25 najlepších pamiatok Innsbrucku

Innsbruck je mesto založené v roku 1234 Ottonom. Neskôr prešlo do rúk panovníkov z dynastie Habsburgovcov a stalo sa hlavným mestom nezávislej provincie Tirolsko v rámci Svätej ríše rímskej. Dlhé roky ho spravovali rôzne šľachtické rody. Každý z nich zanechal na meste svoju stopu. Naši odborníci vyhodnotili najlepšie pamiatky v Innsbrucku. Všetky pamiatky sú rozdelené do niekoľkých kategórií.

Najlepšie hodnotené turistické atrakcie v Innsbrucku

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Innsbrucku1Vojvoda Friedrichstrasse5.0
2Zámok Hofburg4.9
3Hrad Ambras4.8
4Mestská veža4.7
5Zlatá strecha4.6
6Helblinghaus4.5
7Víťazný oblúk4.4
8Stĺp svätej Anny4.3
Najlepšie náboženské atrakcie v Innsbrucku1Hofkirche5.0
2Bazilika Wilten4.9
3Katedrála svätého Jakuba4.8
4Kláštor Wilten4.7
5Kostol Najsvätejšej Trojice4.6
Najlepšie kultúrne atrakcie Innsbrucku1Ferdinandeum5.0
2Múzeum ľudového umenia4.9
3Múzeum zvonov4.8
4Múzeum Swarovski4.7
5Múzeum anatómie4.6
6Alpské múzeum4.5
7Panoráma Tirolska4.4
8Múzejná dedina Etzi4.3
Najlepšie prírodné atrakcie v Innsbrucku1Botanická záhrada5.0
2Alpská zoologická záhrada4.9
3Bergisel4.8
4Lanovka4.7

Najlepšie architektonické pamiatky v Innsbrucku

Vojvoda Friedrichstrasse

Hodnotenie: 5.0

Vojvoda Friedrichstrasse

Centru Innsbrucku dominuje jeho hlavná atrakcia, ulica Duke Friedrichstraße, ktorá je dlhá len 300 metrov. Pochádza z 12. storočia a odvtedy bol niekoľkokrát rekonštruovaný. Drevené budovy boli niekoľkokrát zničené požiarom, takže dnes z nich zostala len budova približne z 15. storočia.

Vojvoda Friedrichstrasse je stredobodom všetkých atrakcií v okolí. Nájdete tu napríklad klasický dom so zlatou strechou a strážnou vežou vedľa neho a niekoľko neskorogotických palácov. Prechádzka po tejto ulici so sprievodcom je hlavnou atrakciou mesta.

Zámok Hofburg

Hodnotenie: 4.9

Hofburg

Na druhom mieste v zozname atrakcií je palác rakúskej dynastie Habsburgovcov, ktorý pochádza z konca 15. storočia. Innsbruck bol postavený ako dočasné sídlo a počas dlhého obdobia bol niekoľkokrát obnovený a prestavaný, takže tu nájdete úplne odlišné architektonické štýly. Na fasáde je množstvo okien a ornamentálnych prvkov typických pre barokový štýl.

Krídla palácového komplexu zdobia veľké kupolovité veže. A interiér je predovšetkým ukážkou malieb renesančných umelcov. Takmer všetky izby sú zariadené nábytkom zo 16. storočia a mladším. V ústrednej sále sa nachádzajú portréty všetkých rakúskych panovníkov z dynastie Habsburgovcov vrátane Márie Terézie a jej detí.

Hrad Ambras

Hodnotenie: 4.8

Hrad Ambras

Ďalšou pamiatkou, ktorá zaslúžene obsadila tretie miesto, je biely palác, ktorý bol postavený v 16. storočí. Iniciátorom bol tirolský a predný rakúsky panovník z roku 1564. Arcivojvoda plánoval hrad Ambras ako dočasné sídlo. Na stavbu boli najatí architekti z Talianska.

Ferdinand II. bol jedným z najštedrejších mecenášov habsburskej dynastie. Interiér hradu preto obsahuje množstvo rôznych kultúrnych atrakcií. A samotná budova je múzeum. Slávna Galéria zázrakov, ktorá obsahuje všetky exponáty zozbierané arcivojvodom, sa teší veľkej obľube turistov. Sú tu zhromaždené a vystavené obrazy Tiziana a mnohých ďalších slávnych maliarov.

Mestská veža

Hodnotenie: 4.7

Mestská veža

V centrálnej časti Friedrichovej ulice sa nachádza významná pamiatka Innsbrucku, strážna veža, ktorá pochádza z 15. storočia. Keď bol postavený, jeho hlavnou funkciou bolo zisťovať a varovať pred nebezpečenstvami. Na hornom poschodí bola postavená vyhliadková plošina na účely.

Samotná veža sa nachádza na jednom z hlavných námestí mesta, kde sa často konali jarmoky miestnych obyvateľov a príležitostne sa tu čítali aj nariadenia panovníkov tirolských krajín. Vo veži nájdete aj mechanické hodiny, ktoré sú stále funkčné. Táto pamiatka je vysoká 31 metrov a má 6 poschodí. V skutočnosti je to jedna z hlavných stavieb mesta v období neskorého stredoveku a renesancie.

Dom so zlatou strechou

Hodnotenie: 4.6

Dom so zlatou strechou

Historická časť Innsbrucku je známa ďalšou architektonickou pamiatkou – domom so zlatou strechou. Bol postavený v 15. storočí a jeho strešná krytina bola z plechových škridiel, ktoré boli špeciálne pozlátené pre svadobný obrad Bjnky Márie Sforzovej, dcéry milánskeho vojvodu, a rakúskeho cisára Maximiliána I. a okolitých krajín.

V tomto paláci sa konali slávnosti. Novokorunovaný cisár a jeho manželka vítajú návštevníkov z balkóna. Vnútri sa nachádza veľké múzeum, ktoré sa dnes nazýva Múzeum zlatej strechy a obsahuje exponáty týkajúce sa histórie spolkovej krajiny Tirolsko a mesta Innsbruck.

Helblinghaus

Hodnotenie: 4.5

Helblinghaus

Ďalšou v kategórii architektonických pamiatok Innsbrucku je obytná budova, ktorá bola postavená za vlády slávneho tirolského grófa. Komplex sa považuje za jednu z najlepších miestnych stavieb. Začiatkom 18. storočia ho kúpil slávny bankár, ktorý dal prestavať fasádu v neskorobarokovom štýle.

V súčasnosti sa v budove nachádza množstvo kancelárií a bytov, takže turisti do nej nemajú prístup. Môžete si však voľne prezrieť krásnu neskorobarokovú fasádu. Nachádza sa tu aj niekoľko kaviarní a reštaurácií, takže môžete navštíviť prízemie a vychutnať si interiér.

Víťazný oblúk

Hodnotenie: 4.4

Víťazný oblúk

Ak sa prejdete po ulici Márie Terézie, zakladateľky dynastie Lotharingovcov z rodu rakúskych Habsburgovcov a jednej z najnebezpečnejších protivníčok Európy, po ktorej bolo postavených niekoľko pomníkov, nájdete oblúk venovaný svadbe oboch panovníkov. Významná pamiatka mesta.

Budovu navrhol jeden z najznámejších sochárov v dejinách Tirolska Johann Hagenauer. Na všetkých plochách klenby sa nachádzajú veľké basreliéfy s erbmi rakúskej dynastie Habsburgovcov a portréty členov rodiny. Jedna z najvýznamnejších historických pamiatok v regióne. Sprievodcovia sem často vedú návštevníkov a rozprávajú im o meste a zaniknutej ríši.

Stĺp svätej Anny

Hodnotenie: 4.3

Stĺp svätej Anny

Historické centrum mesta, najmä ulicu Márie Terézie, korunuje ďalšia významná dominanta regiónu, stĺp svätej Anny. Jedna z najznámejších pamiatok Tirolska. Svedčí to aj o bohatej histórii Innsbrucku. Stĺp bol postavený po skončení vojny o španielske dedičstvo medzi Francúzskom a Rakúskom.

V roku 1706 ho požehnal miestny biskup a tirolský panovník. Za posledné tri storočia bol mnohokrát obnovený. Stĺp je vyrobený z červeného mramoru a jeho spodnú časť zaberá socha Panny Márie, korunovaná aureolou. Centrálnu časť zdobia sochy svätcov, ako aj patróna Tirolska, svätého Juraja. Je to jedna z najzaujímavejších pamiatok v regióne.

Najlepšie náboženské pamiatky v Innsbrucku

Hofkirche

Hodnotenie: 5.0

Hofkirche

Prvým v kategórii náboženských pamiatok v Tirolsku je jeden z najstarších kostolov v regióne. Bol postavený v roku 1553 a spája gotický a renesančný štýl. Vo vnútri sa nachádza čierny mramorový ketoneuf, miesto odpočinku cisára. Sarkofág zdobí železná mreža, ako aj socha Maximiliána a niekoľko basreliéfov.

Okolo hrobky sú sochy príbuzných a patrónov rakúskej dynastie Habsburgovcov. Každý turista môže navštíviť kostol. Interiér zdobia farebné dekorácie. Iba rezby na laviciach, ktoré vyrezali jedni z najlepších remeselníkov v odbore, môžu dlho priťahovať pozornosť milovníkov histórie.

Bazilika vo Wiltene

Hodnotenie: 4.9

Bazilika vo Wiltene

Kúsok ďalej od centra mesta sa nachádza bazilika, ktorá bola postavená v 18. storočí na mieste staršieho chrámu. Táto pamiatka vyniká v Tirolsku nezvyčajnou farebnou kombináciou. Biela a žiarivo žltá, veľmi odlišná od typických farieb tohto regiónu. Fasáda je zdobená oknami a lištami. A po oboch stranách sú zvonice s kupolami.

Vo vnútri nájdete veľmi bohato zariadené interiéry. Katedrála vo Wiltene je významnou miestnou pamiatkou, pretože v nej ľahko nájdete starobylé fresky zobrazujúce Nanebovzatie Panny Márie. Rokokový oltárny obraz. Vo vnútri nájdete aj obrovskú pozlátenú sochu Panny Márie.

Katedrála svätého Jakuba

Hodnotenie: 4.8

Katedrála svätého Jakuba

Hlavný katolícky kostol v Innsbrucku je suverénne tretí. Možno ho charakterizovať ako jeden z mnohých s barokovou fasádou so značným počtom sôch v hornej časti. Z diaľky môžete vidieť množstvo okrúhlych zvoníc na streche. Na vežiach sú mechanické hodiny staré viac ako 100 rokov.

Samotná katedrála je stará takmer 1000 rokov a v 18. storočí bola prestavaná. V hlavnej sále sa nachádza svätostánok Tirolska a Innsbrucku, obraz Panny Márie Pomocnice. Obraz namaľoval známy renesančný maliar. Pôvodne švédsky farský kostol bol zničený pri zemetrasení v roku 1689. Architekti ju neskôr nahradili novou katedrálou.

Kláštor Wilten

Hodnotenie: 4.7

Kláštor Wilten

Neďaleko úpätia veľkej hory Bergisel, ktorá je prírodnou atrakciou Tirolska, sa nachádza obrovský a slávny kláštor, ktorý sa prvýkrát spomína v 9. storočí n. l. Všetky starobylé stavby však boli zbúrané. Najstaršou budovou v meste je opátstvo, ktoré pochádza približne zo 17. storočia.

Táto slávna pamiatka je barokovým príkladom. Hlavnou stavbou je kostol s jednou kupolou. Jeho charakteristickým znakom je fasáda, ktorá nie je symetrická a obsahuje veľké množstvo starobylých dekoratívnych prvkov. Choristi tu pracujú už stáročia.

Kostol Najsvätejšej Trojice

Hodnotenie: 4.6

Kostol Najsvätejšej Trojice

Ďalší kostol zo 17. storočia sa nachádza v historickom centre mesta a je považovaný za majstrovské dielo ranobarokového štýlu. Tento kostol je jedným z najväčších v Innsbrucku, so širokou kupolou a bočnými vežami, pristavanými v 20. storočí. Na mieste sa nachádza jeden z najväčších zvonov v Rakúsku, ktorý váži viac ako 9 ton.

Časť interiéru je strohá, s jednoducho obielenými stenami, niektoré zdobené pilastrami. Vnútri sa nachádza hrobka Leopolda V. a celej jeho rodiny. Všetky hrobky sú od seba oddelené a sú zdobené oceľou, pozlátenou miestnymi šperkármi. Naši odborníci preto odporúčajú navštíviť kostol so sprievodcom, ktorý pozná jeho históriu.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Innsbrucku

Ferdinandeum

Hodnotenie: 5.0

Ferdinandeum

Tirolské štátne múzeum v Innsbrucku bolo založené v 19. storočí, v roku 1823, aby uchovávalo všetky poklady a pamiatky regiónu. Sídli vo veľkom dvojpodlažnom kaštieli, v ktorom sa nachádza množstvo exponátov. Archeologické, paleontologické a etnografické exponáty.

Samostatná časť výstavných sál je venovaná obrazom stredovekých európskych majstrov, ako aj oveľa väčšej zbierke starožitného nábytku a gobelínov miestnych panovníkov. Nachádza sa tu aj obrovská knižnica, ktorá obsahuje tlačenú rakúsku a nemeckú literatúru.

Múzeum ľudového umenia

Hodnotenie: 4.9

Múzeum ľudového umenia

Táto pamiatka, ktorá sa zaslúžene umiestnila na druhom mieste v rebríčku pamiatok v Innsbrucku, je skvelým miestom na získanie úplných, presných a podrobných informácií o regióne Tirolsko. Nachádza sa v tesnej blízkosti kostola Hofkirche, v historickom centre mesta. Takže bude celkom jednoduché dostať sa sem a pozrieť si príklady etnografických predmetov.

Pre turistov môže byť prekvapením zbierka kravských zvoncov, ako aj mnohé kostýmy. Múzeum bolo založené v roku 1888 s pomocou obchodného združenia. V roku 1903 založila rodina Grassmayrovcov Múzeum ľudového umenia. Táto zbierka sa nazývala Múzeum ľudového umenia. Rekonštrukcia budovy bola dokončená v roku 2009. V súčasnosti je to jedna z najvýznamnejších pamiatok v regióne.

Múzeum zvonov

Hodnotenie: 4.8

Múzeum zvonov

Na treťom mieste je Múzeum zvonov, ktoré vlastní rodina Grossmayrovcov. Jej členovia vyrábajú predmety pre kostoly, veže a iné stavby už takmer tisíc a pol roka. Miestnym obyvateľom preto nie je divné ani prekvapujúce, že v areáli sa nachádza múzeum zvonov; toto zariadenie je pre nich zdrojom hrdosti.

Jedna z najvýznamnejších pamiatok v Innsbrucku v súčasnosti. Turisti pravidelne navštevujú múzeum, aby sa dozvedeli o histórii odlievania zvonov a videli výrobný proces. Každý návštevník si môže vychutnať hudobný koncert, ktorý pravidelne usporadúva rodina Grassmayerovcov.

Múzeum Swarovski

Hodnotenie: 4.7

Múzeum Swarovski

Neďaleko Innsbrucku v mestečku Wattens nájdete naozaj úžasné múzeum. Nazýva sa „Krištáľové svety“ a je korunovaný hlavou obrovského. Ide o zelený kopec, ktorý je zdobený rôznymi polodrahokamami vrátane tých, ktoré tvoria nos a ústie vodopádu.

Táto pamiatka je v oblasti legendárna, pretože podľa povesti tu kedysi býval veľmi bohatý obor, ktorý tu strážil svoje poklady. Preto bolo rozhodnuté postaviť pred vchodom do jaskyne pamätník, ktorý by chránil cennosti Swarowského AG. Jeho funkčným účelom je výstavná sieň spoločnosti, ktorá vyrába kryštály. Preto sa pravidelne konajú výstavy a festivaly.

Múzeum anatómie

Hodnotenie: 4.6

Múzeum anatómie

V budove Lekárskej univerzity v Innsbrucku sa nachádza ďalšia atrakcia. Anatomické múzeum staré viac ako 400 rokov. Nájdete tu značný počet lebiek, ktoré pochádzajú ešte z praveku. Okrem toho je tu celá expozícia venovaná kostrám zvierat, vrátane vyhynutých. Zbierka sa zhromažďovala od jej založenia a patrí tak k najbohatším v Rakúsku.

Vrcholom Anatomického múzea je kostra muža s výškou 221 centimetrov. Existujú však problémy s prístupom. Pred návštevou múzea si musíte dohodnúť stretnutie. Preto ho naši odborníci zaradili na nižšie miesto v rebríčku pamiatok Innsbrucku.

Alpské múzeum

Skóre : 4.5

V Hofburgu, ktorý sme už spomenuli v rebríčku atrakcií, sa nachádza obrovská zbierka venovaná histórii horolezectva. Tu nájdete množstvo fotografií, zariadení a ďalších zaujímavostí. Jednou z najzaujímavejších vecí je vybavenie a archívne dokumenty mužov, ktorí zdolali Alpy.

Hlavnou funkciou je interaktivita. Môžete komunikovať s rôznymi predmetmi vrátane karabín alebo si sami vyskúšať viazanie uzla. V sále venovanej maľbe niektoré obrazy nakreslili horolezci podľa spomienok na výstup.

Štyrolská panoráma

Hodnotenie: 4.4

Panoráma Tirolska

Areál je spojený s Kráľovským múzeom pechoty malou podzemnou chodbou. Toto je jedno z najstarších múzeí v Innsbrucku. Panoráma Tirolska bola otvorená v roku 2011, niekoľko storočí po skončení bitky pri Bergiseli.

Plánovalo sa umiestnenie obrazu, ale ťažkosti pri hľadaní nového miesta a mnohé ďalšie faktory otvorenie oddialili. Hlavnou funkciou je panoráma. Je to obrovská maľba zobrazujúca oblasť. Jeho celková plocha je približne 28 metrov, a aby ho bolo možné prepraviť, musel byť rozdelený. Múzeum ponúka aj množstvo ďalších atrakcií.

Múzejná dedina Etzi

Hodnotenie: 4.3

Muzeálna dedina Etzi

Na poslednom mieste v rebríčku kultúrnych atrakcií sa umiestnila obec Etzi. Toto zariadenie je venované slávnemu Yetimu, ktorého pozostatky boli objavené v alpských horách v roku 1991. V dôsledku rýchleho topenia ľadovcov sa našla múmia, ktorá pochádza z doby medenej. V dôsledku toho bolo rozhodnuté vytvoriť novú turistickú destináciu – dedinu Etzi.

Turistov priťahuje etnografický charakter miesta. Môžete sa zoznámiť s tradičným životným štýlom a rituálmi miestnych obyvateľov, vrátane tých z neolitu, a zúčastniť sa rodinných obradov. Je to povinná návšteva, aby ste sa dozvedeli nové a zaujímavé veci.

Najlepšie prírodné atrakcie Innsbrucku

Botanické záhrady

Hodnotenie: 5.0

Botanické záhrady

Ďalšou atrakciou v okolí už spomínaného paláca Hofburg je botanická záhrada. Objednala ho cisárovná Mária Terézia. Existuje veľká rozmanitosť rastlín z rôznych klimatických pásiem. Nachádza sa tu viac ako 1700 rôznych skupín rastlín.

Umelé jazierka s ľaliami sa v záhrade dajú ľahko nájsť. Na stromoch hniezdia rôzne vysokohorské vtáky, najmä sovy. Ak vás unaví turistika, môžete si zahrať aj pri niekoľkých šachových stoloch. Jedna z najlepších zelených plôch v Innsbrucku.

Alpská zoologická záhrada

Hodnotenie: 4.9

Alpská zoologická záhrada

Zoologická záhrada, ktorá sa nachádza vysoko nad morom, je jednou z najvýznamnejších pamiatok v Tirolsku a Innsbrucku. V zoologickej záhrade žije viac ako 2 000 zvierat, z ktorých takmer všetky pochádzajú z Álp. Na prehliadku všetkých ich výbehov a klietok by ste tu museli stráviť celý deň. Zvláštnosťou je vysoká nadmorská výška.

Leží vo výške 750 metrov. Vo Švajčiarsku je len jedna vyššia zoologická záhrada. V súčasnosti je domovom viac ako 150 rôznych druhov vrátane kozorožcov a vtákov. Založil ju v roku 1962 známy zoológ H. H. Abramovič. Posenner. Pomohol pri opätovnom vysadení niekoľkých ohrozených druhov vtákov do voľnej prírody. Zároveň je to jediná zoologická záhrada na svete, ktorá chová a pestuje lezecké steny.

Bergisel

Hodnotenie: 4.8

Bergisel

Bol to prvý skokanský mostík v Innsbrucku, ktorý bol postavený v roku 1930 – v medzivojnovom období – v rámci príprav na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní. Bol niekoľkokrát rekonštruovaný a odvtedy je domovom celého letoviska. Naposledy bol renovovaný okolo roku 2002. Oblasť je významnou turistickou atrakciou v Innsbrucku a Tirolsku.

Skokanský mostík využívajú profesionálni športovci a sledovanie skokov je v zime obľúbenou atrakciou pre návštevníkov aj miestnych obyvateľov. Vo výške 50 metrov sa nachádza veľká vyhliadková plošina, z ktorej je veľmi ľahké spoznať Bergisel a jeho šampionáty.

Lanovka

Hodnotenie: 4.7

Lanovka

Toto je posledná atrakcia v rebríčku, s ktorou môžete preskúmať celý Innsbruck. Na vrchol hory Hafelkar vás vyvezie obrovská lanovka v sklenenej kolíske. Dolná stanica sa nachádza prakticky v centre mesta. Stánky začínajú približne každých 15 minút. Prvá zo zastávok je vo výške približne 300 metrov a ďalšia už vo výške 1900 metrov.

Po zastávke môžete zostúpiť po farebných svahoch po vlastných, pričom využijete špeciálne spevnené chodníky. Posledná stanica sa nachádza vo výške 2 334 metrov nad morom a je najvyššie položenou stanicou. Veľké zľavy na dopravu pre cestujúcich s deťmi. Lístok platí aj na množstvo ďalších atrakcií.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: