5 najlepších septikov pre netrvalé bývanie

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou je potrebná konzultácia s odborníkom.

Pri riešení problému s odpadovými vodami v prípade absencie kanalizácie sa majitelia vidieckych domov a chát uchyľujú k rôznym metódam a technológiám. Ak ide o sezónne bývanie, kde nemáte v úmysle žiť celoročne, je oveľa jednoduchšie zabezpečiť si samostatnú kanalizáciu. Časopis Expertology prináša prehľad najlepších možností pre septiky a podobné zariadenia pre netrvalý pobyt.

Ako si vybrať septik pre netrvalé bývanie

Najprv si objasníme rozdiel medzi septikmi pre trvalé a netrvalé bydlisko, pretože existujú niektoré mylné predstavy.

V prvom rade nejde o kapacitu nádrže alebo objem odpadovej vody, ktorý môže septik spracovať za jednotku času. Najdôležitejšie je, či septik vyžaduje trvalé pripojenie na elektrinu a/alebo pravidelnú kontrolu zo strany používateľa.

Biologické čistiace stanice (aeróbne septiky)

Najkvalitnejšiu a najúčinnejšiu úpravu poskytuje plnohodnotná biologická čistiareň. Slovo „stanica“ by sa tu malo chápať konvenčne, v skutočnosti hovoríme o veľkosti niekoľkých metrov.

Problémom je niekoľko bodov naraz. V takýchto septikoch spracovávajú odpadové organické látky aeróbne baktérie, ktoré vyžadujú prístup kyslíka a určité podmienky prostredia. Na tento účel, ako aj na zabezpečenie plnej funkčnosti takejto stanice musí byť septik trvalo pripojený na elektrickú energiu. Ak je takýto systém odpojený a nechá sa dlho, kolónia baktérií zomrie a pri jeho návrate na obnovenie to bude trvať týždne.

Ďalším dôležitým bodom – tieto septiky sú banálne drahé a pre dočasné sezónne bydlisko nemôžu odôvodniť výdavky. Takže so všetkými výhodami plnohodnotného septiku na takéto účely – nie najracionálnejšia možnosť.

Anaeróbne septické nádrže

Sú to úplne samostatné čističky odpadových vôd, ktoré tiež využívajú kolónie baktérií na spracovanie organického odpadu, ale bez prístupu vzduchu. Okrem toho tieto septiky nepotrebujú na zabezpečenie funkčných jednotiek, ako je čerpanie a podobne, trvalé pripojenie na elektrickú energiu. Frakcie sa oddeľujú prirodzeným spôsobom, najmä usadzovaním.

Nevýhodou takýchto systémov je, že neposkytujú vysoký stupeň čistenia, aký dokážu zabezpečiť plnohodnotné čistiarne odpadových vôd. Vyprodukovaná vyčistená odpadová voda nie je ani úžitkovou vodou na opätovné použitie. Na likvidáciu vyčistenej odpadovej vody je potrebný ďalší filtračný a odvodňovací systém. Ale vo väčšine prípadov, pre netrvalé bydlisko, aj samotné zariadenie anaeróbny septik s drenážnym systémom bude stáť menej ako aeróbne čističky odpadových vôd.

Skladovacie nádrže

Najjednoduchšia a najlacnejšia možnosť pre vidiecke domy a vily s príležitostným, sezónnym pobytom. Pomerne často sa jednoduché skladovacie nádrže nazývajú aj septik, ale to je nesprávne.

Nejedná sa o septik, je to len technologickejšia varianta žumpy, ktorá si bude vyžadovať pravidelné a časté odčerpávanie pomocou kanalizačného vozidla, pretože sa naplní. V prípade septikov sa takéto čerpanie nevyžaduje častejšie ako raz ročne, zatiaľ čo v prípade akumulačných nádrží je potrebné oveľa častejšie.

Ale aj táto možnosť má výhodu – skladovacie nádrže nie sú zásadne obmedzené chemickým zložením a povahou odpadových vôd. Celý konglomerát sa jednoducho uloží do uzavretého kontajnera a pravidelne sa odčerpáva kanalizačným vozidlom.

V našom prehľade sa budeme zaoberať len anaeróbnymi septikmi vyrobenými v Rusku.

Top 5 septikov pre netrvalé bývanie

NomináciaUmiestnenieNázovCena
5 najlepších septických nádrží pre poloprevádzku5Eurolos Eco66 310 €
4Termit Profi26 200 €
3BIOFOR PROFI26 900 €
2Septobak BIO41 500 €
1Bary Bio88 600 €

Eurolos Eco

Hodnotenie: 4.5

EUROLOS ECO

Septiky Eurolos vyrába ruská spoločnosť s rovnakým názvom, ktorá má niekoľko výrobných závodov a rozsiahlu sieť pobočiek po celej krajine.

Eco je kompletný rad septikov z radu Eurolos. Konkrétne modely sa líšia veľkosťou a kapacitou, ale princíp je rovnaký.

Na princípe fungovania Evrolos Eco – klasický, plne autonómny a energeticky nezávislý prietokový septik. Telo septiku je vyrobené z vysokokvalitného polypropylénu, zváraného automatizovaným postupom, ktorý eliminuje chyby spôsobené ľudskou chybou.

Tvar tela valcovitý, horizontálny. Tento tvar umožňuje rovnomerný tlak na nádrž pri zemi, čo navyše zabraňuje deformácii. Vnútorná časť tela má rebrá pre maximálnu štrukturálnu stabilitu. Slúžia aj ako priečky pre oddelenia. Celkom tri oddelenia s prepadom, vstupnými a výstupnými otvormi a dvoma servisnými poklopmi na hornej strane.

Princíp septického tu a nižšie bude takmer rovnaký pre všetky ostatné anaeróbne modely v prehľade s malými rozdielmi. V prvej komore sa usadzuje odpadová voda, pričom najhrubšie frakcie sa usadzujú na dne. Druhý rozkladá organické látky anaeróbnymi baktériami. V treťom oddelení sa vykonáva konečné vyčistenie odpadových vôd do stavu prijateľného podľa hygienických noriem na uloženie do zeme na ďalšiu filtráciu.

Sortiment Eurolos Eco zahŕňa 8 verzií. Najkompaktnejšia verzia má kapacitu 0.6 kociek. M³ odpadových vôd, čo zodpovedá kapacite bytovej služby až pre tri osoby súčasne. Pokiaľ ide o sanitárne zariadenia, zvyčajne ide o dva kohútiky a jednu toaletu. Cena takéhoto modelu v júni 2022 je niečo cez 60 tis. Euro.

Najvýkonnejšia verzia zvládne až 3 m3 odpadovej vody, čo zodpovedá kapacite obydlia až pre tri osoby súčasne, t. j. M odpadových vôd, čo je veľký dom až pre 15 obyvateľov. Rozloženie sanitárnych miest – 7 vodovodných kohútikov, 3 toalety, 3 sprchy/vaňe, 3 práčky. Cena tohto modelu je 173 000 €. Euro.

Najkompaktnejší septik v ponuke váži 117 kg a má celkové rozmery 1.71.51.2 . 367 kg pri rovnakej šírke a výške, ale s kratšou dĺžkou o 7 mm.5 .

Vnútri septiku sa nenachádzajú žiadne kovové prvky ani iné materiály, ktoré sú náchylné na rýchlu koróziu. Životnosť jednotky je preto až 50 rokov.

Každé tri roky je potrebné odčerpať kal, vykonať vizuálnu kontrolu a skontrolovať stav biologického zaťaženia v druhom priestore.

Výhody

 • jednoduchá konštrukcia;
 • robustnosť, rovnomerné zaťaženie tlakom na zem;
 • V nádrži nie sú žiadne kovové časti;
 • Priemerná dĺžka života – až 50 rokov;
 • Vyžaduje údržbu len každé 3 roky.

Nevýhody

 • relatívne vysoká cena.

Thermit Pro

Hodnotenie: 4.6

TERMIT PROFI

Septické nádrže Thermit vyrába ruská spoločnosť PK Multplast Ltd. „Profi“ je séria anaeróbnych septikov Termite rôznej kapacity. V zásade podobný predchádzajúcemu modelu, ale tu sú dôležité rozdiely v sérii.

Úplne energeticky nezávislé samohybné verzie sú označené S. Sú vhodné pre hladinu podzemnej vody, ktorá si nevyžaduje nútené čerpanie. V prípade netrvalého pobytu vhodné a úpravy PR pod podmienkou dostupnosti pripojenia na elektrickú sieť. Sú tiež anaeróbne, ale navyše vybavené čerpadlom.

Telo septikov Termit Profi má valcovitý tvar s výraznými vonkajšími rebrami. Radiálne konce vytvárajú pružinový efekt na účinnú kompenzáciu tlaku na zem. Výstužné rebrá sú vysoké až 80 cm, čo zabezpečuje pevnú fixáciu jednotky v zemi.

Korpus je vyrobený z polyetylénu (len z prvotnej suroviny) technológiou rotačného tvarovania. Táto metóda nevyžaduje žiadne zváranie švov, takže telo je 100 % nepriepustné a nemôže prasknúť.

Vysoká chemická odolnosť materiálu zaručuje až 50 rokov používania. Hrúbka steny deklarovaná výrobcom 15 až 20 cm. Používatelia však poznamenávajú, že skutočná hrúbka má veľkú nerovnomernosť, a to je už čiastočne nevýhoda.

Celý rad septikov Profi má charakteristický konštrukčný prvok – jedno univerzálne hrdlo, a nie dve, ako je to u mnohých modelov iných výrobcov. Z tohto dôvodu zaberá vonkajšia časť septiku, ktorá siaha až po úroveň povrchu, menej užitočného priestoru na mieste. veko ventilu je namontované na závese a dá sa zatvoriť pomocou vonkajšieho zámku.

Tieto septiky sú tiež vybavené praktickými okami, ktoré sa ľahko používajú pri preprave a pri spúšťaní nádrže do jamy.

Rovnako ako v predchádzajúcej sérii, modelová rada septikov Termite Profi zahŕňa širokú škálu veľkostí, od minimálneho objemu, určeného pre 1-2 osoby, až po maximálny objem 10 + osôb. Pri rovnakých ostatných podmienkach je hmotnosť septiku výrazne nižšia.

Z nevýhod najmä nároční používatelia poukazujú na to, že rohy septik nie sú dostatočne zaoblené, čo môže spôsobiť riziko zvýšeného napätia a priehybu. Táto otázka je však diskutabilná.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • Vonkajšie rebrá a radiálne konce;
 • nie je potrebné betónovať základ;
 • Jeden univerzálny krk;
 • technológia bezšvového rotačného tvarovania;
 • životnosť až 50 rokov;
 • primeraná cena.

nevýhody

 • zaoblené rohy nestačia (ako si myslia niektorí zákazníci).

Biofort Profi

Hodnotenie: 4.7

BIOFOR PROFI

Ďalšia značka anaeróbnych septikov ruskej výroby. Hlavný výrobný závod sa nachádza v Čerepovci, sieť predajcov je prítomná po celej krajine.

Séria Profi je podobná tej istej sérii septikov Termite. Tieto jednotky sú si podobné aj navonok vďaka masívnym vonkajším rebrám. Aj tu sa používa rovnaká technológia plášťa – vstrekovanie bez švov z lineárneho nízkotlakového polyetylénu. Preto neexistujú žiadne spoločné zraniteľné miesta a nehrozí riziko prasknutia.

Princíp septikov je rovnaký ako u predchádzajúcich – gravitačné usadzovanie, biodegradácia a odosielanie vopred vyčistených odpadových vôd do filtračných polí. Plne automatická prevádzka bez pripojenia k elektrickej sieti.

V závislosti od objemu a kapacity môže mať septik dve alebo tri pracovné komory a jedno alebo dve hrdlá.

Séria Profi je k dispozícii v širokej škále verzií s kapacitou od 350 litrov za deň (1-2 obyvatelia) až po 12 000 litrov za deň. Životnosť septikov s podobnými technologickými vlastnosťami je podobná – až 50 rokov.

Výhody

 • bezproblémová technológia;
 • pevné vonkajšie vystužovacie rebrá;
 • relatívne nízka hmotnosť;
 • jednoduchá inštalácia;
 • atraktívna cena;
 • až 50 rokov prevádzky.

Nevýhody

 • Žiadne zjavné sťažnosti používateľov.

Septobak BIO

Hodnotenie: 4.8

BIO SEPTOBACK

Teraz zvážte septik, ktorý má niekoľko významných rozdielov oproti predchádzajúcim modelom a za určitých podmienok môže byť vhodnejšie zvoliť. Tento rad Septobak BIO vyrába ruská spoločnosť Septobak Ltd.

Hlavným charakteristickým znakom je, že táto séria bola pôvodne vyvinutá tak, aby odolala náročným prevádzkovým podmienkam. Plášť je vyrobený z polyesterového plastu vystuženého sklom, spevneného sklenenou výstužou a utesneného polyesterovou živicou. Tvar septiku je valcovitý so silne zaoblenými okrajmi, pripomínajúci cisternu.

Všetky tieto body znamenajú, že septik je prispôsobený na použitie v severných zemepisných šírkach vo všetkých ročných obdobiach. Vrátane zimy, keď je pôda úplne zamrznutá (septik nebude vyžadovať ochranu) a leta v podmienkach močaristej pôdy. Vďaka rovnakému valcovitému tvaru a priečnemu rebrovaniu je navrhnutý tak, aby odolal aj tlaku na zem.

Všetky spoje potrubia a hrdla sú zhotovené z dvoch strán, takže je zabezpečená tesnosť počas celej doby prevádzky a je vylúčené prenikanie neupravenej odpadovej vody do podzemia. V konštrukcii si môžete všimnúť šikmé prepadové prvky v tvare písmena Y. To vedie aj k vyššiemu odstraňovaniu kalu, a tým k predĺženiu životnosti filtračných polí.

Séria Septobak BIO má širokú škálu modifikácií v závislosti od kapacity. Kapacity od 1.5 až 5 metrov kubických s kapacitou 2 až 10-12 osôb. Na výpočet spotreby 200 litrov na osobu a deň.

Výrobca zdôrazňuje, že pri prevádzke by sa mali zohľadniť obmedzenia jednorazového objemového vypúšťania. Limit je od 150 do 500 litrov v závislosti od úpravy.

Výhody

 • Materiál – odolný plast vystužený sklenenými vláknami;
 • Zosilnená vystužená konštrukcia;
 • vhodné pre močaristú pôdu a severné oblasti;
 • Viaceré konštrukčné vylepšenia pre efektívnejšiu prevádzku;
 • primeraná cena.

Nevýhody

 • Žiadne nevýhody neboli vyjadrené.

Bary Bio

Hodnotenie: 4.9

Bary Bio

Septické tyče vyrábané Slovenskou spoločnosťou Akva Hold Ltd. Úplne autonómne, energeticky nezávislé, anaeróbne a najvhodnejšie pre netrvalý pobyt. Táto séria je najvhodnejšia pre miesta s piesočnatou alebo hlinitou pôdou a nízkou hladinou podzemnej vody.

Bytový septik je vyrobený z najbežnejšieho materiálu pre takéto jednotky – nízkotlakového polyetylénu. Nerozkladá sa, poskytuje pevnosť aj pružnosť, je ľahký a chemicky neutrálny. Vďaka absencii skorodovaných častí a odolnému materiálu krytu je životnosť septiku až 50 rokov.

Tvar septiku nie je správne valcový, ale zložený s klenutými koncami. Vďaka presne zarovnanej technológii sú švy dostatočne spoľahlivé a pri správnom použití neboli zistené žiadne trhliny.

Rovnaký princíp ako pri ostatných modeloch – tri komory s prirodzeným gravitačným prúdením, kde sa pevné látky postupne vyzrážajú a odpadová voda sa prečistí. Táto séria má pozoruhodnú konštrukčnú vlastnosť. Odpad do biofiltra v tretej komore cez potrubie s veľkým uhlom sklonu. Táto časť znižuje turbulenciu a zabezpečuje lepšie usadzovanie suspendovaných látok v biofiltri.

Problémom septikov radu Bars Bio je, že majú pomerne vysokú hranicu minimálnej kapacity – minimálne 5 osôb. To znamená, že minimálny objem úpravy je 2 500 l. Pomerne vysoká cena aj za minimálnu úpravu – takmer 90 tisíc Euro v júni 2022. To je výrazne viac ako pri iných porovnateľných modeloch.

Výhody

 • robustné puzdro z ľahkého a odolného materiálu;
 • optimálny tvar;
 • Relatívne nízka hmotnosť;
 • premyslené konštrukčné prvky;
 • 50 rokov životnosti.

Nevýhody

 • Pre minimálne 5 osôb;
 • relatívne vysoká cena;
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: