Top 10 úprav

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

V dnešnom svete, v dostatočne rozvinutých krajinách, môžeme získať prístup na internet kdekoľvek – doma, v kaviarni, na letisku, dokonca aj v parku na lavičke, ak sú tam obecné prístupové body. Na to stačí notebook s Wi-Fi. Ak si však potrebujete zabezpečiť prístup na internet doma alebo na cestách, budete potrebovať špeciálne zariadenie – modem.

Pre domáci internet – ADSL modem, ak máte telefónnu linku, a pre mobilný prístup – 3G/LTE modem s pripojením USB. Často je vhodné mať pevný modem s pripojením na kartu SIM k mobilnému operátorovi, napr. na vidieku.

Redakcia Expertology pre vás pripravila prehľad najlepších modemov všetkých troch typov na základe kombinácie ich funkcií aj spätnej väzby používateľov.

Rebríček najlepších modemov

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšie ADSL modemy s Wi-Fi3ASUS DSL-N162 550 €
2Keenetic DSL (KN-2010)3 180 €
1Keenetic Duo (KN-2110)4 181 €
Najlepšie modemy USB 3G a LTE3HUAWEI E3372h-3202 930 €
2ZTE MF823D3 000 €
1HUAWEI E3372h-1534 140 €
Najlepšie pevné modemy 4G4Súprava MikroTik wAP LTE7 479 €
3HUAWEI B535-2328 999 €
2ZYXEL LTE2566-M6349 140 €
1HUAWEI B52512 500 €

Najlepšie ADSL modemy s Wi-Fi

V prvom výbere sa pozrieme na možnosť pripojenia domáceho internetu prostredníctvom digitálnej telefónnej linky. Tento typ spojenia sa postupne stáva minulosťou, ale v mnohých lokalitách Ruskej federácie bude stále aktuálny. Prístup do siete týmto spôsobom zabezpečuje modem s technológiou ADSL.

Operátori zvyčajne poskytujú svojim zákazníkom predinštalované a predkonfigurované modemy ADSL. Existujú však prípady, keď základný modem nie je vhodný pre konkrétneho klienta, napr. kvôli slabému signálu Wi-Fi, ktorý nedosahuje do vzdialených kútov veľkého bytu alebo domu. V takomto prípade má zmysel kúpiť si vlastný modem, ktorý spĺňa všetky vaše potreby.

ASUS DSL-N16

Hodnotenie: 4.7

ASUS DSL-N16

Najprv sa pozrime na multifunkčné zariadenie ASUS. Dnes je veľmi zriedkavé, aby modem DSL slúžil len ako modem. V drvivej väčšine prípadov ide o plnohodnotný router s mnohými doplnkami a službami. ASUS DSL-N16 – toto je presne to zariadenie.

Začnime tým hlavným – samotným pripojením cez telefónnu linku. To je azda najdôležitejšia výhoda tohto modemu. Nezávislé testy ukázali, že tento model pevne drží spojenie v rôznych podmienkach, a to aj na pomerne slabých vedeniach. Potvrdzujú to aj bežní používatelia vo svojej spätnej väzbe.

Ak je stále potrebné reštartovať, potom sa tu prejaví slabé miesto modelu – reštart s opätovným pripojením trvá pomerne dlho – v najlepšom prípade asi 3 minúty. V bežnom prevádzkovom režime však môže modem udržiavať nepretržitý kontakt celé dni a občasný reštart môže byť pre používateľa nepostrehnuteľný. Napriek tomu značná časť kupujúcich poukazuje na túto skutočnosť, preto tento bod zahrnieme do nevýhod.

Pripojenie k modemu na strane klienta je možné prostredníctvom káblového a bezdrôtového pripojenia. K dispozícii sú štyri konektory RJ-45. Piata zásuvka sa používa na alternatívne pripojenie k internetu prostredníctvom lokálnej siete. V tomto prípade bude zariadenie fungovať jednoducho ako smerovač.

Bezdrôtový prístup zabezpečuje Wi-Fi 802.11 b/a/g/n iba pásmo 2.4GHz. Tu je potrebné malé objasnenie. Možno sa objavia pochybnosti, že keď zariadenie nepodporuje 5GHz pásmo, automaticky to znamená nízke bezdrôtové rýchlosti. Nie je to celkom. V čistom 5GHz pásme je rýchlosť vyššia, navyše je tu viac kanálov a samotné kanály nie sú preťažené. Ale 5GHz „nemá rád“ veľké vzdialenosti, a už vôbec nie steny. Preto je pre domy s množstvom prekážok stále vhodnejšia možnosť 2.4 GHz. Ak je však váš dom plný ďalších „spotrebiteľov“ – chladnička s wi-fi, práčka, čokoľvek – potom má zmysel uvažovať o 5GHz alternatíve.

Používatelia a nezávislí odborníci vysoko hodnotia doplnky a služby tohto modelu. Modem napríklad umožňuje vytvoriť samostatné bezdrôtové siete pre hostí alebo iný špecializovaný prístup, obmedziť šírku pásma pre jednotlivých klientov alebo dokonca konkrétne programy. Sprievodca nastavením internetového pripojenia bez nutnosti volať technika.

Výhody

 • Pripojenie DSL je stabilné;
 • Možno pripojiť 4 káblové ethernetové linky;
 • Podpora VDSL2 s vysokou primárnou prístupovou rýchlosťou;
 • obmedzovač šírky pásma;
 • Podpora IPTV;
 • Zjednodušená konfigurácia siete Wi-Fi;
 • Podporuje až 4 nezávislé bezdrôtové siete (SSID);
 • pôsobivý dizajn.

Nevýhody

 • reštart trvá dlho;
 • Wi-Fi funguje len v pásme 2.4GHz.

Keenetic DSL (KN-2010)

Hodnotenie: 4.8

Keenetic DSL (KN-2010)

Teraz sa pozrime na modemový router známej dcérskej spoločnosti značky Zyxel Keenetic DSL (KN-2010), ktorý si tiež získal pomerne veľa objektívnych ohlasov od odborníkov a používateľov.

Tento model je o niečo drahší ako jeho predchodca, ale je jednoznačne lepší v niekoľkých ohľadoch. Stabilita pripojenia cez telefónnu linku je tiež vysoká, konfigurácia Wi-Fi v základoch je podobná (generácia, dosah), ale aj podpora Mesh Wi-Fi – novej technológie, ktorá pomáha riešiť problém mŕtvych zón so slabým prístupom k signálu.

Pamäť RAM v tomto modemovom routeri je dvakrát väčšia ako v jeho predchodcovi, 128 MB, čo znamená, že sa bude rýchlejšie reštartovať a rozhranie a niektoré jeho funkcie budú rýchlejšie. Modem môže pracovať aj v režime káblového smerovača – sú mu pridelené 4 porty RJ-45, ako aj v režime opakovača. Externé pripojenie na internet možno získať nielen prostredníctvom telefónnej linky, ale aj cez miestnu sieť (samostatný piaty port RJ-45), ako aj prostredníctvom externého modemu – na to je k dispozícii port USB 2.0 Typ A.

Ďalším pozoruhodným bodom je možnosť súčasného používania externých internetových pripojení, keďže tento model podporuje M

  ti Wan. To je dôležité najmä vtedy, keď potrebujete vysokú rýchlosť a môžete ju dosiahnuť len kombináciou prevádzky z rôznych liniek.

  Používatelia poskytujú najpozitívnejšiu spätnú väzbu na stabilitu pripojenia aj na pomerne „starých“ a zďaleka nie bezchybných telefónnych linkách. Kladne hodnotia aj multifunkčnosť zariadenia a možnosť nastavenia zariadenia bez toho, aby zachádzali do technických detailov. Mnoho pozitív aj pre štýlový vzhľad. Osobitné poďakovanie patrí používateľsky prívetivej mobilnej aplikácii na konfiguráciu a diaľkové ovládanie.

  Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „Gadget Inspector Level 2“: „Nezahrieva sa, nezavesí sa, existuje veľa nových technológií, rýchlosť je stabilná. Spojenie vypadáva len veľmi zriedkavo a aj to len kvôli sieti, ktorá pozostáva len z krútenia. Rozšírenie siete Wi-Fi. Celkovo ide o skutočného víťaza pre staršie línie.

  Výhody

  • stabilné pripojenie cez telefónnu linku;
  • zjednodušené nastavenie
  • Alternatívne pripojenia k internetu – miestna sieť a externý USB-modem;
  • Podpora siete Mesh Wi-Fi;
  • Podpora VDSL2;
  • samostatná mobilná aplikácia na konfiguráciu a diaľkové ovládanie;
  • Pripojenie k viacerým externým linkám cez M
    ti Wan;
   • štýlový dizajn.

   Nevýhody

   • Žiadne závažné nedostatky alebo systematické sťažnosti používateľov.

   Keenetic Duo (KN-2110)

   Hodnotenie: 4.9

   Keenetic Duo (KN-2110)

   Náš výber najlepších ADSL-modemov s Wi-Fi by sme radi ukončili ďalším modelom Keenetic, ktorý je vylepšenou verziou predchádzajúceho modelu. Tak pokročilý, že medzi konkurenčnými modelmi sa aspoň pre zmenu nenašla žiadna dôstojná alternatíva – tak pozitívne naň reagovali odborníci aj používatelia.

   Existuje niekoľko významných výhod. Modemový router dokáže distribuovať domácu (alebo firemnú) Wi-Fi v dvoch pásmach súčasne – 2.4 / 5 GHz. Maximálna rýchlosť bezdrôtového pripojenia je tu preto výrazne vyššia – 1167 Mbit/s oproti 300 Mbit/s dvoch vyššie opísaných riešení. Antény nie sú dve, ale štyri so ziskom 5 dBi. Dôležité je, že samotný modul Wi-Fi je piatej generácie.

   Inak sú špecifikácie rovnaké ako u predchádzajúceho modelu – modem je multifunkčný, umožňuje pripojenie k internetu nielen prostredníctvom telefónnej linky, ale aj cez miestnu sieť a prostredníctvom externého modemu s podporou 4G. Vyhradené 4 fyzické sieťové porty na káblové pripojenie domácich alebo kancelárskych zariadení. Má zabudovaný tlačový server. Možno nastaviť nezávislé siete, napríklad pre prístup hostí.

   Používateľom sa najviac páči stabilita pripojenia, rýchlosť bezdrôtového pripojenia, jednoduché nastavenie, špeciálna mobilná aplikácia na konfiguráciu a správu. Mnohí nezávislí testeri a odborníci opatrne vyhlasujú, že tento model je v súčasnosti pravdepodobne najpokročilejší a najhlbšie vyvinutý vo svojej triede.

   Výhody

   • stabilné pripojenie ADSL prostredníctvom telefónnej linky;
   • Dvojpásmové pripojenie Wi-Fi;
   • Pripojenie modemu 4G LTE;
   • súčasne pripojiť k internetu z rôznych zdrojov;
   • Nepretržité pripojenie Wi-Fi pre množstvo klientov;
   • Vytvorenie nezávislých vyhradených a hosťovských sietí;
   • zjednodušená konfigurácia;
   • mobilná aplikácia na konfiguráciu a diaľkové ovládanie;
   • Podpora VDSL2;
   • Tlačidlo FN;
   • štýlový dizajn.

   Nevýhody

   • neboli zistené žiadne explicitné nevýhody.

   Najlepšie modemy USB 3G a LTE

   Druhý výber z prehľadu najlepších modemov Expertology sa zameriava na úplne inú technológiu, iný princíp a inú formu modemu. Ide o kompaktné zariadenia, ktoré sa vkladajú do portu USB počítača alebo notebooku ako flash disk a vyzerajú naozaj ako flash disk, ale majú väčšie celkové rozmery. V roku 2021 je technológia 4G LTE už v plnom prúde, takže sme uvažovali len o. Ak v niektorej oblasti bude iba 3G, nie je problém, pretože všetky takéto modemy sú spätne kompatibilné.

   HUAWEI E3372h-320

   Hodnotenie: 4.6

   HUAWEI E3372h-320

   Tradične najlacnejší model otvára výber. Spoločnosť skutočne dominuje na trhu s takýmito telekomunikačnými zariadeniami, aspoň v Rusku mobilné modemy HUAWEI jeden z najpopulárnejších. Tento model je napodiv lacnejší a menej žiadaný ako modem rovnakej rady, ale predchádzajúcej generácie – HUAWEI E3372h-153. Ale ďalej je jasné, prečo je to tak.

   Tento modem nemá žiadne firemné obmedzenia a môže pracovať s akýmkoľvek mobilným operátorom. Potrebujete len kartu SIM. Dôležité upozornenie: potrebujete úplnú kartu SIM mini, nie kartu SIM micro a už vôbec nie kartu SIM nano.

   Vo väčšine prípadov si prístup k internetovému modemu nevyžaduje žiadne špeciálne úkony. Je pripravený na prevádzku hneď po vybalení – stačí vložiť kartu SIM, potom pripojiť samotný modem do portu USB počítača alebo notebooku a počkať, kým ho systém rozpozná. V ojedinelých prípadoch je potrebné nainštalovať ovládače, ktoré sa však nachádzajú vo vnútornej pamäti modemu a v 99 % prípadov sa nainštalujú automaticky.

   Po úvodných postupoch sa môžete ľahko pripojiť k internetu pomocou štandardných nástrojov systému Windows alebo MacOS. Modem podporuje všetky generácie a populárne štandardy pripojenia GSM až po 4G LTE. 4G funguje v pásmach FDD 800/900/1800/2100/2600 MHz.

   V podmienkach vidieckeho domu alebo letnej chaty v špeciálnej oblasti, kde je signál z veží mobilných operátorov slabý, je možné využiť možnosť pripojenia externých antén. Na konci modemu sú dve zásuvky CRC9.

   V porovnaní so starším modelom HUAWEI E3372h-153, o ktorom budeme hovoriť ďalej, má tento modem niektoré vylepšenia, ale nie sú príliš zjavné. Naopak, niektorí používatelia sa sťažujú, že táto verzia nefunguje s ich smerovačmi, na rozdiel od E3372h-153. V skutočnosti to však nie je chyba modemu, ale smerovača, ktorý potrebuje aktualizovať firmvér. Aj v tejto verzii odstránená čítačka kariet, takže môžete povedať, že rez funkčnosť. Na druhej strane, v predchádzajúcej verzii používalo čítačku kariet len málo ľudí.

   Výhody

   • Funguje s akýmkoľvek operátorom;
   • stabilné pripojenie;
   • vysoká rýchlosť;
   • jednoduchá inštalácia a konfigurácia (konfigurácia často nie je vôbec potrebná);
   • možnosť pripojiť dve externé antény;
   • Pohodlné a informatívne webové rozhranie.

   Nevýhody

   • niekedy prehriatie a zamrznutie.

   ZTE MF823D

   Hodnotenie: 4.7

   ZTE MF823D

   V druhom čísle tohto súhrnu sa pozrieme na modem pre mobilný internet od známej čínskej značky ZTE. Výrobca si dlhodobo získava dôveru spotrebiteľov na celom svete svojimi kvalitnými a väčšinou lacnými telekomunikačnými zariadeniami.

   Tento model môžeme odporučiť predovšetkým na mobilný internet vo všetkých zmysloch – povedzme na cestách s notebookom. Toto odporúčanie vyplýva z najvýznamnejších výhod modemu, ako aj z jeho hlavnej nevýhody.

   A hlavnou nevýhodou je absencia konektora na pripojenie aspoň jednej externej antény. Toto riešenie nie je vhodné pre vidiecke domy, kde môže byť signál z mobilných veží slabý.

   Ďalšia vec – časté cestovanie po meste s notebookom alebo dlhá cesta, ale na rušnej diaľnici, kde nie sú problémy so silou mobilného signálu. Tu je modem v najlepšej kondícii. Zariadenie je schopné udržať signál a „nevypadnúť“ na veľmi dlhý čas.

   Veľkou výhodou modemu je mimoriadne jednoduchá inštalácia a pripojenie k internetu. Niektorí používatelia majú ďalšiu výhodu v podobe zabudovanej čítačky kariet Micro SD.

   Používatelia vo svojich recenziách často zdôrazňujú prekvapivú vlastnosť modemu udržať pripojenie celé týždne bez výpadku. existuje aj mnoho pozitív týkajúcich sa jednoduchosti inštalácie a pripojenia. Značná časť používateľov tvrdí, že modem sa môže zahrievať aj pri intenzívnej prevádzke, ale neprehrieva sa, ani sa nespomaluje.

   Z prehľadu Yandex.Trh so stavom „Aitishniki level 5“: „Dobrý modem, funguje stabilne už niekoľko mesiacov prakticky bez reštartov. Pri veľkej premávke sa zahrieva, ale neprehrieva sa ani nezamŕza, dokonca sa ani nespomalí. Jednoduchosť nastavenia je dokonca prekvapujúca.

   Výhody

   • Mimoriadne jednoduché nastavenie;
   • výnimočná spoľahlivosť a stabilita;
   • trvanlivosť;
   • vysoké rýchlosti;
   • zabudovaná čítačka kariet.

   Nevýhody

   • Žiadny konektor pre externú anténu.

   HUAWEI E3372h-153

   Hodnotenie: 4.8

   HUAWEI E3372h-153

   Tretím a posledným modelom vo výbere najlepších 3G a LTE USB modemov je modem, ktorý bol vydaný pred vyššie opísaným modelom HUAWEI E3372h-320. Paradoxne má oproti novšej generácii niektoré výhody. Vo svete trhu s elektronikou to však nie je taký paradoxný jav.

   Predovšetkým by sa tento model mal odporúčať tým používateľom, ktorí nepoužívajú modem priamo s počítačom alebo notebookom, ale so smerovačom, ktorý zasa distribuuje domáce Wi-Fi. A predovšetkým sa to týka starších modelov smerovačov. Ide o to, že vyššie popísaný model HUAWEI E3372h-320 nie je často detekovaný smerovačmi práve kvôli jeho novosti a s reflashovaním smerovača môže často spôsobiť problémy. Napríklad ten či onen model už nemusí byť podporovaný aktualizáciami od samotného výrobcu a vy s tým nemôžete nič urobiť.

   Ďalšia výhoda, ktorú oceňuje len málokto, ale napriek tomu. Má zabudovanú čítačku kariet microSD s kapacitou do 32 GB. Pripomeňme, že aktualizovaná verzia E3372h-320 úplne odstránila čítačku kariet.

   Priama výhoda tohto modemu bez ohľadu na „bratov“ – neuveriteľná schopnosť zachytiť signál a nadviazať normálne spojenie aj vo veľmi ťažkých podmienkach a vo veľkej vzdialenosti od veží mobilných operátorov. A to v najčistejšej podobe, bez pripojenia externej antény.

   A pre pripojenie antény sú tu vytvorené všetky podmienky – k dispozícii sú až dve zásuvky CRC9, takže je možné zabezpečiť si internet aj v zátiší, kde sotva prijímajú signál.

   s inštaláciou a nastavením modemu tiež nie sú žiadne problémy – v skutočnosti ho v drvivej väčšine prípadov nie je potrebné špeciálne inštalovať alebo konfigurovať, ale stačí vložiť SIM kartu a pripojiť ju k USB portu počítača alebo smerovača.

   Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „IT špecialista 5. úrovne“: „Pred pár týždňami som si vyzdvihol pár týchto zariadení a nainštaloval jedno na chate a jedno v kancelárii. Obe zariadenia dokonale spolupracujú so zariadeniami Zyxel Keenetic Viva a Zyxel Keenetic Extra II. V krajine, kde je až do veže takmer 20 km, modem zachytil 3G a dal takmer 5 Mb/s“.

   Výhody

   • rozpoznáva väčšina smerovačov vrátane mnohých starších modelov;
   • stabilné pripojenie;
   • jednoduchá inštalácia;
   • vysoké rýchlosti;
   • sa neprehrieva;
   • čítačka kariet;
   • Dve zásuvky pre externé antény.

   Nevýhody

   • neboli zistené žiadne zásadné nedostatky.

   Najlepšie pevné modemy 4G

   Tretí a posledný výber z nášho prehľadu je venovaný ďalšiemu typu modemov, ktoré využívajú siete mobilných operátorov ako zdroj internetu. Hovoríme o pevných modemoch, nie o mobilných modemoch. podobne ako ADSL-modemy sú to často multifunkčné zariadenia, ktoré paralelne vykonávajú funkcie smerovača s rôznymi doplnkami.

   Súprava MikroTik wAP LTE

   Hodnotenie: 4.7

   Súprava MikroTik wAP LTE

   Najprv zvážte najlacnejší model lotyšskej značky MikroTik, ktorý v posledných rokoch získal v SNŠ prudkú popularitu.

   Telekomunikačné zariadenia MikroTik majú zvláštnu „auru“ predsudkov týkajúcich sa extrémnej zložitosti konfigurácie. Niektoré typy zariadení dokáže správne nastaviť len úzko špecializovaný odborník. V tomto prípade nie je všetko zlé a nastavenia možno označiť skôr za flexibilné než komplikované. Aj keď budete potrebovať odbornú pomoc, stane sa to len raz, pretože routery MikroTik sú neuveriteľne spoľahlivé a odolné.

   Väčšina komentárov od používateľov sa takmer nadchýna pôsobivým rozdielom v rýchlosti, ktorý získajú, keď nahradia svoj mobilný modem („píšťalka“, o ktorej sa hovorilo v predchádzajúcom výbere) týmto modelom. To však platí pre akýkoľvek slušný stacionárny modem 4G. Píšťalky slúžia svojmu účelu a prakticky pre ne neexistuje alternatíva na výlete, ale pre internet v odľahlej oblasti je stále lepšie použiť stacionárne riešenie.

   Niekoľko slov o technickej stránke modemového smerovača. Obsahuje integrované antény LTE so ziskom 4.5 dbi, a to je pre túto triedu celkom dobré. Okrem toho je možné pripojiť veľkú vonkajšiu anténu a dokonca zmeniť rádiový modul. Okrem toho je router určený na vonkajšie použitie – možno ho inštalovať vonku a chrániť pred vlhkosťou. Kryt nie je vodotesný, ale ak je modem namontovaný vonku, voda sa doň nedostane.

   Osobitná poznámka pre používateľov, ktorí sa ocitli v situácii, keď modemový smerovač poskytuje výrazne nižšie rýchlosti ako pri použití karty SIM v smartfóne. V 99 % prípadov nie je na vine modem. Politika mnohých prevádzkovateľov mobilných sietí znamená určité obmedzenia rýchlosti pre rôzne typy zariadení. Ak je teda signál silný, ale rýchlosť je nedostatočná, modem nemá čo robiť.

   Výhody

   • výnimočná spoľahlivosť a životnosť;
   • Neuveriteľná flexibilita konfigurácie MikroTik;
   • základná ochrana proti vlhkosti;
   • Možnosť vonkajšej inštalácie;
   • Možnosť výmeny rádiového modulu;
   • štýlový kryt (rarita pre MikroTik).

   Nevýhody

   • Ťažko sa nastavuje, možno budete potrebovať odborníka.

   HUAWEI B535-232

   Hodnotenie: 4.8

   HUAWEI B535-232

   Pokračovanie výberu opäť ochranná známka HUAWEI, ktorá dominuje na trhu telekomunikačných zariadení vo svete. Pozrime sa na pevný router B535-232, ktorý získal najvyššie hodnotenia od odborníkov a mimoriadne pozitívne ohlasy od používateľov.

   Hlavných výhod tohto modelu je niekoľko, v závislosti od toho, čo je pre každého používateľa dôležité. Po prvé, toto je jeden z tých prípadov, keď zariadenie okamžite funguje správne „po vybalení z krabice“. Znamená to, že smerovač automaticky prevezme väčšinu nastavení a jediné, čo musíte urobiť, je vložiť kartu SIM svojho mobilného operátora a o zvyšok sa postará zariadenie samo.

   Ak potrebujete vykonať nejaké zmeny v nastaveniach, aj tu HUAWEI B535-232 urobí maximum – webové rozhranie je veľmi prístupné, zrozumiteľné a dokonca aj v ruštine.

   Po druhé, tu vidíme vynikajúcu stabilitu komunikácie, o ktorej používatelia jednohlasne hovoria „zapnúť a zabudnúť“. Potvrdili to aj početné nezávislé testy. Modemový router môže skutočne stabilne držať pripojenie celé dni a týždne, pokiaľ mobilný operátor nemá „naplánované“ pravidelné prerušenie pripojenia, napríklad raz denne.

   Keďže ide o multifunkčné zariadenie, má funkciu smerovača pre káblové aj bezdrôtové pripojenie. A všetko je implementované v najvyššom štandarde. Napríklad tri porty LAN pre káblové pripojenie a všetky tieto porty sú gigabitové. Wi-Fi je tiež maximálne usporiadané – funguje v dvoch pásmach 2.4/5 GHz, štandard – až do Wi-Fi 802.11 ac vrátane, teda piata generácia Wi-Fi.

   Z recenzie používateľa služby Yandex.Trh so statusom „inšpektor gadgets 2 level“: „inteligentné internetové centrum, ak nie ste zmätení nedostatkom firmvéru pre smart, žiadny usb konektor, potom by ste ho mali určite vziať, viac ako mesiac, ani jeden rez a všetko je perfektné. Nastaviť a zabudnúť!“

   Výhody

   • vysoká rýchlosť príjmu;
   • Dvojpásmové pripojenie Wi-Fi;
   • jednoduché nastavenie;
   • Používateľsky prívetivé webové rozhranie v ruštine;
   • Stabilné pripojenie bez prerušenia na dlhý čas;
   • Gigabitové sieťové porty;
   • Možnosť pripojenia externých antén MIMO.

   Nevýhody

   • Žiadne veľké nevýhody.

   ZYXEL LTE2566-M634

   Hodnotenie: 4.8

   ZYXEL LTE2566-M634

   Pozrime sa teraz na mimoriadne zaujímavé riešenie od legendárnej značky ZYXEL. Ide o akýsi „hybridný“ model, ktorý kombinuje vlastnosti pevnej linky a mobilného modemu.

   Toto zariadenie je veľmi nezvyčajné a pomerne drahé – od mája 2021 v Slovenskách maloobchodných predajniach stojí modem až 10 tisíc. Euro. Ale kombinácia funkcií pre určitý rozsah úloh je, že tento model môže byť ideálnou voľbou.

   Na začiatku modem funguje na internú batériu, ako prenosný gadget. Kapacita batérie – 3000 mAh. Výdrž batérie pri aktívnom používaní – až 10 hodín, ale to je maximum. Modem môže byť v nečinnosti až 300 hodín. Modem teda v podstate funguje ako stacionárny, ale je určený pre tie podmienky, keď je potrebné dočasne rozmiestniť pracovisko na mieste, kde nie je možné alebo vhodné použiť router zo zásuvky.

   Vizuálna časť tohto modemu je veľmi zaujímavá. Na prednej strane zaberá takmer celú plochu farebný displej LCD. Matrix je samozrejme ďaleko od kvality smartfónu, ale prítomnosť takéhoto „triku“ dodáva pohodlie, informácie a veľkolepý vzhľad. Na obrazovke sa zobrazujú rôzne informácie – rýchlosť príjmu a prenosu, prevádzka atď. .

   Funguje aj ako smerovač Wi-Fi. Prijatá internetová prevádzka od mobilného operátora sa v skutočnosti šíri len prostredníctvom Wi-Fi, pretože modem vzhľadom na svoje kompaktné rozmery nie je vybavený konektorom na káblové pripojenie k miestnej sieti. Samotný modul Wi-Fi je však dvojpásmový a môže pracovať v oboch pásmach. 2.4/5 GHz, ktoré poskytujú rýchlosť aj dosah.

   Pomerne slabý bod tohto modelu – rýchlosť samotného príjmu internetu prostredníctvom sim karty. Nič mimoriadne kritické, ale vyššie opísané stacionárne modely vykazujú výrazne lepšie výsledky. Mnohí používatelia sú však ochotní zmieriť sa s touto okolnosťou kvôli jedinečnému tvarovému faktoru.

   Výhody

   • Podpora prechodu cez VPN;
   • Životnosť batérie
   • dobrá autonómia;
   • Používateľsky prívetivé webové rozhranie;
   • možnosť inštalácie vo vonkajšom prostredí;
   • Dvojpásmové pripojenie Wi-Fi;
   • dizajn s veľkým farebným LCD displejom.

   Nevýhody

   • Zďaleka nie je rekordérom v rýchlosti príjmu.

   HUAWEI B525

   Hodnotenie: 4.9

   HUAWEI B525

   A na záver výberu a celého prehľadu najlepších modemov podľa časopisu Expertology ďalší model čínskej značky HUAWEI, ktorý je tiež najdrahší, ale aj najpozoruhodnejšie vlastnosti. V máji 2021 stojí tento modemový router v Slovenskách obchodoch približne 12-13 tisíc. Euro. Napriek týmto nákladom je o model veľký záujem a používatelia naň získavajú bohaté ohlasy, väčšinou pozitívne.

   Tento modem možno charakterizovať ako „posledný silný argument“ pred slabým vzdialeným signálom v chate alebo vidieckom dome, ak nie je ochota kúpiť externú anténu a vytvoriť ťažkopádnu štruktúru. Nezávislé testy a množstvo overených spätných väzieb od používateľov ukazujú, že zariadenie dokáže detekovať signál mobilného operátora na miestach, kde ho iné modemy nevidia, ako aj mnohonásobne, ak nie až rádovo, zvýšiť rýchlosť v porovnaní s „píšťalkou“ alebo smartfónom.

   Distribúcia internetu v domácnosti prebieha v dvoch pásmach súčasne prostredníctvom dvoch veľkých antén so slušným ziskom. Voliteľne môžete pripojiť domáce zariadenia prostredníctvom káblového pripojenia – k dispozícii sú 4 gigabitové sieťové porty. Hoci modem dokonale zvláda príjem signálu sám, v prípade potreby mu možno „pomôcť“ externou veľkou anténou – k dispozícii sú dva konektory SMA.

   Ďalšia malá odbočka o funkčnosti. Je to veľmi zriedkavé, ale stále existujú niektoré recenzie, ktoré hovoria, že tomuto modelu chýbajú niektoré funkcie, ako je Iptv alebo rodičovská kontrola, alebo niektoré nástroje. Tu je potrebné si uvedomiť, že ide predovšetkým o modem a len čiastočne o smerovač, presne toľko, koľko je potrebné na distribúciu internetu v interiéri a na zabezpečenie základných funkcií. Od zariadenia, ktoré na to nie je určené, by ste nemali nič očakávať.

   Výhody

   • Neuveriteľné možnosti príjmu signálu bez potreby veľkej antény;
   • dvojpásmové pripojenie Wi-Fi;
   • Jednoduchosť pripojenia a nastavenia;
   • 4 gigabitové sieťové porty;
   • Dva konektory SMA na pripojenie externých antén
   • vysokorýchlostné Wi-Fi;
   • krikľavý vzhľad.

   Nevýhody

   • cena.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: