Ako odstrániť tmavé kruhy pod očami

O „panda efekte“ na tvári mnohých žien vedia z prvej ruky a snažia sa rôznymi spôsobmi zamaskovať „modriny“ a tašky. Kruhy rôznych odtieňov často naznačujú únavu alebo zmeny súvisiace s vekom. Môže to však byť aj príznak vážnej vnútornej abnormality. S odborníkmi sme sa porozprávali o tom, prečo sa tieto škvrny objavujú a ako sa ich zbaviť.

Ako odstrániť tmavé kruhy (čierne, modré, fialové) pod očami

Možné príčiny

Zmenu farby pokožky pod očami môže spôsobiť mnoho vecí. Klinika Mayo opísala najdôležitejšie z týchto problémov. Pozrime sa na niektoré z nich podrobnejšie.

Unavený

Tmavé kruhy a opuchy pod očami sa často objavujú u tých, ktorí dlho nespali, sú príliš fyzicky a emocionálne prepracovaní alebo doslova nespia niekoľko dní. Pokožka tak vyzerá bledo a matne, pričom sa odhalí tmavé tkanivo pod ňou a krvné cievy.

Opuchnuté oči vyzerajú opuchnuté, pretože nedostatok spánku spôsobuje hromadenie tekutiny v oblasti očnice. Čierne oko môže byť tieňom opuchnutého viečka.

Geriatrické zmeny

S pribúdajúcim vekom sa pokožka stenčuje a stráca pružnosť v dôsledku zníženej produkcie kolagénu. Oblasť pod očami je tmavšia z dôvodu lepšej viditeľnosti ciev. Tmavnutie slznej dutiny sa vyskytuje u starších ľudí a viac sa o ňom dočítate tu.

Genetické predispozície

Predispozícia na zmenu farby kože v oblasti očnice sa často dedí z generácie na generáciu.A to môžete zdediť po svojich matkách a starých matkách:

 1. Tenká, priesvitná pokožka;

 2. krehké cievy;

 3. Je náchylný na zvýšenú pigmentáciu.

Už v detstve môžu existovať predpoklady pre tmavé kruhy, ktoré sa vekom len zhoršujú. Aj keď sa u niektorých môže s pribúdajúcim vekom výrazne zlepšiť.

Pracovné činnosti

Nepretržitá práca s počítačom môže tiež spôsobiť nadmernú námahu a tmavé kruhy. Opakované pozeranie na obrazovku počítača zaťažuje vaše zrakové analyzátory. Výsledkom sú mikroskopické praskliny v očných kapilárach, ktoré vedú k cievnej sieťovine pod očami. Krv nahromadená pod kožou dodáva kruhom modrastý nádych.

Dehydratácia a podvýživa

Ďalšou častou príčinou vzniku modrín je dehydratácia. Ak je hydratácia narušená, pokožka okolo obočia začne vyzerať matne a očné buľvy vyzerajú prepadnuté.

Pokožka v ktorejkoľvek časti tela potrebuje primerané množstvo bielkovín, tukov a sacharidov, ako aj rôznych mikroživín, aby si udržala zdravý vzhľad. A ak držíte prísnu diétu, telo sa úplne vyvedie z rovnováhy. Nedostatok mikroživín ovplyvňuje aj farbu kože v okolí očnice.

Anémia

Ak sú kruhy trvalé a nezmiznú ani po dobrom odpočinku, môžete mať podozrenie na zníženie koncentrácie hemoglobínu v krvi. K tomu dochádza, keď je narušený transport kyslíka do tkanív, čo spôsobuje hypoxiu. Človek sa cíti neustále unavený, zadýchaný, má narušenú priestorovú orientáciu. Jeho pokožka je bledá a oči zapadnuté.

Rôzne druhy stresu

Ako odstrániť tmavé kruhy pod očami (čierne, modré, fialové)

Stres spôsobuje, že telo je veľmi vyčerpané. Po zvýšenej emocionálnej záťaži sa po niekoľkých dňoch objavia kruhy pod očami s modrastým alebo hnedastým nádychom. V stresových podmienkach tiež často stúpa krvný tlak, čo môže spôsobiť bolesti hlavy a opuch periorbitálnej oblasti.

Problémy s krvným obehom

Neznáme kruhy okolo orbity môžu tiež naznačovať chronický problém s krvným obehom. Súvisí to s anatomickou periorbitálnou oblasťou. V prípade narušenia celkového krvného obehu dochádza k žilovej stáze. Často sa vyskytuje v prípade vegetatívnej vaskulárnej dystónie.

Alergické reakcie

Histamín sa vylučuje v dôsledku alergickej reakcie. Spôsobujú svrbenie, hyperémiu, opuch očí a rozšírenie ciev, ktoré sú pod kožou viditeľnejšie. A ak si svrbiacu pokožku neustále triešte a škriabete, príznaky sa len zhoršujú. Vzniká zápal, opuch a praskanie ciev, čo spôsobuje tvorbu tmavých kruhov v periorbitálnej oblasti.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva dochádza u žien k silným hormonálnym zmenám. Často stimulujú tvorbu melanínu (prirodzeného tmavého pigmentu), ktorý spôsobuje vznik škvŕn (melasma). Jedným z možných miest výskytu takejto chyby je miesto pod očami. Časté vystavovanie sa slnku melasmu len zhoršuje.

Liečivá

Často sa na pozadí užívania perorálnej antikoncepcie objavujú „modriny“ pod očami. Takéto lieky vyvolávajú hormonálne zmeny, ktoré môžu mať za následok tmavšie škvrny na koži. Stmavnutie dolných viečok spôsobujú aj lieky používané na zníženie vnútroočného tlaku. Po ukončení používania týchto produktov tmavé kruhy zmiznú samé do 3-6 mesiacov.

Rôzne farby kruhov

Nežnejšie pohlavie trpí nielen „pandím efektom“. Škvrny pod očami môžu mať rôzne farby. Často ich trápia aj opuchy a vrecká. Pozrime sa bližšie na to, s čím súvisí rôzne sfarbenie a opuch.

Modrá

Modrastý alebo fialový odtieň sa častejšie vyskytuje u osôb, ktoré nemajú dostatok pravidelného spánku. Zmena farby kruhov môže tiež naznačovať zmeny súvisiace s vekom, ktoré vedú k lámavosti ciev. Deje sa to nasledovne: hemoglobín sa rozpadá na malé častice, ktoré prenikajú cez cievnu stenu do okolitého tkaniva, čím získavajú modrú farbu.

Žltohnedá

Ak sú škvrny žlté alebo hnedé, sú často príznakom zvýšenej produkcie melanínu v periorbitálnej oblasti.Predpoklady sú:

 1. Hormonálna nerovnováha;

 2. genetické aspekty kože;

 3. Časté opaľovanie.

Kozmetické prípravky obsahujúce kyselinu askorbovú, retinoidy, eperulinu (výťažky zo strukovín) a procysteín sú účinné pri žltohnedých kruhoch.

Hyperémia

Červené kruhy sa môžu objaviť pri alergických reakciách alebo pri zvýšenej cirkulácii krvi v dôsledku stagnácie. V druhom prípade ide o dôsledok dlhodobého používania počítača. Na zabránenie vzniku červených kruhov je dobré používať kozmetiku s vitamínom B3.

Čierna

Ako odstrániť tmavé kruhy pod očami (čierne, modré, fialové)

Keď sa hovorí o čiernych kruhoch, zvyčajne sa myslí tmavomodrá… Ako sme už spomenuli vyššie, tieto škvrny sú znakom silného preťaženia a nedostatku spánku a naznačujú nástup geriatrických. Čierne kruhy sú dôsledkom stresu a fyzickej nečinnosti. Často indikujú prítomnosť hypoxie. V tomto prípade by sa nemal klásť dôraz na kozmetiku, ale na zmenu životného štýlu.

Mierne opuchy pod očami

Oblasť pod očami je opuchnutá, často v dôsledku zlej dedičnosti. V niektorých prípadoch však tento príznak môže byť vyvolaný niečím slaným, čo ste včera večer zjedli, alebo vypitím príliš veľkého množstva čaju, či dokonca obyčajnej vody. Ak ste náchylní na opuchy, prehodnoťte svoju stravu a večerné návyky.

Ako zabrániť tmavým kruhom

Ak máte tmavé kruhy a opuchy, nezúfajte. Existuje mnoho spôsobov, ako s týmto problémom bojovať. Vhodné pre všetky vekové kategórie a všetky typy pleti.

Zlepšenie kvality spánku

Snažte sa dostatočne spať, aby ste minimalizovali výskyt čiernych kruhov pod očami. Vyhraďte si na to 7-8 hodín. Optimálny čas na to je od 22.00 PM do 4.00:00, keď sa produkuje maximálne množstvo melatonínu. Ak budete v noci dostatočne spať, zlepšíte okysličovanie tkanív a odtok tmavej krvi zo žíl.

Pred odchodom do postele sa uistite, že ste do miestnosti vpustili čerstvý vzduch. V spálni by nemalo byť príliš horúco. Optimálna teplota je 18-20 stupňov. Počas spánku si správne polohujte hlavu, aby sa vám pod očami nehromadila tekutina, ktorá by spôsobila ich opuch. Mala by byť dobre vyvýšená. Možno budete potrebovať aj niekoľko vankúšov.

Pred spaním nezneužívajte čaj, kávu a slané nápoje

Nápoje obsahujúce kofeín brzdia normálny miestny krvný obeh a narúšajú prirodzený odvod vlhkosti. Pri konzumácii cez noc sa zaručene dostaví „pandí efekt“. Ak pijete čaj alebo kávu večer, urobte tak aspoň 2-3 hodiny pred spaním. Okrem týchto nápojov majú podobný účinok aj príliš slané potraviny. Spôsobia opuch očných viečok a ciev, cez ktoré môžu presakovať.

Správne hydratujte pokožku

Snažte sa udržiavať pokožku dobre hydratovanú, aby sa zmeny súvisiace s vekom prejavili čo najneskôr. Viac informácií o výhodách zvlhčovačov vzduchu nájdete tu. Hydratačné prípravky by sa mali vyberať rozumne a správne aplikovať. Urobte to poklepaním viečok prstenníkom. Oblasť použitia je od vnútorného kútika po očnicu. Tým sa zabráni natiahnutiu a deformácii pokožky.

Odstúpte od okraja očného viečka, aby sa výrobok pri aplikácii nedostal do kontaktu so sliznicou a nespôsobil podráždenie. Ak vaša pleť ešte nevykazuje známky starnutia a nemáte veľa vrások, vyberte si svetlejšie textúry.

Ako si pomôcť doma

Ak sa panda efekt vyskytuje čoraz častejšie, môže byť ťažké sa ho úplne zbaviť. Jedinou výnimkou sú osoby mladšie ako 25 rokov. Ak mladí ľudia zmenia svoj životný štýl, kruhy alebo opuchy zmiznú po 2-3 týždňoch. Ich pokožka bude pevnejšia a žiarivejšia, ak budú viesť zdravý životný štýl.

U ľudí vo veku nad 25 rokov, najmä u päťdesiatnikov, sú však hojivé procesy pomalšie a regenerácia tkanív je obmedzená. Koža horného viečka sa vekom stáva ťažšou a mäkké tkanivá tváre ochabujú. Vrecká a kruhy pod očami sa v tomto veku nedajú úplne odstrániť, ale existuje niekoľko spôsobov, ako ich vzhľad výrazne zlepšiť.

Studené obklady

Omotajte kocky ľadu okolo kúska bavlnenej látky a priložte na oči. Alebo namočte odličovaciu hubku do studenej vody a priložte na 20 minút na zatvorené viečka. Ak sa tkanina zahreje alebo sa ľad roztopí, začnite postup znova.

Čajové vrecúška

Ako sa zbaviť tmavých kruhov (čiernych, modrých, fialových)

Čajové vrecúška sa môžu používať na zlepšenie vzhľadu pokožky. Kofeín a antioxidanty v čaji majú priaznivé účinky. Stačí akýkoľvek čierny, zelený alebo bylinkový čaj. Tá zmierni tmavé kruhy a uvoľní oči.

Pred aplikáciou čajových vrecúšok na oči ich zalejte vriacou vodou, nechajte vychladnúť a nechajte v chladničke približne 15 minút. Potom priložte vrecúška na zakryté očné buľvy na 10-15 minút. Po vybratí vrecúšok ich umyte studenou vodou. liečba sa môže opakovať niekoľko dní po sebe.

Čerstvé plátky uhoriek

Unaveným očiam so zafarbenou pokožkou a opuchmi pod nimi dobre pomáha uhorka. Odrežte 2 kúsky a priložte ich na zatvorené oči. Ležte s nimi približne 10-15 minút. Alebo nastrúhajte uhorku, vytlačte z nej šťavu, namočte do nej vatový tampón a priložte si ho na 20 minút na zatvorené oči. Únava, opuchy a tmavé kruhy zmiznú, pretože uhorka obsahuje kremík, ktorý má priaznivé účinky na spojivové tkanivo a rozjasňuje pokožku okolo očí.

Múdro si vyberajte kozmetiku

Kozmetika s týmito zložkami môže pomôcť zmierniť sfarbenie a opuchy pod očami:

 1. kofeín;

 2. zmes triterpénových saponínov;

 3. dextrány so strednou molekulovou hmotnosťou;

 4. odvodňovacie výťažky.

Uvedené zložky zlepšujú krvný obeh a podporujú odstraňovanie tmavej žilovej krvi z najmenších ciev.Štúdia z roku 2015 ukázala, Tmavé kruhy a hlboké vrásky sa viditeľne redukujú aplikáciou vankúšikov s kofeínom a vitamínom K na periorbitálnu oblasť.

Na boj proti žltohnedej pigmentácii by sa mali používať prípravky s kyselinou askorbovou a retinolom. Vyberte si tiež kozmetiku s vysokým ochranným faktorom SPF. Je to dôležité, pretože UV žiarenie spôsobuje nežiaducu pigmentáciu pod očami.

Nechajte sa masírovať

Ako odstrániť tmavé kruhy (čierne, modré, fialové) pod očami

Masážou možno zlepšiť prekrvenie očného okolia, čím sa zníži výskyt tmavých kruhov:

 1. Ukazovákom a prostredníkom nakreslite okolo očí osmičku (podľa dráhy okuliarov). Tento pohyb opakujte 8-16-krát.
 2. Zakryte si oči, priložte 3 prsty (prstenník, prostredník a ukazovák) na viečka a jemne na ne zatlačte. Jemne krúživými pohybmi masírujte očné buľvy. Najprv postupujte v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek.
 3. Opäť priložte prsty na očné buľvy ako pri predchádzajúcom ošetrení. Vykonávajte krúživé pohyby očami a zároveň odolávajte tlaku rúk. Vašou úlohou je vykonať 9 kruhových pohybov, najprv jedným smerom, potom druhým…

Túto masáž možno vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek.

Zakrytie kruhov

Ak iné metódy zlyhali, kruhy pod očami možno zakryť make-upom. Vyberte si korektory a podklady, ktoré „zladia“ tmavé škvrny s prirodzeným tónom pleti. Je dôležité nielen vybrať si správny výrobok, ale aj naučiť sa ho správne aplikovať.

Pomoc salónových procedúr

Na boj proti „pandiemu efektu“ boli vyvinuté mnohé salónne procedúry. Tu sú niektoré z nich:

 1. Lipofilling. Transplantácia tukového tkaniva do dutiny okolo očí. Zvyčajne sa vykonáva na stehnách alebo kolenách. Pred opätovným zavedením sa musí vždy dôkladne očistiť. Aplikujte tuk pod oči pomocou ihly. Je to dobrý spôsob, ako sa zbaviť nedokonalostí pre ľudí s tenkou pokožkou.

 2. Dermotony. Toto ošetrenie zahŕňa vákuovú masáž. Manipulácia má odvodňujúce vlastnosti. Dermotonium odstraňuje opuchy viečok a urýchľuje syntézu kolagénu a elastínu, ktorých nedostatok je často príčinou tmavých kruhov okolo očí.

 3. Mezoterapia. Manipulácia zahŕňa injekčné podanie terapeutických kokteilov pod kožu, ktoré sú individuálne vybrané. Zvyčajne obsahuje kyselinu hyalurónovú, aminokyseliny a vitamíny. Tieto produkty majú rýchlejší a účinnejší účinok, keď sa aplikujú injekčne, ako keď sa aplikujú ako krémy.

Účinná sa ukázala aj laserová terapia. Toto ošetrenie rozbíja „tukové pasce“ v oblasti pod očami a vyhladzuje pokožku. Výsledkom je belšia pokožka.

Najlepšie spôsoby liečby kruhov a opuchov

Náš kontrolný zoznam obsahuje najlepšie gély, krémy a náplasti pod oči a korektory, ktoré maskujú tmavé kruhy.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšia kozmetika na tmavé kruhy a opuchy1SesDerma Gél na tmavé kruhy pod očami Angioses2 400 €
2Štýl krásy Tmavé kruhy gél1 000 €
3MIKO Očný krém s harmančekom a citrónom na tmavé kruhy900 €
4Očný krém Coxir Vita C
Očný krém
1 200 €
5

Hydrogélové náplasti na oči Black Pearl Gold

775 €
6Levrana Korektor na očné okolie380 €

SesDerma očný gél na tmavé kruhy

Hodnotenie: 4.9

SesDerma očný gél na tmavé kruhy Angiózy

Španielska značka SesDerma vyrába rad produktov podporujúcich prekrvenie, medzi ktoré patrí aj gél proti tmavým kruhom okolo očí. Vitamíny A, C, E, extrakt z Ginkgo biloba, gaštan konský, kurkuma. lipozomálny gél, ktorý pomáha prirodzene redukovať tmavú pigmentáciu okolo očí.

Gél na tmavé kruhy Beauty Style

Hodnotenie: 4.7

Ako odstrániť tmavé kruhy pod očami (čierne, modré, fialové)

Americká spoločnosť Beauty Style vyvinula gél proti tmavým kruhom pod očami, ktorý sa teraz úspešne vyrába v Rusku. Tento produkt obsahuje: troxerutín, kyselinu hyalurónovú, minerálny pigment a rastlinné výťažky. Dokonale maskuje známky únavy a oživuje pleť pod očami pred dôležitými príležitosťami.

MIKO Očný krém s harmančekom a citrónom proti tmavým kruhom

Hodnotenie: 4.7

MIKO Očný krém s harmančekom a citrónom na tmavé kruhy

Ruská značka miko uvádza na trh očný krém s obsahom citróna a harmančeka. Gaštan, petržlen, chrpa, bambucké maslo, kyselina mliečna a ďalšie vzácne zložky. Vhodné pre jemnú a citlivú pokožku okolo očí. Nielenže vás zbaví pandieho efektu, ale tiež omladí a pozdvihne vašu pleť.

Očný krém Coxir Vita C
Nočný očný krém

Hodnotenie: 4.7

COXIR   VITA C</div><p>IGHT EYE CREAM“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/4661666196961-71ka.jpg“ height=“400″ title=“COXIR očný krém VITA C <br />OČNÝ KRÉM“></p><p>Kórejský krém Vita C <br />Má dobre premyslené zloženie. Obsahuje najlepšie vitamíny pre krásu – A, E, B2. Jeho zloženie obsahuje aj hydrolyzovaný chitosan a komplex extraktov z liečivých rastlín. Zosvetľuje kruhy pod očami, zabraňuje opuchom, vyhladzuje kurie oká a navracia očiam mladistvý lesk.</p><h3><p>Hydrogélové náplasti na oči Black Pearl Gold</h3><p>Hodnotenie: 4.6</p><div style=Hydrogélové náplasti na oči Petitfee Black Pearl Gold

Účinná hydrogélová náplasť na oči s čiernou perlou a koloidným zlatom kórejskej značky Petitfee. Stačí ho podržať pod očami 10-15 minút, aby sa úplne odstránili známky únavy, zmenšili sa tmavé kruhy, pohľad bol jasný a čistý. Účinne vyhladzuje a vypína povrch pokožky.

Očné linky Levrana

Hodnotenie: 4.5

LEVRANA KOREKTOR NA OČNÉ OKOLIE

Ruská značka Levrana vyvinula spoľahlivý korektor na očné okolie. Minerálne pigmenty, rastlinné zmäkčovadlá, jojobový, mandľový a avokádový olej, ako aj rastlinné výťažky. Beztiažová textúra korektora poskytuje rovnomerné krytie a dobre sa zmršťuje. Je vhodný na odstránenie únavy a začervenania.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: