13 najlepších herných procesorov

*Prehľad najlepších od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Zo všetkých typov počítačového hardvéru sa k pojmu „herný počítač“ najbližšie viaže grafická karta. Ale aj tá najvýkonnejšia grafická karta bude zbytočná v systéme so slabým procesorom, ktorý ovláda úplne všetko, čiastočne aj samotnú grafickú kartu. Redakčný tím online magazínu Expertology spolu s tímom služieb RankQua

 • Prinášame vám prehľad najvýkonnejších a najrýchlejších procesorov v rôznych cenových kategóriách od februára 2020, pričom zohľadňujeme predovšetkým ich herné schopnosti.

  Nebudeme sa zaoberať podrobnosťami kritérií výberu procesora, pretože v tomto úzkom segmente trhu neexistuje takmer žiadna konkurencia. Podobne ako pred 10 a 20 rokmi vládnu technologickí giganti Intel a AMD – občas sa navzájom predbiehajú. Počas opisu konkrétnych sérií a úprav vám poskytneme potrebné vysvetlenia, tipy a upozornenia.

  Najlepšie herné procesory

  Nomináciamiestonázov výrobkucena
  Najlepšie základné herné procesory1Intel Core i3-81007 284 €
  2AMD Ryzen 5 16006 890 €
  3Intel Core i5-840011 839 €
  Najlepšie herné procesory strednej triedy1AMD Ryzen 5 26007 475 €
  2Intel Core i5-9400F10 100 €
  3Intel Core i5-9600K15 500 €
  4AMD Ryzen 5 360012 590 €
  Najlepšie špičkové herné procesory1Intel Core i7-8700K26 026 €
  2Intel Core i7-9700K25 990 €
  3AMD Ryzen 7 3700X14 190 €
  4Intel Core i9-9900KS36 990 €
  Najlepšie procesory na streamovanie hier1AMD Ryzen 9 3950X49 760 €
  2Intel Core i9-9920X87 610 €

  Najlepšie základné herné procesory

  Začnime krátkym výberom procesorov, ktoré odborníci z Expertology zaradili do kategórie podmienečne základnej úrovne. Vychádzame z predpokladu, že pri dostatočnom zostávajúcom hardvérovom výkone a rýchlosti internetového pripojenia dokáže počítač s jedným z predstavených procesorov bez problémov „utiahnuť“ akúkoľvek online hru a všetky moderné počítačové hry. Na poslednú možnosť sa vzťahuje upozornenie, že najnovšie verzie bude potrebné individuálne optimalizovať pomocou grafických nastavení a ďalších parametrov, ktoré ovplyvňujú náročnosť na zdroje.

  Tu a nižšie naši odborníci urobili závery porovnávajúce výsledky vlastných testov s odporúčaniami svetovo uznávaných organizácií a špecializovaných vydaní, ako sú PC Gamer, PC World, AnandTech, WePC.

  Intel Core i3-8100

  Hodnotenie: 4.9

  INTEL CORE I3-8100

  Začnime najvýkonnejším a zároveň najlacnejším procesorom z rodiny Intel Core. Toto je i3-8100 Tu by ste si mali uvedomiť, že slabšie Core i3 sú vhodné aj na hranie hier. Naši odborníci však vybrali túto úroveň ako referenčnú, pretože je najlepšia z hľadiska kombinácie ceny a herných funkcií.

  Intel Core i3-8100 je model z prelomu rokov 2017-2018 postavený na 14nm litografii so štyrmi jadrami CoffeeLake v štyroch vláknach pri 3.6GHz. Násobič je uzamknutý, t. j. nepočíta sa s pretaktovaním. Mierne pokročilejší Core i3-8350K s odomknutým násobičom je vhodný na pretaktovanie, ale je výrazne drahší.

  Pre tento procesor je potrebná základná doska so socketom FCLGA1151. Menovitý rozptyl tepla

  65W. Kompatibilný s až 2 pamäťami DDR4.4GHz až do 64 GB, vrátane 2-kanálového a s korekciou chýb.

  Integrovaný grafický modul – Intel UHD Graphics 630. Nie je vhodná na hry, preto ďalej nebudeme špecifikovať typ integrovanej grafiky, ale upozorníme len na prípady, keď integrovaná grafická karta nie je vôbec k dispozícii.

  Tento model podporuje nasledujúce technológie a pokyny: AES-NI, AVX, Enhanced SpeedStep (EIST), stavy nečinnosti, tepelné monitorovanie. Bezpečnostné technológie: EDB, Secure Key, MPX, Identity Protection, OS Guard, SGX s Intel® ME. Technológie akcelerácie virtuálnych počítačov: VT-d, VT-x, EPT.

  Teraz preložme tieto suché čísla a počty do jazyka príkladov a porovnajme ich s minimálnymi a odporúčanými vlastnosťami vývojárov hier. Procesor Intel Core i3-8100 teda plne pokrýva minimálne a odporúčané špecifikácie pre hry ako: GTA V, Fortnite 2017, Call of Duty: Modern Warfare, Crysis 3. Hodí sa do odporúčaných: PUBG, Battlefield V. Pokrýva len minimálne požiadavky: Metro Exodus, Far Cry 5, Assassin’s Creed Odyssey. Tento zoznam slúži len ako referencia a určite nezahŕňa celú škálu moderných videohier.

  Pre tých, ktorí uprednostňujú procesory priameho konkurenta spoločnosti Intel, je porovnateľným procesorom AMD FX-8320. Ďalej v tomto prehľade sú dva modely AMD výrazne výkonnejšie.

  Výhody

  • 4 jadrá;
  • Podpora dvojkanálovej pamäte s opravou chýb;
  • prijateľná cena;
  • Pokrýva odporúčané požiadavky mnohých moderných hier;
  • Relatívne nízky rozptyl tepla;
  • mierna spotreba energie.

  Nevýhody

  • uzamknutý multiplikátor.

  AMD Ryzen 5 1600

  Hodnotenie: 4.8

  AMD RYZEN 5 1600

  Druhým najmenším herným procesorom je zástupca pôsobivej línie Ryzen od spoločnosti AMD, ktorá rýchlo vyradila Intel z hry a výrazne ovládla trh. AMD Ryzen 5 1600 je výrazne výkonnejší ako predchádzajúci model a približne dvakrát drahší.

  Ide o desktopový procesor založený na architektúre Zen so 14nm procesorovou architektúrou. Má 6 procesorových jadier, na ktorých beží celkovo 12 vlákien. Maximálna rýchlosť 3.2GHz. Násobič je odomknutý, umožňuje pretaktovanie až o 3.6GHz.

  Procesor nie je vybavený integrovanou grafickou kartou. Keď si teda balíte počítač, mali by ste si buď hneď kúpiť hernú grafickú kartu, alebo ak vám to rozpočet neumožňuje, dočasne nainštalovať lacný „osteň“, aby ste mohli počítač aspoň nejako používať, kým nebude plne vybavený.

  Tento procesor je nainštalovaný na základnej doske so socketom AM4. Je kompatibilný s pamäťou DDR4 RAM do 2666 MHz vrátane dvojkanálovej pamäte a pamäte s korekciou chýb. chladnejší odvod tepla

  65 W, t. j. podobne ako výrazne slabší predchádzajúci model spoločnosti Intel. Podpora virtualizačných technológií AES-NI, AVX a AMD-V.

  Jedna z najlepších kombinácií cena/výkon. V porovnaní s procesormi vyššej triedy, ako je napríklad rad Intel Core i5, sú výsledky AMD Ryzen 5 1600 v niektorých testoch nie horšie, ale v niektorých oblastiach lepšie.

  Pokiaľ ide o odporúčané vlastnosti vývojárov hier, môžeme tento model okamžite porovnať s predchádzajúcim. Intel Core i3-8100 pre hry Assassin’s Creed Odyssey, Metro Exodus a Far Cry 5 pokrýva len minimálne špecifikácie, zatiaľ čo AMD Ryzen 5 1600 viac než pokrýva odporúčané parametre pre tieto hry. Od tohto momentu nemá zmysel porovnávať možnosti procesorov s dnešnými hrami, pretože všetky budú spĺňať odporúčané požiadavky a kombinovaný výkon herného počítača už bude závisieť od ďalších kľúčových komponentov – grafickej karty, pamäte atď. .

  Výhody

  • 6 jadier, 12 vlákien;
  • Nízky rozptyl tepla a spotreba energie;
  • Podpora dvojkanálovej pamäte vrátane ECC;
  • Jedna z najlepších kombinácií ceny a výkonu;
  • Najlepšie pokrýva odporúčaný výkon súčasných najnáročnejších hier.

  Nevýhody

  • Žiadna integrovaná grafika.

  Intel Core i5-8400

  Skóre : 4.7

  INTEL CORE I5-8400.webp

  Tretie a posledné miesto v zozname najlepších úsporných herných procesorov časopisu Expertology patrí ďalšiemu skvelému a úspornému variantu od spoločnosti Intel: Core i5-8400. Svojimi schopnosťami sa približuje k priemernej hernej kategórii.

  Tento model vyšiel v októbri 2017 a pôvodne bol orientovaný na kancelárske systémy, ale táto orientácia je veľmi relatívna a procesor si viedol veľmi dobre aj v tých najnáročnejších hrách. Mnoho hier ešte nebolo vydaných, ale výdrž Core i5-8400 bola dosť ďaleko na to, aby hráči strednej triedy mohli nejaký čas hádať o aktualizáciách.

  Procesor má 6 jadier Coffee Lake, ktoré pracujú v 6 vláknach na frekvencii až 4 GHz. Je postavený na 14nm procesnej technológii. Násobiteľ je uzamknutý. Odvod tepla nie je vysoký

  64W. Kompatibilný so zásuvkou FCLGA1151. Hoci násobič nie je k dispozícii, existujú možnosti pretaktovania, ktoré sú však obmedzené na vlastnú technológiu Intel Turbo Boost verzie 2.0. Presne toto „jemné“ pretaktovanie umožňuje dosiahnuť maximálnu taktovú frekvenciu 4 GHz.

  Tento model podporuje nasledujúce technológie a pokyny: AES-NI – akcelerácia aplikácií, ktoré používajú šifrovanie; AVX – akcelerácia spracovania fotografií a videoobsahu; vPro – optimalizácia pre podnikové aplikácie; Enhanced SpeedStep (EIST) – optimalizácia na úsporu energie; Hyper-Threading – viacvláknové spracovanie; Nečinné stavy; Tepelné monitorovanie. Bezpečnostné technológie: EDB, Secure Key, MPX, Identity Protection, OS Guard. Technológie akcelerácie virtuálnych počítačov: AMD-V, VT-d, VT-x, EPT.

  Pozoruhodnou vlastnosťou tohto procesora je podpora veľkého množstva pamäte – až 128 GB DDR4 na frekvencii 2666 MHz vrátane dvojkanálovej pamäte. Na druhej strane, tento model nebude vidieť pamäť s opravou chýb ECC.

  Procesor s integrovaným grafickým modulom Intel HD Graphics 630 na súčasné pripojenie až 3 monitorov. Podporuje DirectX 12 a OpenGL 4.5.

  Výhody

  • vysoký výkon a nízka teplota;
  • vysoká podpora pamäte až do 128 GB
  • Široká podpora výkonnostných a bezpečnostných technológií;
  • atraktívna kombinácia ceny a výkonu;
  • integrovaná grafika.

  Nevýhody

  • nepodporuje pamäť RAM s korekciou chýb;
  • uzamknutý multiplikátor.

  Najlepšie herné procesory strednej triedy

  Druhý výber v našom prehľade predstavuje skupinu pomyselných stredne výkonných procesorov, ktoré sú ideálne na zostavenie dobrého, ale nie príliš drahého herného počítača. Tu uvažujeme o procesoroch strednej triedy, ktoré spolu s výkonnou grafickou kartou dokážu dosiahnuť viac ako 60 snímok za sekundu v náročných hrách pri F

   lHD 1920×1080. Zoberme si po dva modely od spoločností AMD a Intel.

   AMD Ryzen 5 2600

   Hodnotenie: 4.9

   AMD RYZEN 5 2600

   Náš výber otvára zaujímavé riešenie od AMD – Ryzen 52600. Vyšiel v apríli 2018, pričom niektorí odborníci ho označili za „neúspešného favorita“.

   Ide o to, že AMD Ryzen 5 1600 sa stal skutočným favoritom našich krajanov vďaka svojej nízkej cene a vlastnosti, ktoré vystupujú proti tomuto rozsahu, sú len „príjemným bonusom“. V prípade AMD Ryzen 5 2600 vidíme zjavne vyšší výkon, ktorý môžete získať za veľmi mierny cenový rozdiel. A s nevyhnutným zastarávaním predchádzajúceho modelu si novší Ryzen 5 2600 postupne získal slušný dopyt a dôveru.

   Tento procesor je založený na vylepšenej architektúre Zen+ a od predchádzajúceho sa výrazne líši minimálne litografiou – 12 nm procesor. Už to umožnilo kryštálu zachovať presne rovnaký výkon rozptylu tepla

   65 W, rovnako ako všetky vyššie uvedené modely s výrazným zvýšením výkonu. Kompatibilný so zásuvkou AM4.

   Čo sa týka výkonu, vidíme tu 6 jadier a 12 vlákien, ale maximálna taktovacia frekvencia je 3.9 GHz s využitím možností pretaktovania – násobič AMD Ryzen 5 2600 je odomknutý. Prvá, druhá a tretia úroveň vyrovnávacej pamäte 576 KB, 3 MB a 16 MB.

   Procesor podporuje úplne rovnaké technológie, inštrukcie a virtualizačné technológie ako Ryzen 5 1600: AES-NI, AVX, AMD-V. Podporuje rýchlejšiu pamäť DDR4 2933 RAM až do veľkosti 64 GB vrátane ECC a dvojkanálovej pamäte. Ani tu nie je integrovaná grafická karta.

   Celkový záver o tomto modeli je. Ak je váš súčasný procesor podstatne starší a slabší, má zmysel ho kúpiť ako upgrade. Ak máte starý favorit – AMD Ryzen 5 1600, nie je príliš rozumné meniť ho na Ryzen 5 2600, pretože rozdiel vo výkone nebude najvýraznejší. Je lepšie zaplatiť malú dodatočnú cenu a získať hmatateľnejší výsledok.

   Výhody

   • 12nm procesná technológia;
   • 6 jadier, 12 vlákien;
   • Výkon;
   • Nízky rozptyl tepla
   • odomknutý násobiteľ;
   • Podpora dvojkanálovej pamäte vrátane ECC.

   Nevýhody

   • Žiadna integrovaná grafika.

   Intel Core i5-9400F

   Hodnotenie: 4.8

   INTEL CORE I5-9400F.webp

   Teraz sa pozrime na najbližšieho konkurenta našej predchádzajúcej recenzie – AMD Ryzen 5 2600 a jeho mierne vylepšenú verziu AMD Ryzen 5 2600X. Toto je Core i5-9400F. Čitateľ sa môže pýtať, prečo nie Core i5-9400 bez akéhokoľvek F v názvosloví, a my tento bod hneď objasníme.

   Rad procesorov Intel Core i5 s indexom F sú osekané verzie rovnakých modelov bez indexu. Jediným zjavným rozdielom v limitovanej edícii je však absencia integrovanej grafiky. Existujú aj také nuansy, ako je nepoužívanie spájky, ale to je dôležité pre overclockerov, ktorí sú dobre informovaní o tejto téme aj bez nás. V tomto konkrétnom prípade teda odborníci z Expertology výnimočne nepovažovali absenciu grafickej karty za nevýhodu modelu, pretože bola pôvodne určená a poskytuje nielen symbolický, ale viac ako výrazný rozdiel v cene. Model 9400F je oveľa lacnejší ako model 9400.

   Konkrétne o špecifikáciách a vlastnostiach. Procesor je založený na architektúre Coffee Lake so 14nm procesom. 6 jadier v 6 vláknach pri maximálnom počte 4.1GHz. Pretaktovanie je len Turbo Boost 2.0, pretože násobič je uzamknutý. Podporuje pamäť DDR4 RAM s frekvenciou 2666 MHz vo veľkých kapacitách až do 128 GB vrátane dvojkanálovej. Pamäť s opravou chýb ECC nie je podporovaná. Kompatibilný so zásuvkou FCLGA1151. Odvádzanie tepla podľa výkonu

   65W.

   Procesor má integrovanú podporu technológií na vylepšenie: AES-NI, AVX, EIST, spomínaný Turbo Boost 2.0, nečinné stavy, tepelné monitorovanie; zabezpečenie – EDB, Secure Key, MPX, ochrana identity, OS Guard; virtuálne počítače – VT-d, VT-x a EPT.

   Ako vidíme, ak vezmeme parametre v čistej podobe, tento model je výkonnostne porovnateľný s predchádzajúcim a na niektorých miestach je dokonca lepší – prinajmenšom v podpore vyrovnávacej pamäte a pamäte RAM s vysokou frekvenciou. Ale to je Intel so všetkými zásadnými a subjektívnymi výhodami.

   Výhody

   • Kombinácia výkonu a odvodu tepla;
   • Podporuje až 128 GB pamäte vrátane dvojkanálovej pamäte;
   • Kombinácia cena/výkon.

   Nevýhody

   • blokovaný multiplikátor;
   • Nepodporuje pamäť s korekciou chýb ECC.

   Intel Core i5-9600K

   Hodnotenie: 4.7

   Intel Core i5-9600K

   Ďalším šikovným produktom Intel vo výbere najlepších herných procesorov strednej triedy od Expertology je Core i5-9600K. Tento procesor je zaujímavejší ako predchádzajúci a poskytuje pole na experimentovanie pre overclockerov.

   Medzi týmto a predchádzajúcimi variantmi je veľa podobností. Má 6 jadier a 6 vlákien, 14nm výrobný proces, podporu pre presne rovnakú pamäť DDR4 2666 MHz v dostatočnom priestore až do 128 GB vrátane dvojkanálovej a bez ECC. Takmer rovnaká vyrovnávacia pamäť: 384 kB, 256 kB na jadro a 9 Mb pre 1., 2. a 3. vrstvu. Vhodný do rovnakej pätice FCLGA1151.

   Rozdiel medzi týmito dvoma modelmi je. Po prvé, vidíme tu voľný násobič, a to je dobrá správa pre nadšencov pretaktovania. Po druhé – o niečo vyšší strop taktovacej frekvencie 4.6 GHz s možnosťou pretaktovania, ako napríklad s Turbo Boost 2.0 a priamo prostredníctvom multiplikátora. A tretím a najvýraznejším faktom je, že tento model už má integrovanú grafiku Intel UHD Graphics 630. Rovnako ako pri ostatných modeloch, ani o tomto nie je čo povedať okrem toho, že jednoducho je. To môže byť dôležité pri postupnom zostavovaní herného počítača, v ktorom môžu náklady na grafickú kartu predstavovať viac ako polovicu celkovej sumy.

   Na pozadí všetkých vyššie uvedených skutočností nemožno nespomenúť zvýšenú kapacitu tepelných emisií tohto modelu ako plus

   95W. To je takmer 50 % nárast v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Pri výbere chladiaceho systému to musíte mať na pamäti, pretože chladiče v tvare škatule sú len zriedkakedy schopné zvládnuť herné zaťaženie.

   Ak vezmeme výsledky benchmarkingu Intel Core i5-9600K presne v hre, môžeme si všimnúť, že tento model takmer presne zodpovedá špecifikácii „priemernej úrovne“. V súhrnných porovnávacích tabuľkách pri testovaní v jednej z najnáročnejších hier prelomu rokov 2019-2020 (napr. Assassin’s Creed Odyssey) sa procesor pri nominálnych parametroch umiestnil presne v strede a pri pretaktovaní o niečo vyššie, až v prvej trojke.

   Pripomeňme, že toto všetko je dôležité pre riešenie F

    lHD 1920×1080 a špičková grafická karta GeForce RTX 2080 Ti. S takouto kombináciou v konvenčnom benchmarku Assassin’s Creed Odyssey CPU „vytiahne“ minimálne fps 59-60 a priemerné fps cez 80.

    Výhody

    • vysoká hodinová frekvencia;
    • schopnosť pretaktovania (voľný násobič);
    • Celkovo dobrý výkon;
    • Priemerné fps v najnáročnejších hrách v kombinácii s GeForce RTX 2080 Ti je viac ako 80.

    Nevýhody

    • zvýšený výkon odvodu tepla;
    • Žiadna podpora pamäte s opravou chýb.

    AMD Ryzen 5 3600

    Hodnotenie: 4.6

    AMD RYZEN 5 3600.webp

    Výber najlepších herných procesorov strednej triedy uzatvára ďalší výrobný model spoločnosti AMD – Ryzen 5 3600. K dispozícii je aj „dvojča“ AMD s indexom X – Ryzen 5 3600X, ale naši odborníci ho neodporúčajú kvôli zanedbateľnému rozdielu v reálnom hernom výkone a výraznému – približne 50 dolárovému cenovému rozdielu.

    Ryzen 5 3600 v čase jeho vydania v júli 2019 nadšenci predbiehali a začali ho nazývať „potenciálnym zabijakom Core i7“. Vtedy sa to zdalo len ako rečnenie, ale ukázalo sa, že tento model sa rozhodne má čím pochváliť.

    Procesor je založený na progresívnej architektúre Zen 2 a obsahuje 6 jadier pracujúcich v 12 vláknach. Azda najpozoruhodnejšie je, že v čipe je použitá kombinácia 12nm a 7nm procesorov. To znamená, že v tomto produkte naše stelesnenie technológie, ktorá sa veľmi priblížila k fyzikálnej hranici integrovaných obvodov známych ľudstvu metód.

    Násobič v procesore je voľný, s maximálnym taktom 3.8 GHz bez pretaktovania a po pretaktovaní až na 4.2GHz. Podporuje vysokorýchlostnú pamäť DDR4 RAM s rýchlosťou 3.2 GHz, vrátane dvojkanálového, bez ECC. Žiadny integrovaný video modul

    Procesor je nainštalovaný na rovnakej pätici AM4 ako všetky vyššie opísané modely AMD. Výrobcovi treba dať za pravdu – v oblasti spätnej kompatibility odvádza lepšiu prácu ako Intel. Aj tu môžete vidieť zvýšený tepelný výkon

    95W.

    Výhody

    • 12nm a 7nm procesory;
    • Podpora vysokorýchlostnej pamäte vrátane dvojkanálovej pamäte;
    • bezplatný multiplikátor;
    • Dostatočne vysoká nominálna taktovacia frekvencia;
    • relatívne prijateľná cena (najmä v porovnaní s modifikáciou X).

    Nevýhody

    • Žiadna integrovaná grafika;
    • Nepodporuje pamäť s opravou chýb.

    Najlepšie herné high-end procesory

    Teraz sa pozrime na niekoľko modelov procesorov, ktoré už dokážu viac, než je pomyselný priemer. Tu budeme vychádzať z možnosti hrať hry v rozlíšení QHD 2K 2560×1440 s vysokým počtom snímok za sekundu. Pokiaľ ide o riešenie úrovne predchádzajúcej skupiny – F

     lHD, takéto procesory poskytujú viac ako 120 snímok za sekundu a viac (s výkonnou grafickou kartou), takže určite má zmysel zlepšiť kvalitu obrazu a na niektorých miestach dokonca skúsiť 4K. Modely sú zoradené podľa výkonu a celkového výkonu, takže posledné v zozname sú celkom schopné poskytnúť pohodlné hranie v 4K.

     Intel Core i7-8700K

     Hodnotenie: 4.9

     Intel Core i7-8700K

     Začnime veľmi zaujímavou, ale trochu nejednoznačnou ponukou spoločnosti Intel. Tento procesor Intel Core i7 8. generácie je 6-jadrový 8700K. V skutočnosti ide o rýchlu reakciu spoločnosti Intel na uvedenie radu AMD Ryzen, ktorý explodoval na trhu, konkrétne 6-jadrových 12-jadrových modelov.

     Nie je ťažké uhádnuť, že Core i7-8700K má tiež 6 jadier a 12 vlákien. Jadrá – Coffee Lake-S. Menovitá frekvencia 3.7GHz, maximálne pretaktované na 4.7GHz. K dispozícii je integrovaná grafika UHD 630 s frekvenciou 1.2GHz. Litografia – 14 nm.

     Procesor je namontovaný na pätici LGA1151 v2, čo znamená, že hoci platforma predchádzajúcej generácie bude plne fyzicky kompatibilná, procesor na nej nebude „štartovať“. Vynútená aktualizácia základnej dosky môže mnohých rozrušiť, a hoci to nie je celkom správne, berieme do úvahy názory kupujúcich a považujeme to za nevýhodu modelu.

     Core i7-8700K je kompatibilný s až 128 GB pamäte DDR4 s frekvenciou 2666 MHz vrátane dvojkanálovej. Konfigurácia vyrovnávacej pamäte: 384 kB, 1.5 MB, 12 MB. Úroveň odvodu tepla 95 W.

     Tu je potrebné objasniť, že v tejto konfigurácii nie je nič prevratné. Spoločnosť Intel sa vydala rozsiahlou cestou, jednoducho pridala jadrá a zvýšila frekvenciu jednoduchým pretaktovaním. A ak porovnáte správanie procesora v najnáročnejších hrách, jeho výkon sa príliš nelíši od predchádzajúcej generácie 7700K.

     Ako je potom 8700K lepší? Je tu niekoľko bodov. V čase vydania čerstvých hračiek v rokoch 2018-2019 bolo pre túto konfiguráciu procesora optimalizovaných len niekoľko z nich. Nielen to, ale optimalizácia bola podľa definície „chabá“ takmer v každej hre a len niektoré hry skutočne využili plný potenciál 8700K. V súčasnosti však už 6 jadier nie je žiadna exotika a existujú dobré dôvody domnievať sa, že nové herné produkty budú menej nehospodárne.

     Konečne vec ako streamovanie. V súčasnosti sa čoraz viac hráčov pripája na internet a vysiela svoje hry pre verejnosť na portáloch YouTube a Twitch, čo si vyžaduje úctyhodné množstvo ďalšieho výkonu. A práve tu prichádzajú na pomoc zdanlivo nadbytočné a málo využívané jadrá.

     Výhody

     • 6 jadier a 12 vlákien;
     • Podporuje pamäť až do veľkosti 128 GB;
     • integrovaná grafika;
     • bezplatný multiplikátor;
     • Nie je to zlá konfigurácia na streamovanie hier.

     Chyby

     • Kompatibilné len s čipovými sadami série 3xx.

     Intel Core i7-9700K

     Hodnotenie: 4.8

     INTEL CORE I7-9700K

     Na záver témy procesorov Intel Core i7 si uveďme ďalší výrazný príklad 9. generácie tohto radu. Model dostane navyše ďalšie 2 jadrá a ešte vyššiu frekvenciu. Rovnako ako jeho predchodca, aj model 9700K je výsledkom „pretekov v zbrojení“ medzi spoločnosťami Intel a AMD po tom, čo sa spoločnosť AMD pustila do plánovaného ničenia svojho konkurenta s brilantným radom Ryzen. „Zničiť“ je, samozrejme, trochu prehnané, pretože Intel má na čo reagovať.

     Takže sa tu zaoberáme aj mechanickým pridávaním jadier a zvyšovaním taktovacích frekvencií na hranicu. To všetko na 14nm procese, a to popri 12 a 7nm vzorkách od AMD. Tieto série možno teda považovať za akýsi „posledný dych“ 14nm litografie pre špičkové procesory Intel.

     Stručne o špecifikáciách. Core i7-9700K založený na architektúre Coffee Lake S má 8 jadier pracujúcich v 8 vláknach. Násobič je odomknutý, s maximálnym taktom 4.9GHz. Pracuje s pamäťou DDR4-2666 RAM do 128 GB. Konfigurácia vyrovnávacej pamäte: 1. úroveň – 512 kB; 2. úroveň – 256 kB na jadro; 3. úroveň – 16 MB. Pasuje do pätice LGA-1151. Úroveň odvodu tepla –

     95W. Na palube je integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 630 s frekvenciou čipu 1.20GHz.

     Jemné nuansy v tomto modeli zahŕňajú návrat spájky ako tepelného rozhrania vnútorných častí. Predchádzajúce riešenia boli tvrdo kritizované a návrat k „starému dobrému“ priniesol pozitívnu spätnú väzbu od overclockerov a profesionálnych používateľov.

     Najbližším konkurentom tohto modelu od spoločnosti AMD je Ryzen 7 2700X a my sa pozrieme na jeho pokročilejší variant – Ryzen 7 3700X.

     Výhody

     • 8 jadier;
     • Vysoká hodinová frekvencia;
     • bezplatný multiplikátor;
     • Podporuje až 128 GB pamäte;
     • Zabudovaná grafická karta.

     Nevýhody

     • 14nm technológia (tu to už považujeme za nevýhodu).

     AMD Ryzen 7 3700X

     Hodnotenie: 4.8

     AMD RYZEN 7 3700X.webp

     A to je všetko z výberu najlepších špičkových herných procesorov Expertology: neuveriteľný Ryzen 7 3700X. A je neuveriteľný takmer vo všetkom – v konfigurácii, technologickom procese, frekvencii, cenovej dostupnosti a hlavne v kombinácii všetkých týchto vlastností v jednom high-tech produkte.

     Aby sme boli spravodliví, povedali by sme, že s Ryzenom 7 3700X bolo spojených veľa očakávaní, takže po oficiálnom vydaní boli niektorí ľudia sklamaní. Ale to je problém „snílkov“ a nie samotného procesora.

     Na úvod sa pozrime na čisté špecifikácie. AMD Ryzen 7 3700X je úplne nový – vyšiel v júli 2019. Procesor založený na architektúre Zen2. Osem fyzických jadier v tomto prípade už vyzerá oveľa solídnejšie ako v predchádzajúcom modeli vďaka 16 vláknam a predovšetkým samotnej litografii – revolučnému 7nm. A to v čase, keď spoločnosť Intel pokračovala v „mučení“ 14nm procesu.

     Procesor pracuje s rýchlosťou až 4.4GHz. Pridelenie vyrovnávacej pamäte – 512 kB; 512 kB na jadro; 32 MB pre tri úrovne v poradí od prvej. Odomknutý násobiteľ. Podporuje vysokorýchlostnú pamäť DDR4 do 3.2 GB. Pripája sa k rovnakej nezmenenej zásuvke AM4. A všimnite si rozptyl tepla – jeho odhadovaný výkon je len 65 W. V neposlednom rade supertenká 7nm technológia procesora.

     Tento procesor sa v mnohom líši od predchádzajúceho modelu Intel a vo všeobecnosti je ťažké povedať, v čom stráca. Z herného hľadiska nemá vo svojej cenovej kategórii konkurenciu, pretože jej samotná cena je trochu prekvapivo prijateľná, ak viete, o akej triede hovoríme.

     Za nedostatok integrovanej grafiky môže stále procesor. Tento model je cenovo veľmi dostupný a mnohí kupujúci si ho môžu vybrať aj pre svoje kancelárske počítače. V tomto prípade by vás mohlo nepríjemne prekvapiť, že je potrebné kúpiť aj samostatnú grafickú kartu. V ďalšom výbere sa však tomuto detailu nebudeme venovať, pretože sa chceme uistiť, že ste presne pochopili, čo hľadáte.

     Výhody

     • 7nm litografia;
     • 8 jadier a 16 vlákien;
     • vysoká taktovacia frekvencia;
     • bezplatný multiplikátor;
     • Mnohé inovácie a vylepšenia oproti predchádzajúcim generáciám;
     • Dostupná cena za výkonný procesor.

     Nedostatky

     • Žiadna integrovaná grafika.

     Intel Core i9-9900KS

     Hodnotenie: 4.8

     INTEL CORE I9-9900KS.webp

     Túto časť prehľadu najlepších herných procesorov od Expertology uzatvára pravdepodobne najvýraznejšie riešenie z možností dostupných na trhu, a to aj bez ohľadu na cenu. Samotný Intel sa nehanbí a označil 9900KS za „najlepší herný procesor na svete“. Je síce ťažké s nimi nesúhlasiť.

     Procesor je založený na architektúre Coffee Lake. Na rozdiel od vyššie popísaného modelu 9700K tu nevidíme len osem jadier, ale 16 vlákien. Litografia je pritom 14 nm, čo v porovnaní s predchádzajúcim 7 nm modelom AMD už vyzerá zvláštne. Menovitý takt až do 4 GHz, s Turbo Boostom až do 5 GHz. Násobič je zadarmo, ale jeho použitie na vyžmýkanie väčšieho výkonu z procesora je náročné. Pre overclockerov je to škoda, ale na pozadí celkovo priaznivého obrazu špecifikácií to nevyzerá príliš zásadne.

     Procesor pracuje s až 128 GB pamäte DDR4-2666 vrátane 2-kanálovej pamäte. Pasuje do pätice LGA-1151. Okrem socketu však potrebuje aj zodpovedajúcu čipovú súpravu – nie nižšiu ako Intel Z390. Očakáva sa, že tepelný výkon procesora bude výrazne vyšší –

     127W.

     Niektoré z rozhodujúcich faktorov, ktoré z tohto modelu urobili skutočne najlepší model na hranie hier, boli vynikajúca účinnosť kruhovej zbernice a skutočne rýchly radič pamäte. Žiadny jednotlivý článok v reťazci funkčných modulov nie je príliš slabý na to, aby mohol brzdiť celú „spoločnosť“.

     Hoci je tento model najproduktívnejší, najvýkonnejší, najvyváženejší a všeobecne najzaujímavejší v tomto výbere, z hľadiska funkcií o ňom nie je čo povedať. Intel Core i9-9900KS je skutočne jedným z najlepších herných procesorov na trhu. Musíme však priznať, že jeho cena prinúti mnohých ľudí, aby si dobre rozmysleli, či sa k takémuto kroku odhodlajú.

     Výhody

     • 8 jadier 16 vlákien;
     • Podpora až 128 GB RAM;
     • bezplatný multiplikátor;
     • efektívna kruhová zbernica;
     • rýchly radič pamäte;
     • Jedna z najlepších konfigurácií na hranie hier na začiatku roka 2020.

     Nevýhody

     • odvádzanie tepla;
     • Cena je výrazne vyššia ako u najbližších porovnateľných modelov.

     Najlepšie špičkové procesory na streamovanie hier

     A tu sa dostávame k najzaujímavejšej časti – špičkovým riešeniam, z ktorých jediné vyššie sú profesionálne Hi-End riešenia. Sú to skutočné „monštrá“ v dobrom slova zmysle – výkonné, rýchle, náročné na energiu (netreba dodávať), neuveriteľne efektívne a s veľkým potenciálom pre budúci rozvoj herného priemyslu. Ich hlavnou úlohou je poskytnúť nielen pohodlnú hru v najnáročnejších moderných hrách pri maximálnom výkone, ale aj stihnúť všetko odvysielať na internet v dobrej kvalite.

     Tu stojí za zmienku, že pre „čisté“ hranie bez streamovania alebo iných paralelne bežiacich aplikácií náročných na zdroje je kúpa procesora s viac ako desiatimi jadrami príliš zbytočným a nehospodárnym rozhodnutím. Rovnaký AMD Ryzen 9 3950X vo februári 2010 stojí menej ako 60k. Euro. Má zmysel investovať toľko peňazí do herného počítača, ak sa táto investícia má vrátiť prostredníctvom streamovania darov alebo akýmkoľvek iným spôsobom súvisiacim s komerčnými hrami.

     AMD Ryzen 9 3950X

     Hodnotenie: 4.9

     AMD RYZEN 9 3950X.webp

     Najskôr sa dotkneme najkontroverznejšieho riešenia spoločnosti AMD, ktoré bolo odborníkmi z odvetvia ostro kritizované, ale naši experti ho zaradili do nášho prehľadu z niekoľkých objektívnych dôvodov. Ryzen 9 3950X s nepredstaviteľnými 16 jadrami.

     Ide o vlajkovú loď spoločnosti AMD, ktorá určite nastaví nové meradlo pre špičkové stolové procesory. Ale pre čisté hranie, ako je uvedené vyššie, to nie je životaschopná možnosť zvážiť. Väčšina moderných hier môže racionálne využívať maximálne 8 jadier. Málokedy sa stáva, že by hry zvládli viac ako to, a už vôbec nie, že by ich bolo možné načítať všetkých 16. Preto má Ryzen 9 3950X zmysel len vtedy, ak okrem hrania hier na maximum plánujete spúšťať paralelné procesy náročné na zdroje, ako je napríklad vysokokvalitné streamovanie.

     Prejdime však k technickým parametrom a určite je tu čo oceniť. Procesor je vyrobený najnovšou 7nm procesorovou technológiou. 16 jadier Matisse bežiacich v 32 vláknach. Menovitá frekvencia je 3.5GHz, maximálna rýchlosť je 4.7GHz. Podporuje pamäť DDR4 RAM s rýchlosťou 3.2GHz. A práve tu sa skrýva zjavná chyba, ktorú je ťažké rozumne vysvetliť – pamäť je podporovaná maximálne dvoma kanálmi. Procesor teda jednoznačne a zreteľne nie je Hi-End riešením, kde by bola štandardom podpora 4-kanálovej pamäte.

     Procesor vybavený nevymeniteľnou päticou AM4 sa vyznačuje relatívne nízkym odvodom tepla pri takomto prehnane vysokom výkone – na úrovni 105 W – tu už v neposlednom rade zapracovala najnovšia a najjemnejšia litografia.

     To všetko sa na hernom výkone Ryzenu 9 3950X prejavuje očakávaným spôsobom. Procesor je plne schopný poskytovať približne porovnateľné snímky za sekundu ako modely vyššej triedy Ryzen 3000. Z hľadiska herného výkonu sú všetky mierne horšie ako Intel Core i9-9900KS opísaný vyššie v predchádzajúcom výbere a dokonca aj jeho „príbuzný“ bez indexov. Napriek tomu sa vývojárom podarilo dosiahnuť rovnováhu medzi prácou s malým počtom vlákien a interakciou so systémovou pamäťou a vyrovnávacou pamäťou.

     Celkovo môžeme povedať, že tento model napriek všetkým nejasnostiam optimálne vyhovuje tým používateľom, ktorí plánujú na jednom stroji kombinovať prácu v náročných aplikáciách a hrať sa maximálnou rýchlosťou so streamovaním v nemenej náročných hračkách. Mimochodom, Ryzen 9 3950X vo februári 2020 je drahší ako vyššie opísaný Intel Core i9-9900KS, nie však krát, ale len o štvrtinu.

     Výhody

     • 16 jadier 32 vlákien;
     • 7nm procesná technológia;
     • inovácie;
     • Relatívne nízky odvod tepla v kombinácii s príliš vysokým výkonom.

     Nevýhody

     • Nepodporuje 4-kanálovú pamäť RAM;
     • Vysoká cena.

     Intel Core i9-9920X

     Hodnotenie: 4.9

     INTEL CORE I9-9920X

     Prehľad najlepších herných procesorov od Expertology uzatvára špičkový procesor Intel Core i9-9920X. Vzhľadom na cenu ide o ešte ťažší variant pri rozhodovaní o kúpe. V rámci našich cieľov – maximálny výkon pri hraní hier a paralelné streamovanie vo vysokej kvalite – však neexistujú žiadne alternatívy, ak zoberieme do úvahy procesory Intel. Je pravda, že existujú alternatívy, ale za vyššiu cenu, a to tak vyššiu, že prakticky nie sú k dispozícii v predaji v Rusku.

     Intel Core i9-9920X je prémiový 12-jadrový procesor založený na architektúre Skylake-X určený pre domáce stolové systémy. Litografia – rovnaká 14nm, ktorá tu vyzerá dosť zvláštne, ale to je politika spoločnosti Intel, ktorá chce z technológie vyžmýkať všetko, čo sa dá. Jadrá pracujú s 24 vláknami pri 3.5GHz. Násobiteľ je odomknutý. Podporovaná pamäť je DDR4-2666 a tu treba tvorcov pochváliť – procesor dokáže pracovať so 4-kanálovou pamäťou. Prvá úroveň vyrovnávacej pamäte – 768 kB, druhá úroveň – 12 MB, tretia úroveň – 19 MB.25 MB.

     Vhodná pätica pre tento procesor je Socket 2066. Úroveň odvodu tepla je očakávane vysoká – konzistentná

     165W. Zabudovaná grafická karta nie je k dispozícii.

     Okrem pohodlného hrania hier so streamovaním alebo súčasnou prevádzkou „ťažkých“ procesov, ako je renderovanie videa alebo 3D obsahu, odborníci z praxe upozorňujú na vysokú vhodnosť tohto procesora pre príbuznú oblasť – komplexné testovanie videohier.

     A ešte raz, ak máte v úmysle len hrať, a to aj pri najvyšších nastaveniach, potom dnes neexistuje hra, ktorá by aspoň trochu efektívne využívala prostriedky takéhoto procesora. Navyše aj samotný operačný systém Windows pracuje s vláknami nie príliš inteligentne a efektívne. Preto je na hranie hier Intel Core i9-9900KS stále najlepší, ale nie každý si ho môže dovoliť.

     Výhody

     • 12 jadier 24 vlákien;
     • bezplatný multiplikátor;
     • Podpora 4-kanálovej pamäte;
     • Optimálne na hranie so streamovaním a na testovanie hier.

     Chyby

     • 14nm procesná technológia;
     • vysoké náklady.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: