15 najlepších paprík do skleníkov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Papriky majú medzi ostatnými druhmi zeleniny čestné miesto a sú obľúbené u mnohých. Sú chutné a zdravé (bohaté na vitamín C). Obsahujú aj kapsaicín (alkaloid). Rozlišuje sa medzi sladkou a pálivou (horkou) paprikou. Väčšina z nich je veľmi dobrá v skleníku a má vysoké výnosy.

Ak sa však rozhodnete pre ne, je dôležité, aby ste presne dodržiavali nasledujúce kultivačné postupy. Naši odborníci urobili prieskum a zostavili rebríček najlepších odrôd sladkej a horkej papriky, ktoré sú vhodné na pestovanie v skleníkoch. Šľachtitelia rastlín tvrdo pracovali na zlepšení ich vlastností.

Najlepšie odrody papriky pre skleníky

Nomináciamiestoodroda koreniahodnotenie
Najlepšia paprika pre skleníky1Atlant5.0
2Oranžový zázrak4.9
3Kardinál4.8
4Obľúbená marhuľa4.7
5Agapovsky4.6
6Veľký otec4.5
7Kakadu4.4
8Denis4.3
9Gemini4.2
10Khalif4.1
Najlepšie feferónky pre skleníky1Dvojitá hojnosť5.0
2Slon indický4.9
3Maďarská žltá4.8
4Philius blu4.7
5Malý zázrak4.6

Najlepšia paprika pre skleníky

Sladká paprika pestovaná v skleníkoch umožňuje dobrú úrodu aj v oblastiach s chladným podnebím. Papriky veľmi silne reagujú na nedostatok vlhkosti. Najlepšie je zalievať často a v malých dávkach. Aby paprika v skleníku dokonale rástla, potrebuje správne ošetrenie pôdy a starostlivosť o rastliny.

Atlant

Hodnotenie: 5.0

ATLANT

Prvé miesto patrí hybridnej sladkej paprike – Atlant. Dozrievajú skoro – ich vegetačné obdobie trvá 70-75 dní. Typická výška rastliny 80 cm. Malé fóliové skleníky ho môžu celkom dobre pojať. Kríky rastú nerozvetvené a vyzerajú úhľadne.

papriky Atlanta majú veľmi veľké a hrubé steny (9-11 mm). Papriky dosahujú dĺžku 22 cm. Majú veľmi sladkú chuť a šťavnatú dužinu. Keď sú papriky úplne zrelé, sú jasne červené. Každý exemplár váži v priemere približne 150 gramov. Podlhovastý, kužeľovitý tvar.

Milovníci Atlanty vo svojich recenziách uvádzajú, že chuť zeleniny je vynikajúca. Sú šťavnaté a krásne voňajú. Môžu sa konzumovať čerstvé alebo konzervované. Naši odborníci zaradili tento hybrid do hodnotenia, pretože produkuje veľa plodín, je chutný a pomerne odolný voči vírusovým chorobám nočných plodov.

Výhody

 • Úroda je bohatá;
 • ker je kompaktný;
 • Papriky sú chutné, veľké;
 • Dobrá odolnosť voči hlavným chorobám.

Nevýhody

 • Nie všetkým pestovateľom sa podarilo dopestovať veľké plody.

Oranžový zázrak

Hodnotenie: 4.9

Na druhom mieste sa umiestnila hybridná holandská odroda Orange Wonder. Od klíčenia semien do technickej zrelosti uplynie zvyčajne 95-110 dní. Kríky rastú kompaktne, dosahujú výšku 1 m. Ak sa pestuje pod plachtovou strechou, možno dopestovať až 10 kg papriky na 1 m².

Tvar zeleniny je kockovitý a smeruje nadol. Každá paprika váži 200-250 g. Dužina je mäkká a hrúbka steny je 5-8 mm. Keď je paprika úplne zrelá, je jasne oranžová. Až 8-10 zrniek korenia na rastlinu. Niektoré majú až 12. Táto odroda je vhodná na konzumáciu v čerstvom stave alebo na konzervovanie.

Záhradníci vo svojich recenziách chvália Orange Miracle za to, že je chutný, voňavý a krásny. Táto odroda sa zaslúžene objavila v rebríčku najlepších, pretože má vysoké spotrebiteľské a obchodné vlastnosti a je odolná voči vírusovým chorobám nočných rastlín. Sadenice po výsadbe zakorenia.

Výhody

 • Papriky sú sladké a šťavnaté;
 • skoré dozrievanie;
 • veľký výnos;
 • Dajú sa veľmi dobre konzervovať;
 • Nebojí sa škodcov ani vírusových ochorení.

Chyby

 • Nie všetky papriky majú rovnaký tvar.

Kardinál

Hodnotenie: 4.8

CARDINAL

Na treťom mieste sa umiestnil kardinál, zaujímavá odroda. Ide o mimoriadne skoro dozrievajúci holandský hybrid. Približne 90 dní od vyklíčenia do dozretia prvej zeleniny. Nerastú príliš vysoko – do 1 m – takže na pohodlný rast potrebujú vyšší skleník. Papriky sú usporiadané na nízkych stopkách.

Všetka zelenina je pomerne veľká, v tvare kocky, približne rovnakej veľkosti. Každá paprika váži približne 120 gramov. Vrchná časť zeleniny je konkávna a časť stonky, ktorá spája plod s rastlinou, je mierne prehĺbená. Priemerná hrúbka steny 5 mm. Povrch papriky hladký, lesklý. V čase technickej zrelosti sú papriky fialové, ale po čase, keď úplne dozrejú, sa zmenia na červené. Kardinál má dobrý vkus.

Fanúšikovia kardinálov ho vo svojich recenziách chvália za krásny vzhľad papriky. Naši odborníci ju zaradili do najlepšieho rebríčka vďaka stabilnému výnosu a dobrej odolnosti voči rastlinným vírusom. A exotická farba plodov, ak sa včas odtrhnú z kríka a v blízkej budúcnosti skonzumujú, nenechá nikoho ľahostajným.

Výhody

 • plodnosť;
 • pôvodnú fialovú farbu;
 • Odolnosť voči rastlinným vírusom.

Nevýhody

 • rýchlosť zmeny farby.

Obľúbená marhuľa

Hodnotenie: 4.7

OBĽÚBENÁ MARHUĽA

Obľúbená marhuľa, ktorá dozrieva veľmi skoro, sa umiestnila na štvrtom mieste. Táto rastlina dorastá do 50 cm a vyzerá veľmi kompaktne. Ľahko sa pestuje v skleníkoch aj vonku, ale nemá rád stálu oblačnosť.

Papriky majú kužeľovitý tvar. Sú hladké a lesklé. Steny sú hrubé 7 mm. Každý exemplár váži približne 150 gramov. Papriky majú pri technickej zrelosti svetlozelenú farbu a pri konečnom dozrievaní sa stávajú jasne oranžovými. Nie príliš sladké, ale ani príliš horké. Veľmi organicky sa hodí do rôznych jedál.

Záhradníci uvádzajú, že z jednej rastliny sa dá dopestovať 18 až 20 paprík. Obľúbená marhuľa si vyžaduje veľmi nízku starostlivosť. Najlepšie hodnotená pre svoju dobrú odolnosť voči chorobám a vysoký výnos. Zelenina pekne vonia, chutí a vyzerá pekne.

Výhody

 • Rýchlo dozrievajú;
 • vysoký výnos;
 • Dobré stravovacie vlastnosti;
 • Prakticky bez chorôb.

Nevýhody

 • Potrebuje stále svetlo.

Agapovsky

Hodnotenie: 4.6

AGAPOVSKY

Piaty v poradí je Agapovsky Pepper. Od okamihu výsadby až do dosiahnutia obchodnej zrelosti uplynú v priemere 4 mesiace. Krík dosahuje výšku 60-80 cm a rastie veľmi kompaktne. Stonky sú posiate pomerne veľkými zelenými listami. Papriky sú na rastline usporiadané riedko.

Veľká, dutá, hranolovitá zelená zelenina. Sú pomerne ťažké (každá váži až 120 g) a majú hrúbku steny 7 mm. Ich chuť je svieža a sladká. Papriky sú voňavé a šťavnaté. Pri dosiahnutí technickej zrelosti je Agapovsky tmavozelený a v čase biologickej zrelosti sa jeho farba mení na jasne červenú.

Recenzie na odrody Agapovsky sú väčšinou pozitívne. Záhradníci však upozorňujú, že tieto papriky sú mierne postihnuté distálnou hnilobou, ale sú pomerne odolné voči vírusu tabakovej mozaiky. Naši odborníci sa rozhodli zaradiť do hodnotenia odrodu Agapovsky pre jej dobrú chuť a výraznú arómu.

Výhody

 • Papriky sú aromatické a chutné;
 • S 1 m ² môžete zhromaždiť až 10 kg;
 • je odolná voči mnohým chorobám;
 • možno použiť rôznymi spôsobmi.

Nevýhody

 • náchylné na nedostatok vápnika na distálnom konci plodu.

Veľký otec

Hodnotenie: 4.5

VEĽKÝ OTEC

Šiesta pozícia patrí skoro dozrievajúcej odrode Big Daddy. Toto korenie rastie veľmi dobre v skleníku. 105-120 dní medzi výsadbou a technickou zrelosťou. Big papa dorastá do výšky 40-50 cm. Mnoho veľkých zelených listov na stonkách. Kvety veľkého otca sú krásne modré. Jedna rastlina môže priniesť až 30 paprík.

Farba zeleniny môže byť tmavo fialová alebo tmavá čerešňová, ale vnútri je biela. Papriky majú kužeľovitý tvar, priemernú hmotnosť 90-120 g a hrúbku steny 5-7 mm. Žiadna horkosť v chuti. Big Papa je vhodný na konzumáciu v čerstvom stave, ale aj na konzervovanie.

Záhradníci si túto odrodu pochvaľujú pre jej nezvyčajnú farbu a vysoký výnos. Z jednej rastliny sa dá dopestovať až 20 paprík. Big Daddy si zaslúži byť v rebríčku, pretože má nízke a čisté kríky, stabilný výnos a dobrú odolnosť voči rôznym chorobám.

Výhody

 • Kríky nie sú príliš vysoké a pôsobia kompaktne;
 • krásne kvety;
 • nezvyčajná farba;
 • Chuť papriky je špičková;
 • Viac ako to je veľmi zriedkavé.

Nevýhody

 • Po presadení sa zakorenia.

Kakadu

Hodnotenie: 4.4

KAKADU

Kakadu sa umiestnil na siedmom mieste. Od klíčenia semien po technickú zrelosť uplynie v priemere 110-120 dní. Pestuje sa v skleníkoch z rôznych materiálov. Kakadu môže dosiahnuť výšku až 150 cm. Sú rozľahlé, s množstvom listov.

Podlhovastý, valcovitý tvar. Sú previsnuté a mierne zakrivené. Táto odroda sa od ostatných líši dĺžkou plodov – 25-30 cm. Kakadu hrubostenný (hrúbka steny 6-8 mm). Každý exemplár váži až pol kilogramu. Zelenina je mäsitá, šťavnatá, voňavá a veľmi chutná.

Pestovatelia zeleniny sa o spoločnosti Cockatoo vyjadrili pozitívne. Veľkosť papriky a chuťový profil na vysokej úrovni. Naši odborníci zaradili túto odrodu do hodnotenia, pretože má veľké, mäsité plody. Nielenže vyzerajú krásne, ale zaujmú aj svojou harmonickou chuťou. Papriky Kakadu sú rovnako dobré v šalátoch aj v konzervách.

Výhody

 • veľké, šťavnaté plody;
 • pôvodný tvar;
 • dobrá prepraviteľnosť a skladovateľnosť zozbieraného produktu;
 • zriedkavo postihnuté chorobami.

Nevýhody

 • vyžaduje pravidelné zavlažovanie a kŕmenie;
 • je potrebné zviazať krík.

Denis

Hodnotenie: 4.3

DENIS

Ôsme miesto patrí skoro dozrievajúcemu hybridu Denis. Od klíčenia po obchodnú zrelosť do 80 až 90 dní. Denis sa pestuje v skleníkoch (fólia/sklo) alebo v otvorenom teréne. Výška kríka dosahuje 60-70 cm. Ak Denis rastie v skleníku, dáva 6-7 paprík na rastlinu.

Papriky sú veľké a majú červenú farbu. Každý z nich váži 400 g a hrúbka steny je 9 mm. Dužina je šťavnatá, sladká, nie horká a má bohatú chuť. Zelenina sa dobre skladuje a v chladnej pivnici alebo chladničke môže čakať na použitie niekoľko mesiacov, pričom postupne dozrieva.

Spätná väzba od fanúšikov odrôd Denis naznačuje, že sa im páči vysoký výnos a dobrá prepraviteľnosť. Ženy v domácnosti ho s obľubou používajú najmä na lečo. Naši odborníci pri hodnotení tejto odrody ako jednej z najlepších vyzdvihli jej dobrú odolnosť voči chorobám a chuťové vlastnosti papriky.

Výhody

 • Dozrieva skoro;
 • vysoký výnos
 • šťavnaté a pevné papriky;
 • dobrá odolnosť voči chorobám;
 • Po zbere sa nepokazia.

Nevýhody

 • čím viac plodov, tým sú plytšie.

Gemini

Hodnotenie: 4.2

JEMINI

Holandský hybrid Jemini je na deviatom mieste. Čas od výsevu semien do začiatku technickej zrelosti je len približne 80 dní. Kríky sú kompaktné a vysoké 60 cm. Ich koruna sa rozprestiera a listy sú tmavozelené a zvrásnené. Dozrieva bez meškania; Dozrieva bez meškania.

Papriky Gemini sú podlhovasté, v tvare kocky. Ich steny sú hrubé 8 mm, vnútri sú rozdelené na 4 komory a obsahujú veľa semien. Technicky zrelé papriky sú zelené, ale keď sú úplne zrelé, majú sýtožltú farbu. Každý krík produkuje až 5-7 plodov. Dužina je mierne horká a pokrytá tenkou šupkou.

Záhradníci si túto odrodu pochvaľujú pre jej vysokú odolnosť voči vírusovým chorobám. Tieto papriky znášajú aj sucho a neovplyvňujú ich náhle zmeny teploty. Odroda Gemini sa do rebríčka dostala preto, lebo je nenáročná na pestovanie a má univerzálne použitie. Má tiež atraktívny vzhľad a skvelú chuť.

Výhody

 • Kompaktnosť kríkov;
 • dozrievajú skoro;
 • vzhľad;
 • chuťové vlastnosti;
 • nenáročný;
 • odolné voči hlavným chorobám.

Nevýhody

 • Dlhé sfarbenie ovocia;
 • krehké výhonky.

Khalif

Hodnotenie: 4.1

KHALIF

Zoznam uzatvára Khalif Peppers. Pracovali na ňom japonskí chovatelia. Kríky vyzerajú kompaktne. Majú veľa tmavozelených, tenkých listov. Výška kríkov nepresahuje 60-90 cm. 95 dní po výsadbe.

Tvar papriky je kubický. Ich farba sa mení od mliečne bielej po tmavočervenú. Vyznačujú sa vysokou šťavnatosťou a hustotou dužiny. Steny sú hrubé 7-9 mm a dužina je narezaná s tenkou šupkou. Žiadna horkosť v chuti.

Pestovatelia zeleniny vo svojej spätnej väzbe uvádzajú, že táto odroda prináša veľa úrody. Je obľúbená pre svoju veľkosť a hmotnosť papriky, ktorá sa dá prispôsobiť akejkoľvek kulinárskej manipulácii. Naši odborníci ho zaradili do rebríčka, pretože má dobrý predajný vzhľad a dokonalý vkus.

Výhody

 • Jeho atraktívny vzhľad
 • bez horkosti v chuti;
 • vysoký výnos;
 • dobrá prepraviteľnosť;
 • dlhá trvanlivosť.

Nevýhody

 • Náročné z hľadiska starostlivosti.

Najlepšie odrody feferónky pre skleníky

Pálivé papriky majú tiež veľké množstvo odrôd (až 3000). Niektoré z nich možno úspešne pestovať v skleníku.

Dvojitá bujnosť

Hodnotenie: 5.0

DVOJITÉ BOHATSTVO

Na začiatok zoznamu: Double Plenty. Je cenený pre svoj vysoký výnos. Rastú rovnako dobre v skleníku ako na voľnom poli. Výška kríka nepresahuje 50-80 cm. Na jednom štvorcovom metri sa dá vypestovať až 12 paprík. Dozrieva skoro. Výnos z jednej rastliny za sezónu je až 40 paprík.

Double Abundance má hrubostenné plody v tvare kmeňa, ktoré sú jasne červené. Ak sú tieto papriky sušené, je možné ich uchovávať niekoľko sezón. Hmotnosť každej papriky nepresahuje 80 gramov. Double Plenty má pikantnú chuť. Môže sa konzumovať čerstvé alebo konzervované.

Záhradníci vo svojich recenziách tvrdia, že tieto papriky plne zodpovedajú svojmu názvu. Je to naozaj dvojnásobne bohaté. Naši odborníci ju hodnotili, pretože je vysoko odolná voči vírusom a antraknóze, výborne znáša vysoké teploty. Jeho plody sú mierne korenisté a vyhovujú väčšine spotrebiteľov.

Výhody

 • veľké plody;
 • prináša hojné ovocie
 • dobrá odolnosť voči chorobám.

Nevýhody

 • opeľuje susedné sladké papriky.

Slon indický

Hodnotenie: 4.9

INDIAN SLOAN

Druhé miesto v rebríčku patrí indickému slonovi. Kríky sú vysoké (až 2 m) a rozrastajú sa. Nepotrebujú podväzok. Stonky sú pokryté mierne zvráskavenými listami. Na ich pestovanie je rovnako vhodný skleník alebo otvorená pôda. V prvom prípade však zelenina lepšie dozrieva.

Rýchlosť dozrievania indických paprík sloních je stredná. Prvé zrelé plody sa zvyčajne zbierajú po 120-130 dňoch. Až 3-3,5 kg feferónky na 1 m². Ich tvar pripomína chobot. Sú ovisnuté a majú lesklý vzhľad. Ich farba je tmavočervená. Hmotnosť každej papriky je 25-35 gramov. Majú výraznú vôňu a pikantnú, stredne korenistú chuť.

Záhradníci ho milujú a chvália ho vo svojich recenziách. Indické slonie papriky sa hodia na dochucovanie a korenie, konzervovanie alebo pridávanie do šalátov. Zaslúži si byť v najvyššom rebríčku, pretože je vysoko výnosný a nie rozmarný. A má pikantnú, polokorenistú chuť.

Výhody

 • kompaktný závod;
 • Chuť je pikantná s mierou;
 • Ich chuť je výrazná;
 • Papriky majú všestranné využitie.

Nevýhody

 • Vyžaduje pravidelné zavlažovanie a kŕmenie.

Maďarská žltá

Hodnotenie: 4.8

MAĎARSKÁ ŽLTÁ

Maďarská žltá paprika je na treťom mieste. Táto paprika dozrieva pomerne skoro a je odolná aj voči chladu. Najčastejšie sa používa na jeho pestovanie v skleníkoch vo fólii. Maďarský žltý ker je veľmi kompaktný. Ich výška nepresahuje pol metra. Od vyklíčenia semien po zber prvých plodov uplynie približne 85-90 dní.

Papriky sú úzke, kužeľovité, hladké a lesklé. V technickej zrelosti sú jasne žlté a po dosiahnutí biologickej zrelosti sa stávajú červenými. Každá paprika váži približne 40-60 g a má hrúbku steny 4 mm. Chuť Veger žltá horúca. Možno ich organicky zakomponovať do rôznych kulinárskych receptov alebo vyhradiť na nakladanie.

Podľa spätnej väzby od záhradkárov je zrejmé, že pre túto odrodu je dôležitá vlhkosť vzduchu a pôdy. Naši odborníci ho hodnotili, pretože maďarská žltá má ostrú a štipľavú chuť. Navyše vyzerá veľmi jasne – žltá farba papriky. Hoci ide o teplomilnú rastlinu, je tolerantná voči chladu a má nízku chorobnosť.

Výhody

 • Jasne žltá paprika v čase technickej zrelosti;
 • štipľavá chuť;
 • odolné voči nízkym teplotám.

Nevýhody

 • Veľmi citlivé na vlhkosť.

Philius blu

Hodnotenie: 4.7

PHILIUS BLUE

Ozdobné americké korenie Philius blue je na štvrtom mieste v rebríčku. Jeho zhluky sú veľmi kompaktné. Dorastajú len do výšky 20-45 cm. Stonky sú pokryté množstvom tmavozelených listov s modrastým nádychom. Tento druh nie je hybridný, je krížený.

Papriky sú spočiatku zelené, ale počas dozrievania postupne menia farbu. Plody prechádzajú fázou fialovej, potom žltej a nakoniec červenej. Každá rastlina rodí rôzne druhy papriky v rôznom stupni zrelosti, takže kríky vyzerajú veľmi zaujímavo. Ešte nie úplne zrelá zelenina je prudko pálivá, ale časom sa jej chuť zjemní.

Podľa recenzií záhradkárov je krása tejto odrody najobdivuhodnejšia. Ďalšia vec, ktorú si fanúšikovia týchto paprík všimli, je, že Philius Blue stráca svoju štipľavosť, keď dozrieva, a stáva sa sladšou. Tým sa výrazne líši od iných odrôd chilli. Filius bluet sa zaslúžene dostáva na prvé miesto v zozname, pretože poskytuje veľké výnosy, teší oko a je odolný voči chorobám.

Výhody

 • prinášať ovocie nepretržite až 6 mesiacov v roku;
 • originálne sfarbenie;
 • Zrelosťou získavajú jemnejšiu chuť.

Nevýhody

 • vyžadujú vysoké množstvo fosfátovo-draselných hnojív.

Malý zázrak

Hodnotenie: 4.6

MALÝ ZÁZRAK

Holandská odroda feferónky Little Miracle získala piate miesto. Jeho kríky sú veľmi kompaktné. Sú veľmi nízke – ich výška nepresahuje 20-30 cm. Ak sa malý zázrak pestuje v skleníku, ker môže žiť na jednom mieste až 5 rokov.

Papriky vyzerajú ako sviečky. Sú malé (do 3 cm dĺžky a do 5 g hmotnosti), tupo kužeľovitého tvaru s hrubými stenami. Môže priniesť až 50 plodov na rastlinu. Počas dozrievania môžu papriky postupne meniť farbu. Na jednom kríku môžu visieť béžové, fialové, oranžové a červené plody súčasne.

Záhradníci poznamenávajú, že malý zázrak sa stáva skutočným skvostom v skleníku alebo na parapete. Tieto papriky sa vo veľkej miere používajú pri varení alebo konzervovaní, ako aj v tradičnej medicíne na liehoviny. Najlepšia paprika do skleníka: najlepšie odrody.

Výhody

 • dekoratívnosť;
 • ostrá pálivá chuť;
 • skorá zrelosť.

Nevýhody

 • Môže trpieť sivou hnilobou, roztočmi pavúkov alebo mšicami.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: