorenie širokej škály vlastných atrakcií. López de Legazpi sa rozhodol vybudovať Intramuros tak, aby bol mimoriadne vhodný na obranu a prepravu tovaru na pevninu. Toto je španielska enkláva v Oceánii, ktorú podľa odborníkov musíte vidieť.

Čínska štvrť

Hodnotenie: 4.8

Čínska štvrť

Po získaní nezávislosti Filipín sa v regióne začala vytvárať obrovská čínska diaspóra. V porovnaní s predchádzajúcim kandidátom na najlepšie miesto na návštevu v meste sa čínska štvrť môže zdať relatívne malá, z jedného konca na druhý prejdete za maximálne 20 minút. Dôležitý je však počet pamätných miest. Čínska štvrť je jednou z najviac nasýtených oblastí mesta.

S množstvom stánkov a ďalších atrakcií s nádychom čínskeho folklóru je to miesto, kde sa dá zostať veľmi dlho. Napríklad v čínskej štvrti v Manile je veľké množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú ľudové jedlá a kombináciu tradičných nebeských jedál a miestnych špecialít. Nájdete tu aj veľa klenotníctiev a môžete si dokonca objednať šperk na pamiatku.

Casa Manila

Hodnotenie: 4.7

Casa Manila

Pre tých turistov, ktorí chcú vidieť viac ako len domy zahraničných diaspór v Manile, je v hodnotení pamiatok zastúpená aj oblasť, ktorú dlho využívali majitelia veľkých tovární, ako aj kapitáni lodí a buržoázia. Najznámejšou pamiatkou mesta je katedrála svätého Augustína, ktorá sa určite spomína v rebríčku.

Domy v tejto oblasti si zachovali nielen tradičný vonkajší vzhľad, ale aj vnútorné prvky typické pre obyvateľov Filipín. Napríklad pevné múry, ktoré mali od seba oddeliť Španielov a miestnych obyvateľov a zabrániť problémom v uliciach mesta. Preto bola táto oblasť vždy veľmi odľahlá, čo z nej robí jednu z najkrajších a najzaujímavejších v celej Manile.

Fort Drum

Hodnotenie: 4.6

Fort Drum

Do rebríčka mala byť pridaná ostrovná pevnosť, ktorá chráni Manilský záliv pred vniknutím z mora. Po odovzdaní Filipín americkej vláde sa plánovalo vybudovanie obrannej štruktúry v mori, ktorá by kontrolovala sklady mín. Vzhľadom na náročnosť obrany regiónu sa však rozhodlo o zrovnaní ostrova so zemou a následnom opevnení oblasti.

Na inštaláciu sa použil bastionový systém s dvojicou 14-palcových diel a kazematami. Výstavba prebiehala takmer 5 rokov, od roku 1909. Na povrchu ostrova sa objavili robustné steny vystužené železobetónom. Výsledkom je, že architekti a vojenskí inžinieri vytvorili baštu, ktorá pripomína loď. Neskôr pribudli ďalšie delá a systém riadenia paľby. V súčasnosti sa pevnosť Fort Drum nepoužíva, ale je turistickou atrakciou.

Univerzita svätého Tomáša

Hodnotenie: 4.5

Univerzita svätého Tomáša

Najstaršia univerzita v Ázii, ktorú v roku 1611 založila skupina španielskych misionárov, musela byť zaradená do rebríčka. Okrem dlhej histórie sa vyznačuje aj tým, že je najväčšou katolíckou školou na svete. V čase písania tohto článku sa do nej súčasne zapísalo 44 000 študentov. Hlavným sloganom univerzity je: „Pravda v milosti“.

Nachádza sa tu aj významné múzeum umenia a vedy, ktoré je najstaršie zo všetkých kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií na Filipínach. Manilská pamiatka bola založená v 17. storočí ako skladisko veľkej zbierky minerálov. V roku 1871 sa rozhodlo o vytvorení múzejného komplexu na ostrove.

Najlepšie náboženské pamiatky v Manile

Kostol svätého Augustína

Hodnotenie: 5.0

Kostol svätého Augustína

V historickej štvrti Intramuros v centre Manily sa nachádza jedna z hlavných katedrál mesta. Katolícky kostol pod patronátom španielskych mníchov bol postavený v roku 1607 a je najstarším náboženským komplexom na ostrove. Katedrála San Augustin bola v roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva pre „barokové kostoly na Filipínach.

Ide o tretie miesto, ktoré bolo postavené na počesť svätého Augustína. Prvý z nich bol postavený na ostrove Luzon, ale materiál nevydržal klimatické podmienky. Druhý kostol bol tiež postavený z dreva a o niekoľko rokov neskôr ho poškodil požiar a tajfún. Až o mnoho rokov neskôr bol kostol prestavaný do súčasnej podoby.

Kostol Malate

Hodnotenie: 4.9

Kostol Malate

Druhým miestom v rebríčku náboženských pamiatok je najväčší kostol v južnej Manile. Postavená v barokovom štýle na priečelí prístavu je jednou z najstarších bazilík v meste. Stavba sa začala v roku 1588 a bola dokončená za 36 mesiacov. Má tradičný tvar kríža. Miestni obyvatelia v kostole často organizujú rôzne náboženské udalosti, ako sú krsty a svadby.

Počas okupácie ostrovov britskou armádou v 18. storočí sa v ňom vojaci často ukrývali, aby sa chránili pred ostreľovaním a prenocovali. V roku 1773 sa rozhodlo o zbúraní kostola a jeho následnej prestavbe. V roku 1868 bol v Manile zbúraný kostol Malate. veľký tajfún spôsobil obrovské škody na fasáde, čo si vyžiadalo jej rekonštrukciu. V roku 1978 bol kostol kompletne prestavaný a oltáre boli obnovené, a takto sa zachoval dodnes.

Manilská katedrála

Hodnotenie: 4.8

Katedrála v Manile

Bronz v sekcii náboženskej architektúry získala slávna stavba v meste známa ako Manilská katedrála alebo Bazilika Nepoškvrneného počatia. Skutočné dielo španielskej architektúry sa nachádza v srdci historickej štvrte Intramuros na polostrove Manila. Prvá budova s týmto názvom bola dokončená v roku 1581 a posledná, dnes už šiesta a dodnes zachovaná, bola dokončená v roku 1958.

Kostol v Binonde sa začal stavať koncom 16. storočia, keď sa na stavbu prvej náboženskej budovy použil bambus a palmy a konali sa v nej masové bohoslužby. Drsné podnebie a horúčavy však spôsobovali problémy a nútili k častej výstavbe nových katedrál. V rokoch 1581 až 1671 boli v centre mesta Intromouros prestavané 4 budovy. Piata sa zachovala od roku 1870 do roku 1958. Manilská katedrála bola vytvorená tak, aby sa podobala pôvodnej bazilike.

Kostol Binondo

Hodnotenie: 4.7

Kostol Binondo

Chrám Binondo je mimo Manily známy ako Bazilika svätého Jána Krstiteľa. Lorenzo, ktorý sa nachádza v čínskej štvrti. Založili ho dominikáni v roku 1596, aby hlásali kresťanstvo čínskym migrantom. Bohužiaľ, v roku 1762. bol nakoniec zničený počas okupácie Manily. Kostol v súčasnej podobe bol postavený na starom mieste v roku 1852.

Hlavným stavebným materiálom bola žula, vďaka čomu bola veľmi odolná. Obrovská osemhranná zvonica je jednou z najvyšších v meste. Je to jediná časť kostola, ktorá sa zachovala od jeho výstavby. Počas druhej svetovej vojny v Tichomorí ho vážne poškodili aj japonskí vojaci. Neskôr však bola opäť zrekonštruovaná.

Kostol svätého Sebastiána

Hodnotenie: 4.6

Kostol svätého Sebastiána

Bazilika svätého Sebastiána je tradičný rímskokatolícky kostol, ktorý vyniká v meste. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí socha Panny Márie, ku ktorej sa chodia modliť mnohí miestni kresťania. V porovnaní s inými katedrálami a bazilikami sa Kostol svätého Sebastiána líši dizajnom a architektonickým smerovaním.

Samotná budova je v neogotickom štýle a je jedinou kovovou bazilikou na celom kontinente. V roku 2006 bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. História baziliky siaha do roku 1621, keď šľachtic Bernardino Castillo daroval pozemok na výstavbu kostola zasväteného svätému Sebastiánovi.

Kostol Quiapo

Hodnotenie: 4.5

Kostol Quiapo

V neposlednom rade je v našom zozname najlepších náboženských atrakcií v Manile známy a veľmi krásny kostol, nazývaný aj Malá bazilika Čierneho Ježiša. Táto katolícka katedrála sa nachádza na rovnomennom území. V kostole sa nachádza socha Ježiša, ktorý má údajne liečivú moc. Kostol v štvrti Quiapo sa svojím vzhľadom líši od ostatných náboženských pamiatok v Manile.

Prvá budova s rovnakým názvom nakoniec v roku 1928 vyhorela v dôsledku rozsiahleho požiaru, pri ktorom bolo vážne poškodené aj okolie. Nový kostol bol postavený v neobarokovom štýle a zachoval sa dodnes. História náboženského komplexu je pomerne dlhá a začína sa v roku 1586, keď guvernér založil novú štvrť a postavil v nej kostol z dreva a bambusu, ktorý nakoniec viedol k novej pamiatke.

Najlepšie kultúrne atrakcie Manily

Prírodovedné múzeum

Hodnotenie: 5.0

Prírodovedné múzeum

Filipínske národné múzeum je známe aj ako etnografický komplex, ktorý približuje mnohé míľniky z obdobia formovania krajiny, od španielskej kolonizácie až po moderný vek. Táto manilská pamiatka sa nachádza v blízkosti štvrte Intramuros, takže ju môžete navštíviť počas návštevy historického centra. Hlavná budova komplexu múzea bola postavená v roku 1918 a hlavným projektantom a staviteľom bol Daniel Burnham.

Bývalé sídlo najvyššieho zákonodarného orgánu sa v roku 2003 rozhodlo otvoriť národné múzeum. Historický komplex venovaný národom a kmeňom regiónu je hneď za rohom. Zbierka obsahuje obrovské množstvo malieb, ako aj artefakty, ktoré našli miestni etnografi a archeológovia. Súčasťou múzea je aj manilské planetárium.

Bahay Tsinoy

Hodnotenie: 4.9

Bahai Tsinoy

Čínsko-filipínsky dom je múzejný komplex, ktorý sa nachádza prakticky v srdci štvrte Intramuros. Ide o veľmi krásnu budovu navrhnutú v tradičnom štýle tejto oblasti, v ktorej sa nachádza množstvo záznamov o histórii regiónu vrátane života čínskych prisťahovalcov a ich prínosu k formovaniu štátu a jeho hospodárstva.

V budove sa nachádza veľké množstvo atrakcií, ako napríklad knižnica, študentské posluchárne a divadelná scéna. Stavbu navrhla Eva Penamora s pomocou renomovaného architekta španielskeho pôvodu Oonrada Fernandeza v roku 1996. Múzeum je jednou z najkrajších kultúrnych a historických inštitúcií v celej Manile. Pre turistov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii Filipín, je to skvelé miesto na návštevu.

Dom Enriqueho Yuchenga

Hodnotenie: 4.8

Komplex múzea postavený v netradičnom neoklasicistickom štýle sa tiež nachádza na zozname najlepších atrakcií v Manile. Obrovská deväťposchodová stavba v blízkosti areálu univerzity De La Salle v štvrti Malate, dokončená v roku 2000. Ide o veľmi modernú budovu s pokročilým klimatizačným systémom riadeným mikrokontrolérom.

Filipínsky komisár pri OSN, po ktorého otcovi bola budova pomenovaná, sa úzko podieľal na jej výstavbe a návrhu. V súčasnosti sa v Múzeu Enriqueho Unchanga nachádza obrovská zbierka obrazov súčasných umelcov z ostrovného štátu. Môže sa tiež pochváliť najväčšou výstavnou plochou na Filipínach.

Národné antropologické múzeum

Hodnotenie: 4.7

Národné antropologické múzeum

Predtým sa nazývalo Múzeum filipínskeho ľudu. Nachádza sa v päťposchodovej budove v centre Manily. Atrakciou je tradičná neoklasicistická budova financovaná vládou. V päťposchodovom múzeu sa nachádza veľké množstvo exponátov zameraných na rôzne udalosti filipínskej histórie. Súčasťou je aj maketa typického bungalovu na nádvorí, ktorý si miestni obyvatelia stavali už v dávnych dobách.

Jedna z výstav je napríklad venovaná zničeniu légie San Diego. Je tu aj množstvo expozícií domorodého umenia a remesiel vrátane slonoviny. Súčasťou múzea je knižnica, ktorá poskytuje množstvo kníh v španielčine.

Múzeum svetla a zvuku

Hodnotenie: 4.6

Múzeum svetla a zvuku

Do rebríčka atrakcií hlavného mesta Filipín sa dostal aj múzejný komplex s takým zvláštnym názvom. Veľký počet exponátov o období pred kolonizáciou, pred príchodom španielskych osadníkov a conquistadorov, a o boji za nezávislosť, ktorý viedol José Rizal. Kľúčovým prvkom múzejného komplexu je, že prehliadka každého poschodia bude zahŕňať veľké množstvo videoklipov zobrazujúcich históriu.

Prechod medzi sálami vytvára ilúziu zmeny celej epochy. A vďaka veľkému počtu interaktívnych prvkov sa môžete stať skutočným účastníkom podujatí. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie absorbovať informácie. Múzeum svetla a zvuku je ideálne pre turistov, ktorí sa zaujímajú o kultúrne a historické pozadie krajiny.

Kultúrne centrum

Hodnotenie: 4.5

Kultúrne centrum

Hlavným centrom na Filipínach je vládna spoločnosť, ktorá bola založená v roku 1966 s cieľom zachovať a rozvíjať umenie a kultúru v krajine. Medzi jej nehnuteľnosťami sa nachádza obrovské množstvo budov vrátane kultúrnej a historickej inštitúcie, ktorá je uvedená na zozname turistických atrakcií Manily. Centrum má obrovskú rozlohu a zahŕňa mnoho rôznych budov, ktoré sú venované histórii.

Najpozoruhodnejšia z nich je obrovská koncertná sála, do ktorej sa na pomery ostrovného štátu zmestí až 5 000 ľudí. Okolo kultúrneho centra sa nachádza veľký park s viacerými fontánami. Vďaka teplému podnebiu sa tu darí udržiavať krásny zelený trávnik po celý rok. Centrum sa nachádza prakticky pri nábreží.

Metropolitné múzeum umenia

Skóre : 4.4

Metropolitné múzeum umenia

Toto miesto bolo otvorené v polovici sedemdesiatych rokov na výstavy. V sálach bolo vždy vystavené veľké množstvo diel umelcov, ktorí maľovali v zahraničí. V súčasnosti je to jedno z mála miest venovaných súčasnému maliarstvu v Manile. V múzeu sa nachádza množstvo stálych expozícií, ako aj časté dočasné výstavy zamerané na umelcov.

Múzeum bolo založené v roku 1976 a bolo prvou inštitúciou v Manile, ktorá ponúkala nielen rôzne exponáty, ale aj vzdelávanie a osvetu. Hlavnou výhodou komplexu je, že je úplne nezávislý, bez politických vplyvov a iných obmedzení, ktoré sú často kladené na zariadenia v regióne.

Ocean Park

Hodnotenie: 4.3

Ocean Park

Vzdelávacie a tematické akvárium je poslednou atrakciou v Manile. Ponúka obrovské množstvo vodných živočíchov a ich interakcií. Hlavným cieľom vytvorenia parku bolo predstaviť miestnym obyvateľom a návštevníkom ryby, korytnačky a iné druhy. Otvorené bolo v roku 2008 a má celkovú rozlohu 8 km2 vrátane podmorskej časti.

Hlavnou atrakciou Oceanária je zakrivený tunel, ktorý opisuje polkruh a klesá pod uhlom 22 stupňov. Celý areál zábavného parku je rozdelený na niekoľko zón venovaných rôznym druhom rýb. Napríklad je tu časť venovaná typickým obyvateľom útesov, ako aj žralokom, barakudám a rajom. Skvelé miesto na návštevu s deťmi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: