25 najlepších pretekov na PC

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Potrebujete odborné poradenstvo pred nákupom.

Žáner pretekárskych a automobilových hier bol veľmi populárny na prelome 90. rokov 20. storočia a roku 2000, teda v období, keď vzniklo mnoho najznámejších sérií, ktoré sa v priebehu rokov stali ikonami tohto žánru. Časopis Expertology vám prináša prehľad 25 najlepších PC závodov, ktoré získali najväčšiu publicitu a uznanie odborných herných časopisov.

Hodnotenie najlepšieho ovládača PC

Nomináciapriestornázov hryhodnotenie
Hodnotenie najlepších pretekov na PC1Need for Speed: Most Wanted (2005)5.0
2Need for Speed: Underground 24.9
3Forza Horizon 34.9
4

projekt CARS

4.8
5Testovacia jazda Un

 • mited 2
 • 4.8
  6FlatOut 24.7
  7Burnout: Paradise4.7
  8DiRT 34.7
  9

  ure

  4.6
  10F14.5
  11Need For Speed: Carbon4.5
  12GRID 24.5
  13Vodič: San Francisco4.4
  14Need for Speed: Hot Pursuit4.4
  15Majstrovstvá sveta v rallye4.3
  16Jucied4.3
  17Syndikát pouličných pretekov4.3
  18Rozmazanie4.2
  19Skúšky Fusion4.1
  20TrackMania 24.0
  21Sp

 • t/Second
 • 4.0
  22Asetto Corsa4.0
  23Posádka3.9
  24Palivo3.8
  25Vykúpenie na ceste3.7

  Need for Speed: Most Wanted (2005)

  Hodnotenie hry: 5.0

  Žáner: závodné

  Need for Speed: Most Wanted (2005)

  Legendárna hra s otvoreným svetom od spoločnosti Electronic Arts, ktorá vrátila sériu NFS ku koreňom jej žánru. Dej filmu Most Wanted sa odohráva vo fiktívnom meste Rockport, kde sú pouličné preteky nelegálne. Hlavný hrdina sa snaží získať späť svoje BMW M3 GTR, ktoré prehral v nevydarených pretekoch s Razorom, miestnou celebritou a antagonistom hry. Aby však získal právo súťažiť s tými „najlepšími“, musí prejsť Čiernou listinou, na ktorej je 15 najlepších pretekárov v meste.

  Hra NFS: Most Wanted sa od predchádzajúcich dielov série výrazne líši opätovným zavedením policajného zboru. V spojení s bežnými pretekmi (medzi ktoré patria preteky drag racing, ring, šprint, radar atď.) pridáva režim naháňačky, ktorý je dôležitou súčasťou hry a ovplyvňuje aj prechod. Hráč sa bude musieť ukryť pred policajnými autami, ktoré „pumpujú“ so zvyšujúcim sa stupňom pohotovosti. Ak k tomu pridáte množstvo jedinečných súťaží (v duchu „znič 10 policajných áut“ alebo „prekonaj 5 prekážok“), veľký vozový park a rozsiahle možnosti tuningu – ako vidíme, „recept“ na dokonalú hru je jednoduchý! Bohužiaľ, EA nedokázala zopakovať obrovský úspech hry Most Wanted, pretože..

  Need for Speed: Underground 2

  Hodnotenie hry: 4.9

  Žáner: závodné

  Need for Speed: Underground 2

  Hra z roku 2004, ktorá sa právom považuje za ikonu série Need for Speed. Táto hra sa odohráva šesť mesiacov po udalostiach v Undergrounde a je poznačená sériou veľmi desivých udalostí v živote hlavného hrdinu. Keď sa stane celebritou v Olympijskom meste, stane sa účastníkom nehody, pri ktorej príde o život jeho priateľ. Po rehabilitácii sa hlavný hrdina presťahuje do mesta Bayview, kde sa rozhodne začať odznova a získať si popularitu na novom mieste. A zároveň sa vyrovnať s Calebom Raceom, mužom zodpovedným za smrť verného druha.

  Pokiaľ ide o herné mechanizmy, Underground 2 si pamätáme ako projekt, ktorý umožnil rozsiahle ladenie vozidiel. Hra totiž obsahuje veľmi zaujímavé aktivity v podobe fotenia na obaly diskov a slávnych časopisov. Okrem toho hráči dostali možnosť voľne sa pohybovať po meste (spočiatku v obmedzenej lokalite, ktorá sa v priebehu kampane rozširuje), čo výrazne zvýšilo realistickosť a dĺžku hrania. Nakoniec sa Need for Speed: Underground 2 podarilo stať hrou, ktorá sa spomína rovnako často ako Most Wanted z roku 2005 a je považovaná za jednu zo zlatých éier tejto série.

  Forza Horizon 3

  Hodnotenie hry: 4.9

  Žáner: závodné

  Forza Horizon 3

  Podľa rôznych herných časopisov, odborníkov aj bežných fanúšikov počítačových hier je simulátor jazdy Forza Horizon 3 najlepším výtvorom spoločnosti Playground Games, vydavateľa Microsoft, celého príbehu Forza a celého odvetvia. 91 bodov na Metacritic (pre konzolu Xbox One) neklame – hra bola pri vydaní veľmi očakávaná a oceňovaná.

  Čo však zaujalo takú náročnú verejnosť? Po prvé, dôvod spočíva vo výraznom rozšírení hernej mapy. V čase, keď sa popularita niektorých projektov určuje podľa množstva „chleba“ (obsahu) a podívanej, má nárast herného priestoru bombastický účinok. Len si to predstavte: mierka mapy v treťom diele je 2-krát väčšia ako mierka predchádzajúcej hry v sérii. V malebnej Austrálii, od Gold Coast po Byron Bay. Grafika hry, počet áut a aktivít prešli výraznými zmenami, ale to hlavné sa nezmenilo – stále ide o rovnaké kooperatívne preteky pre viacerých hráčov, určené na spoločné trávenie času s priateľmi, emotívne súťaženie a veľké víťazstvá.

  spoločnosti CARS

  Hodnotenie hry: 4.8

  Žáner: Závodné

  Projekt CARS

  Projekt CARS je ukážkovým príkladom toho, ako môže úzka spolupráca s komunitou zmeniť a doviesť vývoj produktu takmer k dokonalosti. S

 • ghtly Mad Studios, štúdio stojace za hrou Bandai Namco, sa postaralo o veľmi zaujímavý počin, ktorý v posledných rokoch naštartoval nezávislý vývoj ako masový fenomén. S pomocou crowdfundingovej platformy WMD (alternatíva ku Kickstarter) štúdio oznámilo fundraising na vytvorenie projektu, zúčastniť sa testovania a vývoja môže sponzorovať hráčov.

  Áno, dokončenie projektu CARS trvalo dlhé štyri roky. Čiastočným dôvodom bolo, že spoločnosť vyjednala nákup licencií na modelovanie automobilov, ale hlavným dôvodom bolo úplné prepracovanie herného enginu (ktorý sa „presunul“ do projektu z NFS: Shift). Všetky nedostatky, ktoré tak sklamali používateľov a kritikov v spomínanom Shifte, boli odstránené a pribudla dynamická zmena počasia a dennej doby mechaniky. Koniec koncov, hra Project CARS s vynikajúcou pretekárskou mechanikou, 70 licencovanými vozidlami a 35 traťami získala na portáli Metacritic pre platformu PC skóre 83 bodov. Skvelé skóre.

  Testovacia jazda Un
 • mited 2
 • Hodnotenie hry: 4.8

  Žáner: závodné

  Test Drive Un<li></div><p>mited 2″ src=“/wp-content/uploads/2023/08/10116666195461-7425.jpg“ height=“400″ title=“Testovacia jazda Un</p><li>mited 2″><p>Testovacia jazda Un</p><li>Mited 2 je prvá pretekárska hra, ktorá kombinuje zážitok pre jedného hráča s multiplayerovou zložkou. Pokračovanie pôvodnej hry pokračovalo v objavovaní nových území a funkcií a stalo sa jedinečnou zmesou nápadov, ktoré boli neskôr rozptýlené v obrovskom množstve moderných projektov.<p>Hra je založená na</p><td>U 2 laický systém M.O.O.R (masívne otvorené na<li>ne Racing), vyvinutý spoločnosťou Eden Games Studios špeciálne pre tento projekt. Podstatou tejto technológie je, že hráči budú môcť voľne komunikovať medzi sebou bez toho, aby spustili oči z hlavnej dejovej línie, zúčastňovať sa pretekov, spoločne pretekať, zdieľať autá a objavovať detailné rekonštrukcie Ibizy. Tým však realizmus nekončí: projekt obsahuje pôsobivý vozový park skutočných vozidiel, dynamický systém zmeny dennej doby a počasia a plnohodnotný editor obsahu, v ktorom si môžete vytvoriť vlastné vozidlá s logom a vyskúšať ich v reálnom pretekárskom režime.<p>Je logické, že pri takejto úrovni výkonu Test Drive Un</p><li>mited 2 je už teraz jednou z najúspešnejších simulačných hier v histórii hier a od kritikov a herných časopisov získala najvyššie hodnotenia.<h3>FlatOut 2</h3><p>Hodnotenie hry: 4.7</p><p>Žáner: závodné</p><div style=FlatOut 2

  FlatOut 2 je závodná arkáda, ktorá inšpirovala veľké množstvo projektov, od Burnout: Paradise až po jej priameho nástupcu Wreckfest, vydaného v roku 2018. Rovnako ako prvý diel série, aj FlatOut 2 je postavený na princípe totálnej deštrukcie vozidiel, ktorá je neoddeliteľnou hernou mechanikou v rôznych závodných režimoch. Vývojári však buď kvôli vysokej zložitosti diania, alebo z dôvodu zapojenia do hry zjednodušili správu vozidiel, čím ju ešte viac arkádovejšiu, ako aj znížili vplyv poškodenia na jazdné vlastnosti (všetko okrem straty kolesa). Stala sa menej zábavnou?? Nie, pretože dynamika toho, čo sa deje na obrazovke, sa zvýšila úmerne so zavedenými zjednodušeniami.

  Arkádový FlatOut 2 je tiež vďaka prítomnosti skutočných zničiteľných objektov na pretekárskej trati a dráhach derby. „Vizitkou“ projektu sú však stále špeciálne súťažné režimy, v ktorých musí používateľ v duchu kanónovej paľby vyhodiť vodiča cez čelné sklo. Nakoniec, unavení z dynamickej súťaže na pretekárskej dráhe si hráči môžu spestriť hranie absolvovaním týchto drobných aktivít, ktoré výrazne predlžujú herné seansy a zvyšujú zapojenie do projektu.

  7Burnout: Paradise

  Hodnotenie hry: 4.

  Žáner: závodné

  Burnout: Paradise

  Burnout: Paradise arkádová závodná hra je kvalitnou kombináciou veľkolepého survival derby a pretekov v otvorenom svete, plná interakčných objektov a rôznych prvkov dizajnu úrovní. Hlavným cieľom hry nie je dokonale dokončiť kariéru – ale urobiť to veľkolepo a čo najfanatickejšie.

  Ako svet hry sa používateľom ponúkne obrovské územie Paradise City – skutočný raj pre šialených pretekárov a odvážlivcov, kde okrem hlavného hrdinu a súperov nie je nikto iný. Hlavným „čipom“ hry je obrovský výber vozidiel na pretekanie, od motoriek až po autá s desiatkami úprav a vylepšení. Pravda, nepredpokladajte, že doprava protagonistu je jedinečná a neopakovateľná – súperi majú tiež prístup k výberu vozidiel. Z tohto dôvodu je veľmi ťažké predpovedať zámery umelej inteligencie hry, pretože k chaosu na monitore prispieva množstvo odchýlok vo vývoji udalostí. Posledným plusom v „prasiatku“ Burnout: Paradise je možnosť výberu herného režimu, od jednoduchých jednotlivých pretekov až po plnohodnotnú kampaň, počas ktorej sa hráčovi postupne otvárajú nové vozidlá.

  DiRT 3

  Hodnotenie hry: 4.7

  Žáner: závodné

  DiRT 3

  Najznámejšia séria simulátorov jazdy Co

 • n McRae Rally, ktorý nahradil „pop“ svojich predchádzajúcich dielov realizmom a filozofiou súťažnej rallye s oveľa väčšími odmenami. Hlavná dejová línia hry DiRT 3 je založená na získavaní bodov reputácie pre sponzorov a prístup k novým vozidlám.

  Rovnako ako vo všetkých ostatných produktoch spoločnosti Codemasters má DiRT 3 ďalšie režimy, ktoré rozširujú hrateľnosť a poskytujú veľa zábavy zo single playera. Napríklad upravená verzia „capture the flag“, šírenie zombie infekcie („popy“ v hre zostala) alebo režim jimhana, kde okrem prechodu trate hráč musí vykonávať triky. Čo sa týka veľkosti obsahu, stojí za to venovať pozornosť aspoň počtu dostupných vozidiel, ktorých bolo v čase vydania posledného DLC 62 (44 hlavných + 18 doplnkov). Okrem toho každé vozidlo dostalo viacero možností sfarbenia, ktoré sa otvárajú pri postupe etapami Grand Tour. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že mnohé z dostupných vozidiel sa jednoducho nemusia hodiť na konkrétny typ pretekov, čo hre dodáva na realizme a núti používateľov meniť taktiku pretekov.

  ure

  Hodnotenie hry: 4.6

  Žáner: závodné

  Pure

  Fenomenálna práca štúdia Black Rock Studio, vďaka ktorej je to jeden z najlepších príkladov pretekárskej simulácie pre osobné počítače. Namiesto obvyklého veľkého publika automobilov na pódium v Pure súťažiť štvorkolky, a miesto akcie sú off-road miesta a krajiny Spojených štátov, Nový Zéland a Taliansko. Myšlienka nie je nová – kategória dopravy sa už objavila v iných projektoch, ale žiadny z vývojárov sa neodvážil vytvoriť z nej samostatný titul.

  Hlavnou zásluhou Pure ako hry roku 2008 sa stala nádherná grafika, celkom prijateľná a krásna aj na dnešné pomery. Štúdio Black Rock sa snažilo, aby ovládanie bolo čo najviac arkádové, aby sa zvýšila zábavnosť a zábavnosť pretekov až na hranicu. A musíme povedať, že hra vyšla mimoriadne dynamicky, a chceme vyjadriť osobitnú vďaku tvorcom za možnosť robiť kaskadérske kúsky za letu. Ak zhrnieme všetko, čo bolo o projekte povedané, dostaneme veľmi ucelený arkádový závod na štvorkolkách s freestylovými prvkami, ktorý jednoducho nemohol prejsť desiatkou najlepších pretekov na PC.

  F1

  Hodnotenie hry: 4.5

  Žáner: závodné

  F1

  Pri prehliadke najlepších pretekov sme nemohli nezaradiť celú sériu simulátorov o kráľovnej športu – prestížnom Form

   a 1. Počas 10 rokov vývoja spoločnosť Codemasters krok za krokom doviedla produkt k dokonalosti tým, že zmenila motory z EGO 1.0 až 4.0 s prepracovaním fyzikálneho modelu riadenia.

   Hlavnou výhodou série F1 je správne usporiadanie prízvukov. Zatiaľ čo iné štúdiá sa zameriavajú na to, čo sa deje na pretekárskej trati, tu sa hlavný dôraz kladie na mikromanagement, ktorý predchádza výjazdu vozidla z boxov. Výsledky pretekov sú tu uvedené ako dôsledok správnych a nesprávnych rozhodnutí, ktoré urobil samotný hráč alebo umelá inteligencia. Napriek zložitosti všetkého, čo sa deje na obrazovke, hra vyhovie tak hardcore fanúšikom pretekov, ako aj fanúšikom arkádového štýlu (ktorý sa nachádza v mnohých hrách od spoločnosti Codemasters). Vývojári pochopili špecifickosť produktu a do nastavení pridali pomoc s riadením, podporou kurzu a automatickou aktiváciou rôznych systémov. Konečné skóre 82 a 84 bodov od GameRankings a Metacritic (pre F1 2010) hovorí veľa: ide o jednu z najlepších pretekárskych sérií, ktorá má plné právo na existenciu.

   Need For Speed: Carbon

   Hodnotenie hry: 4.5

   Žáner: závodné

   Need For Speed: Carbon

   Štvrtá hra Need for Speed v našom rebríčku, ktorá sa od svojich predchodcov líši jedinečným podaním herného príbehu a hrateľnosťou všeobecne. Carbon je pokračovanie hry NFS Most Wanted z roku 2005, ktoré sa v mierne pozmenenej podobe odohráva v nočných uliciach Palmont City. Tentoraz sa dej točí okolo ukradnutých peňazí, ktoré musí náš hrdina nájsť. Metódy vyhľadávania však už nie sú založené na individuálnych schopnostiach jedného pretekára, ale na koordinovanej práci skupiny. A v tomto ohľade majú hráči ďalší cieľ: znovu dobyť oblasti gangov, ktoré obývajú nočné mesto a postupne, krok za krokom zavolať svojich šéfov v osobnom preteku.

   Hlavným mínusom projektu podľa mnohých bola skutočnosť, že hrateľnosť je preč „duša“ – technicky všetko je veľmi dobre navrhnuté, ale tu je zmenená grafika + niekoľko cutback možnosti pre ladenie pripravili NFS identitu, čo je tenká čiara nakreslená z projektov ako Hot Pursuit, Underground a rovnaký Most Wanted. A polícia, ktorá sa tak sľubne objavila v poslednej hre, v Carbon prestala byť hrozbou. Vo všeobecnosti je možné projektu vyčítať nedostatok „génu speedaholika“, ale to ho nerobí menej dobrým.

   GRID 2

   Hodnotenie hry: 4.5

   Žáner závodu

   GRID 2

   Kvalitný závodný simulátor od štúdia Codemasters, ktorý bol pokračovaním prvého mimobroadového titulu Race Driver: GRID. Od svojich vtedajších konkurentov sa odlišuje väčším počtom skutočných vozidiel, licencovaných tímov, pretekárskych tratí, pretekárskych kategórií, samotných jazdcov a oficiálnych sponzorov. Prepracovaný riadiaci systém

   ueFeel v čase 2013 bol perfektný, pokiaľ ide o sprostredkovanie mnohých nuáns pilotovania pretekárskych vozidiel, a v spojení s realistickým systémom deštrukcie, meniacimi sa poveternostnými podmienkami a dokonca priniesol herný zážitok na úplne novú úroveň. Je prirodzené, že nikto nevsadil na úplný realizmus v Codemasters, pretože je nudný a je osudom iných, „prízemnejších“ franšíz. V dôsledku toho herná zložka projektu absorbovala trochu arkády, vďaka čomu sa výrazne pridala k veľkolepej zložke.

   Za grafiku GRID 2 je zodpovedná technológia enginu EGO 2.0, vďaka čomu projekt vyzerá dobre aj dnes. Ale hľadať hlboký príbeh v hre nie: jeho hlavným cieľom je hodiť všetky navrhované konkurenčné disciplíny, pre ktoré pilot (pod kontrolou hráča) dostane slávu, fanúšikov a, samozrejme, peniaze. Toto rozprávanie sa v poslednej dobe stalo normou pre automobilové simulátory, nemyslíte??

   Vodič: San Francisco

   Hodnotenie hry: 4.4

   Žáner: závodné

   Vodič: San Francisco

   Driver: San Francisco je rýchla pretekárska akcia a dôležitou súčasťou hry je mechanika pohybu vozidla. Hra sa odohráva 2 mesiace po udalostiach opísaných v treťom diele série pod pôvodným názvom Driv3r. Používatelia prevezmú kontrolu nad Jackom Tannerom – hlavným hrdinom predchádzajúcich dielov, ktorý ako zázrakom prežil prestrelku v Istanbule a vrátil sa do USA.

   Zvláštnosťou Driver: San Francisco je, že projekt veľmi originálne podáva základný príbeh – za ktorý stojí minimálne prvá polovica hry, kde sa odohráva scéna úteku pred strážcami konvoja, ako aj veľmi originálny systém výmeny áut. Jednoducho povedané, hra ponúka úplne nový zážitok, ktorý sa nepodobá žiadnej arkádovej pretekárskej hre, ktorá tu bola predtým alebo potom. Vývojári z Ubisoftu odviedli skvelú prácu a poskytli hráčom projekt, v ktorom sa úzko prelína jazda autom, hardcore akcia a duchovno s migráciou duší. Odporúčame však, aby ste sa o tom dozvedeli osobne. Majte peknú hru!

   Need for Speed: Hot Pursuit

   Hodnotenie hry: 4.4

   Žáner: závodné

   Need for Speed: Hot Pursuit

   Hot Pursuit 2010 – ďalšie oživenie série NFS, ktoré ju vracia ku koreňom. Po trochu kontroverznom Undercover a hardcore, ale bezmennom Shifte zverila EA pokračovanie kritikmi uznávanej hre Criterion Games, vývojárovi oceňovanej pretekárskej série Burnout.

   Vývoj sa rozbehol a Criterion prijal jediné správne rozhodnutie: skopírovať starú paradigmu Hot Pursuit a integrovať nové mechaniky a funkcie. Tak sa krok za krokom okolo príbehu policajtov a pouličných pretekárov začala budovať celá hra. Obe strany dostali sadu unikátnych pomôcok: okrem vzájomných možností hádzaných hrotov a EMP (hybnosť, dočasné znefunkčnenie elektroniky súpera) dostali pretekári turbo zrýchlenie a „rušičku“ a polícia žiadosť o prekážky z áut a hroty z vrtuľníka. To všetko do určitej miery spestrilo hru, vďaka čomu boli naháňačky napínavejšie a výsledky zmysluplnejšie. Je tu však jedno malé opomenutie, ktoré sériu po Hot Pursuit určite prenasledovalo – do projektu nepridali prispôsobovanie áut, čo spôsobilo, že používatelia si na Underground 2 a Most Wanted 2005 spomínajú s ešte väčšou nostalgiou.

   Majstrovstvá sveta v rallye

   Hodnotenie hry: 4.3

   Žáner: závodné

   Majstrovstvá sveta v rallye

   Majstrovstvá sveta v rallye – séria simulácií slávneho šampionátu v rallye, ktorej prednosťou bolo vždy vysoko presné ovládanie, príjemný grafický dizajn, ako aj pokročilé nastavenia mikromanagementu pretekárskych vozidiel. Hra sa spolieha na to, že používatelia získajú skutočný zážitok z náročných úsekov, čo prirodzene ovplyvňuje šírku publika – arkádoví hráči si tu nie vždy nájdu miesto.

   Najnovší diel seriálu WRC 8 2019 je míľnikom z hľadiska konštrukcie trate a ovládania v závislosti od krajiny a poveternostných podmienok. Mnohí profesionálni hráči si všimli, že projekt výrazne zlepšil atmosféru podujatia, a to ako na samotnej trati, tak aj mimo nej (menu, boxy atď.. Bohužiaľ, niektoré predchádzajúce chyby v sérii sú stále na mieste. Hoci sú napríklad autá v hre vytvorené s maximálnym stupňom realizmu, ľudské modely stále vyzerajú plastovo. Zaznamenali sme však pokrok v dizajne menu, ktoré sa stalo zrozumiteľnejším a prispôsobivejším aj pre začiatočníkov. Na záver dodajme, že seriál WRC sa vždy držal jedného základného pravidla – byť sám sebou, a to aj na úkor popularity pre masy. Ak sa radíte medzi milovníkov hardcore simulátorov jazdy, môžete si byť istí – táto hra bola vytvorená špeciálne pre vás!

   Jucied

   Hodnotenie hry: 4.3

   Žáner: závodné

   Jucied

   Jucie Games, ktorú vydali spoločnosti THQ a Sega, arkádové automobilové preteky, ktoré sa stali tichou ikonou pretekov strednej triedy v tomto odvetví. Hra sa odohráva v meste Angels (Los Angeles), kde pouličné preteky ovláda 8 frakcií. Hlavným cieľom hráča je získať rešpekt týchto tímov a zároveň ovládnuť ich územie v spravodlivých (a nie úplne) pretekoch.

   Hlavnou výhodou Jucied podľa mnohých kritikov bola prítomnosť 52 licencovaných vozidiel rozdelených do 8 tried z hľadiska výkonu, jazdných ťažkostí a rýchlosti. Každé z predstavených áut podporuje tuning a styling – jeho možnosti sú však obmedzené aj v porovnaní s hrou NFS: Most Wanted (vydanou v tom istom roku). pochvalu si zaslúži aj soundtrack a originálna hrateľnosť (ktorá sa neskôr stala predlohou pre NFS: Carbon – aspoň sú na to predpoklady). Ako nevýhody sa však uvádzali nedostatok pretekárskych tratí a mimoriadne komplikované riadenie vozidiel s pohonom zadných kolies.

   Syndikát pouličných pretekov

   Hodnotenie hry: 4.3

   Žáner: závodné

   Syndikát pouličných pretekov

   Street Racing Syndicate je ďalšia závodná arkáda s netriviálnymi hernými úspechmi, ktorá v tom čase oslovila mnohých aktívnych používateľov. Keď bol v roku 2004 vydaný, bol považovaný za hlavného konkurenta hry NFS Underground 2. A stojí za zmienku, že v niektorých veciach ho dokonca prekonal. Mnohí kritici si napríklad všimli vynikajúcu grafickú optimalizáciu vozidiel – na svoju dobu vyzeral tento aspekt hry veľmi dobre. Po druhé, v hre je príležitosť komunikovať s nežným pohlavím. Ak sa napríklad spriatelíte s dievčaťom a odveziete ju vo svojom aute, v určitom momente hry sa používateľ môže pozrieť na špeciálnu videovložku s jej tancom.

   Bohužiaľ, dokonalosť jednotlivých komponentov nemohla konkurovať tomu, čo bolo vynikajúce v súhrne. SRS nemohol obstáť v skúške času a dôvodom bolo. Zatiaľ čo Underground 2 si hráči pamätajú ako projekt s otvoreným svetom a množstvom materiálov na prispôsobenie, tu boli tieto komponenty trochu skromnejšie. V skutočnosti nebolo okrem zaujímavých úvodných obrazoviek a príjemného zážitku z pretekov čo vyzdvihovať, a preto sa obraz projektu za posledných 15 rokov vymazal a drvivá väčšina divákov naň zabudla.

   Rozmazanie

   Hodnotenie hry: 4.2

   Žáner: závodné

   Rozmazanie

   Ďalší zástupca arkádových automobilových pretekov, ktorý sa odchyľuje od kánonov štandardných pretekov smerom k väčšiemu realizmu pri deštrukcii a používaní boostov pre rôzne herné aspekty. Štýlovo sa hra nepodobá žiadnemu z predchádzajúcich projektov, ale koncepčne ju možno porovnať (v menšej miere) s hrami Burnout a FlatOut, ktorých koncept tiež využíva deštrukciu ako hlavnú hernú mechaniku.

   Príbeh hry je inšpirovaný prvými dielmi série Need for Speed (Most Wanted a Underground), v ktorých akciu sprevádzajú telefonáty a e-maily. Pravda, tu sa distribúcia uskutočňuje prostredníctvom obdoby svetoznámych sociálnych sietí, ako je YouTube (v hre označovaný ako Inner Tube) atď. Kopírovanie myšlienok NFS sa tu nekončí. Tu je čierna listina z Most Wanted prepracovaná s mierne upraveným formátom: namiesto 15 bossov je tu 9, s ktorými treba bojovať v sérii pretekov. Hra je sprevádzaná postupným hromadením energie a jej používaním ako štítu proti útokom súperov, dočasného zrýchlenia alebo na útok na samotné nepriateľské auto.

   Skúšky Fusion

   Hodnotenie hry: 4.1

   Žáner: závodné

   Skúšky Fusion

   Hra založená na klasických plošinovkách, ktoré boli populárne najprv na mobilných zariadeniach (ako legendárna Gravity Define) a neskôr na konzolách s osobnými počítačmi. Úspech

   Skutočnosť, že v prvom rade nemajú v tejto žánrovej nike konkurenciu; pokusy o vytvorenie pretekárskej plošinovky boli určite podniknuté, ale všetkým takýmto projektom sa nedostalo toľko publicity.

   Rovnako ako v origináli, stopy v

   Fusion je obrovský dizajnový problém, ktorý budú musieť bežní hráči prekonať. Surrealistické kombinácie plošín, šmýkačiek a prírodných scenérií spolu s veľmi dobrou fyzikou a vierohodným obrazom vozidiel vytvárajú veľmi pohlcujúcu, krásnu a zaujímavú hru aj z hľadiska estetiky dizajnu. Nie je teda prekvapením, že po 30 minútach „jazdy“ strávili mnohí používatelia na hernej relácii približne 6 až 10 hodín. Veľkým plusom projektu je súbor špeciálnych úloh, za ktoré hráč získava ďalšie skúsenosti a peniaze (ktoré môže minúť na prispôsobenie postavy a bicykla), ako aj možnosť robiť triky, ktoré dokonale diverzifikujú hranie.

   TrackMania 2

   Hodnotenie hry: 4.0

   Žáner: závodné

   TrackMania 2

   Pokiaľ ide o dynamické hranie

   ackMania 2 môže konkurovať všetkým v segmente. Vývoj hry Modeo 2010 je živá, súťaživá hra s dobre fungujúcim súťažným systémom. Veľké množstvo štandardných skladieb je rozdelených do úrovní obtiažnosti: prechod z fázy do fázy, od bielych vlajok k čiernym, používateľ je vždy zapojený do procesu, ktorý tak chýba v projektoch ako The Crew.

   Zložitosť ovládacích prvkov v

   ackMania 2 je nemožnosť kontrolovať a predvídať trajektóriu vykonaných skokov, ktorá trochu kazí dojem z hry v neskorších fázach, keď sa trate predlžujú a rekordy sa stanovujú na zlomky sekundy. Okrem toho je to skvelá arkádová hra, ktorú si môžete zahrať sami alebo s priateľmi. A takmer sme zabudli: projekt má plnohodnotný editor máp, vďaka ktorému komunita súťaží nielen v zručnosti pilotovania vozidiel, ale aj v stavbe komplexných, zložitých trás.

   Sp
  • t/Second
  • Hodnotenie hry: 4.0

   Žáner: Závodné

   Sp<li></div><p>t/Second“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/30216666195471-4925.jpg“ height=“400″ title=“Sp</p><li>t/Second“><p>Preteky o prežitie v štýle televízneho seriálu sa hrajú na špeciálnych „silne zdemolovaných“ miestach, aby sa dosiahla mimoriadna podívaná. Takto skromne sa nám podarilo do jedného riadku vtesnať celý dej hry Sp</p><li>t/Second, ktorá kvôli rýchlemu ponoreniu do hry postráda veľký význam.<p>V čase vydania v roku 2010, Sp</p><li>t/Second ohromila hráčsku komunitu svojou grafikou a úrovňou optimalizácie, vďaka ktorej získala prevažne pozitívne hodnotenia od známych herných vydavateľov. V tom čase obľúbená téma, hranie sa s formátom derby (preteky o prežitie so súpermi), sa dočkala veľmi sľubnej inkarnácie…stále sa však nedostal na najvyššiu úroveň. Dôvodom bola banálna nedotiahnutosť zvuku a úrovne dlhodobého zapojenia (po odjazdení niekoľkých desiatok pretekov v hre sa jednoducho začnete nudiť) a zničiteľnosť vozového parku na pozadí práve veľkolepej úrovne zničiteľnosti prostredia. Mimochodom, autá v hre nie sú licencované, takže rozpoznateľné znaky karosérií sú skryté za neznámymi názvami. K tomu si pripočítajte nie najlepšiu mechaniku ovládania, pomerne predvídateľné časovanie deštrukcie a malú rozmanitosť skladieb s nezabudnuteľnou hudbou…a dostanete celkom priemernú hru, ktorá by sa mohla stať ikonou roku 2010 v žánri závodných arkád.<h3>Asetto Corsa</h3><p>Hodnotenie hry: 4.0</p><p>Žáner: závodné</p><div style=Asetto Corsa

   Známy simulátor jazdy od talianskeho štúdia Kunos Sim

    azioni, ktorá prežila niekoľko vĺn kritiky zo strany herných publikácií, ale zostala na vrchole herného segmentu. Prvou a hlavnou výhodou Asetto Corsa je neuveriteľne presná simulácia jazdy, ako aj podrobné ladenie pretekárskych vozidiel pre budúce podmienky pretekov.

    Druhá pozitívna vlastnosť sa týka otvorenosti hry voči úpravám, a to aj pre samotných používateľov. Vďaka tejto funkcii sa vývojárom podarilo opraviť množstvo nedostatkov, ktoré vyvolali vlnu kritiky. Sťažovali sa najmä na nejasný zážitok z interakcie s prostredím počas pretekov, nejasný koniec pretekov, malý počet tratí a nedostatok meniacich sa poveternostných podmienok. Počet chýb by sa dal oznámiť ešte ďalej, ale konečný verdikt (po reťazi aktualizácií a opráv) zrejme uspokojil obe strany: kritici považovali Asetto Corsa za trochu zastaraný, ale veľmi príjemný produkt, ktorý sa mohol uchádzať o titul solídneho stredu v segmente PC jazdných simulátorov, a vývojári svoje dieťa podporovali aj niekoľko rokov po vydaní.

    Posádka

    Hodnotenie hry: 3.9

    Žáner: závodné

    Posádka

    Malebná závodná hra The Crew je pomerne nejednoznačný a veľmi zaujímavý projekt. Jej hlavnou črtou je mierka sveta: na mape nájdete všetky hlavné regióny Spojených štátov. Jedna cesta z jedného bodu mapy do druhého môže niekedy trvať aj viac ako 1 hodinu, počas ktorej môže používateľ z prvej ruky pozorovať rôzne klimatické a prírodné scenérie.

    Hlavným problémom The Crew je, že zúfalo chce, aby si ju hráči obľúbili počas prvých 5-6 hodín hlavnej kampane, potom začne ukazovať všetky svoje chyby. Napríklad na konci tohto časového intervalu sa používatelia zoznámia so všetkými hlavnými typmi pretekov, čím vlastne zahodia všetky herné skúsenosti v prvej fáze životného cyklu. Druhým problémom bol umelo vytvorený nedostatok peňazí, aby ste mohli napumpovať svoj osobný vozový park. V tomto prípade museli hráči buď zmiznúť v pretekoch pre viacerých hráčov, alebo si pohodlne zaplatiť skutočné peniaze. Systém ovládania je pomerne dobre spracovaný, ale nie je bez muchy v podobe naskriptovaných častí pretekov v niektorých režimoch. Vo všeobecnosti, prichádzajúc k hodnoteniu hry, je potrebné poznamenať, že vývojári dokázali bezchybne implementovať len otvorený svet. Kolosálny otvorený svet s množstvom aktivít (aj keď len pre jedného hráča), ktoré tejto hre vyniesli miesto v rebríčku najlepších PC pretekov.

    Palivo

    Hodnotenie hry: 3.8

    Žáner: závodné

    Palivo

    Jeden z mnohých projektov štúdia Codemasters, ktorého osud je veľmi podobný hre The Crew od Ubisoftu, ktorá vyšla o 6 rokov neskôr. Fuel je kontroverzný pokus o vytvorenie dystopického postapokalyptického sveta, v ktorom sa hlavnou menou stalo palivo. Prirodzene, že o takýto vzácny zdroj by mal byť tvrdý boj a jeho nedostatok – prejavujúci sa v pretekárskej relácii. Bohužiaľ, hrateľnosť úplne vymazáva paradigmu komplexnosti zavedeného sveta – herná mena (palivo) sa hromadí dosť, žiadne vylepšenia vozidiel (hra ponúka iba nákup vybavených áut, motoriek a štvorkoliek) a časť peňazí vývojári ponúkajú naliať na úplne zbytočnú vec – vzhľad postavy.

    A predsa Palivo nie je zlý projekt. Už len preto, že ovládanie je vytvorené v príjemnom arkádovom štýle, ktorý v hráčoch nevyvoláva nespokojnosť. A otvorený svet, nekonečne nudný v nedostatku motivácie na objavovanie, sa vizuálne vydaril. Samozrejme, hru nemôžeme zaradiť na vysoké miesto, ale ako medzník (aj keď kontroverzný) v histórii vývoja pretekárskych hier ju v rebríčku najlepších hier musíte mať.

    Vykúpenie na ceste

    Hodnotenie hry: 3.7

    Žáner: závodné

    Vykúpenie na ceste

    Reštart pravdepodobne jedného z najikonickejších projektov, aký bol kedy vytvorený pre konzolu Sega Mega Drive, s takmer štandardnými motoristickými pretekmi a vysokorýchlostnými arkádovými bojovými prvkami. V hre Road Rash si používateľ mohol zabezpečiť víťazstvo dvoma spôsobmi: buď predbehnúť všetkých v spravodlivom závode, alebo metodicky eliminovať pomocou rôznych druhov zbraní: píl, kladív, reťazí, mečov, rúrok atď.. To všetko sa neskôr prenieslo aj do hry Road Redemption, ale ako sa ukázalo, „recept“ na referenčnú hru zahŕňal viac než len dynamické bojové prvky.

    Prvá výčitka k recenzovanej hre sa týka pretekárskej mechaniky – v snahe urobiť tento aspekt dynamickejším sa štúdio DarkSeas Games príliš zameralo na arkádovosť, takže ovládanie sa stalo príliš citlivým a odpudivým. Táto nuansa so sebou priniesla aj oveľa väčšie problémy: vynikajúci bojový systém tiež stratil na použiteľnosti. Výsledkom je, že duchom bývalej hry bola len dobrá grafika (nie referencia, ale pre hru tohto rozsahu – veľmi hodná), atmosférický soundtrack a titul dobrej hry bez nároku na regálie.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: