Top 12 plynových kondenzačných kotlov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred nákupom je nevyhnutné vedecké poradenstvo.

Rozhodujúcim bodom pri návrhu vykurovacieho systému vidieckeho domu je výber plynového kotla. Nie tak dávno sa na Slovenskom trhu objavili kondenzované modely. Vyznačuje sa vysokou účinnosťou a nízkou spotrebou zemného alebo skvapalneného plynu. K dispozícii od všetkých známych výrobcov. Nájsť funkčný ohrievač za prijateľnú cenu pomôžu tipy časopisu Expertology.

Sprievodca výberom

Princíp činnosti kondenzačného kotla.Na zvýšenie účinnosti plynových kotlov sa vykurovacia kvapalina vo vykurovacom systéme vymýšľa postupne.

 1. Najprv sa v kondenzačnej komore pripraví teplonosné médium. Tepelná energia vzniká kondenzáciou pár z produktov spaľovania plynu. V bežných kotloch toto teplo uniká do potrubia.
 2. V druhom kroku sa teplonosné médium (voda alebo nemrznúca zmes) ohrieva vo výmenníku tepla spaľovaním modrého paliva. Predbežné zvýšenie teploty teplonosnej látky v kondenzačnej komore vedie k úspore paliva až o 20 %.
 3. Výhody a nevýhody kondenzačných kotlov. Pri kúpe kondenzačného kotla je potrebné zvážiť výhody a nevýhody takéhoto zariadenia.

Odborníci sa domnievajú, že hlavnými výhodami moderných vykurovacích zariadení sú:

 1. vysoká účinnosť;
 2. nízka spotreba plynu;
 3. Zníženie namáhania všetkých komponentov a častí kotla;
 4. Možnosť prevádzky ako konvekčné zariadenie (v prípade výpadku elektrickej siete).
 5. Nevýhody kondenzačných modelov sú
 6. Musia byť splnené osobitné podmienky;
 7. Využitie kondenzátu;
 8. Vysoká cena.

Odrody. Existuje niekoľko typov kondenzačných kotlov.

 1. Podľa počtu zapojených obvodov sa rozlišujú jednookruhové a dvojokruhové modely. Prvé umožňujú vykurovať len vykurovací systém, druhé sú určené na súčasné vykurovanie teplonosnej látky a organizáciu dodávky teplej vody.
 2. Plynové kondenzačné kotly možno namontovať na podlahu alebo na stenu. Nástenné jednotky sú kompaktnejšie a ľahšie; podlahové jednotky ponúkajú maximálny výkon.

materiál výmenníka tepla.Najagresívnejšie prostredie je to, kde vstupuje do hry výmenník tepla, súčasť plynového kotla. Jeho trvanlivosť závisí od kovu alebo zliatiny, z ktorej je vyrobený.

 1. Tradičným materiálom pre výmenníky tepla je liatina. Je citlivý na teplotné výkyvy, pri silných výkyvoch môže konštrukcia prasknúť. Liatinové výmenníky tepla sú mimoriadne robustné, odolné a spoľahlivé.
 2. Hliníkové výmenníky tepla vynikajú svojou ľahkosťou a kompaktnými rozmermi. Materiál je náchylný na koróziu a na stenách sa časom usadzuje vodný kameň, ktorý sa musí pravidelne odstraňovať.
 3. Medené výmenníky tepla spájajú ľahkosť, kompaktné rozmery a dobrý prenos tepla. Dlhodobo odolávajú korózii, ale opotrebúvajú sa rýchlejšie ako oceľové alebo liatinové konštrukcie.
 4. Nerezové výmenníky tepla sa neboja korózie; vnútorný povrch zostáva vždy čistý vďaka samočistiacemu účinku kondenzátu. Ale náklady na kotly s výmenníkmi tepla z nehrdzavejúcej ocele budú vysoké.

Príslušenstvo. Kondenzačné kotly sú drahé. Túžba potenciálnych kupujúcich ušetriť peniaze je teda pochopiteľná. Mali by ste však zvážiť nielen cenu zariadenia, ale aj jeho vybavenie. Nákup takých prvkov, ako je obehové čerpadlo, expanzná nádoba, odvzdušňovač, bude znamenať vážne dodatočné náklady.

Redaktori časopisu Expertology spolu s analytikmi Rankqua

 • Vybrané v prehľade 12 najlepších plynových kondenzačných kotlov. Tieto modely je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach v celej krajine. Východiskom pre zostavenie konečného poradia bol názor experta a zohľadnili sa aj názory Slovenskách používateľov.

  Hodnotenie najlepších plynových kondenzačných kotlov

  Nomináciamiestonázov výrobkucena
  Najlepšie nástenné plynové kondenzačné kotly1Vaillant ecoTEC plus VU INT IV 386/5-5 35 kW jednoduchý kotol12 640€
  2Viessmann Vitodens 100-W B1HC042 26 kW jednookruhový105 470€
  3Buderus Logamax plus GB172-20 i K 20 kW jednookruhový103 431€
  4BAXI LUNA Platinum+ 1.24 26.1 kW jeden okruh83 654€
  5Viessmann Vitodens 050-W BPJC 24 kW jednookruhový76 752€
  6Ariston GENUS PREMIUM EVO 24 FF 22 kW dvojokruhový63 465€
  7

  Lynx kondenzačný 30 MKO 30 kW jednookruhový

  66 000€
  Najlepší podlahový plynový kondenzačný kotol1Vaillant ecoCOMPACT VSC 306/4-5 150 30 kW dvojokruhový315 900€
  2Viessmann Vitocrossal 300 CU3A038 19 kW jednookruhový340 100€
  3Fondital Giava KRB 12 11.6 kW duálny okruh309 690€
  4Buderus Logano plus GB102-16 17 kW jednookruhový159 890€
  5Vaillant ecoVIT VKK INT 186/5 17.2 kW jednookruhový158 600€

  Najlepšie nástenné plynové kondenzačné kotly

  Pri inštalácii nástenného plynového kotla by mali potenciálni kupujúci venovať pozornosť dvom bodom. Vyberte si model s minimálnou hmotnosťou a stena musí byť nosná. Odborníci si obľúbili tieto modely.

  Vaillant ecoTEC plus VU INT IV 386/5-5 35 kW jednoduchý kotol

  Hodnotenie: 4.9

  Vaillant ecoTEC plus VU INT IV 386/5-5 35 kW jednookruhový

  Účinným vykurovacím zariadením je nemecký jednookruhový kotol Vaillant ecoTEC plus VU INT IV 386/5-5. Tepelný výkon spotrebiča sa pohybuje od 6,4 do 35 kW. Spotrebič je určený na inštaláciu do vykurovacích systémov; model je pripravený na pripojenie zásobníka teplej vody. Odborníci ocenili najmä inovatívny informačný a analytický systém DIASystem. Modulačný horák pracuje v rozsahu výkonu 20-100 %. Vzduch na spaľovanie je možné používať vonku aj vnútri domu. Spotrebič má podsvietený digitálny displej s duplikáciou kódu. Výmenník tepla zariadenia je vyrobený z nehrdzavejúcej ocele.

  Len málo majiteľov domov v Rusku si mohlo kúpiť nemecký kotol kvôli jeho vysokej cene. Sú spokojní s hospodárnosťou, spoľahlivosťou, kompaktnosťou a nízkou hlučnosťou.

  Výhody

  • vysoký tepelný výkon;
  • inovatívnosť;
  • hospodárstvo;
  • tichá prevádzka.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Viessmann Vitodens 100-W B1HC042 26 kW jednookruhový

  Hodnotenie: 4.8

  Viessmann Vitodens 100-W B1HC042 26 kW jednoduchý kotol

  Nástenný plynový kondenzačný kotol Viessmann Vitodens 100-W B1HC042 ponúka vysoký komfort. Môže sa inštalovať do vykurovacích systémov alebo potrubí teplej vody. Odborníkom sa páčili kompaktné rozmery zariadenia, štýlový dizajn, nízka spotreba zemného plynu. Zariadenie je o niečo horšie ako líder v tepelnom výkone (4,7-26 kw), nie je prispôsobené na prácu so skvapalneným plynom. Za výhodu kotla možno považovať plynulú automatickú reguláciu výkonu, kompaktné rozmery, šetrnosť k životnému prostrediu. Odborníci upozorňujú na jednoduchú údržbu, t. . všetky jednotky sú prístupné z prednej časti zariadenia.

  Ruskí používatelia si pochvaľujú jeho spoľahlivosť, účinnosť a jednoduchú obsluhu. Nevýhodou pre majiteľov je, že originálne náhradné diely sú drahé.

  Výhody

  • hospodárstvo;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • dobrá automatizácia;
  • kompaktnosť.

  Nevýhody

  • nákladná údržba.

  Buderus Logamax plus GB172-20 i K 20 kW dvojokruhový

  Hodnotenie: 4.8

  Buderus Logamax plus GB172-20 i K 20 kW dvojitý okruh

  Známy výrobca plynových zariadení Buderus uviedol na trh novú generáciu závesných kotlov Logamax plus GB172-20 i K. Odborníci zistili najmodernejšie trendy vo svete termotechniky. Pozornosť upúta elegantný sklenený predný panel Titanium Glas. Automatický riadiaci systém umožňuje interakciu s kotlom prostredníctvom internetu. Zariadenie umožňuje vykurovať domácnosť a zároveň zabezpečovať teplú vodu. Tepelný výkon modelu je obmedzený na 20 kW. Na rozdiel od popredných výrobcov v prieskume je kotol vybavený hliníkovým výmenníkom tepla.

  Používatelia sú spokojní s chladným vzhľadom nástenného kotla, nízkou hlučnosťou, multifunkčnosťou a užívateľsky prívetivým ovládaním. Medzi nevýhody patrí hliníkový výmenník tepla.

  Výhody

  • inovácie;
  • elegantný vzhľad;
  • multifunkčnosť;
  • pohodlné ovládanie.

  nevýhody

  • hliníkový výmenník tepla.

  BAXI LUNA Platinum+ 1.24 26.1 kW jeden okruh

  Hodnotenie: 4.7

  BAXI LUNA Platinum+ 1.24 26,1 kW jeden okruh

  Jednookruhový kotol BAXI LUNA Platinum+ 1 je bohato vybavený.24. Výrobca nainštaloval všetky potrebné zariadenia (čerpadlo, odvzdušňovač, expanznú nádobu), takže zariadenie môžete okamžite pripojiť k vykurovaciemu systému. Tepelný výkon modelu je v rozsahu 2,4…26,1 kW, má displej a diaľkové ovládanie pre jednoduchú obsluhu. Výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele, expanzná nádoba s objemom 8 l. Odborníci ocenili všestrannosť kotla, pretože palivom môže byť zemný aj skvapalnený plyn.

  Majitelia sú spokojní s bohatou výbavou kotla, kvalitou spracovania a jednoduchou obsluhou. V záujme úspory paliva by mal byť ovládací panel umiestnený ďalej od kotla.

  Výhody

  • dobré vybavenie;
  • výmenník tepla z nehrdzavejúcej ocele;
  • univerzálnosť;
  • pohodlné ovládanie.

  nevýhody

  • ovládací panel je lepšie odpojiť od kotla.

  Viessmann Vitodens 050-W BPJC 24 kW dvojokruhový

  Hodnotenie: 4.7

  Viessmann Vitodens 050-W BPJC 24 kW dvojokruhový

  Kompaktnosť a dlhá životnosť sú hlavnými devízami dvojokruhového kotla Viessmann Vitodens 050-W BPJC. Tento model má maximálny tepelný výkon 24 kw, ktorý stačí na vykurovanie domu a zásobovanie obyvateľov teplou vodou. Odborníci chválili výrobcu za kvalitnú konštrukciu a 10-ročnú záruku. jednotka sa dodáva s cirkulačným čerpadlom, expanznou nádobou (8 l), odsávacím ventilátorom a digitálnym displejom. Automatizácia samostatne vyberá optimálny režim prevádzky, čím sa na minimum znižuje zapojenie moderného človeka.

  Používatelia si ho pochvaľujú pre jeho kompaktné rozmery, spoľahlivosť a nízku hladinu hluku. Aby sa riziko upchatia výmenníka znížilo na nulu, systém by mal byť naplnený kvalitnou vodou.

  Výhody

  • kompaktnosť;
  • 10-ročná záruka;
  • dobrý balík vybavenia;
  • automatická prevádzka.

  Nevýhody

  • citlivosť na kvalitu vody.

  Ariston GENUS PREMIUM EVO 24 FF 22 kW dvojokruhový

  Hodnotenie: 4.6

  Ariston GENUS PREMIUM EVO 24 FF 22 kW dvojokruhový

  Do prémiového segmentu patria odborníci na nástenný plynový kotol Ariston GENUS PREMIUM EVO 24 FF. Dvojokruhový model poskytuje tepelný výkon v rozsahu 2,5…22 kW. Výrobca vybavil zariadenie expanznou nádobou (8 l), odvzdušňovačom, ventilátorom a cirkulačným čerpadlom. Kotol môže pracovať na zemný plyn aj na LPG. Kotol má podsvietený displej, hoci zariadenie nie je ťažké prepnúť na diaľkové ovládanie. Chvályhodná je aj nízka spotreba zemného plynu (2,33 m3). m/h), v tomto parametri je zariadenie lepšie ako konkurencia.

  Majiteľom domácností lichotí nízka spotreba plynu, jednoduchá inštalácia, jednoduchá obsluha. Nevýhodou je vysoká cena.

  Výhody

  • vysokokvalitná montáž;
  • bohatosť vybavenia;
  • účinnosť;
  • jednoduchá inštalácia.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Lynx 30 MKO 30 kW jednookruhový

  Hodnotenie: 4.5

  Protherm kondenzačný lynx 30 MKO 30 kW jednookruhový

  Celý rad kondenzačných plynových kotlov vyrobil slovenský výrobca Protherm. Najvýkonnejším modelom série Lynx je jednotka s označením 30 MKO. Jednookruhová jednotka je z hľadiska tepelného výkonu druhá za víťazom tohto prehľadu (7,1…30 kW) a spotreba zemného plynu vyzerá úsporne (3,2 m3). m/h). Nástenný kotol je vybavený obehovým čerpadlom a expanznou nádobou s objemom 8 l. Výmenník tepla je vyrobený z robustného silumínu. Odborníci si všímajú kompetentnú cenovú politiku slovenského výrobcu a dobrú kvalitu montáže.

  Majitelia sú spokojní s jednoduchou obsluhou, hospodárnosťou a vysokým výkonom kotla. Z nevýhod zdôrazňujú veľký objem kondenzátu (až 85 litrov denne), ktorý sa musí odvádzať.

  Výhody

  • nízka cena;
  • vysoký výkon;
  • jednoduchá obsluha;
  • Ekonomika.

  nevýhody

  • veľký objem kondenzátu.

  Najlepšie podlahové plynové kondenzačné kotly

  Na inštaláciu podlahového plynového kotla je potrebná nehorľavá podlaha. Pri výbere zariadenia by ste sa mali zamerať na vykurovací výkon a funkčnosť. Odborníci vyzdvihli niekoľko moderných modelov.

  Vaillant ecoCOMPACT VSC 306/4-5 150 30 kW dvojokruhový

  Hodnotenie: 4.9

  Vaillant ecoCOMPACT VSC 306/4-5 150 30 kW dvojokruhový

  Odborníci sa domnievajú, že hlavnou výhodou série kotlov Vaillant ecoCOCOMPACT sú ich kompaktné rozmery. To umožňuje inštaláciu zariadenia v stiesnených priestoroch kotolne alebo v podkroví. VSC 306/4-5-5 150 kombinuje skromné rozmery s vlastnosťami, ako sú. Vykurovací kotol a ohrievač vody s objemom 150 litrov sú umiestnené v jednom kryte. Tepelný výkon je nastaviteľný v rozsahu 5,8…30 kW. Výrobca vybavil svoj výrobok obehovým čerpadlom, odvzdušňovacím zariadením a expanznou nádobou s objemom 12 litrov. Primárny aj sekundárny výmenník tepla sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti kotla je ťažké ho označiť za drahý.

  Model sa stáva víťazom nášho prehľadu napriek malému počtu recenzií.

  Výhody

  • vysoký výkon;
  • kompaktnosť;
  • bohaté vybavenie;
  • kvalitná montáž.

  Nevýhody

  • nenájdené.

  Viessmann Vitocrossal 300 CU3A038 19 kW jednookruhový

  Hodnotenie: 4.8

  Viessmann Vitocrossal 300 CU3A038 19 kW jednoduchý kotol

  Najdrahším stojacim plynovým kotlom v našom prehľade sa stala jednookruhová jednotka Viessmann Vitocrossal 300 CU3A038. Nemecký výrobca sa snaží upozorniť na svoj výrobok vysokou účinnosťou premeny energie spaľovania na teplo (98 %). Ekologická, úsporná a tichá prevádzka sú pre používateľa dôležité vlastnosti. Jednoduchá údržba zariadenia s funkciou samočistenia výmenníka tepla. Používatelia môžu v budúcnosti ušetriť peniaze predĺžením servisného intervalu (3 roky). Model je síce nižší ako líder v maximálnom výkone (19 kW), ale teplota chladiacej kvapaliny môže dosiahnuť 95 ºC.

  Možno argumenty našich odborníkov pomôžu potenciálnym kupujúcim v našej krajine rozoznať všetky výhody modelu. Ale zatiaľ neexistujú žiadne skutočné recenzie kotla na tematických fórach.

  Výhody

  • vysoká účinnosť;
  • hospodárstvo;
  • tichá prevádzka;
  • samočistenie výmenníka tepla.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Fondital Giava KRB 12 11.6 kW dvojokruhový

  Hodnotenie: 4.8

  Fondital Giava KRB 12 11,6 kW dvojokruhový

  Taliansky dvojokruhový kotol Fondital Giava KRB 12 sa môže pochváliť bohatou kompletnou výbavou. Model je vybavený integrovaným kotlom 130 l, expanznou nádobou 10 l a obehovým čerpadlom. Zariadenie je určené na zemný plyn a LPG s maximálnym vykurovacím výkonom 11,6 kW. Použitie kondenzačnej technológie umožňuje výrobcovi dosiahnuť minimálne emisie škodlivých látok do ovzdušia a nízku spotrebu paliva. Podlahový kotol sa stal bronzovým medailistom nášho prehľadu.

  Silné stránky jednotky, používatelia odkazujú na všestrannosť, bohatú výbavu, hospodárnosť. Skromná kapacita môže odradiť od nákupu.

  Výhody

  • bohatý kompletný súbor;
  • multifunkčnosť;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • ekonomika.

  Nevýhody

  • skromná kapacita.

  Buderus Logano plus GB102-16 17 kW jednookruhový

  Hodnotenie: 4.7

  Kotol Buderus Logano plus GB102-16 17 kW

  Plynový kotol Buderus Logano plus GB102-16 má najatraktívnejšiu cenu v porovnaní s konkurenciou. Jednookruhová konštrukcia založená na modernej kondenzačnej technológii, ktorej výsledkom je vysoká účinnosť spaľovania paliva na tepelnú energiu. Odborníci venovali pozornosť kompaktným rozmerom (930×394 mm) a ľahkosti (52 kg) zariadenia. Kotol je riadený spoľahlivým automatickým systémom BC20; výmenník tepla je vyrobený zo špeciálnej hliníkovej zliatiny. Dôležité komponenty ako čerpadlo, odvzdušňovač a expanzná nádoba však nie sú súčasťou kotla. Model sa zastaví krok od pódia pre víťazov.

  Slovenskám domácnostiam sa páči prijateľná cena kotla, jeho kompaktnosť a ľahkosť. Za nevýhodu považujú zlé vybavenie.

  Výhody

  • prijateľná cena;
  • kompaktná veľkosť;
  • ľahkosť;
  • vysoká účinnosť.

  Nevýhody

  • zlá dodacia súprava.

  Vaillant ecoVIT VKK INT 186/5 17.2 kW jeden okruh

  Hodnotenie: 4.6

  Vaillant ecoVIT VKK INT 186/5 17,2 kW jednookruhový

  Výborným variantom modernizácie starých vykurovacích systémov bude inštalácia špičkového kotla Vaillant ecoVIT VKK INT 186/5. Tento model upútal pozornosť odborníkov svojím štýlovým dizajnom a ergonomickou konštrukciou. Výrobcovi sa podarilo znížiť spotrebu paliva vďaka vysokej účinnosti. Tepelný výkon spotrebiča je nastaviteľný v rozsahu 5…17,2 kW, možnosť externého ovládania. Medzi užitočné funkcie patrí autodiagnostika, ochrana proti mrazu a prehriatiu, automatické zapaľovanie, indikátor zapnutia, displej. Kontrola plynu je zodpovedná za bezpečnosť.

  Domácim používateľom sa páči vysokokvalitná konštrukcia plynového kotla, vysoká účinnosť, hospodárnosť. Okrem zariadenia si však budete musieť kúpiť aj obehové čerpadlo a expanznú nádobu.

  Výhody

  • štýlový dizajn;
  • nízky prietok plynu;
  • vysoká účinnosť;
  • kvalitná výroba.

  Nevýhody

  • slabý balík vybavenia.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: