30 najlepších atrakcií Havany

Farebné hlavné mesto Kuby Havana bolo založené pred viac ako 500 rokmi. Vo svojej dobe toho veľa prežilo, toto miesto bolo dlho kolóniou a nemalo nezávislosť. Kuba získala dlho očakávanú slobodu od iných národov až koncom 19. storočia. Havana je dnes jedinečnou provinciou, ktorá láka obrovský prílev turistov svojou odlišnou a pestrou kultúrou, priateľskými miestnymi obyvateľmi a mnohými úžasnými pamiatkami. Ernest Hemingway tu strávil celých 20 rokov svojho života, takže história mesta je neoddeliteľne spojená s osobnosťou. Pozrite si 30 najlepších atrakcií v Havane podľa cestovateľov.

Rebríček najlepších pamiatok v Havane

NominovanémiestonázovHodnotenie
Najlepšie miesta na prechádzku po Havane1Stará štvrť Havany5.0
2Piazza de Armas4.9
3Katedrálne námestie4.8
4Námestie Vieja4.7
5Nábrežie Malecon4.6
6Bulvár Prado4.5
7Námestie San Francisco4.4
Najlepšie múzeá v Havane1F.A.C5.0
2Hemingwayovo múzeum Finca Vigia4.9
3Rómske múzeum Havana club4.8
4Ambos Mundos4.7
5Múzeum revolúcie4.6
6Napoleonovo múzeum4.5
Najlepšie pevnosti v Havane1La Real Fuerza5.0
2Pevnosť El Morro4.9
3Pevnosť San Carlos de la Cabaña4.8
Najlepšie kultúrne a architektonické pamiatky Havany1Fusterlandia5.0
2Hrad San Salvador de la Punta4.9
3Capitol4.8
4Cintorín Krištofa Kolumba (Colón Cemetery)4.7
5Havanská univerzita4.6
6Gran Teatro4.5
7Havanský Kristus4.4
Najlepšie prírodné atrakcie Havany1Národná botanická záhrada5.0
2Havanská zoologická záhrada4.9
Najlepšie pláže v Havane1Bakuranao5.0
2Boca Ciega4.9
3Tarara4.8
4Guanabo4.7
5El Salado4.6

Najlepšie miesta na prechádzku po Havane

Stará štvrť Havany

Hodnotenie: 5.0

Stará štvrť Havany

Pravdepodobne najobľúbenejšia havanská pamiatka, Staré mesto, sa umiestnila na prvom mieste vo svojej kategórii. Ťažko si predstaviť vhodnejšie miesto na turistickú prechádzku. Táto oblasť je najstaršou časťou mesta a nachádza sa tu niekoľko najkrajších havanských sídiel v štýle Mudahar. Námestie, ktoré bolo postavené pre bohatých Havajčanov v 16. storočí, bolo vybudované v roku 1578 a nieslo názov „Piazza de la Plaça“. Vnútri je útulné, tienisté nádvorie, skryté pred zvedavými pohľadmi.

Stará Havana bola vďaka svojej architektonickej kráse zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Takmer všetky budovy boli samozrejme zrekonštruované a ich fasády boli moderne upravené. Napriek tomu domy vyzerajú luxusne, zdobia ich stĺpy s kanelúrami, mozaikové obklady. Teraz sa tu nachádzajú obchody, kaviarne a hotely. Toto farebné miesto musíte vidieť.

Place de Armas

Orientačné hodnotenie: 4.9

Námestie Plaza de Armas

Ďalšie úžasné historické miesto v Havane, ktoré nájdete v každom sprievodcovi. Námestie Piazza de Armas je tu už od založenia mesta a existuje viac ako 500 rokov. Na jeho východnom konci sa týči nádherný chrám El Templete. Je v neoklasicistickom štýle a má veľkú náboženskú hodnotu, keďže sa tu konala prvá katolícka omša v meste. Navštívte slávne Havanské múzeum na námestí každý deň.

Ďalšou zaujímavosťou je umiestnenie jedného z najluxusnejších hotelov Santa Isabel, ktorý dodáva miestu estetický nádych. Na severe sa nachádza stará pevnosť z roku 1558. Na tomto námestí môžete stráviť celý deň, na každom kroku tu nájdete krásne budovy a historické a kultúrne pamiatky. Turisti si z návštevy tejto atrakcie odnášajú príjemné dojmy.

Katedrálne námestie

Orientačné hodnotenie: 4.8

Katedrálne námestie

Je to ďalšie skvelé miesto na prechádzku a pre cestovateľov je to jedno z piatich najlepších námestí v Havane. Symbolom mesta je katedrála svätého Krištofa. Námestie bolo vybudované v roku 1578 a dostalo názov Piazza de Cianaga, čo možno preložiť ako „Námestie v bažinách“. Po obvode sa nachádza niekoľko zaujímavých architektonických pamiatok.

Patrí medzi ne palác Marquês de Armas, Galéria umenia a Národné múzeum umenia. Zaujímavosťou lokality je, že si zachovala svoj pôvodný vzhľad prakticky v nezmenenej podobe. Aj miestni obyvatelia ho tu milujú. Na Katedrálnom námestí sa nachádzajú kaviarne, ktoré majú svoje stoly priamo na ulici. Odporúčané väčšinou sprievodcov v Havane.

Námestie Vieja

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Plaza Vieja

Slávne námestie Plaza Vieja pochádza z roku 1559 a je jednou z najstarších havanských pamiatok. Počas svojej histórie bol centrom mnohých sprievodov, demonštrácií, býčích zápasov a dokonca aj popráv. Moderný vzhľad získalo námestie v 17. storočí po vybudovaní podlubí. Nájdete tu rôzne budovy, z ktorých každá je príkladom iného architektonického štýlu.

Tu môžete vidieť baroko aj modernizmus zároveň. Priamo v jeho strede sa nachádza neoklasicistická mramorová fontána. Z juhu na nás hľadí nádherný palác La Casona, ktorý pochádza z 18. storočia. Teraz je tu umelecké centrum. Ďalej po námestí narazíte na obľúbený pivovar Servesoria, Taverna de la Muraya, kde turisti radi relaxujú a ochutnávajú lahodné miestne pivo. V druhom rohu sa nachádza veža, z ktorej je nádherný výhľad na mesto.

Nábrežie Malecon

Hodnotenie atrakcie: 4.6

Nábrežie Malecon

Ďalším bodom na zozname je nádherná promenáda Malecon, na ktorej sa konajú slávne havanské karnevaly. Promenáda je vlastne cesta, ktorá spája štvrte Vedado a Miramar so starou Havanou. Bola vytýčená v roku 1926, hoci samotný projekt sa pripravoval už koncom 19. storočia. V celej oblasti nájdete staršie, schátrané domy, ktoré kontrastujú s modernými budovami, ale tvoria ucelený celok.

Po 7 km dlhej promenáde sa môžete prechádzať vo dne aj v noci. Je vždy plný ľudí, nielen návštevníkov, ale aj miestnych obyvateľov a študentov. Pôvodne bol plánovaný ako ochrana mesta pred vyplavením. 14 blokov s rôznymi pamätníkmi národných hrdinov, ako aj nádhernými budovami, ktoré boli obnovené do svojej pôvodnej krásy. Či už sem chcete prísť na karneval alebo len na prechádzku, toto miesto turisti radi navštevujú.

Bulvár Prado

Hodnotenie pohľadu: 4.5

Bulvár Prado

Bulvár Prado je považovaný za jednu z najlepších prechádzok v celej Havane, a preto mu patrí šieste čestné miesto. Je dlhá dva kilometre a nachádza sa medzi Centrálnym parkom a promenádou. Bulvár pochádza zo 17. storočia, ale to, čo vidíte dnes, je výsledkom rekonštrukcie zo začiatku 20. storočia. Nie nadarmo sa táto pamiatka považuje za hlavnú promenádu v Havane, je neskutočne krásna a môžete tu s veľkým potešením stráviť niekoľko hodín.

Havanskí sprievodcovia radia turistom, aby si tento bulvár určite prezreli. Môžete sa tu prejsť a pokochať sa krásou miestnej architektúry alebo si len tak oddýchnuť na lavičke v tieni stromov. Pozdĺž ulice sa nachádzajú nízkopodlažné budovy (maximálne 3 poschodia). Môžete sa tiež prejsť po okolí a pozrieť si slávny Kapitol, ktorý sa hrdo týči nad Havanou a je to veľmi pôsobivý pohľad. O kúsok ďalej sa nachádza hlavné havanské divadlo, ktoré je tiež úchvatne krásne.

Námestie San Francisco

Hodnotenie atrakcie: 4.4

Námestie San Francisco

Ďalšie veľké námestie sa nachádza na ďalšom mieste v rebríčku. Jeho história sa líši od iných podobných atrakcií. Toto námestie pôvodne slúžilo na vykladanie lodí a zásobovanie vodou. Františka so 42 metrov vysokou vežou bol postavený neskôr. Stal sa symbolom námestia a orientačným bodom pre námorníkov. Kláštor sa už nepoužíva, ale nachádza sa v ňom koncertná sála, ktorá je známa svojou akustikou.

Na tomto námestí môžete vidieť aj ďalšie zaujímavé budovy. Napríklad Obchodná burza, ktorá bola postavená v andalúzskom štýle v 20. storočí. Architektonickú hodnotu má aj hlavná colnica. Uprostred je replika fontány Alhambra, ktorej originál sa nachádza v Granade. Vďaka bývalému vodovodnému systému námestie zdobí fontána s levom, ktorú navrhol Giuseppe Gaggini.

Najlepšie múzeá v Havane

F.A.C

Hodnotenie: 5.0

F.A.C

Zaslúženým lídrom kategórie je Galéria umenia, ktorá je v Havane obľúbená medzi turistami a predstavuje návštevníkom umenie ostrova slobody. Toto námestie sa nachádza uprostred ničoho neďaleko Železného mosta. Ľahko dostupné pešo alebo taxíkom, ak ste ubytovaní v odľahlejších oblastiach. Táto kultúrna atrakcia je povinnou zastávkou a ponúka komplexný pohľad na hlavné trendy v súčasnom kubánskom umení.

Navyše si môžete vychutnať zaujímavé koktaily a od piatku večera sa v galérii konajú zaujímavé večierky. Niekedy tu vystupuje známa kapela, ktorá sa postará o veľkolepú šou. Samotná galéria má podobu labyrintu a nájdete v nej fotografie, obrazy a knihy. Tu nájdete najlepšie diela súčasných umelcov. Turisti, ktorí už navštívili F.A.C, odporúčame strešnú reštauráciu.

Hemingwayovo múzeum Finca Vigia

Hodnotenie atrakcií: 4.9

Hemingwayovo múzeum Finca Vigia

Múzeum venované slávnemu Ernestovi Hemingwayovi sa nachádza priamo na panstve, kde spisovateľ žil viac ako 20 rokov. Po Hemingwayovej smrti darovala Finca Vigia jeho manželka kubánskej vláde. Dom stojí na kopci a vo vnútri je zrekonštruovaný tak, ako bol za jeho života. Turisti sú ohromení obrovskou knižnicou, ktorá obsahuje takmer 9 000 kníh. Na nádvorí môžete vidieť skutočnú loď „Peerage“, na ktorej Hemingway lovil ryby.

Jedinou nevýhodou je, že turisti nesmú vstúpiť dovnútra. Celý sprievod môžu pozorovať len cez okná domu. Múzeum predstavuje zbierky zbraní, spisovateľových odznakov, osobných predmetov a spomienkových predmetov. Návštevníci majú príjemný zážitok a v múzeu sa cítia, akoby si spisovateľ na chvíľu odskočil a mal sa vrátiť – tak reálne je stvárnený jeho život.

Múzeum rómskeho klubu Havana

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Múzeum rumu v havanskom klube

Ďalší rýchly poslucháč sa venuje rumu Havana Club, obľúbenému kubánskemu nápoju. Na jeho počesť bolo zriadené celé múzeum, ktoré každoročne priláka množstvo turistov. Otvorená bola v roku 2020 v budove v koloniálnom štýle v historickom centre. Návštevníkov čaká 25-minútová prehliadka histórie tohto nápoja na Kube, technológie jeho výroby, a čo je najzaujímavejšie, aj ochutnávka lahodného rumu so sprievodcom.

Môžete si so sebou vziať aj deti a vstup je pre ne úplne zadarmo. Raz mesačne sa pre všetkých návštevníkov múzea koná lotéria, ktorej hlavnou cenou je fľaša elitného rumu. Turistom sa páči, že múzeum približuje históriu nápoja, ako aj zaujímavé informácie o jeho výrobe. Za zmienku stojí, že každú sobotu a nedeľu sa tu konajú koncerty džezu a rumby v podaní živého orchestra.

Ambos Mundos

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Ambos Mundos

Ďalšia stránka venovaná skutočnému géniovi svojej doby, Ernestovi Hemingwayovi, je na štvrtom mieste. Toto múzeum sa od ostatných odlišuje tým, že je to hotel, ktorý je stále otvorený pre verejnosť. Práve tu sa na 5. poschodí nachádza spisovateľova obľúbená izba, ktorá mu v 30. rokoch 20. storočia sedem rokov slúžila ako rezidencia. Práve tu začal písať román o španielskej občianskej vojne a román Komu zvonia zvony.

Múzeum sídli v Hemingwayovom vlastnom secesnom a art-decovom apartmáne č. 511. Miestnosť pripomína návštevníkom významné momenty zo života spisovateľa a prostredníctvom rôznych predmetov sleduje jeho osobnosť. Hotel prešiel v roku 1987 rozsiahlou rekonštrukciou a dnes vyzerá trochu inak ako pôvodne. Každý fanúšik tohto spisovateľa si ho musí pozrieť.

Múzeum revolúcie

Hodnotenie atrakcií: 4.6

Revolučné múzeum

Revolučné udalosti na Kube v rokoch 1950 až 1960 sú známe všetkým milovníkom histórie. Počas týchto udalostí umiestnil Fidel Castro do tejto budovy Radu ministrov a predsedníctvo. Havanské múzeum, pôvodne postavené v roku 1909 ako sídlo vlády, bolo otvorené v roku 2020. Palác otvoril svoje dvere slávnym osobnostiam, ako sú Winston Churchill, Jurij Gagarin, Fidel a Raul Castro, Che Guevara a ďalší. V roku 1974 tu bolo otvorené Múzeum revolúcie, ktoré pripomína toto búrlivé obdobie kubánskych dejín.

Celkovo je tu 38 rôznych miestností s chronologicky usporiadanými exponátmi. Niekoľko exponátov približuje históriu Kuby od čias prvých osadníkov. Návštevníci si môžu pozrieť postavy vodcov revolúcie v životnej veľkosti. V múzeu sú vystavené predmety každodennej potreby revolucionárov a dokonca aj lekárske nástroje, ktoré Che Guevara používal na ošetrenie zranených. Hneď za múzeom sa nachádza záhrada s pamätníkmi hrdinov Novej vlasti, skutočnými džípmi bratov Castrovcov.

Napoleonovo múzeum

Hodnotenie pohľadu: 4.5

Napoleonovo múzeum

Múzeum venované Napoleonovi Bonapartemu bolo inšpirované posmrtnou maskou francúzskeho cisára. Na Kubu sa dostala náhodou, prišiel s ňou Napoleonov bývalý lekár. Tento kus kúpil kubánsky cukrovarnícky magnát a pridal ho do svojej zbierky. Po úteku z ostrova počas revolúcie bola zbierka pridelená Národnému múzeu výtvarných umení. Neskôr, v roku 1961, bola v kaštieli Ornestes Ferrara otvorená stála expozícia Napoleonovho múzea.

Na štyroch poschodiach budovy sa nachádza približne 7 000 exponátov. Všetky pochádzajú z rôznych historických období a obsahujú rôzne kusy nábytku, oblečenie, sochy, bojové plány a množstvo kníh v rôznych jazykoch. V pevnosti sú vystavené aj niektoré cisárove osobné veci vrátane ďalekohľadu zo Svätej Heleny, trojuholníka a pištole. Milovníci histórie si v tomto múzeu nájdu veľa zaujímavého.

Najkrajšie havanské pevnosti a opevnenia

La Real Fuerza

Hodnotenie stránky: 5.0

La Real Fuerza

Havana je bohatá na starobylé pevnosti a pevnosti, a to vďaka rôznym historickým udalostiam, ako boli nájazdy na ostrov. Krajina sa musela brániť, preto sa v rôznych storočiach budovali mohutné obranné stavby. Patrí medzi ne líder kategórie, pevnosť La Real Fuerza. Nachádza sa vo východnej časti Havany a bol postavený v roku 1577. Slúži na ochranu mesta pred pirátmi. Za zmienku stojí aj to, že priekopa okolo stavby stále plní svoju funkciu.

Pevnosť je dnes cenná z historického hľadiska a je dokonca zapísaná na zozname UNESCO ako súčasť starej časti Havany. Ďalším úspechom je, že ide o jednu z najstarších kamenných pevností v Amerike. Turisti si môžu nielen vychutnať krásu a silu tohto úžasného miesta, ale aj navštíviť múzeum otvorené na hrade. Vystavuje rôzne artefakty vyzdvihnuté z morského dna a hneď na prvom poschodí môžete vidieť veľký 4m model lode Santisima Trinidad. Námorné múzeum má aj interaktívne exponáty, ktoré návštevníkom umožňujú nahliadnuť do života námorníkov v rôznych obdobiach.

Pevnosť El Morro

Hodnotenie pohľadu: 4.9

Pevnosť El Morro

Druhé čestné miesto patrí pevnosti El Morro, ktorá je považovaná za jednu z najobľúbenejších pevností na Kube. Nachádza sa nad hlavným prístavom a bol postavený na obranu proti útokom v úzkej časti prielivu. Výstavba pevnosti sa začala v roku 1589 a trvala približne 40 rokov. Stavba pozostáva z troch bastiónov a majáka. Bola domovom delostreleckých zbraní, ktoré bránili úžinu. V roku 1720, po dvoch mesiacoch obliehania, pevnosť padla. Neskôr ju doplnila stavba San Carlos de la Cabaña, ktorá bude opísaná nižšie.

Táto stavba je v súčasnosti jedným z najväčších turistických cieľov na celom ostrove Isla de la Libertad. Môžete sa tu prechádzať, obdivovať krásu starých stavieb, skúmať architektonické nuansy budov a spoznávať Kubu z iného uhla pohľadu. Všetci turisti jednoznačne odporúčajú túto atrakciu navštíviť a považujú toto miesto za hlavný bod každého výletu na Liberty Island.

Pevnosť San Carlos de la Cabaña

Hodnotenie pohľadu: 4.8

Pevnosť San Carlos de la Cabaña

Vďaka príkazu španielskeho kráľa Karola III. sa v roku 1763 začala na ostrove výstavba pevnosti, ktorá sa dokonale zachovala dodnes. Hrad je dlhý 700 metrov a vyzerá pôsobivo. Bašty hrubé 12 metrov dodávajú miestu neuveriteľnú silu. San Carlos de la Cabaña bolo jedno z najväčších vojenských opevnení v Novom svete. Stavebné práce pokračovali až do roku 1774.

Okrem obrannej funkcie slúžil hrad aj ako väzenie – príležitostne aj ako politické väzenie. Ako sa menili vládcovia, menila sa aj jeho funkcia. Počas kubánskej revolúcie tu sídlil Che Guevara. V súčasnosti je súčasťou historického parku a láka mnohých turistov. V pevnosti môžete navštíviť niekoľko zaujímavých múzeí vrátane Museo de Commanderio Che Guevara. Navyše, každý deň o 21. hodine.00 tu je slávnostná streľba z dela, ktorá je veľmi pôsobivá.

Najlepšie kultúrne a architektonické pamiatky Havany

Fusterlandia

Hodnotenie: 5.0

Fusterlandia

V odľahlej časti Havany sa nachádza prekvapujúca pamiatka – dom a dielňa Josého Fustera, maliara, keramikára a grafika. V 18 rokoch sa José presťahoval na vidiek, kde sa rozhodol zveľadiť svoj dom a postupne začal steny zdobiť mozaikami. Mozaiky boli jeho koníčkom a po návšteve Parc Guell v Barcelone sa vrátil ešte viac inšpirovaný. Celá štvrť je teraz vyzdobená v štýle Fusterlandu – okolité domy, ploty a autobusové zastávky. Umelec priznáva, že keď začínal, nemyslel na to, že to bude v takomto rozsahu.

Ateliér umelca je otvorený pre turistov, ktorí si môžu kúpiť aj suveníry. Návštevníci si toto miesto pochvaľujú a prezývajú ho „Frustelandia“. Je to veľmi nezvyčajné miesto s pestrofarebnými obrazmi, sochami a jednotným štýlom všade navôkol. Ľudia, ktorí ju navštívia, si zamilujú a vychutnajú umenie ulíc. V parku môžete vidieť mnoho zaujímavých fráz.

Hrad San Salvador de la Punta

Hodnotenie atrakcií: 4.9

Hrad San Salvador de la Punta

Čestné druhé miesto medzi najlepšími architektonickými pamiatkami patrí úžasnému zámku Chateau. Je to pevnosť postavená na príkaz španielskeho kráľa Filipa II. Dokončený bol v roku 1600, v roku 1997 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa zachoval v dobrom stave. V roku 1630 bola okolo hradu natiahnutá obrovská 250-metrová kovová reťaz, ktorá mala odrádzať nepriateľské lode.

V San Salvador de la Punta sa nachádza múzeum, v ktorom sú vystavené skutočné modely plachetníc, rôzne historické artefakty, z ktorých niektoré boli zachránené z morského dna. Návštevníci majú k dispozícii aj samostatnú miestnosť, v ktorej sú vystavené rôzne kresby a nákresy, zlaté poklady a predmety nájdené počas vykopávok v regióne. Za návštevu stojí aj úžasný výhľad na havanské nábrežie.

Capitol Hill

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Capitol Hill

História pozemku, na ktorom je postavená táto nádherná budova Kapitolu, je fascinujúca. Pôvodne močaristá oblasť, kde boli držaní otroci, bola neskôr otvorená botanická záhrada. V roku 1926 sa v priebehu troch rokov začala stavať budova, ktorú vidíme dnes. Podobný vzhľad ako Kapitol v USA, postavený v renesančnom štýle. Nádherné stĺpy naokolo v kombinácii s plynulými líniami kupoly a reliéfmi na masívnych dverách pôsobia impozantne.

Sochár Angelo Zanelli vytvoril alegorický obraz Kuby ako postavu v strede budovy. Prototypom bol skutočný obyvateľ Havany. Každá izba je symbolom boja za nezávislosť ostrova od španielskej nadvlády. Priamo pod kupolou je umiestnený 25-karátový diamant, ktorý kedysi patril Mikulášovi II. Teraz je to len kópia a originál sa z bezpečnostných dôvodov uchováva v Kubánskej centrálnej banke. Kapitol je jednou z najkrajších havanských pamiatok, čo potvrdili mnohí cestovatelia.

Cintorín Krištofa Kolumba (Columbus Cemetery)

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Cintorín Krištofa Kolumba (Columbus Cemetery)

V havanskej štvrti Vedado sa nachádza slávny cintorín Colón, otvorený v roku 1876. Rozprestiera sa na veľkej ploche 57 hektárov. Ako turistická destinácia je známy najmä vďaka obrovskému počtu sochárskych náhrobkov (viac ako 500). Medzi nimi sa nachádza 23 m vysoký pamätník hasičov a niekoľko pamätníkov kubánskych bejzbalistov. Areál navrhol slávny architekt Calisto de Loira. Kedysi sa tu pochovávali americkí námorníci, potom ich pozostatky presunuli na iný cintorín.

V súčasnosti sa tu nachádzajú sochy vytvorené rôznymi kubánskymi majstrami. V strede sa nachádza socha Viery, Nádeje a Lásky od sochára José Vivalta de Saavedra. Na cintoríne bola v roku 1828 odhalená prvá socha Krištofa Kolumba v Amerike. Prehliadky cintorínov sú pozoruhodné aj tým, že sa tu nachádzajú hroby mnohých známych kubánskych osobností. Nezabudnite si pri vstupe kúpiť plán, ktorý vám uľahčí orientáciu v areáli a neprehliadnete najzaujímavejšie detaily.

Havanská univerzita

Orientačné hodnotenie: 4.6

Havanská univerzita

Ďalšia pamiatka má pre obyvateľov ostrova Liberty Island kultúrny význam. Havanská univerzita sa považuje za najprestížnejšiu v celej krajine. Navyše to bola jedna z prvých vzdelávacích inštitúcií na celej západnej pologuli. Univerzita bola otvorená v roku 1728. V súčasnosti má 14 fakúlt a celkový počet študentov dosahuje 60 000. Vo svojich začiatkoch malo toto miesto náboženskú orientáciu.

Samotná budova bola postavená v neoklasicistickom štýle. Interiéry navrhol Armando Menocal, ktorý univerzitu vyzdobil siedmimi sochami symbolizujúcimi myslenie, literatúru, medicínu a ďalšie. Zariadenie tiež prežívalo ťažké časy, keď ho Fulgencio Batista zatvoril v reakcii na protivládne protesty. Až o niekoľko rokov neskôr Fidel Castro univerzitu znovu otvoril. Dnes poskytuje študentom z celého sveta možnosť študovať na diaľku.

Gran Teatro

Hodnotenie atrakcie: 4.5

Gran Teatro

Nasleduje ďalšia z kultúrnych a architektonických pamiatok Kuby. Havanské Veľké divadlo má jedno z najväčších hľadísk v krajine s kapacitou 15 000 divákov. Bol založený v roku 1838 a prvé predstavenie sa uskutočnilo o niečo skôr, v roku 1837. Divadlo sa nachádza na Paseo del Prado, jednej z najkrajších ulíc v hlavnom meste. Zdobia ho mramorové sochy, okná v gotickom štýle a majestátne stĺpy.

V súčasnosti je domovom Kubánskeho národného baletu a konajú sa v ňom koncerty. Sochy vytesal Giuseppe Moretti z Talianska, ktorý vytvoril alegorické obrazy divadla, hudby a vzdelávania. Mnohí Kubánci spolu s turistami považujú Veľké divadlo za najkrajšiu budovu na celom Ostrove slobody. Vystupovali tu svetoznáme hviezdy ako Enrico Caruso, Fanny Elserová a Anna Pavlovová. Každoročne sa na javisku koná divadelný festival, na ktorom sa predstavujú najlepšie inscenácie.

Havanský Kristus

Hodnotenie atrakcie: 4.4

Havanský Kristus

Jednou z najvýznamnejších kubánskych náboženských pamiatok je Kristus z Havany, ktorého autorom je sochár Hilma Madera. Ako materiál bol použitý carrarský mramor, ktorý bol použitý aj na sochy na cintoríne Colón. 320-tonová socha stojí na kopci oproti Havanskému zálivu na predmestí Casablanca. Pamätník dosahuje výšku 20 metrov, z toho 3 metre sú vyhradené pre podstavec.

Náboženská hodnota vyplýva aj zo skutočnosti, že každý kus mramoru použitý na pomník osobne posvätil Pius XII. – pápež. Pamätník bol odhalený v roku 1958. Je pozoruhodné, že v deň, keď Fidel Castro vstúpil do hlavného mesta počas revolúcie, sochu poškodil úder blesku. Za návštevu stojí aj výhľad na mesto, ktorý je úchvatný.

Najlepšie prírodné atrakcie Havany

Národná botanická záhrada

Hodnotenie: 5.0

Národné botanické záhrady

Jedna z najkrajších prírodných atrakcií Havany, Národná botanická záhrada, sa nachádza na predmestí Havany. Na ploche 600 hektárov ponúka návštevníkom pohľad na jedinečnú flóru regiónu. Zbierka rastlín v parku sa od jeho založenia v roku 1984 neustále dopĺňa. Na Kube rastie 4000 rôznych druhov rastlín, z ktorých polovica pochádza z Kuby. V parku však rastie aj veľa paliem (približne 60 druhov) a kríkov.

Botanická záhrada je rozdelená na 18 tematických oblastí. Japonská záhrada s útulným altánkom, jazerom a vodopádmi. Veľkú pozornosť návštevníkov priťahuje aj tropická a kaktusová oblasť. Vzhľadom na rozlohu oblasti by ste na jej prehliadku nemali celý deň. Ak si chcete urýchliť cestu, prenajmite si vlak s funkciou hop-on hop-off. Niektorí cestovatelia kupujú sadenice a berú si ich do svojej vlasti.

Zoo v Havane

Hodnotenie atrakcií: 4.9

Havanská zoologická záhrada

Kubánska národná zoologická záhrada na okraji Havany zaberá obrovský park s rozlohou 340 hektárov. Celá oblasť je rozmanitým terénom. Zoologická záhrada otvorená pred viac ako 30 rokmi je vyhľadávanou atrakciou najmä pre návštevníkov Kuby s deťmi. Všetky zvieratá sú chované vo výborných podmienkach, takmer nikdy nie sú v klietkach. Namiesto toho sa zvieratá voľne pohybujú po okolí alebo žijú v hlboko vykopaných jamách. Zoo predstavuje návštevníkom 700 druhov zvierat vrátane niektorých exotických.

Domov najväčšej zbierky vtákov na Kube. Jeho atrakcie lákajú turistov – páčia sa im dobré životné podmienky pre zvieratá a veľký, krásny areál. Po parku sa môžete prejsť pešo alebo využiť kyvadlovú dopravu (za poplatok). Jedinou nevýhodou, ktorú si turisti všimnú, je nedostatok miest na jedlo, preto je lepšie vziať si jedlo so sebou.

Najlepšie pláže v Havane

Bakuranao

Hodnotenie atrakcií: 5.0

Bakuranao

Krásna pláž Bacuranao je na prvom mieste v kategórii. Nachádza sa východne od Havany a nie je veľmi známa. V skutočnosti je to obľúbená destinácia, ale len 12 km od Havany. Preto mnohí dovolenkári dávajú prednosť iným plážam. To však neznamená, že Bakurao je menej atraktívne. Najčistejší biely piesok obklopený kokosovými palmami je snom každého turistu. Toto miesto vyzerá ako známa reklama na Bounty. Priezračná tyrkysová voda je veľmi teplá a samotná pláž je veľmi čistá a dobre udržiavaná.

Obľúbené rekreačné miesto Moskovčanov. Pozrite si veľké, hlučné skupiny hrajúce hudbu a v neskorých popoludňajších hodinách samotní obyvatelia ostrova predvádzajú miestne piesne. Turistom sa páči, že všetci Kubánci sú veľmi priateľskí a je s nimi zábava. Pláž Bacuranao je ideálnym miestom na spoznávanie autentickej kubánskej kultúry.

Boca Cega

Hodnotenie atrakcie: 4.9

Boca Ciega

Na východ od Havany sa nachádza ďalšia krásna pláž Boca Ciega. Je veľmi obľúbená u miestnych obyvateľov, možno preto, že je ďaleko od štandardných turistických trás. Na samote, kde si môžete naplno vychutnať krásu kubánskej prírody. Krásne palmy, čistá teplá voda a biely piesok – všetko, o čom môže milovník pláže snívať. Miesto sa nachádza 25 km od hlavného mesta a premáva sem kyvadlová doprava.

Niektorí turisti si všimnú mangovník rastúci hneď vedľa pláže. Nachádza sa tu veľké potápačské centrum, ktoré láka nadšencov potápania. Mnohí cestovatelia, ktorí navštívili tento raj, sa delia o príjemné spomienky a dojmy. Môžete urobiť skvelé fotografie z dovolenky. Na pláži sa nachádza aj starý zničený most.

Tarara

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Ďalší člen kategórie je považovaný za jednu z najobľúbenejších pláží na Kube. Nachádza sa 20 km od hlavného mesta medzi plážami Bacuranao a Megano. Táto havanská pamiatka určite stojí za návštevu, najmä preto, že sa sem dá ľahko dostať – premáva sem autobus číslo 400. Toto miesto láka milovníkov potápania a rybolovu. Dôležitou výhodou pláže je dostupnosť slnečníkov a ležadiel aj v hlavnej sezóne.

Ľudia sa tu radi zabávajú a relaxujú a miestni obyvatelia usporadúvajú plážové párty, na ktoré sa radi pridávajú. Tichší ľudia budú chcieť navštíviť iné miesta. Kaviarne a reštaurácie, ktoré ponúkajú chutné a čerstvé morské plody. Ceny sú pre turistov veľmi príjemné, sú oveľa nižšie ako v Európe. Ak si želáte, môžete sa na pláži potápať a šnorchlovať.

Guanabo

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Guanabo

Ďalšia najlepšia pláž v Havane je Guanabo. Nachádza sa východne od hlavného mesta, približne 27 km od neho. Dostanete sa sem taxíkom alebo kyvadlovou dopravou. Pláž sa tiahne v dĺžke 23 kilometrov, čo je naozaj pôsobivé. Každý turista si tu nájde voľné miesto aj počas hlavnej sezóny. V skutočnosti sa v tejto oblasti nachádza niekoľko pláží s rovnakým názvom. Často ho navštevujú miestni obyvatelia, ale nie veľa zahraničných návštevníkov.

Na Guanabe nájdete kaviarne s chutnými miestnymi jedlami, ako aj živé nočné kluby, kde sa môžete dobre zabaviť. Počas dňa môžete niekedy vidieť delfíny plávať zblízka. Na pláži sa vyskytujú aj rôzne kôrovce a pri potápaní pod hladinu sa objavuje bohatý morský život. Cesta autobusom z Havany na pláž trvá približne hodinu.

El Salado

Hodnotenie pohľadu: 4.6

Ďalšia pláž v kategórii patrí k západným plážam, na rozdiel od všetkých predchádzajúcich účastníkov. Jeho poloha je veľmi výhodná, ak sa tam dostanete taxíkom alebo osobným autom. Cesta na pláž trvá približne 30 minút. Toto miesto je ideálne na klasickú dovolenku na pláži a na potápanie. Najmä pre milovníkov potápania sa v blízkosti nachádza potápačské centrum Blue Reef. Do tejto oblasti prichádzajú miestni obyvatelia aj návštevníci.

Na rozdiel od východných pláží je tu namiesto bieleho piesku všetko pokryté vegetáciou a kameňmi. Je hlučný a navštevujú ho veľké skupiny ľudí, ktorí sa tu schádzajú, aby sa dobre zabavili. Reštaurácie, bary a kaviarne sú v pešej vzdialenosti a jedlo si môžete objednať priamo na lehátko. Chutné jedlo je za rozumnú cenu a návštevníci si môžu vybrať z rôznych morských pochúťok z nedávnej minulosti.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: