7 najvýkonnejších smerovačov Wi-Fi

Ľudia nezriedka zistia, že zakúpený router nedokáže distribuovať internet v celom byte. Skutočnosť, že mnohé modely sú vybavené pomerne slabými anténami, ktorých signál neprechádza betónom a niekedy ani tehlovými stenami. Ak si chcete zaobstarať výkonný smerovač, vyberte si niečo z nášho zoznamu. V tomto výbere sa budeme zaoberať nielen domácimi smerovačmi, ale aj skutočnými monštrami vybavenými mnohými anténami – zvyčajne sa používajú v hoteloch, nákupných centrách a iných preplnených miestach. Naši zákazníci dostávajú aj nasledujúce smerovače, ktoré umožňujú prenos dát extrémne vysokou rýchlosťou. Táto recenzia je založená na analýze špecifikácií smerovača.

Hodnotenie najvýkonnejších smerovačov Wi-Fi

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najvýkonnejšie smerovače z hľadiska dosahu1MikroTik HAP AC7 050 €
2TP-
 • NK Deco P7 (2 balenia)
 • 3Eltex WEP-2ac23 937 €
  Najvýkonnejšie smerovače z hľadiska rýchlosti prenosu dát1ASUS GT-AX1100028 065 €
  2TP-
 • NK Archer C5400
 • 17 300 €
  3ASUS GT-AC5300 Rapture22 928€
  4
 • nksys WRT3200ACM
 • Najvýkonnejšie smerovače z hľadiska dosahu

  MikroTik HAP AC

  Hodnotenie: 4.9

  MikroTik HAP AC

  Pre túto relatívne malú škatuľu za viac ako 7 tisíc. €. To je celkom dobrý ukazovateľ toho, čo router dokáže, ale pravdepodobne by ste nemali očakávať rekordné hodnoty. K tomuto zariadeniu môžete napríklad pripojiť modem 4G, čím rozšírite jeho funkčnosť. Tento modem vám umožní zostať pripojený na internet, ak sa u vášho sieťového operátora vyskytne problém.

  Tento model podporuje štandard Wi-Fi 802.11ac. To umožňuje prenášať údaje veľmi vysokou rýchlosťou. Predovšetkým bude postačovať aj na online sledovanie v rozlíšení 4K. Samozrejme, je tu k dispozícii súbežná prevádzka v dvoch pásmach, takže nevynecháte ani staré mobilné telefóny.

  V tomto článku upozorňujeme na router s najdlhším dosahom. Zariadenie MikroTik HAP AC nemá v tomto smere žiadny problém. Ak ho umiestnite niekde v parku, všetky zariadenia v okruhu 500 m sa budú môcť pripojiť na internet! Vo vnútorných priestoroch je rozsah samozrejme znížený. Presné údaje v tomto prípade závisia od počtu stien a materiálu, z ktorého sú vyrobené. Určite však môžete počítať so 100 m alebo častejšie s pôsobivejším číslom!

  Smerovač s takouto cenovkou nemôže mať len štandardné funkcie. Tu je doplnená o možnosť vytvoriť súborový server zo smerovača. Na dosiahnutie tohto cieľa slúži jeho zásuvka USB 2.0 musíte pripojiť nejaké úložné zariadenie – flash disk alebo externý pevný disk. Okrem toho vás pravdepodobne neprekvapí. Dokáže pracovať v režime opakovača, podporuje aj dynamické DNS, ale na to všetko sme si už dávno zvykli.

  Takmer celá zadná strana jednotky je tvorená konektormi. Má štyri porty LAN podporujúce prenos dát rýchlosťou až 1 000 Mbit/s. Ak váš televízor nepodporuje vysokorýchlostné pripojenie Wi-Fi, môžete sa pripojiť k jednému z týchto konektorov. Zaujímavé je, že router je schopný prijímať napájanie cez ethernetový kábel. To vám umožní zistiť, či spotrebúva minimálne množstvo energie.

  Ako ste si mohli všimnúť, router nemá žiadne externé antény. Namiesto toho sa tu používa šesť interných antén s výkonom 2,5 dBi každá. To umožňuje zariadeniu čo najlepšie rozložiť sieť do všetkých smerov. Výkon tu nainštalovaného vysielača je 29 dBM.

  Zostáva dodať, že tento model má 16 MB pamäte flash a 128 MB pamäte RAM. Je celkom schopný zvládnuť množstvo najrôznejších operácií. Nie je pochýb o tom, že tento router bude schopný pripojiť k internetu desiatky a pravdepodobne stovky mobilných zariadení.

  Výhody

  • Podporuje štandard Wi-Fi 802.11ac;
  • Slušný vysielací výkon;
  • Porty LAN podporujú rýchlosti 1000 Mb/s;
  • Môže sa používať ako súborový server;
  • Veľký počet vnútorných antén;
  • Slušná úložná kapacita;
  • Je možné pripojiť modem LTE;
  • Implementované prijímanie napájania cez ethernetový kábel.

  Nevýhody

  • Chcel by som rýchlejšie pripojenie USB;
  • Nie sú tu žiadne externé antény;
  • Nie všetci používatelia budú schopní porozumieť toľkým nastaveniam;
  • Nie je možné nakonfigurovať správanie LED.

  TP-
 • NK Deco P7 (2 balenia)
 • Hodnotenie: 4.8

  TP-<li></div><p>NK Deco P7 (2-pack)“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/9251666194001-617-.jpg“ height=“400″ title=“TP-</p><li>NK Deco P7 (2 balenia)“><p>Jeden z najneobvyklejších routerov medzi tými, ktoré sa predávajú v Slovenskom maloobchode. Zariadenie má okrúhly tvar. Už to naznačuje, že smerovač ľahko distribuuje sieť úplne všetkými smermi. V modernom interiéri tiež nepôsobí ako cudzí predmet. Niektorým ľuďom sa tu bude páčiť najmä absencia externých antén. Musíte však uznať, že mohli router urobiť ešte výkonnejším.</p><p>Hoci vyššie uvedený model možno použiť ako smerovač a pripojiť k nemu viacero počítačov a tlačiarní, s TP-</p><li>NK Deco P7 to nedokáže. Bohužiaľ, tento model je vybavený iba dvoma portami LAN. V podmienkach priemerného ruského bytu je však toto číslo často dostatočné. Problémy sa môžu vyskytnúť len v niektorých kanceláriách. Treba poznamenať, že konektory LAN podporujú prenos dát rýchlosťou až 1000 Mbit/s. To nemôže než tešiť! Pri tejto rýchlosti sa môžete spoľahnúť aj na pohodlné prehrávanie videa v rozlíšení 4K, nehovoriac o menej náročných úlohách.<p>Hlavná výhoda TP-</p><li>NK Deco P7 je sada pozostávajúca z dvoch takýchto smerovačov, ktoré sa zvyčajne predávajú v obchodoch. Umožňuje organizovať sieť Mesh, ktorá poskytuje bezproblémový bezdrôtový prístup. Vďaka tomu sa nemusíte obávať, že sa vo vnútri smerovača nachádza vysielač 23 dBM. Aj s ním pokryje dvojica zariadení najväčšiu miestnosť. Prenosným počítačom a smartfónom tak umožní prístup k sieti prostredníctvom siete Wi-Fi 802.11ac. V laboratórnom prostredí smerovača možno dosiahnuť rýchlosť 867 Mbit/s. Skutočná rýchlosť bude nižšia, ale bude stačiť úplne všetkým kupujúcim.<p>Softvér smerovača umožňuje nastaviť hosťovskú sieť. Nebude vyžadovať heslo, ale rýchlosť prenosu údajov bude obmedzená. Je tiež vybavený vlastným antivírusovým programom a podporou služby Amazon Alexa, ktorá sa zvyčajne používa v inteligentných domácnostiach. Synchronizuje sa s ostatnými zariadeniami v ich dosahu prostredníctvom rozhrania Bluetooth 4.2.</p><p>Moderné smerovače Wi-Fi dostávajú čoraz viac pamäte. V tomto prípade na vás čaká 256 MB pamäte RAM a 32 MB trvalej pamäte.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Používajú sa štyri interné antény;</li><li>Podporuje Amazon Alexa;</li><li>Zabudovaný modul Bluetooth 4.2;</li><li>Napájanie zabezpečuje konektor USB typu C;</li><li>Súčasťou sú dva routery;</li><li>Je v ňom zabudovaný antivírusový program;</li><li>Podporuje Wi-Fi 802.11ac;</li><li>Úhľadný vzhľad.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Nemôže sa používať ako súborový server;</li><li>Zabudované sú len dva porty LAN;</li><li>Vysoké náklady;</li><li>Nemožno zavesiť na stenu.</li></ul><h3>Eltex WEP-2ac</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Eltex WEP-2ac

  Ďalší člen nášho výberu v tvare taniera. Ak si toto zariadenie všimne niekto zvonku, bude ho považovať za požiarny alarm alebo niečo podobné. Tvar smerovača je spôsobený štyrmi anténami vo vnútri smerujúcimi do rôznych smerov. Možno je Eltex WEP-2ac určený výhradne pre profesionálov. Naznačuje to mätúce rozhranie, v ktorom sa diabol nevie zorientovať. Svedčí o tom aj absencia konektora pre napájanie. Smerovač môže fungovať len vďaka elektrickej energii dodávanej z portu Ethernet. Je možné použiť aj vstrekovač, ktorý však nie je súčasťou dodávky.

  Rovnako ako takmer všetky moderné smerovače, aj Eltex WEP-2ac podporuje štandard Wi-Fi 802.7.11ac. Zariadenie samozrejme dokáže pracovať v dvoch pásmach súčasne. To vám umožní pripojiť sa k sieti a niektorým starým smartfónom, ktoré poznajú len štandard 802.11n. Toto zariadenie dokáže prenášať dáta maximálnou rýchlosťou 867 Mb/s. Ale to, samozrejme, v laboratórnych podmienkach. Skutočná rýchlosť by však mala stačiť aj na sledovanie online videa v rozlíšení 4K, čo určite poteší majiteľov moderných televízorov. Je len škoda, že router neumožňuje prístup k pripojenému externému pevnému disku. Jednoducho tu nie je žiadny port USB, takže DLNA neprichádza do úvahy. Eltex WEP-2ac v podstate podporuje iba pripojenie internetového kábla a všetky druhy tlačiarní a iných periférnych zariadení sú vynechané, najmä ak nemá vo svojom zložení modul Wi-Fi.

  Výrobca uvádza 200-metrovú vnútornú vzdialenosť. Poskytuje ho vysielač 21 dBM. Zdá sa, že to bude stačiť aj majiteľom hotelov. Problémom nie je ani kapacita pamäte. Presnejšie povedané, kupujúci očakáva 256 MB pamäte RAM a 128 MB trvalej pamäte.

  Pravdepodobne hlavnou nevýhodou tohto smerovača je jeho vysoká cena. Dokonca astronomicky, keďže tento model stojí takmer 24 tisíc dolárov za internetové pripojenie. Euro. Sotva by priemerný majiteľ domu chcel minúť toľko peňazí za router. Nemôže sa starať o podporu TEINET a SNMP. Už vyššie sme uviedli, že je to najlepšia voľba pre hoteliera. Stačí umiestniť dva z týchto smerovačov na každý koniec chodby a máte bezdrôtový prístup na celé poschodie! V tomto prípade druhý smerovač automaticky prevezme nastavenia z prvého smerovača.

  Výhody

  • Implementovaná podpora pre Wi-Fi 802.11ac;
  • Slušný rozsah;
  • Vo vnútri sú štyri antény;
  • Podporované sú mnohé moderné technológie;
  • Vysoká kapacita pamäte;
  • Elegantný vzhľad.

  Nevýhody

  • Nemožno použiť ako súborový server;
  • Niekoľko portov LAN;
  • Veľmi vysoká cena;
  • Napájanie len cez ethernetový kábel;
  • Rozhranie nie je ľahké sa naučiť.

  Najvýkonnejšie smerovače z hľadiska rýchlosti prenosu dát

  ASUS GT-AX11000

  Hodnotenie: 4.9

  ASUS GT-AX11000

  Vyššie sme vás informovali o smerovačoch Wi-Fi, ktorých antény sú interné. Tieto zariadenia rozdeľujú prístup ku globálnej sieti na úplne celú plochu miestnosti. Nevýhodou týchto zariadení je určité obmedzenie rýchlosti prenosu údajov. Nebude to cítiť len vtedy, ak sa k routeru pripojí niekoľko smartfónov a tabletov. Ak však ich počet presiahne tucet, prístup na internet bude veľmi pomalý. Ak chcete maximálnu prenosovú rýchlosť, mali by ste si kúpiť ASUS GT-AX11000. Toto je skutočné monštrum, ktoré obsahuje 8 externých antén!

  Tento model sa líši nielen počtom antén, ale podporuje aj štandard Wi-Fi 802.11ax. Bohužiaľ, jeho podpora je v zariadeniach predávaných v Rusku zablokovaná. Je to spôsobené tým, že v našej krajine ešte nie je certifikovaný. Po prekonaní všetkých formalít vás však router poteší rýchlosťou prenosu dát 10756 Mb/s! Smartfón však samozrejme musí mať aj príslušnú podporu. Ak nemáte k dispozícii modernú vlajkovú loď, budete sa musieť uspokojiť s nižšími rýchlosťami. Čo bude tiež uspokojujúce, buďte si istí.

  Tento model možno bez problémov používať ako smerovač. Tri gigabitové porty LAN a jedna zásuvka LAN s podporou 2,5 Gb/s na zadnom paneli. Na routeri sú tiež dva konektory USB 3.0. Je možné implementovať súborový server aj server FTP. Smerovač je tiež schopný samostatne sťahovať súbory z internetu v režime na pozadí, nie je potrebné, aby ste mali zapnutý počítač. Najjednoduchší spôsob prístupu k fotografiám a videám z televízora je prostredníctvom DLNA, ktorý je k dispozícii vo všetkých inteligentných televízoroch.

  ASUS GT-AX11000 má množstvo bezpečnostných funkcií. Aj tu sa realizuje práca s tunelmi VPN. Ani tu nie sú problémy s kapacitou pamäte. Na používateľa čaká celkom 1 GB pamäte RAM a 256 MB trvalej pamäte. To určite stačí na spracovanie požiadaviek z veľkého počtu zariadení. A pred necelými desiatimi rokmi mali takýto úložný priestor len smartfóny najvyššej triedy!

  Do portov USB, ktoré sa tu nachádzajú, je možné pripojiť nielen externé pevné disky a flash disky. Smerovač by mal ľahko identifikovať modem 4G. Jeho aktivácia prichádza v čase, keď sa váš bežný operátor náhle stretne s problémami a prestane vám poskytovať káblové pripojenie na internet.

  Výrobca tohto modelu neuvádza, akú presnú oblasť jeho vytvorenie pokrýva. Ale môžete si byť istí, že je to stovky metrov, bez ohľadu na to, aké steny stoja v ceste. Existuje dôvod, prečo má 8 antén! Tie sa mimochodom nedajú odstrániť, čo niektorých určite sklamalo. Nie každému sa bude páčiť hmotnosť tohto zariadenia, ktorá je pôsobivých 1717 g.

  Výhody

  • Obrovské množstvo rôznych nastavení;
  • Veľmi veľký počet externých antén;
  • Podporuje 802.11ad a 802.11ax;
  • Obrovská oblasť pokrytia;
  • Podpora modemu LTE;
  • Možno dosiahnuť neuveriteľne vysoké rýchlosti;
  • K dispozícii sú dva porty USB 3.0;
  • Pozadie na stiahnutie je k dispozícii;
  • Obrovské množstvo pamäte;
  • K dispozícii je 2,5 Gbit/s port LAN.

  Nevýhody

  • Cena je desivo vysoká;
  • Ťažká váha;
  • Antény nie sú odnímateľné.

  TP-
 • NK Archer C5400
 • Hodnotenie: 4.8

  TP-<li></div><p>NK Archer C5400″ src=“/wp-content/uploads/2023/09/7661666194001-687-.jpg“ height=“398″ title=“TP-</p><li>NK Archer C5400″><p>Ďalší smerovač, ktorý obsahuje mnoho externých antén. Tu sa ich počet rovná ôsmim kusom. Aj v tomto prípade sú antény umiestnené po obvode jednotky a poskytujú bezdrôtový prístup všetkým okolitým zariadeniam. Treba povedať, že celkom vysokorýchlostne. Prenos dát rýchlosťou 5334 Mb/s je možný v laboratórnom prostredí!</p><p>Na rozdiel od vyššie uvedeného prípadu, TP-</p><li>NK Archer C5400 nepodporuje najnovšie štandardy Wi-Fi, zatiaľ nie je certifikovaný v Rusku. Hoci väčšina zákazníkov považuje protokoly 802 za samozrejmosť.11ac. Takéto zjednodušenie tiež umožňuje výrobcovi znížiť cenu smerovača, čo sa mnohým zákazníkom nemôže nepáčiť.<p>Tento model je vybavený vysielačom 23 dBM. Sieť bude viditeľná na širokom území bez ohľadu na prítomnosť stien. Bezdrôtový prístup možno použiť nielen na prístup na internet, ale aj na prehrávanie mediálnych súborov na pevnom disku pripojenom k smerovaču. Na komunikáciu s ním potrebujete port USB 3.0.0. Existuje niekoľko spôsobov implementácie tejto funkcie – poskytujú súbor alebo FTP server. Štyri gigabitové zásuvky LAN na smerovači. Komunikujú s počítačmi, tlačiarňami a inými periférnymi zariadeniami.</p><p>Stručne povedané, ide o veľmi výkonný a veľmi funkčný smerovač. Hoci musíte uznať, že takéto monštrum by malo mať viac portov LAN. Objavujú sa aj sťažnosti na antény, ktoré vyzerajú príliš krehko. Nemožno ich odstrániť, takže zlomenie akejkoľvek antény spôsobí vážny problém. A nie je možné si nevšimnúť veľké rozmery – niektorí spotrebitelia veľmi ťažko hľadajú miesto na inštaláciu takéhoto Wi-Fi routera.</p><p>Funkčnosť tohto modelu možno označiť za trochu obmedzenú, najmä na pozadí výtvorov spoločností ASUS a Keenetic. Napríklad neexistuje žiadny klient VPN. Výrobca tiež nepridal pripojenie TELNET. Stručne povedané, TP-</p><li>NK Archer C5400 – je to ako lacný router, ktorý má oveľa viac antén, ale funkčnosť zostáva rovnaká. Hodnotíme však len počiatočný firmvér. Je možné, že postupná aktualizácia výrazne rozšíri funkčnosť.<h4>Výhody</h4><ul><li>Používa sa osem externých antén;</li><li>Dobré bezpečnostné funkcie;</li><li>Podporovaná je technológia Wi-Fi 802.11ac;</li><li>Veľmi výkonný vysielač;</li><li>Môže sa používať ako súborový a FTP server;</li><li>Všetky porty LAN podporujú gigabitové rýchlosti.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Vysoké náklady;</li><li>Nie príliš široká funkčnosť;</li><li>Antény nie sú odnímateľné;</li><li>Slušná veľkosť.</li></ul><h3>ASUS GT-AC5300 Rapture</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=ASUS GT-AC5300 Rapture

  Ďalší výtvor spoločnosti ASUS s obrovským počtom externých antén. Obklopujú obvod zariadenia. Osem antén umožňuje distribuovať sieť Wi-Fi nepretržite. Smerový efekt smerovača však môžete nastaviť v nastaveniach. V tomto prípade sa bude snažiť zistiť, kde presne sa smartfón práve nachádza, a nasmeruje signál presne jeho smerom. To umožňuje dosiahnuť výrazne vzdialené zariadenie a zvýšiť rýchlosť prenosu dát.

  Rovnako ako ostatné smerovače od spoločnosti ASUS, aj tento podporuje štandard Wi-Fi 802.11ad. Pri jeho použití a s niektorými ďalšími technológiami môžete dosiahnuť rýchlosť 5334 Mb/s! Viac ako dosť na sledovanie obsahu v rozlíšení 4K. Netreba dodávať, že je tu priestor aj pre online video v rozlíšení 8K, o ktorom môžeme momentálne len snívať.

  Môže sa používať ako smerovač. Možno k nemu pripojiť až osem zariadení pomocou prepojovacích káblov! Každý port LAN tu zároveň podporuje rýchlosti 1000 Mb/s. Je tu aj miesto pre dva porty USB 3.0. Najčastejšie sa používajú na pripojenie externého pevného disku k smerovaču. Umožňuje premeniť zariadenie na súborový server. Firmvér umožňuje využívať aj špeciálnu aplikáciu, ktorá sťahuje súbory na pozadí. K portu USB môžete pripojiť aj modem LTE. Ak váš operátor pevnej linky začne mať problémy, táto malá pomôcka vám umožní ignorovať ich, pokiaľ máte peniaze na mobilnom účte. Preto vás o prístup ku globálnemu webu pripraví len výpadok prúdu!

  Tento smerovač je vybavený 1 GB pamäte RAM a 256 MB pamäte RAM. To stačí na spracovanie požiadaviek z desiatok, možno aj stoviek zariadení. Pokiaľ ide o softvér, obsahuje množstvo funkcií. Spoločnosť ASUS zároveň pochopila, že bežní ľudia si kupujú ich smerovače. V tejto súvislosti firmvér umožňuje konfigurovať zariadenie v poloautomatickom režime.

  Tento smerovač nemá prakticky žiadne nevýhody. Nemožno však poprieť, že zariadenie sa ukázalo byť príliš veľké. V niektorých prípadoch bude veľmi ťažké nájsť miesto pre toto takmer dvojkilogramové monštrum. Mnohých odradí aj cena. Platenie 23-tisíc za router Wi-Fi. Nie každý by ho chcel používať. Ľudia jednoducho nedokážu pochopiť, ako môže takéto zariadenie stáť rovnako ako dobrá grafická karta.

  Výhody

  • Jednoduché nastavenie;
  • Podpora Wi-Fi 802.1 a 802.2.11ad;
  • Veľmi vysoká rýchlosť prenosu dát;
  • Obrovský počet portov LAN;
  • Široká škála funkcií;
  • Veľký počet externých antén;
  • Je možné nastaviť server súborov a FTP;
  • Obrovská kapacita pamäte;
  • Môže pripojiť modem LTE.

  Nevýhody

  • Ukázalo sa, že smerovač je veľký a ťažký;
  • Mimoriadne vysoké náklady;
  • Niekedy sa zariadenia USB nerozpoznajú;
  • Niektoré prípady sa nemôžu pochváliť širokým pokrytím.

 • WRT3200ACM
 • Hodnotenie: 4.7

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: