Ako vybieliť nechty doma: 8 najlepších spôsobov

Zdravie nechtov často signalizuje ich farba. Matné, žltnúce nechty môžu odhaliť určité zdravotné problémy. Nehty fajčiarov a tých, ktorí používajú umelé nechty bez špeciálneho laku, sú však väčšinou neatraktívne. V každom prípade tí, ktorí majú zažltnuté nechty, si ich môžu chcieť vybieliť. Oslovili sme manikérky a kozmetičky, aby sme zistili, aké sú najúčinnejšie spôsoby.

Ako vybieliť nechty doma: 8 najlepších spôsobov

Príčiny zmien farby nechtov

Nevzhľadný odtieň nechtových platničiek sa objavuje pod vplyvom vonkajších faktorov, ako aj v dôsledku niektorých ochorení vnútorných orgánov:

 1. Používanie liekov. Dlhodobé užívanie tetracyklínov, fluorochinolónov alebo liekov obsahujúcich arzénové zložky môže spôsobiť zožltnutie nechtovej platničky.

 2. Fajčenie. Nikotín a škodlivé dechty sa v organizme hromadia systematickým fajčením cigariet. Spôsobuje nielen žltnutie nechtov, ale aj pokožky.

 3. Vystavenie chemickým látkam. Nechty môžu zožltnúť, ak máte vo zvyku používať domáce chemikálie bez rukavíc. Patrí sem aj nekvalitný lak na nechty alebo acetón na odstránenie farebných náterov. Čím dlhší je kontakt, tým viac žltnú nechty.

 4. Kontakt s prírodnými pigmentmi.Šťavy z červenej repy, mrkvy, čiernych ríbezlí, húb doslova prenikajú do nechtovej platničky. To dodá nechtu špinavý vzhľad.

 5. Hubové ochorenia. Pri tomto type patológie nechty nielen zožltnú, ale sú aj odfarbené, šupinaté, zhrubnuté alebo tenké. Najčastejšie postihnuté plesňou, nechtová platnička je matná a krehká. Môžu tiež vydávať nepríjemný zápach.

 6. Práca v zemi. Pri práci v záhrade bez ochranných rukavíc sa na nechtovej platničke vytvárajú mikrotrhliny, do ktorých sa môže dostať špina a šťava z rastlín. Aj keď si potom ruky veľmi starostlivo umyjete, nechty majú stále hnedastý alebo zelenkavý nádych.

 7. Psoriáza nechtov/. Nechtová platnička je žltá, fľakatá, matná, polámaná a na okrajoch zhrubnutá. Na nechte sa objavia jamky, ktoré pripomínajú náprstok.

 8. Dystrofická onychia. Predstavuje trofickú zmenu v matrici nechtu. Nechty sú nielen žlté, ale môžu mať aj škvrny, pruhy a priehlbiny. Táto patológia sa vyvíja na pozadí iných závažných ochorení (dyzentéria, šarlach).

 9. Choroby vnútorných orgánov. Ochorenia nervového systému, ako je detská obrna, spinálny tap a skleróza multiplex, môžu spôsobiť zožltnutie nechtov. Tento patologický stav môžu vyvolať aj endokrinné poruchy alebo celková intoxikácia.

Experimentovať so samobielením nechtov je možné len vtedy, ak poznáte presnú príčinu zožltnutia a ste si istí, že netrpíte žiadnou vážnou chorobou. V opačnom prípade by ste mali vyhľadať lekársku pomoc a nechať sa dôkladne vyšetriť.

8 obľúbených spôsobov bielenia

Ak chcete zlepšiť stav nechtových platničiek, vrátiť im belavý a ružovkastý odtieň, stačí použiť celkom dostupné produkty a prostriedky, ktoré sú k dispozícii takmer v každej domácnosti.

Mydlové kúpele

Ako vybieliť nechty doma: 8 najlepších spôsobov

Výroba mydlových kúpeľov DIY je veľmi jednoduchá. Nalejte do malej misky horúcu vodu (len toľko, aby vám stačila na ruky) a ponorte do nej malú kocku detského mydla. Keď sa nechtová platnička trochu zaparí a mydlo zmäkne, prechádzajte po nej každým prstom tak, aby sa mydlo dostalo pod nechty. Počkajte 10 minút, nechty dobre očistite kefkou a opláchnite pod tečúcou vodou.

Mydlový kúpeľ si môžete pripraviť aj tak, že vo vode rozpustíte svoj obľúbený sprchový gél alebo tekuté mydlo. Ponorte si ruky do roztoku na 20 minút. Je to skvelý spôsob, ako odstrániť nečistoty z nechtových platničiek a pripraviť kožičku na manikúru.

sóda bikarbóna

Niektorí ľudia používajú sódu na bielenie zubov. Zubní lekári trvajú na tom, že to nie je najužitočnejšia metóda, pretože jedlá sóda je abrazívny prostriedok a môže poškriabať sklovinu. Zuby môžu byť v dôsledku toho mimoriadne citlivé. Takéto abrazívum však nepoškodzuje nechtovú platničku. Vezmite si starú zubnú kefku, navlhčite ju, posypte ju sódou bikarbónou a prejdite ňou nechty.

Pre osoby s otlakmi však takýto postup nemusí byť bezpečný. Môže ľahko poškodiť pokožku. V tomto prípade sú pre ne skvelé kúpele s jedlou sódou. V malej miske s vodou rozpustite 12 gramov jedlej sódy. Ruky nechajte namočené 15 minút. Takúto kúru je vhodné vykonať raz za 7 dní. Po takejto manipulácii získate dobre vyčistené a pevnejšie nechty.

Citrónová šťava

Použitie citrónovej šťavy sa považuje za najjednoduchší spôsob bielenia nechtov. Vyžmýkajte trochu šťavy na vatový tampón a utrite si ňou nechty. Túto liečbu vykonávajte pravidelne. Môžete tiež odrezať časť citróna a ponoriť prsty do jeho dužiny na 2-3 minúty. Dobrou možnosťou bielenia a starostlivosti je aplikovať na nechty olivový olej s citrónovou šťavou.

Čajovníkový olej

Podľa štúdií, Čajovníkový olej dokáže účinne zastaviť rast bežných kmeňov nechtových plesní. Ak sa farba vašich nechtov zmenila k horšiemu v dôsledku plesňovej infekcie, vezmite si nosný olej (olivový, kokosový, jojobový) a naneste ho na postihnuté nechty.

Peroxid

Je to dokázané, že peroxid vodíka v kombinácii so sódou bikarbónou je účinný pri bielení skloviny. Je tiež vynikajúci na bielenie nechtov, najmä ak ich farba bola narušená preniknutím pigmentu z laku do nechtu. Použite 15 ml 3% peroxidu vodíka a 40 g jedlej sódy. Zmes naneste na nechtovú platničku. Jemne ho vmasírujte a po 2-3 minútach opláchnite.

Vitamín E

Podľa štúdie,Aplikácia vitamínu E na nechty a nechtovú kožu výrazne zlepšuje vzhľad nechtov a znižuje ich žltnutie. Vitamín E stimuluje rast nových, zdravých nechtov. Môže sa používať lokálne alebo vnútorne.

Zubná pasta

Kúpte si snehobielu bieliacu zubnú pastu (gélové pasty s fľakmi sú menej vhodné). Naneste prípravok na starú zubnú kefku, ktorú už nepoužívate podľa účelu. 2-3 minúty si čistite nechty. Potom si dobre umyte ruky mydlom a vodou.

Morská soľ

Do malej misky nalejte teplú vodu, posypte 1 lyžičkou. Naneste lyžicu morskej soli a uistite sa, že sa úplne rozpustí. Pridajte tiež 2-3 kvapky esenciálneho oleja (citrónový, pomarančový, mandľový). Namočte si prsty do roztoku na 5-7 minút. Takáto manipulácia veľmi dobre vyčistí nechtové platničky a pripraví kožičku na manikúru.

Účinná prevencia proti žltnutiu nechtov

Ak nechcete bojovať proti žltnutiu, ale skôr mu chcete predchádzať, potom sa držteNechty potrebujú niekoľko ďalších preventívnych opatrení:

 1. Pri manikúre vždy dôkladne dezinfikujte nástroje. Ak došlo k náhodnému poškodeniu nechtovej kožičky alebo pokožky okolo nechtového lôžka, ošetrite ju peroxidom vodíka.

 2. Používanie špeciálnych krémov a prípravkov na prevenciu plesňových infekcií.

 3. Doprajte svojim nechtom oddych od dekoratívneho laku. To im umožní dýchať a zotaviť sa.

 4. Prestaňte fajčiť. Tento zvyk škodí nielen nechtovým platničkám, ale aj vášmu zdraviu všeobecne.

 5. Pri práci v záhrade, manipulácii s domácimi chemikáliami alebo pri varení používajte rukavice, ak používate zeleninu alebo bobule, ktoré môžu zafarbiť nechty.

Zmena farby nechtovej platničky je bežná. Na tento problém existuje mnoho praktických prostriedkov. Niekedy sú však žlté nechty signálom vážnych zdravotných problémov. Nemožno ich ignorovať a vždy je dobré hľadať príčinu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: