8 najlepších spoločností vyrábajúcich plastovú hlinu

*Prehľad najlepších od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou si nechajte poradiť od odborníka.

Polymérna hlina je pohodlný, obľúbený materiál, ktorý sa široko používa pri vytváraní rôznych dekoratívnych predmetov. Pasta je vynikajúca na modelovanie, ale musí sa vypáliť pri teplote 100 až 130 °C, aby bola tvárna. Ak nie je možné upiecť ručné práce, môžete si kúpiť samotvrdnúcu hmotu, ktorá schne na vzduchu.

 1. Na organoleptické vlastnosti polymérovej hliny trochu podobné plastelíne: je rovnako príjemná na dotyk a má podobné vlastnosti, ale je oveľa plastickejšia a ľahko sa s ňou pracuje. Táto vysoká elasticita je spôsobená obsahom zmäkčovadiel. zahrievaním počas 30 minút sa zmäkčovadlá odparia a výrobky stvrdnú.
 2. Moderná polymérová hlina je spravidla k dispozícii v širokej škále odtieňov a má rôzne efekty – žiara, lesk v tme atď. Na trhu sa dá nájsť aj priehľadná hlina, čo je gél, ktorý po zapečení stvrdne. Táto hlina sa používa ako spojovací základ, glazovacia látka alebo email.
 3. Hlavnou výhodou polymérovej hliny je, že umožňuje kopírovať rôzne textúry a materiály a vykresľovať jemné detaily;
 4. na rozdiel od tradičnej hliny sa výrobky z plastelíny dajú dlho skladovať bez toho, aby stratili svoj pôvodný tvar a farbu;
 5. Ľahká technika spracovania a nízka cena robí z hliny ideálny materiál na výrobu handmade predmetov.

Ako si vybrať polymérovú hlinu

Pri výbere polymérovej hliny by ste sa mali riadiť tromi hlavnými kritériami:

Značka

Existuje mnoho zahraničných aj domácich výrobcov polymérovej hliny. Ktorú značku vybrať?? Ani skúsení a profesionálni umelci nemajú na túto otázku jednoznačnú odpoveď. Každý má svoje vlastné preferencie.

Na úspešné zoznámenie sa s polymérovou hlinou musíte nájsť zlatú strednú cestu: nekupujte hneď drahé veci, ale ani zbytočne nešetrite a nekupujte pochybnú hlinu. Na začiatok si môžete vziať polymérovú hlinu, napríklad značky artefakt alebo CraftClay.

Dátum výroby

Pre polymérovú hlinu nie je stanovená žiadna špecifická trvanlivosť. Môže sa používať po 5 alebo 7 rokoch. Svoje vlastnosti takmer nestráca, len sa môže stať tvrdšou, pretože zmäkčovadlo, ktoré je v hline a vďaka ktorému je dostatočne mäkká na použitie, sa časom vyparí. Preto je pri prvom zoznámení lepšie venovať pozornosť dátumu výroby a najlepšie kúpiť hlinu, ktorá bola vyrobená do jedného roka.

Farba a množstvo

Najlepším východiskovým bodom by bola súprava polymérovej hliny s niekoľkými farbami, napríklad 12 (základné farby a niekoľko doplnkových). To bude stačiť na vyskúšanie rôznych techník a zoznámenie sa so špecifikami práce s polymérovou hlinou.

Hodnotenie najlepších firiem polymérovej hliny

NomináciaMiestoNázovHodnotenie
Rebríček najlepších spoločností polymérovej hliny1Fimo5.0
2

ardo

4.9
3Sc

  pey
4.8
4Cernit4.7
5Sonet4.6
6Artefakt4.5
7CraftClay4.4
8Malevič4.3

Fimo

Hodnotenie: 5.0

Fimo

Na vrchole rebríčka je podľa zákazníkov jedna z najlepších spoločností na trhu s polymérovou hlinou. Spoločnosť Fimo (Nemecko) vyvinula svoj prvý recept v roku 1939. V roku 1954 vytvorila Sophie Rebinder Cruzová súpravy z polymérovej hliny, ktoré vychádzali z vtedy populárneho bakelitu. Spoločnosť Fimo vznikla v roku 1964 ako spoločnosť vyrábajúca polymérovú hlinu. Vzorec bol predaný spoločnosti Eberhard Faber, ktorá vytvorila hlinu FIMO známu po celom svete. Následne sa farebná škála rozšírila až na 15 odtieňov s rôznymi efektmi. Dnes existuje niekoľko sérií FIMO, ako aj značkové materiály a nástroje na prácu s polymérovou hlinou.

Fimo vyzerá a formuje sa ako plastelína; vytvrdzuje sa po 30-minútovom vytvrdzovaní v rúre pri 110 °C. Materiál má dobrú škálu efektov, od mramorovania až po trblietanie a priesvitnosť. Pasta je mäkká a poddajná, preto si ju obľúbili začiatočníci aj skúsení remeselníci.

Po tepelnom spracovaní sa stáva neuveriteľne tvrdým, pevným a odolným voči všetkým druhom vplyvov. Ľahko sa s ním pracuje, ľahko sa mieša a rozťahuje. Parmo je k dispozícii v niekoľkých líniách. Professional je náhradou za rad Classic. Štandardné balenie sa zvýšilo z 56 gramov na 85 gramov., Vzorec hliny bol ďalej vyvinutý na profesionálnu hlinu. Táto séria je najvhodnejšia na dokončenie jemných, sofistikovaných a dokonalých kúskov. Paleta obsahuje 24 farieb.

Mäkká hlina je veľmi poddajná a mäkká, takže sa s ňou ľahko pracuje. Pred použitím ho netreba dlho miesiť, dokonale sa otláča s rôznymi textúrami a po upečení nemení farbu.

Odtiene Effect sú dostupné v mnohých farebných efektoch; Fimo Leather Effect imituje kožu; FIMO Kids je najjemnejšie, hypoalergénne, bez zápachu a dostupné v 24 sýtych farbách.

Zákazníci uvádzajú, že dobre drží tvar, nelepí sa na ruky a je veľmi pevný a odolný. Výrobky FIMO boli uvedené v mnohých recenziách a hodnoteniach, čo naznačuje, že sú u zákazníkov veľmi obľúbené.

Výhody

 • Vysokokvalitný materiál;
 • Ohromujúca paleta;
 • S hlinou Fimo sa ľahko pracuje;
 • Dobre drží všetky tvary;
 • Malé detaily sa dajú krásne vymodelovať;
 • Môže sa piecť viackrát;
 • Veľký sortiment;
 • Menej nasýteného zápachu.

Nevýhody

 • Nesmie byť prehriaty;
 • Nie vždy je k dispozícii v obchodoch;
 • Vysoké náklady.

ardo

Hodnotenie: 4.9

Pardo

Na druhom mieste rebríčka sa umiestnila nemecká spoločnosť Viva Dekor, ktorá sa zaoberá výrobou produktov pre kreativitu. Jej sortiment zahŕňa niekoľko druhov polymérovej hliny Pardo: Pardo Professional Art-Clay a Pardo Jewelry Clay. Hlina Pardo používa ako zmäkčovadlo prírodný včelí vosk, vďaka čomu je úplne bezpečná pre pokožku.

ardo Viva Decor – nepotrebuje veľa miesenia, je pripravené na okamžité použitie. Plast sa nelepí na ruky, nevysušuje pokožku ani nie je chemicky parfumovaný. Táto značka imituje farby a odtiene prírodných kameňov a kovov, a preto je vhodná na výrobu rôznych šperkov. Keď sa jedna farba mieša s druhou „mramorovou technikou“, farby dobre držia až po najjemnejšie vzory. Je to veľmi jemný, vysokoúčinný pigment zvýrazňujúci farbu.

Pečieme pri teplote 120 stupňov pol hodiny v predhriatej rúre. Hlina sa dá ľahko opracovať pred pečením aj po ňom. Zachováva si svoj pôvodný tvar a ľahko sa rozvaľuje na tenké pláty. Obrobky možno dokončiť akrylovými farbami a zabezpečiť lakom pre lesklý povrch. Sortiment Pardo obsahuje 70 odtieňov, medzi ktorými sú perleťové, neónové, svetelné, metalické, priesvitné atď..

Šperkárska hlina je vďaka svojej vysokej mäkkosti a plasticite vhodná na dekoratívne modelovanie. Pardo professional získava po pečení dvojfarebný efekt. Pardo je veľmi vhodné na výrobu šperkov a dekoratívnych predmetov.

Zákazníci tvrdia, že s polymérovou hlinou od tejto spoločnosti sa veľmi ľahko pracuje; vďaka prírodnému vosku v zložení sú výrobky odolnejšie a pevnejšie voči rôznym vplyvom. Hotové výrobky možno leštiť, umývať, brúsiť a prepichovať.

Výhody

 • Pohodlné uzavreté balenie;
 • Dômyselný spôsob získavania surovín;
 • Vysoká pevnosť a odolnosť hlinených výrobkov;
 • Dobre sa navzájom mieša;
 • Krásny mramorový efekt;
 • Neobsahuje ftaláty;
 • Balené v guľôčkach;
 • Mäkký a nelepivý

Nevýhody

 • Nie vždy je k dispozícii na trhu;
 • Relatívne vysoká cena.

Sc
  pey

Hodnotenie: 4.8

Sc<ul></div><p>pey“ src=“/wp-content/uploads/2023/03/216666197371-758-.jpg“ height=“198″ title=“Sc</p><ul>pey<p>Sc Sc profesionálne plasty</p><ul>Polymérna hlina je v rebríčku na treťom mieste. Je obľúbený u filmových štúdií, animátorov a sochárov. Mnohé z dnešných populárnych kreslených postavičiek, sôch a bábok sú vytvorené z profesionálneho plastu Sc<ul>pey.<p>Scalpi má mnoho typov. K dispozícii sú mäkké, pre začiatočníkov vhodné série, ako aj tvrdé, profesionálne íly. Polymérová hlina je po spracovaní pri správnej teplote pomerne tvrdá. Výrobca má samostatný produkt pre detskú tvorivosť.</p><p>Z radu ílov SC</p><ul>PEY je v klasickom plastovom prevedení, ktoré plne napodobňuje farbu ľudskej pokožky. S hmotnosťou FIRM sa pracuje ťažšie, čo je vo všeobecnosti podobné klasickej verzii. séria<li>VING DOLL je po pečení obzvlášť silný. Spotrebiteľom sa páči, že živicová hlina Scalpi má jemnú štruktúru a netreba ju dlho miesiť, zároveň však nepláva a veľmi dobre drží tvar.<h4>Výhody</h4><ul><li>Dobre drží tvar;</li><li>Príjemná práca;</li><li>Bohatá paleta farieb;</li><li>K dispozícii je profesionálny a klasický sortiment;</li><li>Obľúbené u sochárov;</li><li>Ľahko sa drví a nedrobí;</li><li>Nelepí sa na ruky;</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>Po upečení môže zmeniť farbu;</li><li>Na výrobku môžu zostať odtlačky prstov.</li></ul><h3>Cernit</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Cernit

Silná a kvalitná hlina vyrobená v Belgicku sa umiestnila na štvrtom mieste v rebríčku. Plast sa objavil v 60. rokoch. v Českej republike (Praha). Vedci vytvorili hlinu a pomenovali ju podľa ženy menom Cerna. Nakoniec bola založená spoločnosť Cernit, ktorá v roku 2008 začala s hromadnou výrobou hliny Cernit v Belgicku. V kombinácii s Darwi. Takto sa v Belgicku začala hromadná výroba hliny Cernit.

Polymérová hlina Cernit nezanecháva na pracovnej ploche žiadne stopy, nelepí sa na pokožku a po zaschnutí sa nezmršťuje. Výrobok sa po tepelnom spracovaní stáva pevným a odolným. Jediná vec, ktorú používatelia upozorňujú, je, že hmota sa zdá byť trochu tvrdá a vyžaduje dlhší čas hnetenia.

Obdivovatelia tejto hliny poznamenávajú, že Cernit je pomerne hustý a dokonca trochu pripomína vosk, čo pravdepodobne vysvetľuje určité voskové zvyšky na hotových výrobkoch. Všimnite si tiež, že hlina po upečení mierne zmení farbu a stane sa trochu priehľadnou. Vďaka svojmu porcelánovému charakteru sa hodí najmä na výrobu tvárí bábik.

Jednou z hlavných výhod hliny Cernit je jej dostupnosť v obchodoch a široká škála farieb. Číslo 1 je pevné, ale po upečení trochu pružné. Séria Porcelaine je k dispozícii v 14 odtieňoch a má porcelánový efekt, takže výrobky sú trochu transparentné. Perleťové farby sú zastúpené v rade Glamour. Kov

 • c obsahuje 7 odtieňov mäkkého polymérového plastu na simuláciu kovových povrchov.
  Neon – má paletu neónových farieb; Nature – obsahuje 3 farby s efektom kameňa.

  Výhody

  • Vhodné na výrobu šperkov;
  • Má vysokú pevnosť;
  • Široká škála odtieňov;
  • Prijateľná cena;
  • Rôzne rozsahy pre rôzne požiadavky;
  • Ľahko dostupné v obchodoch.

  Nevýhody

  • Počas pečenia môže zmeniť farbu;
  • Hnetenie pred použitím.

  Sonet

  Hodnotenie: 4.6

  Sonet

  Piate miesto v rebríčku patrí plastovej a mäkkej polymérovej hline Sonnet na výrobu suvenírov, miniatúr, šperkov a iných predmetov. Škála farieb zahŕňa 44 odtieňov s rôznymi efektmi. Materiál je vhodný pre tých, ktorí pracujú s hlinou profesionálne, ako aj pre začiatočníkov a tvorivú prácu s deťmi.

  Sonnet vyžaduje teplotu výpalu 130 °C. Bezfarebný po tepelnom spracovaní. Laminát sa pri práci nelepí na ruky a ľahko sa odstraňuje z rôznych povrchov. K dispozícii v malých baleniach (56 gr.), ako aj vo väčších dávkach.

  Sonet je ideálny materiál na úvodné zoznámenie sa s plastom. Je relatívne lacný, má širokú paletu farieb a sady rôznych farebných odtieňov sú k dispozícii v malých množstvách. Mäkká na dotyk, trochu zrnitá, v závislosti od šarže sa môže vyskytnúť mierne tvrdá, hovoria skúsení kupujúci hliny Sonnet.

  Výhody

  • Na trhu sa dá ľahko nájsť;
  • Dobre drží tvar a dobre sa mieša;
  • Široká škála farieb;
  • Dlhodobé skladovanie pre remeslá;
  • Nezafarbuje ruky;
  • Možno použiť na detské umenie.

  Nevýhody

  • Nevhodné na výrobu miniatúr.

  Artefakt

  Hodnotenie: 4.5

  Artefakt

  Spoločnosť Artifact bola založená v roku 2000. Petrohrad, bola prvým výrobcom polymérovej pálenej hliny v Rusku. Výrobky spoločnosti sú k dispozícii pod viacerými značkami, napríklad Artifact, Sonnet, Lapsi, Tsvetik. V porovnaní so zahraničnými značkami ponúka spoločnosť Artifact nižšie a dostupnejšie ceny a široký sortiment výrobkov. Naši odborníci zaradili túto spoločnosť na šieste miesto v rebríčku polymérovej hliny.

  Hustá štruktúra hliny zabraňuje tomu, aby sa na obrobkoch držali odtlačky prstov, prach a nečistoty. Je pravda, že pri hnetení materiálu sa budete musieť trochu viac snažiť. Plast je zastúpený v širokom sortimente výrobkov a zahŕňa špeciálne odtiene, ako sú metalické, trblietavé, neónové. Na získanie nových, neočakávaných variácií je možné miešať rôzne farby; Artefact sa navyše dobre kombinuje s polymérovými hlinami iných výrobcov.

  Artifact je k dispozícii v niekoľkých sériách. Klasické základné farby v palete 25 odtieňov sa dodávajú v jednotlivých blokoch a sadách. Perleťové farby so sľudovými časticami a fluorescenčné farby sú k dispozícii v 8 odtieňoch. Pokročilá forma odolnej hliny

   K dispozícii je 20 farieb, ktoré sú ideálne na modelovanie malých detailov a všetky odtiene začínajú číslom 4. Hlina AtreFAct je k dispozícii aj v šifónových, metalických a mega 350g baleniach.

   Obdivovatelia značky poznamenávajú, že polymérová hlina Artifact je veľmi cenovo dostupná a pohodlná. Odoláva nevhodným podmienkam skladovania, počas tepelného spracovania nemení farbu. Dobré pre začiatočníkov vyskúšať.

   Výhody

   • Pri modelovaní je mäkká a po upečení pevná;
   • Dobre sa mieša s inými ílmi;
   • Dobré pre amatérov;
   • Mnoho farieb a výhodné balenie;
   • Dobre drží tvar;
   • Príjemné na dotyk.

   Nevýhody

   • Je v ňom určitá zrnitosť;
   • Nie je vhodný na tvarovanie jemných častí;
   • Tmavé farby zafarbia ruky.

   CraftClay

   Hodnotenie: 4.4

   CraftClay

   V siedmom rade je polymérová hlina domácej firmy CraftClay. Hlina je vhodná na výrobu trojrozmerných detailov s drôtenými rámami. Počas práce sa nedrobí, nelepí sa. Hmota je určená na modelovanie suvenírov, bižutérie, hračiek atď.

   Mäkká hlina CraftClay je tónovateľná a tvarovateľná a dobre sa mieša s inými značkami hliny. Okrem základných farieb je v rade aj séria s rôznymi farebnými efektmi. ClayCraft sa sám zmršťuje a príde vhod, keď nie je k dispozícii žiadne pečivo. Hlina je vhodná aj na detské remeslá. K dispozícii v malých 52-gramových baleniach CraftClay. Farebná škála zahŕňa 55 odtieňov.

   Polymérna hlina firmy CraftClay je široko dostupná na pultoch Slovenskách obchodov, takže je medzi zákazníkmi veľmi obľúbená. Plast je ideálny na vytváranie trojrozmerných predmetov s jednotným dizajnom; dobre sa mieša s inými hlinami.

   Výhody

   • Nedrobí sa a nelepí;
   • dobre sa miesi;
   • Má vysokú plasticitu;
   • Liečba vo vzduchu;
   • Po tepelnom spracovaní stvrdne;
   • Bezpečné pre deti.

   Nevýhody

   • Nie je vhodný na modelovanie malých dielov;
   • Rýchle vytvrdzovanie.

   Malevič

   Hodnotenie: 4.3

   Malevič

   Uzatvára naše hodnotenie samosmršťovanie hliny „Malevič“. Tento výrobok je moderná obdoba hliny, ktorá nemá žiadne prirodzené chyby. Hlina Malevič je úplne bezpečná a netoxická, ľahko sa miesi a nelepí sa na povrch. Hlina sa farbí pridaním farebných farbív. Vďaka svojej mäkkej, nelepivej štruktúre je polymérová hlina vhodná na detské výtvory. Ručné práce si nevyžadujú pečenie a po 24 hodinách samy stuhnú.

   Samotvrdnúca hlina má prirodzený odtieň a je vyrobená z prírodných materiálov. Otvorené balenie na skladovanie by malo byť dobre zakryté vodou a namočené. Pasta by sa mala pred použitím rozmiešať v rukách, ale musí sa spracovať rýchlo, pretože na vzduchu vysychá. Hmota je balená v baleniach po 500 gramov.

   Recenzie polymérovej hliny Malevich sú vo všeobecnosti pozitívne. Zákazníci upozorňujú, že materiál je poddajný, dokonale sa formuje a tvrdne na vzduchu. Výrobok časom nepraská ani sa neláme. Mnohým sa páči prírodné zloženie a skutočnosť, že sa hlina nemusí piecť.

   Výhody

   • Prírodné materiály v zložení;
   • Hypoalergénne vlastnosti;
   • Vytvrdzuje na vzduchu, nevyžaduje vytvrdzovanie;
   • Hlina sa dokonale formuje;
   • Vhodné na výrobu s deťmi;
   • Vynikajúce zachovanie tvaru;
   • Po vysušení nepraská.

   Nevýhody

   • Na vzduchu rýchlo schne;
   • Vyžaduje farbenie po vytvrdnutí.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: