9 najlepších kompaktných grafických kariet

*Výber redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nemal by sa chápať ako návod na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Moderné grafické karty, najmä herné, a to najmä na najvyššej úrovni, lámanie všetkých rekordov spotreby energie a odvodu tepla, ako aj veľkosť. Masívne chladiče, veľké chladiče alebo dokonca chladič môžu spôsobiť, že grafické karty zaberú dva alebo tri sloty. Vzhľadom na obrovské množstvo komponentov sú niektoré z nich ešte dlhšie a je potrebné zmeniť podvozok.

Vydáva časopis Expertology a analytici Rankqua

 • ty sa chystá splniť želania tých, ktorí by si chceli kúpiť novú grafickú kartu bez toho, aby museli utrácať za novú základnú dosku a puzdro, aby mali aspoň kam zapojiť „novú“ kartu. Existuje celý rad známych výrobcov grafických kariet s niektorými špeciálnymi, kompaktnými modelmi a my si o nich dnes povieme v našej čerstvej recenzii.

  Rebríček najlepších kompaktných grafických kariet

  Nomináciamiestonázov výrobkucena
  Kompaktná grafická karta s najlepšou hodnotou1MSI PCI-Ex GeForce GT 710 2048 MB DDR3 (64bit)3 000€
  2Gigabyte PCI-Ex GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR5 (64bit)6 300€
  3Gigabyte PCI-Ex Radeon RX 550 D5 2GB GDDR5 (128bit)8 000€
  Najlepšie kompaktné grafické karty strednej triedy1Gigabyte PCI-Ex GeForce GTX 1050 TI D5 4GB GDDR5 (128bit)12 000€
  2Asus Phoenix GeForce GTX 1650 Super 4GB14 700€
  3Gigabyte PCI-Ex GeForce GTX 1660 Super 1860MHz 6GB MINI ITX OC180 00€
  4

  a

 • t PCI-Ex GeForce GTX 1660 Ti StormX 6GB
 • 20 500€
  Najvýkonnejšie malé grafické karty1Gigabyte PCI-Ex GeForce RTX 2060 Mini ITX OC 6G 6GB26 000€
  2Asus PCI-Ex GeForce RTX 2070 Dual Mini OS 8GB GDDR636 000€

  Najlepšie cenovo dostupné kompaktné grafické karty

  Začnime tradične výberom cenovo najdostupnejších modelov. Čo sa týka grafických kariet, rozhodli sme sa preskúmať nie tie najlacnejšie, ale tie, ktoré sú schopné aspoň niečo robiť, pokiaľ ide o 3D grafiku a nejaký druh hier, aspoň na obmedzených nastaveniach. V tomto a nasledujúcom výbere si na ilustráciu vlastností zoberieme priemerné fps populárnych hier, ktoré sú známe z nezávislých testov.

  MSI PCI-Ex GeForce GT 710 2048 MB DDR3 (64bit)

  Hodnotenie: 4.7

  MSI PCI-Ex GeForce GT 710 2048 MB DDR3 (64bit)

  A na úvod zoznamu najkompaktnejšia a cenovo najdostupnejšia grafická karta od spoločnosti MSI. Pôvodne bola navrhnutá ako kancelárska grafická karta, takže nemá žiadne výrazné herné schopnosti, ale napriek tomu ich má. Prvé referenčné verzie sa začali predávať už v roku 2014.

  Rozmery karty sú 146x69x19 mm. Grafické karty sú nízkoprofilové karty pre kompaktné stolné počítače s pomerom strán textolitového substrátu. Pripája sa k slotu PCI-E 16x 2.0

  CIe 2.0 x8. Nie je potrebný žiadny ďalší zdroj napájania. Tepelná trieda

  Cena 19W. Odporúčané napájanie počítača – 300 W.

  Chladenie z výroby je len pasívne – jeden hliníkový chladič. Zaberá teda len jeden slot. Chladič je však určený výhradne na kancelárske použitie. Akékoľvek výrazné dodatočné zaťaženie grafiky už môže viesť k prehriatiu. Preto môžete hrať viac-menej moderné hry len vtedy, ak na chladič nainštalujete ventilátor. V tomto prípade by však karta stratila svoj „jednoslotový“ charakter.

  Centrálny grafický čip od spoločnosti Nvidia je založený na architektúre Kepler 2.0, vyrobené 28nm procesorovou technológiou. Nainštalovaná 2 GB GDDR3 RAM. Prenosová rýchlosť zbernice je pri 64 bitoch dosť skromná, na čo sa mnohí používatelia sťažujú aj pri nízkej cene. Maximálne rozlíšenie obrazu – 4096×2160.

  Karta podporuje pripojenie dvoch monitorov súčasne. DVI-D, HDMI 1.4a, VGA. Ďalej všetky recenzované grafické karty podporujú HDCP – technológiu ochrany videosignálu pred nelegálnym kopírovaním.

  Herné funkcie tohto modelu sú prítomné, ale sú veľmi obmedzené. Dokonca aj tak demokratická hra ako CS:GO, pokiaľ ide o systémové požiadavky, budete môcť hrať na podmienených nastaveniach s maximálne

   Tra / 1080p, a s fps nie viac ako 30, to je tak nízke, ako to môže ísť. Pri stredných nastaveniach / 768p sa už môžete spoľahnúť na 60 snímok za sekundu, ale s veľkou rozťažnosťou. Zabudnite na hranie hier ako PUBG alebo GTA V a vyšších, s výnimkou minimálnych nastavení a správnej kombinácie inej elektroniky na PC.

   Výhody

   • Najkompaktnejší vo výbere;
   • Zaberá jeden slot (len s pasívnym chladením z výroby);
   • Pripojenie dvoch monitorov;
   • Veľmi skromné, ale stále výrazné herné možnosti;
   • Najvýhodnejšia cena.

   Nevýhody

   • 64-bitová zbernica;
   • Pasívne chladenie je často nedostatočné a je potrebná inštalácia ventilátora.

   Gigabyte PCI-Ex GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR5 (64bit)

   Hodnotenie: 4.6

   GIGABYTE PCI-EX GEFORCE GT 1030 OC 2GB GDDR5 (64BIT)

   Ďalšia grafická karta v ponuke v maloobchode je dvakrát drahšia ako predchádzajúca, ale jej kľúčové vlastnosti sú výrazne pozoruhodnejšie. O tri roky novší ako jeho predchodca s prvým predajom v roku 2017. Navrhnuté pre stredne náročné hry.

   Toto je tiež nízkoprofilová karta s rozmermi 150x69x15 mm. Ako vidíte, je väčší na dĺžku ako jeho predchodca, ale menší na hrúbku. Chladenie je aktívne vďaka malému ventilátoru na chladiči. Nominálne by mal zaberať jeden slot. Faktor tepla

   – 30W. Minimálna spotreba napájania počítača – 300 W. Nie je potrebný žiadny ďalší zdroj napájania.

   Grafický čip založený na úspešnej a rozšírenej mikroarchitektúre Pascal. Vyrobené 14nm technológiou. Rovnaká 2GB RAM ako v prvom modeli, ale samotná pamäť je o dve generácie modernejšia – GDDR5 s pracovnou rýchlosťou 6008 MHz. Takt procesora je 1252 MHz v normálnom režime s možnosťou pretaktovania v režime Boost až na 1506 MHz. 64-bitová bitová rýchlosť zbernice spôsobuje pochopiteľné sťažnosti, ale za túto cenu ju nemožno považovať za kritickú nevýhodu.

   Pripája sa k slotu PCI-E 16x 3.0 (kompatibilný s PCIe 3).0 x4). Podporuje dva súčasne pripojené monitory. Maximálne rozlíšenie je 4096×2160. Dve rozhrania, DVI-D a HDMI verzia 2, poskytujú výstupy na monitory.0b.

   Teraz k praktickej stránke a k tomu, ako bude táto grafická karta fungovať v hrách. Fanúšikovia hry World of Tanks sa nemusia obávať – ani pri nastaveniach

    Každý dostane svojich „legálnych“ 30-35 fps v 1080p. CS:GO pri týchto nastaveniach môže ľahko dosiahnuť 85-90 fps. Hry so systémovými požiadavkami na úrovni PUBG budú k dispozícii len pri minimálnych, maximálnych stredných / 1080p. GTA V bude pokračovať pri podmienečne vysokých nastaveniach / 1080p, ale pri nízkej rýchlosti nie viac ako 40 fps, a keď znížite grafické nastavenia na stredné / 768p, dôjde k náhlemu skoku vo výkone na 100 fps alebo viac.

    Tento model získava mimoriadne pozitívne ohlasy používateľov pre svoju nízku spotrebu energie a nízke zahrievanie, čo z neho takmer automaticky robí grafickú kartu s nízkou hlučnosťou. Svoju úlohu tu zohral 14 nm proces, ktorý bol v čase vzniku grafického čipu najtenším a najpokročilejším výrobným procesom.

    Výhody

    • 14nm procesná technológia;
    • Pamäť GDDR5 je pomerne rýchla;
    • pripojiť dva monitory súčasne;
    • HDMI 2.0b;
    • tichá prevádzka;
    • Mierne teplo.

    Nevýhody

    • Sťažnosti na 64-bitovú pamäťovú zbernicu;

    Gigabyte PCI-Ex Radeon RX 550 D5 2GB GDDR5 (128bit)

    Skóre : 4.5

    Gigabyte PCI-Ex Radeon RX 550 D5 2GB GDDR5 (128bit)

    Náš výber najlepších videokariet s dobrým pomerom ceny a výkonu by sme radi uzavreli ďalšou kartou od spoločnosti Gigabyte, ktorá nie je založená na procesore spoločnosti Nvidia, ale na konkurenčnom čipe – AMD. Prvé referenčné modely sa začali predávať v roku 2017. Navrhnuté primárne ako herné zariadenie, ale v cenovo dostupnom segmente.

    Tento model sa nemohol zmestiť do formátu s jedným slotom kvôli technickým špecifikáciám. V porovnaní s veľkosťou modelov najvyššej triedy je však stále kompaktný, aj keď s dvoma slotmi. Presné rozmery – 170x115x29 mm. Náročnejší na spotrebu energie ako predchádzajúci model –

    50 W, odporúčaná kapacita zdroja je aspoň 400 W. Chladenie je aktívne pomocou jedného ventilátora na chladiči. Pripojiteľnosť (kompatibilita) – PCI-E 8x 3.0 nie je potrebný žiadny dodatočný výkon.

    Táto grafická karta je založená na grafickom procesore Polaris 12 s taktom 1183 MHz a 14 nm technológiou. Operačná pamäť je GDDR5 s pracovnou rýchlosťou 7 GHz. Tento konkrétny model má na palube 2 GB pamäte, zatiaľ čo iní výrobcovia môžu mať až 4 GB. Kapacita tu nie je príliš dôležitá, oveľa dôležitejší je bit zbernice – 128 výrazne rozširuje možnosti zariadenia v porovnaní so 64-bitovými variantmi.

    Karta podporuje tri monitory súčasne. DVI-D, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b. Maximálne rozlíšenie – 7680×4320.

    V hrách so strednými systémovými požiadavkami, ako je CS:GO, sa tento model bude cítiť sebaisto až po nastavenia

     tra / 1080p, kde fps môže dosiahnuť 80-85. V Battlefield 1, resp. v Mass Effect: Andromeda (rovnaký engine) bude snímková frekvencia na stredných nastaveniach minimálna, ale postačujúca 35-40 fps. Približne rovnaký výsledok bude vo Falloute 4, o niečo lepší v Hitmanovi.

     Karta je pri prevádzke tichá vďaka dobre vyváženým vlastnostiam odvodu tepla a chladenia. Len pri maximálnom pretaktovaní sa môže ohrev dramaticky zvýšiť, čo spôsobí rovnako dramatický nárast otáčok chladiča (automatické nastavenie) a zodpovedajúcu hlučnosť.

     Výhody

     • 14nm procesná technológia;
     • Pamäť GDDR5;
     • 128-bitová pamäťová zbernica;
     • Umožňuje pripojiť až tri monitory súčasne;
     • Maximálne rozlíšenie je 7680×4320;
     • Tichá prevádzka s výnimkou špičkového pretaktovania.

     Nevýhody

     • prudké skoky v zahrievaní pri maximálnom pretaktovaní.

     Najlepšie kompaktné grafické karty strednej triedy

     Prejdime k druhému výberu najlepších kompaktných grafických kariet od časopisu Expertology. Tu sa pozrieme na model strednej výkonnostnej a cenovej triedy. Tomuto segmentu úplne dominuje spoločnosť Nvidia so svojou rodinou grafických procesorov GeForce.

     Gigabyte PCI-Ex GeForce GTX 1050 TI D5 4GB GDDR5 (128bit)

     Hodnotenie: 4.9

     GIGABYTE PCI-EX GEFORCE GTX 1050 TI D5 4GB GDDR5 (128BIT)

     Najprv sa pozrieme na grafickú kartu od spoločnosti Gigabyte založenú na grafickej karte GeForce GTX 1050 Ti od spoločnosti Nvidia. Predpona Ti, recall, označuje vylepšenú a zdokonalenú modifikáciu pôvodného modelu. Prvé referenčné modely s týmto čipom sa začali predávať koncom roka 2016.

     Tento model je dvojslotový a ďalej v prehľade budú tieto rozmery minimálne. Moderné grafické karty majú práve tento nižší prah kvôli potrebe masívnych prvkov chladiaceho systému. Rozmery celého zariadenia sú 172x113x30 mm. Odporúčané napájanie vášho počítača – nie menej ako 300 W. Spotreba energie je pritom pomerne vysoká – 75 wattov.

     Takt grafického čipu – 1290 MHz nominálne a až 1430 MHz v režime Boost. Samotný čip je založený na architektúre Pascal so 14 nm procesorom. 4 GB pamäte RAM. Typ pamäte je GDDR5, taktovacia frekvencia 7.01 GHz, 128-bitová šírka pásma zbernice. Kombináciou týchto kľúčových funkcií získate priepustnosť 112 GB/s.

     Karta sa pripája do slotu PCIe 3 na základnej doske.0 x16. Podporuje súčasné pripojenie troch monitorov s maximálnym rozlíšením 7680×4320. Dostupné rozhrania pre monitor sú DVI-D, HDMI 2.0b a DisplayPort 1.4.

     Zbežný pohľad na špecifikácie tohto modelu môže vzbudiť dojem, že sa príliš nelíši od predchádzajúceho modelu Radeon RX 550. Tento dojem je však klamlivý a rozdiel je viditeľný v praxi – v hrách. Takže napríklad v hre Skyrim SE na „ultra“ bude snímková frekvencia okolo 60 fps. Zaklínač pri rovnakých nastaveniach už výrazne ustúpil – na minimálne pohodlných 30 fps. Pri nastaveniach GTA V

      Pri tra / 1080p až 40 fps a pri high / 1080p až 90 fps. Vo všeobecnosti si môžete zahrať takmer každú modernú hru na stredných nastaveniach.

      Táto grafická karta vykazuje jedny z najvyváženejších parametrov, ktoré sú vcelku priaznivé vzhľadom na cenu. Má malý potenciál pretaktovania, čo spôsobuje občasné pripomienky používateľov, ale žiadne jednoznačné sťažnosti.

      Výhody

      • vysoký výkon v hrách;
      • 14nm procesor;
      • minimálne teplo;
      • tichá prevádzka;
      • Dobre vyvážené špecifikácie;
      • Kombinácia ceny, funkcií a kvality.

      Nevýhody

      • Žiadne objektívne nevýhody.

      Asus Phoenix GeForce GTX 1650 Super 4GB

      Hodnotenie: 4.8

      ASUS PHOENIX GEFORCE GTX 1650 SUPER 4GB

      Druhý model vo výbere najlepších kompaktných grafických kariet so stredným výkonom sa od toho predchádzajúceho príliš nelíši cenou, ale má pomerne výrazné výhody. Kartu možno dokonca považovať za relatívnu novinku, keďže prvé predaje GeForce GTX 1650 SUPER a referenčných verzií sa začali v novembri 2019.

      Ide o kartu s dvoma slotmi, celkové rozmery sú 174x121x39 mm. Je výrazne kratší ako 229 mm referenčná verzia. Pripája sa k rozhraniu PCI-E 16x základnej dosky 3.0. Chladenie je aktívne pomocou jedného ventilátora na chladiči. Úroveň spotreby energie – 100 W. Odporúčaný napájací zdroj – aspoň 350 W. Karta vyžaduje dodatočné napájanie cez 6-pinový konektor.

      Grafický procesor Turing založený na 12 nm architektúre procesora. Nominálny takt čipu je 1530 MHz, pretaktovateľný až na 1770 MHz. Vybavená 4 GB video pamäte – GDDR6 s pracovnou frekvenciou 12002 MHz a 128-bitovou zbernicou. Táto konfigurácia poskytuje priepustnosť až 192 GB/s.

      Podobne ako predchádzajúci model podporuje až tri monitory súčasne. Maximálne rozlíšenie je 7680×4320. Pripojovacie rozhrania sú tiež úplne rovnaké – DVI-D, HDMI 2.0b a DisplayPort 1.4.

      Herné funkcie ešte viac. Žiadny problém pre hry, ako je GTA V – snímková frekvencia 40-45 fps bude aj pri prohibitívnych nastaveniach 4K / 2160p, samozrejme, s výhradou rovnováhy iných systémov PC. Takmer rovnako sa bude grafická karta správať v hre PUBG. Fortnite nebude možné hrať okrem režimu 4K / 2160p kvôli bolestivo nízkej snímkovej frekvencii, všetko pod touto hranicou nie je problém. Ale v hre ako Red Dead Redemption 2 to bude dosť smutné – 35-40 fps pri vysokých nastaveniach / 1080p.

      Výhody

      • vysoký výkon;
      • 12nm proces;
      • Turingova architektúra;
      • Pamäť GDDR6;
      • vysoká frekvencia pamäte;
      • Dostatočne tichý chod.

      Nevýhody

      • Neboli zistené žiadne nevýhody.

      Gigabyte PCI-Ex GeForce GTX 1660 Super 1860MHz 6GB MINI ITX OC

      Hodnotenie: 4.8

      GIGABYTE PCI-EX GEFORCE GTX 1660 SUPER 1860MHZ 6GB MINI ITX OC

      Ďalšia výkonná a nová grafická karta od spoločnosti Gigabyte založená na grafickom čipe GeForce GTX 1660 v rozšírenej verzii Super, ktorá bola vydaná v rovnakom roku 2019 ako pôvodná GeForce GTX 1660.

      Pri hľadaní tohto modelu na trhoch by ste mali najprv venovať pozornosť rozmerom. Ak chcete kompaktnú kartu, mala by to byť modifikácia MINI ITX. Najvýraznejším rozlišovacím znakom je chladiaci ventilátor namiesto troch ventilátorov verzie plnej veľkosti.

      Rozmery 170x121x36 mm v porovnaní s plnohodnotným kufríkom s dĺžkou do 30 cm. Zaberá dva sloty. Pripája sa k PCI-E 16x 3.0. Potrebuje dodatočné napájanie cez 8-pinový konektor. Odporúčané napájanie počítača – 450 W. Spotreba energie je 125 W.

      Grafický procesor založený na architektúre Turing s 12nm procesom. Taktovacia frekvencia je 1800 MHz. 6 GB pamäte typu GDDR6 nainštalovanej na 14 GHz. Rozlíšenie zbernice – 192 bitov. Maximálna priepustnosť v tejto konfigurácii je 336 GB/s.

      Karta podporuje až 4 monitory súčasne. Dostupné rozhrania – tri porty DisplayPort 1.4 a jeden video výstup HDMI 2.0b. Najvyššie rozlíšenie je 7680×4320.

      Teraz si prejdeme herné možnosti tohto modelu na konkrétnych príkladoch. Hry na úrovni GTA V sa budú hrať pohodlne takmer pri akomkoľvek nastavení, pretože aj pri rozlíšení 4K / 2160p môže byť snímková frekvencia viac ako 50 fps. V PUBG je situácia vo všeobecnosti podobná, len pri rozlíšení 4K / 2160p bude snímková frekvencia tesne nad 30 fps, ale pri

       tra / 1080p prekročí 100 fps.

       Celkovo je spätná väzba odborníkov a používateľov na tento model z veľkej časti pozitívna. Jedinou výčitkou je zvýšená hlučnosť pri zaťažení, ale to je akási daň za kompaktnú veľkosť – plnohodnotné modely používajú dva alebo dokonca tri ventilátory namiesto jedného.

       Výhody

       • 12nm proces;
       • 192-bitová pamäťová zbernica;
       • 6 GB video pamäte;
       • výkon;
       • Až 4 súčasne pripojené monitory;

       Nevýhody

       • Hlučné pri zaťažení.

       a

      • t PCI-Ex GeForce GTX 1660 Ti StormX 6GB
      • Hodnotenie: 4.7

       PA<li></div><p>T PCI-EX GEFORCE GTX 1660 TI STORMX 6GB“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/80166195931-989-.jpg“ height=“400″ title=“PA</p><li>T PCI-EX GEFORCE GTX 1660 TI STORMX 6GB“><p>Náš výber by sme radi ukončili ďalšou GeForce GTX 1660, ale len s indexom Ti, čo znamená aj pokročilejšie funkcie. V mnohých ohľadoch sú tento a predchádzajúci model podobné alebo dokonca totožné, ale vzhľadom na osobitosti sa v rôznych hrách správajú odlišne. Niektoré výhody GTX 1660 Super, iné GTX 1660 Ti.</p><p>Ide o kompaktnú dvojslotovú grafickú kartu s rozmermi 168x122x40 mm s jedným ventilátorom na aktívne chladenie. Pripája sa k slotu PCI-E 16x 3.0. Spotreba energie/teplo</p><td><p>– 120W. Vyžaduje dodatočné napájanie cez 8-pinový konektor. Odporúčané napájanie PC skrine – nie menej ako 450 W.</p><p>Kľúčová elektronika je takmer rovnaká ako v predchádzajúcom modeli. Každopádne, presne ten istý grafický čip založený na architektúre Turing, vyrábaný 12 nm technológiou. Nominálny takt procesora je 1500 MHz, pretaktovaný na 1815 MHz.</p><p>Rovnakých 6 GB video pamäte a rovnaký typ – GDDR6. Až na to, že pracovná frekvencia pamäte je trochu iná – 12GHz. V kombinácii so 192-bitovým rozhraním tak získate priepustnosť až 288 Gb/s.</p><p>Tento model podporuje iba 3 súčasne pripojené monitory. DVI-D, DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b.</p><p>Výhody tejto úpravy sa prejavujú pri výkone v konkrétnych hrách. Ak teda napríklad porovnáte správanie týchto susedných modelov v hre PUBG, GTX 1660 Super pri maximálnom rozlíšení 4K/2160p sotva dosiahne 30 snímok za sekundu, zatiaľ čo GTX 1660 Ti môže dosiahnuť snímkovú frekvenciu a 50 snímok za sekundu. Zároveň pri jemnejšom, ale stále vysokom nastavení</p><ul>Pri 1080p to bude naopak – Ti dosiahne 80-85 fps, zatiaľ čo Super viac ako 100.<p>V hre, ako je Fortnite, vykazujú tieto dve grafické karty takmer podobné a pomerne vyrovnané výsledky s plynulým nárastom snímkovej frekvencie pri znižovaní nastavení. Režim 4K / 2160p bude v oboch prípadoch takmer nedostupný, ale od QHD / 1440p bude snímková frekvencia 60-65 fps.</p><p>Celkový záver o tomto modeli je pozitívny a dojmy používateľov sú tiež väčšinou pozitívne. Jediný ventilátor odvádza celkom dobrú prácu pri chladení. Predajcovia sa snažili vypočítať správnu veľkosť a otáčky gramofónu, ale nemajú dostatok priestoru, aby sa tam všetko zmestilo. Ide o to, že karta sa pri zaťažení dosť zahrieva a teplota môže spôsobiť psychické nepohodlie – až 70 stupňov a trochu viac. Neexistujú však žiadne systematické sťažnosti na prehriatie.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>Pamäť GDDR6;</li><li>12nm procesná technológia;</li><li>192-bitová pamäťová zbernica;</li><li>Podporuje tri monitory súčasne;</li><li>Dobrá účinnosť chladenia.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Teplo je dosť problematické, ale z tohto dôvodu neexistujú žiadne systematické sťažnosti na poruchy.</li></ul><h2>Najlepšia malá grafická karta</h2><p>Tretí a posledný výber v našom prehľade najlepších kompaktných grafických kariet podľa časopisu Expertology je venovaný najvýkonnejším a najvýkonnejším modelom, ktoré sa stále kvalifikujú ako „kompaktné. Ide o špičkové riešenia, ktoré zvládnu všetky moderné hry, ale nie pri akýchkoľvek nastaveniach.</p><h3>Gigabyte PCI-Ex GeForce RTX 2060 Mini ITX OC 6G 6GB</h3><p>Hodnotenie: 4.9</p><div style=Gigabyte PCI-Ex GeForce RTX 2060 Mini ITX OC 6G 6GB

       Najskôr zvážte grafickú kartu vyrobenú spoločnosťou Gigabyte na výkonnom grafickom procesore GeForce RTX 2060 od spoločnosti Nvidia.

       S rozmermi 170x121x36 mm zaberá dva sloty. Chladenie je rovnaké ako u všetkých ostatných výkonných modelov, ktoré som recenzoval, len s jedným veľkým ventilátorom na chladiči. Spotreba energie/úroveň ohrevu – 160 W. Vyžaduje dodatočné napájanie prostredníctvom 8-pinového konektora a zvýšený výkon napájania minimálne 500 W. Pripája sa k slotu PCI-E 16x 3.0.

       GeForce RTX 2060, rovnako ako predchádzajúci model, založená na architektúre Turing, 12nm procesor. Nominálna taktovacia frekvencia je 1695 MHz. 6 GB pamäte GDDR6 s taktom 14 GHz. Šírka pásma 192-bitovej pamäťovej zbernice. Tieto údaje spolu dosahujú priepustnosť 336 GB/s.

       Karta podporuje až štyri monitory súčasne. Maximálne rozlíšenie „obrazu“ – 7680×4320. Rozhrania na pripojenie: Tri porty DisplayPort 1.4, jeden HDMI 2.0b.

       Herné možnosti tohto modelu sú výrazne širšie ako u ktoréhokoľvek z vyššie uvedených modelov. Takže v hre Fortnite sa pochybná (aj keď dostatočná) snímková frekvencia 30-35 fps prejaví len pri maximálnom rozlíšení 4K / 2160p a už pri

        tra / 1080p frekvencia prekročí 100 fps. Výzvy budú v náročných hrách ako Red Dead Redemption 2, kde aj na
         Snímková frekvencia 1080p bude minimálna – okolo 30 fps.

         Chladenie je pre používateľov trochu problematické. Celkovo všetci takmer jednohlasne chvália jeho výkon, ale tu je situácia rovnaká ako v prípade vyššie uvedeného modelu v predchádzajúcom výbere. To znamená, že karta nie je horúca ani hlučná v nehernom režime, ale pri zaťažení sa môže zahriať až na 75 stupňov. To môže spôsobiť nepríjemné pocity, ale neexistujú žiadne systematické prípady skutočného nebezpečenstva prekročenia kritických hodnôt.

         Výhody

         • Turingova architektúra;
         • 12nm proces;
         • Vysoký výkon v hrách;
         • Až 4 monitory súčasne;
         • Vysoko účinné chladenie.

         Nevýhody

         • Nepríjemné vykurovanie pri záťaži, ale nie kritické.

         Asus PCI-Ex GeForce RTX 2070 Dual Mini OS 8GB GDDR6

         Hodnotenie: 4.9

         ASUS PCI-EX GEFORCE RTX 2070 DUAL MINI OS 8GB GDDR6

         A náš prehľad uzatvára najvýkonnejšia a najpokročilejšia grafická karta v kategórii kompaktných grafických čipov GeForce RTX 2070. Upozorňujeme, že spoločnosť Asus vyrába dva druhy kariet s týmto procesorom a oba používajú dva chladiace ventilátory. Pri hľadaní najkompaktnejšej karty sa tak môžete ľahko pomýliť, pretože jedna je výrazne dlhšia ako druhá. Hľadajte v strednom názve predponu „Mini“ a pre istotu skontrolujte jeho rozmery podľa špecifikácií.

         Veľkosť mini verzie je 197x121x39 mm. Karta zaberá dva sloty. Zapojenie do slotu PCI-E 16x 3.0. Vyžaduje dodatočné napájanie cez 8-pinový konektor a má ešte vyššie požiadavky na napájanie počítača – minimálne 550 W. Spotreba energie 175 W.

         Procesor GeForce RTX 2070 využíva rovnaký tenký 12 nm procesor a rovnakú pokročilú architektúru Turing, akú nájdete v niekoľkých vyššie uvedených modeloch. Takt procesora 1410 MHz, pretaktovateľný až na 1680 MHz. Inštalovaná videopamäť GDDR6 s kapacitou až 8 GB. 14GHz taktovanie pamäte. Pôsobivá 256-bitová pamäťová zbernica. To všetko zabezpečuje rekordnú šírku pásma 448 Gb/s v tejto triede.

         Karta podporuje až štyri displeje súčasne s maximálnym rozlíšením 7680×4320. Rozhrania: Dva DisplayPort 1.4, jeden DVI, jeden HDMI 2.0b.

         Jej herný výkon nie je ani zďaleka taký dobrý ako v prípade GeForce RTX 2080, ktorá je lídrom na trhu, ale v kompaktnej kategórii sa jej takmer nič nevyrovná. Hry ako Fortnite možno hrať na plný plyn v rozlíšení 4K / 2160p a dosiahnuť „legitímnu“ snímkovú frekvenciu 50 fps. O niečo horšia situácia je v hre Red Dead Redemption 2, kde sa dá hovoriť o viac-menej pohodlnej hre pri nastaveniach

          tra / 1080p. Assassin’s Creed Odyssey bude k dispozícii aj v maximálnom rozlíšení 4K / 2160p, hoci s frekvenciou okolo 30 fps. Ostatné moderné hry s nižšími požiadavkami nespôsobujú tomuto modelu žiadne ťažkosti pri žiadnom nastavení.

          Výhody

          • Najvyšší kompaktný model;
          • Turingova architektúra;
          • 12nm procesná technológia;
          • 8 GB video pamäte
          • rýchla pamäť;
          • 256-bitová zbernica.

          Nevýhody

          • vysoká cena.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: