18 najlepších zahraničných detektívok

Zahraničné detektívky sú špeciálnym žánrom, ktorý nestratil svoju popularitu medzi Slovenskámi milovníkmi kníh. V našom hodnotení uvádzame 18 diel, ktoré nielenže nedovolia nudiť sa, ale dokážu aj poštekliť nervy a udržať v napätí až do poslednej strany.

Rebríček najlepších zahraničných detektívov

Nomináciamiestonázov produktuhodnotenie
Najlepší noví zahraniční detektívi1Vytvorte číslo4.9
2Skok cez priepasť4.8
3Ostré predmety4.8
4Zločiny minulosti4.7
5Zlatá stupnica4.7
6Súdny deň4.7
7Nad osadeným hrobom4.6
8Prechod4.6
9Trinásť hodín4.5
10Hlas nočného vtáka4.5
11Pravda o prípade Harryho Queberta4.5
12Dievča v hmle4.4.
13Prípad Collini4.4
14Koruna démona4.4
15Snehuliak4.3
Najlepšia klasika v žánri – zahraničné detektívky1Pes baskervillský4.9
2Keby smrť spala4.8
3Smrť je osamelá záležitosť4.7

Najlepší noví zahraniční detektívi

Každý rok vychádzajú nové romány, ktoré môžu kvalitou a dejovým zvratom konkurovať bestsellerom minulých rokov. V tejto kategórii sme pre vás pripravili tie najlepšie zahraničné detektívky, ktoré vás svojimi hádankami a vyšetrovaním zaujmú od prvej strany, a nových zloduchov, ktorí dobrým občanom znepríjemňujú život. V oboch prípadoch však čitatelia nájdu stopy, predvídateľné alebo nie – je na vás, aby ste sa rozhodli.

Uhádnite číslo

Hodnotenie: 4.9

kniha Premýšľajte o čísle

Americký spisovateľ dokázal upútať pozornosť čitateľa od prvej minúty. Dokonale vystavaný dej, zaujímavé postavy a záhada, ktorú bude musieť vyriešiť detektív na dôchodku – to všetko v kriminálnom trileri Johna Verdona s názvom Make a Number, prvej knihe zo série David Gurney. Mark Melleri dostane list od anonyma, ktorý nielenže o ňom vie všetko, ale číta aj všetky jeho myšlienky.

Hádanky sa ujme detektív, pretože preňho nie je nič zaujímavejšie ako pustiť sa do boja, dokonca aj s neznámym zloduchom, ktorý sa nezastaví pred ničím. Začalo sa odpočítavanie obetí. Do hry však vstupuje aj Gurni, aby na konci zvíťazil. Osobitnú pozornosť si zaslúži detektívova manželka, ktorá má analytické myslenie, venuje pozornosť najmenším detailom, ale nesnaží sa manželovi vnucovať svoj názor.

Mnohí čitatelia po zoznámení sa s debutom spisovateľa dokázali oceniť jeho talent a nadšene čakali na nové knihy o neúnavnom detektívovi, ktorý ľahko vyrieši akúkoľvek hádanku, nebojí sa čeliť najinteligentnejšiemu a najsofistikovanejšiemu vrahovi a vždy s ním vyhrá boj.

Skok cez priepasť

Hodnotenie: 4.8

Skok cez priepasť

Tento román je príbehom zdanlivo obyčajnej rodiny so šťastným životom: manžel je úspešný lekár, manželka sa stará o ich malého syna a mladá žena sa snaží uniknúť z pazúrov tyrana. Lenže táto idylka nie je skutočná a vidia ju ostatní mimo domu. Šťastný otec je v skutočnosti manipulatívny muž, ktorý svoju manželku obťažuje neopodstatnenými sťažnosťami, vyžíva sa v každej príležitosti a opakovane útočí aj na dieťa.

Mladá žena sa snaží uniknúť z pazúrov tyrana, ale je pod dohľadom a každý jej krok je známy manželovi. K tomu všetkému zistí, že je smrteľne chorá a že sa okolo nej prechádza brutálny vrah. Dielo Petra Jamesa, publikované v roku 2000, jedným dychom znie.

Ostré predmety

Hodnotenie: 4.8

Ostré predmety

Detektívny triler Gillian Flynnovej rozpráva príbeh nepravdepodobnej novinárky z nevýrazných novín, ktorá sa snaží vymaniť zo svojej rutiny a vybudovať si závratnú kariéru. Osud jej dáva túto šancu. Je vyslaná, aby podala správu o hrozných zločinoch, ktoré otriasli malým mestečkom: malé dievčatá boli brutálne zavraždené a vrah je stále na slobode. Novinárka pochádza z Wind Gap a redaktorka dúfa, že sa jej podarí zistiť viac a napísať senzačnú reportáž.

Camillin príchod vyvoláva spomienky na detstvo. V noci utekajú so sestrou pred svojou panovačnou matkou a jazdia na kolieskových korčuliach po spiacom meste, potom sa zakrádajú späť do svojho honosného domu, ktorý pripomína skôr zámoček z minulých rokov, a vkrádajú sa do svojej izby zo strachu, že zobudia matku. Strašidelné spomienky sa prenášajú do celého príbehu: Camilla si do tela vyryje slová, kvôli ktorým je umiestnená na špecializovanú kliniku pre duševne chorých.

Pre tých, ktorí majú bystrú myseľ, sa neodporúča čítať podrobnosti o vraždách školáčok. Ale ak ste naozaj fanúšikom kriminálnych thrillerov, Ostré predmety vás nenechajú ľahostajnými.

Zločiny minulosti

Hodnotenie: 4.7

Zločiny minulosti

Kate Atkinsonová, ktorej diela boli zaradené do nášho hodnotenia, začala svoju spisovateľskú kariéru v roku 1995., a jej prvý román si okamžite získal čitateľov a získal prestížne ocenenie. Skutočný úspech sa však dostavil až po vydaní Zločinov minulosti, prvej knihy o detektívovi Jacksonovi Brodiem. Okrem súhlasu kritikov a nadšenia fanúšikov kriminálneho žánru sám Stephen King odporúčal na čítanie romány anglického autora.

Brody je bývalý policajný dôstojník, ktorý napriek tomu, že práci venoval najlepšie roky, bol prepustený zo služby so škandálom. Nikdy neprestáva byť detektívom a strká nos do prípadov, od ktorých sa má držať ďalej. Jackson však neustupuje a zvedavosť premôže opatrnosť. Musí vyriešiť niekoľko prípadov, ktoré otriasajú pokojným provinčným Edinburgom.

Na prvý pohľad sa zdá, že všetky zločiny spolu nesúvisia. Pri ich vyšetrovaní však Brody príde na niekoľko nečakaných výsledkov, ktoré prekvapia aj pozorného čitateľa. Atkinsonová nešetrí detailnými opismi, do deja šikovne vkladá nielen detaily násilných scén, ale aj vzájomnú prepojenosť všetkých postáv, ich vzťahy, poteší čitateľa ironickým sloganom.

Zlaté váhy

Hodnotenie: 4.7

Jamala Mahjouba

Parker Bilal je pseudonym Jamala Mahjouba, ktorý dal svetu súkromného detektíva Makana. Nie je to autorova prvotina. Od roku 1989 píše detektívky pod svojím pravým menom. Pseudonym vznikol v roku 2012. Britsko-sudánsky autor sa špecializuje na historické a kriminálne romány. Jeho diela boli preložené do mnohých jazykov. Čitatelia a kritici oceňovali jeho tvorbu, o čom svedčí aj rastúca popularita jeho poviedok.

Hlavný hrdina, ktorý sa len ťažko vyrovnáva so smútkom po vražde svojej ženy a dieťaťa, uteká zo Sudánu a zostáva v Káhire, kde berie akúkoľvek prácu, aby nejako vyžil. Potom sa mu však pošťastí a osloví ho bohatý muž s prosbou o láskavosť. Od tohto momentu sa začína odvíjať zápletka, od ktorej sa nedá odtrhnúť. Je tu všetko, čo by mal mať kvalitný detektívny román.

Autorovi sa mimoriadne darí vykresliť mesto, v ktorom sa sny plnia aj rúcajú. Káhira nie je len miesto na mape, ale živý organizmus, ktorý existuje vo vlastnej tajomnej a desivej realite.

Deň skazy

Hodnotenie: 4.7

Súdny deň

Hodnotený román je viac ako len detektívka. Čitateľ sa prenesie do vzdialeného roku 1699, kde sa dozvie o živote a kultúre v tých rokoch. Kurt Aoust pochádza z Dánska, ale žije v Nórsku a píše v miestnom jazyku. Preslávil sa hneď po vydaní svojej prvej knihy. „Súdny deň bol kritikou a čitateľmi prijatý tak dobre, že Aust právom získal cenu za najlepší debut a rukopis bol vydaný v mnohých európskych krajinách.

Dej sa sústreďuje na cestujúcich, ktorí sú nútení stráviť Silvestra v hostinci, pretože zlé počasie im bráni vydať sa vlastným smerom. V príbehu vystupuje profesor z Dánska a študent z Nórska. Thomas Booberg a Petter Hortten sa stávajú hlavnými postavami, ktoré musia rozpliesť spleť udalostí, či skôr vraždu grófa, ktorého našli mŕtveho v snehovej záveji.

Spisovateľ tieto dve postavy využíva stále znova a znova a budú čeliť záhadným zločinom, ktoré sa im podarí vyriešiť. Čitatelia si obľúbili nielen dej, ale aj príchuť autorovho diela zo 17. storočia.

Nad osídlenými hrobmi

Hodnotenie: 4.6

Nad sedavými hrobmi

Ocenený autor Jess Walter vo svojej debutovej knihe ukazuje, že neexistujú jasné hranice medzi dobrom a zlom, určujeme si ich sami, a preto je veľmi ťažké rozlíšiť zlých a dobrých ľudí, pretože každý človek má o nich vlastnú predstavu. Dej sa odohráva v malom americkom mestečku, kde pokoj narúšajú len opilecké bitky a polícia občas chytí drobných dílerov drog.

Spokane otriasa séria vrážd prostitútok. A čo je najdôležitejšie, odhaľuje sa stopa sériového maniaka, ktorý má svoju vizitku v hodnote 20 dolárov vloženú do dlane každej obete. Caroline Maybreeová je frustrovaná detektívka, ktorá si nie je istá svojou profesiou, nemá vyriešený osobný život, je osamelá a v hlbokej depresii. Ani partnerovi Alana Dupreeho sa nedarí: rodinné problémy a neopätovaná láska.

V detektívnej zápletke sa vždy odrážajú osobné zážitky postáv, ktorých opisy nie sú o nič menej zaujímavé ako odhalenie toho, kto je v skutočnosti nemilosrdný a brutálny vrah. Knihu sa oplatí prečítať, aby sme pochopili, že realita sa niekedy nezhoduje s našimi predstavami o pravde, je oveľa zložitejšia, a preto je správna voľba často taká ťažká.

Prechod

Hodnotenie: 4.6

The Crossing by Ellie Griffiths

Naše hodnotenie zahŕňa debut Ellie Griffithsovej, ktorý je napísaný podľa všetkých pravidiel detektívneho trileru. Starobylé ruiny ukrývajú strašné tajomstvo: druidi tu kedysi vykonávali rituálne obety, pri ktorých zabíjali mladých mužov a dievčatá ako dary keltským božstvám. Všetko by to však zostalo len legendou, keby sa jedného dňa neztratilo dievča, ktoré sa prechádzalo v blízkosti ruín. Podobný trestný čin bol spáchaný pred 10 rokmi a toto dieťa malo tiež 4 roky.

Polícia začne vyšetrovanie a anonym, ktorý v posledných rokoch posielal útržky stôp, napíše list detektívovi Harrymu Nelsonovi a opäť tvrdí, že nezvestní muži boli obetovaní. Čitateľ sa pýta, či je tento neznámy skutočný vrah? Napätie trvá až do konca knihy.

Vyšetrovanie uviazne na mŕtvom bode a dozrie rozhodnutie obrátiť sa na archeológa, ktorý vie všetko o starovekých vykopávkach, vražedných rituáloch a ďalších veciach, aby pomohol vyriešiť prípad zmiznutých detí. Ruth Gallowayová, vo svojich kruhoch uznávaná vedkyňa, je očarujúca a milá. Postavy sú si navzájom sympatické, a tak sa kriminálny príbeh stretáva s milostnými zážitkami dvoch pomerne nestarnúcich ľudí.

Trinásť hodín

Hodnotenie: 4.5

Kniha Trinásť hodín Deon Meyer

Napínavý triler Deona Meyera sleduje inšpektora Grissella, ktorý sa pripája k jednotke pre závažné zločiny. Kolorit juhoamerickej národnej kultúry, prírody a ľudí žijúcich v Kapskom Meste je podmanivý od prvých stránok. Čitateľ vidí príbeh očami turistu a miestneho obyvateľa, muža zákona a zločinca, vedúcej osobnosti a obyčajného zločinca.

Príbeh sa zameriava na zmiznutie študentky, ale nie miestnej, ale americkej, čo by mohlo viesť k medzinárodnému škandálu. Talentovaný Benny Grissel sa vydáva na záchranu, ale na vyriešenie zločinu má len 13 hodín. A keďže jeho manželka zachádza do krajnosti a vyhadzuje ho z domu, kým sa nezbaví alkoholu, musí zaškoliť nováčika a vyšetriť smrť vysokopostaveného producenta.

V príbehu je nezvestná študentka na úteku pred prenasledovateľmi 12 hodín. A to nie je žart, jej život skutočne visí na vlásku, a aby dokázali svoje vážne úmysly, prenasledovatelia jej pred očami zabijú jej najlepšiu priateľku. Počas celej knihy premýšľate, prečo si ju vybrali za obeť a ako sa naháňačka skončí.

Hlas nočného vtáka

Hodnotenie: 4.5

Hlas nočného vtáka

Náš rebríček zahŕňa prvú knihu o úradníkovi Matthewovi Corbettovi. Jej autor Robert Robert McCammon, ktorý za posledných desať rokov nevytvoril ani jedno dielo, sa vrátil k svojej práci a v roku 2002. Strhujúci historický detektívny román, ktorý získal niekoľko prestížnych ocenení. Uznávaný majster trileru, mystiky, hororu a sci-fi dokázal zaujať čitateľa naraz, v Hlase nočného vtáka spojil niekoľko žánrov a udržal intrigy až do poslednej strany.

Na konci 17. storočia zatknú mladú ženu podozrivú z čarodejníctva a nikto nepochybuje o jej vine. Pre konečné rozhodnutie prichádza do Fount Royal Majster a jeho pomocník, ten istý Corbett, ktorého dobrodružstvá budeme môcť vidieť v neskorších spisovateľových dielach. On sám pochybuje o čarodejnici, a tak začína vlastné vyšetrovanie.

Medzitým sa v mestečku a jeho okolí odohrávajú rôzne mystické javy a po lesoch sa potuluje desivé monštrum, ktoré desí miestnych obyvateľov. Všetko je na mladom úradníkovi, aby to rozplietol, a čitateľ má to šťastie, že môže na vlastné oči vidieť americký život tých rokov.

Pravda o afére Harryho Qaberta

Hodnotenie: 4.5

Pravda o prípade Harryho Queberta

Spisovateľov debut vyvolal zmiešané kritiky, ale čitatelia si román talentovaného mladého Švajčiara pochvaľovali a takmer okamžite bol rukopis preložený do 30 jazykov a Joel Dicker získal dve prestížne ocenenia. Spojením dvoch žánrov v jednom: románu o vražde a románu o spisovateľovi sa mu podarilo zaujať milovníkov kníh a prinútiť vás čítať dielo jedným dychom.

Dej sa odohráva v Spojených štátoch, kde mladý spisovateľ prechádza tvorivou krízou a nevie si nájsť svoje miesto, neustále má zlú náladu. Rozhodne sa požiadať o radu svojho mentora, ale pomoc potrebuje Harry Quebert, ktorý je obvinený z vraždy spáchanej pred viac ako 30 rokmi.

Marcus Goldman nemôže zostať bokom a začne rozmotávať spleť záhad minulosti, aby našiel skutočného vinníka a pomohol učiteľovi vyhnúť sa smrti na elektrickom kresle. Hrdina nielenže zvládne všetky výzvy, ale dostane aj rady, ako napísať knižný bestseller. Má to všetko: zamotanú zápletku, humor a milostný príbeh. Názor odborníkov je jednoznačný: kniha je odporúčaným čítaním.

Dievča v hmle

Hodnotenie: 4.4

Dievča v hmle

Kriminálny thriller, ktorý sme vybrali do nášho hodnotenia, okamžite vzbudil záujem fanúšikov kriminálneho žánru. Donato Carrisi dokáže zaujať živými postavami a udržať pozornosť až do samého konca. Príbeh sa odohráva v pokojnom mestečku na Štedrý večer. Všetci sa pripravujú na dovolenku: domy sú oblečené, darčeky čakajú na svojich majiteľov. Tento pokoj však naruší nečakané zmiznutie mladého dievčaťa, ktoré sa nikdy nedostane do kostola. Stačilo jej prejsť len niekoľko stoviek metrov, ale zmizla bez stopy. To, čo sa jej stalo, znepokojilo nielen miestnych obyvateľov.

Reportéri sa sťahujú do mesta v honbe za novinkami. V alpskej dedine, kde v čase zmiznutia dievčat boli len najstarší obyvatelia, vládne vysoké napätie. Koho teda obviňovať, keď sú všetci otvorení a všetci vedú slušný život?? Špeciálny agent Vogel, hoci okolo prípadu robí veľa hluku, sa viac zaujíma o svoju osobu.

Ako príbeh postupuje, začínate si uvedomovať, že útulná atmosféra, ktorá v susedstve vládne, je v skutočnosti falošná a preniká celým životom miestnych obyvateľov. Keď človek prežíva minulosť a súčasnosť, zamýšľa sa nad krutosťou, bezcitnosťou a ľahostajnosťou voči cudziemu žiaľu.

Prípad Collini

Hodnotenie: 4.4

Aféra Collini

Prvá fikcia Ferdinanda von Schiracha vychádza z dlhoročnej právnickej praxe. Prototypom prvej postavy zavraždenej na začiatku príbehu je spisovateľov vlastný starý otec, nemecký agent a vojenský veliteľ Baldur Benedict von Schirach. Po vojne sa mnohí bývalí vojaci, ktorí slúžili Hitlerovi, prispôsobili civilnému životu a kvôli nim boli prijaté zákony o amnestii. Po vydaní knihy bola zriadená komisia, ktorá mala posúdiť vplyv nacistickej kultúry na modernú právnu vedu.

Príbeh sa točí okolo smrti dobrosrdečného muža v pomerne vysokom veku. Vrah, Talian Collini, o svojich motívoch mlčí, čo spomaľuje ukončenie vyšetrovania. V priebehu príbehu sa dozvedáme, že starý muž nebol starý otec, ale nacista, ktorý osobne nariadil zastrelenie civilistov, z ktorých jeden bol Colliniho otec.

Syn sa dlho snažil domôcť spravodlivosti súdnou cestou, ale novela zákona, ktorá oslobodzuje spolupáchateľov trestného činu, zabránila tomu, aby sa prípad vôbec začal. V románe nie sú žiadne hádanky ani rébusy, ale dáva čitateľom podnet na zamyslenie, kde je tenká hranica medzi spravodlivosťou a férovosťou. Túto otázku si Európania najčastejšie kládli po druhej svetovej vojne.

Koruna démona

Hodnotenie: 4.4

Koruna démona

Do rebríčka sme zaradili detektívku Jamesa Rollinsa, ktorá je pokračovaním príbehu o jednotke Sigma. Prvá kniha tejto série vyšla v roku 2004. „Koruna démona“ sa stala 14. románom. Vlastným menom James Paul Czajkowski, ktorý sa preslávil svojou tvorbou v žánri dobrodružného trileru a fantasy a je považovaný za najpredávanejšieho súčasného autora tohto žánru. Fanúšikovia na celom svete netrpezlivo očakávajú vydanie románu, pretože každý román je plný neuveriteľného napätia a neustále sa stáva bestsellerom.

Tím Sigma sa musí postaviť skupine bioteroristov. Na opustenom ostrove v oceáne číha univerzálne zlo. Je nenásytná a už zničila všetko okolo seba. Je to starodávny démon, ktorý pripravil ľudstvu strašnú a bolestivú smrť. Nikto ho nemôže zastaviť. Hlavné postavy však z tohto príbehu vyjdú ako víťazi.

Spisovateľ nesklame ani tentoraz. Fikcia ide ruka v ruke s historickými faktami, čo zvyšuje záujem čitateľa, ktorý sa dozvie tajomstvo poľského jantáru.

Snehuliak

Hodnotenie: 4.3

Snehuliak

Tento román je siedmou knihou zo série o Harrym Holeovi. Detektívny triler nórskeho spisovateľa Ju Nesbeta vyšiel v roku 2007. O desať rokov neskôr ho adaptoval a režíroval Thomas Alfredson. Príbeh sa začína nevysvetliteľným zmiznutím niekoľkých žien. Vyšetrovateľ nájde stopu: všetky obete boli vydaté, mali deti a svedkovia videli v blízkosti snehuliaka. Keď si z archívov vytiahne podobné nevyriešené prípady, nepochybuje, že má do činenia s prvým sériovým vrahom v Nórsku.

Tím pod vedením Harryho a novej zamestnankyne Catherine zistí, že manželia všetkých zmiznutých žien nie sú biologickými otcami ich detí. Potvrdí to forenzná analýza DNA, ktorá dočasne zmení priebeh vyšetrovania. Hole a Bratt sú posadnutí prácou, čo je ich spoločná črta nielen v profesionálnej sfére, ale aj v osobnom živote.

Catherine sa nečakane stane podozrivou na mieste posledného zločinu a vyšetrovateľ sa dostane do krajnosti, pretože verejnosť aj tlač nesúhlasia s účasťou vraha na vyšetrovaní. Všetko sa však šťastne vyriešilo. Hole nájde skutočného vraha a dokáže nevinu svojej milovanej.

Najlepšia klasika v žánri – zahraniční detektívi

Tieto knihy sú už desaťročia na vrchole rebríčka najlepších a s radosťou sa čítajú a opakujú. Stala sa príručkou pre mladých vyšetrovateľov. Dielo je také fascinujúce, že každý fanúšik detektívok si z neho odcituje akúkoľvek pasáž. Zoradili sme diela troch medzinárodne uznávaných autorov napísané podľa kánonov klasického žánru, ktoré si musíte prečítať.

Pes baskervillský

Hodnotenie: 4.9

Pes baskervillský

Arthur Conan Doyle dal svetu veľkého detektíva Sherlocka Holmesa a jeho verného spoločníka doktora Watsona. „Pes baskervillský“ je jedným zo štyroch románov, ktoré sa prvýkrát čítali v roku 1901. Príbeh sa odohráva na jeseň roku 1889. Za podivných okolností zomrie slávny aristokrat a páni sa pustia do vyšetrovania zamotaného prípadu. Doktor Mortimer, ktorý sa na nich obrátil so žiadosťou o pomoc, rozprával starú legendu, podľa ktorej všetkých z rodu Baskervillovcov prenasleduje strašný tvor, ktorý žije v močariskách a jeho vytie, ktoré je počuť v noci, sa podobá vytiu psa.

Muža mŕtveho na infarkt nájdu v jeho vlastnom parku a neďaleko sa nájdu stopy obrovských psích labiek. Mystický príbeh o duchovi so svietiacimi očami a obrovskými ústami, ktorý desí celé okolie, je v skutočnosti len legenda. Holmes a Watson musia nájsť skutočného vraha, ktorý síce nespáchal zločin vlastnými rukami, ale.

Starobylá legenda sa stala vražednou zbraňou. Synovec obete kúpil obrovského psa a po tom, čo ho natrel žeravou zmesou, ho nechal na vŕškoch a v správnej chvíli ho šikovne nastražil na nič netušiaceho príbuzného.

Keby smrť spala

Hodnotenie: 4.8

Keby smrť spala

Rex Stout, uznávaný majster detektív. Táto hodnotiaca kniha rozpráva príbeh známeho detektíva Nira Wolfa, ktorý opäť vyrieši zločin, ale urobí to tak šikovne a zábavne, že román prečítate jedným dychom. Dej sa sústreďuje na vzťah v rodine bohatého priemyselníka, ktorý podozrieva svoju nevestu zo špionáže pre svojich konkurentov, a preto ju nielen nenávidí, ale chce sa zbaviť jej prítomnosti vo svojom dome.

Jeho syn, zamilovaný do svojej spriaznenej duše, požaduje, aby v prípade jej odchodu nezostal ani minútu. Jediný spôsob, ako zachovať vzťah medzi otcom a synom, je chytiť zloducha pri čine. Práve na tento účel si najme Wolfeho a ako sekretárka podnikateľa sa dohodne s asistentom detektíva, ktorý bude sledovať a zbierať špinu na nežiaducu nevestu.

No, a ďalej podľa zákona klasického detektíva bude mŕtvola, intrigy, hádanky a stopy pre čitateľov, podľa ktorých najpozornejší vypočíta samotného zločinca. No, ak nie, autor so svojou zvyčajnou eleganciou odhalí meno vraha.

Smrť je osamelá záležitosť

Hodnotenie: 4.7

Smrť je osamelá záležitosť

Ray Douglas Bradbury napísal viac ako 800 diel rôznych žánrov. Je to sci-fi a fantasy, horor a psychologický triler. Náš predstavovaný román bol vydaný v roku 1985. Odohráva sa v Kalifornii v USA. Opis amerických Benátok vyvoláva smutné myšlienky. Kolotoč v zábavnom parku je demontovaný, kino je prázdne a všetci sa chystajú odísť. Krehký mier je zničený, čoskoro všetkých čaká nový život.

Na pozadí zničeného mesta dochádza k vraždám, ktoré sú jednoducho mylne považované za nehody. Spočiatku nikto nenaznačuje, že by medzi zločinmi existovala nejaká súvislosť. Detektív Elmo Crumley začína vyšetrovanie. Druhým hrdinom je mladý muž, ktorý v električke narazí na údajného vraha. Práve títo dvaja muži sú presvedčení, že koná tá istá osoba.

Spoločne preniknú do logiky zloducha a vyriešia zdanlivo beznádejné zločiny. Bradbury sa v nej venuje nielen zločinu, ale podobne ako v iných svojich dielach aj filozofickému prvku. Obdivovateľom veľkého majstra a bežným čitateľom odporúčame toto dielo na čítanie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: