12 najlepších zvukových kariet pre štúdio

Trh so špecializovanými nahrávacími zariadeniami umožňuje takmer každému zriadiť si doma plne funkčné štúdio s možnosťou úplného cyklu od priameho nahrávania až po postprodukciu. Kľúčovou súčasťou hardvéru je špecializovaná zvuková karta pre štúdio. Redakcia Expertology a analytici RankQua

 • Preskúmali sme prelom rokov 2019-2020 a pripravili prehľad najlepších modelov, ktoré v nezávislých testoch aj na základe spätnej väzby od skutočných používateľov vykázali najslušnejšie výsledky.

  Ako si vybrať zvukovú kartu do štúdia

  Najskôr si ujasnime, čo je to zvuková karta pre štúdio vo všeobecnosti a aký je rozdiel medzi ňou a bežnou zvukovou kartou (dokonca aj dobrou) a čo je hlavným pravidlom pri výbere konkrétneho modelu.

  Čo je zvuková karta pre štúdio?

  Tieto informácie sú dôležité najmä pre nováčikov, aby sa predišlo nedorozumeniam. Zvuková karta pre štúdio nemá prakticky nič spoločné ani s najkvalitnejšou a najdrahšou internou zvukovou kartou, ktorá sa pripája priamo k základnej doske počítača. Ide o externé zariadenie s vlastnými ovládacími prvkami a súborom rozhraní, ktoré v bežnej zvukovej hlave chýbajú.

  Prečo nie je bežná zvuková karta vhodná do štúdia?

  Integrovaná zvuková karta môže nahrávať minimálne len jeden zdroj naraz. Aj toto obmedzenie stačí na to, aby sa toto zariadenie vylúčilo aj z najzákladnejších úloh skromného domáceho štúdia. Tým však nevýhody nekončia. Dokonca aj najkvalitnejšia interná zvuková karta môže signál oneskoriť, poruchovo fungovať vo všetkých smeroch a s takmer 100 % pravdepodobnosťou zaznamenať cudzí šum a rušenie generované zvyškom počítača „železo. Koniec koncov, interná karta počas intenzívnej práce predstavuje veľkú záťaž pre procesor a zaberá aj veľký kus pamäte, čo vôbec neprospieva akémukoľvek kvalitnému záznamu.

  Dôležité parametre pri výbere zvukovej karty pre štúdio

  1. Prvým parametrom, ktorý sa nemusí zdať až taký dôležitý, jerozhranie pripojenia.To môže mať skutočne veľký význam a často je to najdôležitejší parameter v recenziách.
  2. Väčšina špičkových zvukových kariet na trhu má pripojenie USB 2.0. Menej časté – USB 3.0, ktorý je už oveľa lepší, pretože ponúka vyššiu rýchlosť prenosu dát a pri nahrávaní viacerých zdrojov je to rozdiel. Ešte lepšie je thunderbolt/type-C, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v zvukových kartách, ktoré sú najvhodnejšie pre počítače Apple a nositeľné miniaplikácie. Firewire je vysokorýchlostné rozhranie, ktoré zaručuje pohodlnú prevádzku. Zariadení s takýmto typom pripojenia je však, žiaľ, na trhu čoraz menej, pretože je zastaraný a výrobcovia ho odmietajú podporovať vo veľkom množstve.
  3. Dôležitým rozdielom pre štúdiové zvukové karty jePrenosová rýchlosť DAC/DAC. Hodnota 24 bitov sa považuje za priemernú a dostatočne prijateľnú, ale čím vyššia hodnota, tým lepšia kvalita záznamu.
  4. Ďalší dôležitý bodPomer signálu k šumu. Pre jednoduché lacné zvukové karty je normálna hodnota v rozmedzí 75-90 dB. „Pokročilejšie“ zvukové karty pre štúdiá by už mali vykazovať lepšie pomery – okolo 100 dB. Špičkové zvukové karty majú pomer od 100 dB do 114 dB.
  5. Ďalším parametrom, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu nahrávky, jeFaktor harmonického skreslenia DAC/ADC. Jednoducho povedané, ide o samotnú čistotu zvuku, ktorá nie je všeobecne chápaná v zmysle definície pojmu. A tu platí, že čím menšie, tým lepšie. Optimálne, ak je GIG v rozmedzí 0.001-0.0009%.
  6. Napokon, čo minimalizuje oneskorenie a zlepšuje celkovú kvalitu záznamu, jeOvládač ASIO(vstup/výstup zvukového prúdu). Vlastný dizajn Steinberg má najširšie rozšírenie, hoci v posledných rokoch sa v profesionálnom prostredí čoraz viac hovorí o blížiacom sa objavení lepšej alternatívy.

  Najlepšie zvukové karty pre štúdio

  Hodnoteniemiestonázov výrobkucena
  Najlepšie zvukové karty pre vstupné štúdio1Behringer UCA 2221 507 €
  2ESI MAYA22 USB5 050 €
  3IK M
   timedia iRig 2
  2 990 €
  4Roland EuroIX229 170 €
  Najlepšie zvukové karty pre stredne náročné štúdio1Focusrite Scarlett Solo 2. generácie9 000 €
  2Native Instruments Komplete Audio 618 610 €
  3Steinberg UR4418 490 €
  4Zoom UAC-215 988 €
  Najlepšie zvukové karty pre štúdio1MOTU 4pre48 890 €
  2Arturia AudioFuse43 930 €
  3Focusrite Scarlett 18i20 2. generácie32 100 €
  4Universal Audio Apollo Twin MKII DUO52 800 €

  Najlepšie zvukové karty pre základné štúdio

  Teraz prejdime priamo k recenzii a pozrime sa na výber najlacnejších zvukových kariet pre základné štúdio. Ide o pomerne spoľahlivé a všeobecne nie zlé zariadenia, ktoré sa osvedčili a ich vstupná trieda nie je ani tak spôsobená kvalitou, ako skôr základnými vlastnosťami. Sú ideálne pre začiatočníkov, ktorí robia prvé kroky v domácom štúdiu.

  Behringer UCA 222

  Hodnotenie: 4.7

  BEHRINGER UCA 222.webp

  Jedna z najlacnejších zvukových kariet pre štúdio, ktorá vykazuje sebavedomý výkon v domácom nahrávacom štúdiu. Vyrába ho jedna z najväčších značiek v tomto odvetví, spoločnosť Behringer so sídlom v nemeckom Willichu. Priama výroba v Číne.

  UCA 202/222 dokáže nahrávať a prehrávať stereo zvuk na linkovej úrovni v slušnej kvalite, ktorá je neporovnateľná s tým, čo dokážu aj najlepšie integrované karty. Aj napriek svojej skromnej výbave obsahuje slušný slúchadlový predzosilňovač. A ak máte chuť a možnosť používať technológie vyššej triedy, tento model poskytuje možnosť pripojenia vďaka optickému výstupu S

  DIF.

  Kľúčové technické vlastnosti zvukového rozhrania sú tieto: 16-bitová bitová rýchlosť DAC; maximálna bitová rýchlosť DAC v stereo režime je 48 kHz; podporovaná je verzia ASIO 2.0 (vzácnosť v najnižšom cenovom segmente); EAX nie je podporovaný. Ďalšie jemné špecifikácie, ktoré môžu zaujímať znalcov, sú nasledovné: vstupná impedancia 27 kΩ; výstupná impedancia 400Ω; vzorkovacia frekvencia 32 kHz, 44.1kHz, 48kHz; koeficient nelineárneho skreslenia – 0.05%; odstup signálu od šumu – ADC 89dB, DAC 96dB.

  Behringer UCA 222 má nasledovnú situáciu, pokiaľ ide o rozhrania. Na vstupe sú dva konektory RCA, na výstupe tiež dva konektory RCA, jeden nezávislý 1/8″ výstup na slúchadlá

  S stereo a už spomínaný digitálny optický výstup S

  DIF. Samotné zariadenie sa pripája cez USB 2.0.

  Navonok zariadenie poteší svojimi malými rozmermi (22x88x60mm pri 0.12 kg) a veľmi výrazný dizajn v žiarivo červenej farbe. Behringer UCA 222 je prakticky prenosná karta, ktorú možno ľahko používať v spojení s notebookom v najdynamickejších podmienkach – robustný kryt chráni zariadenie pred nárazovým zaťažením.

  Na tento model sa vzťahuje 36-mesačná záruka výrobcu.

  Výhody

  • prekvapivo dobré výsledky za mimoriadne prijateľnú cenu;
  • Podpora ASIO 2.0;
  • K dispozícii je digitálny výstup S

   DIF;

  • 3 roky záruka od výrobcu;
  • miniatúrna veľkosť;
  • robustný prípad;
  • štýlový dizajn.

  Nevýhody

  • pri ich používaní v počítačoch Apple často vznikajú problémy;
  • SPDIF je pri vysokých frekvenciách často protifázový.

  ESI MAYA22 USB

  Hodnotenie: 4.6

  ESI MAYA22 USB.webp

  Na 2. mieste vo výbere Expertology najlepších základných zvukových kariet pre štúdio je jeden z najúspešnejších modelov ESI z radu MAYA, MAYA22. Na začiatku roka 2020 sa už objavili novšie modely, ale my sa pozrieme na model, ktorý bol dôkladne otestovaný časom a tisíckami používateľov. Táto karta je výrazne drahšia ako predchádzajúca, ale v absolútnych hodnotách zostáva v segmente low-end.

  Rozdiel v cene je viac než opodstatnený: tento model je vybavený kvalitnými mikrofónovými predzosilňovačmi, na svoju činnosť potrebuje fantómové napájanie a má nástrojový vstup HiZ a linkový vstup. Pokiaľ ide o kvalitu záznamu zvuku, používatelia aj odborníci sa zhodujú na tom, že je pomerne vysoká. Je pravda, že značná časť používateľov si všimne charakteristický praskajúci zvuk pri práci prostredníctvom ovládača ASIO, ale zároveň zvyšok skutočných používateľov takýto problém v recenziách nezaznamenáva.

  Kľúčové technické charakteristiky tejto zvukovej karty sú nasledovné: DAC a ADC bity – 24bit; maximálna frekvencia DAC v stereo režime – 96 kHz; dynamický rozsah DAC / ADC – 108-102 dB; podpora ovládača ASIO verzie 2.0; bez podpory EAX.

  Tento model je vybavený dvoma výstupnými konektormi (dva kanály), jedným nezávislým 1/4″ výstupom pre slúchadlá. Analógové vstupy sú oveľa širšie: dva konektory RCA; jeden konektor XLR; dva konektory jack 6.3 mm; jeden mikrofónový vstup; Hi-Z nástrojový vstup. Karta sa pripája k počítaču prostredníctvom štandardného rozhrania USB 2.0. Nepotrebuje ďalšie napájanie, stačí napájanie z USB a fantómové napájanie.

  Táto štúdiová zvuková karta je rovnako kompaktná ako jej predchodca, doslova vrecková a ľahko prenosná. Dizajn je celkom štýlový, telo je vyrobené z odolného plastu s dominantným odtieňom „metalickej“ farby.

  Na tento model sa vzťahuje 12-mesačná záruka. Ak funkčnosť a vlastnosti tohto modelu nie sú pre vaše štúdio dostatočné, v rovnakej ponuke je aj pokročilejší model MAYA44 USB+, ktorý je však takmer dvakrát drahší.

  Výhody

  • kompaktná veľkosť, prenosný;
  • mikrofónne predzosilňovače;
  • kvalita záznamu;
  • ASIO verzia 2.0;
  • vyvážený výstup;
  • štýlový dizajn.

  Nevýhody

  • Občasné praskanie pri používaní ovládača ASIO.

  IK M
   timedia iRig 2

  Hodnotenie: 4.5

  IK M<ul></div><p>TIMEDIA IRIG 2.webp“ data-src=“/wp-content/uploads/2023/08/95616666194351-812.jpg“ height=“400″ title=“IK M</p><ul>TIMEDIA IRIG 2.webp“><p>Prehľad najlepších zvukových kariet pre štúdio Expertology pokračuje špecializovanejším zariadením ako predchádzajúce dve. Gitarové rozhranie iRig 2 od IK M</p><ul>timedia. Spoločnosť bola založená v roku 1996 v Taliansku a v súčasnosti je významným medzinárodným výrobcom tohto typu zariadení.<p>Z uvedenej úzkej špecializácie iRig 2 vyplýva, že toto malé zariadenie je navrhnuté špeciálne na pripojenie gitár k zariadeniam so systémom iOS alebo Android. V skutočnosti, ako vidíte z názvoslovia, ide o druhú verziu rozhrania, ktorá sa kedysi stala mimoriadne populárnou medzi hudobníkmi (a nielen amatérmi) a získala najviac pozitívnych ohlasov. „Pokračovanie sa tiež postaralo o skutočný rozruch na trhu a v západných krajinách má toto zariadenie vo svojom arzenáli každý, kto aspoň občas nahráva gitarové skladby. Tajomstvo je jednoduché – pripojenie je elementárne a len so smartfónom môžete nahrať demo alebo celú dávku vo veľmi slušnej kvalite za pár ťuknutí. Na koncertné vystúpenia nie je vhodný, ale ani sa netvári, že je na takéto úlohy dokonalý.</p><p>iRig 2 sa štandardne dodáva s pripojovacím káblom k hostiteľskému zariadeniu. Medzi ďalšie funkcie patrí konektor jack pre samotný nástroj, výstup mini-jack pre slúchadlá a výstup ¼“ jack pre zosilňovač. Obsahuje aj ovládacie prvky, ktoré umožňujú premeniť iRig 2 a nositeľný gadget na procesor pódiových efektov. Toto malé zariadenie vám vo všeobecnosti umožňuje napodobniť rôzne efektové pedále, kabinety a mnohé ďalšie jemné nuansy gitarového zvuku.</p><p>Pozrime sa bližšie na hlavné technické vlastnosti a dôležité inovácie, ktoré druhá verzia iRigu získala oproti prvej. Karta sa vyznačuje citlivosťou v rozsahu od 20 Hz do 20 tisíc. Hz – to plne pokrýva možnosti ľudského sluchu. Vstupná impedancia je 380 ohmov.</p><p>Dôležitou novinkou v druhej verzii je možnosť prepínať FX/THRU medzi „suchým“ a už spracovaným signálom a posielať ho do zosilňovača. Tu môžeme vidieť aj mechanické koliesko na nastavenie vstupnej citlivosti. Zariadenie iRig 2 obsahuje aj integrovaný predzosilňovač a dokonca aj konektor</p><tr>RS, ktorá umožňuje bezproblémové vysielanie signálu v oboch smeroch pri pripojení k nositeľnému zariadeniu. To mimochodom považujú odborníci aj používatelia za hlavnú hodnotu modernizovaného iRigu.<p>Táto zvuková karta je navonok jedenapolkrát väčšia a masívnejšia ako prvá verzia, ale v absolútnom vyjadrení neváži takmer nič a jej rozmery nie sú väčšie ako iPod Touch. Na zadnej strane je dokonca klip, pomocou ktorého ho môžete pripevniť kamkoľvek – na šnúrku, opasok alebo na stojan na mikrofón, ktorý je tiež súčasťou balenia.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>miniatúrna veľkosť;</li><li>Jednoduché pripojenie a používanie;</li><li>dostupnosť dôležitých rozhraní;</li><li>zabudovaný predzosilňovač;</li><li>Jednoduchá emulácia gitarových efektov;</li><li>kompletná sada.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Nestabilná prevádzka na zariadeniach so systémom Android (s miniaplikáciami Apple neboli zistené žiadne problémy);</li><li>Podľa niektorých odhadov je hladina hluku príliš vysoká.</li></ul><h3>Roland EuroIX22</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=ROLAND EuroIX22.webp

  Výber najlepších zvukových kariet pre štúdio od Expertology uzatvára jeden z najpopulárnejších modelov v nižšom cenovom segmente od japonskej spoločnosti Roland Corporation. Od roku 1972 sa spoločnosť špecializuje na hudobný hardvér a softvér. Táto trieda zariadení sa vyrába v Číne.

  Je to najmladší model v rade EuroIX a pre viac funkcií by ste mohli zvážiť väčší model, napríklad EuroIX24. Tu však hovoríme o najjednoduchšom zariadení za minimálnu cenu a v tomto ohľade je „dvadsiaty druhý“ najlepšou možnosťou. Napriek relatívne obmedzenej funkčnosti je karta schopná bez problémov poskytovať 24-bitový/192kHz režim prenosovej rýchlosti DAC, výkon v štúdiovej kvalite a minimálne oneskorenie signálu.

  Kľúčové technické vlastnosti zvukovej karty: bitová hĺbka DAC a ADC – 24bit; maximálna frekvencia DAC v stereo režime – 192 kHz; dynamický rozsah DAC / ADC – 109/104 dB; podporovaný ovládač ASIO verzie 2.0; bez podpory EAX.

  S rozhraniami EuroIX22 je situácia pomerne atraktívna. Tu vidíme dva analógové výstupné konektory; jeden nezávislý výstup na slúchadlá; dva konektory jack 6.3 mm na vstup; dva vstupy XLR; dva mikrofónové vstupy; nástrojový vstup (Hi-Z) a dokonca dve vstupné a výstupné rozhrania MIDI.

  Rovnako ako všetky predchádzajúce modely nepotrebuje vlastné napájanie, stačí USB 2.0 softvér, ktorý je súčasťou balenia a ktorý sa používa na pripojenie zariadenia k počítaču. Kovové puzdro je vybavené spoľahlivým tienením, ktoré zvyšuje odolnosť karty voči vonkajšiemu rušeniu. Dodávajú sa so špecializovaným programom Ableton

 • vo
 • Verzia t je .

  Výrobná záruka na tento model platí jeden rok.

  Výhody

  • čistota zvuku;
  • kovové tienené puzdro;
  • minimálne oneskorenie signálu;
  • Vstupné a výstupné rozhrania MIDI;
  • Pomerne kvalitný slúchadlový zosilňovač;
  • vzhľad.

  Nevýhody

  • časté problémy s ovládačmi a inštaláciou aj v systéme Windows 10;
  • Sťažnosti používateľov na vyvážené výstupy.

  Najlepšia zvuková karta pre štúdio strednej triedy

  Teraz prejdime k druhej časti nášho prehľadu najlepších zvukových kariet pre štúdio podľa časopisu Expertology, kde sa budeme zaoberať zariadeniami s väčším počtom funkcií ako v predchádzajúcej skupine. Väčšina týchto zvukových kariet je v priemere drahšia ako ktorákoľvek z predchádzajúcich, ale existujú príklady takmer rovnocenných.

  Focusrite Scarlett Solo 2. generácie

  Hodnotenie: 4.9

  FOCUSRITE SCARLETT SOLO 2ND GEN.webp

  A začneme s najpopulárnejšou zvukovou kartou v Ruskej federácii pre domáce štúdiá. V skutočnosti je to tiež základná zvuková karta, ktorá je relatívne lacná. Je však navrhnutý špeciálne pre gitaristov a má niektoré funkcie, ktoré mu dávajú značnú výhodu oproti zariadeniam s podobnými funkciami. Výrobcom je známa britská spoločnosť Focusrite, ktorá pôsobí od roku 1985.

  Celý rad Scarlett je známy svojou základnou jednoduchosťou pripojenia a používania v kombinácii s vynikajúcou kvalitou zvuku a Scarlett Solo druhej generácie je výrazným potvrdením tejto tradície. Táto zvuková karta funguje bez problémov s PC aj Mac, je skvelým „priateľom“ Pro Tools (tento a ďalší softvér je tiež súčasťou balenia) a dokáže perfektne spolupracovať s takmer všetkými digitálnymi pracovnými stanicami.

  Analyzujme kľúčové technické špecifikácie modelu Scarlett Solo 2. generácie. Táto zvuková karta prijíma frekvencie od 20k do 20k. Hz; dynamický rozsah 106 dB; THD+N DAC a ADC je menej ako 0.002%; ekvivalentná hladina šumu -128dB; rozsah zosilnenia – 50dB; hraničná frekvencia DAC v stereo režime – 96kHz; hraničná frekvencia ADC – 192kHz. Podporovaný je ovládač ASIO verzie 2.0. Žiadna podpora EAX.

  Situácia s rozhraniami tohto modelu je nasledovná. K dispozícii sú dva analógové výstupné konektory (dva kanály), nezávislý slúchadlový výstup s fantómovým napájaním 48 V; dva analógové vstupné kanály; jeden konektor 6.3 mm; jeden konektor XLR; jeden mikrofónový vstup; nástrojový vstup (Hi-Z).

  K suchým číslam treba pridať niekoľko poznámok. Scarlett Solo 2nd Gen umožňuje nahrávať gitaru a vokály na samostatné stopy. Hudobníkom to výrazne uľahčuje život. Ak sa niečo pokazí s vokálmi, nemusíte nahrávať gitaru znova – iba vokály. Efekty sa dajú použiť aj samostatne. Vďaka výnimočne nízkej latencii je možné aplikovať efekty v reálnom čase, čo väčšina štúdiových zvukových kariet tejto triedy jednoducho nedokáže.

  Tento model má aj jednoduchý, ale priamočiary prvok, ktorý uľahčuje nastavenie ideálnej úrovne. Každý mechanický ovládač úrovne je obklopený svietiacou aureolou. Ak je nahrávanie na optimálnej úrovni, aureola svieti na zeleno. Ak je s úrovňou niečo v neporiadku, halo sa zmení na červené.

  Ďalším plusom pre štúdio je skutočná prenosnosť. Lineárne rozmery sú 144x44x119 mm a hmotnosť je len 0.43 kg. Môžete si ho vziať doslova kamkoľvek, pripojiť ho k notebooku a nahrať prvky skladby, kedykoľvek vás napadne inšpirácia.

  Výhody

  • kvalita zvuku;
  • Extrémne nízka latencia;
  • Vokály a gitary môžete nahrávať do samostatných stôp a používať efekty oddelene;
  • Vizuálna indikácia optimálnej úrovne (svietiaca aureola okolo gombíkov);
  • robustné puzdro;
  • vreckové;
  • jednoduchosť používania.

  Nevýhody

  • slabý mikrofónový predzosilňovač;
  • pri otváraní paralelných aplikácií sa objavuje praskanie (bežný jav aj pri špičkových kartách).

  Native Instruments Komplete Audio 6

  Hodnotenie: 4.8

  NATIVE INSTRUMENTS KOMPLETE AUDIO 6.webp

  Teraz sa pozrime na zvukovú kartu pre štúdio, ktorú možno považovať za strednú triedu bez akýchkoľvek konvencií. To je jasné už pri letmom pohľade na technické špecifikácie. Vyrába nemecká spoločnosť Native Instruments so sídlom v Berlíne.

  Tento model je de facto univerzálny, ale podľa koncepcie výrobcu bol Komplete Audio 6 vyvinutý ako špecializované zvukové rozhranie pre DJ-ov. To sa prejaví v niektorých technických bodoch a aj štandardný softvér obsahuje špecializovaný DJ softvér, pluginy a virtuálne nástroje. Časť softvéru vyvinula spoločnosť Native Instruments a časť spoločnosť Steinberg.

  Vyššia trieda zariadenia je viditeľná aj podľa počtu rozhraní. Tu máme 4 analógové vstupy (konektory jack 6).3 mm) a toľko analógových výstupov, 2 nezávislé digitálne kanály S

  DIF (koaxiálne konektory); nástrojový vstup. Samotné konektory sú vyvážené so slušným rozptylom signálu +11 dBu. Okrem toho sú k dispozícii vstupné a výstupné rozhrania MIDI. Kvalitné prevodníky Cirrus Logic CS4270 24bit 96kHz. Podporovaný je ovládač ASIO verzie 2.0. Samostatne ovládače pre PC a Mac s flexibilným ovládaním latencie. Dynamický rozsah DAC/ADC je 102/98 dB; THD DAC/ADC je 0.01/0.013%.

  Pokiaľ ide o latenciu, tá je na zvukové karty tejto triedy minimálna – o niečo menej ako 9 ms v režime 44 kHz a minimálne 32 semple buffer. Na samostatných výstupoch je oneskorenie o polovicu menšie. Pre pripojenie USB2.0 je v poriadku. Neodporúča sa však nastavovať takú malú vyrovnávaciu pamäť bez mimoriadnej potreby, pretože potom akékoľvek náhle zaťaženie operačného systému môže spôsobiť a s najväčšou pravdepodobnosťou aj spôsobí charakteristický praskavý zvuk – „chorobu“ mnohých zvukových kariet pre štúdio.

  Komplete Audio 6 navonok vyzerá profesionálne a draho, ako skutočné profesionálne zariadenie. Silné hliníkové panely 2 mm, lesklá sklenená doska. Z ideologických dôvodov výrobcu nemá tento model žiadny softvérový mixér – všetky ovládacie prvky sú výhradne hardvérové a sú umiestnené na skrinke, vrátane veľkého kovového „gombíka“ v hornej časti skrinky na reguláciu výstupnej úrovne. Výstup na slúchadlá je nezávisle nastaviteľný. Nie zle implementovaná indikácia vstupných úrovní – zmenou jasu LED diódy na hornom paneli.

  Výhody

  • kvalita zvuku;
  • mnohé rozhrania;
  • DJ „špecializácia“;
  • minimálne oneskorenie;
  • Jasná indikácia úrovne (zmena jasu);
  • Veľkolepý vzhľad.

  Nevýhody

  • Klikanie a zasekávanie pri náhlom načítaní operačného systému (nie na všetkých systémoch);
  • „Šuchotanie“ ovládačov citlivosti po chvíli intenzívneho používania.

  Steinberg UR44

  Hodnotenie: 4.7

  STEINBERG UR44.webp

  V ďalšom výbere najlepších štúdiových zvukových kariet strednej triedy od Expertology sa pozrieme na model, ktorý mnohí používatelia a odborníci označujú za profesionálne zariadenie. Je to celkom rozumné, pretože UR44 (dokonalejšia verzia predchádzajúceho modelu U242) má oveľa viac funkcií ako ktorýkoľvek z predchádzajúcich modelov a umožňuje úspešne nahrávať aj malé hudobné teleso. Výrobcom je známa nemecká spoločnosť Steinberg so sídlom v Hamburgu. Dlhé roky známa na trhu s kvalitnými hudobnými nástrojmi a súvisiacim vybavením.

  Model UR44 sa od svojho predchodcu výrazne líši. Predovšetkým počet kanálov a rozhraní, vynikajúca práca s Cubase, hardvérový DSP, špeciálny režim Class Comp

 • Optimálna kompatibilita s iPadom a súvisiacimi hudobnými aplikáciami iOS a množstvo ďalších úprav.

  U242 zdedil robustné kovové puzdro, plnú podporu až 24-bitovej 192kHz prevádzky, kombinované konektory XLR/TRS, vstup a výstup MIDI a dva nezávislé výstupy na slúchadlá. Výrobca sa však rozhodol odmietnuť digitálne rozhrania v novom modeli, čo spôsobilo nespokojnosť niektorých fanúšikov tejto série. Samotná zvuková karta sa k počítaču pripája prostredníctvom rozhrania USB 2.0. Potrebuje vlastné napájanie – napájanie z USB nestačí.

  Ovládací panel dfpMixFx je v softvéri zvukovej karty veľmi zaujímavý. Ovláda vstavaný hardvérový mixér a je implementovaný naozaj dobre. K dispozícii je aj indikátor úrovne softvéru. Pre úplnú vizuálnu kontrolu má výrobca aj hardvérovú indikáciu – LED diódu na zariadení, ktorá signalizuje preťaženie PEAK pri viac ako -3dB.

  Softvér karty umožňuje miešať efekty na každom kanáli samostatne. K dispozícii je mnoho predvolieb pripravených na použitie pre rôzne používateľské scenáre. Z každého kanála je tiež prívod do reverbu REV-X.

  Ďalšou dôležitou inováciou tohto konkrétneho modelu sú štyri možnosti spracovania gitary, ktoré „umožňuje“ hardvérový DSP. Môže ísť o 4 mono; 1 stereo a 2 mono; 2 stereo a 2 mono so spracovaním gitary; 1 stereo so spracovaním gitary. Musíte mať na pamäti, že pri maximálnych režimoch 176.4kHz alebo 192kHz nebude fungovať žiadne spracovanie, ale to je prirodzené.

  Výhody

  • Takmer profesionálna úroveň;
  • Mnohé rozhrania;
  • Ovládací panel softvéru dfpMixFx je bezchybný;
  • Dokáže nahrať celý malý hudobný súbor;
  • 4 možnosti spracovania gitary;
  • Malé rozmery (prenosnosť), ale potrebuje samostatný napájací zdroj.

  Nevýhody

  • Nie sú tu žiadne digitálne konektory;
  • žiadny indikátor prítomnosti signálu, iba preťaženie (zriedkavo sťažnosť).

  Zoom UAC-2

  Hodnotenie: 4.7

  ZOOM UAC-2.webp

  UAC-2 je jedným z najobľúbenejších modelov medzi gitaristami, ktorý vyrába známa japonská spoločnosť Zoom, špecializujúca sa na výrobu profesionálnych zvukových zariadení.

  Toto je prvá zvuková karta v celom našom prehľade, ktorá sa pripája k počítaču cez vysokorýchlostné rozhranie USB3.0. Zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečovaní minimálneho oneskorenia pri hre na nástroj, ale nie je to jediný faktor, ktorý určuje jeho popularitu. Najžiadanejšie karty sú určené pre tých hudobníkov, ktorí toto minimálne oneskorenie potrebujú čo najviac, napríklad gitaristov, ktorí neustále používajú gitarové emulátory.

  To je hlavná výhoda tohto modelu, ale inak je táto zvuková karta pre štúdio solídnym priemerom, schopným prehrávať pri vzorkovacej frekvencii 192 kHz a 24 bitov, so zabudovaným DSP-mixérom. To sú celkom očakávané parametre zvukovej karty tejto triedy. Ďalšie dôležité vlastnosti: dynamický rozsah DAC/ADC – 120/118 dB. Udávaný maximálny odstup šumu od šumu je 120 dB, ale nezávislé testy ukázali 115 dB na zbernici USB, čo v tejto cenovej kategórii nie je zlé.

  Pokiaľ ide o najdôležitejšiu spomínanú výhodu – minimálnu latenciu, nezávislé testy ukázali schopnosť UAC-2 oneskoriť sa pri minimálnej vyrovnávacej pamäti s 32 vzorkami v 96kHz režime len o 2.2 ms. To je viac než uspokojivé. Pre bežnejší režim 44.1kHz minimálna vyrovnávacia pamäť bude 24 vzoriek, v takom prípade latencia podľa nezávislých štúdií nepresiahne 3.67 ms. Nepomerne menšie ako akýkoľvek iný formát USB2.0, pričom latencia by bola minimálne 9 ms pri 64-vzorkovej vyrovnávacej pamäti.

  Na rozdiel od predchádzajúceho modelu nepotrebuje Zoom UAC-2 dodatočné napájanie vďaka USB3.0 podľa definície prenáša väčší prúd – až 900 mA, čo stačí na prácu. Vývojári však v tomto prípade postupovali rozumne a poskytli samostatný napájací konektor „pre prípad“, napríklad ak zvuková karta nie je pripojená k počítaču alebo notebooku, ale k iPadu.

  Elektronika je uložená vo výnimočne pevnom hliníkovom puzdre bez jedinej plastovej časti. 2 mm hrubý predný panel z hliníkového plechu.

  Výhody

  • výnimočne nízka latencia;
  • Pripojovacie rozhranie USB3.0;
  • zabudovaný mixér DSP;
  • nie je potrebný žiadny ďalší zdroj napájania, ale táto funkcia je k dispozícii;
  • robustný hliníkový kryt.

  Nevýhody

  • ASIO nie je podporované;
  • Slabý zosilňovač pre štúdiové slúchadlá.

  Najlepšie špičkové zvukové karty pre štúdio

  Tretí a posledný výber zariadení v prehľade najlepších zvukových kariet do štúdia od Expertology zahŕňa špičkové modely, ktoré sú vhodné nielen do domáceho štúdia, ale aj na vážnejšie úlohy. Podotýkame, že tu hovoríme o viac-menej cenovo dostupnom vybavení, ktoré si z finančných dôvodov nemôže dovoliť každý, ale mnohí hudobníci a kapely. Profesionálne vybavenie za niekoľko tisíc dolárov a viac je samostatná téma.

  MOTU 4pre

  Hodnotenie: 4.9

  MOTU 4PRE.webp

  Začnime túto časť recenzie zaujímavým riešením od známej a renomovanej americkej značky MOTU. Je to akýsi hybrid profesionálnej štúdiovej zvukovej karty a mixéra. Tento model prvýkrát uzrel svetlo sveta pred viac ako 10 rokmi a osvedčil sa natoľko, že sa vyrába dodnes a je po ňom dostatočný dopyt, aby spoločnosť pokračovala v rozmnožovaní série. Napriek tomu sa v priebehu rokov objavilo množstvo modelov za konkurenčné ceny, ktoré sú svojimi schopnosťami porovnateľné. MOTU 4pre je však tak overený časom a tisíckami používateľov, že vzbudzuje bezhraničnú dôveru v stabilný dopyt.

  Chvála vám za množstvo a kvalitu vstupov a výstupov. Konkrétne 6 vstupov a 8 výstupov, ktoré môžu pracovať paralelne a nezávisle. Medzi nimi vidíme 4 mikrofónne vstupy s predzosilňovačmi, 4 kanály analógových výstupov, digitálny S

  DIF, dva stereo výstupy pre slúchadlá, dva gitarové vstupy hi-Z a stereo vstup linkovej úrovne.

  Druhou zaujímavosťou tohto modelu sú dve možnosti hlavného pripojenia. MOTU 4pre môžete pripojiť cez jednoduché rozhranie USB2.0, a ak má váš počítač túto možnosť, získate veľkú výhodu, pretože sa môžete pripojiť cez vysokorýchlostné rozhranie Firewire.

  A nakoniec, treťou „superschopnosťou“ tohto modelu je zabudovaný osemkanálový digitálny mixér. Tento hardvér zmiešava a smeruje signál zo všetkých šiestich vstupov na ľubovoľné dva výstupy. Hardvérové ovládacie prvky sú umiestnené na prednom paneli a každý analógový vstup má samostatný ovládač úrovne. Výstup na slúchadlá a hlavný výstup sú tiež nezávisle nastaviteľné.

  Karta „spolupracuje“ rovnako dobre s operačnými systémami Windows aj Apple. Dodáva sa so sadou multiplatformného softvéru CueMix FX, v ktorom sa odohrávajú všetky ostatné kúzla tejto štúdiovej zvukovej karty – grafické mixovanie, analýza zvukových nástrojov, osciloskop, spektrogramy a ďalšie.

  MOTU 4pre sa najlepšie hodí ako koncertné zariadenie – môže ľahko pracovať bez počítača. Stačí pripojiť napájací zdroj a karta funguje ihneď po vybalení z krabice.

  Výhody

  • Kombinácia funkcií štúdiovej zvukovej karty a mixéra;
  • Viacero vstupov a výstupov;
  • Hybridné pripojenie USB2 k počítaču.0 alebo Firewire;
  • Softvér pre rôzne platformy;
  • Možnosť samostatnej prevádzky bez počítača.

  Nevýhody

  • Nízka maximálna frekvencia DAC.

  Arturia AudioFuse

  Hodnotenie: 4.8

  ARTURIA AUDIOFUSE.webp

  Teraz sa pozrime na zaujímavé zariadenie Arturia AudioFuse od renomovaného dizajnéra a výrobcu profesionálnych zvukových zariadení (Arturia sídli v Montbonno-Saint-Martin vo Francúzsku).

  Ide o kompaktnú zvukovú kartu do štúdia, o ktorej vysokej triede by sa na prvý pohľad dalo pochybovať. Prvý pohľad však klame, pretože AudioFuse sa vyznačuje prekvapivo pokročilou architektúrou a pri bližšom skúmaní dokáže karta príjemne prekvapiť.

  Prvou veľkou výhodou tohto modelu je jeho neuveriteľná všestrannosť, pokiaľ ide o prepojenie so zdrojmi. Môžete k nemu pripojiť čokoľvek, akékoľvek linkové a digitálne zdroje zvuku – gitary, mikrofóny, DJ gramofóny – to všetko AudioFuse bez problémov „zachytí“ a prispôsobí. Okrem toho zvuková karta obsahuje vložky na pripojenie externých efektov, má vlastný efektový procesor DSP, mikrofón Talkbox, samostatný port na reamping gitár a dokonca aj špeciálne pripojenie na zem.

  Aby sme potvrdili všetku túto nádheru, tu sú konkrétne technické špecifikácie Arturia AudioFuse. Karta dokáže spracovať až 24bit/192 kHz; má 4 analógové vstupy, 2 nástrojové a 2 mikrofónové; 4 analógové výstupy; 2 analógové vložky; ADAT, S

  DIF, WordClock a MIDI. Pri linkových vstupoch je vyvážená impedancia 20 kOhm a asymetrická 10 kOhm; limit vstupnej úrovne – +24 dBu; dynamický rozsah – 117 dB; rozsah zosilnenia -15 až 36 dB; THD + N -106 dB.

  Samostatne by sme mali spomenúť parametre vložiek: vstupná impedancia – 10kOhm; výstup – 33Ohm; dynamický rozsah – 119dB; limit vstupnej a výstupnej úrovne – +18dBu; THD + N – 104dB.

  Zvuková karta je vybavená samostatnými výstupmi pre štúdiové monitory a slúchadlá. Okrem toho výstupy monitora umožňujú prepínanie (A) a výstupy na slúchadlá majú iný tvar 6.3 konektory a 3.5 konektorov, ktoré sú navzájom nezávislé.

  Napájanie zo zbernice USB alebo 9V adaptéra.

  Výhody

  • Množstvo vstupov a výstupov;
  • Všestrannosť z hľadiska prepojenia s rôznymi zdrojmi;
  • vysoké technické špecifikácie;
  • široká funkčnosť;
  • Spätný mikrofón;
  • vložky;
  • kompaktná veľkosť;
  • Dve možnosti napájania – cez USB alebo štandardný sieťový adaptér.

  Nevýhody

  • individuálne bezprincipiálne pripomienky používateľov.

  Focusrite Scarlett 18i20 2. generácie

  Hodnotenie: 4.7

  FOCUSRITE SCARLETT 18I20 2ND GEN.webp

  Číslo tri v tejto časti našej recenzie je vlajkovou loďou série zvukových kariet Scarlett – zástupca druhej generácie 18i20. Výrobcom je britská spoločnosť Focusrite, ktorá už bola spomenutá v článku. Lenže teraz hovoríme o oveľa závažnejšom zariadení.

  Tento model je ideálny pre tých, ktorí plánujú vytvárať vysokokvalitné nahrávky z rôznych zdrojov zvuku a chcú mať všetky štúdiové úlohy na pleciach jedného zariadenia. Presne to robí model 18i20 2. generácie.

  Máme tu 8 predzosilňovačov so ziskom 60 dB a fantómovým napájaním, digitálne vstupy a výstupy, rozhranie MIDI, dva nezávislé slúchadlové výstupy, port WordClock, vynikajúco výkonné A/D/A prevodníky a plnohodnotnú monitorovaciu sekciu s množstvom funkcií.

  Zvuková karta podporuje 24bitový DAC a ADC; 192kHz DAC a ADC frekvenčný limit; 128dB odstup signálu od šumu; 106dB dynamický rozsah DAC/ADC; DAC/ADC THD 0.002%. Podporovaný je ovládač ASIO verzie 2.0.

  Za zmienku stojí jedinečnosť výbavy tohto modelu. Obsahuje balík zásuvných modulov Focusrite Scarlett, celú digitálnu pracovnú stanicu Ableton

 • verzie
 • te a dokonca aj licenciu na softvérový syntetizátor Novation Bass Station.

  Výhody

  • mnohé rozhrania;
  • samostatná monitorovacia časť;
  • Konvertory A/C najvyššej kvality;
  • 8 výkonných mikrofónových predzosilňovačov;
  • schopnosť prevziať prakticky všetky úlohy v štúdiu;
  • softvér a licencie.

  Nevýhody

  • Žiadne závažné sťažnosti používateľov.

  Universal Audio Apollo Twin MKII DUO

  Hodnotenie: 4.7

  UNIVERSAL AUDIO APOLLO TWIN MKII DUO2.webp

  A niečo špeciálne dopĺňa prehľad najlepších zvukových kariet pre štúdio od Expertology. Ide o kompaktné zariadenie, ktoré je však najdrahšie aj na pozadí nie príliš lacných zariadení najvyššej skupiny. A je to jediná zvuková karta v tomto prehľade, ktorá sa pripája k počítaču alebo nositeľnému zariadeniu cez Thunderbolt. To je jedna z dôležitých výhod. Zvukové zariadenia s rozhraním Thunderbolt sú vlastne pýchou výrobcu Universal Audio.

  Slovné spojenie DUO v názvosloví označuje dôležitú vlastnosť tohto modelu. Presnejšie, celý jeho hardvér je postavený na dvoch procesoroch SHARC DSP. Otvára priestor pre možnosti, ktoré nemôže ponúknuť žiadna iná štúdiová zvuková karta v našom prieskume. Konkrétne – schopnosť spracovať digitálny signál pomocou zásuvných modulov UAD vôbec bez zaťaženia hardvérových zdrojov počítača. Všetku túto prácu vykonáva samotná zvuková karta.

  Karta má dva vstupy, z ktorých jeden je prístrojový Hi-Z; štyri výstupy a digitálny optický S

  DIF. Má tiež zabudovanú funkciu Monitor Talkback. Apollo Twin MKII DUO dokáže nahrávať pri pomerne štandardnej frekvencii 24bit/192kHz.

  O kvalite zvuku v tomto prípade netreba polemizovať, pretože desiatky nezávislých testov preukázali tie najlepšie výsledky. Profesionáli ocenia mikrofónne predzosilňovače Unison, sadu analógových modulačných zásuvných modulov a množstvo funkcií smerovania a správy signálu.

  Diaľkové ovládanie monitorovacieho systému dotvára veľmi pozitívny obraz. Poskytuje štyri režimy prevádzky – Mono, Mute, DIM a ALT Monitory.

  Na prevádzku zariadenia nie je potrebný žiadny ďalší zdroj napájania – Thunderbolt je plne schopný dodávať dostatočný prúd.

  Výhody

  • dva DSP;
  • Dokonalá kvalita zvuku;
  • Funkcia Monitor Talkback;
  • diaľkové ovládanie monitorovacieho systému;
  • Nie je potrebné samostatné napájanie;
  • Thunderbolt.

  nevýhody

  • Mnohí používatelia považujú cenu za neprimerane vysokú.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: