14 najlepších online kurzov programovania

*Prehľad najlepších podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Programátor je jednou z najžiadanejších a najlepšie platených profesií v roku 2020. Títo odborníci sú potrební prakticky v každej oblasti ľudskej činnosti, od obchodu cez medicínu až po verejnú správu.

A hlavnou črtou programovania je, že je veľmi ťažké naučiť sa ho na univerzitách alebo iných „tradičných“ vzdelávacích inštitúciách. Každý rok prichádzajú nové rámce, jazyky a technológie. Preto sa musíte učiť rýchlejšie – máte len niekoľko mesiacov na to, aby ste „zvládli základy“, a potom je čas pustiť sa do práce.

Tu prichádzajú na rad online kurzy. Pomôžu vám čo najrýchlejšie získať základné znalosti programovania a už po niekoľkých mesiacoch od začiatku štúdia budete môcť získať prácu ako junior v niektorej organizácii. Pre tých, ktorí sa chcú naučiť vysoko žiadané a dobre platené povolanie, sme zostavili 15 najlepších online kurzov programovania.

Hodnotenie najlepších online kurzov programovania

NomináciaUmiestnenieNázovHodnotenie
Slovenskojazyčné stránky na výučbu programovania1Skillbox5.0
2SkillFactory4.9
3Geek
ains
4.8
4Udemy4.7
5Fructcode4.6
6Netológia4.5
7Yandex.Workshop4.4
8beOnMax4.3
9JavaRush4.2
10Hexlet4.1
11ITVDN4.0
Anglicky písané stránky na výučbu programovania1Codeacademy5.0
2Cvičenie.io4.9
3

luralSight + Code School

4.8

Slovenskojazyčné stránky na výučbu programovania

Skillbox

Hodnotenie: 5.0

Skillbox

Skillbox je jednou z najznámejších Slovenskách online univerzít aktuálnych profesií. Jeho popularita však nie je spôsobená neuveriteľne vysokou kvalitou vzdelávania, ale početnými a všadeprítomnými reklamami.

Skillbox sa zameriava na učenie sa profesie od základov. Ak už máte nejaké skúsenosti s programovaním, prvá polovica kurzu sa vám môže zdať nudná – zatiaľ čo lektori budú vysvetľovať, čo sú to algoritmy a ako nainštalovať správne IDE. Ak však nemáte žiadne programátorské zručnosti, Skillbox vám poskytne dostatok informácií na to, aby ste sa stali plnohodnotným „jun. Ďalšie vzdelávanie na vlastnú päsť.

Od mája 2021 je na Skillbox Online University viac ako 150 profesií a 350 študijných programov. Majú rôznu úroveň náročnosti. Ak sa chcete napríklad naučiť programovací jazyk Python, Skillbox ponúka tieto oblasti:

 1. ython od nuly – 12 mesiacov;

 2. Django ython framework – 6 mesiacov;

 3. Python Middle Developer – 4 mesiace;
 4. Dátový vedec – 14 až 24 mesiacov.

Školenie môžete začať kedykoľvek. Kurzy, hoci prebiehajú „online“, sa obnovujú každých niekoľko mesiacov. Rovnako ako na klasických univerzitách sa výučba skladá z prednášok a praktických cvičení, ktoré kontrolujú profesori. Po ukončení sa vydá osvedčenie.

Skillbox – výlučne spoplatnená online univerzita. Cena kurzov závisí od zvolenej profesie a študijného odboru a začína sa na niekoľkých desiatkach tisíc Euro. Niektoré vzdelávacie programy je možné zakúpiť na splátky.

SkillFactory

Hodnotenie: 4.9

SkillFactory

Skillfactory je ďalšou z troch najvýznamnejších Slovenskách online univerzít. Špecializuje sa na výučbu IT profesií, pričom od roku 2019-2020 sa mierne zmení „vektor činnosti“. Zatiaľ čo predtým boli hlavné kurzy zamerané najmä na programovanie, teraz sa Data Science.

Napriek tomu sa kurzy programovania v Skillfactory nikam neposunú. Môžete sa naučiť Python, Java, PHP a Kot

 • n, Swift, C++, C# a ďalšie jazyky. Väčšina online kurzov je o učení sa od nuly a prvých niekoľko mesiacov študenti získajú teoretické vedomosti o tom, čo je to programovanie. Na konci kurzu sa môžu kvalifikovať na pozíciu džungliara v niektorom štúdiu. Dôležitou výhodou je, že lektori sú skutoční zamestnanci, ktorí vlastnia online univerzitu.

  Kurzy trvajú od niekoľkých mesiacov do 1,5 až 2 rokov v závislosti od obsahu a zamerania. Štúdium v SkillFactory je vždy platené, okrem špeciálnych udalostí. Kurzy sa obnovujú každé 1-2 mesiace, takže sa do nich môžete kedykoľvek prihlásiť.

  Dôležitou výhodou SkillFactory je dostupnosť bezplatných mikrokurzov a vzdelávacích aktivít. Môžete na nich „vyskúšať tréning“. A ak sa vám páči štýl a obsah (a povolanie sa vám zdá zaujímavé) – môžete si kúpiť celú.

  Geek
  ains

  Hodnotenie: 4.8

  Geek</div><p>ains“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/30516666197291-4714.jpg“ title=“Geek<br />ains“></p><p>Geek<br />ains dopĺňa tri najznámejšie vďaka masovej reklame Slovenskách online univerzít. Špecializuje sa aj na IT profesie a ponúka dlhodobé školenia zamerané na zvládnutie znalostí od základov.</p><p>Dôležitá funkcia Geek<br />Veľkou výhodou je dostupnosť bezplatných online maratónov, ktoré vás oboznámia so špecialitami. Konajú sa každých niekoľko mesiacov. Online maratóny vám dávajú možnosť naučiť sa základy vybraného študijného odboru a zistiť, či sa vám páči a či môžete štúdium skĺbiť so svojou súčasnou prácou alebo koníčkom.</p><p>Druhý plus Geek<br />Ains sú zárukou zamestnania. Študenti, ktorí úspešne dokončia záverečný projekt, môžu hneď po skončení štúdia nastúpiť do práce v jednej z partnerských spoločností online univerzity. Väčšina „vynikajúcich študentov“ je poslaná do skupiny, majiteľa Geek<br />ains.</p><p>Súbor programovacích jazykov je podobný ako v Skillfactory a väčšinou sa týka najpopulárnejších smerov – Python, Java, C#, Kot</p><li>n a Swift. Okrem toho v rokoch 2019-2020 Geek<br />Vyučujú dátovú vedu, profesiu DevOps a ďalšie interdisciplinárne oblasti, ako je strojové učenie.<p>Ďalšie plus pre Geek<br />je dostupnosť splátkového kalendára, ktorý pomáha nováčikom zmeniť svoju špecializáciu. Tento úverový produkt je určený pre tých, ktorí sú presvedčení o svojich ambíciách, pretože ponúka 6-mesačné obdobie odkladu prvej splátky. Očakáva sa, že študent bude splácať v splátkach zo svojho platu.</p><h3>Udemy</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Udemy

  Udemy – medzinárodná online univerzita s komplexným vzdelávaním. To znamená, že existujú kurzy, ktoré poskytujú základné pojmy o programovaní a vybranom jazyku, ako aj programy určené pre stredoškolákov a profesionálov s pracovnými skúsenosťami.

  Udemy sa od vyššie uvedených online univerzít líši tým, že tu neexistujú žiadne „streamovacie kurzy“. Kúpite si vopred nahratý program a absolvujete školenie v ľubovoľnom vhodnom čase. Tento prístup má svoje výhody aj nevýhody.

  Hlavnou výhodou Udemy ako vzdelávacej platformy je cena. Kurzy prezentované na platforme stoja od niekoľkých tisíc Euro – to je niekoľkokrát lacnejšie ako programy Skillbox alebo Geek
  ains.

  Napriek tomu sa učíte sami. Žiadni mentori ani tútori na Udemy. Dokonca aj praktické úlohy v kurzoch chýbajú, a ak aj áno, stále sa majú robiť samostatne a nikto ich nekontroluje. Po zaplatení niekoľkých tisíc Euro dostanete len niekoľko vopred nahraných prednášok rozdelených do tém a skupín.

  V čase písania tohto článku (máj 2021) je na stránke viac ako 130 tisíc kurzov od rôznych lektorov. Najobľúbenejšie programy sú tie, ktoré sa týkajú Pythonu, Koltinu (vývoj pre Android), vývoja webových stránok (HTML, CSS, JavaScript, React, Redux) a Javy.

  Mimochodom, na Udemy sú aj bezplatné kurzy programovania.

  Fructcode

  Hodnotenie: 4.6

  Fructcode

  Fructcode je relatívne malá online škola, ktorá sa špecializuje na výučbu tvorby webových stránok. Súbor špecializácií je teda pomerne malý – HTML/CSS, Bootstrap, JavaScript, jQuery, PHP, MySQL, VueJS atď. Avšak po absolvovaní aspoň niekoľkých kurzov budete môcť s istotou vytvárať malé webové stránky aj väčšie weby.

  Fructcode ponúka interaktívne kurzy. Väčšina hodín pozostáva z krátkej niekoľkominútovej prednášky a praktického cvičenia. Ak ju úspešne absolvujete – získate prístup do ďalšej fázy kurzu. Po ukončení školenia je možné získať nielen vedomosti, ale aj elektronický certifikát (z nejakého dôvodu).

  Fructcode ponúka pomerne zaujímavý spôsob platby prostredníctvom predplatného. Nekupujete si prístup k jednému kurzu, ale ku všetkým vzdelávacím programom online školy a môžete ich absolvovať v ľubovoľnom poradí. Prístup si môžete zakúpiť na 1, 6 alebo 12 mesiacov. Cena v čase písania tohto článku bola 19, 29 a 39 dolárov. Okrem toho spoločnosť Fructcode často organizuje rôzne propagačné akcie a „výpredaje“ s tréningovými zľavami až do výšky 60 %.

  Netológia

  Hodnotenie: 4.5

  Netológia

  „Netology je online univerzita známa svojou vysokou kvalitou vzdelávania, aj keď len veľmi zriedkavo realizuje rozsiahle reklamné kampane. Je tiež pozoruhodný svojím netradičným prístupom ku kurzom. Tu je len malá časť kurzu určená na zvládnutie internetových profesií od základov. Veľká časť kurzov je zameraná na odborný rozvoj.

  V čase písania tohto článku ponúka spoločnosť Netology približne 25 kurzov zameraných na programovanie. 4 z nich sú určené pre profesionálov. Okrem toho môžete bezplatne absolvovať 7 kurzov. Kurzy vám umožnia osvojiť si najpopulárnejšie webové profesie prostredníctvom štúdia jazykov Python, Java a Kot

 • n, frontendové jazyky. Okrem toho je „Netology“ jednou z mála online univerzít, ktoré vyučujú programovanie v jazyku 1C.

  Bezplatné kurzy vám umožnia naučiť sa základy tejto profesie. Tie trvajú v priemere približne dva týždne. Platené kurzy poskytujú rozsiahlejšie znalosti a sú určené na 6-15 mesiacov odbornej prípravy. Niektoré kurzy ponúkajú záruku zamestnania – po úspešnom absolvovaní a odovzdaní diplomového projektu je študent zamestnaný partnerskými spoločnosťami Netology. Cena platených kurzov sa začína na niekoľkých desiatkach tisíc Euro.

  Yandex.Praktikum

  Hodnotenie: 4.4

  Yandex.Praktikum

  „Yandex.Praktikum“ – Online univerzita vytvorená spoločnosťou Yandex IT corporation. Jeho hlavnou výhodou je, že väčšina prednášajúcich a odborníkov na praktické úlohy sú zamestnanci samotnej spoločnosti, ktorí ponúkajú reálne prípady a hovoria o najmodernejších prístupoch k programovaniu.

  Čiastočne z tohto dôvodu je „rozsah“ Yandex.Praktikum neponúka toľko profesií ako iné online univerzity. Školenie je rovnaká technológia, ktorá sa používa v tejto spoločnosti. Konkrétne môžete získať profesie ako Python developer (jun a midle), React developer, web developer a C programátor++. Vývoj mobilných zariadení, PHP alebo napríklad MySQL nie sú v kurze zastúpené.

  Učenie prebieha kombinovaným interaktívnym spôsobom. Študent dostane poznámky z prednášok a praktické úlohy. Zamestnanci spoločnosti Yandex ich kontrolujú automaticky aj manuálne. Prakticky každý kurz si môžete vyskúšať zadarmo – k dispozícii sú teoretické aj praktické základy. Napríklad úvodná časť školenia o vývoji jazyka Python trvá 30 hodín a vyžaduje jeden projekt. Potom môžete zvyšok kurzu zaplatiť naraz alebo v splátkach.

  beOnMax

  Hodnotenie: 4.3

  beOnMax

  BeOnMax je online škola, ktorá sa venuje jedinej oblasti programovania – tvorbe webových stránok. Tu uvedené kurzy však pokrývajú takmer všetky oblasti tvorby webových stránok a online služieb. V mnohých ohľadoch sa podobá na Fructcode, ale s viac prízemnými kurzami.

  Absolvovanie kurzov beOnMax vám umožní „okamžite“ získať štandardnú prácu v runete. Stále máme veľa webových stránok postavených na systéme WordPress a klienti očakávajú, že webový vývojár nielen napíše kód, ale aj pomôže s ich propagáciou. Všetky kurzy, ktoré potrebujete, sú k dispozícii na stránke beOnMax.

  Tréningový model je založený na interaktívnom mechanizme. Po zaplatení prístupu do kurzov študenti dostanú nahrávky prednášok a praktických úloh. Budete musieť odoslať výsledky do automatizovaného testovacieho systému. Ak máte nejaké otázky, môžete využiť špeciálnu „chatovaciu miestnosť“ pre študentov, kde sú niekedy prítomní aj učitelia.

  Tento prístup nám umožnil znížiť náklady na školné. Aj bez predaja stojí prístup ku kurzom 39 dolárov za mesiac, 59 dolárov za šesť mesiacov a 79 dolárov za rok. Výpredaje so 60-80% zľavami sa však konajú takmer každý mesiac.

  JavaRush

  Hodnotenie: 4.2

  JavaRush

  JavaRush je online kurz (nie „škola“ alebo „univerzita“), ktorý vyučuje programovací jazyk Java. Používa sa v rôznych oblastiach. Napríklad vývoj mobilných aplikácií pre Android sa stále vykonáva v jazyku Java, hoci ho postupne nahrádza jazyk Kot

 • n.

  Učenie v JavaRush je založené na princípe „gamifikácie“. Študent neabsolvuje kurzy, ale plní úlohy. Každý z nich pozostáva z teoretických vedomostí a praktických úloh, pričom prax tvorí približne 80 % vyučovanej látky. Okrem toho si môžete vybrať požadovaný smer štúdia – napríklad odmietnuť niektoré špecializované prúdy a zamerať sa na mobilný vývoj alebo prácu s technológiou JSP.

  V službe JavaRush sú k dispozícii platené a bezplatné kurzy. Bez predplatného môžete absolvovať harvardský kurz CS50, ktorý sa zameriava na základy programovania, a základný kurz vývoja systému Android od spoločnosti Google. Ak chcete získať prístup k zvyšku kurzu, budete musieť zaplatiť 30-50 dolárov mesačne.

  Hexlet

  Hodnotenie: 4.1

  Hexlet

  Hexlet je online univerzita, ktorá ponúka kurzy vývoja webových stránok a programovania. Ponúka približne 110 kurzov o aktuálnych jazykoch a smeroch. Zoznam sa neobmedzuje len na bežné jazyky Python a Java, ale nájdete tu aj oveľa exotickejšie kurzy, ako napríklad Euroy on Rails alebo Node exclusively.js.

  Hexlet ponúka model platieb na základe predplatného. Zaplatením 39 až 190 dolárov mesačne používateľ získa prístup ku všetkým kurzom a môže si vybrať tie, ktoré chce. Upozorňujeme však, že mnohé z nich sa uskutočňujú online. Takže môžete zaplatiť teraz – a stráviť niekoľko mesiacov čakaním na začiatok kurzu.

  V Hexlete je k dispozícii aj štandardná metodika, pri ktorej si študent zakúpi prístup k celému kurzu samostatne. K dispozícii je aj bezplatný kurzový softvér – dokonca viac ako na mnohých iných online univerzitách (okrem Udemy). Existujú napríklad tri bezplatné kurzy rôznej intenzity venované len jazyku Python.

  Ak za kurz zaplatíte, Hexlet vám pomôže s umiestnením do zamestnania (nemýliť si s „umiestnením do zamestnania“). napr. špecialisti pripravujú životopisy, informujú vás o možných voľných pracovných miestach a poradia vám, ako sa dostať na pracovný pohovor. V zásade nie je na škodu zmeniť odbor – ak ste predtým pracovali v inej oblasti ako IT.

  ITVDN

  Hodnotenie: 4.0

  ITVDN

  ITVDN kombinuje prístupy veľkých a malých online univerzít. Ponúkajú sa nielen samostatné kurzy, ale aj školenia pre konkrétne profesie. Platba za predplatné. Ak si zakúpite napríklad prístup za 89,99 USD, môžete sa naučiť akúkoľvek špecializáciu, prejsť 10 praktických úloh so živým mentorom a konzultovať so školiteľom.

  ITVDN ponúka videokurzy programovania, ktoré neponúka žiadna iná univerzita. Napríklad, .NET a C# Vývoj WPF UWP. Používajú sa pri programovaní systému Windows vrátane serverových aplikácií.

  Kurzy sú vopred nahrané. Po každej video prednáške budete musieť splniť praktickú úlohu, ktorá sa automaticky otestuje. Pri zakúpení prístupu „Starter“, „Basic“ alebo „Premium“ sú navyše pridané praktické cvičenia od školiteľov.

  Ceny školení ITVDN začínajú na 9,99 USD. Za túto cenu môžete získať prístup k jednému kurzu. Podrobnejšie programy stoja od 49,99 do 169,99 USD. Existujú aj bezplatné programy a webové semináre, ktoré sú však určené buď úplným začiatočníkom, alebo profesionálom s určitými skúsenosťami.

  Anglicky písané stránky na výučbu programovania

  Codeacademy

  Hodnotenie: 5.0

  Codeacademy

  Codeacademy je zbierka bezplatných kurzov programovania v rôznych jazykoch. Tu sa môžete naučiť HTML a CSS, Python, JavaScript, Javu, SQL a mnoho ďalších oblastí vrátane Swiftu a Kotu, ktoré sú aktuálne v mobilnom vývoji

 • n.

  Codeacademy sa však od online univerzít líši jedným dôležitým rozdielom. Nevyučujú tu „profesiu“. Tu nájdete kurzy vo vybranom programovacom jazyku. Nájdete tu napríklad samostatný učebný plán pre pochopenie základov jazyka Java, samostatný učebný plán pre vývoj mobilných aplikácií, samostatný učebný plán pre polymorfizmus a dedičnosť atď.

  Takmer všetky kurzy sú k dispozícii úplne zadarmo. Ak však chcete získať prístup k špeciálnym oblastiam, mobilnému vývoju, školeniam krok za krokom alebo certifikátom o absolvovaní, budete musieť zaplatiť. Predplatné stojí 19,99 USD mesačne za mesačné platby a 15,99 USD mesačne za celý rok.

  Cvičenie.io

  Hodnotenie: 4.9

  Exercism.io

  Cvičenie.io – obrovská zbierka úplne bezplatných online kurzov programovania s prvkami gamifikácie. Jeho veľkosť a rozsah sú pôsobivé. Celkovo sa môžete učiť v 52 oblastiach – od populárneho Pythonu a Kot

 • n na vzácne D a Haskell. A z nejakého dôvodu existuje aj Delphi Pascal.

  Cvičenie.io je založený na gamifikácii vzdelávacieho procesu. Celé učenie prebieha v piatich fázach:

  1. Vyberiete si kurz a absolvujete prvú lekciu;
  2. Vypracujete praktickú úlohu v určenom programovacom jazyku;
  3. Výsledok nahráte na Exercism a získate hodnotenie od mentora (áno, mentori sú tiež zadarmo);
  4. Na základe výsledkov vašej úlohy otvoríte nasledujúce lekcie;
  5. Po ukončení štúdia môžete hneď začať s domácim projektom alebo si hľadať prácu ako traini-programátor.

  Mentori cvičení.Io sú programátori, ktorí pracujú v rôznych spoločnostiach alebo prevádzkujú vlastné projekty. Ich prácu si môžete prečítať ešte pred absolvovaním kurzu – takmer všetci majú odkazy na GitHub. Napriek tomu si treba uvedomiť, že mentori cvičení.io pracovať na čistom nadšení, takže preskúmanie môže byť krátke a bude musieť počkať. To je však jediná nevýhoda tejto online školy.

  luralSight + Code School

  Hodnotenie: 4.8

  PluralSight + Code School

  luralSight je najbližšie k pojmu „online univerzita“, ktorý poznajú začínajúci programátori Zo Slovenska. Je celkom možné získať tu modernú IT profesiu a kurzy sú prehľadne usporiadané a zoskupené podľa oblastí.

  luralSight je orientovaný na západné trhy, takže väčšina kurzov sa týka jazykov a smerov, ktoré nie sú Slovenskám programátorom príliš známe. Nie, samozrejme, môžete sa tu naučiť Python alebo Javu, pretože tieto jazyky sa používajú všade. PluralSight však ponúka pomerne veľa kurzov o používaní Microsoft Azure, AWS, jazykov R, Euroy a ďalších.

  Podobne ako mnoho iných online kurzov, aj PluralSight ponúka prístup ku všetkým kurzom naraz. Tu sú dve možnosti sadzieb – štandardná (29 USD mesačne alebo 299 USD ročne) a prémiová (45 USD mesačne alebo 449 USD ročne). Prvý ponúka pasívne odovzdávanie – študent len počúva a robí projekty pre domácich miláčikov. Keď sa pripojíte k prémiovému programu, máte k dispozícii certifikáty, online kurzy a dohľad mentora.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: