Ako často môžete podstúpiť mechanický alebo chemický peeling tváre?

Peeling tváre (exfoliácia), či už mechanický alebo chemický, je účinným spôsobom hĺbkového čistenia, zjemnenia a revitalizácie pleti, ktorá sa potom cíti svieža, rozjasnená a obnovená. Odporúča sa ošetrenie na kozmetickej klinike alebo u dermatológa, ale existujú aj špecializované produkty na domáce použitie. Jedinou otázkou je, ako často môžete podstúpiť mechanický alebo chemický peeling, aby ste dosiahli požadovaný účinok a zároveň nepoškodili epidermis? Odpoveď nájdete v článku Expertology.

Ako často môžete podstúpiť mechanický a chemický peeling tváre - frekvencia procedúr, tipy, bezpečnostné opatrenia

Prečo a na čo potrebujete exfoliáciu

Peeling je kozmetická procedúra, ktorej názov pochádza z anglického slova to peel, čo znamená čistiť alebo odlupovať. Peeling sa vykonáva s cieľom odstrániť odumreté kožné bunky. A tiež na čistenie pórov od ich obsahu – kožného mazu, zrohovatených buniek, nečistôt a baktérií, ktoré sa v tomto prostredí výborne množia a spôsobujú zápaly a pupienky.

Kožné bunky neustále odumierajú a vrchná vrstva kožných buniek sa pravidelne obnovuje, ale dĺžka cyklu sa môže meniť v závislosti od veku a telesných výkyvov. Napríklad mladí ľudia obnovujú vrchnú vrstvu epidermy každý mesiac, u ľudí vo veku 50-60 rokov môže tento proces trvať dvakrát dlhšie. Odumreté bunky sa hromadia na povrchu pokožky v póroch. Ak sa neodstránia exfoliačnými procedúrami, pokožka sa skôr či neskôr sama olúpe. Kým sa tak však nestane, vaša tvár bude vyzerať sivo a matne, bez sviežosti. Na dotyk je povrch tváre drsný a hrubý, suchý a nepríjemný na dotyk. Na tvári sa objavia pupienky, pretože póry sú upchaté a výmena plynov je narušená. Make-up veľmi dobre nepriľne k zrohovateným kožným bunkám, nie je rovný, nevyzerá dobre a nevydrží dlho, „pláva“. Majitelia mastnej a zmiešanej pleti si na peelingy zvykajú už od mladého veku, pretože je to jediný spôsob, ako sa vyrovnať s opakovanými vyrážkami a zápalmi. Tí, ktorí majú normálnu kožu, pociťujú potrebu pravidelnej exfoliácie s vekom, zvyčajne po 30-35 rokoch. Uvoľnenie odumretej vrstvy zrohovatených buniek je najlepší spôsob, ako vyrovnať štruktúru pleti, osviežiť pleť a vyzerať mladšie.

Mechanický peeling – koncept, vlastnosti, ako často ho môžete vykonávať

Peeling môže byť mechanický alebo chemický. Z názvu prvej metódy je zrejmé, že predpokladá nejaký vonkajší zásah, napríklad exfoliáciu. Ošetrenie sa môže vykonávať ručne alebo pomocou prístroja. zrohovatené šupinky epidermy sa odstraňujú rôznymi abrazívami (komerčné kozmetické peelingy, prírodné abrazíva – morská soľ alebo cukor, mletá káva alebo semená, prášok z piesku, koralov, dokonca aj diamanty).Mechanický peeling vám pomôže:

 1. Odstráni sa keratínová vrstva.

 2. Čistí a zužuje póry.

 3. Predchádzanie vzniku pupienkov a pľuzgierov.

 4. Zníženie tučnosti pokožky.

 5. Odstránenie bielych bodiek a komedónov.

 6. Zlepšenie cirkulácie a výživy tkanív.

 7. Aktivácia bunkovej funkcie epidermy.

 8. Na dosiahnutie silného omladzujúceho účinku.

Mechanický peeling neovplyvňuje celistvosť pokožky, iba odstraňuje odumreté kožné bunky a pomáha vyprázdniť obsah pórov.Existuje niekoľko typov peelingu:

 1. Jednoduché drhnutie gélom alebo krémom s obsahom abrazívnych granúl rôzneho pôvodu.

 2. Drhnutie alebo valcovanie šupky. Nejde o úplne mechanickú metódu, pretože kozmetické výrobky obsahujú chemické zložky – enzýmy alebo organické kyseliny, ktoré neovplyvňujú štruktúru pokožky, ale iba zmäkčujú jej vrchnú rohovinovú vrstvu. Odvaľovaním vytvrdnutej kozmetickej látky z pokožky ju mechanicky aj chemicky exfoliujeme.

 3. Čistenie pleti ultrazvukom. Tkanivo sa ošetruje ultrazvukovými vlnami. Môže sa vykonávať bez obmedzenia typu pokožky, pretože sa považuje za pomerne jemnú, ale účinnú.

 4. Peel-brush. Ide o exfoliáciu pomocou prístroja so špeciálnymi nástavcami. Môže to byť obyčajný mäkký flanel, kefa alebo dokonca pemza (napríklad na ošetrenie chodidiel). Ručná hlavica prístroja sa počas ošetrenia otáča, aby odlúpila zrohovatené šupinky. Veľkosť a tvrdosť hlavíc kefky sa volí individuálne v závislosti od typu a špecifických vlastností pokožky a oblasti použitia.

 5. Dermaplaning je mechanický peeling tváre, pri ktorom sa používa nástroj podobný skalpelu. Využíva princíp holenia chĺpkov, ale odstraňuje zrohovatenú pokožku a malé jazvy, ktoré vznikli v dôsledku akné.

 6. Dermabrázia pieskom je typ strojovej exfoliácie, pri ktorej sa odumretá pokožka odstraňuje prúdom mikroskopických častíc rôznych látok, ako je napríklad sóda alebo magnézium.

Jednoduché čistenie kozmetickými prípravkami na domáce použitie sa môže vykonávať raz týždenne alebo aj častejšie, Ak je pokožka mastná, hrubá a náchylná na vyrážky.Mechanický peeling v salóne sa odporúča vykonávať maximálne raz za dva týždne(O frekvencii ošetrenia sa poraďte so svojou kozmetičkou). Na dosiahnutie účinných, viditeľných a dlhotrvajúcich výsledkov sa mechanická exfoliácia vykonáva v priebehu šiestich až deviatich ošetrení. Interval medzi ošetreniami je od štyroch mesiacov do jedného roka. Viac informácií o type mechanického peelingu získate od svojho odborníka na starostlivosť o pleť.

Chemický peeling – vlastnosti zákroku a frekvencia jeho vykonávania

Ako často môžete vykonávať mechanický a chemický peeling tváre - frekvencia procedúr, tipy, bezpečnostné opatrenia

Chemický peeling je postup exfoliácie zrohovatených kožných buniek pomocou kozmetických prípravkov na báze: AHA (ovocné kyseliny), BHA (kyselina salicylová), lipohydroxykyselín, kyseliny kojovej, kyseliny azelovej, derivátov retinolu. Chemický peeling môže byť povrchový, stredný a hĺbkový. Povrchový peeling odstraňuje len zrohovatené bunky a uvoľňuje upchaté póry. Medián, ktorý používa rovnaké zložky, len vo vyšších koncentráciách, je zámerným poškodením epidermy s cieľom aktivovať jej regeneračné funkcie.Povrchový a stredný peeling sa vykonáva 1-2 krát ročne. Hĺbkový peeling je skutočný lekársky zákrok, ktorý sa nevykonáva na základe voľby, ale na základe lekárskeho predpisu, s indikáciami a v anestézii.

Bezpečnostné opatrenia počas peelingu a po ňom

Každý peeling môže spôsobiť rôzne kožné problémy. Napríklad u ľudí, ktorí sú náchylní na vyrážky, sa po zákroku môže objaviť viac pupienkov. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú dodržiavať tieto jednoduché pravidlá.

Ak je vaša pokožka mastná, vykonávajte zákrok na dobre očistenom povrchu tváre, po peelingu používajte ochranný a hydratačný krém a vyhýbajte sa dotyku pokožky rukami.

Ak je pokožka suchá, vykonajte kyslý (chemický) peeling len pred spaním a nasledujúce ráno použite krém s maximálnym ochranným faktorom SPF. Doprajte si ošetrenie v salóne, keď nesvieti slnko, t. j. v septembri až novembri a v marci až apríli. Počas ošetrenia a po ňom nezabudnite pokožku dobre hydratovať a vyživovať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: