15 najlepších kníh Agathy Christie

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený na reklamu alebo predaj. Pred kúpou by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Nie nadarmo je kráľovná detektívok Agatha Mary Clarissa Millerová, ktorú čitatelia poznajú pod manželovým priezviskom Christie, najvydávanejšou autorkou všetkých čias. A to nie je jediný rekord, ktorý prekonala. Pasca na myši sa stala najčastejšie uvádzaným divadelným predstavením. Spisovateľská kariéra sa začala vo veku 18 rokov. Tieto poviedky boli tiež dobre prijaté a o niečo neskôr publikované. Veľkým znakom Christieovej tvorby je, že jej knihy neobsahujú žiadne hrozné násilie, brutalitu, krutosť alebo tečúcu krv. Všetky jej detektívky sú symbiózou tajomnej zápletky, morálky a etiky, vďaka ktorej sa vcítite do postáv a hlavne si vychutnáte čítanie jej diel napísaných autorovým vynikajúcim štýlom.

Agatha Christie napísala počas svojho života viac ako 200 poviedok, hier a románov. Do nášho hodnotenia sme vybrali tie najlepšie z nich, ktoré boli označené za klasiku detektívneho žánru. Kto vás nepozná?. Kto čítal viackrát a pozná text takmer naspamäť – nezabudnite si opäť vyzdvihnúť svoje obľúbené dielo z poličky a vychutnať si živý slabikár a neodmysliteľný štýl písania len Agathy Christie.

Rebríček najlepších kníh Agathy Christie

NomináciaMiestoNázovHodnotenie
Rebríček najlepších kníh Agathy Christie1Vražda Rogera Ackroyda5.0
2„Vražda na golfovom ihrisku, 1923.“.4.9
3Desať černochov4.8
4Vraždy podľa abecedy4.8
5Smrť v oblakoch4.7
6Vyhlásená vražda4.7
7Mŕtvola v knižnici, 1942.4.7
8Dátum úmrtia4.6
9Vražda v Orient exprese4.5
10Dom Tumbledown4.5
11Po pohrebe4.4
12Smrť na Níle4.4
13Zlo pod slnkom4.4
14Na hrane4.4
15Domov jeho snov4.3

Vražda Rogera Ackroyda

Hodnotenie: 5.0

Vražda Rogera Ackroyda

Dielo bolo prvýkrát publikované v roku 1926. Agatha Christie po prvýkrát použila literárny prostriedok, keď sa z rozprávača stal sám zločinec, vďaka čomu je príbeh nielen zaujímavý, ako vo všetkých ostatných autorkiných knihách, ale aj fascinujúci a nepredvídateľný. Tu sa naplno odhalí vrahova pravá povaha a na konci je prekvapený svojou dvojtvárnosťou a zbabelosťou. Prípad rieši obľúbený Hercule Poirot. Rozpráva doktor Sheppard, ktorý sa stáva asistentom slávneho detektíva a v tejto knihe nahrádza kapitána Hastingsa.

Vo fiktívnej dedine je zavraždená bohatá vdova. Všetci sú však presvedčení, že to ona sa zabila. Až keď je zavraždený Ackroyd, ktorý sa mal oženiť s pani Ferrarsovou, niet pochýb, že došlo k zločinu. Osem mužov, ktorých charaktery autor tak živo opisuje, sa stáva podozrivými.

V románe sa súčasne odohráva niekoľko udalostí, ktoré čitateľa rozptyľujú a mätú. Ale keď sa nájde skutočný vrah, bude jasné, že všetky sú opísané z nejakého dôvodu. „Vražda Rogera Ackroyda“ mala zmiešané prijatie. Kritici sa na knihu pozerajú negatívne. Kolegovia spisovatelia obvinení z používania techník neprijateľných pre detektíva. Ale až čas všetko vrátil na svoje miesto. A dnes je to jedno z najlepších diel veľkého Christieho žánru a tvorby.

„Vražda na golfovom ihrisku, 1923.

Hodnotenie: 4.9

Vražda na golfovom ihrisku, 1923

Poirot je späť v práci. Tentoraz ho o pomoc požiada francúzsky milionár Pierre Renault, ktorý detektívovi pošle list, ale nemôžu sa stretnúť osobne – telo boháča sa nájde na golfovom ihrisku. Manželka tohto muža vypovedá, že v noci ju a jej manžela napadli dvaja neznámi útočníci, ktorí odviedli Pierra preč. Hercule Poirot a jeho partner Hastings riešia prípad. Pridávajú sa k nim vyšetrovateľ Monsieur Haute a detektív Giraud.

Kniha Agathy Christie je ako vždy spletitá, zamotaná zápletka, hra postáv – autorka spočiatku postavy vykresľuje ako niekoho iného, než sú, čo čitateľovi len pridáva na zaujímavosti. Mimochodom, v tomto románe je miesto aj pre lásku, čo nie je typické pre detektívny žáner ani pre Poirotovu sériu.

Desať černošských detí

Hodnotenie: 4.8

Desať černochov

Druhé miesto patrí autorkinej obľúbenej knihe, ktorá sa stala najpredávanejším dielom Agathy Christie. Román vyšiel v roku 1939., a o štyri roky neskôr bola podľa nej napísaná divadelná hra. Detská rýmovačka o černochoch nadobúda strašidelný, desivý význam a prechádza celým príbehom. na skalnatom ostrove, ktorého predlohou bol britský ostrov Burgh.

Na pozvanie Owensovcov príde desať úplne cudzích ľudí, ale sami tam nie sú. Hostia objavia podnos s 10 porcelánovými figúrkami a každý má v izbe zavesený plagát s počítaním. Komorník zapne gramofón s mužským hlasom a obviní každého z nich zo zločinov. A potom sa začne zabíjanie hostí, po ktorom porcelánoví negri jeden po druhom zmiznú zo salónu. Nie je východisko, loď odplávala a oni zostali sami so zloduchom na ostrove odrezanom od ľudí. Jedinou šancou je zistiť, kto z prítomných je skutočný vrah, a zastaviť ho.

Za zmienku stojí, že názov knihy bol kvôli moderným pravidlám politickej korektnosti zmenený a na pultoch kníhkupectiev s použitou literatúrou je teraz uvádzaná pod názvom A nikto nie je preč.

Vraždy podľa abecedy

Hodnotenie: 4.8

Vraždy sú zoradené podľa abecedy

Detektívka bola prvýkrát publikovaná v januári 1936. Prvá adaptácia vyšla o 29 rokov neskôr a o 27 rokov neskôr uzrel svetlo sveta filmový román s Davidom Souché v úlohe Hercula Poirota. Okrem slávneho detektíva sú hlavnými postavami jeho verný pomocník kapitán Hastings a inšpektor Japp. Pozoruhodné je, že rozprávanie je najprv písané v prvej osobe a potom v tretej.

Dej knihy sa začína vraždami ľudí, ktorých mená sú zoradené podľa abecedy. Prvou obeťou je Alice Asherová z Andoveru. Neznámy muž posiela Poirotovi pred každým zločinom nápovedu, v ktorej mu oznamuje miesto a čas údajnej vraždy a správy podpisuje prvými tromi písmenami abecedy. Polícia však zakaždým príde neskoro a vedľa obetí nájde príručku ABC.

Páchateľ sa prizná a vydá sa. Hoci sa Caste neustále nachádza pri telách, vôbec si nepamätá najmenšie detaily a trpí výpadkami pamäti. Dôkladné vyšetrovanie odhalí, že obchodný cestujúci má na jednu z vrážd stopercentné alibi. Detektív dokáže nielen svoju nevinu, ale nájde aj skutočného páchateľa a zabráni mu v spáchaní plánovaných 26 vrážd podľa počtu písmen anglickej abecedy.

Smrť v oblakoch

Hodnotenie: 4.7

Smrť v oblakoch

Hodnotený román vyšiel v roku 1935. a najprv mal iný názov, a to Death in the Air. Vyšetrovanie vedie belgický detektív Hercule Poirot a londýnsky policajt Japp. Dej sa odohráva na palube lietadla, kde sa nájde mŕtva žena práve pri pristávaní… Prvou teóriou bolo bodnutie osou, pretože na tele sa našiel malý vpich. Detektív však rýchlo zistí, že staršia Francúzka bola otrávená a príčinou bola jedovatá šipka vystrelená z fajky.

Mohli to urobiť len tí, ktorí sú teraz v lietadle, takže podozrivými sa stávajú všetci vrátane Poirota. Detektívka bude mať všetko: napínavú zápletku, farbisté opisy postáv, nepredvídateľný koniec a vraha, na ktorého možno mysleli ako na posledného.

Agatha Christie vo svojich dielach často využíva uzavreté priestory. Zakaždým sa rozhorí vášeň, čitateľ sa až do konca nevie rozhodnúť, kto je skutočný vrah z úzkeho okruhu podozrivých, a autor opakovane oklame aj tých najpozornejších milovníkov kníh. V roku 1992 bol román použitý v televíznom seriáli o Herculovi Poirotovi s Davidom Souché v hlavnej úlohe.

Je oznámená vražda

Hodnotenie: 4.7

Je oznámená vražda

Vydané v roku 1950. Kriminálny román sleduje vyšetrovanie starej dobrej slečny Marplovej. Dej sa odohráva v malej anglickej dedinke. Podivný inzerát v miestnych novinách o chystanej vražde vás rozosmeje, pretože miestni obyvatelia si myslia, že ide len o zlý vtip alebo pozvánku na večierok takýmto originálnym spôsobom. V kaštieli sa stretávajú zvedavci. A hoci hostitelia nič neoznámili, sú nútení stretnúť sa s hosťami.

Presne v 18 rokoch.30, ako sa uvádza v novinách, do salónu vstúpi cudzinec s lampášom, zhasnú svetlá a ozve sa výstrel. Ukáže sa však, že všetci hostia sú nažive, len slečna Blacklocková, pani panstva, má drobné škrabance, a v skutočnosti je zavraždený samotný páchateľ, ktorý je rozpoznaný ako drobný podvodník Rudy Schertz. Na žiadosť polície sa slečna Marplová zapojí do vyšetrovania a usúdi, že staršia žena mala byť naozaj zavraždená a že votrelec bol jednoducho zaplatený, aby zinscenoval zločin.

Stará dáma začne rozpletať spleť udalostí, v ktorých sa prelínajú intrigy o dedičstvo, medziľudské vzťahy a túžba po zisku, ktorá mení vážených ľudí na bezohľadných vrahov.

Mŕtvola v knižnici, 1942.

Hodnotenie: 4.7

Mŕtvola v knižnici

V Gossington Hall, rodinnej knižnici Dolly Bantryovej, sa nájde telo Euroy Keaneovej, profesionálnej tanečnice z hotela Majestic. Ako sa dostala do domu dobrej rodiny? Lekár, ktorý obeť vyšetril, tvrdí, že smrť bola spôsobená uškrtením včera krátko pred polnocou. Dollyin manžel, plukovník vo výslužbe, ktorý má povesť človeka, ktorý veci preťahuje. Tvrdí však, že toto dievča nikdy v živote nevidel. V tom istom čase ako Euroy sa v tej istej oblasti stratí jej rovesníčka, skautka, ktorej ohorené telo sa nájde v aute ukradnutom z parkoviska toho istého hotela. Dolly Bantry pozve svoju priateľku slečnu Marplovú, aby pomohla vyriešiť záhadný prípad. A možno sa jej podarí odhaliť pravdu o plukovníkovi vo výslužbe?

Rande so smrťou

Hodnotenie: 4.6

Rande so smrťou

Dôstojný rebríček románov vydaný v máji 1938., ktorý opisuje blízkovýchodné dobrodružstvá Hercula Poirota. Kritici aj čitatelia boli dielom nadšení a bolo označené za jedno z najlepších diel veľkého autora. O sedem rokov neskôr napísala Agatha Christie hru bez detektíva a s iným dejom, než aký ponúkla čitateľom.

Dej sa odohráva v Jeruzaleme. Pátrač sa nechtiac stane svedkom rozhovoru medzi bratom a sestrou, počas ktorého plánujú zavraždiť svoju matku. Tri deti pani Boyntonovej sú v skutočnosti adoptované a ona sama, bývalá riaditeľka väznice, bola krutá tyranka, ktorá držala svoju rodinu. A aj ľudia v jej okolí sú z nej nesvoji od prvého momentu, keď sa s bohatou Američankou stretnú.

Poirot nemá najmenšie tušenie, či ide o vraždu. Na vyšetrovanie má však len 48 hodín, a tak sa rýchlo pustí do práce. Detektív vypočúva svedkov, s maximálnou pozornosťou analyzuje situáciu, majstrovsky rekonštruuje reťazec udalostí a nájde skutočného páchateľa.

Vražda v Orient exprese

Hodnotenie: 4.5

Vražda v Orient exprese

V prvý deň Nového roka 1934 vychádza ďalší hermeticky uzavretý detektívny román. Je uznávaná ako klasika žánru a milujú ju najmä obdivovatelia A. Christy. Cesta luxusným vlakom sa prirodzene nezaobíde bez vrážd. A toto vyšetrovanie sa stáva jedným zo vzrušujúcich a nepredvídateľných prípadov veľkého intelektuála Hercula Poirota. Po nútenom zastavení kvôli snehovým závejom na koľajniciach sa vo vagóne objaví telo bohatého Američana.

Ratchettova minulosť nie je taká ružová. V skutočnosti sa volá Cassety a pred rokmi sa mu podarilo ujsť pred brutálnou vraždou malého dievčatka. Poirotovi pri vyšetrovaní pomáha jeho priateľ Monsieur Bouc z Belgicka a lekár Stavros Constantine z Grécka. Podozrenie padá na cestujúcich vo vagóne, z ktorých každý mohol spáchať trestný čin. Neexistuje však žiadny motív a indícií je veľa, ale len nás zavádzajú a bránia nám nájsť skutočného páchateľa.

Je však ťažké vyviesť detektíva z omylu. Všíma si najmenšie detaily a analyzuje ich, aby poskladal stopy a hádanky. Autorovi sa podarilo opísať najmä luxusný rýchlik, nádheru jeho vybavenia a práve tomuto dielu vďačí vlak Paríž – Istanbul za svoju zvýšenú popularitu.

Domček Shaggyho

Hodnotenie: 4.5

Malý domček na kôpke

Hodnotený román vyšiel aj pod inými názvami: „Smiešny domček“ a „Krivý domček“. Mnohí kritici a čitatelia ju považujú za najúspešnejšiu knihu Agathy Christie, pretože má nepredvídateľný a neočakávaný koniec. Akcia začína v dome „Tri štíty“, ktorý v priebehu času rozšíril prírastky, zvýšenie počtu jeho obyvateľov, a zdá sa, že, čo je potrebné pre jednoduché šťastie veľkej priateľskej rodiny. Šťastný život však naruší séria vrážd spáchaných na panstve.

Hlava rodiny, milionár Leonidis, a jeho príbuzní žijú v dome a s napätím očakávajú smrť starého majiteľa. Syn policajta Charlesa Haywarda, ktorý sa prišiel dvoriť vnučke zavraždeného, začne vlastné vyšetrovanie. Podozrenie veľkej rodiny padá na manželku starého muža, ktorá je od neho takmer o pol storočia mladšia, ale aj každý z nich by si mohol priať smrť bohatého príbuzného.

Príbeh je napínavý od prvého riadku. Autor nám predostrie niekoľko náznakov, ale zakaždým si s čitateľom opäť pohrá… Myslíte si, že on je skutočným vinníkom, ale Christy stále intriguje. A keď sa dostanete k záveru, je to skutočný šok.

Po pohrebe

Hodnotenie: 4.4

Po pohrebe

Kriminálna záhada bola napísaná v roku 1952. Desať rokov po jej vydaní sa dočkala adaptácie, v ktorej však ako detektív nevystupuje Poirot, ale slečna Marplová. Dej sa odohráva po pohrebe pána Ebernathyho, keď jeho početná rodina čaká na prečítanie závetu. Jeho smrť bola celkom očakávaná, ale po domnienke jednej z dedičiek o vražde začína právnik vlastné vyšetrovanie. Keď však tú istú Coru, ktorá pochybovala o jeho prirodzenom konci, zavraždia, rozhodne sa obrátiť na detektíva, aby vyriešil záhadu milionárovej smrti.

Poirot prichádza do sídla, aby chytil vraha. Christie ako vždy dokáže prekvapiť svojou charakteristikou postáv. Sú tu chamtivé, po dedičstve bažiace postavy a ďalšie sympatické postavy. Rodinná dráma sa mení na zločin, ktorý šikovne vyrieši obľúbený detektív.

Zhromaždí divákov v obývačke a začne odhaľovať skutočného vraha. Záver je nepredvídateľný, ako vo všetkých dielach Agathy Christie. Jednoznačný názor odborníka: knihu nemožno len tak odporučiť na čítanie a mala by stáť na poličke vedľa iných bestsellerov kráľovnej detektívok.

Smrť na Níle

Hodnotenie: 4.4

Smrť na Níle

Do nášho hodnotenia sme nemohli nezaradiť jedno z významných diel, v ktorom Hercule Poirot vystupuje ako vyšetrovateľ v tandeme so svojím priateľom, plukovníkom britskej spravodajskej služby Reyesom. Dej sa točí okolo milostného trojuholníka, kde dvaja sú šťastní a tretí je nahnevaný a snaží sa pomstiť. Opustená Jackie sa vyhráža, že zabije dievča, ktoré opustila, ale po ďalšom opileckom výbuchu dobodá Simona. Svedkami neúspešného pokusu o atentát sú cestujúci a zdravotnícky personál v blízkosti.

Ráno Lynnetta nájdu v jeho kajute s prestrelenou hlavou. Plukovník Reis na žiadosť kapitána lode vedie oficiálne vyšetrovanie. Takmer každý cestujúci mal svoj motív, ale všetky dôkazy ukazujú na Jackie a svedkovia potvrdzujú jej alibi. Vyšetrovanie odhalilo ďalšie zločiny spáchané na lodi.

Agatha Christie, ako zvyčajne, šikovne falšuje fakty a čitateľ nikdy nepochopí, kto je skutočný vrah. Koniec je nepredvídateľný, pretože je to muž, ktorý je najmenej podozrivý a jeho účasť na hroznom zločine sa zdá byť nereálna.

Zlo pod slnkom

Hodnotenie: 4.4

Zlo na slnku

Román vyšiel v roku 1941., Belgický detektív opäť majstrovsky rozplieta zložitý prípad a neprestáva čitateľa udivovať svojimi analytickými schopnosťami a vyšetrovacími metódami. Hercule Poirot cestuje na prázdninové miesto, aby si oddýchol a po návrate v pokoji odišiel do dôchodku. Ubytuje sa v hoteli, ktorý kedysi patril starému dobrodruhovi. Súčasnou majiteľkou je pani Castle, ktorá žiarlivo stráži nielen povesť inštitúcie, ale aj svoju vlastnú.

V hoteli sa zíde pestrá partia a, prirodzene, dôjde k hádkam, škandálom a milostnému trojuholníku, ktorý autorka opisuje veľmi pútavo a farbisto. Nasledujúci deň sa na pobreží nájde mŕtva ľahkovážna Arlena Marshallová, ktorá bola príčinou všetkých problémov, pričom každý z hostí má svoj motív zločinu.

Poirot, ktorý bol v hoteli po celý čas, sa sám zúčastňuje na mnohých udalostiach a vidí ich zvnútra. Zložitá hádanka ani tu nerobí detektívovi žiadne ťažkosti a on svojím obvyklým spôsobom odhalí skutočného páchateľa.

Na okraji

Hodnotenie: 4.4

Na hrane

Klasický detektívny román v našom rebríčku, napísaný v roku 1927., Súčasť zbierky „Až do konca svetla“, ktorá obsahuje málo známe aj veľmi obľúbené poviedky. Dielo rozpráva príbeh dobrej Claire Holywellovej, ktorá pomáha núdznym, spolupracuje s farárom pri starostlivosti o chudobných a snaží sa vrátiť do normálneho života opilcov. Milé a skromné dievča trpí neopätovanými citmi a nedokáže zniesť pohľad na nového milenca svojho milenca. Gerald žil v susedstve a strávil s ním celé detstvo a dospievanie.

Ich okolie bolo presvedčené, že toto priateľstvo sa skončí zásnubami. Nakoniec tomu uverí aj Claire. Aké prekvapenie, keď sa mladý muž oženil s dievčaťom z mesta. Ešte väčšie trápenie hlavnému hrdinovi prinášalo to, že Geraldova manželka bola veľmi krásna a pri každom stretnutí sa blahosklonne rozprávala s manželovou opustenou milenkou.

Jedného dňa má Claire na rozvedeného nejakú špinu. Ale čo urobí dievča, ktoré žije podľa svojho svedomia a neporušuje ani Božie, ani ľudské zákony?? Finále ukáže, aké ťažké je udržať sa na hrane a či je možné ísť ďalej, keď je vyjednávanie so svedomím dosť ťažké.

Jeho dom snov

Hodnotenie: 4.3

Domov jeho snov

Sentimentálne dielo napísané v roku 1926., Nevzťahuje sa na bežnú klasickú detektívku. Mystika, psychológia, romantika… Kniha sa dotýka každého čitateľa a Agatha Christie je predstavená v trochu inom svetle. Smutný príbeh muža, ktorý hľadá svoje miesto vo svete. Jeho ideálna reprezentácia je inšpirovaná snami, ale existuje v reálnom živote kútik, kde môže byť človek šťastný??

Hlavným hrdinom diela je John Segrave. Pochádzal z bohatej rodiny, ktorá nakoniec skrachovala, a tak sa naučil zarábať peniaze, hoci to nebol jeho sen. Ale počas dlhého obdobia nebol veľmi úspešný ani v tejto oblasti. John sa jedného rána prebudí ohromený, a to všetko preto, že sa mu snívalo o Home. Bola nádherná, stála na vyvýšenine a bola zahalená v zeleni a kvetoch.

Nájde v ňom John šťastie, keď ho stretne v skutočnom živote?? Autor sa zamýšľa nad tým, či je vždy dobré, keď sa sny plnia, a či by fantázie nemali zostať v našich hlavách, aby nás realita nesklamala.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: