12 najlepších smartfónov do 6000 Euro

*Prehľad najlepších od redaktora. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Medzi spotrebiteľmi prenosnej elektroniky je značná časť tých, ktorí nevidia zmysel v honbe za vlajkovými loďami a sú ochotní uspokojiť sa s vlastnosťami postačujúcimi pre každodenné potreby. Tento postoj je celkom rozumný, najmä preto, že cena takýchto smartfónov je mnohonásobne alebo dokonca rádovo nižšia ako vlajkové lode.

Redaktori portálu Expertology pre vás pripravili podrobný prehľad lacných smartfónov, ktorý vám pomôže pred kúpou. Väčšina recenzií sa týka minuloročných modelov, ktoré sa stále nachádzajú v Slovenskách obchodoch, v reálnom sektore a online bez akýchkoľvek problémov. Cenový strop 6000 Euro nie je náhodný – naši marketingoví špecialisti určili túto približnú cenu ako reprezentatívnu pre efektívne a dostatočne kvalitné modely. Všetky prezentované smartfóny stoja od októbra 2020 približne toľko, s malou „medzerou“ niekoľkých stoviek Euro. Modely, ktoré sú o niečo drahšie, v blízkej budúcnosti pravdepodobne zlacnejú.

Najlepšie smartfóny do 6000 Euro

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie smartfóny do 6000 Euro s maximálnym výkonom1BQ 5732L Aurora SE5 996 €
2Alcatel 1SE (2020) 5030D6 588 €
3Xiaomi Redmi Note 4X 3/16GB6 610 €
Najlepšie smartfóny do 6000 Euro s maximálnou výdržou batérie1Xiaomi Redmi 4X 16GB6 498€
2HONOR 8S6 420 €
3OPPO A1k6 999 €
4BQ 6035L Strike Power MAX5 988 €
5ZTE Blade A7 (2020) 2/32GB6 619 €
Najlepšie smartfóny do 6000 RUR s veľkými obrazovkami1BQ 6016L Rtuť5 050 €
2Samsung Galaxy A015 950 €
3Nokia 2.3 32 GB Dual Sim6 588 €
4ZTE Blade V10 Vita 3/64GB6 790 €

Najlepšie smartfóny do 6 000 eur s maximálnym výkonom

V prvom výbere recenzie sa pozrieme na smartfóny s čo najväčším výkonom za túto cenu. Odborníci brali do úvahy nielen špecifikácie oznámené výrobnými spoločnosťami, ale aj výsledky testov, pretože je známe, že skutočný výkon gadgetu určuje najslabší článok.

BQ 5732L Aurora SE

Hodnotenie: 4.9

BQ 5732L Aurora SE

Začnime modelom, ktorý je v Rusku rozšírený v maloobchode a pomerne populárny, s výrazne pozitívnou spätnou väzbou od používateľov rozpočtovej elektroniky. Značka BQ patrí ruskej spoločnosti a montáž výrobku sa podľa očakávania vykonáva v Číne.

Rozmery a hmotnosť smartfónu sú priemerné, bez zbytočných nárokov – 72.3×149.5×8.1 mm a 162 g. Zadný kryt je vyrobený z tvrdeného skla, čo je v prípade lacných smartfónov, ktorých kryty sú väčšinou vyrobené z polykarbonátu alebo dokonca z obyčajného plastu, relatívna rarita. Tri farebné varianty – čierna, modrá, fialová.

Veľkosť obrazovky 5.86 palcov s rozlíšením 1520×720. Matrica – IPS s pozorovacím uhlom 178 stupňov. Tu a nižšie to bude dôležitý bod, pretože nie je možné mať super modernú matricu OLED v rozpočtových modeloch, ale lacná matrica TN s úzkymi rohmi a neznesiteľným skreslením farieb je rovnako pravdepodobná. Preto budeme maticu IPS všade zdôrazňovať ako výhodu.

Keďže v tomto výbere sa zaujímame o najproduktívnejšie smartfóny pod 6000 Euro, okamžite zdôrazňujeme hlavnú výhodu BQ 5732L Aurora SE. Pamäť RAM tu má 3 GB, zatiaľ čo väčšina porovnateľných modelov nemá viac ako 2 GB. Procesor je tiež celkom dobrý – 8-jadrový MediaTek He

 • o P60 s integrovanou grafikou. Vstavaná pamäť je nízka, len 32 GB, ale to sa pri takomto rozpočte dá očakávať. Našťastie je tu slot pre externé karty a úložisko je možné rozšíriť až na 256 GB.

  Jednotka zadného fotoaparátu v tomto modeli pozostáva z dvoch modulov – 13 a 5 MP. Umiestnený vertikálne v hornej časti jednotky. Hneď pod ním sa nachádza snímač odtlačkov prstov. Predná kamera – 8 MP. Zadná jednotka stojí za úprimnú a úprimnú pochvalu. Výrobcovia zvyčajne nevynakladajú veľa prostriedkov na vylepšenia fotoaparátov pre modely vyššej triedy a automatické zaostrovanie tým často trpí. V modeli BQ 5732L Aurora SE sa používa iný princíp mechaniky automatického zaostrovania, s ktorým väčšinou nie sú žiadne problémy ani pri slabom osvetlení.

  Kapacita batérie BQ 5732L Aurora SE je jedna z najbežnejších s kapacitou 3000 mA⋅h. A to v tomto prípade nie je zlé, pretože existuje veľa príkladov s nižšou kapacitou, dokonca aj od známejších značiek. Nabíjanie cez dodaný kábel USB s konektorom typu C. Čas nabíjania – až hodinu a pol. Žiadne rýchle nabíjanie, ale očakávať ho od rozpočtového telefónu by bolo divné.

  Výhody

  • Vďaka optimálnej veľkosti a proporciám dobre padne do ruky;
  • Zadný kryt je z tvrdeného skla;
  • Matica IPS;
  • 8-jadrový procesor;
  • 3 GB pamäte RAM;
  • dobre navrhnutý fotoaparát s automatickým zaostrovaním;
  • USB typu C;
  • skener odtlačkov prstov.

  Nevýhody

  • žiadny indikátor udalosti.

  Alcatel 1SE (2020) 5030D

  Hodnotenie: 4.8

  Alcatel 1SE (2020) 5030D

  Možno je ťažké tomu uveriť, ale v prehľade lacných smartfónov do 6k. Časopis Expertology má skutočnú novinku roku 2020. Francúzska značka Alcatel, ktorá bola kedysi jedným z lídrov vo výrobe mobilných telefónov, už dávno stratila svoje najvyššie postavenie na trhu, ale prešla pod krídla Američanov, je stále nažive a dokonca má viac či menej stabilné publikum.

  Prejdime si v krátkosti nejasnosti tohto modelu, aby sme predišli prehnaným očakávaniam. Je to nový model, ale nie je to vlajková loď, takže od smartfónu neočakávajte superschopnosti. Napríklad kapacita batérie 4 000 mAh je dosť klamlivá. To sa zdá byť v tejto kategórii nadpriemerné a podľa výrobcu by plné nabitie malo stačiť na takmer 30 hodín hovoru. Je to však takmer nereálne. Smartfón bude v skutočnosti poctivo pracovať od skorého rána do neskorého večera, dokonca aj s mnohými aplikáciami na pozadí, ale určite nie v režime nepretržitého hovoru. Takže autonómia zariadenia je kvalifikovaná ako nie zlá našimi odborníkmi, ale nevýhody sú silné vykurovanie.

  Teraz k dobru. V roku 2020, bez ohľadu na to, ako nízkorozpočtový smartfón je, by ho nikto nepripojil k úplne horšiemu procesoru. Aj tu – 8-jadrový Unisoc SC9863A poskytuje slušnú rýchlosť a 3 GB pamäte RAM sa hodia aj na súčasnú prevádzku mnohých dôležitých aplikácií.

  Obrazovka nie je zlá, ale nič viac. Matica z lacných, ale všetky rovnaké IPS, ale rozlíšenie je tak-so – 1520×720. Pri pôsobivej veľkosti obrazovky 6.22 palcov hustota pixelov nie je príliš vysoká – 277 na palec. Používatelia sa však na túto okolnosť príliš nesťažujú.

  Pomerne pekná jednotka zadného fotoaparátu – tri moduly 13, 2 a 5 MP s automatickým zaostrovaním. Väčšina cenovo porovnateľných smartfónov ponúkne maximálne dvojnásobný fotoaparát a tu sa možnosti aspoň do určitej miery moderného „smartfónu“ výrazne rozšírili. V tomto modeli však nie je miesto na ukladanie fotografií a videí. Vstavaná pamäť len 32 GB, ale aj to sa dá prežiť. Pamäťové karty sú však v modernom svete podporované aj v mikroskopickej veľkosti – až do 32 GB, a navyše je slot kombinovaný s druhou kartou SIM. Ďalšia vec, že mnohí používatelia nepotrebujú veľké úložisko dát pre nič za nič, ale potom opäť hovoríme o moderných štandardoch.

  Celkovo bolo zariadenie prekvapivo dobré, aj keď často nájdete skepticizmus o tejto značke a celkom oprávnené. V praxi sa smartfón ukázal ako veselý a inteligentný, predvídateľné správanie, nie je preťažený predinštalovanými programami, funguje stabilne, bez zjavných systematických porúch.

  Výhody

  • 2020 novinka;
  • výkonný procesor;
  • 3 GB RAM;
  • Trojitá zadná kamera;
  • veľká obrazovka;
  • Matica IPS;
  • skener odtlačkov prstov.

  Nevýhody

  • Podpora pamäťových kariet s príliš malou veľkosťou;
  • Počas intenzívneho používania sa veľmi zahrieva.

  Xiaomi Redmi Note 4X 3/16GB

  Hodnotenie: 4.8

  Xiaomi Redmi Note 4X 3/16GB

  Od modelov, ktoré by niektorí považovali za porovnateľné „know-nothing“, prejdime k hlavnému prúdu. Obraciame vašu pozornosť na zástupcu línie Redmi od spoločnosti Xiaomi. Situácia je tu opačná, pokiaľ ide o čerstvosť modelu – smartfón bol oznámený začiatkom roka 2017 a v tom čase bol vo svojej kategórii dokonca „hviezdou“ z hľadiska výkonu. Odvtedy jeho cena výrazne klesla a na Slovenskách trhoch je stále k dispozícii v dostatočnom množstve.

  Na začiatok treba povedať, že vysoký výkon v čase vydania modelu sa neobjavil z ničoho nič. Samotný Redmi Note 4X je založený na špičkovom modeli Redmi Note 4 od spoločnosti Xiaomi, čo znamená, že ide v podstate o mierne zjednodušenú vlajkovú loď. Samotné obmedzenia nie sú príliš veľké a najvážnejšie z nich sa týkajú len pamäte. Operačná pamäť je znížená na 3 GB, vstavané úložisko – až 32 GB a v iných modifikáciách až 16 GB. Zhodneme sa na tom, že to môže byť obetované pre výkon vlajkovej lode.

  Teraz k ostatným dôležitým bodom. Obrazovka je tu menšia ako v prvých dvoch variantoch, ale nie zanedbateľná – 5.5 palcov. Matrica IPS s už normálnym, dokonca vynikajúcim rozlíšením F

   lHD 1920×1080. Čo sa týka kamier, tu je situácia presne opačná. Jediný 12 Mpx zadný fotoaparát v roku 2020 vyzerá prinajmenšom bledo. Ak je však výkon prvoradý, budete musieť túto skutočnosť akceptovať. Predný fotoaparát je najbežnejší 5-megapixelový.

   A nakoniec k tomu hlavnému. Procesor je osemjadrový Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 s grafikou Adreno 506. V kombinácii s pamäťou RAM je táto konfigurácia synonymom rýchleho výkonu aj pri veľmi náročných aplikáciách. Úložisko je rozšíriteľné – je tu slot na flash karty a maximálna kapacita už nie je taká smiešna ako v prípade Alcatelu 1SE, ale až 128 GB. je tiež kombinovaný so SIM kartou, ale už sa na to nebudeme sťažovať.

   Teraz niekoľko slov o výdrži batérie. Batéria je tu o niečo výkonnejšia ako v predchádzajúcom smartfóne – 4 100 mAh. Zdá sa, že týchto 100 jednotiek v podstate nič nerieši, najmä preto, že konfigurácia je tu úplne iná. Optimalizácia systému je však veľmi slušná, takže výsledky testov ukazujú nielen bežné správanie priemerného smartfónu, ale aj rozšírené schopnosti. Smartfón vydrží pracovať poctivo celý deň, a to aj pri slušnom pracovnom zaťažení, ako je hranie hier. Dva dni používania – bude veľmi závisieť od režimu. Rýchle nabíjanie nie je k dispozícii. Pripojovací konektor – micro-USB.

   Výhody

   • výkonný procesor;
   • Zjednodušená vlajková loď;
   • Špičkový procesor v čase vydania;
   • 3 GB RAM;
   • Matica IPS;
   • autonómiu;
   • Rozlíšenie matice F
     lHD 1920×1080;
    • Hodnota za peniaze.

    Nevýhody

    • Veľmi slabé na fotoaparát 2020.

    Najlepšie smartfóny do 6000 Euro s maximálnou výdržou batérie

    Teraz zvážte výber smartfónov s výrazne vylepšenou vlastnosťou, ktorá je cenená takmer viac ako výkon a ktorá veľmi často výrazne chýba. Ide o výdrž batérie. V každom prípade pripomíname, že závislosť kapacity batérie nie je ani zďaleka priama. Veľa bude závisieť aj od optimalizácie systému, používania energeticky úsporných technológií, samotného výrobného procesu procesora a ostatných čipov. Otázku výdrže batérie je preto vždy potrebné skúmať v kontexte každého modelu osobitne.

    Xiaomi Redmi 4X 16GB

    Hodnotenie: 4.9

    Xiaomi Redmi 4X 16GB

    Z uvedených modelov si v tomto ohľade dobre vedie Xiaomi Redmi Note 4X a túto časť recenzie začneme jeho najbližším príbuzným. Pre tých, ktorí sa s elektronikou Xiaomi ešte nestretli, sa môžu názvy modelov zdať podozrivo rovnaké, ale v skutočnosti sú Redmi a Redmi Note úplne odlišné série.

    Začnime hneď tým hlavným. Výdrž batérie – to je určite jedna z najväčších predností tohto modelu, a to je konsenzus takmer všetkých testerov a väčšiny používateľov schopných objektívneho hodnotenia.

    Samotná batéria tu spočiatku vysokú kapacitu, súdiť podľa porovnateľných možností – 4100 mAh. Výrobca sa však snažil aj o optimalizáciu. Minimalizácia parazitného a zbytočného zaťaženia elektroniky a operačného systému. To však zriedka stačí a vývojári sa rozhodli, že nebudú naháňať vysoké rozlíšenie obrazovky. Výsledok je celkom dobrý. Výrobcom deklarované údaje treba samozrejme okamžite vydeliť dvoma (36 hodín hovoru, tomu nikto neuverí), ale v čistých testoch zariadenie ukázalo až 12 hodín sledovania videa v HD kvalite, viac ako 8 hodín surfovania po internete s obnovovaním každých 5 sekúnd v syntetickom teste a až 6 hodín.5 hodín hrania.

    A teraz zvyšok. Spomínané „optimalizované“ rozlíšenie matice je 1280×720 pixelov. Matrica je dobrá, IPS, reprodukuje viac ako 16 miliónov odtieňov. Veľkosť obrazovky – 5 palcov. rozmery puzdra – 139.24×69.96×8.65 mm, celková hmotnosť 146 g. Kovové telo (kryt).

    Výkon zariadenia je normálny, bez mnohých prekvapení. Priemerný procesor Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940, ale pri ôsmich jadrách má väčšina používateľov dostatočnú rýchlosť. Len 2 GB pamäte RAM, takže preťaženie zariadenia množstvom súčasne spustených aplikácií nie je dobrý nápad. Vstavaná pamäť na ukladanie dát je úzka – 16 GB, ale môžete pridať kartu flash až do 128 GB, hoci, slot je kombinovaný s druhou kartou SIM.

    Xiaomi Redmi 4X má rovnaký problém s fotoaparátmi ako jeho sesterské zariadenie s prefixom Note. Jediný 13 Mpx zadný fotoaparát je v roku 2020 „nič“. Robí znesiteľné fotografie, ale v „skleníkových“ podmienkach. Ak chcete niečo viac ako rozostrenie pozadia, panoramatické zábery alebo navyše veľkolepé večerné zábery, nemôžete sa spoľahnúť na. Predný fotoaparát je na dnešnú dobu tiež minimálny – 5 MP.

    Výhody

    • kovové puzdro (kryt);
    • dobrý výkon;
    • Matica IPS;
    • hlasové vytáčanie a ovládanie;
    • Výstupný konektor zvuku mini jack 3.5 mm;
    • Skener odtlačkov prstov;
    • Dobrá výdrž batérie v kombinácii s dobrou optimalizáciou.

    Nevýhody

    • Slabé fotoaparáty;
    • malá vnútorná pamäť.

    HONOR 8S

    Hodnotenie: 4.8

    HONOR 8S

    Bude pokračovať v našej recenzii smartfónu značky HONOR, ktorý, ak niekto nevie, je akýmsi rozšírením známejšej značky HUAWEI. Pod značkou HONOR sú k dispozícii aj vlajkové lode, ktoré nie sú lacné. Ale aj nižší cenový segment výrobcu je celkom zaujímavý.

    Aj tu začneme hlavnou otázkou, najmä preto, že pozadie predchádzajúceho modelu môže byť pre čitateľa mätúce. Skutočnosť, že tento model je vybavený veľmi obyčajnou a nevýraznou kapacitou batérie 3020 mAh. Na objektívne posúdenie však jeden pohľad nestačí a pri pohľade na výsledky nezávislých testov vidíme niečo atraktívnejšie.

    Podľa testov smartfón vykazuje viac ako sedem hodín prehrávania videa pri maximálnom jase obrazovky a v hernom režime smartfón vydrží až päť hodín, a to aj pri maximálnom jase. Dôvodom tejto schopnosti nie je len jeden – je to dobrá optimalizácia tohto konkrétneho modelu a dobre známe nedostatky Xiaomi z hľadiska žravosti, že aj s o štvrtinu väčšou kapacitou batérie nad zariadením z hľadiska výdrže batérie nie je zásadne lepší HONOR 8S. Žiadne rýchle nabíjanie, ako sa očakávalo, s typickým časom nabíjania cez micro-USB do 2 hodín od úplného vybitia.5 hodín.

    Z hľadiska výkonu sa tento model príliš nelíši od predchádzajúceho. Procesor je tu iný – MediaTek He

   • o A22 (MT6761), z hľadiska funkcií o niečo lepšie, ale nie krát. Operačná pamäť má tiež 2 GB a vstavaná pamäť je síce dvakrát väčšia, ale tiež zďaleka nedosahuje moderné štandardy – 32 GB. A vďaka podpore pamäťových kariet môžu výrobcovia telefónu HONOR 8S rozšíriť úložisko až na 512 GB.

    Obrazovka smartfónu je výrazne väčšia ako predchádzajúca verzia – 5.Uhlopriečka 71 palcov. Matrica je rozpočtová, ale plnohodnotná IPS so všetkými výhodami, pokiaľ ide o pozorovacie uhly a nedostatok skreslenia farieb. Rozlíšenie – 1520×720, ale hustota pixelov – 295, čo je celkom dobré pre slušnú kvalitu obrazu bez viditeľných bodov.

    Pokiaľ ide o fotoaparáty, zdá sa, že spoločnosti Xiaomi a Huawei sa navzájom „kopírujú“. Rovnaký smútok – zadný fotoaparát má 13 MP a clonu F/1.80, jediný. Predná časť – 5 Mpix. Tu nie je čo komentovať, všetko v tejto časti je uvedené v popise predchádzajúceho modelu.

    Výhody

    • Robustné polykarbonátové telo;
    • dobrý výkon;
    • Senzor IPS;
    • podpora pamäťových kariet s kapacitou až 512 GB;
    • Slušná výdrž batérie so strednou kapacitou.

    Nevýhody

    • slabé fotoaparáty.

    OPPO A1k

    Hodnotenie: 4.7

    OPPO A1k

    Ďalší na zozname lacných smartfónov s vylepšenou výdržou batérie máme model značky OPPO. Toto je zjavne „rozpočtový“ čínsky výrobca, ktorý celkom sebavedomo vstúpil na trh. Smartfón OPPO A1k pri spustení predaja v Rusku predstavoval približne 10 tisíc kusov. Euro, teraz výrazne klesla cena a v blízkej budúcnosti sa očakáva, že bude ešte pohodlnejšie. Samotný model nie je obzvlášť lesklý, iba vysokokapacitná batéria, spätná väzba od používateľov a testerov je všeobecne dobrá a téma výberu recenzie zodpovedá.

    Tento model je vybavený lítium-iónovou batériou s kapacitou 4000 mAh. To je dokonca objektívne dosť veľa, najmä na pozadí „priemernej“ situácie na trhu, ktorej dominuje kapacita približne 3000 mAh. Optimalizácia smartfónu nie je zlá a aj pri veľkom zaťažení vydrží nabitý až deň a pol. Ak sa používa opatrne a šetrne, môže sa predĺžiť aj životnosť batérie. Jediná vec – niektorí používatelia sa v určitom okamihu sťažovali, že po ďalšej aktualizácii sa spotreba energie výrazne zvýšila. Dôvodne sa domnievame, že táto situácia bola dočasná a bola odstránená následnými aktualizáciami.

    Procesor do značnej miery porovnateľný so svojím predchodcom, Mediatek He

   • o P22 (MT6762V) s ôsmimi jadrami a grafikou PowerVR GE8320 na palube. Operačná pamäť RAM má „životné minimum“ 2 GB, zatiaľ čo interná pamäť je 32 GB. Úložisko môžete rozšíriť pomocou slotu na kartu a tu konečne vidíme vyhradený slot, ktorý nie je kombinovaný s kartou SIM.

    Tento model sa vyznačuje aj veľkou obrazovkou – 6.1 palec. Rozlíšenie matice – 1560×720. Obraz je jasný a kontrastný, povrch z tvrdeného skla odolného proti poškriabaniu. Rozmery tela – 73.8×154.5×8.4 mm, celková hmotnosť smartfónu – 170 g. Treba priznať, že prípad je silný – bolo zaznamenaných mnoho prípadov pádu z výšky a nárazu do povrchu, čo by pre mnohé modely bolo smrteľné a čo OPPO A1k úspešne prežil.

    Čo sa týka kamier, nie je potrebné sa nimi vôbec zaoberať. Toto rozhodne nie je smartfón na fotenie. predný fotoaparát je tu len 8 MP – v mnohých moderných modeloch bude dokonca predný lepší. Má predný fotoaparát s rozlíšením 5 megapixelov. To znamená, že sa ukážu niektoré selfies a môžu sa vytvoriť aj nie príliš náročné obrázky z pikniku, ale nie viac ako to.

    Výhody

    • veľká obrazovka;
    • samostatný slot na pamäťovú kartu;
    • hlasové vytáčanie a ovládanie;
    • robustné puzdro;
    • sklo odolné proti poškriabaniu;
    • vysoká odolnosť voči nárazom.

    Chyby

    • slabý fotoaparát.

    BQ 6035L Strike Power MAX

    Hodnotenie: 4.6

    BQ 6035L Strike Power MAX

    Opäť máme v našom prehľade ruskú značku BQ s výrobou elektroniky v Číne. Formulácia Strike Power MAX v názve modelu jednoznačne naznačuje zvýšenú energetickú kapacitu modelu BQ 6035L a v tomto prípade je to skutočne tak a v rámci tohto prehľadu je to pravdivý záznam. Aj v ďalších funkciách model zaujme a prekvapí. Navyše absencia faktora preplatenia za značku umožňuje za minimálnu sumu peňazí získať niekedy takmer vlajkové vlastnosti.

    Kapacita batérie tu nie je o nič menšia, až 6000 mAh! S týmto údajom, nech už je to s optimalizáciou akokoľvek, môžete bez obáv počítať so serióznou výdržou batérie. V normálnom režime, keď nedochádza k nadmernému zaťaženiu a z času na čas sa používa, smartfón ľahko pracuje tri dni. Hranie hier v zariadení s veľmi náročnými zdrojmi vydrží 10 hodín v rade alebo viac, v závislosti od ďalších podmienok (nastavenia grafiky, jas obrazovky atď.). .).

    Výhody výdrže batérie sú zrejmé, ale vzhľadom na ich politiku minimalizácie ceny v záujme konkurenčnej výhody spoločnosť BQ nevybavila smartfón rýchlym nabíjaním, inak by bol výrazne drahší. Nabíjanie z nuly teda trvá dlho – až 4 hodiny, ale po troch dňoch používania, a to bez vypínania cez noc, to môžete považovať za prijateľné.

    Teraz si prejdeme ostatné funkcie. Obrazovka tohto modelu je veľká – s uhlopriečkou 6 palcov. Nie je však dôležitá veľkosť, ale snímač. Tu je lacný, ale vysoko kvalitný IPS s vysokým rozlíšením 2160×1080 pixelov. Pri tejto veľkosti je hustota pixelov 402 na palec už v poriadku.

    Celková veľkosť tela smartfónu s touto obrazovkou a batériou je 75.3×154.3×10.9 mm; celková hmotnosť 197 g. Hrúbka, ako môžete vidieť, je naozaj slušná. Hmotnosť 20 gramov navyše v porovnaní s predchádzajúcim modelom nepredstavuje veľký rozdiel a dokonca aj najvyššie rady majú vo svojich radoch ťažšie modely. Napriek tomu sa to musí považovať za nevýhodu ako objektívna vlastnosť.

    Veci nie sú tak dobré ako fotoaparáty predchádzajúceho modelu, ale sú oveľa lepšie ako fotoaparáty predchádzajúceho modelu. Tu vidíme duálny fotoaparát s prvkami 13 a 2 MP, predný je tiež pomerne dobrý – 8 MP. Má automatické zaostrovanie. Multimediálne funkcie sú korunované bežným výstupom pre náhlavnú súpravu mini jack 3.5 mm je významnou výhodou, pretože mnohí výrobcovia často odmietajú používať tento formát len z marketingových dôvodov.

    Výhody

    • Zvýšené rozlíšenie snímača;
    • Vysoká hustota pixelov;
    • Rozpätie kvality a jasu obrazu;
    • Matrica IPS so širokými pozorovacími uhlami;
    • Štandardný výstup pre mini jack náhlavnej súpravy 3.5 mm;
    • rekordná kapacita batérie;
    • Vlajkové prvky za veľmi prijateľnú cenu.

    Nevýhody

    • pripomienky používateľov k prívetivosti rozhrania;
    • hrúbka a hmotnosť.

    ZTE Blade A7 (2020) 2/32GB

    Hodnotenie: 4.5

    ZTE Blade A7 (2020) 2/32GB

    Dokončuje výber najlepších na autonómiu smartfónov s cenovkou do 6000 Euro model značky ZTE, ktorý je známy svojou kvalitou telekomunikačných zariadení. Spoločnosť je v odvetví smartfónov takmer nováčikom, ale prvé kroky musíme priznať, že sú celkom úspešné. A toto je, prekvapenie, ďalšia inovácia v roku 2020. Od októbra 2020 je cena tohto modelu v Slovenskách obchodoch väčšinou tesne nad 7k. Euro, ale existuje dosť miest, ktoré ponúkajú tento smartfón s vážnymi zľavami. Očakáva sa, že cena sa v blízkej budúcnosti bude len znižovať.

    Procesor je tu 8 jadrový Mediatek He

   • o P22 (MT6762V). V porovnaní s procesorom Qualcomm Snapdragon 439 má približne polovičný výkon, ale nie vyšší. Pamäť RAM v tejto modifikácii je 2 GB, vstavaná 32 GB. Existuje variant s tromi gigabajtmi pamäte RAM a 64 GB interného úložiska, ale bude stáť oveľa viac, mimo našej témy dnes.

    Nakoniec je hlavnou vecou, ktorú potrebujeme v rámci témy, výdrž batérie a tu je smartfón už celkom dobrý. Kapacita batérie nie je taká veľká ako v modeli BQ 6035L Strike Power MAX, ale výrobca sa nechváli svojím menom. Kapacita 4000 mAh v kombinácii s dobrou optimalizáciou a efektívnou úsporou energie vám umožní používať gadget až dva dni bez dobíjania, v závislosti od intenzity.

    Veľkosť obrazovky – 6.09 palcov, matica IPS s najvyššími možnými pozorovacími uhlami, vynikajúce podanie farieb. Rozlíšenie matice je „vyhradené“ – 1560×720 s hustotou pixelov 282 pixelov na palec a pomerom strán 19.5:9. Veľkosť puzdra pre túto obrazovku a pomer strán – 72.7x155x8.95 mm. Celková hmotnosť – 164 g.

    Musíme pochváliť multimediálne schopnosti tohto modelu. Spotrebiteľa poteší trojitý fotoaparát s 16, 8 a 2 MPixelovými prvkami. Pri tejto konfigurácii sa už môžete spoľahnúť na širšiu škálu fotografických variácií s výsledkami aspoň do určitej miery zodpovedajúcimi moderným štandardom. Prítomný aj ako štandardný výstup pre mini jack náhlavnej súpravy 3.5 mm, a to je dobré.

    Vo všeobecnosti sú dojmy používateľov a testerov z tohto zariadenia takmer výhradne pozitívne. Menší model A5 je už pomerne pasé a hoci sa často porovnáva s A7, prednosť sa vždy dáva modelu 7.

    Výhody

    • novinka v roku 2020;
    • vysokokvalitná matrica IPS;
    • farebné podanie;
    • trojitá kamerová jednotka;
    • K dispozícii je štandardný výstupný mini jack pre náhlavnú súpravu 3.5 mm;
    • optimalizácia;
    • pracovná rýchlosť;
    • má modul NFC;
    • životnosť batérie.

    Nevýhody

    • Súkromné komentáre používateľov.

    Najlepšie smartfóny do 6000 Euro s veľkými obrazovkami

    Záverečná časť prehľadu najlepších lacných smartfónov pod 6000 Euro podľa časopisu Expertology bude zaujímavá pre tých, ktorí uprednostňujú modely s veľkými obrazovkami, ktoré ľudia láskyplne prezývajú „lopaty“. Spomedzi vyššie opísaných možností sme sa už pozreli na tieto a takmer všetky uvedené modely možno považovať za veľké. Tu pridáme ďalšiu päťku v tomto segmente bez ohľadu na výkon a výdrž batérie, ale jednoducho na rozšírenie ponuky.

    BQ 6016L Rtuť

    Hodnotenie: 4.9

    BQ 6016L Rtuť

    A otvorenie výberu je smartfón, lacný aj medzi už lacnými. Pripomeňme, že ruská značka BQ je známa svojimi smartfónmi s jednou z najlepších kombinácií funkcií a hodnoty na domácom trhu v pomerne slušnej kvalite. Aby bolo jasné, neexistujú žiadne zázraky a nie každý BQ gadget sa môže pochváliť svojou kvalitou, o čom svedčia celkom protichodné recenzie. Model 6016L Mercury je v tomto smere jeden z najlepších.

    Veľkosť obrazovky zariadenia BQ 6016L Mercury je 6 palcov na uhlopriečke. Veľkosť tela s takouto obrazovkou – 75.8x158x7.9 mm, 157 g. Vzhľad sa riadi doteraz najbežnejším minimalistickým konceptom, ale tvarové prvky sú stále dobre premyslené a gadget vyzerá štýlovo. Výrobca to nepreháňa ani s farbami, ponúka dve možnosti – čiernu a zlatú, v duchu posledných iPhonov a iných špičkových smartfónov.

    Rozlíšenie obrazovky je tu slabé, ale za takú cenu – 1440×720 pixelov s hustotou 268 pixelov na palec. Očakáva sa, že matica IPS, ktorá nie je najpokročilejšia, ale tiež lacná, a jej hlavná úloha z hľadiska širokých pozorovacích uhlov sa vyrovná.

    Ani výkon nie je ničím obzvlášť pozoruhodný. Dalo by sa dokonca povedať, že je celkom priemerný. Procesor MediaTek MT6739 so štyrmi jadrami s frekvenciou 1.3 GHz nie je vysnívaný limit a pri viac či menej vážnom zaťažení bude zariadenie už zaostávať. Toto je to, čo naši odborníci považovali za potrebné napísať o nevýhodách tohto modelu. RAM 2 GB, ale aj keby to boli 3, situáciu by to zásadne nezmenilo. K dispozícii je 16 GB internej pamäte. Pamäťové karty možno použiť až do veľkosti 128 GB.

    Fotoaparáty v smartfóne sú usporiadané charakteristickým, dokonca zábavným spôsobom. 13-megapixelový zadný fotoaparát a rovnaký 13-megapixelový predný fotoaparát. Vpredu je však aj infračervená kamera, ktorá zabezpečuje funkciu odomykania tvárou. Áno, to je nová technológia, ktorú výrobcovia z nejakého dôvodu implementovali aj do tohto lacného modelu. Nie je jasné, prečo to bolo urobené, ale je to výhoda, pretože to dáva vzhľad drahého smartfónu pre tých, ktorí sa o to zaujímajú.

    Ale pokiaľ ide o výdrž batérie, tento model je hodný zaradenia do predchádzajúcej skupiny. V skutočnosti sme s ním začali aj z tohto dôvodu. Kapacita batérie 4000 mAh v kombinácii s dobrými možnosťami úspory energie vám umožní používať smartfón bez dobíjania až dva dni. Čisté testy ukazujú až 6 hodín hrania a viac ako 10 hodín nečinnosti so zapnutou obrazovkou s maximálnym jasom.

    Výhody

    • Kvalita materiálov a montáže;
    • výdrž batérie;
    • štýlový vzhľad;
    • Najvýhodnejšia cena v ponuke;
    • Odomknutie tvárou.

    Nevýhody

    • relatívne slabý procesor.

    Samsung Galaxy A01

    Hodnotenie: 4.8

    Samsung Galaxy A01

    Teraz značka Samsung praskne do nášho prehľadu dobrých superbudgetniki. A „vniká“, pretože existuje dojem, že spoločnosť Samsung úspešne konkuruje spoločnosti Apple podľa všetkých parametrov vrátane vysokých nákladov. V arzenáli juhokórejského giganta sa totiž nachádzajú lacné modely so slušným výkonom.

    Z hľadiska záujmu v rámci výberu nie je Galaxy A01 rekordmanom a prehráva s predchádzajúcim modelom, ale Expertology ho predsa len zaradila do prehľadu, pretože je to Samsung Galaxy. Slovné spojenie má často na spotrebiteľa magický účinok, aj keď je smartfón nekonečne pred vlajkovými loďami.

    Takže veľkosť obrazovky je 5.7 palcov po uhlopriečke. Rozlíšenie matrice IPS je skromné – 1520×720 pixelov, ale vďaka relatívne vysokej hustote pixelov – 295 na palec – neškrtí v očiach. Zásoba jasu nie je príliš vynikajúca a na dennom svetle v lete bude obrazovka oslňovať, ale pre rozpočet je to všeobecná norma. Veľkosť zariadenia pri tejto uhlopriečke obrazovky 70.9×146.2×8.3 mm, z hľadiska hmotnosti môžeme povedať, že smartfón je pomerne ľahký – 149 g.

    Hlavná jednotka fotoaparátu sa skladá z dvoch modulov – 13 a 2 MP. Nič mimoriadne výnimočné, ale nie je to ani úplne symbolické. Možnosti fotografovania a videa sú priemerné, ale pre nie príliš náročného používateľa sú v poriadku. Predný fotoaparát – 5 megapixelov. Kórejčania neopustili štandardný výstupný mini jack pre náhlavnú súpravu 3.5 mm, za čo sú používatelia veľmi vďační.

    Pri pohľade na procesor môžeme predpokladať, že v tomto modeli sa výrobca stará o zvýšenú rýchlosť – nainštalovaný 8-jadrový Qualcomm Snapdragon, ale zo série je už jasné, že čipová súprava je tiež skromná. Toto je 439. „drak“ s 2GHz. S 2 GB RAM bude rýchlosť prijateľná, ale zaostávaniu sa nevyhnete. Moderné hry, ktoré si tínedžer vyžaduje, nie sú pre neho. Môžete hrať, ale v niečom „dospelom“, ako je WoT, ktorý nevyžaduje výkon zodpovedajúci konzolám.

    Aj tu je batéria celkom bežná, 3000 mAh. Ďalšou vecou je, že samotný systém je zostavený dobre, bez záhybov alebo parazitickej žravosti, takže ak zariadenie nebudete mať zapnuté od rána do večera s hudbou hrajúcou na pozadí a nebudete surfovať na internete celé hodiny, potom môže fungovať aj dva dni. V intenzívnejšom režime by ste ho už museli nabíjať každý večer.

    Výhody

    • značka;
    • Kvalita vyhotovenia hodná mena Samsung;
    • vysokokvalitná matrica s dobrou reprodukciou farieb;
    • Čistota obrazu;
    • dobrá výdrž batérie;
    • spoľahlivosť a prevádzkový čas;
    • K dispozícii je štandardný výstupný mini konektor pre náhlavnú súpravu 3.5 mm.

    Nedostatky

    • vzhľadom na kombináciu značky a ceny žiadne zásadné nedostatky.

    Nokia 2.3 32 GB Dual Sim

    Hodnotenie: 4.7

    Nokia 2.3 32GB Dual Sim

    Teraz sa nemôžeme vyhnúť zaujímavému modelu, ktorý spôsobí nostalgiu medzi všetkýmifags len s jednou značkou a bežní používatelia vás potešia veľkou obrazovkou a celkom dobrými vlastnosťami. Hovoríme o smartfóne Nokia 2.3, ktorému sa po ohlásení a následnej prezentácii dokonca podarilo odpútať pozornosť verejnosti od pokročilejších nových modelov. A toto je opäť novinka pre rok 2020, hoci model bol ohlásený v roku 2019.

    V prvom rade je tento model naozaj veľký v uhlopriečke obrazovky, už bez akýchkoľvek výhrad, ktoré sme mali k predchádzajúcemu riešeniu od spoločnosti Samsung. 6.2 palce sú už slušná veľkosť a väčšia je pomerne zriedkavá – málo výrobcov chce dostať svoje ďalšie dieťa do nejasnej kategórie niečoho uprostred medzi smartfónom a tabletom.

    Rozlíšenie obrazovky nevyvoláva žiadne zvláštne emócie – HD+ 1520×720. Tu by sme sa však nemali obzerať na vzácne príklady riešenia F

     LHD, ktoré sa objavilo v niektorých vyššie uvedených modeloch, bolo len výnimkou. Hustota pixelov na takejto veľkej obrazovke nie je podľa očakávania rekordná, ale prijateľná – 271 na palec. To všetko znie samo o sebe skromne, ale samo o sebe funguje veľmi dobre.

     Viac o výkone. „Riadenie“ všetkých procesov tu už poznáme z iných modelov štvorjadrového lacného procesora MediaTek He

    • o A22 (MT6761) s grafikou PowerVR. Situácia je úplne rovnaká ako pri porovnateľných výkonových variantoch procesorov – bude fungovať svižne, ak od neho nebudete očakávať nemožné a nebudete preťažovať aplikácie náročné na zdroje.

     Výdrž batérie môže trvať až dva dni, a to aj v normálnom režime a dokonca aj s miernymi „zákmitmi“. Koniec koncov, má 4000 mAh batériu a systém je dobre premyslený a bez väčšiny typických chýb predchádzajúcich modelov, a to nielen spoločnosti Nokia.

     Čo je v tomto modeli úprimne slabé, je to fotoaparát, hoci konfigurácia je lepšia ako jednotlivé možnosti, ktoré sme preskúmali vyššie. Zadná jednotka je duálna – 13 a 2 Mpix s automatickým zaostrovaním, predná – 5 Mpix. Štandardný mini jack 3 výstup pre náhlavnú súpravu.Výrobca sa rozhodol nedotýkať sa 5 mm, za čo sme mu my aj väčšina používateľov vďační.

     Rozmery zariadenia – 75.41×157.69×8.68 mm, hmotnosť – 183 g. Výrobca sa dokonca snažil, aby tento ultra-budget celkom štýlový vzhľad, a dokonca aj telo tu z väčšej časti kovu. Takže pre všetku svoju lacnosť smartfón vyzerá veľmi slušne.

     Výhody

     • „nostalgická“ značka;
     • Novinka na rok 2020;
     • Kvalita materiálov a montáže;
     • dobrá matica IPS;
     • kvalitná reprodukcia farieb;
     • je tu štandardný výstup pre slúchadlá mini jack 3.5 mm;
     • Celkom štýlový vzhľad;
     • dobrá výdrž batérie;
     • kovové telo;

     Nevýhody

     • slabý fotoaparát, pokiaľ ide o všeobecne dobrý zvyšok konfigurácie.

     ZTE Blade V10 Vita 3/64GB

     Hodnotenie: 4.6

     ZTE Blade V10 Vita 3/64GB

     A náš prehľad uzatvára ďalší smartfón od známej telekomunikačnej značky ZTE. Ide o rekordnú verziu vo veľkosti obrazovky a v ostatných ohľadoch je smartfón celkom dobrý, na niektorých miestach dokonca prekvapivo dobrý.

     Uhlopriečka obrazovky je tu teda len o niečo väčšia ako v predchádzajúcom prípade, ale stále väčšia – 6.26. Matrica IPS nie je zlá, s istotou prehráva viac ako 16 miliónov farieb, s dobrou rezervou jasu a dobrým podaním farieb. Rozlíšenie – 1520×720, a tu môžete mať okamžite pochybnosti o viditeľnosti pixelov. V skutočnosti je všetko v poriadku – hustota bodov 269, čo je úplne normálne, ak sa nepozeráte na obrazovku zo vzdialenosti 10 cm. Rozmery puzdra smartfónu – 75.8×157.1×8.1 mm, hmotnosť 150 g.

     Pokiaľ ide o výkon, treba oceniť kompromisné rozhodnutie inžinierov spoločnosti ZTE. Tu bolo rozhodnuté nájsť rovnováhu medzi cenou a výkonom procesora, čo sa vývojovému tímu celkom podarilo. Procesor Unisoc SC9863A, hoci nie je veľmi silný, pokiaľ ide o taktovaciu frekvenciu (1.6 GHz), ale má osem jadier, ktoré nemožno porovnávať s vyššie uvedenými štvorjadrovými variantmi.

     Druhým prekvapením je pamäť. K dispozícii je 3 GB pamäte RAM a 64 GB vstavanej pamäte. A čo sa týka zabudovania, nebolo by to nič pozoruhodné, keby si systém zvykol odhryznúť polovicu. Používateľ má k dispozícii viac ako 50 GB a pomocou flash karty možno kapacitu rozšíriť až o 256 GB. Slot je však kombinovaný s druhou kartou SIM, ale v tomto prípade je to ospravedlniteľné.

     Z hľadiska multimédií nemôžeme povedať, že model je niečo špeciálne. Konfigurácia fotoaparátu je len o niečo lepšia ako u predchádzajúceho modelu: duálny zadný 13 a 2 MP a predný 8 MP. K dispozícii je automatické zaostrovanie na zadnej jednotke. A čo ma naozaj prekvapilo, bola prítomnosť NFC. Zvyčajne si používateľov hýčkajú len vlajkové lode, prípadne vzácne výnimky medzi smartfónmi strednej a nižšej cenovej kategórie.

     Celkovo by bol tento model v poriadku, nebyť jednej nepríjemnosti. Nie príliš kritické, ale viditeľné percento používateľov, ktorí zaznamenali nestabilnú prevádzku rádiového modulu Wi-Fi, ak sa používa v režime prístupového bodu, teda na distribúciu. Časté pripomienky používateľov k priemernému fotoaparátu nemožno považovať za objektívnu sťažnosť, ak vezmeme do úvahy extrémne nízku cenu, najmä keď ostatné parametre sú celkom slušné.

     Výhody

     • Najväčšia obrazovka v prehľade;
     • Lacná, ale vysokokvalitná matrica IPS;
     • dobré podanie farieb;
     • relatívne výkonný procesor;
     • podpora veľkých pamäťových kariet s kapacitou až 256 GB;
     • má výstup mini jack 3.5 mm;
     • 3 GB pamäte RAM;
     • je tu modul NFC;
     • dobrá výdrž batérie.

     Nevýhody

     • Wi-Fi nefunguje v režime hotspotu.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: